زبان و دست خط کانادایی

زبان و خط کانادایی

آشنایی با زبان و خط کانادایی

زبان و خط کانادایی : کانادا دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی دارد. بنا بر آمار سال2006، حدود 67 درصد از مردم کانادا به زبان انگلیسی، و حدود 19 درصد به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. زبان انگلیسی، زبان اکثریت مردم کانادا و تقریباً تمام ایالت‌های کانادا به جز کبک استو تنها 6/3 درصد از انگلیسی زبانان کانادا در کبک زندگی می‌کنند.

حدود 90 درصد از فرانسوی زبانان، در کبک ساکنند و بقیه آنها در نیوبرونزیک، اونتاریو و جنوب مانیتوبا زندگی‌ می‌کنند. در کانادا علاوه بر زبان‌های رسمی، افراد مهاجر نیز به زبان‌های مختلف دیگری سخن می‌گویند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از چینی، 6/2 درصد؛ پنجابی 9/0 درصد؛ اسپانیایی 7/0 درصد؛ ایتالیایی 6/0 درصد؛ اکراینی 5/0 درصد و غربی غربی 5/0 طبق این گزارش مهاجران فارسی زبان، با حدود یک صد هزار نفر جمعیت، از نظر بزرگی شانزدهمین گروه سخن‌گویان به زبان غیر رسمی کانادا هستند؛ البته به نظر می‌رسد تعداد مهاجرین ایرانی بیشتر باشد زبان‌های بومی کانادا که بیشتر آنها فقط در کانادا به کار می‌روند_ زبان کمتر از یک درصد از جمعیت این کشور است که در حال نابودی هستند.

از زبان‌های بومی مشهور کانادا می‌توان به کری (Cree) اینو کتیتوت (Inuktitut) اجیبوی (Ojibway) اینو (Innu) و دنی (Dene) اشاره کرد.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *