تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

فهرست مطالب تحصیل در کانادا:

 • مقدمه
 • مزایای تحصیل در کانادا
 • میزان اعتبار دانشگاه‌های کشور کانادا
 • آزمون ورودی در مقاطع گوناگون
 • وضعیت شغل‌های دانشجویی
 • روال کلی کار برای اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا
 • اقامت دائم کانادا فقط با دو سال تحصیل در کانادا
 • تحصیل در استان کبک
 • بورسیه تحصیلی در کانادا
 • ریسک‌های زندگی دانشجویی در کشور کانادا
 • خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا
 • تحصیل فرزند در کانادا

مقدمه

در این مطلب قصد داریم در رابطه با شرایط تحصیل در کانادا صحبت کنیم. کشورهای قاره آمریکای شمالی یعنی کانادا و آمریکا، یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت آسیایی‌ها و به ویژه ایرانیان به حساب می‌آیند. هر ساله افراد بسیار زیادی کشور کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، زیرا این کشور به افراد فرهیخته و متخصص اهمیت بسیار زیادی می‌دهد و از طرفی میزان نژادپرستی در کشور کانادا بسیار پایین است و مشکلی از این نظر وجود ندارد.

این مطلب به بررسی وضعیت تحصیل در کشور کانادا خواهد پرداخت و نکات مطرح‌شده در آن می‌تواند مسیرهای بهتری را به شما نشان دهد. در واقع قصد داریم شما را از چگونگی تحصیل در این کشور آگاه کنیم. با توجه به اینکه احتمالا از کسانی هستید که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید و به همین دلیل در حال مطالعه این مطلب هستید به شما توصیه می‌کنیم مطالعات خود را در خصوص نحوه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا بالا ببرید. در این مطلب به سوالاتی پاسخ خواهیم داد که ذهن بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا را درگیر می‌کند.

کانادا بیش از 500.000 دانشجوی بین المللی دارد که هم اکنون در برنامه های تحصیلی در سراسر کشور ثبت نام کرده اند. نه تنها افرادی که تحصیل در کانادا را انتخاب می کنند می توانند از آموزش کلاس جهانی بهره مند شوند، بلکه دانشجویان و فارغ التحصیلان در مسیری قرار می گیرند که ممکن است منجر به فرصت های شغلی باورنکردنی و اقامت دائم در کانادا شود.

بسیاری از دانشجویان بین المللی، تحصیل در کانادا را نسبت به سایر مقصد های بالقوه – مانند ایالات متحده ، انگلستان ، استرالیا و فرانسه، انتخاب می کنند ، زیرا کانادا مزایای خاصی را ارائه می دهد که ممکن است در جاهای دیگر وجود نداشته باشد. 

مزایای تحصیل در کانادا

– دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند در طول ترم تا 20 ساعت در هفته و در تعطیلات مدرسه به صورت تمام وقت کار کنند.

– هزینه های تحصیل و سایر هزینه های مرتبط ، حتی برای دانشجویان بین المللی ، معمولاً کمتر از سایر کشورها است.

– همسر یک دانشجوی بین المللی ممکن است دانشجو را در کانادا همراهی کند. نه تنها همسر متقاضی ممکن است اجازه کار آزاد بگیرند ، بلکه به آنها اجازه می دهد هر ساعت که بخواهند و برای هر کارفرمایی کار کنند.

– دانشجویان بین المللی در کانادا می توانند فرزندان خود را به کانادا بیاورند و بچه ها می توانند بدون نیاز به اجازه تحصیل، در یکی از مدارس ابتدایی یا متوسطه دولتی کانادا شرکت کنند.

– بزرگترین شهرهای کانادا با رتبه بندی دانشگاه QS World در میان بهترین شهرهای دانشجویی قرار گرفته اند ، و مونترال بهترین شهر دانشجویی جهان را به خود اختصاص داده است و ونکوور و تورنتو نیز از قافله عقب نیستند.

– فارغ التحصیلان می توانند با مجوز کار باز پس از فارغ التحصیلی، تا سه سال در کانادا کار کنند.

– کانادا بجای بستن راه اقامت برای فارغ التحصیلانی که تحصیلات خود را در کانادا به پایان می رسانند و یا سخت نمودن شرایط، همانطور که ممکن است برخی کشورها این کار را انجام دهند ، فعالانه تلاش می کند مسیرهای اقامت دائم را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان فراهم کند.

– پروسه تابعیت و شهروندی کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا زمان صرف شده برای تحصیل را، با توجه به شرایط روز، جزو زمان الزامی ماندن در کانادا جهت دریافت شهروندی، حساب کنند.

دانشجویان بین المللی که قصد دارند برای مدت زمان بیش از شش ماه در کانادا تحصیل کنند ، نیاز به مجوز تحصیل دارند. متقاضیان مجوز تحصیل باید بدانند که چگونه می توانند در کانادا تحصیل کنند و نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) گام اساسی در این فرآیند است. DLI موسسه ای است که توسط دولت استانی برای میزبانی از دانشجویان بین المللی تأیید شده است. لیست DLI به طور مداوم قابل تغییر است.

میزان اعتبار دانشگاه‌های کشور کانادا

دانشگاه‌های کانادا سطح علمی و کیفی بسیار بالایی دارند. علاوه بر این موضوع اغلب دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند، اگر تصمیم به ادامه تحصیل نداشته باشند، به سرعت به جذب بازار کار کشور کانادا می‌شوند. توجه داشته باشید که این موضوع به کالج‌های کانادا هم مربوط می‌شود. در واقع این نکته یکی از بهترین خصوصیات سیستم آموزشی این کشور به حساب می‌آید.

با توجه به آخرین آمار و ارقام جهانی، 26 دانشگاه کشور کانادا در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا جای دارند. این آمار با توجه به معیارهای متفاوتی همچون میزان مهارت دانشجویان بعد از اتمام تحصیل، سطح علمی، میزان تحقیق‌های ارائه شده به دست دانشگاه‌ها و سایر مواردی که کیفیت دانشگاه‌های دنیا را می‌سنجد، منتشر شده است. 3 دانشگاه واقع در بریتیش کلمبیا، مک گیل و تورنتو نیز در بین 50 دانشگاه برتر دنیا به حساب می‌آیند.

نکته مهمی که در خصوص این جدول‌ها وجود دارد، متفاوت بودن معیارهای این آمار و ارقام و معیارهای مدنظر شما است. بهتر است که برای اطلاع از سطح علمی دانشگاه‌ها و معیارهایی که در ذهن خود دارید، به تحقیق در خصوص دانشگاه مدنظر خود بپردازید. مطمئن باشید که اکثر دانشگاه‌هایی که در دانشگاه وجود دارند، امکانات ممتازی را در اختیار محصلین خود قرار می‌دهند.

آزمون ورودی در مقاطع گوناگون

همانگونه که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، نخستین مدرکی که برای تحصیل در کانادا و سایر کشورهای خارجی وجود دارد، مدرک زبان می‌باشد. به طور معمول دانشجویان باید در آزمون آیلتس (GRE) نمره بالای 6 بگیرند. ولی چه بهتر که شرایط دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن دارید را مورد بررسی قرار دهید و سپس اقدام کنید. برای رشته‌های غیرپزشکی، معمولا شرایطی چون ارائه نمرات، رزومه تحصیلی و مقالات قرار داده خواهد شد؛ اما این دانشجویان برای پذیرش به گذراندن آزمون ورودی نیازی ندارند.

اما مطلع باشید که دانشجویان رشته پزشکی حتما باید در آزمون ام سی ای تی (MCAT) شرکت نمایند. در واقع این آزمون جهت پذیرش دانشجوهای رشته پزشکی در کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و همچنین آمریکا برگزار می‌شود. البته در نظر داشته باشید که این آزمون معیار بررسی برای کلیه دانشکده‌های علوم پزشکی نیست. در واقع امکان دارد که موضوع مهم برای شما تاریخ قبولی در این آزمون باشد و دانشگاه مورد نظر شما قبولی پیش از یک زمان مشخص شده را قبول نکند.

این آزمون از چهار بخش متفاوت دارد:

 • مهارت‌های نگارشی و تحلیل انتقادی
 • اصول اجتماعی، روانی و همچنین بیولوژی رفتار
 • قواعد شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژیک
 • اصول بیوشیمی سیستم‌های زنده و اصول بیولوژی

وضعیت شغل‌های دانشجویی

اغلب دانشجویانی که به فکر تحصیل در کانادا هستند، قصد دارند که با مهاجرت به این کشور قسمت و یا کلیه خرج و مخارج تحصیل خود در این کشور را با انجام فعالیت‌های دانشجویی تامین کنند. باید به اطلاع شما برسانیم که این امکان در کشور کانادا وجود دارد. در این بخش از مطلب تصمیم داریم مشغالی که ممکن است در آن‌ها بتوانید به کار مشغول شده را بررسی کنیم؛ این قسمت از مطلب را با دقت مطالعه کنید.

یافتن یک موقعیت شغل دانشجویی مناسب به سطح مهارت، تجربیات کاری، سطح علم و رشته‌ دانشگاهی شما بستگی دارد. اگر قصد دارید در یک شغل خوب مشغول به کار شوید، باید تسلط خود در زبان انگلیسی را بالا ببرید. البته مشاغلی مانند فروشندگی که در لیست مشاغل عمومی کشور کانادا قرار دارد، برای دانشجویان وجود دارد که نیاز زیادی به تسلط عالی بر زبان انگلیسی را هم ندارد.

امکان کار در محیط تحصیلی دانشجویان نیز برای آن‌ها وجود دارد. فعالیت‌های این چنینی در دانشگاه‌های گوناگون متنوع است. در واقع لازم است که به شکل اختصاصی در مورد دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را بدست بیاورید. البته این امکان برای دانشجویان وجود دارد که براساس مهارت و رشته تحصیلی خود، به شکل کارآموز در یک موسسه به کار گرفته شوند. در اغلب رشته‌ها، دوره‌های کارآموزی بخش بزرگی از تحصیل و همچنین کسب تجربه دانشجو است. در این شرایط دانشجویان با توجه به فعالیتی که دارند، حقوق دریافت خواهند کرد.

روال کلی کار برای اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا

 1. انتخاب برنامه تحصیلی مورد نظر در یکی از مراکز معتبر و مجاز تحصیل در استان مربوطه
 2. اقدام برای دریافت نامه پذیرش از مرکز آموزشی مربوطه
 3. اقدام برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا (study permit)

اقامت دائم کانادا فقط با دو سال تحصیل در کانادا

شما می توانید با دریافت ویزای تحصیلی کانادا توسط سازمان مهاجرتی تدبیرساز و فارغ التحصیلی پس از دو سال، جهت اقامت دائم کانادا اقدام نمائید.

سازمان مهاجرتی تدبیرساز در یکی از دانشگاهها و یا کالج های مصوب و تعیین شده برای این برنامه، برای شما پذیرش گرفته و سپس جهت ویزای تحصیلی کانادا اقدام می نماید. سپس شما بعد از تحصیل در این مراکز و فارغ التحصیلی، صرفا” با گرفتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر) از یکی از کارفرماهای مشخص و تعیین شده، و بدون نیاز به سابقه کار، می توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام نمائید.

این برنامه ویژه استان های آتلانتیک کانادا (نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لبردور) می باشد.

شرایط عمومی دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل

 • طی دو سال تحصیل خود در استان مربوطه، حداقل 16 ماه در استان زندگی کرده باشید.
 • دریافت مدرک معتبر بعد از 2 سال تحصیل تمام وقت در یکی از مراکز آموزشی مصوب استان های آتلانتیک 
 • اقدام جهت اقامت دائم حداکثر 2 سال بعد از فارغ التحصیلی
 • مدرک زبان معتبر، حداقل CLB / NCLC 4
 • تمکن مالی جهت اداره خود و خانواده طبق جدول مصوب
 • تحصیل از راه دور و یا تحصیل در رشته های زبان انگلیسی/فرانسه بیش از نیمی از زمان تحصیل، قابل قبول نمی باشد.
 • دریافت بورسیه یا فلوشیپ که شما را ملزم به بازگشت به کشور مبدأ می نماید، از شما سلب صلاحیت می نماید.
 • داشتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر) از یکی از کارفرمایان منصوب شده در یکی از کدهای شغلی (ناک) کانادا 0/A/B/C

نکته: داشتن سابقه کار برای این برنامه الزامی نیست.

تحصیل در استان کبک کانادا

هرساله 25000 دانشجوی جدید در مراکز آموزشی استان کبک پذیرفته می شوند. در این مراکز بعضی فرانسه و بعضی انگلیسی بعنوان زبان اول هستند. 

دلیل جذاب بودن این مراکز آموزشی در استان کبک، تنوع زیاد برنامه های تحصیلی، مناسب بودن شهریه، امکانات مدرن، و بالاخره هموار نمودن راه برای رسیدن آسان به اقامت دائم کانادا از طریق برنامه تجربه کبکی یا همان PEQ می باشد. 

جمعیت افراد خارجی در حال تحصیل در استان کبک حدود 50 هزار نفر می باشند. شهرهای مطلوب متقاضیان جهت تحصیل در استان کبک: مونترال، کبک سیتی و شربروک.

مزایای تحصیل در کبک کانادا

 • مدارک تحصیلی معتبر در سطح بین المللی
 • تنوع برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی یا فرانسه
 • ارائه امکانات و تسهیلات مدرن مانند آزمایشگاه های های تک، لابراتورهای کامپیوتری، امکانات ورزشی و بسیاری دیگر.
 • شهریه های نسبتا” پایین به نسبت استان های دیگر کانادا و حتی کشورهای دیگر
 • هزینه زندگی در استان کبک پایین تر از استان های دیگر کاناداست.
 • کبک دارای زندگی شهری ایده آل و روستایی بسیار زیباست. دارای دریاچه ها و رودخانه های فراوان است. دارای جنگل ها و پارک های ملی متعدد است.
 • دانشجویان در حال تحصیل در کبک، فقط با دو سال تحصیل در کبک و نیز یکسال سابقه کار در استان، افق روشنی برای رسیدن به اقامت دائم کانادا دارند.

برنامه های مهاجرتی کانادا که فارغ التحصیلان در کبک می توانند از آنها برای دریافت اقامت دائم کانادا بهره ببرند:

 1. برنامه تجربه کبکی (PEQ)
 2. برنامه اسکیل ورکر کبک
 3. برنامه های فعال در سیستم اکسپرس انتری فدرال

مراحل اقدام برای دریافت مجوز تحصیل در استان کبک:

 1. انتخاب برنامه تحصیلی مورد نظر در یکی از مراکز معتبر و مجاز تحصیل در استان کبک
 2. اقدام برای دریافت نامه پذیرش از مرکز آموزشی مربوطه
 3. اقدام برای دریافت نامه تأییدیه استان کبک برای تحصیل در استان بنام CAQ
 4. اقدام برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا (study permit)

بورسیه تحصیلی در کانادا

نخستین موضوعی که در خصوص تحصیل در کشورهای خارجی مورد بررسی قرار می‌گیرد، مسأله زبان کشورها و همچنین میزان تسلط دانشجویان به آن زبان می‌باشد. کلیه ایالات کشور کانادا یا با زبان انگلیسی تکلم می‌کنند یا به زبان فرانسوی؛ در واقع زبان‌های انگلیسی و فرانسوی زبان اصلی مردم کشور کانادا هستند که دانشجویان باید برای یادگیری آن اقدام کنند. البته زبان انگلیسی در درجه اول قرار دارد. 

کشور کانادا چند نوع بورسیه تحصیلی متفاوت را برای افراد متقاضی در نظر گرفته است.

دو مورد از انواع بورسیه‌های کشور کانادا:

 • گرنت (GRANTS)
 • اسکالرشیپ (SCHOLAESHIPS)

بورسیه گرنت (GRANTS) بیشتر برای دانشجویانی است که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند. در این نوع بورسیه کشور کانادا، به طور معمول شرایط علمی فرد متقاضی بررسی نخواهد شد. نکته مهم در خصوص این نوع بورسیه این است که به ندرت در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.

اسکالرشیپ بورسیه‌ای است که مخصوص دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. با توجه به اینکه این بورسیه‌ها برای دانشجویان با استعداد در نظر گرفته شده است، برای اخذ آن حتما باید از یک معدل خوب، مقاله و همچنین رزومه مناسب برخوردار باشید. بر اساس دانشگاه ارائه کننده این نوع از بورسیه، امکان دارد که شما به مدرک GRE نیاز پیدا کنید. همچنین دقت داشته باشید که این نوع از بورسیه برای تحصیل در کانادا ، توسط منابع دولتی این کشور، دانشگاه مربوطه و یا شرکت‌های خصوص اعطا می‌شود.

ریسک‌های زندگی دانشجویی در کشور کانادا

همانطور که در آغاز مطلب هم گفتیم، کشور کانادا را می‌توان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی، کار و یا تحصیل برشمرد. این موضوع را می‌توان از آمارهایی که در مورد میزان شاد بودن مردم جهان فهمید، آماری که نشان می‌دهد، کانادایی‌ها در لیست شادترین مردم دنیا قرار دارند. تردید نداشته باشید که دوران دانشجویی و تحصیل در کانادا یکی از بهترین دوران زندگی شما خواهد بود.

کشور کانادا امنیت بسیار بالایی دارد و این موضوع را طی سالیان اخیر با توجه به افزایش تعداد مهاجرین اثبات کرده است. سازمان‌های نظامی و پلیس کشور کانادا نظارت بسیار دقیقی بر روی مناطق مختلف این کشر دارند و از به وجود آمدن حادثه‌های تروریستی و اقدامات سیاسی جلوگیری خواهد کرد. جالب است بدانید که اعتراض در این کشور معنا و مفهومی ندارد و با توجه به رضایت مردم از زندگی در این کشور، کسی به فکر این کار نمی‌افتد.

می‌توان گفت تنها مشکلی که امکان دارد برای دانشجویان مقیم کشور کانادا رخ دهد، برنیامدن از پس خرج و مخارج تحصیل در این کشور است، در واقع دانشجویان بسیار زیادی هستند که در تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور دچار مشکل می‌شوند. بنابراین شما باید قبل از سفر به این کشور تمامی جوانب را در نظر بگیرید. در واقع سعی کنید پیش از ورود به دانشگاه خود و اطلاع از شرایط تحصیل در کانادا ، اطلاعات لازم را بدست بیاورید و سپس به حقوق کار دانشجویی برای تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل فکر کنید.

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

بسیاری از دانشجویانی که برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند، نگران محل اقامت خود هستند. دانشجویان بین‌المللی و مستعد می‌توانند در مکان‌های متنوع اقامت داشته باشند. در این بخش از مطلب به شما کمک می‌کنیم که گزینه‌های مناسبی را برای محل اقامت خود انتخاب کنید.

اولین موردی که قصد داریم به شما معرفی کنیم، اقامت‌گاه‌های دانشجویی می‌باشد. این اقامت‌گاه‌ها در قالب خانه‌های شهری و خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. البته هستند بعضی از مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا که برای دانشجویان خود، اقامت‌گاه می‌سازند. این ساختمان‌ها به طور معمول در محلی نزدیک به دانشگاه و یا داخل دانشگاه واقع می‌شوند.

خوابگاه‌ها ساختمان‌هایی هستند که تعداد بسیار زیادی از دانشجویان در آن اقامت دارند. این خوابگاه‌ها از موارد مشترکی مثل مجتمع‌های تفریحی، سرویس بهداشتی و همچنین آشپزخانه برخوردار است. خوابگاه‌های دانشجویی توسط مراکز آموزشی و دانشگاه‌های این کشور اداره می‌شود. در واقع این مورد را می‌توان بهترین گزینه برای اقامت دانشجویان سال اولی معرفی کرد.

خانه‌های دانشجویی نیز به شکل جداگانه بنا می‌شوند. ظرفیت این خانه‌ها 3 الی 6 نفر است. این منازل از 3 تا 6 اتاق یک نفره، هال، سرویس بهداشتی و آشپزخانه تشکیل می‌شوند. منازل دانشجویی برای دانشجویانی است که سال دوم تا چهارم تحصیل در کانادا را سپری می‌کنند.

تحصیل فرزند در کانادا

اگر به دنبال ساختن رویاهای خود در آینده‌ای نزدیک باشید، اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند ، یک گام مهم در این جهت است. تحصیل در کشوری با دانشگاه‌های سرآمد و دارای ارتباط مستمر با دنیای کسب و کار همان چیزی است که می‌تواند شما را به سرعت به مقصد مد نظر برساند. اما انجام این کار همیشه به سادگی گفتن آن نیست. جدا از چالش‌های مهمی که در مسیر پذیرش شما در مراکز علمی کشور کانادا وجود دارد، دوری از خانواده اصلاً ساده نیست؛ حداقل برای بخش اعظم دانشجویان. این که تجربه تحصیل در یکی دیگر از شهرهای ایران را داشته باشید، اصلاً باعث ساده شدن تحصیل شما در کشوری دیگر و دور از خانواده نخواهد شد.

گاهی تحصیل و زندگی برای برخی افراد، هزاران کیلومتر دورتر از خانواده یک کابوس خواهد بود. البته می‌توان با دید دیگری نیز به این موضوع نگاه کرد؛ در هر صورت شاید بد نباشد که همزمان با تحصیل، فرصت شکوفایی را برای سایر اعضای خانواده خود نیز فراهم کنند. به هر حال، مهم‌ترین پرسش این است که اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند ممکن است؟ چه راه‌هایی برای اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند وجود دارد؟

با ما همراه باشید تا در این مطلب، این بار اقامت از طریق تحصیل فرزند را هدف قرار داده و ابهامات موجود را پاسخ دهیم.

شرایط فرزندان پیش‌نیاز ابتدایی

برای این که بتوانید صاحب اقامت  از طریق تحصیل فرزند خود شوید، لازم است که در ابتدا خود فرزند شما به عنوان یک دانش‌آموز در کشور کانادا به طور رسمی شناسایی شود. گام ابتدایی و اصلی این است که فرزند شما مطابق شرایطی که دارد، در یکی از مدارس معتبر کشور کانادا به عنوان دانش‌آموز پذیرش شود.

پس از داشتن نامه موافقت خود مدرسه امکان پیگیری پروسه ویزای تحصیلی فرزند شما فراهم خواهد شد. لازم به ذکر است که در استان کبک علاوه بر این موافقت مدارس، اخذ مدرک CAQ نیز الزامی است. پروسه اخذ ویزای تحصیلی برای فرزندان یک پروژه مجزا خواهد بود و شباهت زیادی به ویزای تحصیلی دانشجویان دارد. به هر طریق پس از دریافت ویزای فرزندان، شما به عنوان همراه امکان حضور در کشور کانادا را داشته و اولین گام مهم در پروسه اقامت از طریق تحصیل فرزند برداشته خواهد شد.

برای پذیرش تحصیلی فرزند شما، به مدارک زیر نیاز است:

 • اصل مدرک و یک رونوشت از گواهی تولد فرزند شما
 • اصل مدرک و یک رونوشت از موافقت‌نامه یکی از والدین که در سفر تحصیلی فرزند، امکان همراهی با فرزند خود را ندارد. این یعنی در عمل باید پدر یا مادری که در این سفر همراه فرزند خود نیستند، با انجام سفر موافق باشند.
 • کپی عکس موجود در مدارک شناسایی فرزند با امضای والدین
 • در صورتی که حامی فرزند داشته باشد، به مدارک جانبی اثبات قانونی این موضوع نیاز است. در پروژه اقامت از طریق تحصیل فرزند عملاً این بند معنایی ندارد چون خود شما قصد همراهی فرزند خود را دارید.

برای اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند ، داشتن چه شرایطی برای فرزند اهمیت دارد؟

دقت داشته باشید که برای حضور یافتن شما به عنوان همراه و پیشبرد پروسه اقامت کودک شما باید زیر سن قانونی باشد. سن قانونی از نظر کشور کانادا بسته به استان‌های مختلف متفاوت است.

در استان‌های آلبرتا، مانیتوبا، ساسکاچوان، انتاریو، کبک و پرینس ادوارد، سن قانونی 18 سال و در استان‌های بریتیش کلمبیا، یوکان، نواحی شمال غربی، نانوات، نیو برانشوایک، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند و لابرادور سن قانونی 19 سال است.

البته جدا از این موضوع، همواره به عنوان شرایطی سنی، این موضوع مطرح می‌شود که فرزند شما باید زیر 17 سال سن داشته باشد تا بتوانید پروسه اقامت کانادارا از طریق او پیگیری کنید. پس شرط اصلی این است که فرزند شما زیر 17 سال سن داشته باشد.

آیا نوع مدرسه در پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند مهم است؟

مهم نیست که فرزند شما در یک مدرسه دولتی یا خصوصی پذیرش شده یا در کدام‌ یک از استان‌های کشور کانادا باشد؛ این موضوع اثری بر وضعیت شما در پروسه اقامت کانادا ا ندارد. اما فراموش نکنید که به هر حال کیفیت آموزشی و هزینه‌های مدرسه دو فاکتور مهم هستند که به بهای پیشرفت پروسه اقامت  از طریق تحصیل فرزند نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

با این وجود ما در سازمان ما تلاش می‌کنیم تا مدرسه‌ای ممتاز از نظر آموزشی، در استانی مناسب و با هزینه‌های معقول را برای تحصیل فرزند شما انتخاب کنیم. در حین پیشرفت پروسه اقامت از طریق تحصیل فرزند ، مهم است که فرزند شما در شرایط آموزشی مناسبی بوده و این دوره هزینه‌های کمتری برای شما به همراه داشته باشد.

البته نباید فراموش کرد که قطعاً مدارس روزانه نسبت به مدارس شبانه‌روزی، تأثیر مثبت‌تری در پروسه اقامت از طریق تحصیل فرزند شما دارند. بدیهی است که مسئول و افسر امور مهاجرتی ، داشتن همراه را برای فرزندی که در یک مدرسه شبانه‌روزی نیست منطقی‌تر می‌داند. در هر حالت، سازمان ما با تجربه بالایی که در به ثمر رساندن برنامه‌های مختلف مهاجرتی دارد، قطعاً بهترین و مطمئن‌ترین انتخاب را برای شما به ارمغان می‌آورد.

نکته مهمی که در این بخش وجود دارد، این است که در قریب به اتفاق(شاید بتوان گفت تمام) موارد فقط یکی از والدین (پدر یا مادر)، امکان همراهی فرزند خود را دارند. پس با این وجود باید بدانید که در ابتدا یکی از پدر یا مادر امکان سفر به کانادا را دارند.

نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که در عمل هر کدام از والدین که به عنوان همراه وارد کشور کانادا شود، از شرایطی مانند یک شخص دارای ویزای توریستی بهره‌مند است. این یعنی خود همراه نیز در ابتدای پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند ، صاحب اقامت طولانی ‌مدت یا دائم نخواهد شد. با این وجود در این شرایط سازمان ما، تدابیری برای اخذ ویزای تحصیلی توسط همراه می‌اندیشد.

ویزای تحصیلی برای همراه؛ گام بعدی پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند:

در گام بعدی همراه فرزند، یعنی شما یا همسرتان، باید تلاش کنید تا از تسهیلات موجود در خاک کانادا استفاده کنید و با پذیرش در یکی از دانشگاه‌های شناخته‌شده و معتبر این کشور، ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید. ما در سازمان ما در تمام مراحل کنار شما هستیم. دریافت ویزای تحصیلی توسط همراه فرزند شما دو مزیت مهم دارد:

 • اولین و مهم‌ترین مزیت این است که گام بعدی پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند برداشته و تکمیل خواهد شد.
 • دومین مزیت مهم این است که با دریافت ویزای تحصیلی توسط شما یا همسرتان، مخارج تحصیل فرزند شما رایگان خواهد شد. به این نکته دقت داشته باشید که دارندگان ویزای تحصیلی کشور کانادا، می‌توانند فرزندان زیر 17 سال خود را رایگان به مدارس کانادا بفرستند.

پس از دریافت ویزای تحصیلی توسط همراه، وارد گام بعدی پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند خواهیم شد.

ویزای تحصیلی همراه؛ اولین دستاورد پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند:

با گذر از چالش دریافت ویزای تحصیلی همراه، که با همیاری و همگامی مستمر سازمان ما ممکن خواهد شد، می‌توان گفت که شما کلید مهاجرت به کانادا را بدست آورده‌اید. حال محوریت پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند، از تحصیل فرزند شما خارج شده و ویزای تحصیلی خود شما یا همسرتان محوریت ادامه پروژه خواهد بود.

پس از این با توجه به این امکان که دارندگان ویزای تحصیلی می‌توانند اقامت کاری همسر خود را تضمین کنند، در مرحله بعدی اگر خود شما به عنوان همراه فرزندتان به کانادا رفته باشید امکان دریافت ویزای کاری برای همسر خود را دارید، و یا اگر همسر شما با فرزند همراه شده باشد، او امکان دریافت اقامت کاری برای شما را دارد. با این وجود در این مرحله پس از طی کردن مراحل مختلفی، خانواده شما تماماً در کانادا، به شکل قانونی ساکن خواهند شد اما این پایان راه مشترک شما و سازمان ما نیست.

در پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند ، امکان دریافت اقامت دائم یا شهروندی وجود دارد؟

ممکن است چنین تصور کنید که پایان راه پروژه اخذ اقامت  از طریق تحصیل فرزند تنها اقامت موقت خواهد بود و به واسطه این موضوع، از پیشبرد این پروژه ناامید شوید اما فراموش نکنید که اقامت موقت، کلید دریافت اقامت دائم است! داشتن سابقه تحصیل یا کار در کشور کانادا، بی‌شک تأثیر بسزایی در پیروزی شما داشته و می‌تواند اقامت دائم کانادا را برای شما به ارمغان آورد.

با این وجود باید گفت که اقامت موقت پایان راه پروژه اقامت از طریق تحصیل فرزند نیست و تنها بخشی از یک مسیر طولانی با اهداف بلندپروازانه‌تر است. اما در مورد دریافت شهروندی کانادا یا همان سیتیزن‌شیپ، همانطور که در سایر یادداشت‌ها گفته شد پیش ‌نیاز اصلی دریافت اقامت دائم کانادا است.

با داشتن اقامت دائم کانادا شما می‌توانید درخواست شهروندی داده و پس از سپری کردن مراحل قانونی به پاسپورت کانادا دست پیدا کنید. سازمان مهاجرتی ما تا رسیدن به پاسپورت ارزشمند کشور کانادا در کنار شما بوده و با تدابیر ویژه‌ای که حاصل دانش و تجربه این سازمان است، رسیدن به مقصد اصلی ساده‌تر خواهد شد.

آیا سایر فرزندان امکان پیوستن به پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند را دارند؟

این یکی از نگرانی‌های اصلی متقاضیانی است که بیش از یک فرزند دارند. باید گفت که پاسخ مثبت است. شما توسط تحصیل یکی از فرزندان زیر 17 سال خود وارد کانادا شده و سپس ویزای تحصیلی دریافت می‌کنید. پس از این شما در عمل از تمام حقوق یک دارنده ویزای تحصیلی کانادا بهره‌مند هستید.

دارندگان ویزای تحصیلی کانادا می‌توانند اعضای خانواده خود را، که شامل سایر فرزندان نیز خواهد شد، با خود برای تحصیل به کانادا بیاورند. پس از این بابت جای نگرانی نبوده و ما در سازمان ما با سنجیدن دقیق جوانب مختلف پرونده شما، امکان مهاجرت کل خانواده را بسته به شرایط فراهم خواهیم کرد. پس اگر در این مورد نگرانی‌هایی دارید، بهتر است بر آن‌ها غلبه و پروسه اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزند را همراه با ما استارت بزنید.

سخن پایانی

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید با استفاده از نکاتی که در این مطلب وجود دارد، با خیالی راحت‌تر به فکر سفر تحصیلی به این کشور باشید. زندگی و تحصیل در کانادا مطمئنا شرایط بسیار خوبی را برای شما رقم خواهد زد، اما پیش از اینکه اقدام به این کار کنید، بهتر است در خصوص محل اقامت، دانشگاه مورد نظر خود، هزینه‌های زندگی در کانادا و تمامی مواردی که به دانشجویان مهاجر ارتباط دارد، تحقیقات مناسبی داشته باشید.

امیدواریم که با در نظر گرفتن همه جوانب، بهترین راه را برای ادامه تحصیل خود در این کشور انتخاب کنید.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *