جامعه ایرانیان کانادا

جامعه ایرانیان کانادا

جامعه ایرانیان کانادا و علت علاقه ایرانیان برای مهاجرت به این کشور

مقدمه

با یکی دیگر از مطالب وبلاگ سایت سازمان مهاجرتی تدبیرساز در خدمت شما عزیزان هستیم و قصد داریم در خصوص جامعه ایرانیان کانادا با شما صحبت کنیم. سوالات بسیار زیادی برای کسانی که می‌خواهند این مطلب را مطالعه کنند، وجود دارد. مثلا، آیا ایرانیانی که در کانادا ساکن هستند زندگی خوبی دارند؟ جامعه ایرانیان کانادا در چه زمینه‌‌هایی فعالیت دارند؟

ایرانیانی که در کشور کانادا زندگی می‌کنند، بسیار زیاد هستند و روز به روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. دلایل بسیار زیادی برای علاقمندی ایرانیان به زندگی و اقامت در کشور کانادا وجود دارد. از چندین سال قبل جمعیت بسیار زیادی از مردم کشورمان به کانادا مهاجرت کردند و موفق شدند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند. با توجه به سرشماری‌هایی بسیار زیادی که در این کشور به انجام رسیده است، در سال‌های پیش از انقلاب ایران نیز، ایرانیان ساکن کانادا، به دلایلی مانند فرصت‌های ایده‌آل تحصیلی و شغلی روانه این کشور می‌شدند.

بعد از انقلاب جمعیت بسیار زیادی برای فرار کردن از گرانی، جنگ و مشکلات سیاسی متفاوت تصمیم به ترک ایران و مهاجرت به کانادا گرفتند. بعد از گذشت چند سال از انقلاب اسلامی هم چیزی از جمعیتی که به زندگی در کانادا علاقه داشتند، کم نشد. در واقع از انقلاب به بعد مردم ایران کشور کانادا را به عنوان یک کشور پیشرفته و مدرن برای کار، تحصیل و آزادی می‌شناختند.

جامعه کانادایی-ایرانی یا جامعه ایرانیان کانادا

جامعه ایرانیان کانادا در واقع به شهروندان ایرانی گفته می‌شود که با ملیت ایرانی در کشور کانادا زندگی می‌کنند. البته ممکن است این جمعیت دو تابعیتی هم باشند. از گذشته تا به امروز تعدد ایرانیان در کشور کانادا افزایش چشمگیری داشته است. هم اکنون هم بسیاری از ایرانیان در تلاش هستند که با رعایت کلیه قوانین ورود به کشور کانادا، در این کشور سکونت پیدا کنند.

برخی از افراد هم سعی دارند، برای ادامه تحصیل راهی کشور کانادا شوند. از دیگر دلایلی که ایرانیان علاقه دارند به کشور کانادا مهاجرت کنند، مشکلات بسیار زیاد اقتصادی و فرهنگی در کشورمان می‌باشد. نتیجه تمام این نیازها، افزایش باورنکردنی جامعه ایرانیان در کانادا بوده است.

تاریخچه حضور ایرانی‌ها در کشور کانادا

جالب است بدانید برای اولین بار در قرن 20 ایرانیان تصمیم گرفتند به کانادا مهاجرت کنند. با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، جامعه ایرانیان مقیم این کشور بسیار اندک بود. در واقع دوره‌ای که مردم به شکل گروهی به کشور کانادا مهاجرت می‌کردند، ایرانیان در میان آن‌ها حضور نداشتند. از دهه 50 تا دهه 60 میلادی تقریبا 10 تا 100 نفر از ایرانیان به کشور کانادا مهاجرت کردند، در واقع تا سال 1980 میلادی جامعه ایرانیان مقیم کانادا زیاد نبود.

اما پس از انقلاب اسلامی در سال 1979، شاهد افزایش چشمگیر ایرانیان در کشور کانادا بوده‌ایم. در دهه 80 میلادی و بیشتر در دهه 90 به طور سالانه چند هزار نفر از جمعیت کشورمان برای کار، زندگی و یا تحصیل به کانادا مهاجرت می‌کردند. جالب است بدانید تا سال 2000 این رقم تا حدود 25 هزار نفر افزایش پیدا کرد. با گذشت پنج سال حدود 28 هزار نفر دیگر که متولد کشورمان بودند، به دلایل مختلف به کشور کانادا مهاجرت کردند. در طی سال‌های بعد هم این تعداد دچار افزایش شد و الان جامعه ایرانیان کانادا بسیار گسترده و پرجمعیت شده‌ است.

چرا کانادا؟

شاید این سوال برای شما هم به وجود بیاید که چرا اکثر ایرانیان برای مهاجرت به کشورهای خارجی، کانادا را انتخاب می‌کنند. از مهم‌ترین دلایلی که به جامعه ایرانیان کانادا اضافه می‌کند، ساده بودن راه ارتباطی این کشور با آمریکا می‌باشد. اغلب دانشجویان ایرانی برای گرفتن ویزای آمریکا تلاش زیادی را به کار بستند و موفقیتی کسب نکرده‌اند. در نتیجه متوجه شدند که گرفتن ویزای کشور آمریکا کار بسیار سخت و در چند سال اخیر به نوعی غیرممکن شده است.

همه این‌ها در صورتی است که ایرانیان می‌توانند با گرفتن ویزای کشور کانادا، سفر راحتی به آمریکا داشته باشند و حتی در این کشور به سادگی تحصیل کنند. همین موضوع سبب شده که شمار ایرانیان مقیم کانادا به سرعت افزایش پیدا کند. ممکن است که جامعه ایرانیان کانادا طی چند سال آینده با افزایش بسیار بیشتری همراه شود.

نگاهی به آمار جامعه ایرانیان در کانادا

با توجه به سرشماری که در سال 2011 در کشور کانادا به انجام رسید، تعداد ایرانیانی که در کانادا ساکن بودند نزدیک به 163 هزار نفر اعلام شد. اما در سال‌های بعد این جمعیت با افزایش رو به رو شد. اغلب ایرانیانی که به کشور کانادا مهاجرت کرده بودند و در این کشور اقامت دائم داشتند، جزو طبقه مرفه جامعه بوده‌اند و به نوعی میان مردم کانادا وجهه بسیار خوبی دارند.
یکی از مواردی که نشان می‌دهد جامعه ایرانیان در کانادا افزایش پیدا کرده است و بسیاری از ایرانی‌‎ها علاقه دارند در این کشور زندگی کنند، آمارهای سال 2009 به بعد بود.

این آمارها نشان داد که تعداد ایرانی‌های کانادا روز به روز بیشتر می‌شود. با توجه به آمارهای رسمی کشور کانادا نسل‌های ایرانی جدیدی که در کانادا اقامت دارند، برای ازدواج با کانادایی‌ها پذیرش بهتری داشته و احتمال این است که نسل دورگه‌های کانادایی ایرانی در این کشور افزایش عجیبی داشته باشد.

تفکیک جامعه ایرانیان در استان‌های مختلف کانادا

با توجه با آمار سال 2011، جامعه ایرانیان در استان‌هایی مانند آلبرتا، کبک و انتاریو بسیار بیشتر از سایر مناطق کانادا بوده است. این آمارها نشان‌ می‌دادند که استان کبک حدود 11 درصد ایرانی و استان آلبرتا 4 درصد ایرانی را در خود قرار داده است. و اما استان انتاریو که نصف بیشتر ایرانیان مقیم کانادا را در خود جای داده بود با نزدیک به 58 درصد ایرانی بیشترین جمعیت ایرانی را در اختیار داشت.
چند سال پس از آماری که در سال 2011 ارائه شد، شمار جمعیت ایرانی در شهرهایی مانند ونکوور، تورنتو و همچنین مونترال افزایش یافت. جالب است بدانید 50 درصد از ایرانیانی که در کشور کانادا زندگی می‌کردند، شهر تورنتو را برای زندگی خود در نظر گرفتند. ضمنا بیشتر ایرانیانی که در شهر تورنتو حضور دارند در مناطق مارکام، تورن هیل و ریچموند هیل ساکن هستند. این آمار در سال 2019 با تغییراتی همراه بود. در واقع این آمار نشان داد که ایرانیان علاقه بسیاری زیادی به زندگی در شهر انتاریو و بریتیش کلمبیا دارند و این دو استان را به سایر استان‌های کانادا ترجیح می‌دهند.

مشاغل مورد علاقه جامعه ایرانیان کانادا

اغلب افرادی که قصد دارند به کشور کانادا مهاجرت کنند، اطلاعی از مشاغلی که در این کشور مورد قبول قرار می‌گیرد، ندارند. به غیر از دانشجویانی که در چندین استان گوناگون کشور کانادا ساکن هستند و تنها برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند، دیگر ایرانیانی که مقیم کانادا هستند، هر کدام از یک شغل مختلف در این کشور برخوردار هستند.

کار کردن در کشور کانادا در طی سالهای اخیر امر بسیار سختی بوده است و جمعیت بسیار زیاد ایرانیانی که در کشور کانادا حضور دارند، در کارهای خدماتی و برخی هم در تولید مشغول فعالیت می‌باشند. با توجه به اینکه کیفیت خدمات ارائه شده در این کشور درصد بالایی دارد، لذا پیدا کردن کار برای مهاجرین ایرانی مسئله دشواری شده است.

در حال حاضر بسیاری از مردم دنیا به دنبال دریافت ویزا برای گرفتن اقامت دائم کشور کانادا هستند. با توجه به اینکه این کشور جزو کشورهای مهاجرپذیر جهان به شمار می‌رود و در یک موقعیت بسیار ایده‌آل جای دارد، ایرانیان نیز به اقامت دائم این کشور علاقه دارند. در واقع اگر هر ایرانی بتواند در کشور کانادا یک شغل خوب پیدا کند و شرایط زندگی خوبی را برای خود فراهم سازد، بهترین زندگی را در این کشور خواهد داشت.

شرایط کار در شرکت‌های کانادایی

شرکت‌های کانادایی شرایط گوناگونی را در شهرهای مختلف طرح می‌کنند و همین موضوع شرایط فعالیت جامعه ایرانیان مقیم این کشور را دستخوش تغییرات می‌کند. آنچه که کاملا مشخص شده این است که در کانادا به تخصص افراد بیش از هر مورد دیگری اهمیت داده می‌شود. اکثر ایرانی‌ها در کشورمان مشغول کار در پست‌های مدیریتی هستند ولی در کشور کانادا تخصص بیشتر از هر چیز دیگری مهم می‌باشد.

در واقع ایرانیانی که قصد دارند در کانادا یک شغل خوب داشته باشند، حتما باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. در ضمن داشتن یک رزومه کاری مناسب می‌تواند شرایط پذیرش و مهاجرت این کشور را برای جامعه ایرانیان بهبود ببخشد. برای ایرانی‌های ساکن در کانادا، بیشتر مشاغل تخصصی با تواناهایی گوناگون مناسب می‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که قبل از مهاجرت به کانادا سعی کنید یک رزومه کاری معتبر و قابل قبول تهیه کنید و به وسیله آن در شرکت‌هایی کانادایی استخدام شوید.

جامعه ایرانیان کانادا اکثرا از رفاه مناسبی برخوردار هستند و با توجه به اینکه تحصیل در خانواده‌های ایرانی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، لذا از نگاه مردم کشور کانادا می‌توان مردم ایران را خوشنام و مورد اعتماد دانست.

اگر بخواهیم چند مورد از مشاغل جامعه ایرانیان مقیم کانادا را مثال بزنیم، می‌توان به تکنسین‌های فنی، برنامه‌نویسی، آرایشگری و مشاور امور خرید ملک اشاره کرد. این موارد از جمله شغل‌هایی هستند که ایرانیان می‌توانند، بدون در اختیار داشتن مدرک لیسانس در آن‌ها مشغول به کار شوند. در واقع در این مشاغل تنها به توانایی افراد اهمیت داده می‌شود.

افراد مشهور در میان جامعه ایرانیان کانادا

در طی چند سال اخیر شاهد حضور چندین فرد مشهور در کانادا بوده‌ایم و این موضوع نشان می‌دهد که افراد مشهور ایرانی تا چه اندازه به گرفتن ویزای این کشور علاقه دارند. یکی از افراد سیاسی که اقامت کانادا را دارد، رضا مریدی است. رضا مریدی از جمله سیاست‌مدارهایی است که در مجلس استانی انتاریو به عنوان نماینده مردمی مشغول فعالیت است.

بسیاری از افراد مشهور ایرانی بخش رسانه نیز در کشور کانادا اقامت دارند. برای مثال می‌توان به ژیان قمیشی، حسام انواری، توسکا واقدی و همچنین مازیار بهاری اشاره کرد. ضمنا تعدد ایرانیان هنرمندی که در کشور کانادا اقامت دائم دارند، روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

دورگه‌های ایرانی و کانادایی

آمار سال 2019 میلادی در خصوص ایرانیان مقیم کانادا نشان می‌دهد که نزدیک به 225 هزار نفر از کانادایی‌ها به زبان فارسی صحبت می‌کنند. با توجه به این موضوع نتیجه می‌گیریم که سهم بسیار زیادی از فارسی زبانان کانادا را ایرانیان دورگه این کشور به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین با بررسی آمار رسمی که توسط مرکز آمار کانادا ارائه شده، بسیاری از ایرانیان و کانادایی‌ها با هم رابطه نزدیکی دارند. همین رفت و آمدهایی ایرانیان و کانادایی‌ها باعث شده چندین ازدواج میان آن‌ها صورت بگیرد. جالب است بدانید که طی یک سرشماری در سال 2006 نزدیک به 122 هزار نفر از جمعیت کشور کانادا خود را ایرانی کانادایی معرفی کرده‌اند. بیش از 99 هزار نفر اصلیت خود را ایرانی معرفی کرده و نزدیک به 23 هزار نفر هم خود را ایرانی کانادایی معرفی کرده‌اند.

با توجه به این آمار می‌توان نتیجه گرفت که هم ایرانی‌ها و هم کانادایی‌ها برای ازدواج با یکدیگر مشکلی ندارند و روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند. گواه این موضوع جمعیت بیش از 200 هزار نفری حال حاضر ایرانیان در کشور کانادا است که برخی از آن‌ها دورگه ایرانی کانادایی می‌باشند.

سخن پایانی

در این مطلب با مواردی چون جامعه ایرانیان کانادا، مشاغل پردرآمد این کشور برای ایرانیان، دورگه‌های ایرانی کانادایی و اقامت افراد معروف ایرانی در این کشور صحبت کردیم. همچنین نکاتی را در مورد شرایط کار برای جامعه ایرانیان کانادا، تفکیک جمعیت ایرانی‌های مقیم کانادا و تاریخچه حضور ایرانیان در کشور کانادا بیان کردیم.

با توجه به اینکه افزایش جمعیت ایرانی در کشور کانادا بسیار چشمگیر شده است، می‌توانیم نتیجه بگیریم که اکثر ایرانیان در این کشور زندگی نسبتا خوبی دارند. گرفتن اقامت کشور کانادا و زندگی دائم در این کشور پیشرفته مطمئنا اتفاق بسیار خوبی برای هر ایرانی مشتاق مهاجرت خواهد بود. برای اینکه بتوانید در این امر موفق باشید سعی کنید تخصص و توانایی‌های خود را بالا ببرید، زیرا این مسئله اهمیت بسیار ویژه‌ای برای کانادایی‌ها دارد.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *