ویزا و اقامت تحصیلی کانادا

اقامت تحصیلی کانادا

پذیرش و اقامت تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان، یکی دیگر از خدماتی است که از صفر تا صد آن توسط سازمان مهاجرتی کوچ  ارائه می شود.

در این بخش و مقاله، تلاش شده است اطلاعات لازم برای ویزا و اقامت تحصیلی به علاقه مندان ارائه شود: چه دانشجویان و چه خانواده هایی که درصدد دریافت پذیرش تحصیلی فرزندان خود هستند و چه زن و شوهرهایی که با پذیرش تحصیلی یکی و کار همسر، درصدد دریافت اقامت دائم کانادا هستند.

نظام آموزشی کانادا

دوره ها و مقاطع تحصیلی در کانادا

اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها، کالج ها و مراکز علمی کانادا

هزینه و شهریه تحصیل در کانادا

وضعیت شغلی و کاری دانشجویان و همراهان آنها

دریافت اقامت دائم، از مزایای تحصیل در کانادا

بورسیه، فاند و اسکالرشیپ مراکز آموزشی کانادا :

مدارک لازم برای تشکیل پرونده ویزای تحصیلی کانادا

مشخصات عمومی مدارس کانادا

پذیرش تحصیلی، یکی از راه های آشنایی بیشتر با سیستم کلی کانادا و مقدمه ای برای دریافت اقامت دائم هم به حساب می‌آید. مناطقی در کانادا هست که دانشجویان پس از طی دوره 2 ساله دانشگاهی و تنها با دریافت یک جاب آفر (و حتی بدون داشتن سابقه کار) می تواند نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام کند. لذا بخصوص برای قشر جوان، پذیرش و ویزای تحصیلی از کارآمدترین و ارزان ترین روش های منتهی به اقامت بحساب می آید. برای خانواده هایی که امکان پذیرش و ادامه تحصیل برای پدر و مادر در دانشگاه و کالج ها فراهم نیست، اخذ پذیرش تحصیلی برای فرزندان می تواند پروسه ماندن در کانادا و تشکیل پرونده را هموارتر نماید.

نظام آموزشی کانادا

تحصیلی در مدارس، دانشگاه ها و کالج های کانادا، از آرزوهای علاقه مندان علم و دانش در کشورهای کمتر توسعه یافته و حتی کشورهای توسعه یافته و اروپایی هم بحساب می آید.

کانادا، از پیشرفته ترین و به روزترین نظام های آموزشی جهان برخوردار است بطوریکه نام دانشگاه های کانادا همواره در لیست برترین دانشگاه های جهان دیده میشود. سیستم آموزشی کل کشور کانادا تحت نظر و نظارت دولت فدرال است ولی استان های مختلف بصورت مستقل، به اداره و اجرای این سیستم می‌پردازند.

مانند بسیاری از کشورها، کانادا هم سیستم آموزش انتفاعی و غیر انتفاعی دارد ولی پولی بودن مراکز آموزشی به هیچ وجه به معنی ارائه خدمات و آموزش های برتر نیست. کانادا به آموزش به اندازه ای اهمیت می دهد که بالاترین بودجه های آموزشی دنیا را که معادل 6 درصد تولید ناخالص داخلی است، را در بخش آموزش متوسطه و عالی دارد.

قبل از دانشگاه، سیستم آموزشی کانادا در مدارس و دبیرستان ها دانش آموز می پذیرد.

معمولا سن دانش آموزانی که در مدارس کانادا پذیرفته می شود بین 5 تا 18 سال است و این طبقه بندی در استان های مختلف کمی با هم متفاوت است :

 • مدارس ابتدایی کانادا سطوح 1 (یا پیش دبستانی) تا سطح 6 و در برخی استانها تا سطح 7 را پذیرش می کنند.
 • مدارس راهنمایی کانادا سطوح 5 تا 8 را پذیرش می کنند.
 • دبیرستان مقدماتی سطوح 7، 8 و در برخی مناطق تا سطح 9 را پذیرش می کنند.
 • دبیرستان های کانادا سطوح 8 تا 12 را پذیرش می کنند. دبیرستانهای استان کبک سطوح 7 تا 11 را پذیرش می کنند.

در سطح پیش دبستانی، کودکان نصف روز را در محل آموزش هستند و در مدارس، دانش آموزان 6 ساعت را در محل تحصیل سپری می کنند و سال تحصیلی از سپتامبر تا ژوئن امتداد دارد. هزینه تحصیل در مدارس دولتی برای دانش اموزان خارجی و غیر شهروند، از 10 هزار تا 14 هزار دلار کانادا در سال متغیر است که البته تحصیل در مدارس غیرانتفاعی هزینه بالاتری دارد.

پس از مدرسه و دبیرستان، مقاطع عالی تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری مطرح می شود که بر خلاف کشور ما که اکثر دانش آموزان برای داشتن یک کار خوب و حتی یک زندگی و ازدواج خوب مجبور به رفتن به دانشگاه و سپری نمودن بهترین سالهای زندگی خود در مقاطع لیسانس و دکتری هستند، در کانادا تنها افرادی که عاشق یک رشته خاص از علم هستند به مقاطع عالی تحصیلی می روند و از لحاظ اقتصادی، تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتر هیچ توجیهی ندارد. اکثر افراد، تحصیل را تنها برای یادگرفتن کار و شاخه تخصصی یک بیزینس دنبال می کنند لذا اکثر ترجیح می دهند دوره های کوتاه مدت آموزشی را در کالج ها و موسسات فنی سپری کنند تا هم پول و هزینه کمتری بدهند و هم در مدت زمان کمی، حرفه و کاری یاد بگیرند و با ورود به بازار کار، زندگی خود را سر و سامان دهند.

کودکستان از سن 4 یا 5 سالگی در استانهای مختلف کانادا، کودکان را می پذیرد و در برخی شهرها اجباری و در برخی دیگر اختیاری است.

طول دوره دبیرستان در کانادا بین 1 تا 2 سال است. به غیر از مدارس، دبیرستان ها و دانشگاه ها، یک سری دوره زبان هم برای دانش پذیران توسط برخی از مراکز تائید شده آموزشی در کانادا برگزار می شود. این دوره ها که معمولا برای زبان های انگلیسی و فرانسه برگزار می شود، بخصوص برای مهاجران و دانش پذیران خارجی مفید است که نتوانستند نمره لازم را در آزمون های زبان نظیر آیلتس کسب کند.

پس از دوره متوسطه و تحصیل در دبیرستانها، مقطع تحصیلات عالی مطرح می شود که در این مقطع، دانشجویان بسته به رشته، طول دوره تحصیل، هدف از ادامه تحصیل به یکی از 3 مکان : دانشگاه، کالج یا موسسات فنی می روند. سیستم آموزش عالی و دانشگاه های کانادا از بهترین و علمی ترین سیستم های آموزش عالی در جهان بحساب می آید. تعداد جایزه نوبل دانشمندان کانادایی و رنکینگ دانشگاه های کانادا در لیست دانشگاه های برتر جهان، نشان از قدرت بالای سیستم آموزشی و دانشگاهی کانادا می باشد.

تحصیل در کالج های کانادا، 2 تا 4 سال زمان می برد و معمولا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیلی در رشته ها و دوره های فنی و کاربردی و مهندسی را دارند و به دنبال کسب علم برای یافتن شغل هستند، تحصیل در کالج را ترجیح می دهند.

در مقطع لیسانس، دانشجویان برای ورود و ثبت نام می بایست مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، نمره زبان و شرط معدل آن دانشگاه را رعایت کنند. و اگر امتیاز لازم نمره زبان را نداشته باشد، بایستی در دوره مقدماتی آموزش زبان آن دانشگاه شرکت کرده و پس از کسب حد نصاب امتیاز زبان، وارد ترم اول شود. طول دوره لیسانس هم بین 3 تا 4 سال می باشد.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری، شرایط ورود سخت تر است. داشتن حداقل معدل 13، نمره زبان آیلتس 6 آکادمیک برای اکثر رشته ها و دانشگاه ها، و داشتن نمره آزمون های GRE یا GMAT از الزامات است که بسته به دانشگاه و استان، متغیر می باشد.

داشتن نمایندگی و ارتباط سازمان مهاجرتی کوچ با برخی از کالج ها و دانشگاه ها در استان های مختلف کانادا، باعث افزایش احتمال و شانس دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی را داده است. بواسطه سابقه همکاری و ارتباط این سازمان با دانشگاه ها و کالج ها، خدمات ویژه ای به دوستان و موکلینی که نمره زبان پایین دارند یا نمره زبان ندارند و یا در صدد اخذ بورسیه تحصیلی (فاند و اسکولارشیپ) هستند،  ارائه می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه ویزای تحصیلی با سازمان مهاجرتی کوچ تماس بگیرید : تلفن : 50 الی 40220448-021

دوره ها و مقاطع تحصیلی در کانادا

مقوله آموزش، یکی از مقولات اساسی و زیربنایی کشور کاناداست. میزان سرمایه گذاری و بودجه ای که به بخش آموزش تعلق یافته است باعث استقبال زیاد دانشجویان خارجی به تحصیل در دانشگاه های کانادا شده است ، بطوریکه سالانه بیش از 150 هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل وارد این کشور می شود، و با یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسه به تحصیل مشغول می شود.

در ادامه بطور مختصر به معرفی دوره های آموزشی در کانادا پرداخته می‌شود:

دوره کالج کانادا

کالج ها را به نوعی شاید بتوان با هنرستان ها در کشور ما مقایسه کرد. دوره های کالج بیشتر، کاربردی و بازار محور هستند و افرادی که نیاز به سپری کردن دوره های کوتاه مدت آموزشی برای یادگیری حرفه ای خاص و داشتن سرتیفیکیت هستند، این دوره ها را در کالج های مورد تائید کانادا سپری می کنند. شرایط ورودی کالج ها کمی آسانتر از دانشگاه هاست و طول دوره هم کمتر است. انتخاب رشته و کالج، تاثیر بسزائی در اقدامات بعدی برای دریافت اقامت دائم دارد. لذا متقاضیان و دانشجویان محترم می توانند از خدمات سازمان مهاجرتی کوچ در این حوزه جهت حداقل سازی ریسک پرونده، بهره ببرند.

دوره لیسانس  (Bachelor’s)

طول دوره لیسانس در همه استان‌های کانادا به غیر از استان کبک، 4 سال است و دانش پذیران پس از اتمام دبیرستان می توانند وارد دوره لیسانس شوند. داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات مدرک زبان، الزامی است.

دوره پیش لیسانس یا پری بچلر

دوره پری بچلر مخصوص دانشجویانی است که مایل به ادامه تحصیل در دوره لیسانس هستند ولی از نظر آکادمیک و زبان در دوره لیسانس امتیاز حد نصاب لازم را کسب نکرده اند. مدرک پیش دانشگاهی برای این دوره، الزامی است.

دوره فوق لیسانس (graduate degree : Master’s)

این دوره برای دانشجویانی است که دوره لیسانس را در دانشگاه کانادایی مورد تائید کانادا سپری کرده باشند یا مدرک لیسانس شان را از دانشگاه های خارج این کشور که موسسه WES کانادا مدرک شان را تائید کند، دریافت کرده باشند. طول دوره فوق لیسانس یا مستر حداقل 1 و حداکثر 2 سال است و به دو شیوه آموزش محور و پژوهش محور و برخی مواقع ترکیبی از این دو روش، ارائه می شود. می توان برای دوره های پژوهش محور، برای دانشجویان متقاضی، فاند یا بورسیه تحصیلی هم گرفت و این خدمات را سازمان مهاجرتی کوچ در دانشگاه هایی که ارتباط دارد، انجام می دهد. مدرک زبان آیلتس آکادمیک حداقل 6 و دیپلم معتبر، از الزامات هست.

دوره پری مستر (Pre-master)

همانند پری بچلر، دوره پری مستر هم برای دانشجویانی است که نتوانسته اند از عهده نمره زبان و شرایط پیش نیاز برای ورود به دوره مستر رشته ای خاص برآیند. در برخی از دانشگاه ها، دوره پری مستر بسیار معمول است و همه دانشجویان این دوره را قبل از فوق لیسانس، سپری می کنند و مدرک این دوره را جایگزین نمره زبان دوره مستر می کنند. البته ورود به دوره پری مستر هم نیاز به مدرک زبان دارد منتها با نمره پایین تر و 5/5 هم مورد قبول است.

دوره دکتری (Doctoral degree)

دوره دکتری در دانشگاه های کانادا، عموما پژوهش محور است البته تعدادی کورس و واحد درسی نیز وجود دارد. معمولا دانشجویان متقاضی دوره دکتری، با اساتید راهنما در دانشگاه ها ارتباط برقرار کرده و برای این استاد، رزومه خود را به همراه انگیزه نامه و توصیه نامه و در برخی از موارد ریسرچ پروپزال یا پروپزال طرح پژوهشی و رساله خود، می فرستند و چنانچه استاد راهنما، این دانشجو را تائید کند، دانشجو مجوز ثبت نام می گیرد و در بیشتر مواقع، برای پوشش هزینه های رساله، به دانشجو بورسیه هم تعلق می گیرد. داشتن نمره زبان آیلتس آکادمیک، رزومه قوی علمی-پژوهشی با حداقل دو مقاله ISI JCR، مدرک لیسانس و فوق لیسانس مورد تائید وس، از الزامات ورود به دوره دکتری است.

به غیر از دوره های فوق که دوره های اصلی تحصیلی در کانادا محسوب می شوند، برخی دیگر از دوره ها نیز وجود دارند که در شرایط خاص مطرح می شوند. در زیر به عناوین این دوره ها اشاره شده است. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توانند با سازمان مهاجرتی کوچ تماس بگیرند.

دوره دیپلما در کانادا graduate diploma

دوره پست بک در کانادا ( لیسانس پیشرفته ) Post Bac یا Post-Baccalaureate

دوره سرتیفیکیت در کانادا Certificate Programs

دوره دیپلما در کانادا Diploma Programs

دوره ترکیبی در کانادا Collaborative & Joint Degree Programs

دوره کو آپ در کانادا Co-op Programs

دوره کارورزی در کانادا Apprenticeship Programs

مشاوره رایگان: تلفن : 50 الی 40220448-021

اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها، کالج ها و مراکز علمی کانادا

سیستم آموزشی در مقطع عالی، دانشگاه ها و کالج های کانادا، همواره از معتبرترین و علمی ترین مراکز علمی جهان بحساب می آیند. امروزه مجهزترین آزمایشگاه ها، پیشرفته ترین پژوهشگاه ها، بزرگترین کتابخانه ها و باسوادترین اساتید، مربوط به دانشگاه ها و کالج های کانادا می شود. لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران در سایت وزارت علوم ج.ا.ا قابل مشاهده است.

در ادامه برای شناخت و آشنایی بیشتر به اسامی مشهورترین دانشگاه ها و کالج ها به تفکیک استانهای کانادا اشاره می شود. البته لیست کامل و توضیحات مبسوط در این باره در منوی معرفی شهرهای کانادا ارائه شده است :

معروفترین دانشگاه های اتاوا :

 • دانشگاه اتاوا
 • کالج الگونکویین
 • دانشگاه هنرهای کاربردی و فن آوری کارلتون
 • کالج دانشگاه دومینیکن
 • دانشگاه سنت پل

معروفترین دانشگاه های تورنتو :

 • دانشگاه مک مستر از دانشگاه های تورنتو
 • دانشگاه گوئلف از دانشگاه های تورنتو
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه براک
 • دانشگاه رایسون
 • دانشگاه لیکهد

معروفترین دانشگاه های مونترال :

 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه کونکوردیا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کبک مونترال

معروفترین دانشگاه های ونکوور :

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار
 • کالج جامعه ونکوور
 • دانشگاه سیمون فریزر
 • موسسه تکنولوژی بریتیش کلمبیا

معروفترین دانشگاه های ادمونتون :

 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه آتاباستا
 • دانشگاه کونکورد یا کینگ
 • دانشگاه تیلور
 • موسسه تکنولوژی آلبرتای شمالی
 • کالج انجمن گرنت مک اوان

معروفترین دانشگاه های کالگری :

 • دانشگاه کالگری
 • کالج مونت رویال
 • موسسه فن آوری آلبرتای جنوبی
 • کالج هنر آلبرت
 • کالج دره بو

معروفترین دانشگاه های کبک :

 • دانشگاه لاوال
 • موسسه آموزشی صومعه اورسولینز

معروفترین دانشگاه های وینیپک :

 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه وینیپک
 • دانشگاه خصوصی منونیت
 • کالج فرانسوی در سن بونیفیس
 • لابراتوار میکروب شناسی ملی

معروفترین دانشگاه های ویکتوریا :

 • دانشگاه ویکتوریا
 • دانشگاه سلطنتی
 • کالج لستربی. پیرسونپاسفیک
 • کالج کاموسان

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه ویزای تحصیلی با سازمان مهاجرتی کوچ تماس بگیرید : تلفن : 50 الی 40220448-021

هزینه و شهریه تحصیل در کانادا

از نظر شهریه تحصیلی برای دانشجویان خارجی بخصوص برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری، کانادا از کشورهای گران بحساب می آید. هر چند کانادا گرانترین شهریه های تحصیلی را ندارد و از برخی از کشورها مانند انگلیس، نیوزلند و آمریکا، هزینه های تحصیلی پایین تر است. با توجه به اینکه درصد بالایی از رشته ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، پژوهش محور برگزار می شوند و دوره های پژوهش محور، هزینه های زیادی برای انجام ریسرچ و پژوهش پایانی دارند، لذا گرفتن اسپانسرشیپ و بورسیه تحصیلی در این مقاطع، رایج است. هر چند برای برخی رشته ها در مقطع لیسانس هم می توان فاند گرفت.

میانگین شهریه تحصیلی در مقاطع مختلف برای دانشجویان خارجی از 12 هزار دلار تا 20 هزار دلار متغیر است. برای گذران زندگی معمولی نیز باید هزینه ای بین 700 تا 1200 دلار را در ماه برای دانشجویان در نظر گرفت. هر چند دانشجویان می توانند از فرصت های شغلی مانند کار دانشجویی هم استفاده کنند و معمولا دانشجویان بعد از گذشت یکسال و آشنایی با قوانین و فرهنگ و زبان، می توانند خرج خود را حداقل در بیاورند. اکثر دانشگاه های معتبر، خوابگاه هایی با هزینه اندک برای دانشجویان اختصاص می دهند و حتی سوئیت هایی برای دانشجویان متاهل دارند.

وضعیت شغلی و کاری دانشجویان و همراهان آنها

مساله کار و کسب درآمد، دغدغه اصلی دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در کانادا دارند. افرادی که درصدد دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستند دو هدف را دنبال می کنند یا اینکه هدف اصلی آنها، ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های معتبر کانادا و برخورداری از امکانات تحصیلی و کتابخانه ها و اساتید مشهور این دانشگاه هاست و یا اینکه بخشی هم با هدف دریافت اقامت دائم و خرید زمان برای آشنایی بیشتر با زبان، فرهنگ و قوانین کانادا، سعی در اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع حداکثر لیسانس دانشگاه یا عمدتا در کالج های کم هزینه و دولتی دارند.

برای هر دو قشر فوق الذکر، مساله کار و درآمد حین تحصیل (که به آن کار همزمان با تحصیل هم گفته می شود) بسیار مهم است. البته، کار برای دانشجویان کالجها، موسسات مورد تائید آموزشی و دانشگاه ها امکان پذیر است و برای دانش پذیران دوره های زبان آموزی، دوره های کوتاه مدت، دوره های پاره وقت، دوره دبیرستان و دوره های پیش نیاز؛ امکان پذیر نیست.

کارهای دانشجویی را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود :

کار دانشجویی در دانشگاه محل تحصیل :

اکثر دانشجویان، چنانچه در دانشگاه معتبری پذیرش شده باشند می توانند به راحتی و بدون داشتن مجوز کار، یک کار دانشجویی در دانشگاه محل تحصیل خود بگیرند و شرط آن، داشتن کد ملی کانادایی یا SIN NUMBER است

کار دانشجویان در خارج دانشگاه:

دانشجویان همچنین می توانند تا سقف 20 ساعت از تایم های تحصیل و کل تایم هایی که دانشگاه تعطیل است، در محیط خارج دانشگاه مشغول بکار شود بدون اینکه اجازه کار داشته باشد  و البته با داشتن شماره بیمه اجتماعی (SIN NUMBER). البته دانشجویان دقت داشته باشند برای اجازه کار در محیط دانشگاه و در خارج محیط دانشگاه، علی رغم اینکه ورک پرمیت یا ویزای کار لازم ندارند، ولی در ویزای تحصیلی آنها باید اجازه این نوع کارهای دانشجویی ذکر شده باشد و اینجاست که اهمیت ویزای و اقامت تحصیلی کانادا  و سابقه موسسه ای که اقدام به اینکار می کند، مشخص می گردد. روش هایی برای تبدیل ویزای تحصیلی بدون مجوز کار به ویزای تحصیلی با مجوز کار و اخد SIN نامبر هم وجود دارد که برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ تماس بگیرید.

کارآموزی (co–op student or intern)

کارآموزی نیز شیوه دیگر کار با درآمد برای دانشجویان است که برای آن باید علاوه بر داشتن ویزای معتبر تحصیلی، نامه تایید کارآموزی از مرکز آموزشی محل تحصیل داشته باشید و در برنامه تحصیلی خود به آن اشاره کرده باشید.

کار همسر دانشجو در کانادا

شیوه دیگر کار و کسب درآمد، کار همسر دانشجو و متقاضی اصلی است که بدون جواز کار و بصورت نامحدود صورت می گیرد و این فرصت خوبی برای اداره زندگی خانواده است.

لینک ثبت نام و درخواست SIN نامبر در زیر ارائه شده است :

https://www.canada.ca/en/employment-social-development/services/sin/before-applying.html

دریافت اقامت دائم، از مزایای اقامت تحصیلی کانادا

دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی، علاوه بر دریافت مدرک معتبر تحصیلی از مرکز مورد نظر، اجازه تشکیل پرونده و اقدام برای دریافت اقامت دائم و شهروندی کانادا را نیز پیدا می کند. فارغ التحصیلان دانشگاه ها و کالج های کانادا، از طریق یکی از روش های : برنامه ی تجربه کانادایی  (CEC)، برنامه نیروی متخصص فدرال  (FSWC)، برنامه نیروی فنی حرفه ای فدرال (FSTC)  و برنامه استانی می توانند شانس خود را برای دریافت قامت دائم کانادا امتحان کنند. در سه برنامه اول و فدرال، دانشجویان در برنامه اکسپرس اینتری شرکت کرده و با اخذ امتیاز CRS وارد استخر یا بانک داوطلبین می شوند. سازمان IRCC به داوطلبانی که در رتبه های بالاتر و قابل قبول قرار دارند، دعوت نامه ITA ارسال می کند.

بورسیه، فاند و اسکالرشیپ مراکز آموزشی کانادا :

دانشجویانی که تصمیم به پذیرش تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری را در دانشگاه های کانادایی دارند باید تمام تلاش خود را برای حمایت مالی و بورسیه تحصیلی انجام دهند تا از پس هزینه های ریسرچ و رساله و شهریه های تحصیلی برآیند. هر چه مقطع تحصیلی بالاتر می رود، گرفتن بورسیه راحت تر و بیشتر می شود. در مقطع لیسانس اخذ بورسیه و فاند بسیار مشکل است. برای مقطع فوق لیسانس، برای حالت پژوهش محور، بسیاری از دانشگاه ها بورسیه می دهند ولی برای حالت کورس یا آموزش محور، بورسیه ای تعلق نمی گیرد و در مقطع دکتری، دادن بورسیه راحت تر است بخصوص برای رشته های فنی مهندسی، پژوهش محور و رشته هایی که کار آزمایشگاهی دارند.

انواع حمایت ها و بورسیه های تحصیلی عبارتند از : Scholarships, grants, bursaries

حامی اسکالرشیپ یا فلوشیپ، دولت یا موسسات خصوصی اند و به دانشجویان معدل بالا و فعال علمی تعلق می گیرد.

grants و bursaries به وضعیت علمی دانشجویان ربطی ندارد و از منابع مختلف و خیره ها به دانشجویان نیازمند و خارجی تعلق می گیرد.

لینک سایت اقدام برای استفاده از انواع بورسیه های تحصیلی در کانادا در زیر ارائه شده است :

https://www.educanada.ca/scholarships-bourses/non_can/index.aspx?lang=eng

مدارک لازم برای تشکیل پرونده ویزای اقامت تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای تشکیل پرونده پذیرش تحصیلی در مدارس کانادا

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه کارنامه تحصیلی متقاضی  در سال گذشته
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ادمیشن فی
 • مشخصات شخصی و آدرس

مدارک لازم برای تشکیل پرونده ویزای تحصیلی کالج ها در کانادا

 •  پاسپورت معتبر
 • ترجمه کارنامه تحصیلی متقاضی  در سال گذشته
 • مدرک تحصیلی با ریز نمرات ترجمه شده
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ادمیشن فی
 • مشخصات شخصی و آدرس
 • مدارک لازم برای تشکیل پرونده ویزای اقامت تحصیلی کانادا  مقطع لیسانس

* ترجمه انگلیسی یا فرانسوی و فارسی همه مدارک تحصیلی و ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی  (ترجمه ها بدون مهر دادگستری و خارجه هم قبول است).

 • اسکن پاسپورت معتبر
 • رزومه (cv) به انگلیسی یا فرانسوی. فرمت تهیه رزومه در اخذ پذیرش بسیار مهم است.
 • مدرک زبان
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ادمیشن فی
 • آدرس و شماره تماس و کد پستی و سایر مشخصات فردی متقاضی
 • مدارک لازم برای تشکیل پرونده ویزای  اقامت تحصیلی کانادا  دانشگاه های کانادا مقطع فوق لیسانس
 • ترجمه انگلیسی یا فرانسوی و فارسی همه مدارک تحصیلی و ریز نمرات کارشناسی (ترجمه ها بدون مهر دادگستری و خارجه هم قبول است).
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • رزومه(cv) به انگلیسی یا فرانسوی. فرمت تهیه رزومه در اخذ پذیرش بسیار مهم است.
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید شناخته شده
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ادمیشن فی
 • آدرس و شماره تماس و کد پستی و سایر مشخصات فردی متقاضی
 • مدارک لازم برای تشکیل پرونده ویزای تحصیلی دانشگاه های کانادا مقطع دکتری و پست دکتری
 • ترجمه انگلیسی یا فرانسوی و فارسی همه مدارک تحصیلی و ریز نمرات کارشناسی ارشد (ترجمه ها بدون مهر دادگستری و خارجه هم قبول است).
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • رزومه (cv) به انگلیسی یا فرانسوی. فرمت تهیه رزومه در اخذ پذیرش بسیار مهم است. در رزومه حداقل اکسپت یا پابلیش دو مقاله isi jcr می بایست وجود داشته باشد.
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید شناخته شده
 • پروپزال تحقیقی که نقش بسیار مهمی در اکسپت یا ریجیکت درخواست پذیرش تحصیلی در مقاطع دکتری و پست دکتری دارد.
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • ادمیشن فی
 • آدرس و شماره تماس و کد پستی و سایر مشخصات فردی متقاضی

با توجه به مشکلات و محدودیت های پرداخت های خارجی، برای ترانسفر هزینه های قانونی و هزینه های پرونده، موکلین عزیز برای اطمینان از پرداخت امن، سریع و آسان، می توانند از سیستم و کارشناسان ارزی سازمان مهاجرتی کوچ استفاده کنند.

همچنین، با توجه به تخصصی بودن موضوع و فرمت پروپزال در پذیرش مقاطع دکتری و پست دکتری، کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ می توانند به شما در تدوین پروپزال و مقالات علمی و isi کمک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه ویزای  اقامت تحصیلی کانادا  با سازمان مهاجرتی کوچ تماس بگیرید :تلفن : 50 الی 40220448-021

مشخصات عمومی مدارس کانادا

در کانادا مدارس از ۵ یا ۶ سالگی آغاز شده و 12 سال از ابتدایی تا دیپلم سال طول می کشد. در کبک 11 سال از ابتدایی تا دیپلم و دو سال هم دوره پیش دانشگاهی طول می کشد. زبان تدریس مدارس، انگلیسی و فرانسوی است و به غیر از شنبه و یکشنبه، مابقی روزها مدارس تشکیل می شوند. در برخی از استانها، دانشجویان بین المللی می توانند فرزندان خود را در مدارس دولتی و در برخی دیگر از استانها، باید فرزندان خود را در مدارس شبانه روزی با شهریه بالاتر ثبت نام کنند و این موضوع می تواند برای تعیین دانشگاه و استان محل تحصیل دانشجویان، مهم باشد.

برای همراه دانش آموز، یک ویزای مولتی هم صادر می شود که امکان همراهی را به یکی از والدین می دهد. برای ثبت نام در مدارس کانادا، به مدرک زبان نیازی نیست. شهریه در مدارس دولتی بین 10 تا 20 هزار دلار در سال و در مدارس شبانه روزی، بن 30 تا 40 هزار دلار در سال می باشد. سوال متداول در زمینه تحصیل مدارس این است که ایا تحصیل در مدارس کانادا، منتهی به اقامت دائم می شود؟ جواب خیر است نه برای فرد محصل و نه برای همراه وی. بلکه این مدت، زمان خوبی برای کسب تجربه و آشنایی با فرهنگ و زبان کانادایی و تشکیل پرونده اقامت همراه در صورت تمایل است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *