قوانین زناشویی در کانادا

قوانین کانادا در مورد روابط حاکم بر زندگی زناشویی

قوانین کانادا در مورد روابط حاکم بر زندگی زناشویی: رابطه زن و شوهر در کشور‌های غربی و همچنین در کانادا بر اصل تساوی کامل در همه چیز منجمله کار و کوشش کشیدن بار زندگی به دوش هر دو استوار می‌باشد و این فرهنگ چنان ریشه دارد که اکثراً دیده می‌شود زن و شوهری به رستوران می‌روند، هر کس پول غذای مصرفی خود را شخصاً پرداخت می‌کند.

البته این امر بستگی دارد که برای به دوش کشیدن بار زندگی در روز‌های اول زندگی مشترک از جانب زن و شوهر اتخاذ گردیده است که چگونه عمل کنند. آیا مسئولیت و مخارج را تقسیم‌بندی کنند و یا حقوق‌ها را در یک حساب بریزند و از آن جا خرج زندگی را پرداخت کنند؛ ولی این یک اصل مسلم و خدشه ناپذیر است که بار زندگی بر دوش هر دو باشد و این امر برای خانواده‌ی ایرانی که عادت بر این فرهنگ ندارد سخت و ناگوتر می‌آید و خیلی سخت این مسئله را در خانواده جا می‌اندازد.

چه به طور کلی خانم‌های ایرانی، به مسئولیت تمام و کمال شوهر و به عبارتی مرد خانه عادت دارند، حتی پس از رفتن سر کار و گرفتن حقوق، پرداخت قسمتی از مخارج خانه برایش دشوار می‌باشد. و این هم یکی از موارد اختلاف دائمی خانواده‌ها می‌شود. مطابق قانون کانادا، هر زن و شوهری بعد از سپری شدن شش ماه از تاریخ ازدواج و یا حتی پس از 6 ماه زندگی مشترک ولی بدون ازدواج رسمی، نصف اموال مرد مال زن می‌باشد و این قانون در مواردی باعث تحریص به تصاحب نصف اموال مرد از طرف زن خانه شده و مخصوصاً با ترغیب و ترخیص اطرفیان مخصوصاً «شوئنیسم‌ها‌» و با بی تجربگی خانم‌های تازه وارد، باعث از هم پاشیدگی خانواده‌ها می‌گردد.

مدام به گوش خانم تبلیغ می‌شود که مرد حق هیچ گونه شدت عملی ندارد و اگر مردی صدایش را بلند کند، فوری به پلیس تلفن بکنید.

پلیس موظف است حداکثر تا 5 دقیقه در محل حضور یابد و در صورت عدم درگیری فیزیکی و صرف دعوای لفظی و یا حتی بدون دعوا و فقط با اظهار خانم خانه که من نمی‌خواهم این مرد در خانه حضور داشته باشد، پلیس مرد را به ترک خانه مجبور می‌کند ولی در صورت دعوای فیزیکی که حتی این زن بوده که مرد را مورد ضرب و ششم قرار داده است، پلیس با دستبند و هدایت مرد خانه به زندان، رضایت خانم خانه را فراهم می‌کند.

البته همه‌ی این قوانین جهت حمایت از زن که جسماً ضعیف‌تر از مرد بوده و برای جلوگیری از خشونت و اذیت و آزار مرد نسبت به زن و بچه وضع شده است و ظاهری مترقی دارد ولی در مواردی و از جانب انسان‌های بد ذات و یا در اثر تحریک و فریب دادن اشخاص مغرض، مثل قانون «لین» که در مطالب گذشته گفته شده است.

از این قوانین نیز سوء استفاده کرده و به خاطر تصاب نصف اموال و یا ادب کردن شوهر و یا اغراض پلید دیگر با اتخاذ دعوای مصنوعی و یا تحریک تعصب شوهر جهت وادار کردن او به شدت عمل و یا احیاناً ضرب و شتم، شوهر را روانه زندان کرده و با همین پرونده و با عنوان کردن رفتار خشن شوهر از دادگاه حکم طلاق با تقسیم نصف اموال و از آن هم شدید‌تر تعیین حقوق ماهیانه تا شوهر کردن بعدی خانم را از دادگاه می‌گیرد.

حالا کاری نداریم که این خانم پس از گرفتن این مزایا در کشور غریب و دوره کردن او توسط افراد فرصت طلب و به باد دادن پول‌های از شوهر گرفته شده، پس از مدتی از این که آشیانه‌اش را از دست داده، پشیمان شده و جهت برگشتن اوضاع به قبل از طلاق تلاش می‌کند که تعداد زیادی از این خانم‌ها را شاهد بوده‌ایم که در اکثر موارد، شوهر قبل از مجدد آن خانم به عنوان همسر خودداری می‌نماید.

در مقایسه با ایران، قوانین کانادا، بیشتر به نفع زنان است و حقوق بیشتری نسبت به زنان قائل است. چنانچه ثابت شود در زندگی زناشویی، هر یک از طرفین، رفتار نامناسب و خشنی نسبت به طرف دیگر یا فرزندان مرتکب شوند، با قوانین جدی و قطعی و حبس روبرو خواهند بود.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *