معرفی جزایر کانادا

معرفی جزایر کانادا

بررسی بزرگترین و مشهورترین جزایر کانادا

کانادا طولانی ترین ساحل جهان و جزایر زیادی را برای بازدید دارد. یکی از مهمترین جاذبه‌های تفریحی، دیدنی، توریستی در کانادا، جزایر این کشور است. کانادا، کشور جاذبه‌های طبیعی است و از خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی این کشور، جزایر آن است.

زیبایی و جذابیت جزایر در کانادا تا اندازه‌ای است که در همه برنامه‌های توریستی و تفریحی کوتاه مدت هم، بازدید و برنامه برای حداقل دو تا از این جزایر برای گردشگران تدارک دیده می‌شود. مهمترین فعالیت‌ها، ورزش‌ها و تفریحات مربوط به جزایر کانادا عبارتست از: قایقرانی، کمپ‌های تفریحی، ماهیگیری، شنا وا انواع ورزش‌های آبی.

کانادا جزایر زیادی دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها در شمال این کشور و در مجمع الجزایر شمالی کانادا واقع‌اند. جزایر شمالی کانادا از جزایری در خلیج جیمز (James) تا جزیره الیزمیر امتداد دارد و گروه جزایر ملکه الیزابت می‌توان به الیزمیز و دوون از بزرگ‌ترین جزایر قطب شمال به جزایر بافین (Baffin) ویکتوریا، بنکس (Banks) اشاره کرد بزرگترین جزایر کرانه غربی، جزایر‌ه‌ی ونکوور و جزایر ملکه شارلوت (Gueen charlotte) هستند.

جزایر نیو فاندلند، پرنس ادوارد، کیپ برتون (Cape Breton) در نیوبرونزویک جزیره آنتی کاستی (Anticosti) و جزیره ماگدالن (MagdalenIsland) در کبک از جمله جزایر دیگری هستند که خارج از ساحل شرقی واقع‌اند.

جزایر آب‌های داخلی، شامل جزیره‌ی مانیتولین (Manitoulin) با مساحت 2766 کیلومتر مربع در دریاچه هورمون (Huron) تعداد زیادی جزیره‌ی کوچک در خلیج جور جین (Georgian) و مجموعه‌ای از جزایر کوچک معروف به هزار جزیره که تعداد آنها هم از هزار بیشتر است و در مسیر دریاچه انتاریو به رود خانه سنت لورنس واقع‌اند. کانادا چندین شبه جزیره هم دارد از جمله شبه جزیره گاسب در کبک و شبه جزیره آوالون (Avalon).

سه مورد از بزرگترین و مهمترین جزایر کانادا عبارتند از:

جزیره پرینس ادوارد (Prince Edward Island)

جزیره ونکوور (Vancouver Island)

جزیره (Cape Breton Island)

در ادامه به 10 مورد از مشهورترین جزایر کانادا اشاره می‌شود:

1- جزیره پرینس ادوارد (Prince Edward Island)

جزیره پرنس ادوارد یکی از سه استان جزیره ای کاناداست و کوچک ترین استان کانادا از لحاظ اندازه و جمعیت محسوب می شود.

نکته جالب در مورد این جزیره این است که پرنس ادوارد یکی از بزرگ ترین تولید کننده های محصول سیب زمینی است و ۲۵% کل سیب زمینی کشور کانادا را تامین می کند. جزیره پرنس ادوارد (PEI) تنها استان کانادا است که هیچ مرز زمینی ندارد. پرنس ادوارد، کوچکترین استان کانادا به حساب می آید که بافت قدیمی دارد و میراث این کشور را منعکس می‌کند.

این جزیره 153244 نفر جمعیت دارد و یکی از مکان های مورد علاقه برای گردشگران تاریخی هم به حساب می آید روش های بسیار زیادی برای لذت بردن از این استان دریایی وجود دارد. بازدید از زندگی آرام و آرامش بخش مردم ساکن در آن، جنب وجوش ناشی از بازی‌های دریایی، مسیرهای پیاده روی و سواحل مناسب، از جمله تفریحات و دلایل برای گذراندن تعطیلات در جزیره پرنس ادوارد می‌باشد.

دسترسی به جزیره پرنس ادوارد توسط پل کنفدراسیون، که توسط آن به نیوبرانزویک و سرزمین اصلی کانادا می پیوندد، آسان است و طولانی ترین پل جهان است که از آبهای یخی پوشانده شده عبور می کند.

2- جزیره ونکوور (Vancouver Island) در بریتیش کلمبیا (British Columbia)

جزیره ونکوور یکی از مشهورترین جزایر کانادا است و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. این جزیره بزرگ ترین شهر استان بریتیش کلمبیاست و فرهنگ و تاریخ بومی غنی، معماری زیبا و سواحل فوق العاده این جزیره گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

از جمله جاذبه های گردشگری ونکوور می‌توان به پیاده روی در خط ساحلی غربی، دره کویچان، تماشای نهنگ‌ها، بازدید از چشم‌اندازهای زیبای توفینو و اسکی زمستانی در پیست اسکی کوه واشنگتن آلپاین اشاره کرد.

جزیره ونکوور که به خاطر جغرافیای ناهموار، متنوع و زیبا، آب و هوای معتدل و شیوه زندگی بی استرس و آرام شناخته شده است، دقیقاً در سرزمین اصلی بریتیش کلمبیا واقع شده است.

واقعیتی که می تواند گیج کننده باشد این است که جزیره ونکوور در مرکز استان ویکتوریا قرار دارد، اما پرجمعیت ترین شهر استان ونکوور نیست.

جزیره ونکوور بزرگ‌ترین شهر استان بریتیش کلمبیاست و دقیقا هر آنچه که یک جزیره شاد باید داشته باشد را داراست. این موضوع، باعث جذب هنرمندان، صنعتگران ، دوستداران طبیعت و سایر افراد به این جزیره می‌شود که به دنبال سرعت و استرس کمتری از زندگی هستند.

برای کسانی که می خواهند یک استراحت شهری و عاشقانه را تجربه کنند و چند روزی دور از شلوغی و هیاهوی زندگی ماشینی باشند، ویکتوریا با هتل زیبای Empress، هتل زیبای Inner Harbor و Butchart Gardens یک شانس و فرصت بی‌نظیر است. دسترسی به جزیره ونکوور با هواپیما، هلیکوپتر و کشتی امکان‌پذیر است.

3- جزیره کیپ برتون در نووا اسکوشیا (Cape Breton Island, Nova Scotia)

کیپ برتون واقع در نوک نوا اسکوشیا، یک جزیره فوق العاده و بخشی از این استان دریایی است، اما دارای هویت بسیار خاص خود است. بازدید کنندگان ممکن است از طریق موسیقی، غذاهای متنوع و جذابیت های مربوط به مردم بومی جزیره، از گذران اوقات خود در این جزیرع لذت ببرند.

کیپ برتون همچنین یکی از زیباترین جاده های رانندگی در جهان را داراست. همچنین پارک کوهستانی کابوت و قلعه و سایت تاریخی لوئیزبورگ از جاذبه های دیدنی بسیار مشهور جزیره کیپ برتون است. جزیره کیپ برتون، زمانی یکی از شلوغ ترین بندرهای آمریکای شمالی و مهم برای تجارت و بازرگانی و قدرت نظامی فرانسه بود.

4- جزیره فوگو در نیوفاندلند و لابرادور (Cape Breton Island, Newfoundland and Labrador)

جزیره فوگو را به عقیده برخی، می‌توان آرام ترین و خوش آب و هواترین جزیره از جزایر کانادا محسوب کرد که گاهی این جزیره را با جزیره بالی هم مقایسه می کنند. جزیره فوگو در حاشیه کانادا، ساحل شرقی نیوفاند لند و لابرادور قرار دارد. این جزیره برای اولین بار توسط در قرن 17 میلادی مستقل شد و از استعمار انگلیس و ایرلند رها شد.

ماهیگیری و صنعت صید ماهی در جزیره فوگو تا دهه 1950 از رونق زیادی برخوردار بود. این جزیره از اسکان مجدد و مهاجرپذیری عمده طی سالهای اخیر اجتناب کرده و در حقیقت یک رنسانس چشمگیر در زمینه هنرمندان و مقاصد گردشگری داشته است.

5- جزیره مانیتولین در آنتاریو (Manitoulin Island, Ontario)

جزیره مانیتولین بزرگترین جزیره آب شیرین جهان است. بیش از دو هزار شهرک کوچک در بیش از 160 کیلومتر جنگل شمالی، دریاچه ها، رودخانه‌ها، کرانه‌های ساحلی، فرار، مراتع و دشت‌های آهکی در این جزیره وجود دارند.

جزیره مانیتولین را جزیره در جزیره هم می‌نامند چون تعداد زیادی دریاچه در این جزیره وجود دارد و در هر یک از این دریاچه‌ها نیز جزایر کوچکتری واقع شده‌اند که این جزایر کوچک بطور اختصاصی به افراد ثروتمند فروخته می‌شوند و بی‌نظیرترین خانه‌های اختصاصی در کره زمین را می‌توان از آن این جزیره دانست.

6- جزیره مگدالن در کبک (Magdalene Island, Quebec)

جزایر مگدالن در قلب خلیج سنت لارنس قرار دارد و به دلیل تپه‌های ماسه‌ای، صخره‌های ماسه‌ای، سنگ‌های قرمز و چشم‌اندازهای بی‌نظیر معروف است. “مگی‌ها” یا بومی‌های جزیره مگدالن، همانطور که به محبت و خوش رویی شناخته می‌شوند، ترکیب بی‌نظیری از فرهنگ‌های Acadian ،Miqkaq و انگلیسی را هم همراه دارند.

غذاهای دوست داشتنی و دریایی ویژه، مردمان مهمان نواز و با محبت، طبیعت شگفت‌آمیز در هشت جزیره کوچک متعلق به جزیره اصلی مگدالن، دوستداران طبیعت، عکاسان و علاقه‌مندان به هنر و صنایع محلی، را برای بازدید به این جزیره می‌کشاند.

7- جزیره هایدا گوای در بریتیش کلمبیا (Haida Gwaii Island, British Columbia)

هایدا گوای (سابقاً جزایر ملکه شارلوت) یک مجمع الجزایر در سواحل شمالی بریتیش کلمبیا است. از جزیره هایدا به “جزایر مردم” نیز یاد می‌شود. مردم هایدا 13 هزار سال در این جزایر زندگی کرده‌اند و نیمی از جمعیت این جزیره را بومیان قدیمی تشکیل می‌دهند.

هایدا مشتمل بر 450 جزیره کوچک ایت که در 80 کیلومتری غرب ساحل بریتیش کلمبیا امتداد یافته است. اکثراً بخش‌های این جزیره، محافظت شده است.

به دلیل وجود گونه‌های فراوان و نادر حیات وحش، گیاهان و جانوران خاص، صنعت ماهیگیری و فرهنگ و میراث کهن مجود در هایدا، بازدید کنندگان و گردشگران زیادی از مناطق مختلف کانادا و حتی توریست‌ها از دیگر کشورها به این جزیره سفر می‌کنند. راه‌های دسترسی به این جزیره، از طریق فرود هوایی در فرودگاه Sandspit یا فرودگاه Masset و از طریق کشتی‌های بریتیش کلمبیا که ترمینال آن در Skidegate است از Haida Gwaii و از استان بریتیش کلمبیا می‌توان به این جزیره سفر کرد.

8- جزیره اسپریت در آلبرتا (Spirit Island, Alberta)

جزیره اسپریت در آلبرتا واقع شده است و بیشتر از اینکه مقصدی برای گردشگران و بازی‌ها و تفریح باشد، مناطق شگفت‌انگیزی برای عکاسان، کوهنوردان و عاشقان طبیعت فراهم آورده است. مناظر بکر و تکرار نشدنی از کوه راکی و دریاچه مالینج در جاسپر، هدیه سفر به این جزیره است.

9- جزیره بافین در نوناووت (Baffin Island, Nunavut)

جزیره بافین، بزرگترین جزیره کانادا و پنجمین جزیره بزرگ جهان است که منظره‌ای گسترده از قطب شمال و مجموعه‌ای از شگفتی‌های شمالی را به آن دسته از افراد پرماجرا که به آنجا سفر می‌کنند، هدیه می‌کند.

جزیره بافین تنها 11000 نفر جمعیت دارد و در نوناووت، جدیدترین قلمرو کانادا، واقع شده است که علی رغم جمعیت کم، این جزیره مساحت زیادی را اشغال نموده است.

بازدید کنندگان فقط با قایق یا هواپیما می‌توانند به این جزیره سفر کنند و یک تجربه واقعاً منحصر به فرد داشته باشند و بر خلاف هر آنچه که قبلاً دیده‌اند با محیط و حیوانات وحشی روبرو می‌شوند.

ساکنان بومی این جزیره (Inuitها)، مردمی اجتماعی هستند که علاقه‌مند به تبادل ارزش‌های فرهنگی، عادات و رسوم می‌باشند و از گردشگران، به گرمی استقبال می‌کنند.یکی از بهترین راه‌ها برای بازدید از این جزیره، از طریق خط هوایی Adventure Canada است.

10- جزیره تورنتو (Toronto Island, Toronto) )

جزایر تورنتو دارای پارک تفریحی Centerville ، پارک‌ها، سواحل و و قایق بادبانی و بسیاری از تفریحات دیگر است. با این حال، زیباترین قسمت جزایر، نمای آن‌ها از افق تورنتو است. فعالیت‌های مردمی شامل قایقرانی در جزایر و پیک نیک در پارک‌ها است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *