آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا

خلاصه شرایط آب و هوایی کشور کانادا

آب و هوای کانادا و شرایط جوی، یکی از پارامترهای مهم جهت مهاجرت اجباری و اختیاری به حساب می‌آید. به عنوان مثال فردی که دچار بیماری های ریوی است و پزشک توصیه به استفاده از شرایط آب و هوایی مرطوب می‌کند به اجبار به منطق حاشیه دریا و استانهای ساحلی مهاجرت می‌کند و یا فردی که با بیماری های مفصلی روبروست، پزشک آب و هوای خشک را به ایشان توصیه می‌کند.

در مهاجرت‌های بین المللی نیز شرایط آب و هوایی یکی از پارامترهای مهم کشور هدف برای مهاجرت است. لذا مطالعه و اطلاع از آب و هوا و میانگین درجه دما در کشور مقصد و بخصوص در استان و منطقه هدف مهاجرت، یکی از ضروریات مهاجرت هدفمند و عاقلانه است. به همین منظور در زیر بطور خلاصه شرایط آب و هوایی کشور کانادا بررسی شده است:

آب و هوای هر اقلیمی، هر دیاری در خصوصیات ظاهری و باطنی مردم آن دیار نقش عمده‌ای دارد، مثلاً هوای گرم و مرطوبی مثل مناطق استوایی مردم را تنبل و بی‌قید بار می‌آورد، مناطق بسیار سرد نیز با اینکه مردمانی محکم و قوی پرورش‌ می‌دهد، از تحرکات کافی برای اخذ تمدن و اکتشافات و اختراعات که لازمه تمدن است باز می‌دارد، بهترین تمدن‌ها در مناطق معتدل بوجود آمده و پیشرفت کرده است.

کشور کانادا که در شمال کشور ایالات متحده آمریکا واقع شده است در قسمت شمالی قاره‌ آمریکای شمالی قرار دارد.با اینکه بزرگ‌ترین کشور دنیا بعد از فروپاشی شوروی محسوب می‌شود اما قسمت اعظم کشور در منطقه سردسیر واقع شده است که بسیاری از مناطق آن قابل سکونت نمی‌باشد و در واقع وسعت کشور در روی نقشه بسیار بزرگ ولی در واقع امر اگر مناطق قابل استفاده و سکونت آن را ملاک بزرگی کشور قرار دهیم، کشور بزرگی محسوب نمی‌شود، چرا که قسمت اعظم، شاید حدود 80% آن قابل سکونت نیست.

اگر شخص بی‌طرفی به نقشه جغرافیایی قاره آمریکای شمالی نگاه کند و مناطق قابل سکونت و قابل استفاده آن را فارغ از این که به کدام کشور تعلق دارد، با رنگ قرمز از همدیگر مشخص کند، با کمال تعجب به این واقعیت پی‌می‌برد که 90 درصد مناطق «سبز» را ایالات متحده آمریکا برداشته و فقط 10 درصد از آن متعلق به کانادا می‌باشد و این بی‌عدالتی زمانی درست بود که با تجسم خیال و با تکیه بر ادعای آمریکای، مبنی بر برادر خواندن کشور کانادا، قلم را برداشته و به عوض خط افقی، از شرق به غرب به عنوان خط مرزی (آن هم درست در مرز مناطق معتدله) خط قشنگ و زیبایی، از وسط شمالی‌ترین نقطه نقشه تا جنوب قاره آمریکای شمالی یا خط مرزی فعلی آمریکا به طور عمودی کشیده می‌شود در آن صورت بود که هر دو کشور از همه جور مناطق جغرافیایی سهمی‌ داشتند.

نه اینکه مثل برادر بزرگی که عوض عدل و انصاف طمع کار بسیار بزرگی بوده و بهترین مناطق‌ها را که دارای 90 درصد آب و هوای معتدله را خودش برداشته و سردترین مناطق را که فقط 10 درصد آن دارای آب و هوای قابل سکونت (آن هم دارای مسائلی که در پی خواهد آمد) بوده را به برادر کوچکترش داده است و از ادعای برادری هم دست بر نمی‌دارد.

به طور کلی کانادا چهار فصل بسیار مشخص دارد؛ این ویژگی به خصوص در مناطق مرزی با آمریکا صادق است.

متوسط دمای تابستان در کانادا از 8 درجه سانتی‌گراد در شمال بیش از 22 درجه سانتی‌گراد در بخشی از بخش‌های جنوبی متغیر است. میزان بارندگی در این کشور از موقیعت‌های بیابانی در شمال، با کمتر از 300میلی‌متر بارندگی در سال، تا مناطق بسیار مرطوب در بخش‌هایی از سواحل غربی، با بیش از 2400 میلی‌متر بارندگی متغیر است.

مناطق مختلف کانادا را بر حسب نوع آب و هوا، می‌توان به چهار گروه زیر تقسیم‌بندی نمود:

1-آب و هوای معتدل اقیانوسی در سواحل اقیانوس آرام (ایالت بریتیش کلمبیا) وجود دارد این منطقه تابستان‌های معتدل و زمستان‌های نسبتاً سردی دارد و با بارش در تمام طول سال در آن دیده می‌شود چون راشته کوه راکی در جهت مخالف وزش بادهای باران آور است، دامنه شرقی این کوه‌ها در ایالت بریتیش کلمبیا نسبتاً خشک است. در دامنه شرقی دامنه راکی زمستان‌ها سرد و پر برف و تابستان‌ها گرم و خشک است.

2-در حد فاصله رشته کوه راکی تا بخش شرقی کانادا (دریاچه‌ای 5گانه یا همان دریاچه بزرگ) آب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های گرم و بارانی دیده می‌شود. ایالت‌های آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا در این بخش واقع‌اند.

3-محدوده دریاجه بزرگ تا سواحل اقیانوس اطلس، آب و هوای معتدل و سردی و پر برف است. ایالت‌های انتاریو و کبک در این منطقه‌اند.

4-بخش‌های شمالی کانادا آب و هوای سرد و قطبی دارند که خود به دو بخش تقسیم می‌شوند:

الف: تایگاه که پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ (کاج، صنور و سرو) است.

ب: مناطق آن سوی مدار قطبی شمال با پوشش گیاهی توندرا؛ دمای هوا به جز چهار ماه از سال زیر صفر است.

شرایط آب وهوای معتدل کانادا:

غیر از نوار باریکی که در امتداد مرز طولانی با ایالت متحده آمریکا قرار دارد، بقیه سرزمین زیبای کانادا جز مناطق سردسیر محسوب می‌شود که بیشتر فصول سال پوشیده از برف است، مناطق معتدله کانادا در غرب آن کشور، ایالت «بیرتیش» می‌باشد که یکی از زیباترین نقاط جهان محسوب می‌شود.

این ایالت با تلفیق آب و درخت به حق لقب (کلمبیای زیبا) را گرفته است؛ اما این ایالت و شهر (ونکوور) که در قلب آن قرار گرفته است و اکثراً در مقام امن‌ترین و زیبا‌ترین شهر جهان انتخاب می‌شود، بیشترین آمار خودکشی و افسردگی را در خود دارد، علت عمده این بلای اجتماعی افسردگی، هوای غالباً گرفته بارانی آن می‌باشد که بنابر آمارهای ارائه شده سالی 300 روز، روز‌های بارانی و غیر آفتابی دارد. به عبارتی دیگر، کل روزهای آفتابی‌اش 65 روز از سال را شامل می‌شود.

روزهای بارانی که گاهاً دو ماه پشت سر هم دیده می‌شود، کاهی اوقات برای کسانی که در آن شهر متولد و بزرگ شده‌اند ملال آور و سخت جلوه می‌کند، چه برسد برای ایرانی‌ها که در سال بیشتر از 300 روز آفتابی داشته و عادت به آفتاب تابان روزهای بارانی و غربت را برایشان بسیار مشکل و طاقت‌فرسا می‌سازد.

یکی از علت‌های عمده برگشتن نگارنده به میهن ، باران‌های شبانه روزی و هوای گرفته (ونکوور) بود که گاهاً به مدت دو ماه پشت سر هم می‌رسید و واقعا انسان را کلافه و خسته می‌کرد و به قول یکی از دوستان که به طعنه می‌گفت در ونکور سالی 10 ماه باران می‌بارد و 2 ماه هم چکه میکند. در کل کانادا تنها منطقه‌ای که دارای هوای معتدل بوده و با مزاق ایرانیان سازگار است همین ایالت «بریتیش کلمبیا» می‌باشد که آن هم با وجود باران فراوانش در پارامتری که در بالا ذکر شده، قرار دارد.

بقیه ایالت‌های جنوبی که در نوار باریک به اصطلاح معتدله قرار دارند، از ایالت‌های جنوب‌ شرقی شروع شده و به سمت غرب ادامه پیدا کرده، و به ایالت (بیرتیش کلمبیا) و شهر ونکوور که در منتهی علیه غربی کشور قرار دارد و توصیفش گذشت، می‌رسند.

این ایالت‌ها غیر از ایالت بریتیش کلمبیای بارانی که دارای هوای هوای تابستان و زمستان تقریباً معتدلی ولی با باران زیاد می‌باشد، بقیه ایالت‌ها با وجود داشتن آب و هوای معتدل از نظر جغرافیایی و تقسیم بندی رسمی جهان از نظر تقسیم‌بندی عادت‌ها و مذاق ایرانی جز مناطق سردسیر در زمستان و جز مناطق خط استوایی در تابستان قرار دارند؛ بدین معنی که این ایالت‌ها در تابستان‌ها هوای بسیار شرجی غیر قابل تحملی داشته و در زمستان برف فراوان با سرمای 30 الی 50 درجه زیر صفر دارند که هر دو گونه‌ی آن و هوای مطلوبی به حساب نمی‌آیند.

به طور کلی، تنها دو ایالت از ایالت‌های کانادا در بین ایالت‌های جنوبی که «معتدل» به حساب می‎ آیند از نظر فعالیت‌های اقتصادی و بافت اجتماعی و حتی آب و هوایی برای ایرانی ها قابل سکونت تر هستند که آن‌ها هم در موقعیتی که در بالا گفته شد قرار دارند.

این دو ایالت اولی ایالت (انتاریو) در منتهی الیه جنوب شرق کانادا بوده که مرکز شهر «تورنتو» و دیگری ایالت (بیریتش کلمبیا) در منتهی الیه جنوب غربی آن کشور و مراکز آن شهر ونکوور می‌باشد. البته منظور از مرکز ایالت بودن در واقع مرکزیت این شهر ها هست از نظر قانونی و تقسیم‌بندی کشوری، شهرهای کوچکی به عنوان مرکز ایالت انتخاب شده که چندان مشهور نیستند، غیر از این دو ایالت ایالت دیگری نیز در شرق کانادا و نزدیک انتاریو وجود دارد به نام کبک که مرکز آن شهر مونترال است.

ایالت فرانسوی زبان بوده و بدین وسیه از سایر ایالت‌ها متمایز می‌باشد. این ایالت نیز از نظر آب‌هوایی تقریباً شبیه «انتاریو» و شاید کمی بهتر بوده و ایرانیان بعد از آن دو ایالت در این ایالت نیز مخصوصاً شهر «مونترال» سکونت دارند. بقیه ایالت‌ها در میان این دو ایالت و به عبارتی در میان این سه ایالت قرار دارند که از نظر بافت اجتماعی اکثراً انگلوساکسون (نژاد سفید و اروپایی) در آن ساکن هستند و فعالیت‌های اقتصادی آن بیشتر در حوزه‌ی کشاورزی و دامداری صنعتی می‌باشند که برای ایرانی ها امکان سکونت وجود ندارند.

لازم به ذکر است که فاصله میان این دو ایالت که یکی در شرق در کنار نزدیکی اقیانوس آتلانتیک (آرام) و دیگری در غرب و در کنار اقیانوس پاسفیک (اطلس) قرار دارند بیشت از 5 هزار کیلومتر و یک هفته تا ده روز رانندگی می‌باشند.

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *