اقامت اروپا از طریق کار

اقامت اروپا از طریق کار

اقامت اروپا از طریق کار در کشورهای مهم این قاره – اخذ بلوکارت

روش‌های زیادی برای دریافت ویزای شنگن وجود دارد که هر کدام دارای پیچیدگی‌ها خاص خود است. روش‌هایی نظیر بورس تحصیلی، ازدواج، کار و سرمایه‌گذاری که تنها راه دریافت اقامت از کشورهای اروپایی است. اما، دریافت اقامت اروپا از طریق کار از تمامی روش‌های فوق راحت‌تر و هوشمندانه‌تر است؛ چراکه بدون داشتن شغل مناسب در اروپا امکان تحصیل و ازدواج فراهم نخواهد بود. پس، بهتر است با یک تیر دو نشان زد و قبل از ورود به خاک اروپا از شغل آینده خود مطمئن شد.

خوشبختانه به لطف قوانین مشترک بین کشورهای اروپایی که 90 درصد آن‌ها عضو اتحادیه اروپا هستند، قوانین صدور ویزای کار در این کشورها تفاوت چندانی با هم ندارد. این کشورها دو نوع اقامت دائم و نیمه دائم برای متقاضیان در نظر گرفته‌اند که این امر امکان سفر به کشورهای اروپایی را بسیار ساده می‌کند. اگر قصد سفر به اروپا و دریافت ویزای کار دارید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

نحوه دریافت اقامت اروپا از طریق کار

از آنجایی که تعداد متقاضیان دریافت ویزای کار در اروپا افزایش چشمگیری پیدا کرده، طبق پروتکلی که بین کشورهای اروپایی به امضا رسید، اولویت کار با شهروندان اروپایی است؛ از این رو، شهروندان غیر اروپایی که قصد انجام کار در این کشور را دارند، باید در صف انتظار بمانند. معمولا، شرکت‌های که به دنبال استخدام نیروی جدید هستند، در سایت‌های کاریابی به مدت 3 ماه آگهی منتشر می‌کنند. در صورتی که در این مدت هیچ شهروند اروپایی اقدام به ارسال رزومه نکرد و یا اینکه تعداد نیروهای درخواستی از سوی شرکت‌های اروپایی به حد نصاب نرسید، نوبت به شهروندان غیر اروپایی برای مصاحبه می‌رسد.

مهم نیست که چه مدت از انتشار آگهی گذشته باشد؛ شما باید به همراه شهروندان اروپایی، رزومه خود را ارسال کنید تا پس از مشاهده رزومه‌های آن‌ها توسط مدیران شرکت‌ها، نوبت به مشاهده رزومه شما نیز برسد. شما می‌توانید بین 3 آگهی نیروی متخصص، جوینده کار و پیشنهاد شغلی یکی را انتخاب کنید.

دریافت اقامت اروپا از طریق نیروی متخصص

یکی از راه‌های دریافت اقامت اروپا از طریق کار ارسال رزومه برای آگهی‌هایی است که خواستار نیروی متخصص هستند. در این نوع از آگهی‌ها، معمولا شرکت‌های معتبر از طریق اپلیکیشن‌های اطلاع‌رسانی نظیر لینکدین تقاضای خود را مبنی بر نیروی متخصص اعلام می‌کنند. آن‌ها رزومه‌های تمامی افراد را به دقت بررسی کرده و در صورت تایید، از آن‌ها درخواست جزئیات تکمیلی می‌کنند. زمانی که شما برای مصاحبه انتخاب شدید به اصطلاح وارد مرحله استخر می‌شوید.

به علت تعداد زیاد درخواست‌ها در این مرحله، ممکن است 2 الی 3 سال طول بکشد تا مجددا با شما تماس گرفته شود. البته، طی اعلامیه‌ای که در سال 2019 منتشر شد، امکان مهاجرت کاری از طریق ویزای کار نیروی متخصص تا اطلاع ثانوی فراهم نیست.

جوینده کار

در این روش، فرد برای دریافت اقامت اروپا از طریق کار باید به کشور مورد نظر خود لینک شود. از این رو، فرد یک ویزای 6 ماهه دریافت کرده و برای جستجوی شغل خود عازم اروپا می‌شود. از آنجایی که تمام هزینه‌های اسکان و اقامت بر عهده خود فرد است و اینکه پس از اتمام زمان مقرر دیگر امکان تمدید وجود ندارد، هرگز روشی عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

پیشنهاد شغلی(جاب آفر)

این روش را باید بهترین راه دریافت ویزای کار اروپا دانست. روش پیشنهاد شغلی بدین صورت است که فرد متقاضی ابتدا با یک شرکت اروپایی آشنا شده و با ارسال رزومه خود نظر آن‌ها را به خود جلب می‌کند. چنانچه درخواست او توسط شرکت مورد نظر مورد قبول قرار گیرد، یک دعوتنامه از آن‌ها دریافت و برای اخذ ویزای کار باید تمام مراحل قانونی را طی کند. بهتر است این کار توسط وکیلان مهاجرت باتجربه انجام شود تا روند کار به سرعت طی شود.

شرایط اخذ اقامت اروپا از طریق کار در کشورهای مهم

بهتر است برای ارسال رزومه کاری، کشورهایی را انتخاب کنید که از لحاظ سطح رفاه در شرایط ایده‌آلی قرار داشته باشند. از مهمترین کشورهای اروپایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان که اصطلاحا بلوکارت نام دارد جزو محبوب‌ترین ویزاها نزد ایرانیان است. برای دریافت راحت ویزای کار آلمان باید به زبان کشور آن‌ها تا حدودی مسلط بود. همچنین، زمانی امکان دریافت این ویزا وجود دارد که فرد از یکی از شرکت‌های آلمانی دعوتنامه دریافت کرده باشد و حقوق او توسط اداره مهاجرت آلمان تعیین شده باشد. روش دیگر اخذ ویزای کار در آلمان، روش جستجوی کار است که در مطالب قبل به توضیح آن پرداختیم. کشور آلمان سالانه 70 درصد از رزومه‌های ایرانیان را مورد تایید قرار می‌دهد و این امر گویای سهولت دریافت ویزا از این کشور است.

اقامت اروپا از طریق کار در کشور سوئد

برای دریافت اقامت اروپا از طریق کار می‌توانید کشور سوئد را انتخاب کنید. برای این کار باید آگهی‌های شرکت‌های سوئدی را مشاهده و رزومه خود را ارسال کنید. حداقل حقوقی ماهیانه‌ای که انتخاب می‌کنید بای 13000 کرون باشد. معمولا، شرکت‌هایی که کمتر از 1 سال از تاسیس آن‌ها می‌گذرد را نباید انتخاب کرد؛ چراکه از قوانین خاصی پیروی می‌کنند. داشتن مدرک تحصیلی معتبر و آشنایی با زبان سوئدی شرط پذیرش در شرکت‌های سوئدی است.

ویزای کار نروژ

برای دریافت ویزای کار نروژ باید تمام شرایط لازم کاری شرکت‌های نروژی را داشته باشید. این شرایط عبارتند از داشتن سن قانونی، موافقت با حقوق تعیین شده از سوی دولت نروژ، آشنایی با زبان نروژی و عدم سوء پیشنه. شما می‌توانید با تایید اداره مهاجرت روژ به مدت 1 سال در این کشور به جستجوی کار بپردازید؛ به گونه‌ای که باید هزینه اقامت خود را بپردازید که این مبلغ ماهیانه معادل 20.521 کرون است.

اقامت اروپا از طریق کار در کشور فرانسه

برای دریافت اقامت اروپا از طریق کار در کشور فرانسه باید برای آگهی‌هایی که به تایید بخش محلی وزارت کار فرانسه رسیده، رزومه ارسال کنید. پس از این که رزومه شما مورد تایید قرار گرفت یک دعوتنامه به شما ارسال می‌شود که برای دریافت ویزا باید به صورت حضوری به سفارت فرانسه در تهران مراجعه کنید.

ویزای کار ایتالیا  مطابق قوانین اتحادیه

ایتالیا نیز یکی دیگر از کشورهای مهمی است که مطابق قوانین اتحادیه اروپا عمل می‌کند. شما ابتدا به دنبال آگهی‌های استخدام می‌گردید و با ارسال رزومه خود منتظر تایید آن می‌مانید. زمانی که رزومه شما مورد تایید قرار گرفت باید دعوتنامه خود را با تمام مدارک خواسته شده به سفارت ایتالیا ببرید.

شرایط لازم برای ویزای کار مجارستان

مجارستان نیز به مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از قوانین مشترکی تبعیت می‌کند. شرکت‌های این کشور نیز برای استخدام نیرو باید آگهی استخدام انتشار دهند و در صورت تکمیل نشدن ظرفیت نیروهای مجارستانی و اروپایی خود اقدام به پذیرش متقاضیان غیر اروپایی کنند. شرایط لازم برای اخذ ویزای مجارستان آشنایی با زبان این کشور و داشتن سن قانونی می‌باشد.

ویزای کار سوئیس با تحصیلات عالی و تخصص حرفه‌ای

یکی از کشورهایی که می‌توان از طریق آن اقدام به دریافت اقامت اروپا از طریق کار کرد، سوئیس است. این کشور تنها به متقاضیانی ویزای کار صادر می‌کند که دارای تحصیلات عالی و تخصص حرفه‌ای باشند. کشور سوئیس معمولا برای متقاضیانی که دارای پیشنهاد شغلی باشند، تمایز قائل می‌شود. پس بهتر است با آشنایی با شرکت‌های سوئیسی آن‌ها را مجاب به ارسال دعوتنامه کنید.

ویزای کاری اتریش

کشور اتریش از دو روش ارائه جستجوی کار و پیشنهاد کار تبعیت می‌کند؛ به این معنی که برای دریافت ویزای کار یا باید به صورت حضوری (پس از قبول درخواست شما) در این کشور به جستجوی کار بپردازید و یا اینکه از یکی از شرکت‌های این کشور دعوتنامه کاری دریافت کنید.

صدور اقامت اروپا از طریق کار توسط کشور ترکیه

راحت‌ترین روش صدور اقامت اروپا از طریق کار توسط کشور ترکیه ارائه می‌شود. کشور ترکیه برای خارجیانی که قصد کار دارند یک مجوز صادر کرده و با ارائه ویزاهایی چون فیروزه‌ای، دائم، نیمه دائم، کار مستقل، ویژه امکان مهاجرت افراد را فراهم می‌کند.

ویزای کارانگلستان با دعوتنامه شغلی

از آنجایی که کشور انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شد، قوانین صدور ویزای کار آن نیز تغییر پیدا کرده است. به گونه‌ای که دیگر امکان دریافت ویزای کارهای معمولی، موقت و کم‌مهاجرت میسر نیست. تنها، افرادی که داری دعوتنامه شغلی هستند حق دریافت ویزا را دارند.

دریافت اقامت کاری قبرس

برای دریافت اقامت کاری قبرس می‌توانید از طریق یکی از ویزا‌های کارآفرینی، کارآموزی، کار در خانه، شرکت‌های بین المللی، کارهای داوطلبانه و غیره اقدام کنید.

دریافت ویزای کار روسیه

برای دریافت اقامت اروپا از طریق کار می‌توانید کشور روسیه را انتخاب کیند. این کشور اقدام به صدور دو نوع ویزای تک ورودی معتبر برای 90 روز و ویزای ورود مجدد می‌کند. دریافت ویزای کار روسیه نیاز به طی کردن یک پروسه چندین مرحله‌ای دارد که 1 الی 2 سال زمان می‌برد.

آذربایجان و ارسال دعوتنامه کاری

شرایط اخذ ویزای آذربایجان اینگونه است که باید از سوی شرکت‌های این کشور پیشنهاد کار داشته باشید. بنابراین کارفرماهای آذربایجانی مسئول ارسال دعوتنامه کاری برای متقاضیان خارجی هستند.

اقامت کاری هلند

هلند نیز به مانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا اولویت استخدام را به شهروندان اروپایی داده و سپس خارجیان را گزینش می‌کند. امکان تبدیل ویزای کاری هلند به اقامت دائم وجود دارد و با داشتن شرایط لازم می‌توانید به این مهم دست یابید.

ویزای کار اسپانیا بر اساس شرایط کاری اتحادیه اروپا

اسپانیا نیز گزینه مناسبی برای اقامت اروپا از طریق کار است. این کشور نیز مطابق شرایط کاری اتحادیه اروپا عمل کرده و ابتدا باید از سوی شرکتی دعوتنامه کاری دریافت کنید. آشنایی با زبان اسپانیایی و داشتن مدارک تحصیلی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، به جز کشورهای روسیه، آذربایجان و انگلستان، شرایز صدور ویزا در تمامی کشورهای اروپایی یکسان است. برای دریافت ویزای کار بهتر است با حقوقدانان باتجربه مشورت کنید تا بهترین راه ممکن را در اختیار شما قرار دهند. راه‌هایی که ممکن است زمان اخذ ویزا را از 2 سال به 3 الی 6 ماه برساند.

همچنین ببینید

برنامه های مهاجرتی استان آلبرتا کانادا

برنامه‌های مهاجرتی استان آلبرتا کانادا

آلبرتا که در غرب کانادا واقع شده است، یکی از سریعترین اقتصادهای کانادا را دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *