اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا؛ پرسش‌های پرتکرار و پاسخ‌هایی روشن

اقامت دائم کانادا دقیقاً همان چیزی است که در نقطه هدف اکثر افراد متقاضی مهاجرت ایستاده است؛ تا حدی که می‌توان گفت که اقامت دائم کانادا رویای اصلی متقاضیان امور مهاجرتی است.

اما در حقیقت اقامت دائم  به جه معنی است و چه تسهیلات برای شما به همراه دارد؟ اقامت دائم با اقامت موقت در چه مواردی تفاوت دارد؟ چه برنامه‌هایی برای بدست آوردن اقامت دائم وجود دارند و کدام یک بیش از سایرین برای شما مناسب هستند؟ پرسش‌های فوق، مجموعه سؤالاتی هستند که حول اقامت دائم  و تمام پروژه‌های مهاجرتی شکل می‌گیرند.

این دست پرسش‌ها دستمایه آن شد که سازمان ما که همیاری و همگامی با متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را مسئولیت خود می‌داند، یادداشتی را به منظور پاسخگویی به رشته تحریر درآورد. ما در یادداشت پیش رو تلاش می‌کنیم تا اکثر سؤالات موجود در این حیطه را پاسخ داده و تصویر شفافی از اقامت دائم  را به شما همراهان گرامی عرضه کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مهاجرت یک پروسه قانونی با برخی چالش‌های مشخص است

شما در این یادداشت عناوین زیر را مطالعه خواهید کرد:

• اقامت دائم به چه معنی است؟

• اقامت دائم یا شهروند کانادا بودن؛ تفاوتی وجود دارد؟

• اقامت دائم چه تفاوتی با اقامت موقت کانادا دارد؟

• چگونه می‌توان اقامت دائم  را بدست آورد؟

• چه برنامه‌های مهاجرتی برای بدست آوردن اقامت دائم وجود دارند؟

• آیا من می‌توانم اقامت دائم را بدست آورم؟

• در نتیجه باید بدانید

اقامت دائم کانادا به چه معنی است؟

اجازه دهید تا پیش از ورود کامل به پرسش‌های پرتکرار، یک پرسش ریشه‌ای و اساسی را پاسخ دهیم. در عرف پروژه‌های مهاجرتی اقامت دائم برابرواژه‌ای برای عبارت انگلیسی (Permanent Residency) است و به شخصی که اقامت دائم را یک کشور را به طور قانونی داشته باشد (Permanent Resident) گفته می‌شود. اقامت دائم  نیز از این قاعده مستثنی نیست.

شما با داشتن اقامت دائم، این امکان را دارید تا مادام‌العمر، بدون نیاز به تدابیر جانبی در کشور کانادا زندگی کنید، تحصیل کنید، کار کنید یا به هر فعالیت قانونی دیگری که مد نظر دارید بپردازید. اقامت دائم شرط کافی و لازم برای تبدیل شدن شما به شهروند قانونی کشور کانادا است. حال این پرسش ایجاد می‌شود که اقامت دائم  با شهروندی کانادا چه تفاوتی دارد؟

کارت اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا یا شهروند کانادا بودن؛ تفاوتی وجود دارد؟

باید گفت که بله بین این دو عنوان تفاوت‌هایی وجود دارد اما نه به آن شکلی که به دو موضوع مجزا تقسیم شوند. شما برای آن که بتوانید به شهروند کانادا تبدیل شوید باید در ابتدا اقامت دائم را بدست آورید.

پس دقت داشته باشید که مقصد نهایی تمام پروژه‌های مهاجرتی اقامت دائم  است و پس از آن شما این امکان را پیدا می‌کنید تا پس از پیگیری کوتاه مدت در مراجع قانونی کشور کانادا، تحت شرایط ساده‌ای به شهروند کانادا تبدیل شوید. حال باید به این پرسش پاسخ داد که بین این دو چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ اجازه دهید تا به صورت نکته‌محور به این موضوع پاسخ دهیم:

• شما با داشتن اقامت دائم عملاً پاسپورت کشور کانادا را نخواهید داشت. این یعنی اگر قصد مسافرت به خارج از کشور کانادا را داشته باشید باید با پاسپورت زادگاه خود و کارت اقامت دائم  این کار را انجام دهید. شما در عمل همچنان شهروند کشور مبدأ هستید اما اقامت کشور دوم را دارید.

• با داشتن اقامت دائم  از تمام امتیازات یک شهروند کانادا بهره‌مند خواهید شد غیر از دو مورد که شاید برای شما اهمیت زیادی نداشته باشید. اولین موردی که به عنوان دارنده اقامت دائم  از آن محروم هستید حق رأی در کشور کانادا است؛ شما همانند یک شهروند کانادایی امکان رأی دادن ندارید. دومین موضوع نیز مربوط به حضور شما در مناسب دولتی، اجرایی و حکومتی است. برخی جایگاه‌های در استانداری‌ها و مناسب اداری سطح بالا تنها در دسترس شهروندان رسمی کشور کانادا هستند و شما به عنوان دارنده اقامت دائم کانادا امکان بدست آوردن این مناسب را ندارید.

• شما همزمان با بدست آوردن اقامت دائم  ، کارت اقامت دائم خود را دریافت کرده و نیاز است تا به صورت دوره‌ای اعتبار آن را تمدید کنید. تمدید اعتبار کارت امری اداری و روتین است اما به هر حال برخلاف یک شهروند دائمی کانادا نیاز دارید که این کارت هویتی خود را تمدید کنید. شما به جای پاسپورت و مدارک شناسایی رسمی در عمل کارت اقامت دائم کانادا دارید.

البته برخی تفاوت‌های جزئی دیگری وجود دارند که به قدر تفاوت‌های ذکر شده اهمیت نداشته و در حوصله متن نمی‌گنجند اما مهم‌ترین نکته این است که بدانید لازمه بدست آوردن شهروندی کانادا داشتن اقامت دائم  است؛ دروازه ورود به شهروندی کانادا، اقامت دائم  است. پس از آنکه درخواست شهروندی شما تأیید شود، پس از آن دیگر هیچ تفاوتی از نظر حقوق و تکالیف با یک شهروند عادی کشور کانادا ندارید.

اقامت دائمی کانادا هدف اصلی اغلب برنامه‌های مهاجرتی است.

اقامت دائم کانادا چه تفاوتی با اقامت موقت کانادا دارد؟

در ظاهر پرسش چندان پیچیده نبوده و پاسخ به آن از بدیهیات است چون قاعدتاً اقامت دائم  به آن معنی است که شما مداوم و دائم امکان اقامت و حضور در کشور کانادا را خواهید داشت اما در اقامت موقت ، با مهلتی مشخص امکانی مشابه خواهید داشت. این پاسخ کاملاً درست است اما تمام تفاوت‌های این دو حالت را بیان نکرده است. علاوه بر تفاوت فوق باید گفت که اقامت موقت کانادا با هدف خاصی صادر خواهد شد. شما یکی از سه حالت زیر را بدست خواهید آورد:

• اقامت موقت تحصیلی: شما به صرف داشتن این نوع اقامت تنها امکان تحصیل در کشور کانادا را دارید. یعنی در طول اقامت موقت خود بدون هیچ تدابیر دیگری، امکان کار کردن و امرار معاش قانونی در کشور کانادا را ندارید.

• اقامت موقت کاری: در این حالت شما به شکل قانونی امکان کار در کشور کانادا را خواهید داشت. در این حالت برای آن که بتوانید به تحصیل نیز بپردازید، نیازمند تدابیر جانبی خواهید بود اما به صرف داشتن این مورد امکان تحصیل در دانشگاه‌های محلی کشور کانادا را نخواهید داشت.

• اقامت موقت عادی: فراموش نکنید که ویزای توریستی کانادا نیز در اصل نوعی امکان اقامت و سفرهای موقت و کوتاه‌مدت در کشور کانادا است. در شرایط نرمال حداکثر تایم این دست اقامت‌ها، شش ماه است.

اما با داشتن اقامت دائم کانادا شما برای انجام تمام امور فوق، بدون هیچ محدودیت عملی و زمانی امکان مشارکت دارید. به عنوان شخصی که اقامت دائم را دارد، در حالت نرمال نیازی به تدابیر جانبی برای کار کردن یا تحصیل نخواهید داشت. در یادداشت دیگری بیشتر به مبحث اقامت موقت کانادا خواهیم پرداخت.

این همان نامه رسمی است که در پایان راه پر پیچ و خم یک پروسه مهاجرتی دریافت خواهید کرد.

چگونه می‌توان اقامت دائم کانادا را بدست آورد؟

پاسخ به این پرسش شما دقیقاً همان چیزی است که شالوده تمام برنامه‎های مهاجرتی اقامت دائم  را تشکیل داده است. از اساس یک برنامه مهاجرتی، یک نقشه یا سیستم است تا بر اساس آن شما بتوانید به دولت کانادا اثبات کنید که دلیلی منطقی و محکم برای حضور و اقامت دائم شما در کشور کانادا وجود دارید. در یک دید کلی بدون ورود به دنیای پر تنوع برنامه‌های مهاجرتی، شما برای بدست آورن اقامت دائم

باید در ارتباط با نزدیک‌ترین سفارتخانه کانادا درخواست خود را اعلام و تکمیل کنید. در حالت کلی برای بدست آوردن اقامت دائم  نیاز است تا:

• به سازمان مهاجرتی کانادا اثبات کنید که دارای سابقه بیماری‌های صعب‌العلاج و هزینه‌زا نیستید.

• ثبات کنید که دارای پیشینه‌ای در امور بزهکارانه، جرم‌های امنیتی و یا هیچ نوع جرم دیگری ندارید.

پس از اثبات مسائل فوق، نوبت آن است که به دولت کانادا اثبات کنید که توان گذران زندگی بدون نیاز به کمک‌های مالی دولت کانادا را دارید. شما در عمل با پر کردن درخواست اقامت دائم  علت اصلی مهاجرت خود را برای کشور کانادا تشریح خواهید کرد. پس از این بر مبنای طبیعت برنامه مهاجرتی شما ممکن است نیاز باشد تا یکی از موارد زیر، چند تا یا همه را به دولت کانادا ارائه کنید.

• مدارک شناسایی، رونوشت‌های مورد نیاز و ترجمه مدارک خواسته شده شامل مدارک تحصیلی، گواهی‌ها، دیپلم‌ها و سایر تأییدیه‌های رسمی

• مدارکی که متضمن توانایی مالی شما باشند. تاریخچه گردش‌های مالی یا تأییدیه صندوق‌های پولی معتبر.

• تست‌های مربوط به سطح مهارت

• نتایج تست‌های زبان خارجی (انگلیسی یا فرانسوی)

فراموش نکنید که ما در پاسخ به این پرسش، به زبانی کاملاً ساده توضیح داده و یک شرایط مبنا و کلی را مد نظر قرار دادیم. یک برنامه مهاجرتی هیچ‌گاه به این سادگی نیست اما مبنای عملکرد آن دقیقاً همان چیزی است که خواندید.

پاسپورت کانادا تنها به شهروندان کانادا تعلق می‌گیرد

چه برنامه‌های مهاجرتی برای بدست آوردن اقامت دائم کانادا وجود دارند؟

برنامه‌های متعددی برای رساندن شما به این هدف وجود دارند که انتخاب از میان آن‌ها نیازمند دانش بالا و تجربه کافی است. این همان چیزی است که ما در سازمان خود انجام داده و رسالت خود می‌دانیم. به هر طریق در ادامه در سطح آشنایی کلی با این برنامه‌های نام و توضیحات مختصری از هر یک را ارائه خواهیم کرد.

• برنامه مهاجرتی کارکنان ماهر فدرال: مقصد نهایی این برنامه مهاجرتی اقامت دائم است و برای رسیدن به آن پیش از هر چیز مهم است تا در سیستم امتیازبندی پیروز شده و یک سال تجربه کاری مرتبط، همراه با حقوق و رسمی در حیطه کاری خود داشته باشید.

• برنامه مهاجرتی تاجران ماهر فدرال: در این برنامه نیز هدف اصلی اقامت دائم  است اما با این تفاوت که این برنامه برای تاجران طراحی شده و مناسب این قشر از افراد است.

• برنامه مهاجرتی خانواده‌محور: این فقط یک نوع برنامه مهاجرتی نیست بلکه انواعی از برنامه‌های مهاجرتی را شامل خواهد شد. فصل مشترک تمام این دست برنامه‌ها این است که یکی از اقوام شما(ترجیحاً درجه اول) مقیم کشور کانادا باشد. همانطور که گفته شد برای رسیدن به اقامت دائم کانادا در این برنامه‌های، مبنا تأکید بر روابط خانوادگی است.

• برنامه مهاجرت به کبک: اگر شما در استان کبک تحصیل کرده باشید یا به طور رسمی تجربه کاری داشته باشید، ممکن است تا در این برنامه با سرعت بالایی امکان حضور در این استان را همراه با اقامت دائم داشته باشید

• سایر برنامه‌های مهاجرتی پایلوت: برنامه‌های مهاجرتی پایلوت تنها مختص به اقامت دائم  نیستند اما برای این هدف نیز کاربرد دارند. مهم‌ترین شاخصه این برنامه‌های موقتی بودن آن‌هاست. این بدان معنی است که این برنامه‌های در دوره‌های خاصی، به طور مثال یک سال یا چند سال اجرا شده و پس از آن از بین رفته یا بهبود پیدا می‌کنند.

• برنامه‌های نامزدی استانی: برنامه‌های استانی به این منظور ایجاد شده‌اند که استان‌ها بتوانند بر مبنای نیازهای محلی خود، با سرعت بیشتری مهاجران را جذب کنند. استان‌های کشور کانادا البته به طور مستقیم امکان اعطای اقامت دائم  را ندارند و تنها به عنوان یک معرف یا مشوق، فرآیند مهاجرت شما را تسهیل و تسریع خواهند کرد. هرچند تصمیم‌گیر نهایی اداره مهاجرت کشوری است، اما داشتن معرفی استان‌ها باعث تقویت کامل شانس شما خواهد شد.

ما تلاش کردیم تا مشهورترین و پرمتقاضی‌ترین برنامه‌های موجود را در این بخش معرفی کنیم. فراموش نکنید که اطلاع دقیق از تمام جزئیات برنامه‌های مهاجرتی نیازمند بررسی، مطالعه و مشاوره شخصی و موردی است.

فراموش نکنید که برای رسیدن به مقصد، گام اول یافتن راه مناسب و درست است.

آیا من می‌توانم اقامت دائم کانادا را بدست آورم؟

پاسخ به این پرسش اصلاً ساده نیست. مطابق نکاتی که در یادداشت دیگری با موضوع فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا نگارش کردیم، پاسخ به این پرسش تنها با بررسی فرم ارزیابی شما ممکن است.

پس برای یافتن پاسخ این پرسش لازم است تا فرم ارزیابی خود را برای سازمان ما ارسال کنید. ما ضمن بررسی وضعیت شما تلاش می‌کنیم تا امکان پیروزی شما در برنامه‌های مختلف مهاجرتی را سنجیده و بهترین انتخاب را به شما معرفی کنیم. بدون در نظر داشتن تمام جوانب وضعیت شما، از جمله شرایط تحصیلی، مدارج تحصیلی، تجارب کاری یا حتی مشخصات جزئی‌تری مثل سن شما، نمی‌توان به پرسش فوق پاسخ داد.

در نتیجه باید بدانید

در نتیجه باید بدانید که سازمان ما تلاش کرد تا در این یادداشت به زبانی ساده و بدون پیچیدگی‌های حرفه‌ای برخی از مهم‌ترین پرسش‌های موجود حول اقامت دائم را پاسخ دهید. با مطالعه پاسخ هر پرسش می‌توانید قطعات پازل تصویر  را تکمیل کنید و پیش از وارد شدن به یک پروسه جدی مهاجرت، درک کنید که اقامت دائم  دقیقاً چیست.

به هر حال ما در برنامه مهاجرتی خود تلاش اصلی خود را معطوف به این موضوع می‌کنیم که شما همراهان گرامی به درک درستی از پروسه مهاجرت برسید. با تمام این توصیفات و توضیحات، اگر همچنان پرسش‌هایی در مورد این پروسه را دارید که پاسخ آن‌ها را به روشنی دریافت نکرده‌اید، احتمالاً پرسش شما موردی، جزئی و مربوط به شرایط خاص شماست.

با این وجود بهتر است تا با سازمان ما تماس گرفته و به شکل جدی پاسخ پرسش‌های موجود در مورد پروسه مهاجرت خود را دریافت کنید.

سازمان مهاجرتی کوچ تا رسیدن به دروازه موفقیت کنار شماست

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *