طبیعت کانادا

طبیعت کانادا – معرفی دریاچه‌ها و رودخانه‌های معروف کانادا

طبیعت کانادا مثال‌زدنی است. معرفی دریاچه‌ها و رودخانه‌های معروف کانادا؛ کانادا کشور طبیعت، کوه‌های صخره‌ای، برف، کاج و رودخانه است. کانادا را می‌توان بهشت طبیعت گردان، طبیعت دوستان و اکوتوریسم دانست. مناطق بکر و دست نخورده‌ای که پای انسان به خیلی از این مناطق تاکنون نرسیده، در کانادا زیاد است.

وسعت و تعداد مناطق تفریحی طبیعی در کانادا آنقدر زیاد است که فرهنگ عامه مردم کانادا را برای سپری کردن اوقات فراغت و سپری کردن تعطیلات آخر هفته، به سمت استفاده از طبیعت سوق داده است.

در تعطیلات آخر هفته و دیگر تعطیلات، مردم شاد و بی‌دغدغه و بانشاط کانادا بسته به اینکه در کدام شهر و استان و منطقه باشند، کوله مختصر خود را تجهیز کرده و عده‌ای به سمت رودها و رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و برکه‌ها به قصد ماهیگیری حرکت می‌کنند، عده‌ای به سمت کوه‌های سخت به قصد کوه نوردی و صخره نوردی کوله می بندند، عده ای به سمت جنگل‌های پر و بکر به قصد جنگل نوردی و پیاده‌روی در طبیعت حرکت می‌کنند.

خلاصه طبیعت کانادا فرصت استفاده از تفریحات سالم، کم هزینه و با نشاط را برای برخی از خانواده های کانادایی فراهم کرده است. طبیعت کانادا را می توان در شمار عواملی به حساب آورد که انگیزه برخی از مهاجران برای انتخاب کشور کانادا برای مهاجرت بوده است.

یکی از المان ها و بخش های مهم طبیعت کانادا، رودها و رودخانه های کاناداست. کانادا بیش از هر کشوری در جهان، آب‌های داخلی و دریاچه دارد. حدود 180/755 کیلومتر از کل مساحت کانادا (6/7 درصد) را آب تشکیل می‌دهد. کانادا وسیع‌ترین ذخایر آبی جهان را دارد و حدود یک چهارم از آب‌های شیرین جهان در آن آن جاریست هر سال میلیاردها تن باران و برف در کانادا می‌بارد؛ بیشتر این آب‌ها تبخیر می‌شود؛ بخشی از آن در دریاچه‌ها مخازن آب‌های زیر زمینی و یخچال‌های طبیعی جمع می‌شوند و مقدار زیادی نیز توسط رودخانه‌ها یا چشمه‌ها به اقیانوس‌ می‌ریزد.

کانادا علاوه بر رودهای بسیار و دریاچه‌های پنج‌گانه، بیش از دو میلیون دریاچه دارد که بسیاری از آن‌ها دریاچه‌های آب شیرین هستند. وجود آب‌های فراوان به توسعه این کشور کمک زیادی کرده است. به طور کلی، رود‌خانه‌ها و دریاچه‌های کانادا به عنوان منابع آبی برای کشاورزی، صنایع استفاده‌های شهری و تفریحی ارزشمند است.

برخی از آنها استفاده‌های تجاری خاص بیشتری دارند؛ به طور مثال آب راه سنت لورنس و دریاچه‌های بزرگ با یک دیگر یک شبکه حمل و نقل مهم در شرق کانادا به وجود می‌آورد که پذیرای کشتی‌ها اقیانوس پیما و امکان عبور کشتی‌ها را از اقیانوس اطلس تا مجموعه دریاچه‌های بزرگ فراهم می‌کند.

بسیاری از رودخانه‌هایی که به سنت لوریس می‌ریزند نیز از مهم‌ترین مولدهای نیروی هیدرو الکترونیک هستند؛ در مقابل رودهایی که به حوضچه‌های قطبی می‌ریزند مخصوصاً رود نلسون (Nelson) در شمال مانیتوبا و لاگرند (La Grande) در شمال کبک، به عنوان منابع انرژی بسیار مهم هستند.

رود‌های خروشانی مانند فریز (Fraser) نیز که به اقیانوس آرام می‌ریزند برای تولید انرژی مناسب هستند، اما به دلیل گسترش صنعت پرورش ماهی، هیدروالکترونیک در رود فریز، ممنوع شده است.

دریاچه ها در کانادا به ویژه دریاچه های غرب کانادا و بریتیش کلمبیا و آلبرتا ، از زیباترین و زلال ترین دریاچه های جهان به حساب می آیند. در زیر، مشهورترین دریاچه‌های کانادا آورده شده است:

دریاچه جافری (Joffre Lakes)

در بحث معرفی دریاچه ها و رودخانه های معروف کانادا می‎توان دریاچه جافری را نام برد این دریاچه در سی و پنج کیلومتری شمال بریتیش کلمبیا قرار گرفته است. دسترسی به این دریاچه کمی مشکل است چون با ماشین نمی توان تا کنار دریاچه رفت و نیاز به کمی پیاده روی هست.

دریاچه خالدار (Spotted Lake)

دریاچه خالدار در جنوب مرکزی بریتیش کلمبیا واقع شده است. دلیل نامگذاری این دریاچه به دریاچه خالدار این است که در تابستان ها، اختلاف چگالی مواد معدنی این دریاچه باعث بوجود آمدن چاله های آبی به شکل خال می شوند.

دریاچه هورون ( Lake Huron )

دریاچه هورون بعنوان یکی از مشهورترین دریاچه های آب شیرین جهان معروف شده است. این دریاچه نزدیک مرز ایالات متحده آمریکا است و میزبان بزرگترین جزیره آب شیرین دنیا نیز هست.

دریاچه گاریبالدی ( Garibaldi Lake )

دریاچه گاریبالدی در فاصله حدود 100 کیلومتری از ونکوور واقع شده است و مناسب برای کمپ های تفریحی و پیک نیک های بیشتر از یک روز هست چون حدود شش ساعت نیز پیاده وردی نیاز هست تا منظره زیبا و بکر این دریاچه را دید.

دریاچه سوپریور (Lake Superior)

دریاچه سوپریور یکی از بزرگترین و مشهورترین دریاچه های آب شیرین جهان است که آمریکا و کانادا را از هم جدا کرده است. این دریاچه مناطق کم عمق زیادی دارد و مناسب برای استفاده خانوادگی است.

دریاچه اونتاریو ( Lake Ontario )

دریاچه اونتاریو نزدیکترین دریاچه به شهر تورنتو است و مکان مناسبی برای گذران تعطیلات پایان هفته خانواده ها برای استان اونتاریو و شهر تورنتو محسوب می شود. این دریاچه به لحاظ موقعیت مکانی در زیر آبشار نیاگارا واقع شده است.

دریاچه آبراهام (Abraham Lake)

نزدیک ترین دریاچه به آلبرتا (alberta) و ساسکاچووان (Saskatchewan)، دریاچه آبراهام است. معمولا در فصل زمستان، سطح این دریاچه مکان مناسبی برای ورزش های روی یخ مانند اسکیت روی یخ است.

دریاچه زمردی ( Emerald Lake )

دریاچه زمردی در پارک ملی یوهو واقع شده است. علت نامگذاری این دریاچه این است که در ماه جولای، آب دریاچه زمردی به رنگ سبز و زمردی درمی آید. همچنین این دریاچه در ماه های سرد سال مکان مناسبی برای ورزش های روی یخ هست.

دریاچه پیتو ( Peyto Lake )

دریاچه پیتو در پارک ملی بنف قرار دارد. این دریاچه یکی از خوش رنگ ترین دریاچه های دنیا به حساب می آید. ترکیب رنگ آبی این دریاچه با رنگ سفید برف کوه های اطراف دریاچه و رنگ سبز کاج های اطراف، بدیع ترین مناظر طبیعی دنیا را خلق می کند.

دریاچه لوییس ( Lake Louise )

نام دریاچه لوییس از شاهزاده لوییس گرفته شده است و یکی از دریاچه های تمام فصل در کانادا محسوب می شود. این دریاچه مناسب برای قایق رانی و نامناسب برای شناست.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *