سیستم بانکی کانادا

سیستم بانکی کانادا

سیستم بانکی کانادا بر اساس گزارشات مجمع جهانی

براساس گزارشات مجمع جهانی اقتصاد، بانکداری در کانادا به عنوان گسترده‌ترین سیستم بانکی در جهان در نظر گرفته شده است و به عنوان قویترین سیستم بانکی جهان برای شش سال متوالی (2007-2013) رتبه‌بندی شده است.

بر اساس گزارش مجله جهانی مالی که در اکتبر 2010 منتشر گردید، رویال بانک کانادا در بین 10 بانک امن جهان و بانک تورنتو-دومینیون در شماره 15 قرار گرفت. براساس گزارشی که توسط دفتر وزیر دارایی منتشر شده است، بانک‌های کانادا در سال 2002 ، بیش از 8000 شعبه و تقریبا 18000 دستگاه‌های بانکی خودکار در سراسر کشور دارند. این گزارش همچنین می‌گوید:

کانادا بیشترین تعداد خودپرداز در سرانه در جهان را دارد و از بالاترین سطح کاربرد کانال های الکترونیکی مانند کارت های اعتباری ، بانکداری اینترنتی و بانکداری تلفنی بهره می‌برد. داده های جدید منتشر شده توسط بانک جهانی نشان می دهد که از سال 2017 کانادا 227.82 دستگاه خودپرداز به ازای هر 100000 بزرگسال دارد، که از این نظر، این کشور در رتبه سوم جهان قرار دارد.

طبق قانون فدرال، بانک‌های کانادا از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می‌شوند: طبق قانون فدرال، بانک‌های کانادا از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می‌شوند:

• دسته اول : بانکهایی که مجاز به پذیرش سپرده هستند و نمی توانند شعبه  یک بانک خارجی باشند. مانند : The Big Five و شعب وابسته به این بانک مانند: Tangerine و Simplii Financial؛ و بانکهای رده دوم کوچکتر مانند بانک ملی کانادا ، لوران بانک کانادا و بانک غربی کانادا .  این بانکها، معتبرترین بانکهای کانادا هستند.

• دسته دوم : بانکهایی که مجاز به پذیرش سپرده ها و ایجاد شعبه ای از یک بانک خارجی هستند. به عنوان مثال می توان به بانکهای AMEX کانادا، بانک مرکزی چین (کانادا)، سیتیبانک کانادا، HSBC Bank Canada، بانک ICICI کانادا و بانک Walmart Canada  اشاره کرد.

• دسته سوم:  به عنوان شعب بانکهای خارجی مجاز به ادامه کار در کانادا هستند. نمونه های آن عبارتند ازCitibank NA ، Bank of America ،Capital One ،Credit Suisse و Deutsche Bank AG . این گروه از بانکها بیشتر برای تسهیل روابط مالی کانادا با دیگر کشورها و انجام مراودات تجاری کار می‌کنند.

در تجارت روزمره ، به طور کلی به به دو دسته بانکهای کانادا مراجعه می شود: پنج بانک بزرگ ملی (“پنج بزرگ”) و بانکهای رده دوم کوچکتر (علی رغم اینکه یک بانک ملی بزرگ و یک رده دوم کوچکتر ممکن است مشترک باشند).

پنج بانک بزرگ در کانادا عبارتند از:

• رویال بانک کانادا (RBC)

•Toronto-Dominion Bank (TD)

• بانک نوا اسکوشیا (Scotiabank)

• بانک مونترال (BMO)

• بانک تجارت امپریال کانادا (CIBC)

بانک‌های درجه دوم قابل توجه شامل بانک‌های غربی کانادا ، بانک ملی کانادا، بانک Laurentian ،HSBC Bank Canada و Tangerine Bank (که قبلاً بانک ING کانادا بود و در حال حاضر یک شرکت فرعی متعلق به Scotiabank است).

این سازمان‌های درجه دوم عمدتاً سازمان‌های بانکی داخلی کانادا یا شرکت‌های تابعه کانادایی بانک‌های خارجی هستند. سیستم بانکی در غرب و در بانک‌های کانادا، بر پایه مؤسسات انتفاعی و سودآور با نقش اصل واسطه‌گری میان منابع مالی مردم (پس‌انداز‌ها) و مؤسسه‌های پولی (بعضاً بین‌المللی) و مصرف‌کنندگان وام‌ها و تسهیلات اعتباری اعم از مؤسسات تجاری و مردم عادی (جهت مصارف شخصی عمدتاً خرید خانه) استوار می‌باشد.

نقشی که بانک‌ها در جمع‌آوری پس‌انداز‌های کوچک و بزرگ مردمی دارند که قادر از استفاده تجاری به آن نبوده به عبارتی از بکارگیری سرمایه‌ خود در کسب و کار و تولید توانایی کافی ندارند و گذاشتن این سرمایه‌ها در اختیار مؤسسات یا اشخاصی که قدرت یا توانایی به کارگیری این سرمایه‌ها را دارند، بازی می‌کنند، اثر بسیار مثبتی در حیات اقتصادی کشور دارد.

بزرگ‌ترین نقشی که بانک‌ها در زندگی مردم دارند تهیه‌ی وام مسکن جهت خریدن خانه و سرپناه می‌باشد که این امر که اگر درست و به جا عمل شود بسیار عمل مثبت بوده و به خانه دار شدن مردم و همچنین گردش اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کند.

اما اگر درست عمل نشود و صرف سود‌جویی در نظر باشد مثل رکورد اقتصادی اخیر آمریکا که در کل جهان تأثیر عمیق گذاشت، اثرات مخربی از آن ناشی می‌شود.

به این صورت که بانک‌ها جهت مصرف”پول” بیشتر (یعنی دادن وام بیشتر به مردم و در نتیجه سود زیاد‌تر) که از انباشتگی نقدینگی در مراکز پولی غرب خبر می‌داد، در ارزیابی خود مرتب قیمت خانه‌ها را زیادتر از قیمت ‌واقعی آن ارزش‌گذاری می‌کردند و این روند در ادامه خود یک دوره تسلسلی را ایجاد می‌کرد که مرتب به تقاضای خرید خانه اضافه کرده و باعث افزایش قیمت آن به طور تصاعدی می‌شد و این افزایش قیمت تا به آنجا رسید که توان مردم را نسبت به پرداخت اقساط وام‌ها از بین برد، در نتیجه با ایجاد رکورد بازار ملک را از توان انداخت.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *