جنگل‌ها و پوشش گیاهی در کانادا

جنگل‌ها و پوشش گیاهی در کانادا

مناطق جنگلی و پوشش گیاهی معروف کانادا

در این مقاله به  تشریح کامل جنگل‌ها و پوشش گیاهی و انواع درختان در کانادا می‌پردازیم.

جنگل ها و پوشش گیاهی در کانادا:

پوشش گیاهی قسمت شمالی کانادا، قطبی توندرا (Tundra) است، مناطق درخت‌کاری شده تقریباً از دهانه رود منکزی تا خلیج هودسن درست در شمال خط مرزی شمالی مانیتوبا امتداد دارد و تا شرق خلیج هودسن گسترش می‌یابد. نوع درختان به آب و هوا، خاک و پوشش گیاهی و حد و مرزهای طبیعی بستگی دارد.

پوشش گیاهی از منطقه آب و هوای قطبی و زیستگاه اسکیموها آغاز می‌شود که به آن توندرا می‌گویند. در قسمت ‌های پایین‌تر به طور متناوب، جنگل‌های کوتاه و تنک (پوشش کم)، دیده می‌شود. در جنوب این درخت زار ها در شرق کانادا، اوایل جنگل‌های نسبتاً انبوه با درختان کاج بوده است. پوشش گیاهی بارز و مشخص جنوب انتاریو، جنوب کبک و ایالت‌های دریایی (نیوبرونزویک، نووا اسکاشیا و جزیره‌ی پرنس ادوارد) ترکیبی از جنگل‌های کاج و درختان برگ ریز پوشیده شده است.

جنوبی ترین قسمت انتاریو در حاشیه مرزی دریاچه‌ ایری با اونتاریو است. ناحیه پلی (pelee) در دریاچه‌ ایری به خاطر درختان برگ ریز پاییزی متنوعش از جمله درخت قهوه‌ کنتاکی (Kentucky) -که گونه مشهوری است- ایالت‌های پرایری، تا شمال رودخانه ساسکاچوان، تا حد زیادی بدون درخت هستند.

چمن زارهای کوتاه در بوته زارها، پوشش گیاهی اصلی این منطقه‌اند. چمن زارهای کوتاه در منطقه خشک که مشهور به پالیزرز تریانگل (pallisers Triangle) هستند، در جنوب شرقی ناحیه پرایری واقع‌اند. ناحیه هلالی شکل یا علف‌زارهای بلند در ناحیه پرایری واقع‌اند. ناحیه هلالی شکل یا علف‌زارهای بلند که در شمال غرب گسترده شده‌اند، با پارک یا علف زار و جنگل‌های برگ‌ریز احاطه شده است.

در شمال رودخانه‌ ساسکاچوان، یک منطقه وسیع از درختان سوزنی که به جنگل‌های سوزنی برگ شمالی معروف‌اند، وجود دارد این منطقه شامل نیوفاندلند و لابرادور، مناطق جنوب و شرق خلیج هودسن و زمین‌هایی است که به سمت غرب تا کوه‌های راکی گسترش می‌یابند. از گونه‌های اصلی این منطقه می‌توان به صنوبر سیاه، کاج و سپیدار اشاره کرد.

دره‌ها و دامنه‌های خشک کوه‌های راکی از جنگل‌های کم پشت که عمدتاً با کاج و صنوبر پوشیده شده است و تراکم و انبوهی این جنگل ها به سمت مناطق غربی که بارندگی در آن‌ها بیشتر است افزایش می‌یابد. مناطق ساحلی به ویژه در دامنه‌های غربی از جنگل‌های انبوه درختان سوزنی برگ برگ که عمدتاً کاج، صونر، شوکران، داگلاس (doughas)، بلسام (Balsam) و سوند پوشیده شده است.

مناطق جنگلی معروف کانادا

منطقه جنگلی یک کمربند یا منطقه بزرگ جغرافیایی است که از نظر نوع درختان و تراکم توزیع درختان یکنواخت باشد. کانادا، سرزمین جنگل ها و مناطق سرسبز و کاج هاست. کانادا را می توان به هشت منطقه جنگلی تقسیم کرد. در ادامه بطور مختصر به معرفی مناطق جنگی کانادا پرداخته می شود.

محیط زیست و طبیعت، یکی از انگیزه های افراد برای مهاجرت است و از این نظر، اطلاع از مناطق جنگی برای مهاجرت هم می تواند مفید باشد.

جنگل بورآل یا جنگل های شمالی (Boreal Forest Region):

تقریباً 80 درصد از اراضی جنگلی کانادا در منطقه وسیع جنگلی گنجانیده شده است، که در یک قوس جنوبی در جنوب از رودخانه مکنزی رودخانه دلتا و مرز آلاسکا تا شمال شرقی بریتیش کلمبیا، در سراسر شمال آلبرتا و ساسکاچوان، از طریق مانیتوبا ، انتاریو و کبک احاطه شده است.

شمال نیوفاندلند در سواحل دریای لابرادور. منطقه شمال جنگل های بورآل از جنگلی باز تشکیل شده است که درختان از هم دورتر و در اندازه کوچکتر و با تراکم کمتر رشد می کنند. زیرا جنگل به سمت تندرا (تنک و کم تراکم) کشیده می شود، جایی که فقط نمونه های کوتوله باقی مانده است.

جنوب جنگل های بورآل، جنگلی متراکم و بسته وجود دارد که در مرز جنوب غربی آن در استان های دشت مانند با زمین مسطح، جای خود را به یک منطقه تحت تسلط درختان صنوبر می‌دهد.

صنوبر سفید و سیاه گونه های اصلی جنگل های شمالی هستند ولی انواع درختان کاج نیز در فواصل دور از هم دیده می شود. در این منطقه ترکیبی متنوع از درختان پهن برگ دیده می شود، از جمله درخت غان سفید، صنوبر بالسام و صنوبر کبود.

منطقه جنگلی دریاچه های بزرگ لاوارنس (Great Lakes-St Lawrence Forest Region)

گرچه این منطقه جنگلی، کمتر از یک دهم اندازه از جنگل های شمالی است، اما منطقه جنگلی دریاچه های بزرگ لاوارنس، دومین منطقه بزرگ جنگلی کاناداست. به استثنای فاصله 322 کیلومتری که ناحیه مرکزی ساحل شمالی دریاچه سوپریور را شامل می‌شود، این جنگل از جنوب شرقی مانیتوبا تا شبه جزیره گاسپ امتداد یافته است.

این منطقه جنگلی با منطقه جنگلی برگریز از جنوب هم مرز است و یک جنگل انتقالی شامل درختان مخروطی و پهن برگ است.

گونه‌ها و درختان برجسته این منطقه جنگلی شامل کاج سفید، کاج قرمز، هملاک شرقی و توس زرد است. افرا های قرمز، راش، بلوط قرمز، چوب بلوط و نارون سفید نیز وجود دارند، مانند بسیاری از گونه های ساحلی.

منطقه جنگلی آکادان (Acadian Forest):

همانند منطقه جنگلی دریاچه های بزرگ لاوارنس، منطقه جنگلی آکادان، محدود به نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و بخش بزرگی از نیوبرانزویک است. معمولاً صنوبر سرخ، درخت صنوبر، توس زرد و افرا شکری در این منطقه جنگلی یافت می‌شود.

صنوبر سیاه، توس و توس خاکستری، بلوط قرمز، نارون سفید، خاکستر سیاه، راش، افرا قرمز ، آسپن لرزان و صنوبر گلابی نیز به طور گسترده در این منطقه جنگلی توزیع شده است.

منطقه جنگلی برگریز (Deciduous Forest Region)

منطقه جنگلی برگریز، کوچکترین منطقه جنگلی کاناداست که با ساحل جنوب شرقی دریاچه هورون و سواحل شمالی دریاچه های اری و انتاریو هم مرز است.

این منطقه علی رغم کوچک بودن، بیشترین تعداد گونه بومی درخت را در هر بخش دارد. در کنار درختان پهن برگ رایج در این منطقه جنگلی، درختان لارنس، درخت خیار، لاله ها، آدامس سیاه، خاکستر آبی، ساسافرا، گردو و سایر درختان یافت می شود. در ختان مخروطی فقط به شکل گونه های کاج سفید، تاماراک، سرو قرمز شرقی و گل بلوک شرقی دیده می شوند.

منطقه جنگلی ساحلی (Coast Forest Region):

منطقه جنگلی ساحلی، دامنه های دریایی تحتانی کوههای ساحلی برتیش کلمبیا را در بر می گیرد و تا جزایر ساحلی امتداد می یابد. گونه های درخت برجسته این منطقه عبارتند از: گل های غربی، صنوبر داگلاس، سدر قرمز غربی و صنوبر Sitka، که به دلیل ارزش بالا به عنوان درختان تولید کننده چوب مشهور هستند.

به علاوه، درختان پهن برگ (به عنوان مثال، چوب پنبه سیاه، توسکا قرمز، افرا برگ بزرگ) دارای توزیع محدودی در این منطقه هستند و البته این نوع از درختان از اهمیت اقتصادی کمی برخوردارند.

منطقه جنگلی ساب آلپین (Subalpine Forest Region):

این منطقه مرکب از جنگل های مخروطی، در ارتفاعات کوهستانی بریتیش کلمبیا و غرب آلبرتا واقع شده است. درختان مشهور این منطقه عبارتند از صنوبر انگل، صنوبر آلپی و کاج لنج، در حالی که گاها گونه هایی شامل کاج اروپایی غربی، کاج سفید و کاج کمر به همراه درخت سرو زرد و سرو کوهی نیز در دامنه های پهناورتر دیده می شوند.

منطقه ساب آلپین نقش مهمی در شکوه و جلال چشم انداز سلسله جبال کوردیلرا کانادا دارد و نقش منحصر به فردی در حفاظت از آبخیزداری و کنترل جریان آب در مناطق کوهستانی دارد. درختان در ارتفاعات پایین تر در این منطقه، برای چوب پرورش داده می شوند.

منطقه جنگلی مونتان (Montane Forest Region):

این منطقه شامل فلات مرکزی بریتیش کلمبیا و چندین دره مجاور در مرز آلبرتا است. مناطقی که دارای آب و هوای خشک غالب است. درخت مشخصه این منطقه، صنوبر آبی داگلاس است. انواع کمتری از درختان منطقه ساحلی، کاج Lodgepole و آسپان ارزشی نیز وجود دارد و صنوبر سفید در مناطق دره ای و خنک تر یافت می‌شود.

در قسمت های جنوبی جنگل باز منطقه، کاج ponderosa می روید. صنوبر انگلمن و صنوبر آلپی از ناحیه ساب آلپین، به همراه توس سفید غربی گونه های مهم محدوده شمالی این منطقه جنگلی زیبا هستند.

منطقه جنگلی کلمبیا (Columbia Forest Region):

این منطقه در جنوب شرقی بریتیش کلمبیا بین کوه‌های راکی و فلات مرکزی قرار دارد و مسیر خود را از طریق منطقه ساب آلپین در امتداد دره‌ها و دریاچه‌های رودخانه باز می‌کند.

جنگل این کمربند مرطوب به شدت شبیه جنگل های ساحل است. اگرچه گونه های کمتری در این منطقه می رویند. درختان مشخصه این منطقه، سدر سرخ غربی و هملای غربی است.

صنوبر آبی داگلاس به طور گسترده ای توزیع شده است و در قسمت های جنوبی نیز، کاج سفید غربی، لچک غربی، صنوبر بزرگ و سرخدار غربی یافت می شود. صنوبر انگلمان در دره فریزر فوقانی و گهگاه در ارتفاعات بالاتر در منطقه یافت می شود.

نام و مشخصات 10 درخت معروف کانادا:

درخت کاغذ توس (Paper Birch)

این درخت بیشتر در استان ساسکاچوان دیده می شود و نزدیک به یک قرن و نیم زندگی می کند و در کل نقشه کانادا دیده می شود. مانند بسیاری از درختان کانادایی، این درخت در گرما و رطوبت خیلی خوب دوام نمی آورد، اما در زمستان و در شرایط سخت آب و هوایی استقامت خوبی دارد و این یک درخت بلند و با افتخار و صلابت است.

درخت کاج Lodgepole

درخت کاج Lodgepole Kanada یا کاج کریسمسی، همه جا و بخصوص در غرب کانادا رشد می کند. هرکسی که در این منطقه پیاده روی کرده است، با جنگلهای انبوه Lodgepole روبرو شده است.

این درخت که به دلیل قد بلند و لاغر بودن شناخته شده است، با برگهای سوزنی بلند آن مشخص شود. این درخت به دلیل آفت هایی مانند سوسک کاج مخوف و تغییرات آب و هوایی، در حال کاهش و نابودی است.

درخت سرو قرمز غربی

این درخت دارای نامهای زیادی از جمله سرو اقیانوس آرام، غول سدر و شینگل وود است. این درخت، در سواحل غربی کانادا، در برتیش کلمبیا رشد می کند. این درخت دوستدار آب است. شما آن را در هیچ جای دیگر پیدا نمی کنید. دیدن دویست پا سرو قرمز به قطر سه متر غیر معمول نیست.

درخت صنوبر سفید

این درخت زیبا اکثر مناطق کانادا را با برگ های سوزنی کوتاه زیبای خود پوشانده است. سفید صنوبر که به دلیل داشتن سیستم ریشه ای بسیار پیچیده و پرتراکم شناخته شده است، در اکثر شرایط می تواند آب پیدا کند و قادر است آب و هوای خوبی را برای در زمان خشکسالی ایجاد کند. جالب اینجاست که این شمالی ترین درخت در کانادا است.

درخت بلوط قرمز

درخت بلوط قرمز کانادا درخت استانی جزیره پرنس ادوارد بحساب می آید. شما این درخت را فقط در یک بخش کوچک از مناطق شرقی کانادا، خواهید یافت. چوب این درخت، چوب بسیار مناسبی برای صنعت مبلمان و صنعت ساخت وساز است لذا همواره در معرض نابودی و قطع بیش از اندازه قرار دارد و می بایست از آن محافظت جدی بعمل آید.

درخت تمارک لارچ

تاماراك درختی است که در بیشتر مناطق كانادا به جز ساحل غربی رشد می کند، تاماراك درخت سرزمینی مناطق شمال غربی است. تاماراك قادر به زنده ماندن در دماي كمتر از صفر درجه سانتی گراد است و اين درختي است كه خليج هادسون را احاطه كرده است. Tamarack گلهای کوچک تولید می کند که در ماه های تابستان دیده می شود.

درخت کوه راکی

درخت کوهی Rocky Mountain صنوبری است که به عنوان صنوبر Subalpine هم شناخته می شود ، این درخت از نیمه راه یوکان تا مرز ایالات متحده رشد می کند و بخش اعظمی از بریتیش کلمبیا را در بر می گیرد. این معمولاً نوع درختی است که به عنوان درخت کریسمس در کانادا فروخته می شود. این درخت که معمولاً برای تولید کاغذ استفاده می شود ، منعطف در برابر تغییر آب و هوا است. از نظر تاریخی ، برخی از مردم برگ درخت کوه Rocky را جوشانده و از آن برای رشد موهایشان استفاده می کنند.

درخت توس زرد

این درخت به دلیل تنه زرد بسیار مشخص آن نامگذاری شده است. برگهای این درخت در پاییز ریخته و در بهار مجدد رشد می کند. این درخت در سراسر کبک دیده شده است

درخت شکر افرا

Sugar یکی از بزرگترین Maple ها در کانادا است و برگی که در پرچم کانادا دیده می شود از این درخت گرفته شده است. در بهار ، بسیاری از مردم برگ این درخت را برای شربت و شکر برداشت می کنند.

درخت کوه سفید

این درخت در سرتاسر شرق کانادا یافت می شود. مانند بسیاری از درختان مختلف، این درخت به قارچ Chaga معروف است. Chaga به درختان حمله می کند و سپس بر روی درختان توس پوسیده رشد می کند. با دارا بودن بسیاری از خواص دارویی ، Chaga بسیار ارزشمند است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *