تورنتو

معرفی تورنتو کانادا

تورنتو کانادا با مساحت 630 کیلومتر مربع در شمال غربی ساحل دریاچه اونتاریو واقع شده و مرکز این ایالت است. تورونتو شهر مهاجران نامیده می‌شود و بر اساس برنامه توسعه سازمان ملل در میان شهر‌های جهان، بعد از شهر میامی در آمریکا بیشترین میزان جمعیت خارجی را دارد.

قبل از ورود اروپاییان، قبایل هورن دراین منطقه ساکن بوده‌اند. در سال 1615 اتینه برالی این منطقه را کشف کرد و به عنوان راه خشکی میان بر بین دریاچه انتاریو و هورن، مورد استفاده قرار گرفت. نام تورنتو، مشتق از کلمه‌ اسکیمویی کارونتو است؛ به معنی مکانی که در آن، درختان در آب قرار دارند. در سال 1793، فرماندار جان‌گریوزسیمکو شهر یورک در این محل تأسیس کرد. یورک در 1834 با عنوان شهر تورنتو ثبت شد.

تورنتو، مرکز فرهنگی اونتاریو و انگلیسی زبانان کاناداست. دانشگاه تورنتو در سال 1827 تأسیس شده است و قدیمی‌ترین دانشگاه‌هاو انتاریو محسوب می‌شود این دانشگاه مرکز عمده پژوهشی و در تحقیقات زیست پزشکی در سطح جهانی پیشرو است.

کتابخانه این دانشگاه، پس از دو دانشگاه هاروارد و بیل، از نظر تجهیزات و سیستم پیشرفته‌اش در رده سوم آمریکایی شمالی قرار دارد. این دانشگاه در گزارش‌های مختلف، بالاترین کیفیت دانشگاه‎های کانادا را داشته و یکی از معتبر ترین دانشگاه‌های جهان است. علاوه بر این، تعداد زیادی دانشگاه‌ و موسسسه آموزشی و پژوهشی در تورنتو وجود دارند. سیستم مدارس تورنتو از لحاظ تعداد مدارس بزرگترین سیستم آموزشی در کانادا است.

کتابخانه عمومی تورنتو نیز بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه‌ای عمومی در کانادا است که شامل 99 شعبه یا بیش از یازده میلیون نسخه کتاب در مجموعه‌اش است.

تورنتو یک مرکز بین المللی عمده در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری است و عموماً به عنوان مرکز مالی کانادا مطرح است و طیف وسیعی از بانک‌ها مراکز بورس و معاملات سهام در آن مستقرند مرکز مبادله سهام تورنتو، هفتمین مرکز بورس بزرگ جهان است و همه 5 بانک کانادا، در تورنتو شعبه مرکزی دارند. این شهر مرکز مهم رسانه، انتشار کتاب، ارتباطات، فن‌آوری اطلاعات و صنعت فیلم سازی است.

در این مقاله به معرفی تورنتو و بررسی این شهر از ابعاد مختلف پرداخته شده است.

مهمترین بخش ها و سرفصل های این مقاله عبارتست از :

• آب و هوای شهر تورونتو کانادا
• سیستم حمل و نقل شهر تورونتو کانادا
• صنعت ورزش و استادیوم های تورنتو کانادا
• مراکز خرید شهر تورونتو کانادا
• اماکن مذهبی شهر تورونتو کانادا
• موزه‌ها، تالار‌های هنری و مراکز علمی شهر تورونتو کانادا
• اماکن و بناهای دیدنی شهر تورونتو کانادا
• پارک‌ها و مناظر طبیعی شهر تورونتو کانادا
• نمایشگاه و جشنواره‌ها شهر تورونتو کانادا
• بهترین دانشگاه های تورنتو کانادا
• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در تورنتو کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران
• عکس های بیشتر از تورنتو کانادا

• آب و هوای شهر تورونتو کانادا
تورنتو به دلیل جنوبی بودت و نزدیکی‌اش به دریاچه اونتاریو، آب و هوای معتدل قاره‌ای با تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های سرد دارد. طبق آمار سال 2006، جمعیت آن 149/113/5 نفر و تراکم جمعیت در آن 3972 نفر در هر کیلومتر مربع است. این شهر، پر جمعیت‌ترین شهر کانادا است.

جدول آب و هوای تورنتو (دما: سانتیگراد) (بارش: میلیمتر)
ماه ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن جولای اوت سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر سال
میانگین دمای روزانه بیشترین 1 0 4 10 17 22 25 24 20 13 7 2 12
کمترین -8 -8 -3 2 8 13 16 16 11 5 1 -5 4
میانگین کل بارش 76 60 74 88 91 77 78 81 84 88 96 85 978

• سیستم حمل و نقل شهر تورونتو کانادا

سیستم حمل و نقل شهر تورونتو از نظر گستردگی، پس از دو شهر نیویورک و مکزیکوسیتی در آمریکای شمالی قرار می‌گیرد.
ترن زیر زمینی، مهم ترین وسیله حمل و نقل عمومی در شهر است؛ ولی شبکه‌ گسترده‌ای از اتوبوس ها و تاکسی‌ها نیز در شهر وجود دارد خطوط راه آهن بیش از 180 جابه‌جایی روزانه بین شهر تورونتو و سایر شهر های اطراف آن دارند.
فرودگاه بین المللی پیرسون در شهر تورنتو با جابجایی 395/934/31 مسافر و 044/419 پرواز در سال 2010پر تردد ترین فرودگاه کانادا است؛ چند فرودگاه دیگر در نزدیکی تورنتو قرار دارد از جمله فرودگاه مرکز شهر تورنتو که محدود‌تر عمل می‌کند.
بزرگراه‌‎‌‌های اطراف شهر نیز کیفیت بسیار بالایی دارند و بزرگراه شماره 401 که از غرب به شرق امتداد دارد، یکی از پر رفت و آمدترین بزگراه‌های دنیاست.

تلفن تماس: 50-02140220448

از حمل و نقل تورنتو

 صنعت ورزش و استادیوم های تورنتو کانادا

تورنتو تنها شهر کانادایی است که در شش لیگ مهم ورزشی هاکی، بیس‌بال، لاکروس، بسکتبال، فوتبال آمریکایی و فوتبال نمایندگی دارد.

باشگاه‌های ورزشی قدیمی تورنتو شامل باشگاه گرانیت تأسیس شده در 1836 باشگاه قایق رانی سلطنتی کانادایی تأسیس شده در 1852 باشگاه کرلینگ ، اسکیت و کریکت تورونتو، تاسیس شده پیش از 1827 باشگاه قایقرانی آرگونات تاسیس شده در 1872 باشگاه تنیس، تاسیس شده در 1881 و باشگاه تنیس بدمینتون تاسیس شده در سال 1924 است. مسابقات باشگاهی بعضی رشته‌های ورزشی مانند بسکتبال و هاکی روی‌یخ به صورت مشترک در آمریکا و کانادا برگزار می‌شود و معمولاً تیم‌هایی از تورونتو در آن حضور دارند. در تورنتو، استادیوم و مکان‌های ورزشی مختلفی دارد؛ برخی آنها عبارتند از:

مرکز هوایی کانادا

یک میدان مسابقه چند منظوره و محل بازی‌های تیم‌های تورنتو در لیگ‌های مهم است. به دلیل حمایت بزرگترین خط‌هوایی کانادا از این محل، این میدان مسابقه به آشیانه هواپیما نیز مشهور است.

مرکز راجرز

یک استادیوم چند منظوره است که محل تیم فوتبال آرگوناتس تورونتو و تیم بیس بال بلوجاز است در این سالن علاوه بر فعالیت‌های ورزشی فعالیت‌های دیگری مانند همایش‌ها نمایشگاه ‌های تجاری و کنسرت برگزار می‌شود. این محل اولین استادیوم با سقف متحرک است. و هتلی 348 اتاقی دارد که هفتاد اتاق آن مشرف به زمین بازی است.

• مراکز خرید شهر تورونتو کانادا

تورنتو مکان‌های بسیاری برای خرید دارد و تقریباً هر بخش از شهر، مکان‌های خاصی برای خرید دارد؛ از آن میان میتوان به نمونه‌های زیر اشاره کرد: یورک ویل، بازار کنسینگتون، محله چینی‌ها بهشت گوالی و ریپر هاکی تورنتو که محل فروش لوازم هاکی است و شهرت جهانی دارد و مرکز خرید یورک دیل.
خیابان یانگ
خیابانی با انواع فروشگاه‌های سوغاتی که برای جهانگردان بسیار مناسب است. در این خیابان نیز تعدادی فروشگاه ایرانی وجو دارد.

مرکز خرید پاسفیک

بزرگترین بازار چینی سر پوشیده در آمریکای شمالی است

مرکز خرید اتون

مرکز خرید بسیار بزرگ است با انواع فروشگاه‌ها و اجناس با مارک‌های معتبر.

مرکز خرید پت

تعداد زیادی فروشگاه‌های زیر زمینی است با انواع اجناس که محل مناسبی برای خرید در تابستان و زمستان است.
در قسمت‌های مهاجرنشین شهر نیز انواع فروشگاه‌های صنایه دستی بومی قرار دارند که بسیار جالب توجهند.

 اماکن مذهبی شهر تورونتو

کلیسای سنت اندرو

این کلیسا در سال 1876 ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین کلیساهای شهر است. طراحی بنای این کلیسا را ویلیام جی استورم انجام داده است؛ وجود چهار برج در چهار گوشه‌ای آن، ابهت خاصی به این بنا بخشیده است.

کلیسای جامع سنت جیمز

این کلیسا در سال 1797 ساخته شده است مهم‌ترین ساختمان سبک نئوگوتیک در تورنتو است و برج آن با ارتفاع 93 متر که زمانی بلند‌ترین بنای کانادا محسوب می‌شود_ زیبایی خاصی به آن بخشیده است

کلیسای بزرگ سنت پائول

سنت پائول یکی از مهم‌ترین کلیساهای تورنتو از نظر معماری و تاریخی است. بازسازی این بنا در سال 1889 به سبک رسانس ایتالیا انجام شد. نقاشی‌های زیبای این کلیسا بسیار تاثیر گذار است.

مساجد

در تورنتو، مراکز اسلامی و مساجد مختلفی وجود دارد. بسیاری از گروه‌های مختلف اسلامی و مساجد شهر تورنتو عبارتند از: جامعه مسلمانان تورنتو، مرکز اسلامی ترک‌ها در کانادا مسجد مرکز شهر، مسجد مدینه و مسجد بلال

• موزه‌ها، تالار‌های هنری و مراکز علمی شهر تورونتو کانادا

موزه سلطنتی انتاریو

این موزه وسیع، به فرهنگ و تاریخ طبیعی اختصاص دارد و پنجمین موزه بزرگ‌آمریکایی شمالی است در این موزه بیش بیش از شش میلیون اثر هنری و طبیعی در چهل گالری نگهداری می‌شود. موزه سلطنتی، بزرگترین موزه در کانادا است و مجموعه‌های نفیس آن، مانند اسکلت دایناسوری‌ها، آثاری از شرق نزدیک، آثار هنری آفریقا و آسیای شرقی، آثار موزه تاریخی اروپا و آثار هنری کانادا، بسیار دیدنی‌ هستند. ساختمان این موزه نیز زیبایی قابل توجهی دارد و طراحی اولیه آن به سبک نئورومانس توسط فرانک دارلینگ و جان پیرسون انجام شده و به تدریج همگام با افزایش آثار هنری موزه، ساختمان آن نیز بازسازی و بزرگ‌تر شده.

موزه تلویزیون

این موزه به تاریخ تلویزیون در آمریکای شمالی اختصاص دارد و انواع مدل تلویزیون از سال 1928 تاکنون و وسایل جانبی مربوط به آن، مانند انواع آنتن و کنترل از راه دور در آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه کفش باتا

این موزه در نوع خود، منحصر به فر است و به ارایه انواع کفش از دوران باستان تاکنون می‌پردازد. در چهار گالری این موزه می‌توان تاریخ 4500 ساله کفش را بررسی کرد و از صندل‌های حصیری مصریان باستان تا جدید‌ترین کفش‌های قرن حاظر را به چسم دید

موزه سفال گاردینر

تنها موزه کانادا است که به مجموعه‌ای نفیس از آثار سفال چینی سرامیک اختصاص دارد. مجموعه دایمی این موزه، بیش از 2900 قطعه است و شامل آثاری از آمریکای باستان، رسانس ایتالیا، دلفوار انگلیسی ظروف چینی و ژاپنی، چینی‌ها اروپایی و نیز یک گالری آثار معاصر است.

خانه‌ی اسپادینا

این خانه توسط جیمز آستین در سال 1866 ساخته شده است و باغ‌های اطراف آن، به خصوص باغ گل رز و باغ انگلیسی، شهرت فراوانی دارند. وسایل داخل خانه نیز همگی دست نخورده باقی مانده‌اند و چگونگی زندگی در آن زمان را به بازدید کنندگان نشان می‌دهند.

تالار مشاهیر هاکی

این مجموعه در اصل، موزه‌ای مربوط به انواع تجهیزات ورزشی هاکی، از گذشته تاکنون است و موزه و سالنی مشهور دارد که به تاریخچه هاکی روی یخ اختصاص دارد. در این موزه، نمایشگاه‌هایی در مورد بازیکنان ، تیم‌ها رکورد‌ها خاطرات و جوایز لیگ ملی هاکی از جمله جام قهرمانی استنلی وجود دارد.

موزه آثار آرتور کانن دایل

آرتور کانن دایل نویسنده معروف کانادایی است و مشهور ترین اثر او، شرلوک هولمز در تمام دنیا شناخته شده است. دست نوشته‌های آثار این نوسینده، اولین چاپ کتاب‌های شرلوک هولمز، چاپ‌ها و ترجمه‌های مختلف این اثر و همین طور کتابخانه شخصی وی در این موزه نگهداری می‌شوند.

موزه هوا و فضای تورنتو

این موزه‌ دیدنی در محل کارخانه هواپیما سازی ‌هاویلند که موفق‌ترین تولید کننده هواپیما در کانادا بوده است، بر پا شده است و مجموعه‌ای جالب از هواپیما دارد. در این موزه تاریخچه کلی نیز از صنعت هوانوردی در کانادا از ابتدا تا فن آوری فضایی امروزی در کشور، ارایه می‌شود.

موزه نساجی کانادا

در این موزه، انواع منسوجات بابافت‌های مختلف از تمامی دنیا گردآوری شده و مجموعه محصر به فردی را ایجاد کرده که برای هر بازدید کننده‌ای جذاب است.

تالار هنر انتاریو

این تالار بزرگترین گالری هنر در کانادا است که در آن ، آثار معروف ترین نقاشان کانادا، به خصوص، بزرگترین مجموعه آثار هنری مور مجسمه ساز معروف، به نمایش گذاشته شده است. یکی از گران‌ترین آثار نقاشی دنیا، تابلوی قتل عام بی گناهان اثر روبن نیز در این گالری نگهداری می‌شود.

مرکز علمی انتاریو

موزه علمی است که در آن، انواع ابزار علمی و محیط‌های مختلف تحقیقات علمی برای استفاده کودکان و بازدید کنندگان فراهم شده است؛ جنگل بارانی، ماشین تولیدکننده گردبان تونل ضد صدا و بسیاری موضوعات دیگر این مرکز بال سالن سینمایی امنی‌ماکس_ سینمایی با صفحه نمایشی حدود 16*22 متر با قابلیت ضبط و بخش تصاویر با کیفیت و اندازه‌ی بسیار بزرگتر از سینمایی معمولی_ نیز دارد.

• اماکن و بناهای دیدنی شهر تورونتو کانادا

تورنتو، شهر ساختمان‌های مرتفع است و بیش از دوهزار ساختمان بلند‌تر از نود متر دارد. بسیاری از این ساختمان‌های مرتفع، مسکونی هستند و در نتیجه رشد سریع جمعیت شهر، ساخته شده‌اند.
برج سی‌ان
این برج ارتباطی، با ارتفاع 34/553 متر، در مرکز شهر تورنتو به مدت 31 سال، بلندترین ساختمان دنیا بود تا اینکه برج دوبی در سال دنیا بود تا اینکه برج دوبی در سال 2009 به ارتفاع 818 متر ساخته شد و این رکورد را از آن خود کرد (برج میلاد تهران با ارتفاع 435 متر چهارمین برج مرتفع دنیاس) با وجود این، برج سی ان هم‌چنان بلند‌ترین بنای آمریکا و کانادا و به عنوان برج ملی کانادا کانادا مطرح است. در سال 1995 انجمن مهندسان شهر سازی آمریکا این برج را یکی از عجایب هفتگانه مدرن دنیا اعلام کرد. این برج را اداره راه‌آهن کانادا به عنوان آنتن رادیو و تلویزیون و همین طور به عنوان نمادیاز قدرت صنعتی کانادا ساخته است. ساخت برج در 1973 ساخته شد و در سال 1976 پایان یافت، این برج یکی ازمهم‌ترین جاذبه‌های جهانگردی کانادا است. آسانسور شیشه‌ای برج بازدید کنندگان را به بالاترین طبقات می‌برد و منظره‌ای زیبا پیشروی آنها قرار می‌دهد. کف شیشه‌ای یکی از طبقات، نیز تماشای منظره‌ای دیدنی از شهر را امکان‌پذیر می‌سازد؛ ولی بسیاری از مردم از پا گذاشتن به آن‌ واهمه دارند؛ رستوران گردان این برج بسیار جالب است.

ساختمان شهرداری تورنتو

یکی از شاخص ترین جاذبه‌های این شهر است که ساختمان و سبک مدرن آن هنوز هم تأثیر گذار است طراح این ساختمان معماری فنلاندی به نام ویلی. ریول و مهندس آن هانسکارل بندل بوده است. احداث ساختمان در سال 1961 آغاز و در سال 1965 خاتمه یافت. در مقابل قسمت اصلی بنا، میدان ناتان فیلیپس قرار گرفته است، نمای هوایی این ساختمان به شکل یک چشم باعث شده که تالار شهر به نام چشم دولت نیز در میان مردم معروف شود در اطراف این بنا یاد بودی از هیرو شیما یکی از آثار برنزی هنری مور و مجسمه از وینستون چرچیل قرار دارند.

میدان ناتان فیلیپس

این میدان در مقابل تالار شهر قرار گرفته و مهندس فنلاندی، ویلیو ریول، طراح اصلی ساختمان شهرداری آن را طراحی کرده است نام این میدان از نام آقای ناتان فیلیپس گرفته شده است که در سال 1955 تا 1962 شهردار تورنتو بوده است میدان ناتان محل برگزاری بسیاری از اجتماعات مردمی، اجرای موسیقی، نمایشگاه‌های هنری مراسم نور افشانی زمستانی و بازار هفتگی کشاورزان است. استخر این میدان نیز در زمستان محل مناسبی برای اسکیت روی و پارکینگ عمومی زیر این پارک، یکی از بزرگترین پارکین‌های جهان است.

میدان یانگ دانداس

این میدان یکی دیگر از محل‌های عمومی تورنتو است که در 2002 افتتاح شده است. میدان یونگ، یکی از شلوغ‌ترین اماکن شهر استو به علت همین ازدحام، برخی آن را میدان تایمز تورنتو_ میدانی در لندن_ می‌نامند. در سراسر این میدان ششصد فواره در بیست گروه قرار دارند که با نظم زیبایی، آب را به اطراف می‌پاشند. در میان این فواره‌ها مسیر‌هایی با عرض مناسب برای عبور مردم در نظر گرفته شده است. از آن‌جا که بسیاری از مردم با این آب تماس دارند، کیفیت آن هر روز توسط اداره بهداشت سنجیده می‌شود

میدان مل لا‌ست‌من

این میدان، محل عمومی است که در محله نورث یورک واقع شده است و به نام یکی از شهرداران تورنتو من لاست من نام‌گذاری شده است . این مکان با درخت کاری زیبا و استخر بزرگی که در مرکز‌آن است محل مناسبی برای وقت‌گذاری خانواده‌ها است و تنها در روز‌هایی که مراسم خاصی مانند روز کانادا، بازار هفتگی، برنامه موسقی و تئاتر در آن برگزار می‌شود، شلوغ و پر رفت و آمد است.

اسکله تورنتو

این اسکله در کنار دریاچه انتاریو واقع است و منطقه‌ای وسیع به وسعت 46 کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد. بازسازی و نوسازی‌های وسیعی که در آن صورت گرفته، اسکله را تبدیل به یکی از مراکز جهانگردی و تفریحی شهر کرده است. تعداد زیادی پارک در قسمت‌های مختلف منطقه، مراکز تجاری، نمایشگاه‌ها و چند منطقه ساحلی، از جذابیت‌های آن هستند.

هاربر فرانت

قسمتی از اسکله تورنتوست که در مرکز شهر واقع شده و به تدریج به مکانی تفریحی تبدیل شده است و شامل مکان‌هایی برای گالری‌های هنری، تئاتر، بوتیک‌های هنری، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها و تفرج‌گاه‌های ساحلی است.

کازالوما

یکی از مناطق حومه شهر است که یکی از قصر‌های بزرگ و با شکوه کانادا به همین نام در آن واقع است. قصر در سال 1911 ساخته شده و خانه سرمایه‌داری به نام سر هنری مایل پیلات بوده است. این قصر، اتاق‌های مجلل، راهروهای مخفی، یک تونل 244 متری چند برج، چند اصطبل و باغ‌های زیبایی دارد. وجود قلعه در کازالومای سرسبز، عامل اصلی جذابیت منطقه است. از سال 1938، قصر به موزه تبدیل شده است.

قلعه یورک

قلعه نظامی و ساختمان‌های وابسته به آن است با مکانی تاریخی که در قسمت غربی مرکز شهر تورنتو واقع شده است. این قلعه که در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم، ارتش انگلیس و نظامیان کانادایی، آن را ساخته‌اند، امروزه محل بزرگترین مجموعه کانادایی از ساختمان‌های دوران جنگ 1812 است.

منطقه اقتصادی تورنتو

این بخش، مرکز مالی کانادا است و در مرکز تورنتو که شهر قدیمی نیز نامیده می‌شود، واقع است. در این منطقه تعداد زیادی بانک، شعب مرکزی شرکت‌ها، شرکت‌های حسابداری و قانونی بلند پایه، شرکت‌های بیمه مراکز بورس و بیشترین آسمان خراش‌های کانادا وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

اولین مکان‌های کانادایی‌ها

آسمان خراشی به طول 298 متر (355 متر با احتساب طول آنتن) که ساختمان مرکزی بانک مونترال، اولین بانک کانادا است.

مرکز اداری تورنتو

شامل 6 برج بلند است که دفتر مرکزی بانک حکومتی تورنتو و چندین مرکز اقتصادی و تجاری در آنها واقع‌اند. در این برج‌ها بیش از 21 هزار نفر، مشغول کارند و از نظر تعداد کارمند رتبه اول را در میان مراکز اداری و اقتصادی کانادا دارد.

اسکوتیا پلازا

مجموعه‌ای از برج ‌های اقتصادی و تجاری که دفتر مرکزی بانک اسکوتیا در آن است؛

رویال بانک پلازا

شامل دو برج بلند است که برج جنوبی آن 180 متر و شمالی 112 متر ارتفاع دارد. نمای خارجی هر دو برج از شیشه ساخته شده است و دو برج، روی هم بیش از چهارده هزار پنجزه دارند، که هر کدام از آنها لایه‌ای از طلای 24 عیار پوشیده ‌شده‌اند از اهداف استفاده از عیار طلا در ساختمان ایجاد عایق حرارتی برای کاهش هزینه گرم کردن ساختمان، ایجاد عایق حرارتی برای کاهش هزینه گرم کردن ساختمان بوده است. دفتر مرکزی بانک رویال و تعدادی واحد تجاری در این دو برج قرار دارند.

کامرس کورت

مجموعه‌ای از چهار برج بلند است که محل دفتر اصلی بانک تجاری سلطنتی کانادا هستند، برج شمالی این مجموعه قدیمی‌ترین آنهاست که در سال 1930 ساخته شده و برج غربی؛ بلندترین آنهاست که در طول سال‌های 1972-1976 بلندترین ساختمان کانادا نیز بوده است.

مجتمع بوک فیلدز

شامل ساختمان‌هایی اداری و دو برج است به نام‌های برج بی‌ولینگتون و برج تی دی کانادا تراست تالار افتخارات هاکی نیز در این مجمعه است. گالری آلن لامبرت که دو برج را به یکدیگر ارتباط داده، بنای بسیار زیبایی است و یکی از معروف ترین مناظر عکاسی تورنتو به حساب می‌آید. چند محله مهاجرنشین زیبا در بافت قدیمی شهر وجود دارندکه هریک با ارایه انواع غذاهای سنتی، لباس‌ها و صنایع دستی خود، از دیدنی‌های شهر هستند؛ مانند
محله چینی‌های تورنتو که بزرگترین محلخ چینی‌ها در آمریکای شمالی است؛ محله یونانی‌ها دهکده پرتغالی ها و هندوستان کوچک.


روستای بلک کریک پایونیر

روستای کوچک درست در غرب دانشگاه یورک است که ویژگی قرن نوزدهم خود را حفظ کرده است، بیش از چهل خانه روستایی با مبلمان به سبک قرن نوزدهم، منظر زیبایی طبیعت. سکونت و آرامش آن، از عوامل جذب بازدیدکنندگان هستند،

منطقه دیستلری
یک بخش تفریحی و تاریخی است که در شرق مرکز شهر واقع شده و شامل کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌هایی است که درون ساختمان‌های موروثی از گودرهام و ورتس دیستلری واقع شده‌اند این منطقه بیش از چهل ساختمان قدیمی و ده خیابان و بزرگترین مجموعه معماری صنعتی دوران ویکتوریا را در آمریکای شمالی دارد.

ایتالیای کوچک

منطقه‌ای در تورنتو است که به خاطر مشاغل و رستوران‌های کانادایی ایتالیایی خود مشهور است.
یک منطقه پیشرفته تجاری است که در شرق تورنتو واقع شده است. این منطقه به خاطر معماری‌هایی که به قبل سال 1910 بر میگردد و رستوران‌ها و مغاز‌های یونانی‌اش بسیار مشهور است.

• پارک‌ها و مناظر طبیعی شهر تورونتو کانادا :

بزرگترین پارک تورنتو است که به وسعت 161 هکتار در قسمت غربی مرکز شهر واقع شده است. فضای سبز این پارک منطقه‌ای طبیعی است و امکانات ورزشی، اماکن فرهنگی باغ‌های مختلفزمین بازی، استخر و باغ وحش به آن اضافه شده‌اند، منظره بهاری این پارک طبیعی با شکوه با شکوهفه‌های گیلاس آن بسیار زیباست.

باغ‌های آلن

این پارک و باغ‌های آن را یکی از شهرداران تورنتو به نام جرج ویلیام آلن به شهر اهدا کرده و یکی از قدیمی‌ارین شهر‌های تورنتو است. در مرکز پارک ساختمانی به نام خانه نخل هست که در آن نمونه‌ای از گیاهان مناطق استوایی نگهداری می‌شود. برخی از درختان این پارک عمری بیش از 100 سال دارند سه گونه سنجاب به نام سنجاب خاکستری سنجاب سیاه و گونه‌ای مخصوص این پارک به نام سنجاب سیاه دم قرمز در باغ آلن زندگی می‌کنند.

جزایر تورنتو

یازده جزیره در یک ردیفدر دریاچه اونتاریو قرار گرفته‌اند و محلی بسیار مناسب برای تفریحاتی ورزشی و خانوادگی فراهم کرده است سواحل زیبا، پارک تفریحی کودکان کلبه‌هایی مخصوص اجاره، قایق‌سواری و بر پایی مسابقات آبی از جذابیت‌های این جزیره هستند، یکی از فرودگاه‌های تورنتو به نام فرودگاه جزیره در یکی از این جزیره‌ها واقع است.

انتاریو پلیس

مجموعه پارک تفریحی و فرهنگی مدرنی است که در سه جزیره مصنوعی بر روی دریاچه ساخته شده است. این مجموعه ترکیبی از رستوران‌ها دهکده بچه‌ها یک آمفی تئاتر روباز، منطقه بازی‌های آبی قایق سواری روی رود راش و جاذبه‌های بسیار دیگری است.

پارک اچ تی او

پارکی در غرب دریاچه انتاریو است که در حقیقت، ساحلی مصنوعی در کنار دریاچه است.

سرزمین عجایب

بزرگترین پارک چند منظوره کانادا است که درسی کیلومتری شمال مرکز کانادا واقع شده است. این پارک در سال 1980 ساخته شده است و بیش از دویست وسیله بازی و سرگرمی دارد. در محوطه این پارک یک پارک آبی و فضایی مناسب برای پیک نیک خانوادگی نیز موجود است. پارک از می تا اکتبر، باز است.

فانتزی فیر

بزرگترین پارک سر پوشیده در انتاریو است.

باغ وحش تورنتو

این باغ وحش در شمال شرقی تورنتو واقع شده، با 287 هکتار مساحت، سومین باغ وحش بزرگ جهان است. که به شش منطقه جغرافیایی جهان تقسیم می‌شود و محل نگهداری بیش از 16 هزار حیوان (شامل ماهی و بی مهرگان) از 491 گونه مجز است که از آن میان، بیش از 5 هزار حیوان در محیط طبیعی خود زندگی می‌کنند.
بخشی از این پارک به نام زلرز به کودکان اختصاص یافته، تا بتواند به طور مستقیم با حیوانات در ارتباط باشند و زندگی در طبیعت را تجربه کنند.

• نمایشگاه، جشنواره‌ها و فستیوال های شهر تورونتو کانادا :

جشنواره در‌های باز تورنتو

در مدت این جشن که در ماه می (اردیبهشت خرداد) هرسال برگزار می‌شود، موزه‌ها و مراکز دیدنی به طور مجانی پذیرای مردم هستند.

فستیوال کاریبانا

بزرگترین جشنواره خیابانی، در شمال آمریکاست، که هر سال صد هزار جهان گرد را به خود جذب می‌کند، این مراسم، در تابستان در ماه جولای (تیر) برگزار می‌شود و مخصوص اجرای مراسم مردم در منطقه کارائیب است.

چشیدن دانفورت

یک جشنواره سه روزه غذاست که هر سال در اوایل آگوست (مرداد) در خیابان دانفورت برگزار می‌شود.

چشیدن کینگزوری

بزرگترین و بهترین جشنواره خوراکی تورنتست که در سپتامبر (شهریور) برگزار می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو

یکی از معتبر‌ترین جشنواره فیلم دنیاست، که به مدت ده روز در ماه شهریور (سپتامبر) برگزار می‌شود و فیلم‌هایی از سراسر دنیا در آن شرکت می‌کنند، جشنواره فیلم تورنتو از نظر اهمیت پس از جشنواره فیلم کن و برلین قرار دارد.

نمایشگاه ملی کانادا

بزرگترین نمایشگاه کانادا و پنجمین نمایشگاه بزرگ دنیاست. نمایشگاه ملی کانادا هر سال در هجده روز آخر تابستان تا اولین دوشنبه سپتامبر برپا می‌شود، در این نمایشگاه انواع مختلف محصولات کشاورزی، غذاهای خانگی و صنایع دستی عرضه می‌شود امکانات تفریحی مختلف از جذابیت‌های آن هستند.

جشنواره نور افشانی کاوالکید

این جشنواره هر سال از 23 نوامبر (آبان) تا 23 دسامبر (آذر) در تورنتو برگزار می‌شود و افتتاحیه آن در میدان ناتان فیلیپس، همراه با آتش‌بازی و نور افشانی است.در مدت برگزاری این جشنواره قسمت‌های مختلف شهر از پروژکتور‌های بزرگ، با رنگ‌های مختلف، نورباران می‌شود. اولین درخت کریسمس سال نیز در زمان این جشنواره، چراغانی و روشن می‌شود.

جشنواره بومی

هر سال در اواخر نوامبر و اوایل دسامبر (اواسط آذر) در مرکز راجرز برگزار می‌شود. در طول این جشنواره سه روزه، گروه‌های بومی آمریکای شمالی رقص‌های بومی زیبایی اجرا می‌کنند.


جشنواره شهر زمستانی

این جشنواره در ماه بهمن (فوریه) برگزار می‌شود و ساخت مجسمه‌ها و خانه‌های برفی، از مهم‌ترین قسمت‌های آن است اجرا‌های زیبای اسکی روی یخ و موسیقی، از برنامه‌های جنبی آن هستند.

جشنواره یخی یورک ویل

این جشنواره در اواخر فوریه (اوایل بهمن) برگزار می‌شود و یکی از برنامه‌های اصلی در این جشن، مسابقه کند کاری روی یخ است که شامل نمایشگاهی از چندین مجسمه است.

مراسم روز سنت پاتریک

این روز در هفدهم مارس (اسفند) هر سال در تورنتو جشن می‌گیرند، مردم در این روز، لباس‌های سبز می‌پوشند و در خیابان‌ها جمع می‌شوند.

جشن شکوفه‌های کانادا

این جشنواره، بزرگترین جشن گل در کانادا است که هر سال در ماه مارس (اسفند_ فروردین) با شکوفه کردن درختان باغ‌ها، برگزار می‌شود.

جشنواره مسلمانان

تابستان هر سال بهترین‌های هنر و سرگرمی اسلامی را جشن می‌گیرند، در این رویداد بیش از 50 هنرمند محلی و بین‌المللی استعداد خود را در زمینه مختلف به نمایش می‌گذارند، کنسرت هنرمندان مسلمان برجسته محبوب نمایش کمدی، بازار چند فرهنگی کارناوال کودکان، برخی از چیز‌های جالب در این جشنواره است.
انواع ملیت‌های مختلف در تورنتو هر سال جشن‌ها و مراسم مخصوص خود را برگزار میکنند که هریک در نوع خود دیدنی و جذاب هستند.

• بهترین دانشگاه های تورنتو کانادا:

مانند دیگر دانشگاه های کانادا، دانشگاه های تورنتو واقع در استان آنتاریو، مزیت سطح علمی بالا و اساتید درجه یک جهان و نقطه ضعف شهریه های تحصیلی را دارند. بهترین حالت، تلاش برای اخذ فاند از این دانشگاه هاست.

دانشگاه مک مستر از دانشگاه های تورنتو :

این دانشگاه مشتمل بر دانشکده های علوم انسانی، علوم پایه، مهندسی، مدیریت و علوم اجتماعی است و از مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری را ساپورت می کند و اخیرا در برخی از رشته ها، برای مقطع پست دکتری نیز دانشجو و محقق می پذیرد و این پذیرش بصورت بورسیه تحصیلی و با حقوق مناسب برای دانشجو انجام می شود.
دانشگاه گوئلف از دانشگاه های تورنتو :
این دانشگاه یکی از دانشگاه های مهم در زمینه کشاورزی، بهداشت و محیط زیست است و مساحت زیادی برای کارگاه های آموزشی و زمین های زراعی و آزمایشگاه ها در اختیار 6000 دانشجوی خود هر ساله قرار می دهد.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو، بهترین دانشگاه کانادا و رتبه اول این کشور است که البته دارای رتبه 15 تا 20 بهترین دانشگاه های دنیا نیز هر ساله قرار داشته است. شهریه های بالا مانند دیگر دانشگاه های کانادا، متاسفانه تحصیل در این دانشگاه را از خیلی از دانشجویان و علاقه مندان سلب نموده است، بطوریکه شهریه ها در مقطع لیسانس از 34 هزار دلار شروع می شود. این دانشگاه، دانشگاه جامع محسوب می شود و بیشتر رشته های دانشگاهی را پوشش می دهد. برخی از معروفترین دانشکده های دانشگاه تورنتو عبارتند از : دانشکده هنر و معماری، علوم، دندانپزشکی، آبخیزداری و علوم جنگل، آموزش و پرورش، مدیریت، هنر و موسیقی، پرستاری و حقوق.

دانشگاه براک :

دانشگاه براک، از بزرگترین دانشگاه های کانادا بحساب می آید و آن را می توان دومین دانشگاه استان آنتاریو دانست. بالاترین نرخ اشتغال بین فارغ التحصیلان را در بین همه دانشگاه های کانادا، این دانشگاه از آن خود کرده است. از مهمترین دانشکده های دانشگاه براک می توان به دانشکده علوم پزشکی و درمان، دندان پزشکی و بهداشت دندان، حرکت شناسی و تربیت بدنی، تکنسین داروخانه، ماساژ درمانی و علوم پرستاری اشاره کرد.

دانشگاه رایسون :

دانشگاه رایسون، از دانشگاه های قدیمی کانادا واقع در تورنتو است که در سال 1948 تاسیس شده است و در گروه دانشگاه های بزرگ کانادا با حدود 40 هزار دانشجو محسوب می شود. این دانشگاه نزدیک به 2000 کارمند دارد و از بیش از 100 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف پشتیبانی می کند و سردمدار آموزش آنلاین و نوآوری و خلاقیت در نظام آموزشی است.

دانشگاه لیکهد :

دانشگاه لیکهد از دانشگاه های جدید التاسیس و قوی کانادا محسوب میشود که تمرکز این دانشگاه بر مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری و حتی فوق دکتری است. دانشکده علوم مهندسی مهمترین دانشکده در این دانشگاه است.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در تورنتو کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :
بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com) در مارس 2020 :
• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،710.65 £ یا 4،830.80 دلار کانادا (بدون اجاره).
• هزینه یک ماهه یک نفره: 740.01 دلار آمریکا یا 1،318.81 دلار کانادا (بدون اجاره).
• هزینه شاخص زندگی در تورنتو 7.87٪ کمتر از لندن است.
• اجاره در تورنتو به طور متوسط 30.48 درصد کمتر از لندن است.
• هزینه زندگی در رده ششم از 456 شهر جهان قرار دارد.
• تورنتو دارای شاخص هزینه زندگی 74.02 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر تورنتو کانادا عبارتست از :

SEARCH
اقلام مهم هزینه به دلار کانادا کمترین تا بیشترین
رستوران ها
غذا ، رستوران ارزان قیمت 20.00 C$ 12.00-30.00
غذا برای 2 نفر ، رستوران میان رده 88.00 C$ 60.00-120.00
McMeal در مک دونالد (یا غذای معادل کمبو) 12.00 C$ 9.84-15.00
آبجو خانگی (پیش نویس 0.5 لیتری) 8.00 C$ 5.00-10.00
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری) 9.00 C$ 6.50-11.00
کاپوچینو (معمولی) 4.47 C$ 3.00-5.50
کک / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 2.45 C$ 1.75-3.50
آب (بطری 0.33 لیتر) 1.86 C$ 1.25-3.00
بازارها
شیر ، (1 لیتر) 3.05 C$ 1.32-4.50
نان شیرینی تازه (500 گرم) 3.07 C$ 2.00-4.25
برنج (سفید) ، (1 کیلوگرم) 3.93 C$ 2.00-6.50
تخم مرغ (منظم) (12) 3.62 C$ 2.25-5.00
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 21.54 C$ 7.00-40.00
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 15.41 C$ 8.00-30.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم) (یا گوشت قرمز) 21.91 C$ 10.00-40.00
سیب (1 کیلوگرم) 4.35 C$ 2.50-6.61
موز (1 کیلوگرم) 1.88 C$ 1.23-3.30
پرتقال (1 کیلوگرم) 4.56 C$ 2.14-7.00
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 4.29 C$ 2.00-6.20
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 3.30 C$ 1.00-6.59
پیاز (1 کیلو گرم) 3.23 C$ 1.00-5.00
کاهو (1 سر) 2.87 C$ 1.25-4.25
آب (بطری 1.5 لیتری) 2.14 C$ 1.00-4.00
بطری شراب (میان رده) 16.75 C$ 12.00-28.00
آبجو خانگی (بطری 0.5 لیتری) 3.34 C$ 2.00-4.55
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری) 3.53 C$ 2.30-5.00
20 بسته سیگار (ماربلو) 16.00 C$ 15.00-20.00
حمل و نقل
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 3.25 C$ 3.10-3.50
پاس ماهانه (قیمت معمولی) 151.15 C$ 146.00-160.00
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 4.00 C$ 3.25-6.00
تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی) 2.00 C$ 1.75-3.50
تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی) 35.00 C$ 30.00-53.00
بنزین (1 لیتر) 1.19 C$ 1.10-1.31
Trendline Volkswagen Golf 1.4 90 KW (ماشین) 26,000.00 C$ 22,500.00-30,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW ماشین 25,724.52 C$ 20,980.00-29,000.00
برنامه های کاربردی (ماهانه)
خدمات اساسی (برق ، گرمایش ، خنک کننده ، آب ، زباله) برای آپارتمان 85m2 145.17 C$ 80.00-255.00
تعرفه محلی تلفن همراه یک دقیقه 0.42 C$ 0.15-0.60
اینترنت (60 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر ، داده های نامحدود ، کابل / ADSL) 68.40 C$ 50.00-100.00
ورزش و اوقات فراغت
باشگاه بدنسازی ، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال 56.33 C$ 25.00-100.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت آخر هفته) 33.78 C$ 15.00-56.00
سینما ، اکران بین المللی ، 1 صندلی 15.00 C$ 13.00-18.00
مراقبت از کودک
پیش دبستانی (یا مهد کودک) ، روز کامل ، خصوصی ، ماهانه برای 1 کودک 1,555.73 C$ 1,000.00-2,200.00
مدرسه بین المللی ابتدایی ، سالانه برای 1 کودک 25,500.00 C$ 17,000.00-32,000.00
لباس و کفش
1 جیب شلوار جین (لوویس 501 یا مشابه) 73.26 C$ 40.00-100.00
1 لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای (Zara ، H&M ، …) 48.19 C$ 30.00-80.00
1 جفت کفش در حال اجرا نایک (رده متوسط) 109.72 C$ 70.00-150.00
1 جفت کفش چرمی مردانه 134.86 C$ 80.00-210.00
اجاره در هر ماه
آپارتمان (1 اتاق خواب) در مرکز شهر 2,208.44 C$ 1,900.00-2,500.00
آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز 1,761.55 C$ 1,400.00-2,200.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 3,528.19 C$ 3,000.00-4,500.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 2,635.27 C$ 2,100.00-3,500.00
قیمت آپارتمان خرید
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 10,951.20 C$ 9,687.52-13,000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز 8,287.70 C$ 6,458.35-11,000.00
حقوق و بودجه
متوسط ​​حقوق خالص ماهانه (پس از مالیات) 3,773.45 C$
نرخ بهره وام در درصد (سال) ، سالانه ، به مدت 20 سال با نرخ ثابت 3.38 2.60-5.00

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *