معرفی کانادا

معرفی کانادا

معرفی کانادا و همه آنچه که باید بدانید

معرفی کانادا: کشور کانادا همواره در لیست بهترین کشورها از لحاظ شاخص‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری بوده است. این کشور مقصد دلخواه و مورد علاقه گردشگران، ماجراجویان، علاقه مندان هنر و ورزش و علوم و مهاجران بوده است.

در گزارش اخیر این مؤسسه اخبار آمریکا، (U.S. News and World Report’s) کشور کانادا رتبه اول و بهترین کشور از نظر شاخص کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص داد.

در اولویت‌بندی کشورها، از لحاظ شاخص کالاها و خدمات، کشور کانادا رتبه دوم در بین همه کشورها را کسب کرد. همچنین رتبه بندی پنج کشور اول در این زمینه عبارتست از : ژاپن، کانادا، آلمان و انگلستان.

شاخص دیگر این نظرسنجی و تحقیق جهانی، شاخص کیفیت زندگی زنان است که کشور کانادا در این شاخص هم مقاله سوم را از آن خود کرد. کشورهای سوئد و دانمارک به ترتیب در رده های اول و دوم قرار گرفتند. از نظر شاخص کیفیت تحصیل نیز کانادا، بعد از انگلیس و ایالات متحده آمریکا، رتبه سوم را از آن خود کرد.

در متن زیر، بطور مختصر کشور کانادا از ابعاد مختلف معرفی شده است: در متن زیر، بطور مختصر کشور کانادا از ابعاد مختلف معرفی شده است :

• مشخصات عمومی، شهرها و استان های کانادا

• مشخصات جمعیتی و دموگرافیک کانادا

• ارتباط کانادا با آمریکا

• پیشینه تاریخی کانادا

• دولت مرکزی و قانون گذاری در کانادا

• اداره امور و خدمات اجتماعی در کانادا

• بیمه و سیستم آموزشی در کانادا

• اقتصاد و تجارت در کانادا

• آب و هوا در کانادا

• قدرت پاسپورت کانادا

• تحصیل در کانادا

• دوره ها و مقاطع تحصیلی در کانادا

• هزینه و شهریه تحصیل در کانادا

• بهترین دانشگاه های کانادا

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کانادا و مقایسه با هزینه ها در ایران

• معرفی مهمترین شهرها و استانهای کانادا

• معرفی ادمونتون کانادا

• معرفی مونترال کانادا

• معرفی اوتاوا (اتاوا)

• معرفی تورنتو کانادا

• معرفی کالگری کانادا

• معرفی ونکوور کانادا

• معرفی آلبرتا کانادا

• معرفی استان بریتیش کلمبیا کانادا

• معرفی استان ساسکاچوان

• معرفی کبک

• معرفی ویکتوریا کانادا

• معرفی وینیپگ کانادا

• عکس های بیشتر از کانادا

• مشخصات عمومی، شهرها و استان های کانادا

کانادا دومین کشور از نظر وسعت و چهارمین کشور از بعد قلمرو خشکی بر روی کره زمین و با مساحت 9984000 کیلومتر مربع است. کانادا در شمال قاره آمریکای شمالی واقع شده است و دارای 10 استان و 3 ناحیه یا قلمرو می‌باشد.

کانادا از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی متصل می گردد و از جنوب هم مرز آمریکاست، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان مربوط به مرز بین کانادا و آمریکاست. پایتخت کانادا اوتاوا ست و تورنتو بزرگترین شهر کاناداست.

مساحت وسیعی از کشور کانادا به دلیل سرمای زیاد، برف و وضعیت آب و هوایی قطبی، قابل زندگی برای مردم عادی نیست و در عوض در این مناطق وسیع برفی و بکر، اسکیموها، ورزشکاران و افراد خاص که دنبال طبیعت و هیجان هستند، را می توان دید.

در کانادا، استان‌ها، مستقل از دولت مرکزی یا فدرال هستند ولی میزان این استقلال، بین استان‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال، هر استان، قوانین مهاجرتی، بانکی، حقوقی مربوط به خود را دارد اما تاحد زیادی این قوانین مشابه به قانون فدرال است و هر چه، استان یا منطقه کوچکتر و کم جمعیت‌تر باشد، وابستگی بیشتری به دولت مرکزی و فدرال دارد و استان‌های بزرگ برعکس، استقلال بیشتری از دولت مرکزی دارند.

سه ناحیه یا قلمرو کانادا عبارتست از: نوناووت، قلمروهای شمال غرب و یوکان. استان انتاریو، معروفترین و مهمترین استان تجاری، سیاسی و اقتصادی کاناداست که شامل دو شهر بزرگ انتاریو و اتاواست.

دیگر استان های کانادا عبارتند از: کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووا اسکوشیا، انتاریو، پرنس ادوارد ایلند و ساسکچوان. حکومت در استان‌ها، فدرالیسم با درجه بالاتر خودمختاری از دولت مرکزی است.

• مشخصات جمعیتی و دموگرافیک کانادا

در بحث معرفی کانادا میتوان گفت کانادا یک کشور آزاد و دموکراسی محور است که برای شهروندان خود ارزش بالایی قائل است و به شدت مهاجرپذیر است و به دلیل امکانات و تکنولوژی بالا، مهاجران از کشورهای مختلف به این کشور نقل مکان کرده و می کنند و این جریان، روندی برد-برد برای مهاجران و کشور کاناداست چراکه کشور کانادا برای مهاجرت در استان‌های مختلف، شروطی را معین کرده است و دقیقا افرادی را که نیاز دارد و تخصص ها و مهارتهایی را که کمبود آنها را در منطقه‌ای خاص مشاهده می‌کند، جذب می‌کند و در عوض، امکانات، آزادی، رفاه و تکنولوژی خود را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد.

شاید بتوان امروزه کشور کانادا را در گروه مهاجرپذیرترین کشورها قرار داد. از نظر جمعیت، علی رغم وسعت بالا، این کشور، حدود 37 میلیون نفر جمعیت دارد که بر این اساس، سی و ششمین کشور پر جمعیت دنیاست. از این تعداد جمعیت، 1/16 درصد مربوط به افراد زیر چهارده سال، 7/68 درصد مربوط به افراد بین 15 تا 64 سال، 92/15 درصد مربوط به افراد بالای 65 سال می‌شود.

نرخ رشد جمعیت، 8/0 درصد است که مساله مهاجرت در میزان این رشد، بی تاثیر نبوده است. افراد باسوا، 99 درصد از جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند.

کانادا از جمله کشورهایی است که امید در زندگی در آن از میانگین جهانی بالاتر و بسیار امیدوار کننده است. امید به زندگی در کانادا 81 سال است که این عدد برای مردان 79 سال و برای زنان 84 سال در سال 2010 برآورد شده است. شلوغ ترین شهرهای کانادا تورنتو، مونترآل و ونکوور (به ترتیب) می باشند.

بیشتر جمعت کانادا، مسیحی است و کمتر از یک چهارم جمعیت این کشور را کل ادیان دیگر تشکیل داده اند. طبق سرشماری اخیر، 77 درصد جمعیت کانادا مسیحی، 16 درصد بی دین، 2 دهم درصد مسلمان، 1 درصد یهودی و مابقی از دیگر ادیان هستند. دو زبان اصلی در کانادا، انگلیسی و فرانسه است.

حدود 6/6 میلیون کانادایی به زبان فرانسه صحبت می کنند که بیشترشان در کبک زندگی می کنند طبق آخرین آمار در سال 2016، تعداد ایرانیان یا ایرانی تبارهای ساکن کانادا 201 هزار نفر است.

مقایسه تعداد ایرانی های کانادا از سالهای 2006 تا کنون، روند روبه رشد مهاجران ایرانی را نشان می دهد بطوریکه در سال 2006 تنها، 121 هزار ایرانی در کانادا سکونت داشته است. بیشتر از یک میلیون مسلمان از قومیت‌ها و کشورهای مختلف که بیشتر مهاجرند، در کانادا زندگی می‌کنند. شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور؛ به ترتیب بیشترین تعداد مسلمانان در کانادا را در خود جای داده است.

• ارتباط کانادا با آمریکا

کانادا علی رغم اینکه تاریخ پربار و پیشینه تاریخی قدیمی ندارد، ولی به سرعت خود را در گروه پیشرفته ترین کشورها از نظر پارامترهای اقتصادی، رفاهی، تکنولوژی و منابع انسانی قرار داده است و کمبود نیروی کار و نیروی متخصص را از طریق مهاجرپذیری جبران می کند. کانادا سیاست مهاجرپذیری را جایگزین پدیده انتقال تکنولوژی قرار داده است و از این طریق، علاوه بر اینکه صنعت و اقتصاد خود را پایدار می کند، هزینه بسیار کمتری برای ایجاد و توسعه تکنولوژی در کشور خود متقبل می شود.

یکی از دلایل پیشرفت سریع کانادا، هم مرزبودن و نزدیکی این کشور به ایالات متحده آمریکاست. وجود خط مرزی طولانی، باعث ایجاد روابط گسترده و مستحکم اقتصادی، فرهنگی و سیاسی شده است و به گونه‌ای می‌توان دو کشور کانادا و آمریکا را خواهرخوانده هم نامید چون این دو کشور، بالاترین نرخ معاملات تجاری، صنعتی و اقتصادی را با هم در مقایسه با هر دو کشور دیگری دارند و به تعبیری می توان آمریکا را برادر بزرگتر کانادا به حساب آورد که در هر معظل و مناقشه اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی، پشت برادر کوچکتر خود یعنی کانادا در می آید و حمایت می‌کند.

پیشینه تاریخی کاناداالبته کانادا تا سال ۱۷۱۳ مستعمره کشور فرانسه بود و در سال 1714، کشور انگلیس کنترل کانادا را در از آن خود کرد. پس از تلاش های فراوان،  در سال ۱۸۶۷ میلادی، کانادا استقلال خود را از استعمارگران بازپس گرفت.

اتاوا پایتخت سیاسی کاناداست، مجلس فدرال کانادا و خانه در اتاواست. فرماندار کل به صورت فرمالیته رئیس کشور است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا حکومت می کند. هرچند فرماندار کل تمام امور مملکتی را زیر نظر و کنترل ندارد ولی در کارهای عملیاتی به‌طور غیرمستقیم و در کارهای قضایی و حقوقی به‌طور مستقیم دخالت دارد. فرماندار کل، توسط پادشاه و با پیشنهاد نخست‌وزیر منصوب می‌شود. واژه کانادا برگرفته از کلمه سرخپوستی (Kanata) است که معنای دهکده یا سرپناه می دهد.

در واقع، اولین ساکنین کانادا، سرخ پوست‌های بومی این کشور بوده اند که در شمالی ترین منطقه کانادا بنام یوکان، سکونت داشته اند و قدمت تاریخی سکونت بومیان در این منطقه، از ۲۶۵۰۰ سال تا ۹۵۰۰ سال پیش باز می گردد. به دلیل غنی بودن کانادا از منابع طبیعی، استعمارگران همواره بر سر تصاحب این کشور کشمکش و دعوا داشته اند و دو کشور فرانسه و انگلیس همواره بر استعمار کانادا اصرار داشته اند.

در سال ۱۴۹۷، جان کابوت پس از رسیدن به سواحل نیوفوندلند، کانادا را مستعمره بریتانیا اعلام کرد.  پس از ۴۰ سال از این اتفاق، ژاک کارتیه مناطق اطراف رود سن لوران در نزدیکی شهر مونترال کانادا را برای اشغال و سکونت انتخاب کرد و کانادا را مستعمره فرانسه دانست. از این زمان بود که بریتانیایی ها عموما مناطق ساحلی و خلیج هادسن و فرانسوی ها عموما استان‌های داخلی کانادا را برای سکونت انتخاب نمودند.

در سال ۱۷۸۳، انگلیس کنترل بخش فرانسوی‌نشین کانادا  یا استان کبک فعلی را در کنترل خود گرفت. روز اول ژوئیه سال ۱۸۶۷ که روز استقلال کانادا از بریتانیاست، به نام روز کانادا ثبت شده است.

• دولت مرکزی و قانون گذاری در کانادانوع حکومت کانادا، پادشاهی قراردادی یا مشروطه فدرال ، همراه با نظام پارلمانی است. در بخش فدرال، زبان‌های رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسوی در سطح یکسان و در بخشهای دیگر میزان برتری زبان انگلیسی بر فرانسوی متفاوت است بطوریکه بعنوان مثال در کبک، زبان مسلط، فرانسه است و این موضوع، ریشه در پیشینه تاریخی این کشور دارد و همانطور که در بالا اشاره شد، کبک قبلا، سکونتگاه استعماگر فرانسه بوده است.

نظام حقوقی کانادا بر پایه حقوق کامن لاو به تاسی از انگلستان بنیان گذاشته شده است، به‌ غیر از استان کبک که نظام حقوقی آن ترکیب سیستم  سیویل لاو و کامن لا ‌است. در کانادا، دادگاه عالی کانادا در اتاوا، مهمترین مقام برای معرفی قوانین است و حتی دادگاه عالی، قدرت لغو قوانین مغایر با قانون اساسی را هم دارد. دادگاه عالی توسط قاضی ارشد، اداره می‌شود و 9 عضو آن توسط فرماندار کل و با پیشنهاد نخست‌وزیر انتخاب می‌شوند. همه قاضی ها در سطوح استانی و بالا توسط فرماندار و با پیشنهاد نخست وزیر و وزیر دادگستری کانادا و با مشورت از سازمان های مرتبط قانونی و غیرانتفاعی، منتصب می شوند.

پست‌های قضایی در سطح استانی و کشوری نیز توسط دیگر دولتمردان، منصوب می‌شوند. مسئولین فدرال موظف به تصویب قوانین مرتبط با جرم و جنایت در کانادا می باشند. نهادهای مجری قوانین، مانند دادگاه‌های جنایی، در هر استان به عهده یک نفر است، اما در مناطق روستایی و کم جمعیت، نظارت برعهده پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا (RCMP) است.

• اداره امور و خدمات اجتماعی در کانادا :

در واقع، نحوه حکومت و اداره کشور اینگونه هست که بجای اینکه دولتی بزرگ مجری تمام برنامه های استانها و شهرها و روستاها باشد، تا حدی که ممکن بود، اندازه دولت کاهش یافته و این مسئولیت برعهده استان ها گذاشته شده است و استان مذکور، مسئول خرج بودجه و عواقب آن خواهد بود.

کاهش اندازه دولت یکی از پارامترهای اساسی در کاهش فساد اداری است و کشورهای توسعه یافته از طریق کاهش اندازه دولت، بازدهی بیشتر، رفاه بالاتر، رشد اقتصادی بیشتر و در مجموع، بازده بالاتری را خواهند داشت.

در کانادا، کل وزارت خانه ها و نهادهای دولتی در یک ساختمان بزرگ جای می گیرند و دولت فدرال، تنها وظیفه نظارت دارد و گاهاً، با اعمال قدرت، سیاست‌های کلی و ملی را در استان ها ، به اجرا گذاشته یا تغییر می دهد. بعنوان مثال، لایجه بهداشت عمومی و یکسان در همه استان ها و یکسان سازی حقوق ها، توسط دولت فدرال انجام گرفت با این هدف که به مردم و شهروندان احساس عدالت و مسئول بودن دولت را القا کند.

ریاست قوه  قانونگذاری با نخست‌وزیر است و اعضای این قوه از همه استانها و شهرها انتخاب می شوند. هر استان یک بخشدار دارد که می توان آن را نماینده ملکه الیزابت دانست، مثل استاندار کانادا، که به پیشنهاد نخست‌وزیر منصوب می‌شود و اخیرا، در این مورد با دولت‌های استانی هم، مشورت شده است.عکس نهادهای خدماتی و بیمه و .. کانادا

• بیمه و سیستم آموزشی در کانادا

تمام شهروندان کانادا تحت پوشش بیمه درمانی رایگان هستند و فرزندان زیر 18 سال نیز رایگان تحصیل می‌کنند. مجری برگزاری و اجرای بسیاری از برنامه‌های اجتماعی و رفاهی نظیر: مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و پرورش، بیمه درمانی و رفاه عمومی  و حمایت‌های مالی (مانند پشتیبانی دولت در زمان اعلام ورشکستگی شهروندان)، استان‌ها هست و بودجه‌ای جداگانه و متناسب با استان خود از دولت دریافت می‌کنند. کانادا، یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی را در دنیا دارد.

بر اساس این نظام آموزشی توانمند هست که کشور کانادا در زمینه فناوری و تکنولوژی و نیروی انسانی ماهر، در دنیا مطرح است. سیستم آموزشی در استان‌ها و مناطق مختلف، متفاوت است ولی بطور کلی سیستم آموزشی کانادا از یک دوره پیش‌دبستانی با مدت زمانی بین یک تا دو سال؛ دوره ابتدایی با مدت ۵ تا ۸ سال و دوره متوسطه، تا پایان پایه ۱۲ تحصیلی، تشکیل شده‌است.

• اقتصاد و تجارت در کانادا

از نظر اقتصادی و تجاری، وضعیت کانادا قابل قبول و خوب است. کانادا عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و  گروه ۸  (G8) است. اقتصاد کانادا مبتنی بر بازار آزاد است و نسبت به آمریکا، وابستگی بیشتری به دولت دارد ولی مداخلات اقتصادی دولت فدرال در آن کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

متوسط نرخ تورم در سالهای اخیر در کانادا، 2/2 می باشد. علی رغم نوسانات جهانی، نرخ بهره هم در کانادا 75/1 می باشد که نشان از یک اقتصاد پایدار و باثبات دارد.نرخ بیکاری حدودا 5/5 درصد است و حداقل حقوق و قانون کار در کانادا، 2400 دلار است. کانادا دهمین قدرت اقتصادی برتر جهان است.

GDP یا تولید ناخالص داخلی کانادا در سال 2019، معادل 1739 بیلیون دلا ر بوده است که این کشور را در ردیف دهم از لیست ثروتمندترین کشورهای جهان قرار داده است (ایران در سال 2019 با تولید ناخالص داخلی 485 بیلیون دلار در ردیف 26 اقتصاد برتر دنیا بوده است).

کانادا منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (مانند خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات، محصولات فراوان کشاورزی خصوصا گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون دارد. کانادا از نظر صنعت و تکنولوژی، کشوری توسعه یافته است که تا حد زیادی از این نظر به کشور آمریکا وابسته است.

• آب و هوا در کانادا

کشور کانادا علاوه بر داشتن سرمایه انسانی و اجتماعی مناسب، از موهبت منابع طبیعی نیز برخوردار است. این کشور تعداد زیادی جزیره، پارک، پارک کوهستانی، کوه، رود و رودخانه، جنگل کاج، مناطق بکر طبیعی و برفی دارد. بیشتر مناطق و شهرهای کانادا، مناسب با افرادی است که با آب و هوی سرد و برفی سازگاری دارند.

البته هر چه به سمت جنوب و بخصوص جنوب غرب کانادا پیش برویم، آب و هوا معتدل تر می شود و بخصوص در شهر ونکوور، شاهد آب و هوای تقریبا معتدل هستیم و این نوع آب و هوا و تفاوت با آب و هوای رایج در اکثر مناطق کانادا، باعث شده است شهر ونکوور پایتخت مرفهین و ثروتمندان در کانادا شود.

یکی از المان های طبیعی و بینظیر کانادا، آبشار نیاگاراست که هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر را به سمت خود می‌کشد و در مرز کانادا و آمریکا واقع شده است.

• قدرت پاسپورت کانادا

افرادی که برای اقامت کانادا اقدام می‌کنند، زمانی شهروند این کشور می‌شوند و می‌توانند از مزایای شهروندی کانادا استفاده کنند که دوره نسبتاً طولاتی ابتدایی اقامت را پر کرده (PR) و به دریافت پاسپورت کانادا مفتخر گردند.

با داشتن پاسپورت یا گذرنامه کانادا اجازه دورد به 164 کشور دنیا را بدون ویزا یا حالت ویزا در زمان ورود در فردوگاه، را خواهیم داشت و از نظر قدرت گذرنامه، کشور کانادا در سال 2019 پس از کشور آمریکا در مقام سوم قرار دارد.

نکته جالب، رتبه اول در لیست قویترین پاسپورت های جهان است که به کشور امارات اختصاص یافته است و این نکته جای تأمل زیادی برای کشورهای هم رده و پیشینه و نزدیک با امارات دارد.

اعتبار ویزاها در کشورهای مختلف، متفاوت است در کانادا، اعتبار ویزا ده سال است ولی با توجه به اینکه اعتبار ویزای ایران ۵ ساله است، شهروندان ایرانی در صورت دریافت ویزای توریستی یا مولتی کنادا، می‌توانند حداکثر به مدت ۵ سال و در هربار ورود به مدت حداکثر ۶ ماه در این کشور حضور و اقامت داشته باشند.

• تحصیل در کانادا

تحصیلی در مدارس، دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، از آرزوهای علاقه‌مندان علم و دانش در کشورهای کمتر توسعه یافته و حتی کشورهای توسعه یافته و اروپایی هم بحساب می‌آید.

کانادا، از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین نظام‌های آموزشی جهان برخوردار است به طوری که نام دانشگاه‌های کانادا همواره در لیست برترین دانشگاه‌های جهان دیده می‌شود. سیستم آموزشی کل کشور کانادا تحت نظر و نظارت دولت فدرال است ولی استان‌های مختلف بصورت مستقل، به اداره و اجرای این سیستم می‌پردازند.

مانند بسیاری از کشورها، کانادا هم سیستم آموزش انتفاعی و غیر انتفاعی دارد ولی پولی بودن مراکز آموزشی به هیچ وجه به معنی ارائه خدمات و آموزش‌های برتر نیست. کانادا به آموزش به اندازه‌ای اهمیت می‌دهد که بالاترین بودجه‌های آموزشی دنیا را که معادل 6 درصد تولید ناخالص داخلی است، را در بخش آموزش متوسطه و عالی دارد.

• دوره ها و مقاطع تحصیلی در کانادا

مقوله آموزش، یکی از مقولات اساسی و زیربنایی کشور کاناداست. میزان سرمایه‌گذاری و بودجه‌ای که به بخش آموزش تعلق یافته است باعث استقبال زیاد دانشجویان خارجی به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شده است، بطوریکه سالانه بیش از 150 هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل وارد این کشور می‌شود، و با یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسه به تحصیل مشغول می‌شود.

در ادامه بطور مختصر به معرفی دوره‌های آموزشی در کانادا پرداخته می‌شود:

  دوره کالج کانادا

کالج‌ها را به نوعی شاید بتوان با هنرستان‌ها در کشور ما مقایسه کرد. دوره‌های کالج بیشتر، کاربردی و بازارمحور هستند و افرادی که نیاز به سپری کردن دوره های کوتاه مدت آموزشی برای یادگیری حرفه ای خاص و داشتن سرتیفیکیت هستند، این دوره‌ها را در کالج‌های مورد تائید کانادا سپری می‌کنند.

شرایط ورودی کالج‌ها کمی آسانتر از دانشگاه‌ها است و طول دوره هم کمتر است. انتخاب رشته و کالج، تاثیر بسزائی در اقدامات بعدی برای دریافت اقامت دائم دارد. لذا متقاضیان و دانشجویان محترم می‌توانند از خدمات ما در این حوزه جهت حداقل سازی ریسک پرونده، بهره ببرند.

دوره لیسانس  (Bachelor’s)

طول دوره لیسانس در همه استانهای کانادا به غیر از استان کبک، 4 سال است و دانش پذیران پس از اتمام دبیرستان می توانند وارد دوره لیسانس شوند. داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات مدرک زبان، الزامی است.دوره پیش لیسانس یا پری بچلردوره پری بچلر مخصوص دانشجویانی است که مایل به ادامه تحصیل در دوره لیسانس هستند ولی از نظر آکادمیک و زبان در دوره لیسانس امتیاز حد نصاب لازم را کسب نکرده اند.

مدرک پیش دانشگاهی برای این دوره، الزامی است.    دوره فوق لیسانس (graduate degree : Master’s)  این دوره برای دانشجویانی است که دوره لیسانس را در دانشگاه کانادایی مورد تائید کانادا سپری کرده باشند یا مدرک لیسانس شان را از دانشگاه های خارج این کشور که موسسه WES کانادا مدرک شان را تائید کند، دریافت کرده باشند.

طول دوره فوق لیسانس یا مستر حداقل 1 و حداکثر 2 سال است و به دو شیوه آموزش محور و پژوهش محور و برخی مواقع ترکیبی از این دو روش، ارائه می شود. می توان برای دوره های پژوهش محور، برای دانشجویان متقاضی، فاند یا بورسیه تحصیلی هم گرفت و این خدمات را سازمان ما در دانشگاه‌هایی که ارتباط دارد، انجام می دهد. مدرک زبان آیلتس آکادمیک حداقل 6 و دیپلم معتبر، از الزامات هست.

 دوره پری مستر (Pre-master)

همانند پری بچلر، دوره پری مستر هم برای دانشجویانی است که نتوانسته اند از عهده نمره زبان و شرایط پیش نیاز برای ورود به دوره مستر رشته ای خاص برآیند. در برخی از دانشگاه ها، دوره پری مستر بسیار معمول است و همه دانشجویان این دوره را قبل از فوق لیسانس، سپری می کنند و مدرک این دوره را جایگزین نمره زبان دوره مستر می‌کنند.
البته ورود به دوره پری مستر هم نیاز به مدرک زبان دارد منتها با نمره پایین تر و 5/5 هم مورد قبول است.

دوره دکتری (Doctoral degree)

دوره دکتری در دانشگاه های کانادا، عموما پژوهش محور است البته تعدادی کورس و واحد درسی نیز وجود دارد. معمولا دانشجویان متقاضی دوره دکتری، با اساتید راهنما در دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کرده و برای این استاد، رزومه خود را به همراه انگیزه نامه و توصیه نامه و در برخی از موارد ریسرچ پروپزال یا پروپزال طرح پژوهشی و رساله خود، می فرستند و چنانچه استاد راهنما، این دانشجو را تائید کند، دانشجو مجوز ثبت نام می گیرد و در بیشتر مواقع، برای پوشش هزینه های رساله، به دانشجو بورسیه هم تعلق می‌گیرد.

داشتن نمره زبان آیلتس آکادمیک، رزومه قوی علمی-پژوهشی با حداقل دو مقاله ISI JCR، مدرک لیسانس و فوق لیسانس مورد تائید وس، از الزامات ورود به دوره دکتری است. به غیر از دوره های فوق که دوره های اصلی تحصیلی در کانادا محسوب می شوند، برخی دیگر از دوره ها نیز وجود دارند که در شرایط خاص مطرح می شوند. در زیر به عناوین این دوره ها اشاره شده است.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانند با شماره 02140220448 تماس بگیرند.

دوره دیپلما در کانادا graduate diploma

دوره پست بک در کانادا ( لیسانس پیشرفته ) post bac

دوره سرتیفیکیت در کانادا Certificate Programs

دوره دیپلما در کانادا Diploma Programs

دوره ترکیبی در کانادا Collaborative & Joint Degree Programs

دوره کو آپ در کانادا Co-op Programs

دوره کارورزی در کانادا Apprenticeship Programs

• هزینه و شهریه تحصیل در کانادا

از نظر شهریه تحصیلی برای دانشجویان خارجی بخصوص برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری، کانادا از کشورهای گران بحساب می آید. هر چند کانادا گرانترین شهریه های تحصیلی را ندارد و از برخی از کشورها مانند انگلیس، نیوزلند و آمریکا، هزینه های تحصیلی پایین تر است.

با توجه به اینکه درصد بالایی از رشته‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، پژوهش محور برگزار می شوند و دوره های پژوهش محور، هزینه های زیادی برای انجام ریسرچ و پژوهش پایانی دارند، لذا گرفتن اسپانسرشیپ و بورسیه تحصیلی در این مقاطع، رایج است.

هر چند برای برخی رشته ها در مقطع لیسانس هم می توان فاند گرفت.میانگین شهریه تحصیلی در مقاطع مختلف برای دانشجویان خارجی از 12 هزار دلار تا 20 هزار دلار متغیر است. برای گذران زندگی معمولی نیز باید هزینه ای بین 700 تا 1200 دلار را در ماه برای دانشجویان درنظر گرفت.

هر چند دانشجویان می توانند از فرصت های شغلی مانند کار دانشجویی هم استفاده کنند و معمولا دانشجویان بعد از گذشت یکسال و آشنایی با قوانین و فرهنگ و زبان، می توانند خرج خود را حداقل در بیاورند. اکثر دانشگاه های معتبر، خوابگاه هایی با هزینه اندک برای دانشجویان اختصاص می دهند و حتی سوئیت هایی برای دانشجویان متاهل دارند

• بهترین دانشگاه های کانادا

کانادا، کشوری پر از دانشگاه و دانشجوپذیر است. همانطور که این کشور سیاست پذیرش مهاجر دارد، سیاست جذب دانشجویان خارجی نیز در کانادا هر سال اجرا می شود.  ویژگی مشترک اکثر دانشگاه ها و کالج ها در این کشور، سطح بالای علمی و رنک خوب جهانی و شهریه های سنگین تحصیلی است.

بنابراین بهترین استراتژی تلاش برای اخذ فاند و بورسی تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری و حتی پست دکتری در این کشور است. در جدول زیر بر اساس آخرین آپدیت سال 2020، نام بهترین دانشگاه های کانادا و رتبه این دانشگاه ها در کانادا و در جهان آورده شده است.

در ادامه به معرفی مختصر 10 دانشگاه رتبه اول تا دهم کانادا (سال 2020) می‌پردازیم:

1. رتبه اول : دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

سرانجام در سال 2020، دانشگاه تورنتو در رده های برتر در بین بهترین دانشگاه های کانادا قرار گرفت، دانشگاه تورنتو، بالاترین امتیازات در کانادا را برای شاخص های دانشگاهی و نرخ اشتغال فارغ التحصیل کسب نموده است.

3. دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) :

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 2020، رتبه دوم از بین دانشگاه های کانادایی و رتبه 34 را از بین کل دانشگاه های جهان از آن خود نموده است.این دانشگاه، دارای دو دانشگاه اصلی در ونکوور و کلوونا در بریتیش کلمبیا، غربی‌ترین استان کانادا است. در حال حاضر حدود 65000 دانشجو و تقریبا 16200 دانشجوی بین المللی است.

3. دانشگاه مک گیل (McGill University) :

دانشگاه مک گیل سال 2020 در رتبه 42 ام در کنار دانشگاه ‘کالیفرنیا’ واقع در لس آنجلس قرار گرفت. همچنین در نظرسنجی از دانشجویان بین المللی و خارجی مشغول تحصیل در کانادا، این دانشگاه بالاترین امتیاز را از بین دانشگاه های کانادا به خود اختصاص داد (نظر سنجی از یک چهارم کل 40000 دانشجوی خارجی).
4. دانشگاه مک مستر (McMaster University):

دانشگاه مک مستر در سال 2020، رتبه چهارم در کانادا و 72 در جهان را از آن خود کرده است. دانشگاه مک مستر واقع در همیلتون در انتاریو به ویژه برای دانشکده پزشکی معتبر خود شناخته شده است.

5. دانشگاه مونترال (Université de Montréal):

دانشگاه مونترال در سال 2020 رتبه 5 را از بین دانشگاه های کانادایی و رتبه 85 ام را از بین دانشگاه های کل دنیا به خود اختصاص داده است. این دانشگاه فرانسوی زبان با 12 رتبه صعود نسبت به سال 2019، به این رتبه بالا رسیده است. این دانشگاه در ابتدا به عنوان یک پردیس Université Laval در سال 1878 تأسیس شد. هم اکنون حدود 66،768 دانشجو دارد.

6. دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

دانشگاه آلبرتا در سال 2020، رتبه ششم در بین دانشگاه های کانادایی و با چهار مکان نزول نسبت به سال قبل، رتبه 136 جهان را به خود اختصاص داد. این دانشگاه در ادمونتون مستقر است و یک محرک اقتصادی بزرگ برای کل استان آلبرتا است بطوریکه استان آلبرتا پنج درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه خود را مدیون دانشگاه آلبرتاست.
7. دانشگاه اوتاوا (University of Ottawa) :

دانشگاه اوتاوا رتبه هفتم در بین دانشگاه های کانادایی و 141 رو از بین کل دانشگاه های دنیا از آن خود نموده است. این دانشگاه همواره در لیست 10 دانشگاه برتر کانادا قرار داشته است و استقبال خوبی از سوی دانشجویان بین المللی می شود.

8- دانشگاه کلگری (University of Calgary)

دانشگاه کلگری با چهار مکان ارتقاء، در رتبه 233 جهان در جهان در سال 2020 قرار دارد. این دانشگاه در ابتدا در سال 1944 به عنوان شعبه دانشگاه آلبرتا تأسیس شد. اکنون شامل پنج دانشگاه است. از جمله یک دانشگاه در شعبه های دوحه ، قطر که بر پرستاری تمرکز دارد.

8. دانشگاه وسترن (Western University)

دانشگاه وسترن با سه مکان پیشرفت، رتبه 211 در جهان را در سال 2020 از بین کل دانشگاه های جهان بخود اختصاص داد. دانشگاه وسترن واقع در انتاریو، بالاترین امتیاز را در بین دانشگاه های برتر کانادا از نظر تناسب تعداد اعضای هیات علمی به دانشجو کسب کرده است.
8. دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

دانشگاه واترلو، در سال 1956 تاسیس شده است. این دانشگاه از جوانترین دانشگاه های کاناداست که رتبه 8 را از بین دانشگاه های کانادایی و رتبه بین 200 تا 250 را بین همه دانشگاه های جهان به خود اختصاص داده است.

خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کانادا و مقایسه با هزینه ها در ایران :

طبق آخرین اطلاعات در مارس 2020 از مرجع معتبر جهانی نامبئو (https://www.numbeo.com/)، هزینه زندگی در کانادا 70.75 درصد بیشتر از ایران است (داده های جمع آوری شده برای همه شهرهاست و اجاره بها در نظر گرفته نمی شود). اجاره در کانادا 103.78٪ بیشتر از ایران است (میانگین داده برای همه شهرها).

در جدول زیر، هزینه اقلام مهم زندگی بین ای

ران و کانادا مقایسه شده است. میانگین همه شهرها در محاسبات آورده شده است

اقلام مهم هزینه به دلار کانادا کمترین تا بیشترین
رستوران ها
غذا ، رستوران ارزان قیمت 16.00 C$ 10.00-30.00
غذا برای 2 نفر ، رستوران میان رده 70.00 C$ 50.00-100.00
McMeal در مک دونالد (یا غذای معادل کمبو) 10.00 C$ 8.00-14.00
آبجو خانگی (پیش نویس 0.5 لیتری) 6.25 C$ 4.00-8.90
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری) 7.45 C$ 6.00-10.00
کاپوچینو (معمولی) 4.25 C$ 3.00-5.50
کک / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 2.25 C$ 1.50-3.00
آب (بطری 0.33 لیتر) 1.86 C$ 1.25-3.00
بازارها
شیر ، (1 لیتر) 2.47 C$ 1.23-4.27
نان شیرینی تازه (500 گرم) 2.95 C$ 1.88-4.25
برنج (سفید) ، (1 کیلوگرم) 4.02 C$ 2.00-8.00
تخم مرغ (منظم) (12) 3.41 C$ 2.27-5.00
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 12.82 C$ 6.00-30.00
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 13.53 C$ 7.50-22.00
گوشت گاو (1 کیلوگرم) (یا گوشت قرمز) 15.01 C$ 7.98-25.00
سیب (1 کیلوگرم) 4.06 C$ 2.00-6.61
موز (1 کیلوگرم) 1.73 C$ 0.89-3.00
پرتقال (1 کیلوگرم) 4.03 C$ 2.00-6.99
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 4.11 C$ 2.00-6.89
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 2.87 C$ 1.00-5.98
پیاز (1 کیلو گرم) 2.65 C$ 1.00-5.00
کاهو (1 سر) 2.58 C$ 1.29-4.00
آب (بطری 1.5 لیتری) 2.27 C$ 1.00-4.00
بطری شراب (میان رده) 15.50 C$ 12.00-25.00
آبجو خانگی (بطری 0.5 لیتری) 2.88 C$ 1.50-4.55
آبجو وارداتی (بطری 0.33 لیتری) 3.57 C$ 2.00-6.00
20 بسته سیگار (ماربلو) 15.00 C$ 12.25-19.00
حمل و نقل
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 3.25 C$ 2.50-3.75
پاس ماهانه (قیمت معمولی) 98.00 C$ 75.00-150.00
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 4.00 C$ 3.30-5.50
تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی) 2.00 C$ 1.50-3.00
تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی) 33.55 C$ 27.00-60.00
بنزین (1 لیتر) 1.25 C$ 1.03-1.47
Trendline Volkswagen Golf 1.4 90 KW (ماشین) 25,000.00 C$ 22,000.00-30,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW ماشین 24,127.57 C$ 20,000.00-28,000.00
برنامه های کاربردی (ماهانه)
خدمات اساسی (برق ، گرمایش ، خنک کننده ، آب ، زباله) برای آپارتمان 85m2 156.15 C$ 80.00-300.00
تعرفه محلی تلفن همراه یک دقیقه 0.35 C$ 0.10-0.50
اینترنت (60 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر ، داده های نامحدود ، کابل / ADSL) 76.29 C$ 55.00-110.00
ورزش و اوقات فراغت
باشگاه بدنسازی ، هزینه ماهانه برای 1 بزرگسال 50.27 C$ 20.00-85.00
اجاره زمین تنیس (1 ساعت آخر هفته) 21.00 C$ 5.00-35.00
سینما ، اکران بین المللی ، 1 صندلی 14.00 C$ 12.00-18.00
مراقبت از کودک
پیش دبستانی (یا مهد کودک) ، روز کامل ، خصوصی ، ماهانه برای 1 کودک 992.05 C$ 600.00-1,600.00
مدرسه بین المللی ابتدایی ، سالانه برای 1 کودک 14,786.78 C$ 7,000.00-29,000.00
لباس و کفش
1 جیب شلوار جین (لوویس 501 یا مشابه) 64.25 C$ 35.00-98.00
1 لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای (Zara ، H&M ، …) 45.68 C$ 25.00-80.00
1 جفت کفش در حال اجرا نایک (رده متوسط) 100.35 C$ 65.00-140.00
1 جفت کفش چرمی مردانه 126.04 C$ 75.00-200.00
اجاره در هر ماه
آپارتمان (1 اتاق خواب) در مرکز شهر 1,326.69 C$ 900.00-2,100.00
آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز 1,073.78 C$ 800.00-1,700.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 2,139.93 C$ 1,500.00-3,500.00
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 1,754.86 C$ 1,200.00-2,700.00
قیمت آپارتمان خرید
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 6,294.35 C$ 3,000.00-12,000.00
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از مرکز 4,227.81 C$ 2,152.78-9,149.32
حقوق و بودجه
متوسط ​​حقوق خالص ماهانه (پس از مالیات) 3,509.77 C$
نرخ بهره وام در درصد (سال) ، سالانه ، به مدت 20 سال با نرخ ثابت 3.63 2.65-5.00

 

• معرفی مهمترین شهرها و استانهای کانادا :

• معرفی ادمونتون کانادا

شهر ادمونتون با مساحت ۶۸۴/۳۷ کیلومترمربع، مرکز ایالت آلبرتاست و مجاور رودخانه ساسکاچوان شمالی، در منطقه مرکزی آلبرتاست در غرب کانادا. ادمونتون در ناحیه‌ای با زمین‌های بسیار حاصل خیز در پرایر واقع شده است. ادمونتون با جمعیت 280/981 نفر در سال 2017 و تراکم جمعیت 109 نفر در هر کیلومتر مربع، بعد از کالگری، دومین شهر پر جمعیت ایالت آلبرتا و یکی از کم تراکم‌ترین شهرهای آمریکای‌شمالی است.

این شهر ماهیت فرهنگی، سیاسی و آموزشی دارد و هر سال میزبان بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی است؛ در نتیجه به شهر جشنواره‌ها مشهور است.  از هزاران سال قبل، مرکز آلبرتا، محل مردم چادر نشینی بوده که از طریق شکار بوفالو زندگی می‌کرده‌اند، تا این که در قرن هجدهم قوم کری در این منطقه ساکن شدند. در سال 1754، آنتونی هندی که در شرکت‌ خلیج هودسن کار می‌کرد، اولین اروپایی بود که به منطقه ادمونتون وارد شد.

در سال 1795 قلعه ادمونتون به عنوان تجارت خانه‌ای مهم برای شرکت خلیج هودسن ساخته شد؛  در سال 1914 تبدیل به شهر و در سال 1905 مرکز ایالت آلبرتا شد و در دهه 1940، ادمونتون مرکز نفتی کانادا شد.  ادمونتون مرکز تجاری مهمی برای آلبرتای شمالی و مرکزی و مرکز عمده نفت و گاز است. این شهر مرکز توزیع حمل و نقل منطقه‌ای که به اقیانوس منجمد شمالی می‌رسد، نیز هست و عنوان آن دروازه شمال است. این شهر مرکز مهم دولتی، دفاعی و دیگر خدمات عمومی نیز هست و بیشترین صنایع سنگین ایالت آلبرتا را دارد.

ادمونتون سرشار از جنگل و منابع انرژی از قبیل زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی است. اقتصاد برتر از لحاظ تنوع در کانادا است. بخش‌های مهم صنعتی این شهر کمپانی‌های مهمی چون آی‌بی‌ام، تلوس، اینتویت کانادا بانک غربی کانادایی بیو ویر ماتریکون، جنرال الکترونیک و کارخانه استنتک اداره می‌کنند. از مراکز مالی مهم این شهر نیز می‌توان مرکز مالی ای‌تی‌بی اتحاد به سرویس کریدیت، تی‌دی کانادا تراست و مرکز مالی مینو لایف را نام می‌برد.

این شهر، مرکز چند شهر بین‌المللی مثل شرکت ساختمانی پی‌سی‌ال نیز هست. ادمونتون یکی از دروازه‌های حمل و نقل به شما کانادا است. دو فرودگاه شهر ادمونتون و فرودگاه‌ شهر ادمونتون دارد. ادمونتون مرکز مهم حمل و نقل راه‌آهن ملی کانادا است. این شهر در بزرگراه یلوهد که یکی از دو مسیر اصلی سراسری غرب کانادا است، واقع شده و سیستم ترانزیت لایت‌ریل دارد که اولین نمونه این سیستم است.  ادمونتون، یکی از نخستین مراکز مهم آموزش و تحقیقاتی کانادا است و از دانشگاه‎‌ها و موسسات آموزشی مهم آن می‌توان به دانشگاه آلبرتا که دومین کتابخانه بزرگ تحقیقاتی کانادا را دارد، آتاباسکا کونکوردیا کینگ، تیلور، موسسه تکنولوژی آلبرتای شمالی و کالج انجمن گرنت مک اوان اشاره کرد.

ادمونتون تیم‌های ورزشی بسیار موفقی نیز دارد؛ از جمله ادمونتون گرداس، ادمونتون اسکیموس، ادمونتون ترپرز، ادمونتون اوایل کینگز و ادمونتون اویلرز دارد. از استادیوم‌های این شهر می‌توان به استادیوم کامن ولث زمین تلوس و میدان رکسل اشاره کرد. این شهر، تاکنون میزبان بازی‌های کامن ولث 1978، بازی‌های جهانی دانشگاه‌ها در 1983، مسابقات قهرمانی جهانی 2001 رشته دو میدانی، بازی‌های مستر جهانی 2005 جام جهانی راگبی بانوان 2006، جام جهانی فیفا یو 20 در 2007 و بسیاری دیگر از مسابقات بین‌المللی بوده است.

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،049.48  دلار آمریکا یا  4،160.1 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 858.71 دلار آمریکا یا  1،171.46 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در ادمونتون 71.76 درصد بالاتر از تهران است.

• اجاره در ادمونتون به طور متوسط 39.34 درصد بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 159 از 456 شهر جهان قرار دارد.

• ادمونتون دارای شاخص هزینه زندگی 65.04 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر ادمونتون کانادا عبارتست از :

•معرفی اوتاوا (اتاوا)

اوتاوا، پایتخت کشور کانادا، در شرق ایالت اونتاریو در دره اوتاوا واقع شده است و بعد از تورنتو، دومین شهر برزگ این ایالت است، این شهر با مساحت 64/2778 کیلومتر مربع، در جنوب ساحل رودخانه اوتاوا – که آبراهی مهم در مرز اونتاریو و کبک است- واقع شده است. در این مقاله، سعی شده است بطور مختصر، شهر اتاوا معرفی شود و از تمامی ابعاد اجتماعی، فرهنگی، دموگرافی، اقتصادی و گردشگری، این شهر مرور و معرفی گردد. پس از انتخاب کشور هدف برای مهاجرت، معمولا مهاجران با توجه به سلایق شخصی، سعی در انتخاب بهترین شهر دارند. معیارهای زیادی در انتخاب شهر دخیل هستند که از مهمترین آنها می توان به آب و هوا، امکانات رفاهی و تحصیلی، مناطق و جاذبه های گردشگری و تفریحی، جاذبه های فرهنگی و امکانات ورزشی و حمل و نقل، قیمت اجناس و خدمات و میزان در دسترس بودن آنها و قوانین خاص مربوط به آن شهر یا استان و منطقه اشاره نمود.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در اوتاوا کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،014.09 دلار آمریکا یا  4،128.76  دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 830.07 دلار آمریکا یا  1،137.05 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در اتاوا 47/47 درصد بیشتر از تهران است.

• اجاره در اتاوا به طور متوسط 70.69٪ بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 178 از 456 شهر جهان قرار دارد.

• اوتوا دارای شاخص هزینه زندگی 63.44 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر اوتاوا کانادا عبارتست از :

 معرفی تورنتو کانادا

تورنتو با مساحت 630 کیلومتر مربع در شمال غربی ساحل دریاچه اونتاریو واقع شده و مرکز این ایالت است. تورونتو شهر مهاجران نامیده می‌شود و بر اساس برنامه توسعه سازمان ملل در میان شهر‌های جهان، بعد از شهر میامی در آمریکا بیشترین میزان جمعیت خارجی را دارد.قبل از ورود اروپاییان، قبایل هورن دراین منطقه ساکن بوده‌اند. در سال 1615 اتینه برالی این منطقه را کشف کرد و به عنوان راه خشکی میان بر بین دریاچه انتاریو و هورن، مورد استفاده قرار گرفت.

نام تورنتو، مشتق از کلمه‌ اسکیمویی کارونتو است؛ به معنی مکانی که در آن، درختان در آب قرار دارند. در سال 1793، فرماندار جان‌گریوزسیمکو شهر یورک در این محل تأسیس کرد. یورک در 1834 با عنوان شهر تورنتو ثبت شد.تورنتو، مرکز فرهنگی اونتاریو و انگلیسی زبانان کاناداست. دانشگاه تورنتو در سال 1827 تأسیس شده است و قدیمی‌ترین دانشگاه‌هاو انتاریو محسوب می‌شود این دانشگاه مرکز عمده پژوهشی و در تحقیقات زیست پزشکی در سطح جهانی پیشرو است. کتابخانه این دانشگاه، پس از دو دانشگاه هاروارد و بیل، از نظر تجهیزات و سیستم پیشرفته‌اش در رده سوم آمریکایی شمالی قرار دارد.

این دانشگاه در گزارش‌های مختلف، بالاترین کیفیت دانشگاه‎های کانادا را داشته و یکی از معتبر ترین دانشگاه‌های جهان است. علاوه بر این، تعداد زیادی دانشگاه‌ و موسسسه آموزشی و پژوهشی در تورنتو وجود دارند. سیستم مدارس تورنتو  از لحاظ تعداد مدارس بزرگترین سیستم آموزشی در کانادا است.کتابخانه عمومی تورنتو نیز بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه‌ای عمومی در کانادا است که شامل 99 شعبه یا بیش از یازده میلیون نسخه کتاب در مجموعه‌اش است.تورنتو یک مرکز بین المللی عمده در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری است و عموماً به عنوان مرکز مالی کانادا مطرح است و طیف وسیعی از بانک‌ها مراکز بورس و معاملات سهام در آن مستقرند مرکز مبادله سهام تورنتو، هفتمین مرکز بورس بزرگ جهان است. و همه 5 بانک کانادا، در تورنتو شعبه مرکزی دارند.

این شهر مرکز مهم رسانه، انتشار کتاب، ارتباطات، فن‌آوری اطلاعات و صنعت فیلم سازی است.

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،710.65 £ یا  4،830.80 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 740.01 دلار آمریکا یا  1،318.81 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در تورنتو 7.87٪ کمتر از لندن است.

• اجاره در تورنتو به طور متوسط 30.48 درصد کمتر از لندن است.

• هزینه زندگی در رده ششم از 456 شهر جهان قرار دارد.

• تورنتو دارای شاخص هزینه زندگی 74.02 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر تورنتو کانادا عبارتست از :

معرفی کالگری کانادا

شهر کالگری با مساحت 50/726 کیلومتر‌مربع،  بزرگترین شهر ایالت آلبرتاست که در جنوب این ایالت در یک منطقه‌، کوهپایه‌ای‌‌، مجاور رودخانه بو و در هشتاد کیلومتری شرق رشته کوه‌های راکی، واقع شده است. به دلیل وجود رشته کوه راکی _ که مانع از نفوذ رطوبت از سمت اقیانوس می‌شود_ کالگری، آب و هوای نسبتاً خشکی دارد؛ تابستان‌های آن نیز نسبتاً معتدل است. کالگری و حومه با جمعیت 000/336/1 نفر در سال 2017 و تراکم جمعیت 220 نفر در هر کیلومترمربع، سومین شهر پر جمعیت کانادا است. اولین کاشفان اروپایی، در دهه 1700 به جنوب آلبرتا راه یافتند. آنها در سال 1875، قلعه کالگری را ساختند.

قلعه در سال 1884، تبدیل به شهرک و در سال 1894، تبدیل به شهر شد. این شهر، یکی از مهم‌ترین مراکز بازرگانی و تجاری کشور به شمار می‌آید به طوری که از 500 شرکت بزرگ کانادا، دفاتر مرکزی بیش پنجاه کشور، در این شهر است. که عمدتاً مربوط به حمل و نقل و تولید انرژی است، از این رو، این شهر، معروف به مرکز انرژی کانادا است. کالگری، امکانات تحقیقاتی و شرکت‌های فن‌آوری پیشرفته دارد.

از شرکت‌های مهم که در این شهر، شعبه اصلی دارند، می‌توان بی‌پی، ائی ان کانا، ایمپریال اویل، پترو کانادا، شل کانادا، سانکور انرژی، ترنس کانادا، راه‌آهن پاسفیک کانادایی، ارتباط شاو، شیمیایی نوا، تلوس، نکسن و شیمیایی داو اشاره کرد. این شهر در سال 2007، تمیز‌ترین شهر جهان، شناخته شد. کالگری با داشتن شبکه متنوع هوایی، جاده‌ای و ریلی، مرکز حمل و نقل کانادا است.این شهر،  پنج مرکزمهم آموزش عالی دارد که عبارت از دانشگاه کالگری کالج مونت‌ رویال، موسسه فن‌‌آوری آلبرتا جنوبی، کالج هنر آلبرت و کالج دره بو است.کالگری به دلیل نزدیکی به کوه‌های راکی، مکانی مناسب برای ورزش‌های زمستانی است و برای ورزش‌های زمستانی تاسیاست و تجهیزات بسیار دارد؛ از قبل پارک المپیک کانادا و المپیک اوال. کالگری، میزبان المپیک زمستانی 1988 بوده است.

گلف،  یکی از ورزش‌های مجبوب تابستانی این شهر است. کالگری در ماه آگوست 2009، میزبان رقابت‌های اسکی‌ جهانی بود. از تیم‌های حرفه‌ای ورزشی این شهر می‌توان به تیم هاکی کالگری فلیمز که در پنگروس سدل بازی می‌کند، کالگری استمپدرز که لیگ فوتبال کانادایی است و در استادیوم مک‎ماهون بازی می‌کند، تیم بیسبال کالگری رافنکز که عضو لیگ ملی لاکروس است و در پنگروس سدل دوم بازی می‌کند و کالگری‌وایپرز  که در استادیوم فوت‌هیلز بازی‌کند، اشاره کرد. بزرگترین مراکز خرید فضای باز و سرپوشیده کالگری، در مرکز شهر،  واقع شده که شامل مرکز خرید ایتون، میدان تی‌دی، مرکز خرید اسکاتیا، امارت بانکرز و بازار ایوکلیر می‌باشد. از دیگر مراکز خرید کالگری به مرکز خرید بلتلین منطقه خیابان هفدهم، مرکز چاینوک، بازار مارکت، بازار ساوث‌سنتر، دییرفوت میداوز، بازار حراجی دییر فوت و بازارهای زراعی اشاره کرد.

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،999.29 دلار آمریکا یا  4،091.68 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 845.14 دلار آمریکا یا  1،152.96دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در کلگری 71/36 درصد بیشتر از تهران است.

• اجاره در کلگری به طور متوسط 39.08٪ بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی رتبه 161 از 456 شهر جهان را دارد.• کلگری دارای شاخصی برای هزینه زندگی 64.91 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر کلگری کانادا عبارتست از :

 معرفی ونکوور کانادا

این بندر که لقب گرانترین شهر کانادا را به خود اختصاص داده است، با مساحت 67/114 کیلومتر مربع، در سرزمینی پست در جنوب غربی بریتیش کلمبیا و در 42 کیلومتری شمال غربی مرز آمریکا، در شبه جزیره ونکوور واقع شده است. از غرب با تنگه جورجیا، از جنوب با رود فریز و از شمال با خلیج بُرادر احاطه شده است. جمعیت ونکوور بر اساس آخرین سرشماری در سال 2016، از ۶۰۳٬۵۰۲ نفر در سال ۲۰۱۱ به ۶۳۱٬۴۸۶ نفر در این سال (2016) رسیده است که این رقم آن را به سومین کلانشهر کشور کانادا تبدیل می‌کند.  ونکوور، چهارمین شهر پر تراکم در قاره خود بعد از نیویورک، سانفرانسیسکو و مکزیکوسیتی می‌باشد.

تراکم جمعیت در قسمت غربی شهر به دلیل وجود برج‌های مسکونی پیش‌رفته‌ای که در اواخر دهه 1950 و 1960 ساخته شده‌اند، بسیار بیشتر از سایر نقاط شهر است. ترکیب جمعیتی ونکوور بسیار متنوع و گوناگون است.از حدود 9000_ 4500 سال قبل، مردمان بومی در ونکوور امروزی ساکن بودند و اروپاییان برای اولین بار در اواخر دهه 1971 به این منطقه وارد شدند و در سال 1972، این ناحیه توسط جورج ونکوور کشف شد و اولین اقامتگاه مسکونی در دهه 1860 در اطراف کارخانه الوار سازی هاستینگز به وجود آمد که به گاس‌تون مشهور بود. این شهرک کوچک الوار سازی به سرعت توسعه یافت و با ورود خط آهن پاسفیک کانادا در دهه 1880، به یک شهر تبدیل شد. سرانجام در آوریل (فروردین) 1886 ونکوور به عنوان یک شهر به ثبت رسید.

در سال 1887 اولین قطار قاره‌ای به این شهر وارد شد و با تکمیل کانال پاناما، بندر ونکوور تبدیل به یک بندر مهم بین‌المللی شد که امروزه پر ترددترین بندر دریایی کانادا است.ونکوور مرکز تجاری، مالی، صنعتی و فرهنگی عمده در ایالت بریتیش‌کلمبیاست. ونکوور هر چند امروزه بسیار متنوع شده ؛ اما از گذشته به جنگلداری، معادن، ماهیگیری و کشاورزی، تکیه داشته است. در ونکوور بخش خدمات وسیع و صنعت توریست رشد یافته است. این شهر همچنین سومین مرکز فیلم‌سازی  آمریکایی شمالی بعد از لوس‌آنجلس و نیویورک می‌باشد که به هالیوود شمال مشهور است. در سال‌های اخیر نیز این شهر به مرکز مهم صنایع نرم‌افزار و بازی‌های کامپیوتری و بیو‌تکنولوژی در کانادا تبدیل شده است.ونکوور یکی از شهرهای عالی برای سکونت و جزو گران‌ترین شهر کانادا است، و سیاست‌های دولت برای کاهش قیمت خانه در شهر، هنوز پاسخگو نبوده‌اند.

میزبانی ونکوور برای بازی‌های االمپیک زمستانی در سال 2010 هر چند درآمد زیادی را جذب کرد ولی تبدیل مسافرخانه‌های ارزان قیمت که محل سکونت بی‌خانمان‌های شهر هستند، به مکان‌هایی مناسب‌تر برای اسکان بازدید کنندگان از بازی‌ها باعث رشد تعداد بی‌خانمان‌ها شده این مسأله، مشکلات اقتصادی زیادی ایجاد کرده است.طبق آمار سال 2007 ونکوور به همراه وین، بعد از زوریخ و ژنو، سومین شهر با کیفیت برای زندگی، ششمین بازار گران دنیا پس از لوس‌آنجلس، دومین بازار گران آمریکای شمالی، پس تورنتو، دومین شهر گران کانادا، هشتادونهمین شهر گران و نیز دهمین شهر تمیز جهان است.بر پایی نمایشگاه جهانی سال 1986 در شهر ونکوور، آخرین نمایشگاه در نوع خود در آمریکای شمالی بود. بیست میلیون 111 هزار و 587 نفر در آن نمایشگاه شرکت کردند که موفقیت مالی بزرگی برای ونکوور و کانادایی پی‌داشت و چند مکان جهانگردی فعلی شهر و سیستم ‌ترن‌هوایی برای جلب جهانگرد بیشتر، در مدت زمان برپایی آن نمایشگاه، ساخته شده‌اند.

ونکوور، قطب منطقه‌ای، ملّی و بین المللی است و سیستم حمل و نقل پیشرفته‌ای دارد. در حال حاضر، این شهر، دومین شبکه اتوبوس برقی بزرگ آمریکای شمالی بعد از سانفرانسیکو را دارد. فرودگاه بین‌المللی ونکوور که در جزیره سی در شهر ریچموند در جنوب ونکوور واقع شده است، دومین فرودگاه پرتردد کانادا پس از تورنتو و دومین دروازه بزرگ در ساحل غربی آمریکای شمالی برای ورود مسافران بین المللی است. بندر این شهر، مهم‌ترین بندر کشور است که، سالانه بیش از 76 میلیون تن و 6/1 میلیون کانتینر کالای کانادا را در میان کشورهای مختلف جهان مبادله می‌کند. با توجه به منظر زیبای طبیعی و امکان دسترسی مسافران به آلاسکا از طریق بندر این شهر، ونکوور، یکی از مهمترین مناطق جهانگردی کشور نیز هست و سالانه بیش یک میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند که در آمد قابل توجهی برای شهر دارد.از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مشهور و مهم ونکوور می‌توان به دانشگاه بریتیش‌کلمبیا (1980) دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار(1925) کالج جامعه ونکوور دانشگاه سیمون فریزر (1963) و موسسه تکنولوژی بریتیش‌کلمبیا (1964) اشاره کرد.

امکانات ورزشی متنوعی در این شهر وجود دارد و ونکوور به همراه شهر کوهستانی ویستلر در 125 کیلومتری شمال این، به میزبانی المپیک زمستان 2010 انتخاب شدند. از تیم‌های ورزشی این شهر می‌توان به این تیم‌ها اشاره کرد: کانادایی‌های ونکوور از لیگ ملّی هاکی که در استادیوم جنرال موتوررز بازی می‌کنند و شیر‌های بریتیش‌کلمبیا از لیگ فوتبال کانادا که در استادیوم بی‌سی (یکی از بزرگترین استادیوم‌های سرپوشیده در آمریکای شمالی) بازی می‌کنند.بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 : • هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،247.64  دلار آمریکا یا  4،430.48 دلار کانادا (بدون اجاره).• هزینه یک ماهه یک نفره: 880.35 دلار آمریکا یا  1200.98دلار کانادا (بدون اجاره). • هزینه شاخص زندگی در ونکوور 84.94٪ بیشتر از تهران است.• اجاره در ونکوور به طور متوسط 153.74٪ بیشتر از تهران است.• هزینه زندگی در رده 100 ام از 456 شهر جهان قرار دارد.• ونکوور دارای شاخص هزینه زندگی 70.03 است.بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر ونکوور کانادا عبارتست از :

 معرفی آلبرتا کانادا

جمعیت آلبرتا بیشتر از 3.3 میلیون نفر است و حدودا یک دهم جمعیت کانادا در این استان جمع شده اند. مرکز این استان، شهر ادمونتون است. استان آلبرتا، استانی مهاجرپذیر است که می توان گفت نزدیک به 65 درصد جمعیت این استان را مهاجران از آسیا و اروپا تشکیل می‌دهند.

دین اکثر مردم این استان، مسیحیت است استان آلبرتا دارای مجلس قانون گذاری است. از لحاظ خدمات اجتماعی، دولت در این استان کارنامه موفقی داشته است. پایین ترین نرخ مالیات از بین ایالت های کانادا مربوط به این استان است. در آلبرتا، حدود 9000 مهاجر ایرانی سکونت دارد که بیشتر ایرانیان آلبرتا، در دو شهر مهم این استان یعنی ادمونتون و کلگری زندگی می کنند. از جمعیت ایرانی در آلبرتا، دو سوم در کلگری و یک سوم در ادمونتون زندگی می کنند. ایرانیان در آلبرتا، فعالیت های فرهنگی و آئینی زیادی را تاسیس و دنبال می کنند. برگزاری آئین نوروز و انجمن فرهنگی ایرانیان کلگری، از جمله این انجمن ها و فعالیت هاست.در جدول زیر شهرهای استان آلبرتا و مشخصات مربوط به هر شهر ارائه شده است :

شهر ادمونتون

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در آلبرتا کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،049.48  دلار آمریکا یا  4،160.1 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 858.71 دلار آمریکا یا  1،171.46 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در آلبرتا 71.76 درصد بالاتر از تهران است.

• اجاره در آلبرتا به طور متوسط 39.34 درصد بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 159 از 456 شهر جهان قرار دارد.• آلبرتا دارای شاخص هزینه زندگی 65.04 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر آلبرتا کانادا عبارتست از :

معرفی استان بریتیش کلمبیا کانادا

استان بریتیش کلمبیا، بعنوان غربی ترین استان کانادا و بین کوه های راکی و اقیانوس آرام قرار گرفته است. مرکز این استان، شهر ویکتوریا و مهمترین و بزرگترین شهر در این استان، شهر ونکوور است. این استان بعنوان ششمین استان بزرگ و مهم کانادا محسوب می شود. جمعیت استان بریتیش کلمبیا بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 ، معادل 4/8 میلیون نفر است که اکثرا در منطقه لوئر مین لند سکونت دارند.

مساحت استان بریتیش کلمبیا به تنهایی، به اندازه جمع مساحت کشورهای فرانسه، آلمان و هلند است. استان بریتیش کلمبیا، از آب و هویی خوش برخوردار است و این باعث جذب گردشگر و مهاجر زیادی به این منطقه شده است. همچنین این استان در کنار رشته کوه راکی و اقیانوس آرام، مناظر بکر و بی بدیلی خلق نموده است.

در سال تقریبا 35000 مهاجر به این استان وارد می شود و تعداد مهاجران تقریبا یک سوم جمعیت شهرهای این استان را شامل می شود. به دلیل رشد منفی جمعیت و زاد و ولد، دولت کانادا تصمیم به جبران جمعیت با سیاست پذیرش مهاجر در این استان گرفته است. مهاجران از طریق پلان هایی خاص استان بریتیش کلمبیا مانند نیروی متخصص (اسکیل وورکر)، کارآفرینی و سرمایه گذاری، تحصیلی و جاب آفر، اقدام به تشکیل پرونده می کنند.

استان بریتیش کلمبیا، مقصد جذاب و جالب برای ایرانیان بخصوص مهاجران ایرانی متمول است. ایرانی ها را می توان در ونکوور بزرگ به‌ویژه در ونکوور شمالی، وست ونکوور و ترای سیتیز (شامل کوکیتلام، پورت کوکیتلام و پورت مودی) بیشتر از هرکجای دیگر در این استان، دید. تعداد و نفوذ مهاجران ایرانی در ونکوور و استان بریتیش کلمبیا تا حدی است که بعضی از مقالات محلی استان بریتیش کلمبیا، مهاجران ایرانی اند و عید نوروز وارد تقویم استان بریتیش کلمبیا شده است.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در بریتیش کلمبیا کانادا و مقایسه با هزینه‌ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،247.64  دلار آمریکا یا  4،430.48 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 880.35 دلار آمریکا یا  1200.98دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در بریتیش کلمبیا 84.94٪ بیشتر از تهران است.

• اجاره در بریتیش کلمبیا به طور متوسط 153.74٪ بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 100 ام از 456 شهر جهان قرار دارد.

• بریتیش کلمبیا دارای شاخص هزینه زندگی 70.03 است.بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر بریتیش کلمبیا کانادا عبارتست از :

معرفی کبک

استان کِبـِک (Québec)، استان فرانسه زبان کانادا و یکی از مهمترین استان های این کشور است که با دو شهر بزرگ و مهم کبک سیتی و مونترال معروف شده است. استان کبک، بزرگترین استان کاناداست و دومین استان پرجمعیت این کشور  است با ۷٬۶۶۹٬۱۰۰ نفر جمعیت و تراکم جمعیتی پایین ۴٫۹ نفر در هر کیلومتر مربع.

زبان رسمی این استان فرانسه است و حدود 85 درصد جمعیت کبک فرانسه زبان هستند. رودخانه سن لوران، مهمترین جاذبه کبک است که بیشتر جمعیت این شهر نیز حول این رودخانه جمع شده اند و بعلاوه کانال ارتباطی و کشتیرانی وتجارت از طریق آب است که منافع زیادی نصیب کانادا نموده است. آب و هوا در کبک، طیف وسیع و گسترده ای دارد. چهار فصل با چهار هوای متفاوت و متضاد و تلورانس دما از 35 درجه بالای صفر تا منهای 35 درجه از خصوصیات آب و هوایی کبک است.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کبک کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،936،48دلار کانادا یا  4،022.45دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 802.39 دلار آمریکا یا  1،099.13 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در شهر کبک 69.67 درصد بالاتر از تهران است.

• اجاره در شهر کبک به طور متوسط 14.94٪ کمتر از تهران است.

• هزینه زندگی از 456 شهر جهان در رتبه 168 قرار دارد.• شهر کبک دارای شاخص هزینه زندگی 64.27 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر کبک کانادا عبارتست از :

 معرفی استان ساسکاچوان

استان ساسکاچوان (Saskatchewan) یکی از استان های غربی کاناداست که به شدت در چند سال اخیر مهاجرپذیر بوده و سیاست های تشویقی خاصی برای مهاجران درنظر میگیرد. این استان برنامه خاص خود را در پروسه مهاجرت دارد و در هر سال حدود 5000 مهاجر را می پذیرد. شهر مرکزی این استان، رجایناست و بزرگترین شهر این استان نیز ساسکاتون نام دارد.

بیشتر زمینها در این استان، زمین های زراعی و کشاورزی است. این استان با دارا بودن منابع غنی خاک و آب، پتانسیل بالایی برای کشاورزی و توسعه و صادرات محصولات کشاورزی دارد و محل خوبی برای مهاجرت مهندسان کشاورزی و زراعت است. طب آخرین آمار جمعیت این استان، ۱۱۷۸۶۵۷ نفر می باشد. از ویژگی های این استان، پر آفتاب ترین استان کاناداست.

اسامی شهرهای استان ساسکاچوان عبارتست از :

• اِستِوَن

• پرینس البرت

• رجاینا

• ساسکاتون

• وارمِن

• یُرکتن

• وِیبِرن

• سوییفت کارنت

• نُرث بَتِلفُرد

• موس جا

• مِلویل

• مِلفُرت

• مِیَدُ لِیک

• مارتِنزویل

• لُیدمینیستر

• هامبُلت

• فلین فلان

مهمترین دانشگاه ها در استان ساسکاچوان عبارتند از :

دانشگاه ساسکاچوان : که در شهر ساسکاتون واقع شده است و در مقاطع کارشناسی تا دکتری دانشجو می پذیرد و همراه رتبه تقریبی 15 بهترین دانشگاه های کانادا را دارد.

• دانشگاه رجاینا

• مؤسسه دانش‌های کاربردی و فناوری ساسکاچوان (SIAST) در ساسکاتون

• First Nations University of Canada  در رجاینا

به دلیل آب و هوای مناسب، صنعت کشاورزی مهمترین صنعت این استان است. 28 درصد غلات و 54 درصد گندم کانادا در این استان تولید می شوند. این استان شرایط رفاهی خوبی را برای زندگی مهاجران مهیا نموده است. متوسط درآمد خانواده ۴۸٬۴۰۰ دلار و کمترین دستمزد ۸٫۶۰ دلار در ساعت است که هر دو بالاتر از میانگین کانادا هستند. هزینه زندگی در ساسکاچوان نسبت به دیگر استان‌ها، بسیار مناسب است.

هزینه مسکن در این استان، کمترین در کانادا بوده و منابع طبیعی موجود در استان هزینه انرژی را نیز پایین می‌آورد. نرخ مالیات بر درآمد در این استان، پایین است و جزء سومین و کمترین نرخ هاست. هزینه خرید خانه بین 110000 تا 140000 دلار است که می توان گفت در کانادا از کمترین هاست.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در ساسکاچوان کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران :بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020 :

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،906.59 دلار کانادا یا  3،981.51 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 834.08 دلار آمریکا یا  1،142.54 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در ساسکاچوان 68.64٪ بیشتر از تهران است.

• اجاره ساسکاچوان به طور متوسط 21.71٪ بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رتبه 172 از 456 شهر جهان قرار دارد.

• در ساسکاچوان شاخص هزینه زندگی 63.88 است.بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در استان ساسکاچوان کانادا عبارتست از

معرفی ویکتوریا کانادا

ویکتوریا (Victoria) مرکز یکی از استانهای اصلی  و غربی ترین استان کانادا یعنی بریتیش کلمبیاست این شهر 350 هزار نفر جمعیت دارد. شهر ویتوریا از مناظر طبیعی بینظیری برخوردار است بطوریکه نام دیگر این شهر را باغ شهر گذاشته اند. کیفیت زندگی در این شهر بالاست و در جهان رتبه بیستم را دارد.

دانشگاه‌های: دانشگاه ویکتوریا، کالج کموسان، دانشگاه رویال رودز و کالج هنر ویکتوریا از مهمترین دانشگاه های این شهر هستند که پذیرای عده زیادی از دانشجویان خارجی اند.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در ویکتوریا کانادا و مقایسه با هزینه‌ها در تهران:

بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020:

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 3،070.55 دلار آمریکا یا  4،206.10 دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 841.89 دلار آمریکا یا  1،153.24دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در ویکتوریا 76.36 درصد بالاتر از تهران است.

• اجاره در ویکتوریا به طور متوسط 89.32 درصد بالاتر از تهران است.

• هزینه زندگی در رده 138 از 456 شهر جهان قرار دارد.

• ویکتوریا هزینه شاخص زندگی 800/66 دارد.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه ها در شهر ویکتوریا کانادا عبارتست از :

معرفی وینییگ کانادا

وینیپـِگ (winnipeg) مرکز استان مهم منیتوبا و از شهرهای مهم و بزرگ کاناداست. شهر وینیپگ که شهر غربی کاناداست از مراکز مهم تجاری، مالی، صنعتی، کشاورزی و آموزشی کانادا محسوب می‌شود.

از نظر جغرافیایی و زمین‌شناسی وینیپگ در جایی قرار دارد که نوعی از ساختار زمین به نام سپر کانادایی با دشت‌های علفزاری برخورد می‌کند. این شهر به دروازه غرب نیز مشهور است. شهر وینیپگ دارای چهار دانشگاه معروف می‌باشد: دانشگاه منیتوبا، دانشگاه وینیپگ، دانشگاه سنت بانیفیس و دانشگاه منونایت‌های کانادا.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در وینیپگ کانادا و مقایسه با هزینه‌ها در تهران

:بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com)  در مارس 2020:

• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،805.61 دلار آمریکا یا  3,843.19 ،دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه یک ماهه یک نفره: 782.54 دلار آمریکا یا 1,071.95دلار کانادا (بدون اجاره).

• هزینه شاخص زندگی در وینیپگ 59.56 درصد بالاتر از تهران است.

• اجاره در وینیپگ به طور متوسط 19.99 درصد بیشتر از تهران است.

• هزینه زندگی رتبه 202 از 456 شهر جهان را به خود اختصاص داده است.

• وینیپگ دارای شاخصی برای هزینه زندگی 60.44 است.

بر اساس آخرین آپدیت در مارس 2020، میانگین هزینه‌ها در شهر وینیپگ کانادا عبارتست از:

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *