انگیزه‌نامه

نگارش و ویرایش انگیزه‌نامه

نگارش و ویرایش انگیزه‌نامه تحصیلی برای اپلای يكي از موارد ضروري است كه دانشجويان مي بايست انجام دهند تا بتوانند از دانشگاه مقصد، پذيرش گرفته و در نهايت در همان محل تحصيل كنند. انگیزه نامه تحصيلي (همچنین به عنوان بیانیه هدف شناخته می شود) سندی است که در آن صلاحیت حرفه ای و انگیزه شخصی خود را در مورد انتخاب تحصیل یک رشته تحصیلی خاص در دانشگاه خاص توصیف می کنید.

این شخصی ترین و مهمترین سندی است که می توانید برای ارسال به دانشگاه در طی مراحل درخواست ایجاد کنید. اغلب اوقات نامه انگیزه بیشترین تفاوت را در قبال پذیرش و رد در دانشگاهی که درخواست خود را به آن ارسال می کنید ، ایجاد می کند. نگارش و ویرایش انگیزه‌نامه تحصیلی برای اپلای تحصيلي لازم است كه درست و دقيق انجام شود. در اين مقاله نحوه نگارش و ویرایش انگیزه‌نامه تحصیلی برای اپلای بررسي خواهيم كرد.

انگیزه‌نامه

نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای يكي از موارد ضروري براي ورود به دانشگاه است

نحوه نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای

در این نامه می توانید جزئیات مرتبط و جالب در مورد خودتان بنویسید که می تواند به بخش پذیرش ثابت کند که شما کاندیدای مناسبی هستید تا بتوانيد در دانشگاه مورد نظر خودتان تحصيل كنيد.

انگیزه نامه نقش تعیین کننده ای در تعیین پذیرش یا عدم پذیرش شما دارد. این می تواند بسیار چالش برانگیز باشد که خود را به روشی معرفی کنید که دانشگاه نسبت به پذيرش شما متقاعد شده باشد. حتی اگر دانشجوی برجسته و دارای بالاترین نمرات ، بسیاری از پیشرفت ها و بسیار با انگیزه باشید ممکن است براساس روشی که نامه انگیزشی خود را نوشتید ، نتوانيد مقصود و هدف خود را به دانشگاه منتقل كنيد. این خصوصیات باید به بهترین وجه ممکن در انگیزه نامه شما مشخص باشد ، در غیر این صورت، دانشگاه هرگز شما را براي تحصيل قبول نخواهد كرد.

لازم نیست شخصی باشد به گونه ای که باعث شود شما غیر جدی ظاهر شوید ، بلکه بر شخصیت فکری خود متمرکز شوید. همیشه به نقاط قوت و دلایل خود توجه کنید که چرا فرد مناسب دانشگاه هستید. نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای دانشگاه را جدي بگيريد و در صورت لزوم با مشاور دانشگاهي متخصص در امور دانشگاهي خارج از كشور تماس بگيريد.

دليل نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای

 1. این مفهوم باید شامل تمام تفکرات شما در مورد این باشد که چرا می خواهید مدرک خاصی را دنبال کنید، خصوصیاتی که می توانید در برنامه به وجود آورید ، چرا دانشگاه خاص بهترین گزینه برای شماست. سپس ، این ایده ها مطرح كنيد.
 2. چگونگی نحوه تهیه سند شما است و باید حرفه ای شما را نشان دهد. اگر هیچ توضیحی در توضیحات دانشگاه انگیزشی وجود ندارد ، باید سعی کنید حداکثر دو صفحه را نگه دارید. ساختار، جریان نامه را تعریف می کند ، با مقدمه واضح مي توانيد منظور و مقصود خود را به مسئولين دانشگاه خارجي بيان كنيد. در نتیجه گیری باید مهارت ها و استعدادهاي خود را به مسئولين دانشگاهي نشان دهيد. نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای مهم است و شما بايد با بهترين عبارت اين انگيزه نامه را بنويسيد.
 3. عبارت و كلمات را واضح و دقيق انتخاب كنيد. شما باید از استفاده از کلمات و ساختارهای پیچیده پرهیز کنید بخاطر اين كه ممكن است پرسنل دانشگاهي سردرگم شوند. روان و روشن ، متقاعد کننده استفاده کنید ،  به مسئولين دانشگاهي ثابت كنيد كه شما براي تحصيل در دانشگاه فرد مناسبي هستيد. دستور زبان ، املا را بررسی کنید و همچنین از افراد نزدیک که نظرات آنها را برای آنها ارزیابی می کنید ، بازخورد بگیرید.

پیشنهاد: قبل از تلاش برای نوشتارهای پیش نویس نهایی خود برنامه ریزی کنید. در مرحله اول ، طرح مفهوم ، سپس طرح ، ساختار و تنظیم دقیق را تنظیم کنید.

نكات لازم براي نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای

 • آنچه را که قبلاً در فرم درخواست یا CV نوشته شده است تکرار نکنید – این مورد بسیار مهم است که باید در نظر داشته باشید زیرا بخش پذیرش نامه های انگیزشی بسیاری از اين موارد را از ساير داوطلبين دریافت می کنند و اگر خودتان را تکرار کنید ، خسته کننده خواهد شد. ممکن است متوجه شوید که باید در نامه انگیزشی خود خلاق تر ، جالب تر یا جسور تر باشید.
 • براساس مشخصات دانشگاه بنویسید – در حالی که نامه انگیزشی خود را می سازید ، مراقب باشید اولویت هایی که با برنامه های ارائه شده توسط دانشگاه در ارتباط هستند را در اولویت قرار دهید.

فکر کنید که چگونه از برنامه هایی که می خواهید بهره مند می شوید و چرا دوست داريد كه در برنامه هاي دانشگاهي شركت كنيد. معمولاً دانشگاهها در وب سایتهای خود الزامات کاملاً واضح و آموزنده ای دارند و همچنین در کاندیداهای مورد نظر چه خصوصیات و مهارتهایی را دارند.

 • خودتان را به بهترين شكل ممكن معرفي كنيد – معرفی شما مهمترین بخش نامه شماست. این تعیین خواهد کرد که آیا مأمورین پذیرش در کل نامه مشغول به تحصیل خواهند بود یا خیر.

این جایی است که آنها تصمیم می گیرند که آیا به پرونده شما رسيدگي كنند یا آن را به طور كنار بگذارند. انگيزه نامه خود را ابتكاري بنويسيد و طوري كه كليشه اي به نظر نرسد.

 • نکات بسیار زیادی را بیان نکنید – نکته دیگر این است که شما ممکن است خیلی هیجان زده شوید و مایل به نشان دادن بسیاری از مهارت هاي مهم خود باشید و به نوعی با مسئولين دانشگاهي صميمي شده و همه امورات شخصي و كاري خود را براي آن ها بيان كنيد.

ممکن است به نظر بیاید که سعی می کنید چیزهای زیادی برای گفتن داشته باشید تا به وسيله آن ها خود را بزرگ جلوه دهيد. هرگز خود را نا اميد نشان ندهيد يا در مورد چيزي اغراق نكنيد.

نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای تحصيلي بايد كاملا دقيق و جامع باشد

 • نقاط قوت خود را بيان كنيد – وقتی در فعالیتهایی که با برنامه مورد نظر اظهار نظر مي كنيد ، علایق و احساسات خود را بيان كنيد. به روشهایی فکر کنید که چگونه در الگوهای تفکر و انگیزه شما تجلی یافته است. اهميت ورود به دانشگاه را براي خود براي مسئولين دانشگاهي بيان كنيد.
 • انگيزه نامه را جدي بنويسيد لحن مثبت بسیار مهم است ، اما تلاش برای اینکه در نامه انگیزشی بسیار شوخ طبعی باشید می تواند به یک روش نادرست تبدیل شود ، به همين دليل بهتر است كه با دقت وسواس بيش تري اين كار را انجام دهيد.

آنچه برای شما جالب است، ممکن است برای شخص دیگر یکسان نباشد و قضیه ممکن است این باشد که شما با همان فرکانس پرسنل نیستید. درعوض ، سعی کنید طنز را کنار بگذارید در حالی که تمام وقت مثبت و جالب است. طنز بیش از حد آزاردهنده است و می تواند یکی از مواردی باشد که شما را از رویاهای خود درباره دانشگاه دور می کند.

 • خودتان باشيد – همیشه صدا ، لحن و نفس خود را مطرح کنید. سعی نکنید شخصی باشید که نیستید و از این طریق باعث می شوید كه شما براي دانشگاه پذيرفته نشويد. چیزهایی که برای شما صادق است و با صدای واقعی خود بگویید.

این موارد برای بخش پذیرش دانشگاه آسان است و شما نمی خواهید که وانمود کنید که همان فرد نيستيد! شما چیزهای بسیار جالبی دارید که برای شما اتفاق افتاده است و زندگی شما مهم است و مطمئناً خصوصیات بی نظیری دارید ، بنابراین به آن موارد فکر کنید و آنها را ارائه دهید. اگر به اندازه کافی سخت فکر کنید ، خواهید دید که کافی هستید. نیازی به تظاهر نیست. بعضی اوقات ، درگیر شدن در زندگی خودمان ممکن است باعث شود که باور نکنیم به اندازه کافی جالب توجه هستیم.

 • به همه سوالات پاسخ دهید – به پاسخ به تمام سؤالاتی که از شما پرسیده می شود توجه کنید. از اینکه در آینده نگارش شده است غافل نشوید ، آنها باید مهم باشند. این را به خاطر بسپارید و سعی کنید به چیزی فکر نکنید.
 • بیانیه شخصی / نامه انگیزشی خود را در آخرین لحظه ننویسید – این یکی بسیار مهم است. به خودتان فرصت کافی بدهید تا انگيزه نامه هاي زيادي را بنويسيد تا شخصيت خود را به دانشگاه نشان دهيد.

اگر این کار را طی چند روز یا در روزهای آخر انجام دهید ، ممکن است چیزهای ارزشمندی را فراموش کرده و قوام لازم را نداشته باشد. حداقل یک ماه از نوشتن نامه انگیزشی خود شروع کنید. در مورد اهداف خود روشن باشید!

 • مقاله خود را تصحيح كنيد – تصحیح مقاله ضروری است. وقتی زمان نوشتن متن وقت است ، پس از تصحیح کلیه اشتباهات گرامری یا نگارشی یا خط ساختاری خط ، نامه انگیزشی خود را به کسی بدهید که نظر شما را برای آنها ارزیابی کند و به پیشنهادات آنها گوش دهید. آن را بدست ساير مردم تصحيح نكنيد زیرا ممکن است نتوانيد آن چنان بايد و شايد منظور و مقصود خود را به دانشگاه منتقل كنيد.

بعد از بارها و بارها خواندن آن ممکن است شما ازاشتباهات كوچك غافل شويد. همچنین ، چون در ذهن شما دقیقاً منظور شما را می دانید ، ممکن است نادرستی جمله را نبینید. به همین دلیل مهم است که فردی با دید تازه ظاهر خوبی داشته باشد.

تفاوت نامه معمولي و انگيزه نامه و نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای

هر دو از نظر ساختار تقریباً مشابه هستند اما اهداف متفاوتی دارند. نامه انگیزشی عمدتاً در آموزش استفاده می شود ، بنابراین نامه های مختلف انگیزشی وجود دارد. به عنوان مثال ، شما ممکن است برای بورس تحصیلی به یک انگیزه نامه ، نیاز داشته باشید. در حالی که ، نامه مخصوصاً برای شغل استفاده می شود.

قرار است این نامه به عنوان یک مورد تکمیل کننده برای CV شما ارائه شود که در آن فقط مدارک تحصیلی خود را نشان می دهید. در نامه انگیزشی ، دلایل و تجارب دیگری مرتبط با CV خود را بيان كنيد. بنابراین انگیزه نامه براي متقاعد كردن طرف مقابل مهم است و نبايد آن را به يك مسئله شخصي تبديل كنيد.

تا حدی ، انگیزه نامه سومین سند مهم در درخواست شما براي مدرک تحصیلی و نمرات شما از تحصیلات قبلی است. طبیعتاً هنگام ورود به دانشگاه تعداد بیشماری دانشجو با همان مدارک و مدرک تحصیلی وجود دارد و تنها نکته ای که به کمیته پذیرش کمک می کند تا بهترین داوطلبين را انتخاب كنند ، با نگاه کردن به نامه انگیزه اين قضيه مشخص مي شود.

نبود قالب و تمپليت استاندارد براي انگيزه نامه و نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای

اول ، انتظار نداشته باشید که نامه ای برای ایجاد انگیزه پیدا کنید که در آن فقط باید اطلاعات مشترکی را برای خود تایپ کنید و خوب است که بروید. یک فرم استاندارد جهانی از انگیزه وجود ندارد.

در غیر این صورت، چگونه می توانید به کمیته پذیرش دانشگاه بگویید که دقیقاً چه انتظاري از شما داشته باشند؟ با این حال، این نکات و استراتژی هایی که در بالا می خوانید ، نکات عمده ای است که چهارچوب اصلی هر نامه انگیزشی را تشکیل می‌دهد.

شناسايي مخاطب و نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای

هنگام نوشتن نامه انگیزه ، شروع شما این است که بدانید با چه کسی می نویسید. با در نظر گرفتن این موضوع ، در ابتدای کار ، می توانید نوشتار خود را براساس آن تنظیم کنید و جریان نوشتار شما همانطور که لازم است باشد.

نوشتن نامه انگیزشی برای مدرک لیسانس با نوشتن نامه انگیزشی برای دکتری متفاوت است. نوشتن نامه انگیزشی برای مدرک لیسانس از نظر دانشگاهی نسبت به نامه انگیزه برای مدرک کارشناسی ارشد و حتی در مقایسه با نامه انگیزه برای مقطع دکتری ، از نظر دانشگاهی نیز صلاحیت کمتری دارد.

بگذارید بگوییم که متقاضی برنامه کارشناسی ارشد هستید. از همان جمله اول نامه انگیزه شما ممکن است بیشتر به تجربیات خود بپردازید و سعی در صدایی بسیار شایسته تر از خود داشته باشید ، شاید فراموش نکنید که به درستی توضیح می دهید که چگونه این تجربیات شما را به کاندیدای مناسبی برای مکان تبدیل می کند.

نتيجه‌گيری

نگارش و ویرایش انگیزه نامه تحصیلی برای اپلای تحصيلي دانشگاه مهم است و لازم است كه با دقت نگارش شود.  حتما چهارچوب نگارش انگيزه نامه را رعايت كنيد. شما لازم است كه نيت و مقصود خود را نسبت به ورود به دانشگاه به مسئولين دانشگاهي بيان كنيد.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *