ویزا و اقامت تحصیلی کشورها

ویزا و اقامت تحصیلی کشورها

گاهی کیفیت و امکانات زندگی در کشورهای خارجی و تحصیل در دانشگاه‌های آنجا دانشجویان را به فکر ادامه تحصیل در آنجا می اندازد. تمامی دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در کشورهای خارجی را دارند باید ویزای دانشجویی کشور مورد نظر را دریافت کنند. ویزای دانشجویی در واقع نوعی اقامت موقت است که امکان تحصیل، زندگی و حتی کار نیمه وقت در آن کشور را به متقاضی می‌دهد و تا پایان اعتبار این ویزا می‌توان در آن کشور تحصیل و زندگی کرد.

پس از طی مراحل مربوط به پذیرش نوبت به ویزای دانشجویی می رسد. در برخی کشورها همچون هلند خود دانشگاه ها پیگیری های مربوط به ویزای تحصیلی را دنبال می کنند و در بیشتر کشورها پس از صدور نامه ی پذیرش، متقاضی باید برای اخذ ویزای تحصیلی بعنوان اجازه اقامت از طرف کشور مقصد اقدام کند. برای این منظور به بررسی موارد زیر در این مقاله می‌پردازیم:

مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی

مراحل دریافت ویزای تحصیلی از سفارت

ویزای تحصیلی شینگن

مجوز کار با ویزای تحصیلی

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

جمع بندی

مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی باید چند مرحله را بگذرانید و در مرحله آخر به گرفتن ویزا خواهید رسید. اگر مراحل دریافت پذیرش تحصیلی را طی کنیم به مرحله ای خواهیم رسید که مدارک مورد نظر سفارت را باید آماده کنیم. باید توجه داشته باشید که سفارت هر کشور قوانین و مقررات جداگانه ای را برای خود وضع کرده است اما اصول اولیه در اغلب سفارت ها یکسان است. پس از انتخاب کشور مورد نظر و انطباق هزینه های تحصیلی با وضعیت زندگی خود، کسب نمره زبان مورد نظر سفارت و ارائه نامه پذیرش به سفارت به همراه مدارک هویتی و مالی خود می توانید مطمئن باشید که این اصول را رعایت کرده اید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی

بطور خلاصه این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

ریز نمرات با ترجمه رسمی

مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی

توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاه

انگیزه نامه

رزومه تحصیلی

مدرک زبان

نامه پذیرش

فرم درخواست ویزای تحصیلی

ارائه نامه تمکن مالی

شناسنامه

پرداخت هزینه صدور ویزا

عکس

ارائه مدارکی که نشان دهد، دلایل کافی برای بازگشت به کشور پس از تحصیل را دارید. (هرچند بیشتر متقاضیان برای دریافت اقامت پس از تحصیل اقدام به اخذ ویزای تحصیلی می کنند اما آفیسر سفارت نباید از این نیت شما مطلع باشد ).

مراحل دریافت ویزای تحصیلی از سفارت

مراحل درخواست ویزای تحصیلی در کشورهای مختلف متفاوت است که در مقالات جداگانه ای به بررسی ویزا و اقامت تحصیلی کشورهای زیر خواهیم پرداخت :

ویزا و اقامت تحصیلی کانادا

ویزا و اقامت تحصیلی استرالیا

ویزا و اقامت تحصیلی مجارستان

ویزا و اقامت تحصیلی ترکیه

ویزا و اقامت تحصیلی آلمان

ویزا و اقامت تحصیلی انگلستان

ویزا و اقامت تحصیلی فرانسه

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی قبرس

ویزا و اقامت تحصیلی روسیه

ویزا و اقامت تحصیلی اتریش

ویزا و اقامت تحصیلی آفریقای جنوبی

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی نیوزلند

ویزا و اقامت تحصیلی بلژیک

ویزا و اقامت تحصیلی دانمارک

ویزا و اقامت تحصیلی اوکراین

ویزا و اقامت تحصیلی اسپانیا

ویزا و اقامت تحصیلی پرتغال

ویزا و اقامت تحصیلی لهستان

ویزا و اقامت تحصیلی سوئد

ویزا و اقامت تحصیلی نروژ

ویزا و اقامت تحصیلی فنلاند

ویزا و اقامت تحصیلی جمهوری چک

ویزا و اقامت تحصیلی سوییس

ویزا و اقامت تحصیلی رومانی

ویزا و اقامت تحصیلی استونی

ویزا و اقامت تحصیلی یونان

ویزا و اقامت تحصیلی بلغارستان

ویزا و اقامت تحصیلی اسلواکی

ویزا و اقامت تحصیلی کرواسی

ویزا و اقامت تحصیلی ایرلند

ویزا و اقامت تحصیلی اسلونی

ویزا و اقامت تحصیلی بلاروس

ویزا و اقامت تحصیلی ارمنستان

ویزا و اقامت تحصیلی کشورهای اسکاندیناوی

اما به طور کلی اولین قدم درخواست، وقت مصاحبه از سفارت مورد نظر برای تحویل مدارک یا مصاحبه می باشد. البته در بسیاری از کشورها همچون کانادا مصاحبه حضوری ای وجود ندارد و تمامی مراحل درخواست ویزا و ارسال مدارک به صورت آنلاین طی می شود، فقط برای انجام امور بیومتریک باید به دفاتر زیر نظر سفارت کانادا در کشورهای همسایه ایران (چون در ایران دفتری بدین منظور وجود ندارد) مراجعه فرمایید. تعیین وقت، معمولا به صورت آنلاین یا از طریق رفتن به سایت سفارت مورد نظر انجام می شود. در انتخاب وقت، برنامه ریزی لازم را انجام دهید و طبق دستور العمل های سفارت موردنظر رفتار کنید چراکه در برخی از سفارت ها ممکن است این پروسه ماه ها به طول بیانجامد.

برای گرفتن وقت مصاحبه، ابتدا باید به وب سایت سفارت آن کشور در ایران مراجعه کنید.

سپس طبق دستورالعمل های موجود در سایت، درخواست وقت مصاحبه کنید. البته معمولا اعلام نتیجه در لحظه صورت نمی گیرد. برای تعیین وقت سفارت با تدبیرساز تماس بگیرید. در برخی از کشورها قوانین یکسانی در حوزه دریافت ویزای تحصیلی دیده می شود که در ادامه به بررسی ویزای تحصیلی شنگن می پردازیم.

ویزای تحصیلی شینگن

تمام دانشجویان بین المللی که برای ورود به  ناحیه شینگن احتیاج به دریافت ویزای شینگن دارند، باید برای ادامه تحصیل در هر یک از مراکز آموزشی این کشورها، ویزای تحصیلی شینگن داشته باشند. علاوه بر این ویزای تحصیلی، اگر دانشجو قصد اقامت بیشتر از 90 روز در این کشورها را داشته باشد، باید تقاضای اجازه اقامت یک سال آموزشی کامل را بدهد. برای تمدید ویزای تحصیلی شینگن، قبل از اتمام باید به سفارت درخواست خود را ارائه کنید.

اجازه اقامت پس از ورود به کشور مقصد با ارائه ویزای تحصیلی شینگن انجام می شود و این اجازه به صورت مهر در پاسپورت شما زده می شود. این ویزا از نوع چند بار ورود می باشد و تا زمانی که اعتبار دارد، می توانید بدون هیچ محدودیتی به کشورهای عضو شینگن رفت و آمد داشته باشید.

مجوز کار با ویزای تحصیلی

معمولا اجازه کار در حین تحصیل، در کشورهای مختلف قوانین متفاوتی دارد ولی بسته به مقطع تحصیلی و کشور مورد نظر شما معمولا از 10 تا 30 ساعت در هفته متغیر است. عموم کشورها مدت زمان کار نیمه وقت 20 ساعته را مجاز می دانند. با مبلغی که به عنوان دستمزد به شما پرداخت می کنند، می توانید بخشی از هزینه های زندگی را با آن مبلغ تامین کنید.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

راه کارهایی برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار برای متقاضیان وجود دارد، که در کشورهای مهاجر پذیر همانند کانادا، استرالیا و … می تواند به سادگی صورت پذیرد و در سایر کشورها با توجه به مهارت فرد امکان جذب فرد در بازار کار وجود دارد. مهمترین نکته تسلط به زبان کشور مقصد به منظور ارتباط با کارفرمایان و مشتریان در آن حرفه خاص می باشد. در بسیاری از اوقات اگر در حین تحصیل مشغول به کاری باشید و کارفرما از شما رضایت کامل داشته باشد، می تواند مقدمات ویزای کار شما در آن کشور را فراهم کند. دریافت ویزای کار امکان دریافت اقامت دائم کشور مورد نظرتان را برای شما به ارمغان می آورد.

جمع بندی

گرفتن ویزای تحصیلی مزایای زیادی دارد که یکی از مهمترین مزایای داشتن ویزای تحصیلی تجربه زندگی در کشوری پیشرفته و امکان برنامه ریزی دقیق تر برای آینده حرفه ای می باشد. زمانی که تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشورتان می گیرید، تمام جوانب مربوط به اخذ پذیرش و ویزا را در نظر داشته باشید، گاهی ممکن است اخذ پذیرش به مراتب ساده تر از اخذ ویزا باشد. در نظر داشته باشید که گاهی پذیرش شما از رشته و دانشگاهی خاص بر نتیجه ویزای شما نیز تاثیرگذار است. تسلط به زبان انگلیسی یا زبان تحصیل خود در کشور مقصد از دیگر مواردی است که طعم مهاجرت تحصیلی را برای شما شیرین تر می کند. در آخر در نظر داشته باشید که پیگیری کارهای سفارت برای گرفتن ویزای تحصیلی وقت گیر و نیازمند تجربه است، تمام امور خود را به تدبیرساز بسپارید تا از صحت تمام مراحل لازم مطمئن شوید و با آرامش نظاره گر فرآیند دریافت ویزای تحصیلی خود باشید. در نتیجه زمان بندی درستی داشته باشید تا قبل از رسیدن زمان موعد بتوانید به تمام کارهای مهم خود برسید و بتوانید ویزای تحصیلی خود را با آرامش کامل بگیرید.  شما همچنین می توانید برای بهره مندی از مشاوره و ارزیابی تخصصی مشاوران ما، اقدام به تکمیل فرم های ارزیابی رایگان نمایید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …