اقامت ترکیه

اقامت ترکیه برای ایرانی‌ها

مهاجرت و اقامت ترکیه برای ایرانی‌ها نسبت به سایر كشورها تا حدی ساده بوده و به همین دلیل بسیاری از ایرانیان به دلیل نزدیكی به ایران دوست دارند كه به كشور تركیه مهاجرت كنند. فرهنگ تركیه به فرهنگ ایران هم شبیه است و به همین دلیل اكثر ایرانیان دوست دارند كه اقامت ترکیه را داشته و در این كشور زندگی كنند.

ویزا برای خارجی ها و مهاجرت به ترکیه

سیستم درخواست ویزا الکترونیکی (ویزا الکترونیکی) در تاریخ 17 آوریل 2013 توسط وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه راه اندازی شد. مهاجران با این سیستم می توانند در مدت 3 دقیقه ، ویزاهای الکترونیکی خود را بصورت آنلاین (www.evisa.gov.tr) به صورت آنلاین دریافت کنند. مهاجرت به ترکیه با ارسال درخواست الكترونیكی امكان پذیر است. مهاجرت به ترکیه با دریافت ویزای الكترونیكی امكان پذیر است.

ویزای الكترونیكی 24 ساعته و مهاجرت به ترکیه

شهروندان می توانند با اتصال به اینترنت  ویزای الكترونیكی دریافت كنند. متقاضیان می توانند ویزای خود را پس از تکمیل اطلاعات لازم در مورد هویت ، گذرنامه و تاریخ سفر خود دریافت كرده و هزینه آن را بصورت آنلاین پرداخت کنند. مهاجرت به ترکیه تنها با ویزا امكان پذیر است.

توجه كنید که ویزای الکترونیکی فقط زمانی معتبر است که سفر ، گردشگری یا تجارت دلیل ورود به تركیه باشد. ، سفارتخانه ها یا کنسولگری های ترکیه، برای اهداف دیگری مانند کار و تحصیل، ویزا صادر می كنند.

گذرنامه های دیپلماتیک ، خدماتی ، ویژه و رسمی و مهاجرت به ترکیه

اصطلاح گذرنامه های رسمی شامل گذرنامه های دیپلماتیک ، خدماتی ، ویژه و رسمی است. پس بهتر است که از تاریخ ورود به ترکیه ، مدرك سفر یا گذرنامه معتبر حداقل 6 ماه داشته باشید. وزارت امور خارجه تلاش های خود را برای تقویت سیستم ویزای الکترونیکی و همچنین دریافت ویزای الكترونیكی به كار می گیرد.

 • علاوه بر انگلیسی ، فرانسوی و اسپانیایی؛ گزینه های زبان هلندی ، نروژی ، لهستانی ، آلمانی ، عربی و چینی به سیستم الکترونیکی ویزا اضافه می شوند. مهاجرت به ترکیه برای اتباع كلیه كشورهای خارجی امكان پذیر است.
  • علاوه بر ویزا و مستر کارت ، پرداخت از سایر کارتهای اعتباری متداول و کارتهای بدهی نیز پذیرفته می شود.
  • اپراتورهای تور ممکن است برای گروههای گردشگری ویزا درخواست کنند و مبلغ کلانی را برای آنها بپردازند. مهاجرت به ترکیه برای گردشگری و توریستی یكی از جنبه های كاری است.
  • با تمهیدات لازم بازدید کنندگان خارجی می توانند ویزای الکترونیکی را از دفاتر شرکتهای هواپیمایی مجاز ، از جمله دفاتر این شرکتها در فرودگاهها دریافت کنند. مهاجرت به ترکیه تنها از طریق سفارت یا كنسولگری های تركیه امكان پذیر است.
  • هزینه ویزاهای الکترونیکی وب سایت (www.evisa.gov.tr) نسبت به هزینه ویزاهای ورود به فرودگاه های ترکیه كمتر است. اطلاعات مربوط به هزینه ویزا را در وب سایت وزارت امور خارجه  آپلود شده است.
  • http://www.mfa.gov.tr/data/KONSOLOSLUK/vize-harc-miktarlari-en.pdf)

ویزا رانندگان کامیون و مهاجرت به ترکیه

ویزا رانندگان کامیون یک کشور ممکن است با ویزا شهروندان آن کشور خاص متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با نزدیکترین سفارت ترکیه تماس بگیرید. صرف نظر از ویزا که برای شهروندان یک کشور اعمال می شود ، همه كسانی كه مدارك سفر دارند لازم است كه قبل از ورود به تركیه ویزا دریافت كنند. كلیه اتباع خارجی كه در حوزه هنر فعالیت می كنند، كاوشگران و باستان شناسان لازم است كه قبل از ورود به تركیه ویزا دریافت كنند. مهاجرت به ترکیه تنها با مدارك قانونی بین المللی امكان پذیر است.

اگر ویزای معتبری داشته باشید، لازم ن یست كه برای اقامت 90 روزه مجوز دریافت كنید.  اتباع خارجی با ویزاهای تحصیل یا كار بعد از  ورود به ترکیه، جدا از از اعتبار ویزای خود ، خود را در نزدیکترین اداره پلیس محلی معرفی كنند. مهاجرت به ترکیه در ابتدا با ویزای كار موقت امكان پذیر است.

ویزای کار و مهاجرت به ترکیه

برای کار در ترکیه ، و برای دریافت مجوز کار و ویزا به نزدیکترین سفارت ترکیه مراجعه کنید. گذرنامه ، فرم درخواست ویزا و نامه ای از طرف کارفرمای شما اسناد لازم برای درخواست شما هستند. سایر مدارک باید طی ده روز کاری پس از درخواست و توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه ارسال می شود. مهاجرت به ترکیه برای كار و زندگی یكی از بهترین تصمیم هایی است كه می گیرید.

لیست این اسناد را می توانید در وب سایت(MLSS http://www.csgb.gov.tr) پیدا کنید. برنامه‌ها حداکثر ظرف مدت سی روز توسط MLSS نهایی می شوند. پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع کار) ، شما باید در یک ماه در اداره پلیس محلی ثبت نام کنید تا اجازه اقامت لازم داشته باشید. مهاجرت به ترکیه از طریق وب سایت امور خارجه صورت می گیرد.

از تاریخ 1 ژانویه 2015 ، مطابق با ماده  b 7.1قانون بیگانگان و حمایت های بین المللی شماره. 6458 ، اتباع خارجی که مایل به ورود به ترکیه هستند ، باید حداقل 60 روز بیش از مدت اقامت ویزا ، نامه الکترونیکی ، معافیت ویزا یا اجازه اقامت خود ، یک سند مسافرتی (گذرنامه) با تاریخ انقضا داشته باشند. مهاجرت به ترکیه برای همه امكان پذیر است.

برای کار در ترکیه ، خارجی ها باید ویزای کار دریافت کنند. علاوه بر این ، آنها به دریافت مجوز کار نیز نیاز دارند. قانون مربوط به مجوزهای کاری مهاجران شماره 4817 ، مورخ 6 مارس 2003 ، تغییرات اساسی را در قانون ترکیه وارد کرده است. یکی از مهمترین تغییرات این است که مرجع صالح (خبره) برای مجوزهای کار وزارت کار و تأمین اجتماعی خواهد بود. در قانون جدید چهار (4) نوع مجوز کار معرفی شده است. در مورد هر نوع با جزئیات توضیح داده می شود:

1. دوره ای / قطعی: معمولاً با در نظر گرفتن عواملی از قبیل اوضاع در بازار تجارت و غیره حداکثر یک سال داده می شود. با این وجود ، باید در نظر داشت که مدت زمان بسته به آن ممکن است حداکثر تا 3  سال تمدید شود.

2. نامحدود: معمولاً در مواردی ارائه می شود كه بیگانگان حداقل 8 سال در ترکیه – از نظر قانونی و بدون وقفه زندگی می كنند یا در مجموع 6 سال كاری در ترکیه داشته اند. عامل مهم دیگری که باید به آن اشاره شود این است که در این نوع اجازه کار بدون هیچگونه شرایط و ضوابط اعطا می شود. با این حال ، خارجی ها باید گواهی داده شده توسط مقامات پلیس ارائه دهند. قدم بعدی ارائه کلیه اسناد مورد نیاز به وزارت خواهد بود. متقاضیان باید توجه داشته باشند که 8 سال شامل مدت زمان تحصیل نیست. مهاجرت به ترکیه می تواند با مدت زمان نامحدود باشد.

. مستقل: به افرادی که در ترکیه اقامت می کنند – قانونی و بدون وقفه ، حداقل برای 5 سال اهدا می شود. علاوه بر این ، به هر خارجی که برای مجوز کار مستقل مناسب باشد ، ابتدا یک گواهی درخواست مجوز کار مستقل ارائه می شود. این گواهی به مدت (3) ماه از تاریخ صدور آن معتبر است. مهاجرت به ترکیه به منظور كار در تركیه امكان پذیر است.

4- استثنائی: وقتی مجوز کار به طور مستقل از شرایط مندرج در قانون صادر شود ، استثنائاتی وجود دارد. این استثنائات عبارتند از:

4.1- اتباع بیگانه كه با شهروندان ترکیه ازدواج کرده و در آن ها زندگی می کنند. اما اگر ازدواج قبل از سه (3) سال از هم صو رت نگیرد ، اجازه کار بی اعتبار می شود. مهاجرت به ترکیه با شرط ازدواج یكی از بهترین شرایط است.

4.2-  بیگانگان كاندید برای كار

4.3-  بیگانگان که تابعیت ترکیه را از دست داده اند – این امر فقط برای کسانی اعمال می شود که در مواد 19 ، 27 و 28 قانون 403 تابعیت ترکیه ذکر شده اند.

4.4 – خارجیانی که تحصیلات خود را در ترکیه به اتمام رسانده اند. با این وجود ، یک قاعده مستثنی وجود دارد ، که می گوید اجازه کار به آن دسته از خارجی هایی که در ترکیه متولد شده اند یا قبل از 18 سالگی به ترکیه آمده اند ، صادر می شود به شرط اینکه آنها باید مدارکی را ارائه دهند که آنها فارغ التحصیل شده اند.

5 – خارجی هایی که در محدوده قانون تنظیم شماره 2510 قرار دارند؛

4.6- شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا ، از جمله همسر و فرزندانشان.

4.7 – مأموریت های خارجی با نمایندگان سفارتخانه ها ، کنسولگری ها و نهادهای بین المللی در ترکیه ، از جمله همسر و فرزندانشان ، مأموریت دارند.

4.8 – افراد خارجی که به اهداف کوتاه مدت برای اهداف علمی ، فرهنگی و ورزشی می پردازند.

4.9 – افراد خارجی که دارای وضعیت پرسنل کلیدی هستند.

4.10 – مجوزهای کاری مربیان خارجی در مدارس فعال در چارچوب سفارتخانه ها یا کنسولگری های ترکیه ، افراد خارجی که با مؤسسات فرهنگی و همچنین بیگانگان مأموریت دارند با مؤسسات مذهبی تهیه شوند.

طبق قوانین ترکیه ، قبل از درخواست ویزا برای کار در ترکیه به عنوان کارمند اداری یا فنی ، یک کشور خارجی ابتدا باید مجوز کار را بدست آورد. برای این اجازه کار لازم است تا ثابت شود که متقاضی از دانش فنی و / یا اداری کافی برخوردار است.

طبق قانون اجازه کار بیگانگان به شماره 4817 ، مورخ 6 مارس 2003 ، کارکنان خارجی که در ترکیه شاغل خواهند شد ، ابتدا باید برای کنسولگری ترکیه در خارج از کشور اقدام کنند تا اجازه کار خود را قبل از ورود به ترکیه بدست آورند. اما اگر کارمندان خارجی به مدت شش (6) ماه گذشته در ترکیه به سر می برند و یا اینکه با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده اند ، ممکن است از آن زمان به طور مستقیم به وزارت کار و تأمین اجتماعی در ترکیه مراجعه کند. این وزارت حق دارد مجوزهای کار برای خارجیان شاغل در ترکیه را اعطا کند ، میزان و لغو کند.

برای شرکتها نیز مهم است که بدانند برای استخدام شهروندان خارجی ، باید با اسناد زیر به وزارت کار و تأمین اجتماعی مراجعه کنند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *