مدت زمان گرفتن اقامت اروپا

مدت زمان گرفتن اقامت اروپا

مدت زمان گرفتن اقامت اروپا با بررسی شرایط کشورهای مختلف اروپایی

اقامت در قاره‌ای ثروتمند و زیبا مانند اروپا، کار دشواری نیست و فقط باید نکات مهم در زمینه اقامت را بدانید. یکی از این نکات، زمان اقامت شما است. اقامت کشورهای اروپایی از طریق گرفتن نوع خاصی از مجوز اقامت با نام ویزا امکان‌پذیر است.

اگر قصد دارید اقدام به گرفتن ویزا کنید باید به خوبی از مدت زمان فرآیند اداری آن آگاه باشید و همچنین اعتبار ویزا را بدانید. ندانستن فرآیند اعطای ویزا می‌تواند موجب درخواست مجدد شما یا درخواست برای کشور دیگری در اروپا شود و در نهایت هر دو ویزای شما ممکن است ریجکت شود. از طرفی ندانستن مدت زمان اقامت نیز می‌تواند برای شما مشکلاتی قانونی مانند دیپورت را به وجود بیاورد. با ما در این مطلب همراه باشید تا مروری بر مدت زمان گرفتن اقامت اروپا داشته باشیم.

مدت زمان گرفتن اقامت اروپا در کشورهای مختلف

از زمانی که شما درخواست خود را تحویل کشور مربوطه می‌دهید تا زمانی که انقضای ویزای شما تمام می‌شود، چند مرحله وجود دارد. دوره اول، زمانی است که شما وقت سفارت را دریافت می‌کنید که بسیار متغیر است. گاهی ممکن است که شش ماه یا حتی بیشتر از یکسال طول بکشد تا بتوانید درخواست ویزای خود را ارسال کنید.

فرآیند قانونی ویزا و پاسخ دولت مربوطه به شما نیز یک بازه زمانی بخصوص دارد. این مدت زمان می‌تواند بسیار متغیر باشد و به نوع ویزای شما بستگی دارد. همچنین ممکن است که برخی از مدارک شما ناقص باشند و درخواست شما رد شود یا دولت مربوطه خواهان مدارک بیشتری باشد.

هر کشوری نیز قانون مخصوص به خود را دارد و ممکن است برای افرادی که از یک کشور خاص درخواست ویزا می‌کنند، محدودیت‌هایی قائل شود که مدت زمان گرفتن ویزا را طولانی‌تر می‌کند. در ادامه به بررسی قوانین کشورهای مختلف برای اعطای ویزا خواهیم پرداخت.

آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که در خواست ویزا برای آن از طرف خارجی‌ها بسیار زیاد است. همین مسئله باعث شده که این دولت نتواند در بازه‌های زمانی روزانه به خوبی درخواست‌ها را پاسخ بدهد. در ایران فرآیند گرفتن وقت سفارت ممکن است تا دو سال هم طول بکشد. به همین دلیل باید با موسسه‌های مهاجرتی در ارتباط باشید تا بتوانید از آخرین تغییرات آگاه باشید.

در صورتی که ویزای شما جزو درخواست ویزاهای اقامت بلندمدت نباشد، ممکن است بررسی‌ها نزدیک به چند ماه طول بکشد. مدت زمان پاسخگویی سفارت برای گرفتن اقامت اروپا موقت معمولا بین 2 روز تا 2 هفته طول می‌کشد. ویزاهای آلمان معمولا کمتر از 24 ماه هستند اما امکان تمدید آن‌ها وجود دارد. پس از این که توانستید با یکی از روش‌ها 8 سال را در کشور آلمان بمانید می‌توانید اقامت دائم را دریافت کنید.

فرانسه

مدت زمان گرفتن اقامت برای سفر به این کشور اروپایی نیز بستگی به نوع ویزای شما دارد. به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید برای سفری توریستی به فرانسه سفر کنید، یک ویزای 90 تا 120 روزه به شما می‌دهند که در مدت دو هفته حاضر می‌شود. گرفتن اقامت تحصیلی (که معمولا یکساله است) نیز در همان دو هفته قابل انجام است. انواع دیگر ویزا ممکن است زمان بیشتری را بطلبند. مثلا ویزای راه اندازی استارتاپ ممکن است بیشتر از یکماه طول بکشد چرا که هم ایده شما باید مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد و هم فرآیند گرفتن فاند از شتابدهنده‌ها و اسپانسرها طولانی‌تر است.

ممکن است در دیگر روش‌ها مانند سرمایه گذاری، در صورت ارائه کلیه اطلاعات به شکل سریع‌تری بتوانید به اقامت را دریافت کنید. همچنین ویزای بازدید والدین (یا فامیل) نیز یکی از ویزاهایی است که طی دو هفته می‌تواند اقامت موقت 90 تا 120 روزه‌ای را برای شما به همراه بیاورد.

انگلستان

مدت زمان گرفتن اقامت اروپا از طریق انگلستان کمی طولانی‌تر از کشورهایی مانند آلمان و فرانسه است. علت این مسئله این است که انگلیس معمولا به خاطر شرایط ملتهب سیاسی حساسیت بسیاری بالای روی درخواست‌های ایرانیان دارد. همچنین برخی خدمات این سفارت نیز ممکن است گاهی اوقات توسط سفارت خانه‌های کشورهای دیگری انجام شود و همین مسئله سرباری را روی زمان گرفتن اقامت ایجاد می‌کند.

ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی است که روابط سیاسی مثبتی با ایران دارد. به همین دلیل شرایط سیاسی روی عملکرد دولت ایتالیا در پاسخگویی به ویزا تاثیر نخواهد گذاشت. به طور معمول برای گرفتن ویزاهایی موقت مانند بازدید از ایتالیا به صورت موقت، سفر و ویزای تحصیلی مدت زمانی بین 15 تا 30 را باید صبر کنید.

در صورتی که شرایط شما خاص باشد یا مدارکی را به طور ناقص ارائه کرده باشید، ممکن است بیشتر نیز طول بکشد. همچنین گرفتن ویزاهایی مانند ویزای اقامت دائم که بعد از ده سال انجام می‌شود و همچنین ویزای ازدواج مدت زمان بیشتری طول می‌کشند.

اسپانیا

برای اقامت نیز نیاز به صبر زیادی نیست. شما می‌توانید به خوبی در مدت زمان کوتاه دو هفته‌ای ویزای خود را دریافت کنید و طبق انواع ویزای خود به اروپا سفر کنید. البته برای ویزای بازدید از اسپانیا (که معمولا دو هفته است) این زمان دو هفته است.

برای ویزای تحصیلی و کاری (که اولی به مدت دو سال و دومی بسته به شرایط بین 6 ماه تا 24 ماه خواهد بود) معمولا سه هفته طول می‌کشد. اگر قصد داشته باشید که ویزاهایی مانند پناهندگی، ازدواج و اقامت دائم (که شامل ده سال می‌شود) را دریافت کنید، مدت زمان بررسی احتمالا یک ماه تا دو ماه خواهد بود.

ترکیه

مدت زمان گرفتن اقامت اروپا از طریق کشور ترکیه معمولا کمتر از کشورهای غربی طول می‌کشد. علت اول این مسئله روابط سیاسی مثبت دو کشور ایران ترکیه است و علت بعدی این است که کشور ترکیه درخواست اقامت کمتری نسبت به کشورهای غربی دریافت می‌کند.

همچنین استفاده از ویزای الکترونیکی و عدم وجود نیاز به گرفتن ویزای گردشگری نیز از دیگر علت‌هایی است که باعث شده ویزای ترکیه برای ایرانیان زیاد طول نکشد. مدت زمانی که برای ویزاهای موقت مانند ویزای تحصیلی یا کار در ترکیه موردنیاز است معمولاً کمتر از دو هفته است. با این حال اگر قصد داشته باشید اقامت دائم ترکیه را پس از هشت سال اقامت موقت دریافت کنید، این مدت زمان ممکن است تا سه ماه نیز طول بکشد.

سوئیس

مدت زمان گرفتن اقامت اروپا از طریق سوئیس بسیار طولانی است و البته باز هم بستگی به شرایط شما دارد. به عنوان مثال گرفتن درخواست کار در سوئیس، به مدت 8 هفته طول خواهد کشید (که البته همراه با فرآیندهای قبل و بعد از آن، پرداخت و انگشت نگاری معمولا تا سه ماه نیز طول خواهد کشید).

پیش بینی شده است که فرآیند درخواست ویزا برای اقامت‌های موقت مانند سفر به این کشور، حداقل دو هفته طول خواهد کشید ولی این رقم برای اقامت‌های موقت بیشتر از 90 روز (مانند ویزای تحصیلی) بیشتر خواهد بود و ممکن است چهار هفته طول بکشد.

سوئد

سوئد به نسبت کشورهای دیگر اسکاندیناوی از مدت زمان پاسخگویی کمتری برخوردار است. ویزاها معمولا در مدت زمان پانزده روز در اختیار وزارت مهاجرت این کشور قرار گرفته و پاسخ به سفارت سوئد ارسال خواهد شد. این فرآیند معمولا برای تمامی ویزاهای مختلف یکسان در همین حدود است. با این حال اگر پرونده شما مشکلات و پیچیدگی‌های خاصی داشته باشد، ممکن است که این فرآیند 15 روز دیگر نیز طول بکشد. البته ویزاهای موقت مانند ویزای سفر به این کشور یا ویزای بازدید از شنگن (که به مدت 120 روز مهلت دارد) شامل این نوع پیچیدگی‌ها نخواهد شد.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد سوئیس وجود دارد این است که سفارت این کشور گاهی وظایف سفارتخانه‌هایی را انجام می‌دهد که در ایران حضور ندارد. به همین دلیل این فرآیند ممکن است بیشتر نیز طول بکشد و همچنین امکان حساسیت بیشتر روی درخواست‌های ایرانیان نیز وجود خواهد داشت.

اتریش

اتریش نیز یکی از کشورهایی است که مدت زمان گرفتن اقامت اروپا در آن کم است. ویزاهای موقت معمولا در این کشور در مدت 15 روز پاسخ داده خواهند شد و می‌توانید پس از آن به مدت 90 روز برای بازدید یا دو سال برای تحصیل و یکسال برای کار باقی بمانید. برای ویزاهای دائمی این مدت زمان بیشتر است و معمولا 30 روز طول خواهد کشید که پس از تایید می‌توانید شهروند دائم این کشور شوید. این درخواست باید بعد از 10 سال ارائه شود وگرنه ریجکت خواهد شد.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به مدت زمان گرفتن اقامت اروپا پرداختیم و دیدیم که برای هر کشوری چه میزان از وقت لازم است که ویزا صادر شود و در صورت صادر شدن در چه محدوده زمانی قابل استفاده است. این مدت زمان ممکن است به دلایل مختلفی دچار تاخیر شود. قوانین هر کشور قابل تغییر است و ممکن است سریعا تغییر کنند.

برای این که در جریان فرآیند اقامت اروپا با مشکل خاصی مواجه نشوید، بهتر است که با مؤسسه‌های مهاجرتی مانند ما در تماس باشید. این مراکز جدیدترین تغییرات را در اختیار شما قرار می‌دهند و می‌توانید بدون هیچ مشکلی فرآیند گرفتن ویزا را طی کنید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *