بورسیه تحصیلی فاند و اسکولارشیپ

بورسیه تحصیلی، فاند و اسکولارشیپ

بورسیه تحصیلی، اسکولارشیپ و فاند

بورسیه تحصیلی یا فاند به کمک هزینه ای گفته می شود که از سوی دانشگاه، موسسات آموزش عالی، شرکتها و سازمانهای خصوصی و یا دولتی به دانشجویان واجد شرایط اعطا میشود.

با توجه به افزایش هزینه‌های تحصیل و زندگی در سال‌های اخیر، تقاضا برای گرفتن بورسیه با استقبال زیادی مواجه شده است. از طرفی دولت ها و دانشگاه های بزرگ و معتبر برای جذب دانشجویان مستعد بین المللی اقدام به اختصاص بودجه برای اعطا بورسیه تحصیلی، کمک هزینه و کارهای تحقیقاتی می کنند. دانشگاه های تراز اول دنیا بودجه تحقیقاتی زیادی دارند که در قالب پروژه های بین المللی تعریف می‌شوند.

بخشی از این بودجه به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و بويژه دکترا تعلق می گیرد تا به پیشبرد کارهای تحقیقاتی کمک نماید. همچنین اغلب دانشگاه های معتبر دنیا حدود ۱۰ درصد از سهمیه خود را به دانشجویان خارجی اختصاص می دهند. نکته در اینجاست که بورسیه‌های مختلفی از سوی دانشگاه‌ها به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

برای دریافت این بورسیه ها باید شرایط لازم را داشته باشید. در برخی موارد بورسیه ها بر حسب نمرات و وضعیت علمی دانشجویان به آنها تعلق می‌گیرد و گاهی بر حسب ملیت، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و یا سن متقاضیان اعطا می‌شود.

در این مطلب به انواع بورسیه تحصیلی، فاند و اسکولارشیپ، اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر اروپایی و آمریکایی و استرالیا خواهیم پرداخت.

انواع بورسیه تحصیلی، فاند و اسکولارشیب

بورسیه تحصیلی دارای انواع متنوعی است. برخی بورسیه ها بدون هیچگونه فعالیتی به دانشجویان تعلق می گیرد. در این نوع بورسیه‌ها دانشجویان نیازی به انجام فعالیت‌های جانبی مانند آموزش، تدریس، مشارکت در پروژه ها و نظیر آن ندارند.

مقدار این بورسیه متغیر بوده و در حالت کامل خود تمام هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان در بر میگیرد. در مقابل برخی کمک هزینه‌ها و وام های تحصیلی هستند که در قبال انجام کارهای دانشجویی به متقاضی پرداخت می شود. کمک به اساتید در امور آموزش و تدریس، مشارکت و کمک در اجرای پروژه ها و یا انجام کارهای دانشجویی پاره وقت در محیط دانشگاه و یا بیرون از آن برخی از این فعالیت‌ها می‌باشند.

بورسیه تحصیلی در برخی مواقع بصورت درصدی پرداخت میشود. به عنوان مثال تخفیف در شهریه به میزان پنجاه درصد و یا پوشش شهریه به همراه هزینه‌های بیمه و اجاره خوابگاه برخی از این موارد است. بورسیه تحصیلی در زمانی که اصطلاحا فول فاند نامیده می شود علاوه بر پوشش کلیه هزینه های تحصیل شامل پرداخت ماهیانه هزینه های زندگی به حساب دانشجویان می شود. این نوع بورسیه تحصیلی بدلیل اینکه امکان تحصیل و زندگی رایگان را برای دانشجویان فراهم می آورد متقاضیان فراوانی دارد. برخی از انواع بورسیه ها طبق شرایط خاص به متقاضیان تعلق می‌گیرد.

به عنوان مثال وضعیت علمی و نمرات دانشجو باید بالا باشد و یا اینکه در دانشگاه هایی مانند دانشگاه های ترکیه که امتحان ورودی دارند، برخی از آنها به ۵۰۰ نفر اول کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند. سن و ملیت متقاضیان از دیگر مواردی است که در برخی بورسیه ها مورد توجه قرار می گیرد. دانشگاه ها علاوه بر بورسیه تحصیلی انواع وام، جایزه و یا کمک هزینه به دانشجویان اعطا می کنند که بسته به شرایط هر دانشگاهی متغیر است.

سازمان مهاجرتی تدبیرساز ارائه دهنده خدمات مشاوره دریافت بورسیه دانشگاه های مختلف خارجی است. در ادامه به بررسی و تشریح اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی خواهیم پرداخت.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه ها امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. اگر چه تعداد و مقدار اسکولارشیپ و فاندهای مقطع کارشناسی دانشگاه ها کمتر از مقاطع تحصیلات تکمیلی است ولیکن تعداد زیادی بورسیه هرچند جزیی در مقطع کارشناسی برای متقاضیان وجود دارد. بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی به چندین دسته تقسیم بندی می‌گردد.

برخی از آنها بر اساس نمرات کسب شده دانشجویان در ترم های نخست تحصیل به برترین دانشجویان تعلق می گیرد. برخی بر طبق نمرات حاصل از آزمون ورودی دانشگاه‌ها و برخی بر اساس میزان نیاز و توانایی مالی دانشجویان ارزیابی می‌شود.

معمولاً دفتر امور بورسیه و یا امور دانشجویان بین المللی شرایط لازم برای اخذ بورسیه را اعلام می کند. همچنین وب سایت دانشگاه همواره انواع بورسیه‌ها و مهلت زمانی برای درخواست آنها را منتشر می‌نماید.

برای اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع باید طبق برنامه زمانی اعلام شده درخواست خود را تکمیل و ارسال کنید. درخواست متقاضیان توسط کمیته امور بورسیه بررسی و نتایج اعلام می‌گردد.

بورسیه‌های موجود از سوی دانشگاه، مؤسسات خصوصی و یا شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف تأمین مالی می‌شود. در برخی موارد دولت بودجه ای را برای دانشگاه ها تصویب می کند که بورسیه تحصیلی دانشجویان از این محل تامین می‌شود.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر از مقطع کارشناسی است. چرا که همیشه بودجه هایی که صرف تحصیلات تکمیلی می‌شوند بالاتر از بودجه‌های متعلق به مقاطع پایین‌تر می‌باشند.

اگر تمایل به اخذ بورسیه در این مقطع دارید باید نمرات و وضعیت علمی مطلوبی داشته باشید. در مقطع کارشناسی ارشد می‌توان انواع بورسیه‌های تحقیقاتی را نیز دریافت نمود. دانشجویانی که در یک زمینه خاص علمی کار می‌کنند و پروژه آنها از سوی دانشگاه و استاد راهنما مورد قبول واقع شده است، معمولاً واجد شرایط این فاند هستند.

تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر در کشورهای مختلف جهان مانند آلمان، اتریش، کانادا، استرالیا، انگلیس، ایتالیا، فرانسه، نروژ، سوئد و روسیه هستند که انواع اسکولارشیپ، فاند و بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. مقدار این بورسیه‌ها در برخی موارد تا حدی است که کل تحصیل و زندگی دانشجویان رایگان بشمار می‌رود.

بدین ترتیب می‌توان فرصت تحصیل در دانشگاه های معتبر را بطور رایگان بدست آورد. برای اطلاع از انواع بورسیه های دانشگاه های معتبر جهان در مقطع کارشناسی ارشد با کارشناسان سازمان مهاجرتی تدبیرساز تماس حاصل نمائید.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا

در مقطع دکترا تقریبا تمامی دانشگاه های معتبر جهان دارای انواع بورسیه تحصیلی هستند. دانشجویان مقطع دکترا امکان بهره‌مندی از بورسیه‌های تحقیقاتی را خواهند داشت.

در این مقطع بسیاری از دانشگاه‌ها مبلغی به عنوان حقوق ماهیانه به دانشجویان خود پرداخت می‌کنند. امکان تدریس، مشارکت در پروژه ها و کارهای تحقیقاتی پس از اتمام دوه تحصیل نیز برای اغلب دانشجویان فراهم است.

اگر می‌خواهید در مقطع دکترا از انواع بورسیه تحصیلی، وام، فاند و اسکولارشیپ برخوردار شوید باید پروژه تحقیقاتی شما مورد توجه اساتید راهنما و دانشکده قرار گیرد.

در این صورت می توانید بر روی موضوع مورد علاقه خود بطور رایگان تحقیق کرده و مدرک خود را دریافت کنید. برای موفقیت در اخذ بورسیه تحصیلی علاوه بر داشتن یک پروژه تحقیقاتی قوی باید معدل و وضعیت علمی شما در مقاطع قبلی بویژه مقطع کارشناسی ارشد مطلوب باشد. نکته قابل ذکر این است که داشتن مدرک زبان یکی از مواردی است که در موفقیت در اخذ بورسیه تاثیر زیادی دارد.

نمره آیلتس حداقل ۶.۵ برای دانشگاه های انگلیسی زبان و یا داشتن مدرک زبان کشور مربوطه یکی از حداقل های مورد نیاز محسوب می شود.

اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر اروپا

کشورهای اروپایی تعداد زیادی از دانشگاه های معتبر جهان را در خود جای داده است. همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی جذب دانشگاه های اروپایی می شوند. دانشگاههای اروپا انواع بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی اعطا می‌کنند.

برخی از دانشگاه های اروپایی مانند دانشگاه های کشور فرانسه، آلمان، اتریش، نروژ و فنلاند هزینه بسیار کمی از دانشجویان خود دریافت می‌کنند. این دانشگاه‌ها به دانشگاه‌های رایگان مشهورند.

برخی از بورسیه های دانشگاه های آلمان شامل بورسیه تحصیلی برنامه اراسموس، بورسیه DAAD، بورسیه هنریش بول، بورسیه KAS و بورسیه ماویستا است. متقاضیان تحصیل در آلمان می توانند برای اطلاع از انواع بورسیه ها به وب سایت www.funding-guide.de مراجعه کنند.

در این سایت انواع بورسیه و شرایط آن درج شده است. دانشگاه لوند سوئد نیز دارای برنامه بورسیه بنام برنامه کمک هزینه جهانی دانشگاه لوند است که به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تعلق می گیرد. این برنامه بر اساس توانایی های علمی دانشجویان قابل ارائه است. دانشگاه سوربن فرانسه نیز به دانشجویان مقطع کارشناسی به مدت سه سال و برای مقطع کارشناسی ارشد به مدت دو سال بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند.

بورسیه به دانشجویان ممتاز تعلق گرفته و دانشجویان با مراجعه به امور دانشجویان بین المللی درخواست خود را ارائه می کنند. دانشگاه بولونیا ایتالیا برای دانشجویان سال دوم مقطع کارشناسی و بالاتر که نمرات و تراز علمی خوبی دارند، تخفیف شهریه تا میزان ۲۳.۰۰۰ یورو در سال ارائه می‌کند.

همچنین موسسات مختلف خصوصی در ایتالیا به دانشجویان واجد شرایط انواع بورسیه تحصیلی و کمک هزینه شامل اقامت رایگان در خوابگاه، تخفیف شهریه و پرداخت مبلغ ماهیانه اعطا می کند. دانشگاه وین اتریش یکی از دانشگاه های رایگان اروپا محسوب می‌شود.

دانشجویان می توانند با ورود به وب سایت دانشگاه و از بخش بورسیه لیست انواع بورسیه ها و شرایط لازم را مشاهده کنند. چنانچه متقاضی واجد شرایط بورسیه است، می تواند درخواست خود را ارسال نموده تا پس از بررسی نتیجه اعلام گردد.

اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر کانادا

کشور کانادا دارای تعداد زیادی دانشگاههای معتبر بین المللی است. یکی از برترین ویژگی های دانشگاه های کانادا، کیفیت بالای تحصیل، انواع بورسیه تحصیلی، تحصیل به زبان انگلیسی، برخورداری از استانداردهای بالای زندگی، رفاه اجتماعی، امکان اخذ اقامت دائم پس از اتمام تحصیل، نرخ بیکاری پائین و کشور چند ملیتی و مهاجر پذیر بودن آن است.

دانشگاه‌های معتبر کانادا شامل دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال، دانشگاه کالگری و دانشگاه اتاوا هر کدام جزو برترین دانشگاه های کانادا و جهان بشمار می آیند. دانشگاه های کانادا همواره انواع فاند، بورسیه تحصیلی، اسکولارشیپ و وام های تحصیلی برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند.

بورسیه‌های موجود در مقطع ارشد در دانشگاه های کانادا گاها برابر با بورسیه های موجود در مقطع دکتراست، در صورتی که در کمتر کشور مهاجرپذیری می توان به چنین حدی از بورسیه های تحصیلی در مقطع ارشد دسترسی پیدا کرد. برای دریافت این بورسیه ها باید وضعیت علمی خوبی داشته باشید.

همچنین نمرات زبان انگلیسی و در برخی موارد نمره GRE و GMAT بسیار موثر خواهد بود. برخی از انواع بورسیه قابل ارائه شامل بورسیه وزارت امور خارجه، بورسیه ترودو، بورسیه الیزابت دوم و بورسیه بنتینگ است. مبلغ بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا بسته به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متغیر است و از بخشی تا تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می دهد.

اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا از جمله دانشگاه‌های برتر جهان محسوب می‌شوند. همه ساله دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای اخذ پذیرش دانشگاه های استرالیا اقدام می کنند. شهریه دانشگاه های استرالیا نسبت به دانشگاه های آمریکا و انگلیس پائین تر بوده ولی از دانشگاه‌های کانادا اندکی بالاتر است.

همچنین انواع بورسیه تحصیلی از سوی دانشگاه های استرالیا به دانشجویان اعطا می شود. از جمله دانشگاه های معتبر استرالیا می‌توان به دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه کانبرا، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه آدلاید و دانشگاه موناش اشاره نمود.

به عنوان مثال برنامه بورسیه تحصیلی دانشگاه کوئینزلند یکی از برنامه های اصلی بورسیه دانشگاه کوئینزلند است. دانشجویان برای درخواست باید به سایت دانشگاه مراجعه و زمان و شرایط بورسیه را بررسی کنند. ارسال درخواست در زمان مقرر در دریافت بورسیه موثر است.

این بورسیه‌ها متغیر بوده و بخشی از هزینه تحصیل در دانشگاه تا کل شهریه به همراه اجاره محل اقامت و بیمه را پوشش می دهد. بورسیه‌ها در 90 درصد موارد به مقاطع دکتری تعلق می گیرند و برای مقاطع کارشناسی و ارشد بورسیه های ناچیزی در نظر گرفته شده است. برای اطلاع از انواع بورسیه تحصیلی دانشگاه های استرالیا با کارشناسان سازمان مهاجرتی تدبیرساز تماس حاصل نمائید.

جمع بندی

بورسیه تحصیلی یکی از روشهای تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی محسوب می شود. با اخذ بورسیه می توان در بهترین دانشگاه‌های جهان بدون هزینه و یا با هزینه پائین تحصیل نمود.

این بورسیه‌ها مورد توجه متقاضیان زیادی است و رقابت شدیدی برای آن وجود دارد. متقاضیان اخذ بورسیه باید در درجه اول وضعیت علمی و نمرات خوبی داشته باشند و واجد شرایط اخذ بورسیه باشند.

اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. با توجه به محدودیت تعداد بورسیه ها و زمان محدود در ارسال درخواست، اطلاع از شرایط و زمان ارسال درخواست اخذ بورسیه اهمیت بالایی دارد. ارسال پس از مهلت زمانی منجر به از دست دادن فرصت می‌گردد.

اگر شرایط تحصیلی و علمی خوبی دارید و تمایل به اخذ بورسیه از دانشگاه های معتبر خارجی هستید، با کارشناسان سازمان مهاجرتی تدبیرساز مشورت کنید. سازمان مهاجرتی تدبیرساز همواره آخرین شرایط و اطلاعات انواع بورسیه تحصیلی و فاندهای دانشگاه های معتبر جهان را بررسی می نماید. جهت اطلاع از بهترین فرصت های تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر جهانی با ما در تماس باشید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *