اقامت موقت کانادا

اقامت موقت کانادا

اگر با برنامه‌های مهاجرتی کشورهای مختلف آشنایی داشته باشید، احتمالاً تابحال باید مکرراً با دو عبارت اقامت موقت کانادا ، و اقامت دائم روبرو شده باشید.

برنامه‌های مهاجرتی کشور کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اقامت موقت کانادا یکی از چند دسته اقامتی است که به متقاضیان مهاجرت اعطا خواهد شد. اما ما در این یادداشت قصد داریم تا به برخی از سؤالات رایجی که در مورد این نوع از اقامت وجود دارد پاسخ دهیم.

این مبحث نیز مانند بسیاری دیگر از مباحث امور مهاجرتی، معمولاً با ابهام‌های خاصی گره خورده است. به طور مثال اینکه اقامت موقت کانادا در عمل چه تفاوتی با اقامت دائم دارد؟ آیا موضوع تنها طول اقامت است؟ آیا اقامت موقت نیز انواعی دارد؟

هر نوع از اقامت های موقت کانادا چه کاربردی دارد و چه محدودیت‌هایی دارد؟ برای بدست آوردن اقامت موقت چه برنامه‌هایی وجود دارند؟ با این اوصاف سازمان ما بر آن شد تا در این یادداشت به سراغ پرسش‌های رایج این حیطه برود. پس اگر ابهامی در این مورد دارید تا انتها با ما همراه باشید. در این یادداشت شما قرار است تا عناوین زیر را مطالعه کنید:

•اقامت موقت کانادا چیست؟

•اقامت موقت  با اقامت دائم آن چه تفاوتی دارد؟

•انواع مختلف اقامت موقت

•آیا اقامت موقت در مهاجرت به کانادا تأثیری دارد؟

•چه راه‌هایی برای گرفتن اقامت موقت در کانادا وجود دارد؟

•آیا ویزای توریستی 10 ساله همان امکان اقامت موقت، کانادا برای 10 سال است؟

•یک نکته کوچک اما مهم

•در یک جمع‌بندی

اقامت موقت کانادا چیست؟

این ریشه‌ای ترین سؤالی است که در این حیطه وجود دارد. اقامت موقت کانادا نوعی اجازه قانونی است که کشور کانادا به شما به عنوان یک تبعه خارجی برای زندگی، کار یا تحصیل در کانادا اعطا می‌کند.

یک اقامت موقت کانادا در اصل نوعی موافقت رسمی دولت کانادا با ورود شما به این کشور است. اما این که هر کدام از اقامت موقت‌های کانادا به چه هدفی اعطا می‌شوند را در ادامه متوجه خواهید شد. برای شناخت بیشتر ماهیت اقامت موقت کانادا باید با این پرسش شروع کرد که اقامت موقت کانادا با اقامت دائم آن چه تفاوتی دارد؟

اقامت موقت کانادا با اقامت دائم آن چه تفاوتی دارد؟

همانطور که از نام این دو حالت متفاوت پیداست، یکی موقتی بوده و دیگری دائمی و بلندمدت است. یک اقامت موقت برخلاف اقامت دائم برای هدف خاصی صادر خواهد شد. البته در خاطر داشته باشید که اقامت موقت کانادا همیشه به معنی یک حق اقامت کوتاه‌مدت نیست؛ در برخی شرایط ممکن است شما بین 5 تا 10 سال اجازه اقامت در کانادا داشته باشید.

اما مهم‌ترین تفاوت اقامت موقت کانادا با نوع دائم آن در مدت زمان نیست بلکه در محدودیت‌هایی است که برای دارندگان اقامت موقت وجود دارد. دارندگان اقامت موقت کانادا برخلاف افرادی که به اقامت دائم دست پیدا کرده‌اند، تنها بسته به نوع اقامت موقتی که دارند می‌توانند در موضوعات مختلف مشارکت کنند. به طور مثال شما با داشتن نوع تحصیلی اقامت موقت کانادا نمی‌توانید همزمان در کانادا، بدون هیچ تدبیر جانبی، شاغل نیز باشید.

در یک اقامت دائم اما شما به طور معمول تمام حقوق یک شهروند عادی کانادا غیر از حق رأی را دارید. با توضیحات فعلی احتمالاً این سؤال در ذهن شما نقش بسته باشد که اقامت موقت کانادا چه انواعی دارد؟

انواع مختلف اقامت موقت کانادا

همانطور که گفتیم، در اقامت موقت برخلاف نوع دائم، هدف شما از حضور در مرزهای کانادا باید به روشنی بیان شده باشد. بر همین اساس اقامت موقت، انواع مختلفی دارد.

•ویزای توریستی:

معمولاً وقتی سخن از اقامت موقت کانادا یا اقامت دائم می‌شود، ذهن اکثر افراد معطوف به مهاجرت و پروژه‌های مهاجرتی خواهد شد اما فراموش نکنید که ویزای توریستی نیز نوعی اقامت موقت کانادا است. ویزای توریستی که در عمل نوعی اقامت موقت کانادا است از نظر زمانی بشدت کوتاه‌مدت است.

حداکثر مدت زمان اقامت شما در کانادا با ویزای توریستی شش ماه است و نه بیشتر. در ذهن داشته باشید که با این نوع از اقامت موقت کانادا، در طول حضور در کشور کانادا امکان اشتغال یا تحصیل نخواهید داشت.

•ویزای کاری:

ویزای کاری یکی دیگر از انواع اقامت موقت است که به افراد متقاضی اشتغال در کانادا اعطا خواهد شد. فاکتورهای مختلفی در تعیین مدت قانونی حضور شما در کانادا مؤثر هستند و اقامت شما می‌تواند بین یک تا شاید ده سال متغیر باشد.

با این نوع از اقامت موقت کانادا شما تنها امکان اشتغال در کشور کانادا را خواهید داشت. برای تحصیلی نیازمند تدابیر جانبی و اضافی هستید که عملاً از این پرونده مجزاست.

•ویزای تحصیلی:

این نوع از ویزا نیز مانند مورد قبلی دارای مهلت معینی است اما با این تفاوت که برای متقاضیان تحصیل صادر خواهد شد. در این نوع از اقامت موقت کانادا شما تنها امکان تحصیل در مراکز آموزشی مجاز را دارید و در قریب به اتفاق موارد مدت زمان اقامت موقت شما وابسته به برنامه زمانی تحصیل شماست.

این یعنی اگر به طور مثال شما در یک دانشگاه با یک دوره تحصیلی دو ساله در حال تحصیل باشید، مهلت اقامت موقت کانادا شما نیز دو سال خواهد بود. برای تمدید اقامت تحصیلی، موافقت مرکز آموزشی معتبر اهمیت دارد.

•حالت فوق‌العاده اقامت موقت کانادا:

دقت داشته باشید که این نوع از اجازه حضور در کشور کانادا در شرایط عادی ممکن نیست و افسران امور مهاجرتی کانادا بسته به برخی شرایط ویژه ممکن است این نوع اجازه‌نامه بسیار محدود را صادر کنند.

این نوع اقامت موقت کانادا با یک مهلت بسیار کوتاه صادر خواهد شد و در طول آن معمولاً با شدیدترین محدودیت‌های ممکن روبرو بوده و تنها اجازه سکونت محدود دارید.

به طور مثال اگر شما از قبل دارای اقامت موقت کانادا بوده باشید و مهلت اقامت شما تمام شده باشد اما به هیچ عنوان به علل مختلفی بازگشت به کشور مبدأ را نداشته باشید، این ویزای بسیار کوتاه مدت به شما تعلق می‌گیرد تا امور خود را حل و فصل کرده و به پروندگی رسیده شود.

در این پاراگراف قریب به اتفاق حالات اقامت موقت کانادا را برای شما همراهان گرامی نام برده و تا حد امکان توصیف کردیم. حال سؤالی که ممکن است ایجاد شود این است که با این وجود اقامت موقت کانادا در پروژه‌های مهاجرتی کانادا چه ارزشی دارد؟

آیا اقامت موقت کانادا در مهاجرت به کانادا تأثیری دارد؟

بله. قطعاً مؤثر است. این کاملاً درست است که یک اقامت موقت کانادا ، امکان اسکانی با محدودیت‌های خاص است و پس از یک مهلت خاص شما مجبور به بازگشت خواهید شد اما این بدان معنی نیست که در پروسه مهاجرتی شما هیچ نقش مثبتی ندارد. در بسیاری حالت‌ها بسته به شرایط شما ممکن است در ابتدا اقامت موقت کانادا را بدست آورده و ذیل این نوع اقامت در کانادا کار کرده یا به تحصیل اشتغال داشته باشید.

این کمک می‌کند تا در عمل، سابقه کار قانونی در کشور کانادا داشته باشید. اگر تا حدی با برنامه‌های مهاجرتی کانادا آشنایی داشته باشید، متوجه خواهید شد که داشتن سابقه اشتغال یا تحصیل در کشور کانادا برای گرفتن اقامت دائم در چارچوب‌های مختلف برنامه‌های مهاجرتی بسیار اثرگذار است.

به طور مثال داشتن دو سال سابقه کار قانونی در کشور کانادا، می‌تواند امتیاز شما را در بسیاری از سیستم‌های امتیازبندی به طرز چشمگیری بهبود بخشد. پس هرچند اقامت موقت کانادا یک اقامت موقت است اما حتی در صورت در سر داشتن پروژه مهاجرت کامل به کانادا، گره‌گشا خواهد بود.

چه راه‌هایی برای گرفتن اقامت موقت کانادا وجود دارد؟

برای گرفتن اقامت موقت کانادا نیز مانند اقامت دائم ، پلن‌های مهاجرتی مختلفی وجود دارد که شما ذیل آن‌ها امکان بدست آوردن اقامت موقت کانادا را خواهید داشت. البته بهتر است به شفافی بیان کنیم که اگر مقصود شما از اقامت موقت کانادا ، ویزای توریستی و تفریحی است داستان به کلی فرق دارد.

مقصود ما از اقامت موقت کانادا در این یادداشت ویزاهای توریستی نیست. چون عملاً ویزاهای توریستی پروسه‌ای به پیچیدگی و سختی انواع دیگر ندارند. با تمرکز بر اقامت موقت کانادا از نوع تحصیلی یا کاری باید گفت که برنامه‌های مهاجرتی مختلفی، اقامت موقت کانادا را هدف قرار می‌دهند. در تمام این برنامه‌های مهاجرتی اما دو فصل مشترک وجود دارد.

•در نوع تحصیلی اقامت موقت کانادا شما باید از یک مرکز آموزشی معتبر کشور کانادا اپلای یا همان موافقت برای تحصیل را دریافت کرده باشید. عملاً وجود امکان تحصیل در یکی از مراکز آموزشی کشور کانادا ضامن اقامت موقت شما خواهد بود. در طول پروسه دریافت اقامت موقت کانادا در حالت تحصیلی نیاز است که اثبات کنید به علت نیاز به تحصیل در این کشور، لازم است تا در این کشور ساکن باشید. با این وجود یعنی دوره‌های آموزش از راه دور، دلیل محکمی برای دریافت اقامت موقت کانادا نخواهند بود.

•در حالت کاری نیز مهم است که اثبات کنید یک شغل ثابت و بلند مدت دارید. یعنی باید جاب آفر معتبر داشته و پیش از انجام امور اقامت موقت کانادا ، از رزومه و شرایط شما با کارفرما تعیین شده باشد. پس از توافق با کارفرما، شما با در دست داشتن مدارک این توافق می‌توانید پروسه دریافت اقامت موقت کانادا را پیگیری کنید. مهلت اقامت موقتی که به شما اعطا خواهد شد، بستگی به نوع قرارداد شما با کارفرما دارد.

بررسی تمام برنامه‌های مهاجرتی که در این حیطه وجود دارند، قطعاً در حوصله متن نیست چون تعدد کیس‌ها و پلن‌ها تا حد زیادی بالاست.

آیا ویزای توریستی 10 ساله همان امکان اقامت موقت کانادا برای 10 سال است؟

هم بله و هم خیر! در اینکه ویزای توریستی نوعی از اقامت موقت کانادا است شکی نیست و در بالاتر نیز بر این موضوع مهر تأیید گذاشته شد اما ویزای توریستی همان نوع اقامت موقت کانادا یی نیست که عامه انتظار دارند. جدا از اینکه با ویزای توریستی مانند سایر حالات اقامت موقت کانادا شما امکان کار یا تحصیل ندارید، ویزای توریستی با سقف 6 ماه اقامت است.

حال این سؤال ایجاد می‌شود که پس ویزای 10 ساله چه معنی دارد؟ ویزای ده ساله به معنی آن نیست که شما برای 10 سال امکان اسکان در کشور کانادا را دارید بلکه بدان معنی است که شما برای ده سال آینده امکان ورودهای متعددی به کشور کانادا دارید اما در هر بار ورود حداکثر شش ماه امکان اقامت وجود دارد. به بیانی دیگر این عدد 10 سال، تاریخ اعتبار ویزای شماست، نه مهلت ماندن در کشور کانادا. اجازه دهید با یک مثال این موضوع را قدری شفاف‌تر بیان کنیم.

با فرض اینکه شما ویزای توریستی مولتی ده ساله دارید و امروز برای مسافرت یا دیدار با آشنایان و اقوام وارد کشور کانادا خواهید شد. پس از ورود شما حداکثر شش ماه برای ماندن در کشور کانادا مهلت دارید. پس از اتمام این 6 ماه باید از کشور کانادا خارج شوید اما این به معنی نبود امکان بازگشت مجدد نیست. شما به محض خروج رسمی از کشور کانادا این امکان را دارید تا مجدد برای مقاصد توریستی و تفریحی وارد این کشور شوید و بازهم مجدد حداکثر 6 ماه فرصت اقامت خواهید داشت.

یک نکته کوچک اما مهم

فراموش نکنید که بسیاری از پلن‌ها با عنوان ویزای 10 ساله یا 5 ساله مطرح می‌شوند اما حداکثر مدت اعتبار یک ویزا مساوی با مدت اعتبار پاسپورت شماست. یعنی پس از اتمام مهلت پاسپورت شما، حتی با وجود تمدید مجدد پاسپورت، ویزای شما دیگر کارآمد نیست. پس حداکثر مدت اعتبار ویزای شما وابسته به مهلت قانونی باقیمانده از پاسپورت شماست.

مثلاً با مهلت یک ساله پاسپورت، ویزای شما نیز یک سال اعتبار خواهد داشت. برای همین موضوع است که با وجود اعتبار 5 ساله پاسپورت ایرانی، ویزای مولتی برای ایرانیان حداکثر پنج ساله خواهد بود.

در یک جمع‌بندی

در این یادداشت تمام تلاش خود را به کار بستیم تا به پرسش‌های موجود حول اقامت موقت کانادا پاسخ دهیم هرچند همچنان با وجود جامع بودن توضیحات، ممکن است برخی زوایای پنهان موضوع مغفول بماند. جدا از گستردگی‌های موجود در این حیطه که ما را از پوشش کامل جزئیات محروم می‌سازد، برخی از زوایای پنهان پرسش‌های شما در مورد اقامت موقت کانادا وابسته به پرونده موردی شماست.

باید بدانید که اگر خواهان روشن شدن دقیق تمام زوایای پنهان مسئله اقامت موقت کانادا در پرونده و کیس خود هستید، باید مشاوره مستقیم با سازمان مهاجرتی ما را انتخاب کنید.

ما تمام جوانب پرونده شما را سنجیده و می‌توانیم تا با قطعیت در مورد پرسش‌های شخصی شما اظهار نظر کنیم. پس اگر خواهان دریافت تمام پاسخ‌های هستید، بد نیست تا با سازمان ما ارتباط بگیرید و با پشت سر گذاشتن برخی مراحل، مشاوره شخصی دریافت کنید.

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *