فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا

فرهنگ و آداب و رسوم کانادا

بنیاد‌های فرهنگی کانادایی، تحت تأثیر فرهنگ و سنت‌های اروپایی، به ویژه فرانسوی و انگلیسی است. جز این فرهنگ‌ها مردم بومی و مهاجران، نقش مهمی در تعیین مسیر فرهنگ کانادایی ایفا کرده‌اند. به دلیل نزدیکی و رفت و آمد بین دو کشور کانادا و آمریکا، فرهنگ این کشور، تا حد زیادی تحت تأثیر فرهنگ آمریکایی نیز قرار گرفته است. فرهنگ کانادا، مانند هر کشور دیگری در جهان محصول تاریخ و جغرافیا و سیستم سیاسی کشور است.

کانادا کشوری چند فرهنگی است به این معنا که مردم نژاد‌ها و جوامع مختلف، آزادند میراث فرهنگی خود را حفظ کنند، توسعه دهند و در عین حال به صورت برابر، در جامعه‌ی کانادا حضور داشته باشند. در سال‌های اخیر، با مردمی که از اقصی نقاط جهان از جمله ایران به این کشور مهاجرت‌ کرده‌اند کانادا در واقع به کشوری چند فرهنگی و چند نژادی تبدیل کرده‌اند.

انگلیسی‌ها و فرانسوی‌های ساکن کانادا به دو زبان مختلف سخن می‌گویند و آداب و رسوم ویژه‌ی خود را دارند؛ به ویژه فرانسوی‌ها که نخستین و قدیمی ترین سکنه‌ی آن به شمار می‌روند و در برابر هر اقدامی که سنت‌های ملی آن به شمار می‌روند و سنت‌های ملی آنها را تضعیف کند، مقاومت نشان‌ می‌دهند.

کانادایی‌ها از مقام و موقعیتی که در میان کشور‌های مشترک المنافع انگلستان دارند؛ به خود می‌بالند. هر چند ممکن است آن‌‌ها از انگلیسی‌ها ناراضی باشند؛ ولی به سنت دموکراسی و آزادی خواهی انگلیسی‌ها سخت وفادارند. با اینکه مردم کانادا، بیشتر شبیه آمریکایی‌ها هستند تا انگلیسی‌ها؛ ولی خصوصیاتی دارند که در یک آمریکایی معمولی یافت نمی‌شوند.

کانادایی‌ها از آمریکایی‌ها محافظه‌کار-تر و گاهی بیش از حد محتاط هستند. بیشتر کانادایی‌ها، خوب زندگی می‌کنند و خوب می‌خورند و خوب می‌پوشند و نظام بهداشت و سلامت با کیفیت و پیشرفته‌ای دارند که برای همه‌ی شهروندان و مهاجران قابل استفاده است. طبق نظر سنجی، کانادایی‌ها این سیستم حفاظت و کنترل سلامتی را در یک ویژگی شخصیتی از هویت ملی‌شان می‌دانند.

به طور کلی، کانادایی‌ها بیشترین قسمت درآمدشان را به مسکن اختصاص می‌دهند. بیشتر آن‌ها خانه‌های شخصی دارند و اغلب در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند. کیفیت خانه عموماً بسیار بالاست و تنها حدود یک درصد مردم در واحد‎‌های مشخص شده توسط آژانس‌های دولتی به عنوان مسکن‌های پر جمعیت زندگی می‌کنند، با این حال کیفیت خانه‌ها در روستاها و مناطق شمالی به اندازه شهر بالا نیست. رفتار خوب رعایت ادب و توجه به دیگران از دید کانادایی‌ها بسار مهم است؛ هر چند معمولا در روابطشان رسمی‌ نیستند و اگر رسمی برخورد نکنید، زیاد ناراحت نمی‌شوند.

اغلب کانادایی‌ها به ویژه در شهر‌های کوچک و اجتماعات محلی، با افراد غریبه به خوبی رفتار می‌کنند، پرسیدن سوال‌های خصوصی نظیر سن افراد و میزان هزینه‌ای که در زمینه مختلف پرداخت می‌کنند معمول نیست و گستاخی به حساب می‌آید. معمولاً کانادایی‌ها از حالت رسمی یا هر نوع اختلاف اجتماعی ناشی از سن و شغل خوششان نمی‌آید. برای کانادایی‌ها غیر رسمی بودن به معنای عدم رعایت احترام نیست. سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی سربسته بدون کسب اجازه گستاخی محسوب می‌شود و حتی در منزل برخی افراد، ممنوع است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *