ادمونتون

معرفی ادمونتون کانادا

شهر ادمونتون کانادا

شهر ادمونتون با مساحت ۶۸۴/۳۷ کیلومترمربع، مرکز ایالت آلبرتاست و مجاور رودخانه ساسکاچوان شمالی، در منطقه مرکزی آلبرتاست در غرب کانادا. ادمونتون در ناحیه‌ای با زمین‌های بسیار حاصل خیز در پرایر واقع شده است.شهر ادمونتون با مساحت ۶۸۴/۳۷ کیلومترمربع، مرکز ایالت آلبرتاست و مجاور رودخانه ساسکاچوان شمالی، در منطقه مرکزی آلبرتاست در غرب کانادا.

ادمونتون در ناحیه‌ای با زمین‌های بسیار حاصل خیز در پرایر واقع شده است.در این مقاله، شهر ادمونتون کانادا، بصورت کامل و جامع بررسی شده است و اطلاعات و آمار حیاتی این شهر، بخصوص اطلاعات مورد نیاز مهاجران ارائه شده است.

مهمترین مطالب و سرفصل ها در این مقاله عبارتند از:

• آب و هوای ادمونتون کانادا

• اطلاعات کلی ادمونتون کانادا

• مراکز خرید ادمونتون کانادا

• مکان‌های دیدنی ادمونتون کانادا

• ساختمان‌های دیدنی در ادمونتون کانادا

• موزه‌ها و گالری‌های ادمونتون کانادا

• جشنواره‌ها و فستیوال های مهم در ادمونتون کانادا

• پارک‌های معروف ادمونتون کانادا

• معروف ترین دانشگاه های ادمونتون کانادا

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در ادمونتون کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران

آب و هوای ادمونتون کانادا:

این شهر، آب و هوای قاره‌ایی شمالی، با تابستان‌های ملایم و زمستان‌های سرد دارد. ادمونتون با متوسط بارندگی ۵۱۳ میلی‌متر در سال که عمدتأ در اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز است، شهر نسبتاً خشکی است. میانگین دمای روزانه و بارش ها و کمترین و بیشترین میزان هر یک به تفکیک ماه های سال در جدول زیر ارائه شده است :

• اطلاعات کلی ادمونتون کانادا:

ادمونتون با جمعیت 280/981 نفر در سال 2017 و تراکم جمعیت 109 نفر در هر کیلومتر مربع، بعد از کالگری، دومین شهر پر جمعیت ایالت آلبرتا و یکی از کم تراکم‌ترین شهرهای آمریکای‌شمالی است. این شهر ماهیت فرهنگی، سیاسی و آموزشی دارد و هر سال میزبان بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی است؛ در نتیجه به شهر جشنواره‌ها مشهور است.

از هزاران سال قبل، مرکز آلبرتا، محل مردم چادر نشینی بوده که از طریق شکار بوفالو زندگی می‌کرده‌اند، تا این که در قرن هجدهم قوم کری در این منطقه ساکن شدند. در سال 1754، آنتونی هندی که در شرکت‌ خلیج هودسن کار می‌کرد، اولین اروپایی بود که به منطقه ادمونتون وارد شد.

در سال 1795 قلعه ادمونتون به عنوان تجارت خانه‌ای مهم برای شرکت خلیج هودسن ساخته شد؛  در سال 1914 تبدیل به شهر و در سال 1905 مرکز ایالت آلبرتا شد و در دهه 1940، ادمونتون مرکز نفتی کانادا شد. ادمونتون مرکز تجاری مهمی برای آلبرتای شمالی و مرکزی و مرکز عمده نفت و گاز است. این شهر مرکز توزیع حمل و نقل منطقه‌ای که به اقیانوس منجمد شمالی می‌رسد، نیز هست و عنوان آن دروازه شمال است. این شهر مرکز مهم دولتی، دفاعی و دیگر خدمات عمومی نیز هست و بیشترین صنایع سنگین ایالت آلبرتا را دارد.

ادمونتون سرشار از جنگل و منابع انرژی از قبیل زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی است. اقتصاد برتر از لحاظ تنوع در کانادا است. بخش‌های مهم صنعتی این شهر کمپانی‌های مهمی چون آی‌بی‌ام، تلوس، اینتویت کانادا بانک غربی کانادایی بیو ویر ماتریکون، جنرال الکترونیک و کارخانه استنتک اداره می‌کنند.

از مراکز مالی مهم این شهر نیز می‌توان مرکز مالی ای‌تی‌بی اتحاد به سرویس کریدیت، تی‌دی کانادا تراست و مرکز مالی مینو لایف را نام می‌برد. این شهر، مرکز چند شهر بین‌المللی مثل شرکت ساختمانی پی‌سی‌ال نیز هست.ادمونتون یکی از دروازه‌های حمل و نقل به شما کانادا است. دو فرودگاه شهر ادمونتون و فرودگاه‌ شهر ادمونتون دارد. ادمونتون مرکز مهم حمل و نقل راه‌آهن ملی کانادا است.

این شهر در بزرگراه یلوهد که یکی از دو مسیر اصلی سراسری غرب کانادا است، واقع شده و سیستم ترانزیت لایت‌ریل دارد که اولین نمونه این سیستم است.

ادمونتون، یکی از نخستین مراکز مهم آموزش و تحقیقاتی کانادا است و از دانشگاه‎‌ها و مؤسسات آموزشی مهم آن می‌توان به دانشگاه آلبرتا که دومین کتابخانه بزرگ تحقیقاتی کانادا را دارد، آتاباسکا کونکوردیا کینگ، تیلور، موسسه تکنولوژی آلبرتای شمالی و کالج انجمن گرنت مک اوان اشاره کرد.

ادمونتون تیم‌های ورزشی بسیار موفقی نیز دارد؛ از جمله ادمونتون گرداس، ادمونتون اسکیموس، ادمونتون ترپرز، ادمونتون اوایل کینگز و ادمونتون اویلرز دارد. از استادیوم‌های این شهر می‌توان به استادیوم کامن ولث زمین تلوس و میدان رکسل اشاره کرد. این شهر، تاکنون میزبان بازی‌های کامن ولث 1978، بازی‌های جهانی دانشگاه‌ها در 1983، مسابقات قهرمانی جهانی 2001 رشته دو میدانی، بازی‌های مستر جهانی 2005 جام جهانی راگبی بانوان 2006، جام جهانی فیفا یو 20 در 2007 و بسیاری دیگر از مسابقات بین‌المللی بوده است.

 • مراکز خرید ادمونتون کانادا

ادمونتون چند مرکز تجاری بزرگ دارد؛ از جمله مرکز تجاری غرب ادمونتون با مساحت 570 هزار مترمربع که یکی از بزرگترین مرکز تجاری آمریکایی شمالی است، مرکز خرید یونی دون، مرکز شهر ادمونتون مرکز خرید وست‌مونت که اولین مرکز خرید ادمونتون بوده، مرکز ادمونتون بوده، مرکز خرید دروازه جنوبی بازار کینگزوی گاردن مرکز خرید دروازه شمالی، بازار آبوتسفیلد و بازار لاندن دری علاوه بر این، مراکز تجاری روباز و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بسیاری از قبیل ادمونتون کتمن جنوبی بزرگترین خرده‌فروشی فضای بازار در آمریکای شمالی است، ترا لوسا کلیرویو، پارک جنوبی میودوز، و مرکز خرید شمال شهرک نیز دارد.

• مکان های دیدنی ادمونتون کانادا

ادمونتون در دره وسیعی که رودخانه ساسکاچوان شمالی به وجود آورده است، واقع شده این دره در گذشته، محل کارخانجات و خانه‌های کارگران بوده؛ ولی امروزه پارک‌های وسیع زمین‌های گلف و جاذبه‌هایی چون باغ گیاه‌شناسی موتارت پارک قلعه ادمونتون (بزرگترین پارک تاریخی کانادا) و باغ وحش دره در آن است.

خانه‌های گران‌قیمت و آپارتمان‌های بلند و برخی از مهم‌ترین ساختمان‌های عمومی ادمونتون از جمله ساختمان مجلس ایالتی آلبرتا موزه ایالتی دانشگاه آلبرتا، در بلندیی مشرف به رودخانه واقع شده‌اند. شمال این دره، منطقه مرکزی شهر است که با برج‌های ادلری متعدد، مشخص است. در منطقه میدان سروینستون چرچیل ساختمان‌های دولتی شهرداری دادگاه‌های غذایی گالری هنر ادمونتون و تئاتر سیتادل واقع‌اند. در سرتا سر رودخانه، منطقه، حفاظت شده تاریخی اولد استراتکونا واقع است که محل برزگزاری تئاتر فرینج است. کمی جلونر به سمت محدود شهری، مرکز تجاری غرب ادمونتون و پادگان ادمونتون بزرگترین پایگاه نظامی کانادای غربی، واقع شده‌اند.

از دیگر ویژگی‌های برجسته و جاذبه‌های جهانگردی این شهر می‌توان به مرکز اسکای ریچ محل بازی تیم ادمونتون در لیگ ملّی هاکی، استادیوم کامن ولث محل بازی اسکیمو‌های ادمنتون در لیگ فوتبال فوتبال کانادا زمین نمایشگاهنورث لند، که در طول جشنواره روزه‌های کلوندیک در آن برگزار می‌شود شهرت دارد، تالار کنفرانس نورثرن آلبرتا جوبیلی محل ارکستر سمفونیک ادمونتون اپرای ادمونتون سالن رقص باله آلبرتا، باغ‌های گیاه‌شناسی دوونیین، پارک ملّی جزیره الک و دهکده میراث فرهنگی اوکراینی‌ها اشاره کرد.

• ساختمان‌های دیدنی در ادمونتون کانادا

ساختمان قانون‌گذاری آلبرتاساختمان زیبای مجلس ایالتی، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های جهانگردی و محل تماشای چشم‌انداز‌های زیبایی از شهر است و قدمت آن به اوایل قرن بیستم می‌رسد. پارک‌های اطراف این ساختمان و فروشگاه‌های سوغاتی بر جذابیت آن افزوده‌اندمینولایف پلیساین ساختمان با ارتفاع 146 متر و 22 طبقه، بلندترین ساختمان ادمونتون است با چند فروشگاه در آن، یک پل‌هوایی این ساختمان را به دو ساختمان مجاور، مرکز شهرادمونتون و برج تجاری مرتبط می‌کند.خانه ادمونتوناین هتل 45 طبقه 121 متر، ارتفاع دارد و هر چند از ساختمان مینولایف کوتاه‌تر است، ولی بیشترین تعداد طبقات را در میان ساختمان‌های شهر دارد.برج بلاین ساختمان اداری با 130 متر، ارتفاع، سومین ساختمان بلند‌شهر است. بانک تجارت کانادا قبل از ورشکستگی در سال 1985، در این ساختمان بود.ساختمان تلوساین ساختمان اداری با 134متر، ارتفاع و 34 طبقه، دومین ساختمان بلند شهر است و در حقیقت از دو ساختمان متصل به همه تشکیل شده است.

• موزه‌ها و گالری‌های ادمونتون کانادا

بیش از هفتاد موزه مختلف درادمونتون وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:موزه سلطنتی آلبرتااین موزه با بیش از ده میلیون شی‌ء در مجموعه‌اش، بزرگترین موزه‌ها ادمونتون  است که ویترین‌های آن نشان دهنده فرهنگ و آداب و رسوم قبایل مختلف بومی این منطقه است. این موزه، قسمت‌های مختلفی دارد؛ تاریخ طبیعی، حیات‌وحش و فرهنگ.مرکز علمی تلوس این موزه که در سال 1984 افتتاح شده است پنج گالری دایمی و یک نمایشگاه موقتی، سالن تئاتر آی مکس افلاک‌نما رصد‌خانه و ایستگاه رادیویی آماتور دارد. این مرکز می‌توان به دنیای علوم وارد شد و آن را تجربه کرد. مرکز تلوس، یکی از معتبر‌ترین مراکز علمی و تفریحی کانادا و آمریکای شمالی است و در ساختمانی با طراحی زیبا، سالانه، پذیرایی بیش از نیم میلیون بازدید کننده است.

سالن افلاک نمای این مرکز، بزرگترین و پیشرفته‌ترین سالن در نوع خود در کانادا است.موزه هوانوردی آلبرتااین موزه در کنار فرودگاه شهر، واقع است. ساختمان موزه، در واقع، آشیانه هواپیمایی آموزشی است که در گذشته از آن استفاده می‌شده‌ است. انواع هواپیماهای قدیمی نظامی و غیر نظامی که بزرگترین آنها یک بوینگ 737 و دو سی_اف101 هستند. در این موزه نگهداری می‌شود. هر تابستان، نمایش‌های هوایی نیز در محوطه این موزه انجام می‌شود.موزه راه‌آهن آلبرتااین موزه که در شمال واقع شده، لوکوموتیو و ماشین‌های راه‌آهن از دوران مختلف و یک لوکوموتیو بخار در حال کار دارد.پارک فورت ادمونتوناین پارک، بزرگترین موزه تاریخی کانادا است. خانه‌های قدیمی، به همان صورت دست نخورده و بکر، خیابان‌کشی‌ها گاری‌های اسبی لوکوموتیو بخار، خانه جان رواند که در زمان خود یکی از بزرگترین خانه‌های غرب کانادا بوده است. ساختمان تجارت پوست، چند هتل، مرکز پلیس و امثال آنها، از دیدنی‌های این موزه هستند.

• جشنواره‌ها و فستیوال های مهم در ادمونتون کانادا :

ادمونتون هر سال، میزبان چند جشنواره بزرگ است؛ از این رو به «شهر جشنواره‌ها» معروف است. مرکز شهر ادمونتون و میدان چرچیل تابستان‌‌‌ها میزبان جشنواره بسیاری است. از جشنواره‌های مهم این شهر در بهار و تابستان، می‌توان به این‌ها اشاره کرد:جشنواره بین‌المللی جاز ادمونتونیک جشنواره نسبتاً جدید است که هر سال در ژوئن (خرداد) با حضور هنرمندان ملّی و بین‌المللی به مدت ده روز برگزار می‌شود.جشنواره بین‌المللی فیلم ادمونتونرقابتی 9 روزه است که در ماه می (خرداد) بین فیلم‌های شرکت کننده از سراسر جهان برپا می‌شود.جشنواره بین‌المللی اجراهای خیابانی ادمونتون  این جشنواره، هر سال در جولای (تیر) در میدان چرچیل برگزار می‌شود و شامل بهترین اجراهای تئاتر خیابانی کانادا است.

در طی این جشنواره، انواع نمایش‌های خیابانی در خیابان‌ها و پارک‌ها اجرا می‌شود.جشنواره اختیاری شکسپیرکه بیشتر به جشنواره رودخانه‌ شهر شکسپیر مشهور است، در سال 1989 بنیاد گذاشته شد و یک جشنواره تئاتر (نیمه تابستان مشهور است) که از اواخر ژوئن (خرداد) با اجرای دو نمایش که یکی از آنهای کمدی است، به مدت سه هفته برگزار می‌شود.مرکز ای‌ایکسدر واقع، نمایشکاه محصولات کشاورزی است که سابقاً به روز‌های کلوند یک مشهور بوده و اکنون نام آن عوض شده. برنامه ده روزه این جشن در جولای (تیر) اجرا می‌شود و با رژه‌ای در اولین روز و نمایشگاهی در پارک نورسث‌لند، بازی کودکان، از بخش‌های جنبی این نمایشگاه است.مزه‌ادمونتونجشنواره غذاست که هر سال در جولای (تیر) در میدان چرچیل برگزار می‌شود.ایندی ادمونتونمسابقه اتومبیل‌رانی است که در جولای (تیر) در پیست اتومبیل‌رانی بین‌المللی فنلاندی برگزار می‌شود.

جشنواره آثار هنری و طراحی

این جشنواره سیزده روزه، هر سال در اواخر ژوئن و اوایل جولای (تیر) در ادمونتون برگزار می‌شود و هنرمندان و طراحانی از سراسر دنیا، آثار خود را در طی این جشنواره، در نمایشگاهایی عرضه می‌کنند.جشنواره بین‌المللی فرینج ادمونتوناین جشنواره، دومین جشنواره بزرگ تئاتر دنیا پس از جشنواره تئاتر ادینبور است و هر سال، در نیمه ماه آگوست (مرداد) برگزار می‌شودجشنواره میراثاین جشنواره در آخرین هفته‌های آگوست (مرداد) با حضور صد‌ها گروه در پارک هورلک برگزار می‌شود.  گروه‌های مختلف هنری کانادا در طی آن، با ارایه آثار بومی، برپایی نمایشگاهای فرهنگی و هنری، غذا‌ها و رقص‌های محلی گوناگون، گوشه‌هایی از فرهنگ‌ه بومی کانادا را عرضه می‌کنند.

تلفن تماس: 50-02140220448

جشنواره موسیقی ملّی

در این جشنواره بسیار مشهور که در آگوست (مرداد) برگزار می‌شود، سطح اجراهای محلی و ملّی، بالاست.رژه‌ی کری وستاین جشنواره که محل نمایش و عرضه آهنگ‌ها و لباس‌های بسیار شگفت انگیر جزایر دریای کارائیب است، در آگوست (مرداد) برگزار می‌شودجشنواره لاباتس ادمونتوناین جشنواره موسیقی در آگوست (مرداد) هر سال، در پارک هورلک برگزار می‌شود.سمفونی زیر آسمانیک‌سری کنسرت‌های موسیقی مشهور از نوع کلاسیک است که ارکستر سمفونی ادمونتون هر سال آگوست (مرداد) در پارک هورلک برگزار می‌شود.جشنواره قایق‌های اژدهایک مسابقه قایقرانی است که اواخر تابستان برگزار می‌شود.جشنواره جاز یاردبرداین جشنواره موسیقی، نوامبر(آبان) هر سال برگزار می‌شود.

• پارک‌های معروف ادمونتون کانادا :

ادمونتون، بیشترین پارک و فضای سبز شهر‌های کانادا را دارد و این پارک‌ها طولانی‌ترین نوار سبز کانادا را تشکیل داده‌اند. یازده دریاچه، چهارده دره عمیق و زیبا 22 پارک بزرگ، مسیری طولانی و زیبا در اطراف شهر ایجاد کرده‌اند. این پارک‌ها و نیز خیابان‌ شهر ادمونتون، محل زندگی و نگهداری بیشترین تعداد درختان نارون آمریکایی در دنیا هستند که بیماری هلندی درخت نارون، مصون مانده‌اند.زمین‌های گلف در تابستان و مسیر‌های اسکی در زمستان، امکان ورزش‌های مفرح فصلی را در پارک‌ها ایجاد کرده‌اند.باغ‌وحش دره در این باغ‌وحش، بیش از 350 حیوان ار بیش از صدگونه  مختلف بومی و غیربومی، نگه‌داری می‌شوند.

قسمت مخصوص کودکان با یک پارک آبی، فضای مخصوص فیل‌ها به وسعت چهارده هزار متر مربع، انواع حیوانات مناطق استوایی و نیمه گرمسیری با شرایط محیطی مناسب زندگی آنها، حیوانات قطبی و انواع پرندگان، از قسمت‌های دیدنی باغ هستند.مارپیچ بزرگ ذرت ادمونتونمزارع ذرتی است که پس از بلند شدن بوته‌های ذرت، از آن برای تفریح استفاده می‌کنند. این محل تفریحی، سرگرمی جالبی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند؛ پیدا کردت مسیر درست خروجی از بین ذرت‌های کاشته شده در تاریکی شب، با استفاده از چراغ‌قوه، در این محل، بسیار هیجان‌انگیز است.

پارک تفریحی وایت ماداین پارک، مکان مناسب برای تفریحات کودکان در فضای باز است؛ گلف، گاری سواری، قایق‌های تصادفی و…مرکز تفریحی گیت‌وییکی از بهترین مراکز سرپوشیده تفریحات خانوادگی در شهر است؛ سالن‌های بولینگ کودکان و بزرگسالان، سالن‌های مخصوص برگزاری مراسم خانوادگی، از امکانات این مرکز هستند.پارک آبیمحفظه مخصوص کوسه‌ها، نمایش دلفین‌ها، پنگوئن‌ها اختاپوس‌ها و انواع ماهی‌ها اقیانوس، از جذابیت‌های این مجموعه متنوع هستند که در مجاورت مرکز تجاری غربی قرار داردماجراجویی در اعماق دریایکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های پارک آبی است که با چهار زیر دریایی کوچک خود بازدید کنندگان را برای سفری هیجان‌انگیز به اعماق آب می‌برد.گلکسی‌لنداین پارک سرپوشیده در مرکز تجاری ادمونتون واقع است و از بزرگترین پارک‌های سرپوشیده دنیاست. انواع وسایل تفریحی برای گروه‌های سنی مختلف در آن وجود دارد و برای تفریحات خانوادگی نیز مناسب است.

• معروف ترین دانشگاه های ادمونتون کانادا :

معروف ترین دانشگاه های ادمونتون کانادا عبارت اند از:

– دانشگاه ادمونتون

– دانشگاه مک ایوان

– دانشگاه کینگز

– کالج نورکویست (NorQuest College):

 دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

دیگر موسسات تحصیلات تکمیلی در ادمونتون عبارتند از :

دانشکده تیلور (Taylor University College)

دانشکده معارف و کالج قبیله ای یلوهد (Seminary and Yellowhead Tribal College)

کالج فرست نیشنز.

هزینه های زندگی در شهر ادمونتون•

خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در ادمونتون کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

•هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،049.48  دلار آمریکا یا  4،160.1 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 858.71 دلار آمریکا یا  1،171.46 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در ادمونتون 71.76 درصد بالاتر از تهران است.

• اجاره در ادمونتون به طور متوسط 39.34 درصد بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 159 از 456 شهر جهان قرار دارد.

• ادمونتون دارای شاخص هزینه زندگی 65.04 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر ادمونتون کانادا عبارتست از:

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *