اپلای و ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های اروپا

اپلای و ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های اروپا

اپلای و ویزای تحصیلی در دانشگاه‌های اروپا: اروپا یکی از زیباترین و کوچکترین قاره های جهان است که بیشتر کشورهای آن در نیم قرن اخیر، از بسیاری جهات به پیشرفتهای چشمگیری دست یافته اند و کشورهای اروپایی با ایجاد زیرساخت های بسیار قوی در زمینه‌های مختلف، چندین دهه است که تبدیل به مدینه فاضله افراد در سراسر جهان شده‌اند.

در این مقاله قصد داریم، تحصیل در قاره اروپا و مهاجرت تحصیلی به اروپا را مورد بررسی قرار دهیم و شما عزیزان را با بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل، مدارک لازم برای اخذ پذیرش از اروپا، هزینه های تحصیل و زندگی در اروپا، شرایط تحصیل رایگان در اروپا و مواردی از این قبیل، آشنا کنیم.

اگر به دنبال ادامه تحصیل در قاره اروپا هستید و از این طریق قصد دارید به یکی از کشورهای اروپایی مهاجرت کنید و اقامت دائم اروپا را دریافت نمایید، سازمان مهاجرتی کوچ با  سابقه طولانی و با داشتن پرونده‌های کاملاً موفق در زمینه تحصیل در قاره اروپا، از ابتدا تا انتهای مسیر، در کنار شما خواهد بود.

عناوین اصلی مقاله:

مختصری درباره قاره اروپا

تحصیل در قاره اروپا 2020

نظام آموزشی اروپا

مزایا و معایب تحصیل در قاره اروپا

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل

انواع مدارس، کالج ها و دانشگاه های اروپا

شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای اروپایی

بهترین دانشگاه های اروپا برای مقاطع مختلف

شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی

بهترین دانشگاههای اروپا برای دریافت فاند و بورسیه تحصیلی

هزینه تحصیل در قاره اروپا

شهریه دانشگاه های اروپا

شهریه مدارس و کالج های اروپا

سایر هزینه های تحصیل در قاره اروپا

تحصیل رایگان در اروپا

شرایط اخذ اقامت دائم اروپا پس از اتمام تحصیل

اجازه کار دانشجویی در کشورهای اروپایی

شرایط ویزا برای افراد متاهل و یا ویزای همراه برای افراد مجرد

طول دوره های تحصیلی در قاره اروپا

هزینه زندگی در اروپا

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم 2020

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت 2020

جمع بندی نهایی

مختصری درباره قاره اروپا

اروپا، دومین قاره کوچک جهان است که تقریباً یک پانزدهم کل مساحت جهان را اشغال می کند. کشورهای این قاره زیبا، در شمال با اقیانوس قطب شمال، در غرب با اقیانوس اطلس و از جنوب (غرب به شرق) با دریای مدیترانه، دریای سیاه و دریای خزر هم مرز هستند، مرز شرقی این قاره از شمال به جنوب نیز در امتداد کوههای اورال و در جنوب غربی در امتداد رودخانه امبا (زم) ادامه دارد و در سواحل شمالی دریای خزر خاتمه می‌یابد.

اروپا از شبه جزیره های بسیاری تشکیل شده که اصلی ترین آنها عبارتند از: شبه جزیره های اسکاندیناوی، ایبری، ایتالیا و بالکان و جالب است بدانید، خطوط ساحلی این قاره، بسیار نامنظم و در حدود 24 هزار مایل، معادل 38 هزار کیلومتر می باشد. طبق آخرین اعلام سازمان ملل متحد، اروپا دارای 44 کشور و 4 قلمرو وابسته است 3 مورد از این قلمروها مربوط به انگلستان و یک مورد نیز به دانمارک وابسته است. از این تعداد، 27 کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا هستند، انگلستان نیز عضو سابق این اتحادیه بود که طی توافق برکسیت، چندین ماه است که از آن خارج شده است. در حال حاضر، جمعیتی که در اروپا زندگی می کنند، بیش از 741 میلیون نفر می باشند.

تحصیل در قاره اروپا

تحصیل در قاره اروپا 2020

نظام آموزشی اروپا

نظام آموزشی اروپا با داشتن زیرساخت های بسیار قوی، یکی از نظام های آموزشی برتر در جهان است. به همین دلیل در دهه های اخیر، شاهد درخواست بالای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در قاره اروپا هستیم. به طور کلی سیستم و نظام آموزشی در دبیرستان‌های اروپا دارای اعتبار بسیار بالایی است و همین باعث شده تا بسیاری از والدین، فرزندان خود را برای تحصیل به اروپا بفرستند.

تحصیل در قاره اروپا در مقایسه با سایر قاره ها، بسیار ارزان است و در برخی از کشورها، تحصیل در قاره اروپا به صورت رایگان، امکان پذیر می باشد. البته تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان، هزینه های بسیاری را به همراه دارد و معمولاً هزینه هایی که دانش آموزان و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در قاره اروپا می پردازند، بیشتر از دانشجویان اتحادیه اروپا است.

مزایا و معایب تحصیل در قاره اروپا

تحصیل در قاره اروپا و در مقاطع مختلف، مزایای بسیاری را برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی به همراه دارد. اولین مزیت تحصیل در قاره اروپا، یادگیری زبان و فرهنگ جدید است که از طریق آن می توانید به خوبی با جوامع دیگر ارتباط برقرار کنید و وارد جامعه جهانی شوید. پس از اتمام تحصیل در قاره اروپا، دانش آموزان قادر به ادامه تحصیل در بهترین کالج ها و دانشگاههای اروپایی خواهند بود و دانشجویان فارغ التحصیل نیز، به راحتی می توانند وارد بازار کار اروپا و حتی آمریکا شوند. علاوه بر امکان تحصیل ارزان و استفاده از مدرن ترین سیستم های آموزشی در اروپا، دانشجویان پس از اتمام تحصیل و پیدا کردن کار مرتبط با رشته تحصیلی خود، می توانند ویزای کاری اروپا را دریافت نمایند و پس از چند سال، با پرداخت بیمه و مالیات مقرر، نسبت به دریافت اقامت دائم اروپا اقدام نمایند.

تحصیل در اروپا

بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل

اروپا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی است و بیشتر کشورهای اروپایی، امکان تحصیل دانشجویان بین المللی را طی این سالها فراهم کرده اند، ولی برخی از کشورهای اروپایی، به دلیل برخورداری از زیرساخت های آموزشی بسیار قوی و با کیفیت، شرایط بهتری برای تحصیل دارند و از محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان خارجی برخوردارند. انگلستان، بدون شک بهترین کشور برای تحصیل در قاره اروپا است، ولی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور زیبا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، بسیار بالاست. به طور کلی، بهترین کشورها برای تحصیل در قاره اروپا عبارتند از: کشورهای آلمان، هلند، اسپانیا، فرانسه، سوئد، ایتالیا، ایرلند، ایسلند، نروژ، سوئیس، دانمارک و اتریش که شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در هر کدام از آنها بسته به رشته و مقطع تحصیلی، همچنین دانشگاه و شهر محل تحصیل، متفاوت است.

انواع مدارس، کالج ها و دانشگاه های اروپا

به طور کلی، دانشگاه های اروپایی به صورت دولتی و خصوصی وجود دارند و هزینه های تحصیل در قاره اروپا، بسته به دانشگاه انتخابی، متفاوت خواهد بود. معمولاً در بیشتر کشورهای اروپایی، تحصیل در دانشگاههای دولتی رایگان است، ولی مشروط بر اینکه برنامه تحصیلی مورد نظر به زبان رسمی آن کشور، تدریس شود، ولی تحصیل در دانشگاههای خصوصی، نه تنها رایگان نیست، بلکه هزینه های بسیار زیادی نیز به همراه دارد.

مدارس و کالج های اروپایی نیز به 3 صورت دولتی، خصوصی و شبانه روزی وجود دارند و دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در قاره اروپا می توانند در نوع خصوصی و یا شبانه روزی آنها، ثبت نام کنند. تحصیل در مدارس و کالج های خصوصی اروپا، هزینه های زیادی را به همراه دارد که البته تمامی موارد از قبیل: اسکان، خورد و خوراک، حمل و نقل و بیمه دانش آموزان را نیز شامل می شود.

مهاجرت تحصیلی به اروپا

شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای اروپایی

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در قاره اروپا، برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سایر دانشجویان از کشورها و قاره های دیگر، متفاوت است. به طور کلی، متقاضیان تحصیل در قاره اروپا، چه اروپایی باشند و چه غیر اروپایی، باید ابتدا از دانشگاه مورد نظر، پذیرش تحصیلی دریافت نمایند، ولی دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در قاره اروپا، علاوه بر پذیرش، نیاز به ویزای تحصیلی اروپا نیز دارند.

لیسانس

برای اخذ پذیرش از دانشگاههای اروپا در مقطع کارشناسی باید: مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به همراه ریز نمرات آنها، به صورت رسمی ترجمه کنید، این بدان معناست که مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی، ترجمه و توسط وزارت دادگستری و امور خارجه تایید شود. در صورتی که دارای مدرک لیسانس از دانشگاههای ایران هستید، باید دانشنامه خود را نیز به صورت رسمی ترجمه نمایید. توجه داشته باشید، مدارک باید به زبان رسمی کشور مورد نظر ترجمه شوند. بسته به دانشگاه مورد نظر، باید مدارک زبان نیز ارائه دهید. برخی از دانشگاهها، بدون ارائه مدرک زبان نیز به دانشجویان، پذیرش می دهند.

فوق لیسانس

دوره کارشناسی ارشد یکی از محبوب ترین دوره های تحصیل در قاره اروپا است و دانشجویان بین المللی، همواره در تلاش برای پذیرش از دانشگاههای اروپایی جهت تحصیل در این دوره هستند. البته اخذ پذیرش فوق لیسانس، در مقایسه با لیسانس، دشواریهای بسیاری دارد و معمولاً، افراد با رزومه های قوی و مقالات معتبر، موفق به اخذ پذیرش از دانشگاههای معتبر می شوند. همچنین برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع ارشد، باید مدرک زبان معادل B2  یا گاهاً C1 ارائه داد. علاوه بر اینها، متقاضی باید آخرین مدارک تحصیلی ترجمه شده به صورت رسمی را نیز به دانشگاه مرود نظر ارائه دهد.

دکتری و پست دکتری

تحصیل در مقطع دکتری، نوعی شغل برای متقاضی محسوب می شود، از این رو، متقاضیان دکتری در سراسر جهان بسیار زیادند و رقابت بر سر آن، به خصوص در دانشگاههای معتبر و برای تحصیل در قاره اروپا بسیار زیاد است. کسانی که قصد اخذ پذیرش دانشجویی در مقطع دکتری و تحصیل در قاره اروپا را دارند، علاوه بر ترجمه رسمی و تایید شده مدارک تحصیلی از قبیل: مدارک دانشگاهی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریز نمرات آنها باید: دارای مدرک زبان معادل B2/C1 ، به عبارتی، آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6.5 باشند. تهیه یک انگیزه نامه (SOP)  و پروپوزال پژوهشی برای دوره های دکتری و پست دکتری جهت تحصیل در قاره اروپا الزامی است. همچنین باید: با ارائه پایان نامه ایده آل، یکی از استادهای دانشگاه مورد نظر را متقاعد کنید تا به عنوان استاد راهنما، با شما همکاری کند.

تحصیل در اروپا

مطمئناً، اخذ پذیرش در مقاطع دکتری و پست دکتری بسیار پیچیده و دشوار است، ولی جای نگرانی نیست. سازمان مهاجرتی کوچ ، در کوتاهترین زمان ممکن و به راحتی هرچه تمام تر، مسیر تحصیل در قاره اروپا را برای شما با اخذ پذیرش دکترا از بهترین دانشگاههای اروپایی، هموار می کند. برای اطلاع از شرایط اخذ پذیرش دکتری بدون مدرک زبان، همچنین آماده سازی و تدوین پروپوزال دکتری، با کارشناسان این سازمان تماس بگیرید.

بهترین دانشگاه های اروپا برای مقاطع مختلف

بهترین دانشگاهها برای تحصیل در قاره اروپا عبارتند از: دانشگاه آکسفورد انگلستان، دانشگاه کمبریج انگلستان، امپریال کالج لندن، موسسه فناوری فدرال در زوریخ سوئیس، دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن، دانشگاه Edinburgh در اسکاتلند، دانشگاه Ludwig-Maximilians در مونیخ آلمان، انستیتوی فدرال فناوری در لوزان سوئیس، کالج کینگ لندن، دانشگاه کپنهاگ دانمارک، دانشگاه منچستر انگلستان، دانشگاه Sud پاریس در فرانسه، موسسه Karolinska در سوئد، دانشگاه Paris-Saclay در فرانسه،کالج دانشگاه لندن (UCL)، دانشگاه KU لوون در بلژیک، دانشگاه صنعتی دلفت در هلند، دانشگاه هلسینکی فنلاند، کالج ترینیتی دوبلین در جمهوری ایرلند، دانشگاه اوترخت هلند، دانشگاه اسلو در نروژ و همچنین دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو در روسیه.

دانشگاههای فوق الذکر، برنامه های متنوعی را در تمامی دوره های تحصیلی اعم از: کارشناسی، فوق لیسانس، دکتری و پست دکتری ارائه می دهند و بسیاری از برنامه های ارائه شده در این دانشگاهها به زبان انگلیسی می باشد و همین موضوع یکی از دلایل اهمیت و محبوبیت این دانشگاهها برای تحصیل در قاره اروپا است.

تحصیل در قاره اروپا

شرایط اخذ فاند و بورسیه تحصیلی

بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

تحصیل در قاره اروپا از طریق اخذ فاند و بورسیه های تحصیلی که توسط دولت و برخی از دانشگاههای اروپایی ارائه می شود، در تمامی مقاطع، بخصوص کارشناسی ارشد و دکتری، به راحتی امکان پذیر است. بورسیه های تحصیلی معمولاً تمامی هزینه های تحصیل و یا هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجویان را پوشش می دهند و برخی از بورسیه ها نیز به عنوان کمک هزینه تحصیلی و در قالب تخفیف در شهریه دانشگاهها، به دانشجویان ارائه می شود. خوشبختانه بیشتر دانشگاههای اروپایی، بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. ولی دریافت بورسیه تحصیلی، شرایط خاصی را می طلبد و کسانی که الزامات لازم را برآورده سازند، قادر به دریافت آن خواهند شد. به طور کلی، متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی باید: رزومه بسیار قوی و مقالات علمی و پژوهش های معتبر، در سطح جهانی داشته باشند و یا اختراعاتی را به ثبت رسانده باشند. افرادی که از دانشگاههای معتبر فارغ التحصیل شده اند نیز در برخی موارد، واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی می شوند.

اگر به دنبال تحصیل در قاره اروپا به صورت رایگان هستید، بهتر است به فکر اخذ پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و یا دکتری باشید. سازمان مهاجرتی کوچ ، در تهیه و تدوین مقالات علمی و رزومه بسیار قوی به شما کمک می کند و بدین ترتیب، شما می توانید در کوتاهترین زمان ممکن، نسبت به اپلای و اخذ پذیرش دکتری و بورسیه تحصیلی از بهترین دانشگاههای اروپایی اقدام نمایید.

برای مشاهده انواع بورسیه های تحصیلی، باید به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید. به طور کلی فاند و بورسیه های تحصیلی دکتری به سه دسته تقسیم می شوند: بورسیه هایی که تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می دهند. این بورسیه ها را معمولاً، دانشگاه های کشورهای اروپایی به کمک شرکت ها و بنیادهای دولتی و خصوصی، تامین می کنند و به افراد واجد شرایط و ممتاز ارائه می دهند. فاندهای صنعتی که با مشارکت دانشگاهها و شرکت های خصوصی به دانشجویان دکتری ارائه می شود که از این طریق، دانشجویان باید با کمک یک استاد راهنما، بر روی یک پروژه تحقیقاتی کار کنند و بیشتر هزینه های پروژه توسط شرکت خصوصی پرداخت می شود. فاندها و کمکهای مالی بین المللی که توسط کشور مبدا و یا سازمانهای بین المللی ارائه می شود و دانشجوی دکتری در این مورد باید در زمینه هایی مانند برنامه های تحقیقاتی کمیسیون اروپا، فعالیت کند.

بورسیه تحصیلی در اروپا

بورسیه تحصیلی اروپا در مقطع کارشناسی

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی از دانشگاههای اروپایی وجود دارد، ولی در مقایسه با مقاطع ارشد و دکتری، کار نسبتاً دشواری است و معمولاً در ترم اول تحصیل در قاره اروپا، این امکان برای دانشجویان دوره لیسانس وجود ندارد. در صورتی که دانشجو، ترم یک دانشگاه را با نمرات بالا پشت سر بگذارد، موفق به دریافت بورسیه تحصیلی خواهد شد. البته در برخی موارد، افرادی که رزومه علمی بسیار قوی دارند، تحت شرایطی، از همان بدو ورود به دانشگاه، واجد شرایط دریافت بورسیه می شوند. برای این منظور، دانشجو علاوه بر رزومه بسیار عالی باید مدرک دیپلم با نمرات بالا و آیلتس با حداقل نمره 6.5 به همراه انگیزه نامه خود را نیز ارائه دهد.

بهترین دانشگاههای اروپا برای دریافت فاند و بورسیه تحصیلی

بهترین دانشگاهها برای تحصیل در قاره اروپا به صورت رایگان، عبارتند از: دانشگاه روتردام و دانشگاه آمستردام در هلند برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس، دانشگاه فنی اینگول اشتات در آلمان برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و در رشته های مهندسی برق و علوم کامپیوتر، مکانیک، مدیریت و اقتصاد، دانشگاه سلطنتی استکهلم، دانشگاه چالمرز، دانشگاه اوپسالا، دانشگاه استکهلم و دانشگاه گوتنبرگ و دانشگاه مالمو در سوئد برای مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه لاپلند فنلاند در مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه Humboldt و دانشگاه  و Tubingen همچنین دانشگاه Leibniz در آلمان، دانشگاه lund در سوئیس و دانشگاه اسلو در نروژ. لازم به ذکر است، بسیاری از دانشگاههای کشورهایی مانند: ایتالیا، فرانسه، بلژیک، جمهوری چک، اسلواکی، مجارستان، یونان و اسپانیا نیز، کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های دولتی و دانشگاهی را برای دانشجویان ممتاز در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی، ارائه می دهند.

بهترین دانشگاههای اروپا برای بورسیه

قبل از هر اقدامی برای تحصیل در قاره اروپا، با کارشناسان متخصص سازمان مهاجرتی کوچ در زمینه اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاههای اروپا، تماس بگیرید و با دریافت مشاوره های رایگان، بهترین دانشگاه و کشور را برای تحصیل در قاره اروپا برگزینید.

هزینه تحصیل در قاره اروپا

شهریه دانشگاه های اروپا

شهریه و هزینه تحصیل در قاره اروپا، بسته به کشور، رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر، بسیار متفاوت است، ولی چیزی که واضح است، اینکه هزینه تحصیل در قاره اروپا در مقایسه با آمریکای شمالی و استرالیا به طور کلی پایین تر است، ولی این بدان معنا نیست که کیفیت آموزش در اروپا پایین تر است. بسیاری از دانشگاه های اروپایی از نظر سطح علمی در دسته برترین دانشگاههای جهان قرار دارند.

شهریه و هزینه تحصیل در قاره اروپا برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا، متفاوت است. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، معمولاً هزینه های بیشتری برای تحصیل در قاره اروپا می پردازند، ولی تحت شرایطی می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند و به تحصیل در قاره اروپا به صورت رایگان مشغول شوند. اروپا در مجموع از بیش از 16 میلیارد یورو در سال برای بورسیه های تحصیلی اختصاص می دهد. به طور کلی شهریه و هزینه تحصیل در قاره اروپا برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، بین صفر تا 45.500 یورو در سال برای مقطع لیسانس و بین صفر تا 56 هزار یورو در سال برای مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا

هزینه تحصیل در قاره اروپا: اتریش

دانشگاه های دولتی اتریش از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس، شهریه دریافت نمی کنند و دانشجویان کشورهای در حال توسعه نیز می توانند به صورت رایگان در بسیاری از دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنند. به طور کلی هزینه تحصیل در اتریش برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، معمولاً 727 یورو در هر ترم می باشد. شهریه دانشگاه های علوم کاربردی در اتریش برای دانشجویان اتحادیه اروپا، معمولاً 363 یورو در هر ترم و برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، هزینه ها از 727 یورو شروع می شود و برای دوره های خاص می تواند به 7.500 یورو در هر ترم برسد. هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی اتریش برای مقطع لیسانس، بین 6 الی 15 هزار یورو در سال و برای مقطع ارشد، بین 3 الی 23 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: دانمارک

تحصیلات دانشگاهی در دانمارک برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس، رایگان است و برای سایر دانشجویان، بین 6 تا 16 هزار یورو در سال برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. همچنین دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در دانمارک، باید سالانه 255 یورو بابت پردازش اجازه اقامت دانشجویی بپردازند.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: فنلاند

دانشجویان اتحادیه اروپا، برای تحصیل در فنلاند، هزینه ای نمی پردازند، ولی از آگوست 2017، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای برنامه های لیسانس و کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، باید شهریه پرداخت نمایند. لازم به ذکر است، برنامه های تحصیلی که به زبان فنلاندی یا سوئدی تدریس می شوند و همچنین دوره های دکتری در فنلاند، بدون شهریه هستند. هزینه تحصیل در قاره اروپا، در دانشگاههای خصوصی فنلاند برای مقطع لیسانس، بین 5 تا 13 هزار یورو در سال و برای مقطع ارشد، بین 8 تا 18 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا

هزینه تحصیل در قاره اروپا: فرانسه

به لطف شهریه و هزینه های بسیار مقرون به صرفه، جای تعجب نیست که بسیاری از دانشجویان بین المللی، متقاضی دریافت پذیرش دانشگاهی در مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد در فرانسه هستند. دانشگاه های دولتی فرانسه، بسته به رشته و مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا) بین 170 الی 650 یورو در سال، از دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا، دریافت می کنند. هزینه دانشگاه های خصوصی فرانسه برای مقطع کارشناسی، بین 5 الی 30 هزار یورو در سال و برای کارشناسی ارشد، بین 1500 الی 35 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: آلمان

خوشبختانه، اکثر رشته های تحصیلی در مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد در آلمان، برای همه دانشجویان، صرف نظر از کشور مبداء آنها، در دانشگاه های دولتی، رایگان است. تنها در ایالت فدرال بادن- وورتمبرگ، از پایان سال 2017، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید، 3 هزار یورو در سال بابت شهریه پرداخت نمایند. برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری غیر متوالی (اگر تحصیلات قبلی شما در رابطه با رشته ای که پذیرش گرفته اید، نباشد)، باید شهریه ای بپردازید که ممکن است تا 10 هزار یورو در سال نیز برسد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان بین، 6.500 الی 26 هزار یورو در سال برای کارشناسی و 1000 تا 40 هزار یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد می باشد. به طور کلی در آلمان، تمامی دانشجویان بین المللی باید بین 100 الی 350 یورو در هر ترم بپردازند که این هزینه مربوط به بلیط حمل و نقل عمومی و سایر خدمات دانشجویی می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: ایتالیا

شهریه دوره های لیسانس و کارشناسی ارشد در ایتالیا از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. به طور کلی دانشگاه های دولتی ایتالیا از دانشگاه های خصوصی مقرون به صرفه تر هستند. برای کاهش هزینه های تحصیل در قاره اروپا، دانشجویان بین المللی می توانند برای بورس های تحصیلی اقدام کنند و یا ثابت کنند که از خانواده ای کم درآمد هستند. در دانشگاه های دولتی ایتالیا، شهریه سالانه بین 0 تا 5،000 یورو برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد است و شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا برای مدرک لیسانس، بین 3 الی 20 هزار یورو در سال و برای کارشناسی ارشد، بین 3 الی 35 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا

هزینه تحصیل در قاره اروپا: هلند

دانشجویان اتحادیه اروپا، در صورت تحصیل در دانشگاه های دولتی هلند، شهریه کمتری برای مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد می پردازند. این هزینه ها، معمولاً بین 700 تا 2100 یورو در یک سال تحصیلی متغیر است. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای دوره لیسانس باید: بین 6 الی 15 هزار یورو در سال و برای دوره ارشد، بین 8 الی 20 هزار یورو در سال پرداخت کنند. هزینه های دانشگاه های خصوصی هلند برای لیسانس، بین 7.500 الی 19 هزار یورو در سال و برای ارشد، بین 5 الی 30 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: نروژ

تحصیل در نروژ، برای همه دانشجویان بین المللی، فارغ از کشور مبداء آنها، در تمامی مقاطع تحصیلی، در دانشگاههای دولتی این کشور، رایگان است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نروژ برای تمامی دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یکسان است: برای مقطع لیسانس، بین 7 الی 9 هزار یورو در سال و برای کارشناسی ارشد، بین 9 الی 19 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: اسپانیا

شهریه برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در اسپانیا متفاوت است، زیرا هر دولت منطقه ای میزان شهریه و محدودیت های خود را تعیین می کند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای مقطع لیسانس، بین 150 تا 3500 یورو در سال است. شهریه موسسات و دانشگاههای دولتی اسپانیا برای کارشناسی ارشد یا دکترا، به طور متوسط​​، بین 300 تا 3500 یورو در سال متغیر است. در برخی از برنامه های تحصیلی، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، باید مبلغ 1000 یورو بیشتر از دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازند و این مبلغ در برخی موارد، دو یا سه برابر بیشتر می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسپانیا برای مقطع لیسانس، بین 5 الی 24 هزار یورو در سال و برای ارشد، بین 5 الی 30 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: سوئد

تحصیل در دانشگاههای دولتی سوئد برای دانشجویان اتحادیه اروپا، سایر کشورهای نوردیک و سوئیس در مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد، رایگان است. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد باید: بین 7.500 الی 25.500 یورو در سال پرداخت نمایند. لازم به ذکر است، تحصیل در مقطع دکتری در سوئد، برای تمامی دانشجویان بین المللی، رایگان است.

ویزای تحصیلی

هزینه تحصیل در قاره اروپا: سوئیس

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئیس در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس برای همه دانشجویان بین المللی، بین 400 الی 3.700 یورو در سال است. شهریه دانشگاه های خصوصی سوئیس برای برنامه های کارشناسی، بین 8 الی 42 هزار یورو در سال و برای کارشناسی ارشد، بین 7.500 الی 43 هزار یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در قاره اروپا: انگلستان

در انگلستان، دو نوع شهریه برای مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد وجود دارد: شهریه برای دانشجویان خانگی که شامل شهروندان انگلیس و اتحادیه اروپا، اسکاتلند و ایرلند شمالی است و شهریه دانشجویان بین المللی که شامل همه شهروندان غیر اتحادیه اروپا می شود. در دانشگاه های عمومی و دولتی انگلیس، هزینه های شهریه، معمولاً برای دانشجویان خانگی کمتر است. در مقابل، موسسات خصوصی معمولاً این تفاوت را ایجاد نمی کنند و برای همه دانشجویان داخلی و خارجی، شهریه یکسان دریافت می کنند. هزینه تحصیل در قاره اروپا و در انگلستان برای دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا، در مقطع کارشناسی، بین 7 الی 40 هزار پوند در سال (در دانشگاههای دولتی و خصوصی) می باشد. دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان باید، بین 8 الی 45 هزار پوند در سال پرداخت نمایند و در برخی دانشگاه ها، مدارک تجاری (به خصوص MBA) می توانند بیش از 50،000 پوند در سال هزینه داشته باشند.

هزینه تحصیل در قاره اروپا

شهریه مدارس و کالج های اروپا

هزینه تحصیل در قاره اروپا و سایر هزینه های زندگی در کشورهای مختلف اروپایی برای افراد زیر 18 سال، متفاوت است. به طور کلی، هزینه تحصیل در قاره اروپا شامل: کلیه هزینه های تحصیل، خوابگاه، خورد و خوراک و هزینه های جانبی می شود. معمولا تمامی امکانات برای راحتی دانش آموزان در زمان تحصیل در قاره اروپا، توسط دانشگاه مربوطه در قالب پکیج هایی ارائه می شود و یک مبلغ کلی به عنوان شهریه از والدین دریافت می گردد.

در اروپا، مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی وجود دارند که هزینه های هر کدام، متفاوت است. هزینه تحصیل در مدارس دولتی، بین 750 الی 1500 یورو در سال است و هزینه تحصیل در قاره اروپا و در مدارس خصوصی و بین المللی، بین 10 الی 40 هزار یورو در سال متغیر است و برای تحصیل در مدارس بین المللی انگلستان، دانش آموزان باید حداقل 20 هزار پوند در سال پرداخت نمایند.

تحصیل در قاره اروپا و در کالج های دولتی، تقریباً رایگان است و تنها با پرداخت کمتر از 50 یورو در سال، می توان از امکانات کالج استفاده کرد. ولی متوسط هزینه کالج های خصوصی که تمامی امکانات زندگی را نیز شامل می شود، 15 هزار یورو در سال می باشد.

شهریه مدارس و کالج های اروپا

سایر هزینه های تحصیل در قاره اروپا

علاوه بر شهریه دانشگاه، تحصیل در قاره اروپا، هزینه های دیگری نیز به همراه دارد. برای مثال، خرید کتب درسی برای یک سال تحصیلی، به طور متوسط، 800 یورو برای هر دانشجو هزینه دارد، ولی خوشبختانه، کتابخانه های دانشگاههای اروپایی، دانشجویان را از خرید کتاب، بی نیاز کرده اند و با کارت دانشجویی می توان، هر کتابی که بخواهید، از کتابخانه دانشگاه، به امانت بگیرید. داشتن کارت بیمه خدمات درمانی در تمامی کشورهای اروپایی، اجباری است و در واقع یکی از مدارک مهم دانشجویان در پروسه ثبت نام دانشگاه به شمار می آید. به عبارتی، دانشجویان در بدو ورود به کشور مورد نظر، ابتدا باید نسبت به دریافت کارت بیمه خود، اقدام نمایند. هزینه بیمه های دانشجویی در مقایسه با بیمه های آزاد، بسیار پایین و در کشورهای مختلف، متفاوت است. به طور کلی هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان و دانش آموزان، بین 60 الی 280 یورو در ماه، بسته به کشوری که در آن تحصیل می کنند، متغیر است.

تحصیل رایگان در اروپا

اروپا یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل رایگان است. امکان تحصیل در قاره اروپا به صورت رایگان در بسیاری از کشورها از جمله، نروژ، آلمان، ایتالیا، اتریش، فرانسه، فنلاند، دانمارک و ایسلند وجود دارد. البته لازمه تحصیل رایگان در اروپا، تسلط کامل بر زبان رسمی کشور مورد نظر است و تنها با داشتن مهارت های بالای زبان، می توانید به صورت رایگان در دانشگاههای دولتی اروپایی تحصیل کنید. علاوه بر این، همچنان که در قسمت فاند و بورسیه تحصیلی توضیح داده شد، امکان تحصیل در قاره اروپا به صورت رایگان از طریق اخذ بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی نیز وجود دارد که البته شرایط بسیار خاص و رزومه علمی قوی را می طلبد.

تحصیل رایگان در اروپا

شرایط اخذ اقامت دائم اروپا پس از اتمام تحصیل

یکی از اهداف مهمی که دانشجویان با اقدام به تحصیل در قاره اروپا، به دنبال آن هستند، اخذ اقامت دائم اروپا پس از اتمام تحصیل است. در حقیقت با اخذ پذیرش از دانشگاههای اروپایی، اقدام به مهاجرت تحصیلی به اروپا می کنند. امکان اخذ اقامت دائم اروپا پس از اتمام تحصیل برای تمامی دانشجویانی که در حال تحصیل در قاره اروپا هستند، وجود دارد، مشروط بر اینکه، دانشجو پس از فارغ التحصیلی در یکی از کشورهای اروپایی، کاری مرتبط با مدرک دریافتی خود پیدا کند و از این طریق، ویزای دانشجویی خود را تبدیل به ویزای کاری کند. همزمان با دریافت ویزای کاری، اقامت بلند مدت اروپا نیز به شما اعطا می شود. برای تبدیل اقامت موقت و کاری خود به اقامت دائم اروپا باید حداقل 3 سال، بسته به کشوری که می خواهید اقامت آن را دریافت کنید، در آن کشور، کار کنید و مالیات و بیمه بپردازید. توجه داشته باشید، پس از فارغ التحصیلی، بین 3 الی 18 ماه فرصت دارید تا بتوانید کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود در کشور مورد نظر بیابید و لازمه پیدا کردن سریع کار، تسلط بر زبان رسمی کشوری است که در آن زندگی می کنید. هر چقدر مهارتهای زبانی شما قوی تر باشد، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار مرتبط با رشته خود را خواهید داشت.

اخذ اقامت دائم اروپا پس از اتمام تحصیل

اجازه کار دانشجویی در کشورهای اروپایی

یکی از مزایای تحصیل در قاره اروپا، کار کردن در حین تحصیل است. در بیشتر کشورهای اروپایی، دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته، به صورت قانونی کار کنند و بیش از نیمی از هزینه های تحصیل و زندگی در اروپا را پوشش دهند. در برخی از کشورها مانند، اتریش، دانشجویان باید ابتدا کار دانشجویی را پیدا کنند و سپس از اداره کار، مجوز کار را دریافت نمایند، ولی در برخی کشورهای دیگر مانند آلمان، تنها کافیست، کار دانشجویی را پیدا کنید، قراردادی که با کارفرما می نویسید، حکم همان اجازه کار را دارد و دیگر نیازی به اخذ اجازه کار مجزا نیست. دستمزدها برای کار دانشجویی مانند سایر کارها به صورت ساعتی محاسبه می شود و حداقل دستمزد، کمی بیش از 8 یورو در ساعت است. دانشجویان، با 20 ساعت در هفته، می توانند بیش از 700 یورو در ماه داشته باشند و اگر به طور متوسط، 100 یورو هم بابت بیمه پرداخت نمایند، 600 یورو برایشان باقی می ماند که کفاف زندگی و تحصیل در قاره اروپا را در بیشتر کشورها می دهد.

اجازه کار دانشجویی در کشورهای اروپایی

شرایط ویزا برای افراد متاهل و یا ویزای همراه برای افراد مجرد

اپلای و ویزای تحصیلی در دانشگاه های اروپا : متقاضیان تحصیل در قاره اروپا، قادر به درخواست ویزای همراه برای همسر، فرزند زیر 18 سال و یا شریک زندگی خود هستند. ویزاهای همراه، معولاً به دو صورت ویزای توریستی و یا ویزای کاری (open work permit) برای همراه متقاضی تحصیل در قاره اروپا صادر می شود. همراهان متقاضی تحصیل در قاره اروپا، با داشتن ویزای همراه، معمولاً تا اتمام تحصیل متقاضی، اجازه اقامت در کشور مورد نظر را دارند. برخی کشورها مانند آلمان و دانمارک، ویزای همراه را همزمان با ویزای متقاضی صادر می کنند ولی در برخی از کشورها مانند اتریش و نروژ، متقاضی پس از ورود به خاک کشور مورد نظر و انجام امور مربوط به ثبت نام دانشگاه، می تواند درخواست ویزای همراه دهد. توجه داشته باشید، همراه دانشجو، در برخی از کشورها مانند دانمارک، اجازه کار قانونی و تمام وقت دارد ولی در برخی از کشورها مانند آلمان، اجازه کار برای او وجود ندارد. سوئیس از جمله کشورهایی است که متقاضیان تحصیل در قاره اروپا، امکان درخواست ویزای همراه را ندارند.

برای درخواست ویزای همراه، متقاضی تحصیل در قاره اروپا باید: تمکن مالی مناسب برای حمایت مالی از خانواده خود در مدتی که در اروپا اقامت دارند، داشته باشد. همچنین اگر همراه متقاضی تحصیل در قاره اروپا، مهارتهای بالایی در زبان رسمی کشور مورد نظر داشته باشد، شانس صدور ویزای همراه بسیار بالا می رود. برای درخواست ویزای همراه، متقاضی تحصیل در قاره اروپا باید: مدارک و اسناد مربوط به ازدواج را نیز ارائه دهد. ویزای همراه برای دانش آموزان زیر 18 سالی که قصد تحصیل در مدارس اروپا را دارند نیز برای یکی از والدین و در برخی از کشورها برای هر دو والدین صادر می شود.

ویزای همراه اروپا

قبل از اقدام برای تحصیل در قاره اروپا و درخواست برای ویزای همراه، از مشاوره رایگان سازمان مهاجرتی کوچ  بهره مند شوید، چرا که در دو سال اخیر، قوانین ویزای همراه برخی از کشورها مانند انگلستان، دستخوش تغییراتی شده اند که باید از آنها مطلع باشید.

طول دوره های تحصیلی در قاره اروپا

طول دوره تحصیل در مدارس اروپایی، بسته به کشوری که انتخاب می کنید، متفاوت است. ولی به طور متوسط، تحصیل در قاره اروپا، در مدارس کشورهای مختلف از 6 سالگی شروع می شود و تا 17 سالگی ادامه می یابد. تحصیل در کالج های اروپایی نیز از 16 یا 17 سالگی شروع می شود و معمولاً طول دوره های کالج در رشته های مختلف، دو ساله است.

طول دوره های کارشناسی در دانشگاههای اروپایی معمولاً 3 یا 4 ساله است و دانشجویان دوره فوق لیسانس نیز بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر، باید یک یا دو سال در رشته مورد نظر، تحصیل کنند. طول دوره های دکتری نیز بستگی به رشته تحصیلی دارد و معمولاً بین 3 الی 5 سال، متغیر می باشد.

هزینه زندگی در اروپا

اپلای و ویزای تحصیلی در دانشگاه های اروپا : هزینه زندگی در اروپا، فاکتورهای بسیاری از جمله: اسکان، خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل، بیمه و خدمات درمانی و بسیاری موارد دیگر را شامل می شود. اگر قصد تحصیل در مدارس و کالج های اروپایی را دارید، تمامی این هزینه ها در قالب شهریه دانشگاه از شما دریافت می شود. ولی در صورت تحصیل در قاره اروپا و پذیرش از دانشگاههای اروپایی، علاوه بر هزینه تحصیل در قاره اروپا و شهریه دانشگاه، دانشجو باید هزینه های زندگی را نیز تامین کند. در صورتی که بورسیه تحصیلی دارید، این هزینه ها، پوشش داده می شود و در غیر اینصورت می توانید با کار دانشجویی، درصد زیادی از این هزینه ها را پوشش دهید.

هزینه های زندگی در اروپا بسته به کشور مورد نظر، متفاوت است، ولی به طور متوسط، هر دانشجو برای تحصیل در قاره اروپا و زندگی در کشورهای اروپایی باید انتظار هزینه ای بین 500 الی 1500 یورو در ماه را داشته باشد. بیشتر این مبلغ، مربوط به اسکان دانشجویان است. در صورتی که در خوابگاههای دانشجویی اقامت کنید، هزینه ای بین 150 الی 500 یورو در ماه و در صورت اقامت در آپارتمان مستقل، هزینه ای بین 800 الی 1700 یورو در ماه باید بابت اجاره، پرداخت نمایید. توصیه این است که: حداقل یک سال اول تحصیل در قاره اروپا را در خوابگاههای دانشجویی سپری کنید و پس از اینکه با محیط به خوبی آشنا شدید و کار دانشجویی پیدا کردید، نسبت به اجاره آپارتمان مستقل اقدام نمایید. خوابگاههای دانشجویی در بیشتر کشورهای اروپایی از امکانات بسیار خوبی برای زندگی از جمله: وسایل آشپزخانه، قفسه کتاب، میز و صندلی، چراغ مطالعه، کمد لباس، اتاق لباسشویی و بسیاری امکانات دیگر برخوردارند و زندگی راحتی را در آنها خواهید داشت.

هزینه زندگی در اروپا

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم 2020

برخی از دانشگاههای اروپایی مورد تایید وزارت علوم، عبارتند از: Aberystwyth University و Aston University در انگلستان، دانشگاههای صنعتی Delft و Eindhoven در هلند، دانشگاههای پلی تکنیک تورین و میلان در ایتالیا، دانشگاههای Ghent و Hasselt در بلژیک، دانشگاه ایسلند و دانشگاه Reykjavik در ایسلند، دانشگاه Aalborg و دانشکده معماری Aarhus در دانمارک، دانشگاه صنعتی Chalmers و موسسه آموزش عالی Karolinska در سوئد، دانشگاه Centrale Supélec در فرانسه، دانشگاه Tübingen در آلمان، دانشگاهها BOKU و دانشگاه وین در اتریش و دانشگاه Autonoma بارسلونا در اسپانیا.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت 2020

برخی از دانشگاههای اروپایی مورد تایید وزارت بهداشت، عبارتند از: دانشگاه Anglia Ruskin در انگلستان، دانشگاه Alma Mater Studiorum بولونیا در ایتالیا، دانشگاه Ghent در بلژیک، دانشگاه Aix-Marseille در فرانسه، آکادمی مرکزی دندانپزشکی در آمستردام و دانشگاه دلفت در هلند، دانشگاه ایسلند، دانشگاه Albert Ludwigs فرایبورگ در آلمان، دانشگاه Johannes Kepler لیدز در اتریش و دانشگاه Miguel Hernandez در اسپانیا.

دانشگاههای معتبر اروپایی

جمع بندی نهایی

با توجه به مطالب بالا، پیشنهاد سازمان مهاجرتی کوچ  برای مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت دائم کشورهای اروپایی، تحصیل در قاره اروپا می باشد. اگر برای تحصیل در قاره اروپا مصمم هستید و تصمیم خود را گرفته اید، می توانید از توانایی های ویژه سازمان مهاجرتی کوچ  در زمینه اپلای، اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی اروپا بهره مند شوید. این سازمان، با سابقه طولانی در زمینه اخذ اقامت تحصیلی در اروپا، از ابتدا تا انتهای کار در کنار شما خواهد بود و شما را به بهترین شکل، مشاوره و راهنمایی خواهد کرد. برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا با کارشناسان متخصص سازمان مهاجرتی کوچ در زمینه تحصیل در قاره اروپا تماس بگیرید: 50-02140220448

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *