اداره مهاجرت کانادا

اداره مهاجرت کانادا

آشنایی با یکی از مهم‌ترین سازمان‌های کشور کانادا

کانادا یکی از کشورهای ثروتمند و بزرگ جهان است که به دلایل مختلفی بین کشورهای مختلف شناخته شده است. این کشور علاوه بر این که جاذبه‌های دیدنی و طبیعی فراوانی دارد، از نظر رفاه اجتماعی و سطح فرهنگی و شرایط اقتصادی کشوری بسیار قدرتمند محسوب می‌شود. به همین دلیل سالانه هزاران نفر اقدام به تماس با اداره مهاجرت کانادا می‌کنند تا جواز زندگی در این کشور را به دست بیاورند.

از آنجایی که کشور کانادا، کشوری چند فرهنگی و چند زبانی است، میزان درک متقابل از فرهنگ‌های مختلف در این کشور نهادینه شده است. به همین دلیل افراد کشورهای مختلف علاقمند به زندگی در این کشور هستند. مهاجرانی زیاد نیز بوده‌اند که به قصد کار و تحصیل به این کشور رفته‌اند و ماندگار شده‌اند. این مهاجرت‌ها از لحاظ قانونی در حیطه وظایف اداره مهاجرت این کشور است و تصمیم گیرنده اصلی در زمینه مهاجرت محسوب می‌شود.
اگر قصد دارید که اطلاعات بیشتری در مورد خدمات این اداره، روش ارتباط با این اداره یا مسائل این چنینی آگاهی بیشتری کسب کنید، در این مطلب همراه ما باشید. ما قصد داریم در این مطلب به طور جامع این سازمان را مورد بررسی قرار دهیم تا تصویر روشنی از چهارچوب و کارکرد این سازمان به دست آورید.

اداره مهاجرت کانادا

اداره مهاجرت یا به عبارت بهتر، اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا، نام یکی از سازمان‌های دولتی کشور کانادا است که به مسائل مربوط به حوزه مهاجرت، شهروندی و پناهندگی می‌پردازد. این سازمان در گذشته زیر مجموعه چندین وزارت خانه کشور کانادا بود ولی به تدریج به یک وزارت ارتقا یافت.
این اداره یکی از ادارات بزرگ کانادا است و شعبه‌های مختلفی در سراسر این کشور دارد. به عنوان مثال در شهرهای مختلفی مثل ادمونتون، میسیساگوا، سیدنی و اتاوا امکان دسترسی به این سازمان به شکل فیزیکی وجود دارد. این سازمان همچنین در خارج از کانادا نیز دفاتر مختلفی در سراسر جهان دارد. این دفاتر نقش مهمی در پاسداری از شهروندان کانادایی در خارج از کشور و مسائل مربوط به مهاجرت دارد. این دفاتر به دانشجویان، ساکنان موقت، توریست‌ها، پناهندگان و متقاضیان مربوط به مهاجرت خدمت رسانی می‌کند.
بخش‌هایی از این سازمان نیز مسئول سیاست‌گذاری در زمینه مهاجرت هستند و قوانین مربوط به مهاجرت را تعیین می‌کنند. همچنین رسیدگی به انواع ویزاها در حیطه اختیارات این سازمان است. کنترل ورود و خروج از مرزهای این کشور نیز یکی دیگر از وظایف این سازمان محسوب می‌شود. به صورت کلی هر چیزی که به مسئله خروج و ورود قانونی در این کشور ربط داشته باشد به نوعی در حیطه اختیاران این سازمان قرار می‌گیرد.

البته سیاست‌های کلی مهاجرت در این کشور توسط مجلس تصویب می‌شود ولی نحوه پیاده‌سازی این سیاست‌های کلی از توانایی این سازمان است. بسیاری از افرادی که علاقمند به تحصیل، یافتن کار یا تحصیل در کانادا هستند به طور حتم باید به این مرکز سری بزنند تا مشکلات مربوط به خود را حل کنند.

خدمات اداره مهاجرت کانادا

این اداره خدمات فراوانی را ارائه می‌کند و طیف وسیعی از جنبه‌های خدمت رسانی را مورد پوشش قرار می‌دهد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین خدماتی که این اداره برای افراد کانادایی و غیرکانادایی فراهم می‌کند، نگاهی می‌اندازیم.

پاسپورت

بسیاری از شهروندان کشورهای مختلف برای ورود به کشور کانادا باید اقدام به گرفتن پاسپورت بکنند. یکی از مهمترین وظایفی که این سازمان ارائه می‌کند، ارائه خدمات غیرحضوری رسیدگی به این درخواست‌ها است. متقاضیان می‌توانند از طریق این سازمان، علاوه بر تعیین وضعیت درخواست خود، مدت زمان پاسخگویی به درخواست پاسپورت را بفهمند. همچنینی فرم‌های مختلفی نیز در وبسایت این مجموعه قرار دارد که افراد می‌توانند با پر کردن آن‌ها اقدام به اخذ ویزا و پاسپورت کنند و درخواست‌های خود را به خوبی پیگیری کنند.

خدمات مربوط به بازدید از کشور

کانادا کشوری پر از جاذبه‌های دیدنی است و سالانه هزاران نفر برای بازدید از این کشور و انجام سفرهای تفریحی به این کشور پهناور می‌آیند. همه این افراد برای ورود به کشور کانادا باید به اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنند تا بتوانند ویزای تفریحی را اخذ کنند. این ویزا محدود بوده و فقط برای مدت زمان سفر اعتبار دارد.
با تماس به این سازمان می‌توانید هر گونه سوالی را در مورد ویزای تفریحی بپرسید تا به طور واضح به شما پاسخ بدهند. همچنین روند ثبت درخواست ویزا نیز از طریق همان اداره انجام می‌شود. همچنین تمامی مراحل و پیگیری‌های لازم برای این سازمان نیز از طریق سایت همین سازمان انجام می‌شود.

خدمات ترانزیت کالا

ترانزیت کالا به معنای استفاده از خاک کانادا به عنوان یک واسط برای جا به جایی کالا به یک کشور دیگر است. استفاده از این نوع خدمت، نیازمند اخذ مجوز از اداره مهاجرت کانادا است. با مراجعه یا تماس با این مرکز می‌توانید اطلاعات مفیدی در مورد نوع کالای ترانزیتی، زمان انتقال در گمرک، تعرفه‌های آن و تمامی جزئیات مربوط به ترانزیت را به دست بیاورید. در صورتی که بخشی از کار ترانزیت به سازمان دیگر مربوط باشد، اداره مهاجرت کانادا سازمان مربوطه را به شما معرفی می‌کند تا کارهای مربوط به ترانزیت را پیش ببرید.

مهاجرت

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف این اداره، رسیدگی به امور مهاجرت است. این امور بسیار گسترده هستند چرا که روش‌های مهاجرت به کانادا بسیار متنوع هستند. این ویزاها دارای شرایط و ملاحظات پیچیده خاص خود هستند و در همه این موارد نیاز به ارتباط با اداره مهاجرت کانادا وجود دارد چرا که مرجع اصلی رسیدگی به کار مهاجرت در این کشور محسوب می‌شود.
مسائل مربوط به مهاجرت آن قدر گسترده است که اداره مهاجرت آن را بخش‌بندی کرده و وظایف هر بخش از مهاجرت را به یک زیرشاخه خاص از سازمان خود سپرده است. افراد علاقمند به مهاجرت به کانادا می‌توانند با این سازمان تماس بگیرند و از اطلاعات مفیدی در این زمینه آگاه شوند. همچنین روند ارسال درخواست برای مهاجرت نیز از طریق همین سازمان انجام می‌شود.
ارسال پول به کانادا
از آن جایی که بسیاری از افراد کانادایی متولد این کشور نیستند، بستگان زیادی در کشورهای دیگر دارند. این افراد ممکن است که به دلایل مختلف برای اعضای خانواده، اقوام و آشنایان خود در کانادا پول ارسال کنند. برای انجام این کار نیز باید از اداره مهاجرت کانادا اخذ مجوز کرد. شما می‌توانید هم از طریق حضور و هم ثبت نام در سایت این مجموعه، در مورد شرایط مختلف ارسال پول به این کشور آگاه شوید.

پناهندگان

کانادا به سبب دور بودن از قاره آسیا، آفریقا و اروپا، مکانی مناسب برای پناهندگانی است که به دلایل مختلف از کشور خود رانده می‌شوند. همچنین اگر کسی علاقمند به ارسال پول برای پناهندگان باشد، می‌تواند از طریق این سازمان اطلاعات لازم را به دست بیاورد و اقدام به ارسال خدمات به این شخص بکند.
تبعیدشدگان
علاوه بر پناهندگان، تبعیدشدگان زیادی که به طور موقت در کانادا حضور دارند یا از سوی دولت کشور خود به کانادا تبعید شده‌اند نیز باید به این سازمان مراجعه کنند و پیگیری‌های لازم را انجام بدهند.
تحصیل در کانادا
کانادا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد که اکثر این دانشگاه‌ها انگلیسی زبان هستند. همچنین افراد مایل به حضور در دانشگاه‌های ایالت کبک نیز می‌توانند برای دوره‌های دانشگاهی به زبان فرانسه اقدام کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های خدمت رسانی این سازمان، ارائه خدمات مختلف به افرادی است که قصد دارند در کانادا تحصیل کنند. افرادی که علاقمند به گذراندن فرصت تحقیقاتی کوتاه‌مدت دوره دکترای خود در کانادا هستند نیز باید به این مرکز مراجعه کنند.

کار در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که کمترین نرخ بیکاری را دارد و غیرکانادایی‌ها به این کشور به عنوان یک بهشت اقتصادی برای زندگی نگاه می‌کنند. اقتصاد پویا و شرکت‌های بزرگی که در این کشور قرار دارند، علاقمند به گسترش همکاری با کشورهای دیگر و یا استفاده از نیروی انسانی و متخصصان غیرکانادایی هستند. ویزای کاری می‌تواند هم به صورت کار مستقل و هم همکاری با شرکت‌ها و نهادهای مختلف باشد. گرفتن مجوز کار و ویزای کاری، پیدا کردن شغل برای غیر خارجی‌ها و هر خدمت دیگری که برای افراد غیرکانادایی لازم است را می‌توان از طریق این مرکز دریافت کرد.

سرمایه گذاری در کانادا

سرمایه گذاری یکی دیگر از کارهایی است که از طریق آن می‌توان به کانادا مهاجرت کرد. از آن جایی که سیستم اقتصاد کانادا با کشورهای دیگر متفاوت است، قوانین نیز در این مورد بسیار متفاوت هستند. افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه‌گذاری باقی عمر خودشان را در این کشور بگذرانند، می‌توانند با ارائه درخواست اقدام به گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری در کانادا بکنند.

گرفتن حق شهروندی در کانادا

افراد زیادی هستند که در کشور کانادا زندگی می‌کنند ولی شهروند کانادا محسوب نمی‌شوند. این افراد معمولا ویزاهای کاری یا تحصیلی دارند و برای مدت محدودی می‌توانند در کشور کانادا زندگی کنند. این افراد از بسیاری از مزایای شهروندی مانند استفاده از خدمات خاص درمانی یا حق رای و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محروم هستند. این افراد برای اقامت دائم در این کشور باید حق شهروندی در کانادا را از طریق اداره مهاجرت کانادا دریافت کنند. ثبت درخواست، گذراندن امتحانات مربوطه، مصاحبه و عقد پیمان شهروند همگی توسط این سازمان اجرا می‌شود.
ارائه خدمات به شهروندان کانادایی
بسیاری از شهروندان کانادا که در خارج از این کشور سکونت دارند، کار می‌کنند یا در دانشگاه‌ها در حال تحصیل هستند، ارتباطات رسمی و ارائه اسناد و مدارک خود را باید از طریق اداره مهاجرت کانادا انجام دهند. این سازمان حامی و پشتیبان شهروندان کانادا است و در تمامی مسائل خود را مسئول پاسخگویی در برابر شهروندان کانادایی در خارج از این کشور می‌ داند.

پاسخگویی در مورد جرائم

بسیاری از افراد که با مهاجرت یا پناهندگی اقدام به ورود به کانادا کرده‌اند، در بدو ورود در فرودگاه‌های این کشور دستگیر می‌شوند. این افراد بیشتر به علت ناآگاهی به قوانین و موارد جرم به چنین مشکلاتی مواجه می‌شوند. افرادی که قصد دارند به کانادا وارد شوند، باید در مورد جرائم به خوبی آگاه باشند چرا که ممکن است یک فعالیت خاص در کشور کانادا برخلاف وطن اصلی آن‌ها، جرم باشد. برای دریافت چنین آگاهی باید با این مرکز تماس گرفته و از چهارچوب قانون آگاه شوید.
سخن پایانی
در این مطلب، نگاهی به اداره مهاجرت کانادا انداختیم و وظایف مختلفی را بررسی کردیم که این اداره برای متقاضیان ارائه می‌دهد. این خدمت طیف بسیار گسترده‌ای دارند و از مسائل مربوط به مهاجرت گرفته تا مسائل مربوط به پناهندگی، سرمایه گذاری و ترانزیت کالا و غیره را در بر می‌گیرد. به همین دلیل است که شعبه‌های مختلفی در شهرها و حتی کشورهای مختلف تاسیس کرده است.
در صورتی که شما نیز علاقمند به زندگی، تحصیل، کار یا تفریح در کشور کانادا هستید و قصد دارید معنای واقعی رفاه اجتماعی را درک کنید، احتمالا اولین کاری که باید انجام بدهید، تماس با این سازمان است. این اداره بزرگ با زیر مجموعه‌های تخصصی که دارد، فرآیند ارائه انواع خدمات را برای شما انجام می‌دهد و پاسخگوی تمامی سوالات شما به روش‌های مختلف است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *