تحصیل در کانادا

در این مطلب از وبلاگ سازمان مهاجرنی کوچ قصد داریم در رابطه با شرایط تحصیل در کانادا صحبت کنیم. کشورهای قاره آمریکای شمالی یعنی کانادا و آمریکا، یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت آسیایی‌ها و به ویژه ایرانیان به حساب می‌آیند. هر ساله افراد بسیار زیادی کشور کانادا برای تحصیل را انتخاب می‌کنند، زیرا این کشور به افراد فرهیخته و متخصص اهمیت بسیار زیادی می‌دهد و از طرفی میزان نژادپرستی در کشور کانادا بسیار پایین است و مشکلی از این نظر برای مهاجرین محصل وجود ندارد.

این مطلب به بررسی وضعیت تحصیل در کشور کانادا خواهد پرداخت و نکات مطرح‌شده در آن می‌تواند مسیرهای بهتری را به شما نشان دهد. در واقع قصد داریم با شما را از چگونگی تحصیل در این کشور آگاه کنیم. با توجه به اینکه احتمالا از کسانی هستید که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید و به همین دلیل در حال مطالعه این مطلب هستید به شما توصیه می‌کنیم مطالعات خود را در خصوص نحوه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا بالا ببرید. در این مطلب به سوالاتی پاسخ خواهیم داد که ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا را درگیر می‌کند.

 

برای مثال:

 • هزینه تحصیل در کانادا چه مقدار است؟
 • وضعیت بورسیه تحصیلی کانادا به چه ترتیب است؟
 • میزان اعتبار دانشگاه‌های کشور کانادا به چه اندازه است؟
 • آزمون ورودی دانشگاه‌های کشور کانادا چگونه می‌باشد؟
 • چه مشکلاتی ممکن است برای دانشجویان مهاجر در کانادا رخ دهد؟
 • وضعیت خوابگاه و محل اقامت دانشجویان این کشور به چه ترتیب است؟
 • آیا با کار دانشجویی می‌توان هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا را پرداخت کرد یا خیر؟

مزیت تحصیل در کانادا

اگر زمینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای شما فراهم شود، تردید نداشته باشید که به سرعت در رشته خود مهارت بالایی کسب خواهید کرد و می‌توانید در این کشور یک موقعیت شغلی مناسب پیدا کنید. البته این موضوع به پشتکار خود شما هم بستگی دارد. در واقع اگر انتخاب مناسبی در مورد کشور مد نظرتان برای ادامه تحصیل داشته باشید، سریعا با نتیجه مطلوب مواجه خواهید شد. جالب است بدانید که 26 دانشگاه در کشور دانشگاه جزو لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. همین موضوع نشان از اعتبار دانشگاه‌های این کشور می‌دهد.

امکان تحصیل راحت در کشور کانادا

بورسیه تحصیلی در کشور کانادا به این معنی نیست که تمامی خرج و مخارج تحصیل شما رایگان خواهد بود. شک نداشته باشید که با شنیدن اسم بورسیه تحصیلی فکر و ذهن شما به سوی کمک‌های مالی متعدد برای ادامه تحصیل خواهد رفت. اما باید در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های کانادا چنین معنایی ندارند.

در واقع معنی بورسیه در این کشور راحت بودن شرایط تحصیل در کانادا و همچنین بی‌دغدغه بودن کلیه دانشجویانی است که به شدت نگران ادامه تحصیل خود هستند. اگر می‌خواهید بیشتر با شرایط تحصیل در کانادا و همچنین تحصیل رایگان در این کشور اطلاعات کسب کنید، باید تمامی جوانب آن را در نظر داشته باشید. البته اگر سطح توقعات شما بالا نباشد، به سادگی می‌توانید به تحصیل خود در این کشور بپردازید. تردید نکنید که با کمی مدیریت می‌توان هزینه‌های تحصیل در کانادا را به طور چشمگیری کاهش داد.

وضعیت بورسیه تحصیلی در این کشور

نخستین موضوعی که در خصوص تحصیل در کشورهای خارجی مورد بررسی قرار می‌گیرد، مسأله زبان کشورها و همچنین میزان تسلط دانشجویان به آن زبان می‌باشد. کلیه ایالات کشور کانادا یا با زبان انگلیسی تکلم می‌کنند یا به زبان فرانسوی؛ در واقع زبان‌های انگلیسی و فرانسوی زبان اصلی مردم کشور کانادا هستند که دانشجویان باید برای یادگیری آن اقدام کنند. البته زبان انگلیسی در درجه اول قرار دارد. کشور کانادا چند نوع بورسیه تحصیلی متفاوت را برای افراد متقاضی در نظر گرفته است.

 

دو مورد از انواع بورسیه‌های کشور کانادا

 • گرنت (GRANTS)
 • اسکالرشیپ (SCHOLAESHIPS)

اسکالرشیپ بورسیه‌ای است که مخصوص دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. با توجه به اینکه این بورسیه‌ها برای دانشجویان با استعداد در نظر گرفته شده است، برای اخذ آن حتما باید از یک معدل خوب، مقاله و همچنین رزومه مناسب برخوردار باشید. بر اساس دانشگاه ارائه کننده این نوع از بورسیه، امکان دارد که شما به مدرک آیلتس (GRE) نیاز پیدا کنید. همچنین دقت داشته باشید که این نوع از بورسیه برای تحصیل در کانادا ، توسط منابع دولتی این کشور، دانشگاه مربوطه و یا شرکت‌های خصوص اعطا می‌شود.

بورسیه گرنت (GRANTS) بیشتر برای دانشجویانی است که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند. در این نوع بورسیه کشور کانادا، به طور معمول شرایط علمی فرد متقاضی بررسی نخواهد شد. نکته مهم در خصوص این نوع بورسیه این است که به ندرت در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.

میزان اعتبار دانشگاه‌های کشور کانادا

دانشگاه‌های کانادا سطح علمی و کیفی بسیار بالایی دارند. علاوه بر این موضوع اغلب دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند، اگر تصمیم به ادامه تحصیل نداشته باشند، به سرعت به جذب بازار کار کشور کانادا می‌شوند. توجه داشته باشید که این موضوع به کالج‌های کانادا هم مربوط می‌شود. در واقع این نکته یکی از بهترین خصوصیات سیستم آموزشی این کشور به حساب می‌آید.

با توجه به آخرین آمار و ارقام جهانی، 26 دانشگاه کشور کانادا در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا جای دارند. این آمار با توجه به معیارهای متفاوتی همچون میزان مهارت دانشجویان بعد از اتمام تحصیل، سطح علمی، میزان تحقیق‌های ارائه شده به دست دانشگاه‌ها و سایر مواردی که کیفیت دانشگاه‌های دنیا را می‌سنجد، منتشر شده است. 3 دانشگاه واقع در بریتیش کلمبیا، مک گیل و تورنتو نیز در بین 50 دانشگاه برتر دنیا به حساب می‌آیند.

نکته مهمی که در خصوص این جدول‌ها وجود دارد، متفاوت بودن معیارهای این آمار و ارقام و معیارهای مدنظر شما است. بهتر است که برای اطلاع از سطح علمی دانشگاه‌ها و معیارهایی که در ذهن خود دارید، به تحقیق در خصوص دانشگاه مدنظر خود بپردازید. مطمئن باشید که اکثر دانشگاه‌هایی که در دانشگاه وجود دارند، امکانات ممتازی را در اختیار محصلین خود قرار می‌دهند.

آزمون ورودی در مقاطع گوناگون

همانگونه که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، نخستین مدرکی که برای تحصیل در کانادا و سایر کشورهای خارجی وجود دارد، مدرک زبان می‌باشد. به طور معمول دانشجویان باید در آزمون آیلتس (GRE) نمره بالای 6 بگیرند. ولی چه بهتر که شرایط دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن دارید را مورد بررسی قرار دهید و سپس اقدام کنید. برای رشته‌های غیرپزشکی، معمولا شرایطی چون ارائه نمرات، رزومه تحصیلی و مقالات قرار داده خواهد شد؛ اما این دانشجویان برای پذیرش به گذراندن آزمون ورودی نیازی ندارند.

اما مطلع باشید که دانشجویان رشته پزشکی حتما باید در آزمون ام سی ای تی (MCAT) شرکت نمایند. در واقع این آزمون جهت پذیرش دانشجوهای رشته پزشکی در کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و همچنین آمریکا برگزار می‌شود. البته در نظر داشته باشید که این آزمون معیار بررسی برای کلیه دانشکده‌های علوم پزشکی نیست. در واقع امکان دارد که موضوع مهم برای شما تاریخ قبولی در این آزمون باشد و دانشگاه مورد نظر شما قبولی پیش از یک زمان مشخص شده را قبول نکند.

این آزمون از چهار بخش متفاوت دارد:

 • مهارت‌های نگارشی و تحلیل انتقادی
 • اصول اجتماعی، روانی و همچنین بیولوژی رفتار
 • قواعد شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژیک
 • اصول بیوشیمی سیستم‌های زنده و اصول بیولوژی

وضعیت شغل‌های دانشجویی

اغلب دانشجویانی که به فکر تحصیل در کانادا هستند، قصد دارند که با مهاجرت به این کشور قسمت و یا کلیه خرج و مخارج تحصیل خود در این کشور را با انجام فعالیت‌های دانشجویی تامین کنند. باید به اطلاع شما برسانیم که این امکان در کشور کانادا وجود دارد. در این بخش از مطلب تصمیم داریم مشغالی که ممکن است در آن‌ها بتوانید به کار مشغول شده را بررسی کنیم؛ این قسمت از مطلب را با دقت مطالعه کنید.

یافتن یک موقعیت شغل دانشجویی مناسب به سطح مهارت، تجربیات کاری، سطح علم و رشته‌ دانشگاهی شما بستگی دارد. اگر قصد دارید در یک شغل خوب مشغول به کار شوید، باید تسلط خود در زبان انگلیسی را بالا ببرید. البته مشاغلی مانند فروشندگی که در لیست مشاغل عمومی کشور کانادا قرار دارد، برای دانشجویان وجود دارد که نیاز زیادی به تسلط عالی بر زبان انگلیسی را هم ندارد.

امکان کار در محیط تحصیلی دانشجویان نیز برای آن‌ها وجود دارد. فعالیت‌های این چنینی در دانشگاه‌های گوناگون متنوع است. در واقع لازم است که به شکل اختصاصی در مورد دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را بدست بیاورید. البته این امکان برای دانشجویان وجود دارد که براساس مهارت و رشته تحصیلی خود، به شکل کارآموز در یک موسسه به کار گرفته شوند. در اغلب رشته‌ها، دوره‌های کارآموزی بخش بزرگی از تحصیل و همچنین کسب تجربه دانشجو است. در این شرایط دانشجویان با توجه به فعالیتی که دارند، حقوق دریافت خواهند کرد.

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند، نگران محل اقامت خود هستند. دانشجویان بین‌المللی و مستعد می‌توانند در مکان‌های متنوع اقامت داشته باشند. در این بخش از مطلب به شما کمک می‌کنیم که گزینه‌های مناسبی را برای محل اقامت خود انتخاب کنید.

اولین موردی که قصد داریم به شما معرفی کنیم، اقامت‌گاه‌های دانشجویی می‌باشد. این اقامت‌گاه‌ها در قالب خانه‌های شهری و خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. البته هستند بعضی از مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا که برای دانشجویان خود، اقامت‌گاه می‌سازند. این ساختمان‌ها به طور معمول در محلی نزدیک به دانشگاه و یا داخل دانشگاه واقع می‌شوند.

خوابگاه‌ها ساختمان‌هایی هستند که تعداد بسیار زیادی از دانشجویان در آن اقامت دارند. این خوابگاه‌ها از موارد مشترکی مثل مجتمع‌های تفریحی، سرویس بهداشتی و همچنین آشپزخانه برخوردار است. خوابگاه‌های دانشجویی توسط مراکز آموزشی و دانشگاه‌های این کشور اداره می‌شود. در واقع این مورد را می‌توان بهترین گزینه برای اقامت دانشجویان سال اولی معرفی کرد.

خانه‌های دانشجویی نیز به شکل جداگانه بنا می‌شوند. ظرفیت این خانه‌ها 3 الی 6 نفر است. این منازل از 3 تا 6 اتاق یک نفره، هال، سرویس بهداشتی و آشپزخانه تشکیل می‌شوند. منازل دانشجویی برای دانشجویانی است که سال دوم تا چهارم تحصیل در کانادا را سپری می‌کنند.

ریسک‌های زندگی دانشجویی در کشور کانادا

همانطور که در آغاز مطلب هم گفتیم، کشور کانادا را می‌توان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی، کار و یا تحصیل برشمرد. این موضوع را می‌توان از آمارهایی که در مورد میزان شاد بودن مردم جهان فهمید، آماری که نشان می‌دهد، کانادایی‌ها در لیست شادترین مردم دنیا قرار دارند. تردید نداشته باشید که دوران دانشجویی و تحصیل در کانادا یکی از بهترین دوران زندگی شما خواهد بود.

کشور کانادا امنیت بسیار بالایی دارد و این موضوع را طی سالیان اخیر با توجه به افزایش تعداد مهاجرین اثبات کرده است. سازمان‌های نظامی و پلیس کشور کانادا نظارت بسیار دقیقی بر روی مناطق مختلف این کشر دارند و از به وجود آمدن حادثه‌های تروریستی و اقدامات سیاسی جلوگیری خواهد کرد. جالب است بدانید که اعتراض در این کشور معنا و مفهومی ندارد و با توجه به رضایت مردم از زندگی در این کشور، کسی به فکر این کار نمی‌افتد.

می‌توان گفت تنها مشکلی که امکان دارد برای دانشجویان مقیم کشور کانادا رخ دهد، برنیامدن از پس خرج و مخارج تحصیل در این کشور است، در واقع دانشجویان بسیار زیادی هستند که در تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور دچار مشکل می‌شوند. بنابراین شما باید قبل از سفر به این کشور تمامی جوانب را در نظر بگیرید. در واقع سعی کنید پیش از ورود به دانشگاه خود و اطلاع از شرایط تحصیل در کانادا ، اطلاعات لازم را بدست بیاورید و سپس به حقوق کار دانشجویی برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل فکر کنید.

سخن پایانی

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید با استفاده از نکاتی که در این مطلب وجود دارد، با خیالی راحت‌تر به فکر سفر تحصیلی به این کشور باشید. زندگی و تحصیل در کانادا مطمئنا شرایط بسیار خوبی را برای شما رقم خواهد زد، اما پیش از اینکه اقدام به این کار کنید، بهتر است در خصوص محل اقامت، دانشگاه مورد نظر خود، هزینه‌های زندگی در کانادا و تمامی مواردی که به دانشجویان مهاجر ارتباط دارد، تحقیقات مناسبی داشته باشید. امیدواریم که با در نظر گرفتن همه جوانب، بهترین راه را برای ادامه تحصیل خود در این کشور انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با سازمان مهاجرتی کوچ |