تابعیت آمریکا

تابعیت آمریکا

تابعیت آمریکا؛ زندگی زیر چتر حمایت دولت آمریکا

تابعیت یکی از اصطلاحات و واژگانی است که استفاده از آن در امور و پروسه‌های مهاجرتی، ممکن است با ابهام همراه باشد. ابهام در این موضوع شاید ناشی از کاربرد غلط آن بین بسیاری از فعالان این حیطه باشد اما بخش مهمی از آن به پیچیدگی این عنوان حقوقی مرتبط است. با توجه به سایر عناوینی که در امور مهاجرت به آمریکا بررسی کردیم، این بار تصمیم گرفتیم تا این واژه را در این مورد خاص شفاف‌سازی کرده و به دقت معنی تابعیت آمریکا را برای شما همراهان گرامی تشریح کنیم. با مطالعه این یادداشت در نهایت متوجه خواهید شد که تابعیت آمریکا چه معنی داشته و هم‌ارز با چه امتیازاتی است؟ در این راستا، عناوین زیر را مطالعه خواهید کرد:

• تابعیت و ملیت؛ دو مفهوم پویا در زبان فارسی

• تابعیت و مفهوم آن از منظر موضوعات حقوقی

• اقامت موقت به معنی تابعیت  نیست

• اقامت دائم هم به معنی تابعیت نیست

• تابعیت  و شهروندی این کشور

• چگونه می‌توان امتیاز تابعیت را بدست آورد؟

تابعیت و ملیت؛ دو مفهوم پویا در زبان فارسی

پیش از آنکه به صورت موردی و در این چارچوب خاص به پدیده تابعیت نگاه کنیم، اجازه دهید تا به خود این واژه و معنی آن از نظر حقوقی و عرف بین‌المللی بپردازیم.

دقت داشته باشید که واژه تابعیت، برابرواژه‌ای است که ایرانیان برای واژه انگلیسی (Nationality) استفاده می‌کنند. در حالی که در زبان فارسی دو واژه متمایز برای توصیف ملیت و تابعیت وجود دارد، اما در زبان انگلیسی از کلمه‌ای واحد برای این دو مفهوم استفاده می‌کنند زیرا از دیدگاه بین‌المللی تفاوتی بین دو مفهوم ملیت و تابعیت وجود ندارد.

این در حالی است که در زبان فارسی دو واژه تابعیت و ملیت کاربرد متمایزی دارند. در زبان فارسی ملیت را سرزمین مادری شما تعیین خواهد کرد؛ یعنی حتی اگر یک شخص زاده ایران، شهروند کشور آمریکا باشد، همچنان او را ایرانی در نظر می‌گیرند. اما در عرف بین‌الملل این قضیه حاکم نیست.

تابعیت و مفهوم آن از منظر موضوعات حقوقی

اساساً تابعیت سوای اینکه تابعیت آمریکا باشد یا کشور دیگری، به معنی وجود یک رابطه دو سویه بین شما و یک دولت معین است؛ این رابطه دوسویه در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، حقوقی یا حتی معنوی خواهد بود. این یعنی شما مثلاً با داشتن تابعیت کشور آمریکا، حتی نسبت به ارزش‌های معنوی این دولت نیز باید وفادار باشید.

در برابر در طول تابعیت آمریکا ، دولت آمریکا نیز خود را متعهد به حفظ امنیت مالی، جانی و فراهم ساختن فرصت‌هایی برای تحصیل، کار و زندگی می‌داند. تا بدین جا ممکن است توضیحات گیرایی لازم را نداشته باشد و این کاملاً طبیعی است زیرا ما تنها تلاش کردیم تا دورنمایی کلی از پدیده تابعیت و مخصوصاً تابعیت آمریکا ایجاد کنیم. در ادامه بهتر متوجه زوایای پنهان این موضوع خواهید شد.

اقامت موقت به معنی تابعیت آمریکا نیست

در اولین گام لازم به ذکر است که اقامت موقت اساساً نمی‌تواند به معنی تابعیت هیچ کشوری از جمله آمریکا باشد. شما در طول اقامت موقت برای یک هدف خاص، گاهاً تحصیل، ملاقات دیگران یا اشتغال در کشور دیگری حضور دارید. در این شرایط شما همچنان تبعه کشور زادگاه خود(ایران) هستید اما اجازه اقامت در کشور آمریکا یا هر کشور دیگری که در آن هستید را به طور محدود و موقت دارید. شاید حس کنید ذکر این نکته بدیهی باشد اما به هر شکل نیاز است تا به طور شفاف بیان کنیم که تابعیت آمریکا به هیچ وجه هم‌ارز یا اقامت موقت نیست

تابعیت آمریکا و شهروندی این کشور

شما تنها در صورتی صاحب تابعیت آمریکا هستید که در کنار داشتن اقامت دائم آمریکا(گرین کارت)، امتیازاتی از جمله امکان رأی دادن، حق برخورداری از خدمات حمایتی دولت یا امکان دسترسی به جایگاه‌های شغلی حساس در چارت سازمانی دولت را خواهید داشت. بارزترین نشانه برای اقامت دائم آمریکا یا هر کشور دیگری داشتن پاسپورت آن کشور است. مقصود این است که شما با داشتن پاسپورت یک کشور، تبعه آن محسوب خواهید شد.

همانطور که اشاره شد با اقامت دائم شما ممکن است تحت شرایط خاصی دیپورت شوید اما این در حالی است که با تابعیت آمریکا ، ممکن نیست که دیپورت شوید و تا آخر عمر، شهروند آمریکا محسوب خواهید شد. در یک قیاس ساده و ضمنی، تابعیت آمریکا به معنی داشتن پاسپورت آمریکا بوده و اقامت دائم به معنی داشتن گرین کارت است.نیازی نیست تا ده ها هزار دلار هزینه کنید تا به هدف خود برسید. کوچ  با مبلغی کمتر از 10 هزار دلار این اقدام را برای شما انجام می دهد. اما چنانچه تمایل دارید به پاسپورت اوکراینی برسید لازم است تا از روش های دیگر پیشنهاد شده توسط مشاوران کوچ  به این مهم دست یابید

چگونه می‌توان امتیاز تابعیت آمریکا را بدست آورد؟

دقت داشته باشید که تابعیت آمریکا به طور مستقیم قابل دستیابی نیست و در گام اول باید تلاش کنید تا به کمک ویزاهای مهاجرتی به اقامت دائم آمریکا برسید. پس از دستیابی به اقامت دائم و سپری کردن مدت زمان خاصی در این کشور، باید درخواست خود برای شهروندی یا همان تابعیت را ثبت کنید.

پس از بررسی شما در مراجع ذیصلاح، در این مورد که صلاحیت این عنوان را دارید یا خیر بررسی‌های لازم صورت خواهد گرفت. در صورت مثبت بودن بررسی‌ها، در نهایت شما صاحب تابعیت آمریکا خواهید شد. بدیهی است که پس از این، شما صاحب پاسپورت آمریکا نیز خواهید شد.

سازمان مهاجرتی کوچ کنار شماست

هر چند دستیابی به امتیاز تابعیت آمریکا کار آسانی نیست اما ما با پیگیری انواع ویزاهای مهاجرتی و یا ویزاهای غیرمهاجرتی تمام تلاش خود را برای گردآوری یک پرونده مهاجرتی قوی به کار می‌بندیم. کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ با تجربه و شناخت بالایی که در این زمینه دارند، می‌توانند پس از شناخت دقیق موقعیت و وضعیت، در این مورد که آیا می‌توانید به نتیجه برسید و یا کدام راه بهترین راه پیش روی شماست، مشاوره دقیقی را به شما ارائه دهند.

همچنین ببینید

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری

حل مشکلات ویزای ورود برندگان لاتاری: راهکار حذف محدودیت‌ها جهت اخذ گرین کارت آمریکا برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *