تحصیل بر اساس رشته تحصیلی

تحصیل بر اساس رشته تحصیلی

تحصیل بر اساس رشته تحصیلی

تحصیل بر اساس رشته تحصیلی: کسانی که تمایل به تحصیل در مقطع لیسانس در خارج از کشور را دارند، بايد تک تک رشته‌ها را بشناسد و با ويژگي ها و معيارهاي موفقيت در آن رشته آشنا باشند تا انتخاب نادرستی نداشته باشند.

به سبب محدودیت های موجود در ویزا و تمدید آن در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی خصوصا ایرانیان، یک انتخاب غلط می تواند به معنای از دست رفتن سرمایه اولیه تحصیل و زندگی در خارج از کشور باشد و کسانی که به اشتباه این انتخاب نادرست را ادامه دهند در طولانی مدت موجب بی‌انگيزگی براي ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر دانشگاهی و گم کردن مسیر اصلی زندگی و شغلی خواهند شد.

انسانيت ما به همين قدرت انتخاب ماست. ما انسان‌ها، با هر انتخابي، در‌حقيقت، خود را مي‌سازيم. در واقع ارزش انسان وابسته به ارزش انتخاب‌هاي اوست و این انتخاب درست، بر مبناي آگاهي صورت می‌گيرد. منظور از آگاهي، دانش نسبت به مسائلي است که انتخاب ما را تحت تأثير خود قرار مي‌دهد. در این مبحث می خواهیم به رشته ها و جوانب پیرامون آن از منظر تحصیل در خارج از کشور بپردازیم. امیدواریم این نخستین قدم برای آگاهی بیشتر شما در انتخاب درست مسیر باشد.

فهرست مطالب

تقسیم بندی رشته ها
تحصیل در رشته های پزشکی،دندان پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی
تحصیل در رشته های فنی و مهندسی
تحصیل در رشته های علوم انسانی و مدیریت
تحصیل در رشته های علوم پایه
تحصیل در رشته های هنر و معماری
رشته های کشاورزی و محیط زیست
بازارکار کدام رشته دانشگاهی رونق دارد
جمع بندی

تقسیم بندی رشته ها

در ابتدا فرد باید به درک درستی نسبت به خود و توانمندی های خود برسد و بر اساس اهداف، ارزش ‌ها و علايق خود انتخاب نهایی را انجام دهد. در راستای ایجاد انگیزه برای یافتن سریعتر استعدادهای شما، ابتدا به بررسی رشته‌های موجود در سطح بین المللی می‌پردازیم و از آنجا که رشته‌های مختلف در کشورهای متفاوت ممکن است عناوین متنوع و سرفصل دروس متفاوتی داشته باشند، بهترین مرجع برای استعلام از عنوان رشته دلخواه شما سایت دانشگاه کشور مورد نظر است.

اما طبق پیش زمینه‌ای که از رشته‌های ارائه شده در ایران در ذهن متقاضی نقش بسته است به گروه‌بندی این رشته‌ها می‌پردازیم. رشته‌ها عموماً مشتمل بر 6 گروه رشته‌های مرتبط با پزشکی، فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، هنر و معماری و کشاورزی و محیط زیست است.

تحصیل در رشته های پزشکی،دندان پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی

در بسیاری از موارد دانشجویان گروه پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی، پرستاری، مهندسی بهداشت محیط، کاردرمانی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی، هوشبری، اتاق عمل، گفتار درمانی، تغذیه، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، روانشناسی (گرایش بالینی)، علوم و صنایع غذایی و تکنولوژی تولیدات گیاهی و دامی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی کار پیدا می‌کنند.

برخی از تخصص ها، نظیر پزشکی زنان، ایمنی شناسی، غده شناسی و پزشکی کودکان در سطح منطقه ای و جهانی روز به روز نایاب تر می شوند. بر کسی پوشیده نیست که امروزه توجه جامعه متقاضیان ایرانی بیش از هر زمان دیگری معطوف به رشته های پزشکی گشته است. هرچند پارامترهایی همچون حقوق بالاتر، موقعیت اجتماعی و سبک کاری مورد پسندتر در این انگیزه تاثیرگذار هستند.

طی تحقیقاتی که صورت گرفته است انتخاب رشته تحصیلی پزشکی به میزان زیادي مربوط به جایگاه اجتماعی بالاي این رشته و مفید و ضروري بودن این رشته براي جامعه است. دانشجویانی که با علاقه شخصی به علم و هدف داشتن موقعیت اجتماعی بالاتر و ارتباط بیشتر با مردم در شغل آینده شان، وارد رشته پزشکی شدند، از رضایتمندي بالاتري نسبت به رشته تحصیلی خود برخوردار بودند. این روزها و در ایام گسترش ویروس کرونا نیاز به پزشکان و کادر درمان بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

حتی بسیاری از کشورهای جهان که شرایط استخدام سختی برای شهروندان خارجی قرار داده اند، این ممنوعیت و محدودیت را در مورد پزشکان خارجی اعمال نمی کنند و مادامی که یک پزشک یا پیراپزشک بتواند در آن کشور ریجیستر شود و توانمندی خود را نشان دهد جایگاه خود را در کادر درمان آن کشور و بازار کار پیدا خواهد کرد.

تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی

رشته‌های مهندسی از جمله مهندسی برق، رشته مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مهندسی رباتیک، مهندسی معدن، مهندسی مواد، مهندسی نساجی، مهندسی هوافضا و مهندسی پلیمر جزو رشته‌های پر طرفدار در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می‌باشند.

رشته‌هایی مثل مهندسی برق و گرایش های آن، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، کامپیوتر و آی تی و …. از جمله رشته هایی هستند که در همه کشورها نیاز به نیروی کار متخصص در آنها احساس می شود، امروزه رشته کامپیوتر گوی سبقت را از سایر رشته‌ها ربوده است.

لذا اولین رشته مهندسی که معمولا بلافاصله بعد از آغاز شدن زمان پذیرش دانشگاه ها به حد نصاب می رسد این رشته می باشد. علوم کامپیوتر رشته ای با تغییرات مداوم و رشد سریع است و ارتباط تنگاتنگی با پیشرفت های روز افزون در سایر علوم دارد. پس اگر به یادگیری مداوم زبان ها، توابع کتابخانه ای، برنامه ها، نرم افزارها و ویرایشگرهای کد جدید علاقه دارید و از گستردگی این رشته لذت می برید، باید بدانید در تمام نقاط دنیا موقعیت کاری عالی خواهید داشت.

تحصیل در علوم کامپیوتر نیاز به خلاقیت بالایی دارد. در این رشته بر خلاف یک نویسنده، نقاش یا موسیقیدان باید ابتدا کدنویسی کنید که نیازمند تفکر خارج از چارچوب های عادی و تمرین مداوم است. موانع برنامه نویسی یکی از مشکلات برنامه نویسان است که ممکن است بسیاری را از ادامه مسیر دلسرد کند.

تحصیل در رشته های علوم انساني و مدیریت

در این دسته رشته هایی همچون حقوق، روان شناسی، علوم اجتماعی، مددکاری اجتماعی، خبرنگاری، علوم اقتصادی، حسابداری، امور بانکی، مدیریت ها، باستان شناسی و راهنمایی و مشاوره قرار می گیرند که اغلب در بسیاری از این رشته ها هم امکان تحصیل با آزمون ورودی و هم بدون آزمون امکان تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان وجود خواهد داشت.

توجه داشته باشید که تحصیل در مقطع کارشناسی در یک کشور ممکن است به مراتب ساده تر از تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی باشد چرا که ممکن است مدرک کارشناسی که در ایران دریافت کرده اید و لیست دروسی که گذرانده اید همه ی شرایط لازم دانشگاه مقصد جهت ورود به ارشد همان رشته را برای شما فراهم نیاورد و مجبور به شرکت در آزمون‌های خاصی جهت ادامه تحصیل و نهایتا کار در آن رشته در کشور مقصد باشید.

برای مثال نحوه تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه های خارج از کشور مانند رشته های پزشکی متفاوت از ایران می باشد. رشته حقوق در ایران به سبکی تدریس می شود که برای ایرانیان فقط امکان ادامه تحصیل در چند گرایش محدود آن از جمله حقوق بین الملل وجود خواهد شد و در این رشته برای ورود به بازار کار باید مراحلی را جهت گزینش و احراز صلاحیت طی کرد.

در حالی که در ایران، متقاضیان پس از اخذ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مستقیما وارد رشته حقوق می گردند و پس از فارغ التحصیلی در صورت قبولی در آزمون وکالت، امکان ورود به رشته های وکالت را پیدا می نمایند، در کشورهای پیشرفته ای چون کانادا، آمریکا و استرالیا اخذ مدرک لیسانس حقوق و اخذ جواز وکالت شامل چندین مرحله از جمله شرکت در آزمون دانشکده حقوق، گذراندن دوره لیسانس، کارآموزی در یکی از موسسات حقوقی و زیر نظر یک وکیل کارآموزی، شرکت در آزمون وکالت و نهایتاً عضویت در انجمن وکلا می‌باشد.

لازم به ذکر است یکی از رشته های حقوق دانشگاه ها در این کشورها رشته Juris Doctor of Law و یا JD می باشد که علیرغم دارا بوده عنوان Doctor در این رشته، مدرک JD همسطح با مدرک لیسانس حقوق LL.B. می باشد. از دلایل تغییر نام این رشته در برخی از دانشگاه های دنیا، دو مرحله ای بودن تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه ها می باشد و بسیاری اعتقاد بر این دارند که نباید این رشته لیسانس نامیده شود.

در کشورهای پیشرفته که در مجموعه کشورهای تولید علم قرار می گیرند، علوم پایه مثل رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی، حسابداری و زمین شناسی از جایگاه ویژه ای برخوردارند. حتی پیش نیاز تحصیل در پزشکی و شاخه های مربوطه در بسیاری از کشورها، تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های علوم پایه ای چون زیست شناسی یا بهداشت عمومی می‌باشد.

از دیگرسو یکی از رشد یافته ترین صنعت های جهان، علم بیوتکنولوژی است که در ارتباط تنگاتنگی با علم ژنتیک برای حل مسائل در مسیر درمان بیماری ها و حل مشکل سوءتغذیه و همچنین کمک به حفظ محیط زیست است. در حالت کلی بسیاری از رشته های علوم پایه که در زمینه علوم مرتبط با مراقبت های انسانی می باشند، شرایط کار و تحقیقات بیشتری نسبت به سایر علوم دارند.

تحصیل و کار در رشته هنر در دانشگاه های برتر جهان، در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری امکان پذیر است. ورود به رشته هایی همچون سینما، گرافیک، موزه‌داری، طراحی صنعتی، نمایش، نقاشی، عکاسی، معماری، نوازندگی، صنایع دستی، مجسمه سازی، کارشناسی فرش، هنرهای تجسمی، چاپ و طراحی پارچه ولباس در مقطع کارشناسی عموما آسان است مگر در برخی از رشته ها در دانشگاه های مطرحی که مهد هنر باشند همچون رشته معماری در دانشگاه های ایتالیا که نیازمند اقدام به پذیرش از طریق آزمون می باشد. توجه داشته باشید زبان تحصیل در کارشناسی رشته هنر و همچنین اکثر رشته های عنوان شده در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل در مقاطع بالاتر به انگلیسی می باشد.

رشته های کشاورزی و محیط زیست

تحصیل بر اساس رشته تحصیلی: رشته کشاورزی و محیط زیست در مجموعه رشته هایی که تلفیقی از مطالعه تئوری و عملی همچون پرورش، رشد، جمع آوری، تولید مجدد و مراقبت از حیوانات و گیاهان می باشد، قرار می گیرد. در این رشته اصول علمی برای حفظ محیط زیست و توسعه دانش در زمینه های منابع طبیعی، محیط زیست و کشاورزی بررسی می شود. رشته های کشاورزی و محیط زیست عمدتا در زمینه های مرتبط با علوم دام، تولید محصولات کشاورزی، پرورش حیوانات، حفاظت و مدیریت زمین، اکولوژی، شیلات و باغبانی می باشد. کشورهای کانادا-استرالیا- نیوزیلند و هلند بدون شک یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانی است که می خواهند در زمینه کشاورزی، محیط زیست و رشته های مربوطه ادامه تحصیل دهند.

بازارکار کدام رشته دانشگاهی رونق دارد؟

رشته ای مرتبط با پزشکی و پیزا پزشکی معمولا در لیست رشته های پر تقاضا در بازار کار جهانی قرار می گیرند. همچنين مهندسي كامپيوتر، مديريت و حسابداری در جایگاه های برتری نسبت به سایر رشته ها برخوردار هستند. رشته حقوق و مهندسی برق در رده های بعدی در لیست مشاغل دنیا به چشم می‌خورند.

در ارتباط تنگاتنگی که بین رشته ها خصوصا بین مهندسی ها و پزشکی وجود دارد. تفکیک بین بازار کار یک رشته خاص از دیگر گرایش‌ها به دلیل گسترش کار تیمی غیر ممکن خواهد بود. مسلما کسانی که در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس و در نتيجه كسب توانايي هاي لازم، تنها واحدهاي درسي خود را گذرانده اند حتی در صورت تحصیل در این رشته های پر تقاضا در بازار کار امکان یافتن کار مناسب را نخواهند داشت.

پولدار شدن، مهمترين دليل بسياري از دانشجویان براي دانشگاه رفتن است، در ایران معمولا آن‌ها كه در دبيرستان معدل بالاتري دارند با فکر پوشيدن لباس سفيد دكتري و گذاشتن كلاه ايمني مهندسي، جذب رشته‌های علوم تجربي و رياضي و فيزيک مي شوند، آنها هم كه انتخابي جز علوم انساني در رشته‌های نظري برايشان باقي نمي ماند عزمشان را براي وكيل شدن جزم مي كنند. اما به تازگی تمایل به سمت رشته هاي فني و حرفه اي و كاردانش گسترش پیدا کرده است.

چرا که ارتباط این رشته ها با شکوفا کردن مهارت در دانشجویان بیش از هر رشته دیگر به نظر می رسد. هرچند در بسیاری از کشورها حتی رشته هایی كه در گذشته تصور مي شد بازار كارشان خيلي خوب است، امروز به مرز اشباع رسيده اند. از جمله حقوق و روانشناسي و برخي از رشته هاي مهندسي همچون مهندسي عمران.

جمع بندی

تحصیل بر اساس رشته تحصیلی: در حال حاضر ورود به دانشگاه در ایران برای همه ایرانیان در رشته های دلخواه فراهم نیست و سدی به نام کنکور مانع دستیابی همه علاقمندان به تحصیلات عالی است. اينکه هزاران نفر در كنکور ایران به چند رشته در چند دانشگاه خاص علاقه مند هستند چيزي نيست كه آموزش عالي کشورها در آن دخالتي داشته باشد.

بازخوردهاي اجتماعي آن رشته، دانش آموزان را به اين سمت سوق مي دهد. ممکن است رشته ای هم وجود داشته باشد که در کشوری نیاز مبرم به آن رشته احساس شود در حالیکه در كشور ما خيلي پركشش نباشد. مثل رشته های علوم پایه که معمولا بستر مناسبی در کشورهای توسعه یافته خواهند داشت. یکی از مهمترین مزایای تحصیل در خارج از کشور در رشته های مختلف این است که حتما می توان دانشگاه برتری را در رشته مورد نظر خود یافت که فرد بدون استرس کنکور بتواند وارد آن دانشگاه شود که به مراتب سطح علمی بیشتری از دانشگاه‌های داخلی که با کتکور هم به سختی می‌توان در آن پذیرش شد، دارد.

چرا که بسیاری از افراد در انتخاب رشته کنکور سراسری خود در ایران ممکن است رشته دلخواه خود را فدای دانشگاه دلخواه یا بالعکس نمایند. اما اگر امکان داشتن هر دو گزینه یعنی هم رشته دلخواه و هم دانشگاه برتر وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات فرد در آینده حل خواهد شد. یه یاد داشته باشید با در نظر گرفتن تمام پارامترهای مرتبط با اهداف خود نه تنها در انتخاب رشته در ایران، بلکه در تمام نقاط دنیا می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. تحصیل بر اساس رشته تحصیلی : برای مشاوره بیشتر با کوچ  تماس بگیرید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *