تابعیت و شهروندی استرالیا

تابعیت و شهروندی استرالیا

تابعیت و شهروندی استرالیا چه معنایی دارد

تابعیت و شهروندی بالاترین امتیاز و حقوقی است که یک دولت خاص می‌تواند برای افراد مختلف در نظر بگیرد. تابعیت و شهروندی استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با دستیابی به آن، در عمل به بالاترین حد از امتیازات و اختیارات در خاک استرالیا دست پیدا خواهید کرد.

اما آیا رسیدن به این موقعیت برای افراد غیراسترالیایی نیز ممکن است؟ آیا در پروسه‌های مهاجرتی مختلف می‌توان به تابعیت دست پیدا کرد؟ تابعیت و شهروندی به معنی بهره‌مند شما از چه امتیازاتی است؟ برای پاسخ به تمام این پرسش‌ها تلاش می‌کنیم تا نگاهی قانون محور به پدیده تابعیت و شهروندی داشته و شما همراهان گرامی را با جزئیات مورد نیاز این حیطه به آشنایی کامل برسانیم.

با همین هدف، عناوین زیر را در این یادداشت تدارک دیدیم:

• چه کسانی مجاز به دریافت امتیاز تابعیت و شهروندی هستند؟
• تابعیت و شهروندی به چه معناست؟
• تفاوت تابعیت و شهروندی  با اقامت دائم آن چیست؟
• مسیر دستیابی به تابعیت و شهروندی  با ما هموار است
چه کسانی مجاز به دریافت امتیاز تابعیت و شهروندی  هستند؟
ترجیح ما بر این است که در این یادداشت پیش از هر چیز به اصلی‌ترین و پرتکرارترین پرسش متقاضیان مهاجرت به استرالیا پاسخ دهید. در پاسخ به پرسش فوق باید گفت تنها افرادی قادر به ارائه درخواست برای تابعیت و شهروندی استرالیا هستند که شرایط زیر را دارا باشند:
• باید حداقل 1 سال در کشور استرالیا سکونت داشته باشند. در این مورد اما ذکر دو نکته الزامی است. اول آنکه باید این 1 سال اقامت در قالب اقامت دائم بوده باشد و چنانچه این 1 سال اقامت ذیل یک ویزای اقامت موقت بوده باشد، شما امکان دستیابی به تابعیت و شهروندی استرالیا را ندارید. نکته دوم این است که حداقل 9 ماه از این 12 ماه باید به صورت پیوسته و مداوم بوده و منتهی به تاریخ اعلام درخواست باشد. یعنی باید حداقل از 9 ماه قبل اعلام درخواست تابعیت و شهروندی استرالیا ، به طور مداوم ساکن کشور استرالیا بوده باشید.
• باید حداقل از 4 سال پیش از اعلام درخواست تابعیت و شهروندی استرالیا ، از نظر قانونی امکان اقامت در کشور استرالیا را داشته باشید. این یعنی مثلاً در اولین سال از اخذ اقامت دائم استرالیا، نمی‌توانید برای دریافت امتیاز شهروندی درخواست دهید.
• باید در طول 4 سال منتهی به اعلام درخواست تابعیت و شهروندی استرالیا ، هیچگاه بیش از 12 ماه در خارج از خاک کشور استرالیا سکونت نداشته و مدت غیبت شما بیش از یک سال نباشد.
• داشتن یک شخصیت اجتماعی مثبت و بهره‌مندی از حسن شهرت یک شرط مهم و اساس در احراز شرایط تابعیت و شهروندی استرالیا است.

رسیدن به پاسپورت نقطه پایانی بر این تلاش و آغازی بر آینده روشن است

تابعیت و شهروندی استرالیا به چه معناست؟

دقت داشته باشید که اقامت شما در خاک استرالیا در سه سطح متفاوت ممکن است:
• اقامت موقت: شما ذیل این امکان می‌توانید، به مدت محدودی مطابق با نوع ویزا در این کشور کار، تحصیل و یا فقط زندگی کنید.
• اقامت دائم: شما ذیل این امکان می‌توانید به طور دائم در خاک استرالیا ساکن بوده و در تمام عرصه‌های اشتغال، تحصیل و زندگی به راحتی در استرالیا فعالیت کنید.
• تابعیت و شهروندی این بالاترین سطح زندگی در کشور استرالیاست که با آن امکان اقامت دائم در کشور استرالیا را داشته و از تمام حقوق شهروندی که یک شهروند عادی کشور برخوردار است، بهره‌مند خواهد شد.
با این اوصاف این پرسش مطرح خواهد شد که اساساً تفاوت تابعیت و شهروندی استرالیا با اقامت دائم چیست؟ دقت داشته باشید که شما در اقامت دائم شاید بسیاری از امتیازات یک شهروند استرالیایی را داشته باشید اما صاحب پاسپورت استرالیا نخواهید شد. البته این تنها تفاوت بین شهروندی و اقامت دائم نیست.

دست یافتن به پاسپورت استرالیا اصلاً کار راحتی نیست

تفاوت تابعیت و شهروندی استرالیا با اقامت دائم آن چیست؟

یک فرد دارای اقامت دائم استرالیا تقریباً از همان حقوق شهروندی برخوردار است که یک شخص دارای تابعیت و شهروندی استرالیا بهره‌مند است اما:
• شهروندان اجازه ورود و خروج از کشور به طور اتوماتیک را دارند اما افراد دارای اقامت دائم استرالیا باید یک اجازه رسمی سفر از سوی دولت استرالیا باشند.
• شهروندان صاحب پاسپورت استرالیا خواهند شد اما دارندگان اقامت دائم خیر. باید گفت که خود بهره‌مندی از پاسپورت استرالیا، مقارن با امتیازات پرشماری در سطح جهان است که برای درک آن می‌توانید به سایر یادداشت‌های تهیه شده در مورد پاسپورت استرالیا رجوع کنید.
• شهروندان استرالیا امکان رأی دادن در انتخابات‌های کشوری و منطقه‌ای را داشته و می‌توانند نامزد تصدی جایگاه‌های حساس دولتی و مدیریتی شوند. این در حالی است که شما با اقامت دائم هیچ یک از این امکان‌ها را نداشته و نمی‌توانید برای قرار گرفتن در یک پست دولتی حساس متقاضی شوید؛ به طور مثال نمی‌توانید نامزد انتخابات پارلمان محلی شوید.

شهروند بودن یا نبودن؛ مسئله این است

رسیدن به امتیاز تابعیت و شهروندی  قطعاً ساده و سریع نیست. شما در عمل نمی‌توانید به طور مستقیم به این امتیاز دست پیدا کنید و برای این کار نیاز است تا از مراحل و دوره‌های مختلفی گذر کنید. در بسیاری از مواقع ما در سازمان مهاجرتی کوچ تلاش می‌کنیم تا به طور مستقیم اقامت دائم کشور استرالیا را برای متقاضیان فراهم کنیم اما متأسفانه گاهاً با توجه به شرایط و وضعیت متقاضی این امکان فراهم نیست. اما فراهم نبودن امکان اخذ اقامت دائم به معنی پایان راه نیست؛

در سازمان مهاجرتی کوچ یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت. در این موقعیت ما تلاش می‌کنیم تا راه دیگری را در پیش بگیریم؛ اخذ اقامت موقت استرالیا. ما با شناخت کافی که نسبت به پروسه مهاجرت به استرالیا داریم، تمام ویزاهای موقتی که می‌توانند در نهایت به اقامت دائم منتهی شوند را شناخته و بسته به شرایط پیشنهاد مناسبی برای متقاضی خواهیم داشت. متقاضی در این مسیر پس از اخذ اقامت موقت و زندگی، کار یا تحصیل در استرالیا، با مساعدت مجدد و ایجاد یک پرونده مهاجرتی قوی از سوی سازمان مهاجرتی کوچ ، به سمت اقامت دائم حرکت خواهد کرد. با به بدست آوردن اقامت دائم تا حدودی می‌توان گفت که رسیدن شما به این ویزا  قطعی شده است. در این مرحله نیز سازمان مهاجرتی کوچ با تکمیل یک پرونده دقیق و ارائه مستنداتی، این روند پیچیده را به سر منزل مقصود خواهد رساند.

همچنین ببینید

مهمترین مطالب مهاجرت به استرالیا

مهمترین مطالب مهاجرت به استرالیا

مهمترین مطالب مهاجرت به استرالیا با توجه به اینکه زندگی در یک کشور امن و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *