معرفی دانشگاه‌های جهان

معرفی دانشگاه‌های جهان

معرفی دانشگاه‌های قاره اروپا

معرفی دانشگاه‌های قاره آفریقا

معرفی دانشگاه‌های قاره آمریکا

معرفی دانشگاه‌های قاره آسیا

معرفی دانشگاه‌های قاره استرالیا

در سال‌های اخير، رتبه بندی‌های علمي به منظور مقايسه و معرفی دانشگاه‌های جهان، گسترش چشمگيری يافته است. بر مبناي پيشرفت‌های صورت گرفته چندین معیار برای معرفی برترین دانشگاه‌ها مشخص شده، ولي شاخصهاي مربوط به بهره وري علمي و پژوهشی کادر علمي دانشگاه‌ها، نقش برجسته اي درتمام اين رويکردها دارند.

پیشگام این رتبه بندی های علمی از دانشگاههای جهان، موسسه آموزش عالی دانشگاه جایو تانگ شانگهاي بود، و در حال حاضر رتبه بندی QS و تایمز نیز بعنوان معیاری در این رتبه بندی جای می گیرند. برای اطلاع دقیق از رتبه بندی های سال 2021 کافی است وارد سایت مرتبط با رتبه بندی شده و اسم دانشگاه مورد نظر خود را جستجو کنید. حتی برای شما این امکان وجود دارد که براساس رشته خود و بطور موضوعی این جستجو را در بین دانشگاه ها انجام دهید. دانشگاه های ام آی تی، استنفورد و هاروارد در آمریکا در رده اول تا سوم این رتبه بندی در سال 2021 قرار دارند. دانشگاه آکسفورد در انگلستان در رتبه 5 و دانشگاه تورنتو در کانادا در رتبه 25 این لیست جای گرفته اند.

اگر قصد دارید بورسیه شوید و در خارج از کشور تحصیلات خود را ادامه دهید، باید روی یک دانشگاه برتر که دارای رشته‌های مرتبط با شما می باشد تمرکز کنید.

دانشگاه‌های سطح پایین ممکن است نتوانند انتظارات شما برای بورسیه را فراهم آورند چرا که دارای بودجه های محدودی هستند. لذا شما باید با در نظر گرفتن علایق خود به جست‌وجو و تحقیق پیرامون دانشگاه‌های برتر کشور بپردازید، شرایط آن‌ها را بررسی کنید تا دقیق‌تر تصمیم بگیرید.

بهتر است این نکته را نیز در نظر بگیرید برای بورسیه شدن در دانشگاه‌های خارج از کشور تنها دانشگاه و رشته مهم نیست تلاش و پشتکار و داشتن رزومه‌ی تحصیلی عالی نیز تأثیر بسیاری دارد. اعتبار دانشگاهی که می خواهید از آنجا پذیرش بگیرید از جنبه دیگری نیز حائز اهمیت است که آینده شغلی شما ارتباط مستقیمی با کیفیت مدرک تحصیلی دارد. اما پیش از آن،‌ برای کسانی که برای بورسیه اپلای نمی کنند، تامین هزینه تحصیل و زندگی در کشور مقصد باید در اولویت باشد.

کسانی که روی گزینه کار در حین تحصیل حساب باز می کنند، باید به این نکته توجه کنند که تحصیل عامل اصلی اجازه حضور آنها در آن کشور است، لذا اولویت خود را بر برآوردن شرایط لازم بر معتبر بودن ویزای تحصیلی خود قرار دهند.

در صورتی که نمی توانید هزینه های خود را از قبل تامین کنید، یک دانشگاه مناسب با شرایط تان انتخاب کنید تا از جنبه های مختلف حمایتی از جمله حمایت های مالی برخوردار شوید. بعضی از افراد روی تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان تأکید می‌کنند که در ادامه به تفکیک به معرفی دانشگاه های قاره اروپا، معرفی دانشگاه های قاره آمریکا، معرفی دانشگاه های قاره آسیا، معرفی دانشگاه های قاره آفریقا و معرفی دانشگاه های قاره استرالیا می پردازیم.

اما باید بدانید که فرآیند یادگیری، بیشتر به خود دانشجو بستگی دارد تا محل دانشگاه و نوع دانشگاه، البته وقتی دانشگاه امکانات آموزشی بالایی داشته باشد و در ارتباط تنگاتنگ با صنعت باشد، باعث ایجاد انگیزه در دانشجویان می‌شود، اما وقتی به رشته‌ای علاقه نداشته باشید هرچقدر هم دانشگاه خوب باشد بازهم از تحصیل لذت نخواهید برد. بهترین توصیه برای شما متقاضیان محترم می تواند در چند مورد خلاصه شود:

اولویت‌های زندگی خود را بهتر بشناسید.

به اهداف خود دقت کنید.

علایق خود را در نظر بگیرید.

برای موفقیت بیشتر تمام پیش‌نیازهای رشته‌ی خود را کسب کنید.

بهتر است ابتدا اطلاعات کاملی از دانشگاه ها در قاره های مختلف را جمع آوری کنید و سپس اولویت بندی کنید. یکی از معیارها برای دسته بندی و معرفی دانشگاه های جهان، براساس رتبه بندی دانشگاه ها در سال 2021 می باشد.

معرفی دانشگاه های قاره اروپا

در دسته بندی دانشگاه های اروپا می توانیم آنها را به براساس زبان تحصیل به دو دسته دانشگاه های انگلیسی زبان و غیر انگلیسی زبان تقسیم بندی کنیم. البته در مقاطع تحصیلات تکمیلی و برخی رشته ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه های برتر اروپایی دوره ها به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌شود.

اخذ پذیرش تحصیلی در این دانشگاه‌ها منوط به داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا زبان تدریس دانشگاه خواهد بود. در این بین، دانشگاه های تاریخی با قدمت طولانی و شهریه کم یا حتی رایگان، اروپا را به گزینه ی بسیار جذابی جهت تحصیل برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. کشورهای زیادی وجود دارند که می توانید در آنها تحصیل کنید، اما بهترین دانشگاه ها براساس نوع رشته متفاوت است. ۱۰ دانشگاه برتر اروپا، موسسات واقع در کشورهای انگلیس، سوئیس، آلمان و سوئد را شامل می‌شوند.

دانشگاه آکسفورد در انگلستان و دانشگاه فدرال سوییس و کمبریج انگلستان بعنوان سه دانشگاه برتر اروپا در سال 2021 در رقابتی نزدیک به ترتیب رتبه 5-6 و 7 جهان را به خود اختصاص داده اند. 34 دانشگاه اروپا در بین 100 دانشگاه برتر جهان جای گرفته اند. این بدان معنی است که یک سوم دانشگاه های رتبه تا 100 جهان در اروپا قرار دارند. در ادامه به معرفی اختصاری برخی از این دانشگاه های برتر پرداخته می شود:

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

این دانشگاه دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از دانشگاه بولونیا) است در حال حاضر این دانشگاه دارای بیش از ۲۰۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است و دارای نرخ استخدام 95 درصدی فارغ التحصیلان این دانشگاه می باشد. اخذ پذیرش از این دانشگاه بسیار رقابتی است پس بهتر است رزومه خود را برای اخذ پذیرش از این دانشگاه تقویت نمایید.

مؤسسه فناوری فدرال زوریخ (Swiss Federal Institute of Technology)

این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپا و جهان است که در شهر زوریخ قرار دارد. این دانشگاه در رشته‌های مهندسی جز بهترین دانشگاه‌های جهان است که جوایز نوبل بسیاری کسب کرده است. آلبرت اینشتین، ریچارد ارنست و ریچارد اف. هک از جمله افراد سرشناسی هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج بریتانیا واقع شده‌است که در سال ۱۲۰۹ تأسیس شده است. آیزاک نیوتن و جان هاروارد از جمله افراد برجسته‌ای بوده‌اند که در تاسیس این دانشگاه نقش برجسته ای ایفا کرده‌اند.

کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)و کالج دانشگاهی لندن (University College London)

 در بحث معرفی دانشگاه  جهان میتوان گفت  دو دانشگاه از برترین دانشگاه‌های جهان در انگلستان هستند. ورود و تحصیل در این دانشگاهها برای دانشجویان بین‌المللی بسیار دشوار است و از این نظر مشابه دانشگاه MIT هستند. دانشگاه لندن موفق به دریافت ۳۲ جایزه نوبل شده است که بیشتر این جوایز در زمینه فیزیولوژی و پزشکی است.

معرفی دانشگاه های قاره آمریکا

همان طور که میدانید کشور امریکا سرزمین فرصت ها است و هر فردی خواهان تحصیل و کار در کشور امریکا می باشد. دانشگاه های آمریکایی شرایط متفاوتی نسبت به دانشگاه های اروپایی دارند. متقاضیان تحصیل در قاره آمریکا در مقاطع فوق لیسانس، دکتری و پست دکتری، برای دریافت بورسیه تحصیلی باید بتوانند نمرات بالای تحصیلی در کنار نمره بالای آزمون جی آر ای و مقالات علمی بین المللی را ارائه دهند و به دنبال یک استاد راهنما به عنوان سوپروایزر برای مدت تحصیل در قاره آمریکا باشند و نظر او را برای همکاری در یک پروژه خاص، جلب نمایند. اخذ پذیرش در مقاطع دکتری و پست دکتری و تحصیل در قاره آمریکا در این مقاطع، در مقایسه با مقطع لیسانس و فوق لیسانس، کمی دشوارتر است.

کوچ  با داشتن سابقه طولانی در زمینه اخذ پذیرش دکتری از بهترین دانشگاههای آمریکا، پروسه مهاجرت تحصیلی به قاره آمریکا را برای شما، با کمترین هزینه، تسریع می بخشد. قاره آمریکا بعنوان برترین مقصد تحصیلی جایگاه بهترین دانشگاه های جهان در سال 2021 شامل دانشگاه های ام آی تی، استنفورد و هاروارد در رده اول تا سوم جهان می باشد. دلایل جذابیت تحصیل در آمریکا برای دانشجویان بین المللی را باید در اعتبار دانشگاه های آمریکا و کیفیت سیستم آموزش عالی این کشور جستجو کرد.

با توجه به فراوانی دانشگاه های معتبر در آمریکا پیدا کردن دانشگاهی مناسب، برای متقاضیان تحصیل در آمریکا کار چندان سختی نیست. ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های ممتاز آمریکا که با شرکت ها و صنایع مختلف این کشور هم همکاری می کنند و می توانند زمینه ساز پیشرفت های کاری در این کشور شوند. کشور کانادا هم که در آمریکای شمالی قرار دارد با ارائه سه دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا در رده بندی 25-31 و 45 جهانی توانست مقصد دانشجویان بین المللی بی شماری از سراسر جهان از جمله ایران باشد.

در ادامه به معرفی اختصاری برخی از دانشگاه های برتر قاره آمریکا پرداخته می شود:

مؤسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology)

موسسه فناوری ماساچوست در اوسط قرن ۱۹ میلادی تاسیس شده است و برترین دانشگاه دنیا واقع در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا است و معمولاً با نام اختصاری آن یعنی اِم‌آی‌تی (MIT) شناخته می‌شود. دانشگاه ام‌آی‌تی همه ساله به‌عنوان بهترین دانشگاه مهندسی جهان انتخاب می‌شود.

دانشگاه هاروارد (Harvard University)

دانشگاهی خصوصی در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه نقش برجسته‌ای در نظام آموزشی آمریکا ایفا کرده است. مریم میرزاخانی و کامران وفا از جمله افراد سرشناس این دانشگاه هستند.

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

دانشگاه استنفورد یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه که در منطقه دره سیلیکون در ایالت کالیفرنیا قرار دارد نقش برجسته‌ای در اقتصاد این شهر ایفا می‌کند و بسیاری از شرکت‌های معتبر در زمینه فناوری اطلاعات توسط فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تأسیس شده‌اند. استیون هاوکینگ، فیزیک‌دان و کیهان‌شناس معروف انگلیسی، دانشگاه استنفرد را دانشگاهی منحصر به فرد در دنیا می‌دانست.

معرفی دانشگاه های قاره آسیا

دو دانشگاه

National University of Singapore (NUS)

Nanyang Technological University, Singapore (NTU)

سنگاپور با رتبه های 11 و 13 در جهان بعنوان برترین دانشگاه های آسیا در سال 2021 شناخته می شوند. بعد از آنها Tsinghua University در چین در رتبه سوم این لیست و با رتبه جهانی 15 در سال 2021 جای گرفته است. در میان دانشگاه های ایران به ترتیب دانشگاه های شریف، امیرکبیر و تهران با رتبه های 409-477 و 591 جهانی در این لیست قراردارند. در سال 2021 تنها 5 دانشگاه از ایران در لیست دانشگاه های با رتبه زیر 1000 در جهان قرار دارند در حالیکه در کشورهای همسایه ایران همچون ترکیه 9 دانشگاه از مجموعه دانشگاه های ترکیه در این لیست قرار دارند. در ادامه به معرفی اختصاری برخی از این دانشگاه های برتر پرداخته می شود:

دانشگاه ملی سنگاپور(National University of Singapore)

این دانشگاه که قدیمی ترین دانشگاه سنگاپور و قدیمی ترین دانشگاه جنوب شرق آسیا می باشد دارای 16 دانشکده است و یکی از 10 افتخار علمی قاره آسیا محسوب می شود. این دانشگاه دارای بودجه های تحقیقاتی هنگفتی است که البته نتایج این تحقیقات علمی به مراتب دارای بازدهی مالی، صنعتی و علمی بیشتری نسبت به این بودجه صرف شده می باشند.

دانشگاه Tsinghua

دانشگاه Tsinghua در مرکز محیطی تاریخی در northwest Beijing واقع شده است که در سال 1911 تاسیس شده است.

معرفی دانشگاه های قاره آفریقا

تعداد دانشگاه های قاره آفریقا که بتوانند در مقیاس جهانی جایگاه قابل توجهی را کسب کنند، اندک است. اما دو دانشگاه

University of Cape Town

University of Witwatersrand

در آفریقای جنوبی با رتبه های 220 و 403 در جهان در سال 2021 بعنوان برترین دانشگاه های آفریقا شناخته می شوند. بعد از آنها دانشگاه The American University in Cairo در مصر در رتبه سوم این لیست و با رتبه جهانی 411 جای گرفته است.

در ادامه به معرفی اختصاری برخی از این دانشگاه های برتر پرداخته می شود:

دانشگاه کپ تون (University of Cape Town)

در سال 1829 کالجی مخصوص پسران در محل دانشگاه ساخته شد و سپس به مرور زمان این محل گسترش یافت و امروزه با عنوان دانشگاه Cape Town شناخته می شود. این دانشگاه بیش از 26000 دانشجو دارد که 5000 نفر از آنها را دانشجویان بین المللی از بیش از 100 کشور جهان تشکیل می دهند. البته تعداد زیادی از آن ها از کشورهای محدوده SADC هستند. این دانشگاه هرساله میزبان رویدادهای علمی و تحقیقاتی بسیاری می باشد.

معرفی دانشگاه های قاره استرالیا

در بحث معرفی دانشگاه های جهان میتوان ، دو دانشگاه ملی استرالیا و سیدنی در کشور استرالیا با رتبه های 31 و 40 در جهان بعنوان برترین دانشگاه های استرالیا در سال 2021 شناخته می شوند. همچنین دانشگاه ملبورن با رقابتی تنگاتنگ با دانشگاه سیدنی در رتبه سوم این لیست و با جایگاه 41 جهانی جای گرفته است.

در ادامه به معرفی اختصاری برخی از دانشگاه های استرالیا و نیوزیلند پرداخته می شود:

دانشگاه ادیث کوان استرالیا (Edith Cowan University)

این دانشگاه که در زمره دانشگاه های جوان استرالیا قرار می گیرد، یک دانشگاه بزرگ متشکل از چندین پردیس می باشد که در سال 1991تاسیس شده است و در غرب استرالیا واقع شده و به خاطر شیوه آموزش منحصر به فرد، برتری در کارهای تحقیقاتی و مشارکت با جامعه زبانزد دانشجویان بین المللی می باشد.

دانشگاه وسترن سیدنی ( Western Sydney University )

دانشگاه وسترن سیدنی که از آن با عنوان دانشگاه سیدنی غربی نیز نام می برند، در سال 1989 تاسیس شده است و در زمره 100 دانشگاه جوان برتر جهان قرار دارد. در برخی از رشته ها همچون پرستاری در سطح قابل قبولی در جهان قرار دارد.

دانشگاه موناش ( Monash University)

دانشگاه موناش در سال 1958 در ملبورن استرالیا تاسیس شده است. ششمین دانشگاه برتر استرالیا و 55 امین دانشگاه برتر در جهان می باشد. دانشگاه موناش از برترین دانشگاه های جهان در زمینه داروسازی می باشد و تنها دانشگاه استرالیا است که به شما این امکان را می دهد تا بدون آزمون و تنها براساس معیارهای تحصیلی خود بتوانید وارد دوره پزشکی آن شوید.

دانشگاه اتاگو (Otago)

معرفی دانشگاه های جهان : دانشگاه های نیوزیلند نسبت به استرالیا بسیار محدودتر هستند و بودجه تحقیقاتی کمتری دارند. دانشگاه اتاگو در سال 1869 بعنوان اولین دانشگاه نیوزیلند تاسیس شده است و هر ساله در لیست 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. لذا بودجه تحقیقاتی زیادی به خصوص در مقطع دکتری در اختیار دارد تا جاییکه هزینه تحصیل دانشجویان دکتری در این دانشگاه با دانشجویان بومی برابر است.

جمع بندی

انتخاب مناسب برای هر متقاضی، در میان کشورهای مختلفی که در این مقاله بررسی کرده ایم، با توجه به شرایط متقاضی از جمله سطح مالی، رزومه تحصیلی و هدف شان از تحصیل متفاوت است.

اما آنچه برای همه متقاضیان مشترک است، داشتن چشم انداز روشن در آینده و به کار بردن تمامی استعدادهای فردی در حضور امکانات محیطی است که تعریف مقصد مناسب تحصیل را برای هر فرد متمایز می سازد.با معرفی دانشگاه های جهان توسط سازمان مهاجرتی کوچ با راهنمایی هزاران دانشجو در امر مهاجرت، علاوه بر نشان دادن مسیر متناسب جهت رسیدن به اهدافتان، می تواند در تمامی مراحل کار در کنار شما باشد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *