معرفی کبک کانادا

معرفی کبک کانادا

استان کِبـِک (Québec)، استان فرانسه زبان کانادا و یکی از مهمترین استان های این کشور است که با دو شهر بزرگ و مهم کبک سیتی و مونترال معروف شده است. استان کبک، بزرگترین استان کاناداست و دومین استان پرجمعیت این کشور است با 7,669,100 نفر جمعیت و تراکم جمعیتی پایین ۴٫9 نفر در هر کیلومتر مربع.

زبان رسمی این استان فرانسه است و حدود 85 درصد جمعیت کبک فرانسه زبان هستند. رودخانه سن لوران، مهمترین جاذبه کبک است که بیشتر جمعیت این شهر نیز حول این رودخانه جمع شده اند و بعلاوه کانال ارتباطی و کشتیرانی وتجارت از طریق آب است که منافع زیادی نصیب کانادا نموده است. آب و هوا در کبک، طیف وسیع و گسترده ای دارد.

چهار فصل با چهار هوای متفاوت و متضاد و تلورانس دما از 35 درجه بالای صفر تا منهای 35 درجه از خصوصیات آب و هوایی کبک است.

در این مقاله، شهر کبک کانادا، بصورت کامل و جامع بررسی شده است و اطلاعات و آمار حیاتی این شهر، بخصوص اطلاعات مورد نیاز مهاجران ارائه شده است :
مهمترین مطالب و سرفصل ها در این مقاله عبارتند از :
• آب و هوا در کبک‌ کانادا
• آب و هوا در کبک‌ کانادا
• اطلاعات عمومی درباره کبک کانادا
• مراکز خرید در کبک کانادا
• مکان‌های دیدنی کبک کانادا
• ساختمان‌ها و بناهای دیدنی کبک کانادا
• موزه‌ها در کبک کانادا
• پارک‌ها و مراکز طبیعی در کبک کانادا
• جشنواره‌ها در کبک کانادا
• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کبک کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران
• عکس های بیشتر از کبک کانادا

• آب و هوا در کبک‌ کانادا

این شهر، مرکز ایالت کبک و در جنوب این ایالت است؛ در دره‌ی رود سن‌لورنس و در محل طلاقی این رود با رود سن‌چارلز واقع شده است، منطقه‌ای مسطح و برخی از نقاط آن پایین‌تر از سطح دریا است. کوه‌های لورنتین در شمال این شهر است. مساحت شهر حدود 26/454 کیلومتر مربع است.

قسمت بالای این شهر، روری دماغه‌ای به نام کاپ_دیامانت واقع شده و یک دیواره سنگی بزرگ، این بخش را احاطه کرده است. آب و هوای کبک‌سیتی از نوع قاره‌ایی مرطوب با زمستان‌های برفی و سرد، تابستان‌های گرم و نسبتاً شرجی و بارندگی زیاد در سراسر سال است.

• اطلاعات عمومی درباره کبک کانادا

این شهر، با متوسط سالانه 384 سانتی‌متر، ریزش برف یکی از پر برف‌ترین شهرهای کانادا است و بهار و پاییز کوتاهی دارد. شهر کبک با جمعیت142/491 نفر و تراکم جمعیت 081/1 نفر در هر کیلومترمربع، دهمین شهر پر جمعیت کانادا است. اکثر ساکنان شهر، بومیان فرانسوی زبان هستند.

تا قبل از ورود جاکوزکارتیر، کاشف فرانسوی، در سال 1535، این منطقه با نام دهکده استاداکونا زیست‌ قبایل بومی آمریکایی بوده است. این شهر، یکی از قدیمی‌ترین زیستگاه‌های اروپاییان در آمریکای شمالی بوده است و اولین شهری است که اروپایان ساخته‌اند. شهر کبک را در سال 1608، ساموئل‌دی چامپلین بنیاد نهاد و به دلیل عرض باریک رودخانه سنت‌لورنس در ورودی شهر، نام آن را کبک، به معنای «تنگنای رودخانه» گذاشته‌اند.

برج باروهای احاطه کننده کبک قدیمی، تنها دیوارهای شهری مستحکم باقی‌ مانده در آمریکای شمالی و شمال مکزیک است و در سال 1985 یونسکو آن را، جزو میراث جهانی، ثبت کرد. کبک اقتصادی پر رونق و یک بندر درون‌مرزی مهم دارد. بیش از 80 درصد از افراد این شهر در بخش خدمات مشغول به کار هستند. صنایع جدید با فن‌آوری بالا، مثل لیزر، دانش فیبر نوری و تحقیقات دارویی، در این شهر، پیش‌رفته است.

این شهر، دو پل مهم روی رود سن‌لورنس دارد: پل کبک به 987 متر که فاصله دو پایه آن 549 متر است. از بزرگترین پل‌های معلق جهان است و پل لاپورت با طول 1041متر که فاصله دو پایه آن، 667 متر است و طولانی ترین پل کابلی کانادا است.

کبک، از مراکز مهم آموزشی است و دانشگاه مهم این شهر دانشگاه لاوال است. قدیمی‌ترین موسسه آموزشی بانوان در آمریکای شمالی، به نام صومعه‌ای اورسولینز در این شهر است.

کبک‌سیتی، به همراه هالیفاکس و نووا اسکاتیا، میزبان مسابقات قهرمانی جهانی ای‌آی‌اچ‌اف 2008 و نیز المپیک ویژه بازی‌های زمستانی ملی کانادا در سال 2008 بوده است.

• مراکز خرید در کبک کانادا:

شهرک قدیمی کبک‌سیتی به ویژه باس_ویل فروشگاه‌های زیادی دارد. از دیگر مراکز خرید این شهر می‌توان مارچ‌د‌و ویوکس پورت را که بازار مزرعه‌داران و عرضه کننده‌ی محصولات محلی ارزان است، ورری لامیلو چی و سه مرکز خرید بزرگ لوئیر و دی‌لاسیته و استی‌فوی را نام برد لوئیر با 350 فروشگاه، بزرگترین مرکز خرید کانادای شرقی است.

• مکان‌های دیدنی کبک کانادا:

کبک‌سیتی، یکی از زیباترین شهرهای آمریکای شمالی است و برخی از قدیمی‌ترین‌ خانه‌ها، خیابان‌ها و کلیسا‌های این قاره را دارد. خانه‌‌های قدیمی، سقف‌های شیب‌دار مسی و ستون‌های چوبی، مشخص‌اند. قدیمی‌ترین خیابان شهر به نام رودونوتردام که در سال 1615 ساخته شده، در زمینی باریک، بین یک صخره و بندر در منطقه باس‌ویل کبک واقع شده است.

بخش قدیمی‌شهر با مجموعه‌ای از خیابان‌های پهن و باریک، اصلی‌ترین مکان دیدنی کبک‌سیتی است. این محله، امروزه یک منطقه جهانگردی است با بوتیک‌های کوچک بسیار و صدها مکان‌های تاریخی و جالب برای عکاسی، دو دروازه‌ اصلی پورت‌سن لوییز و پورت‌سن جین در قسمت مدرن مرکز شهر، واقع شده است.

قسمت بالای شهر که هات_ویل نامیده می‌شود دیدنی‌های بسیاری دارد؛ از جمله، هتل شاتوفرانتنک که در بالای کاپ_ دیافانت واقع شده و یکی از زیبا‌ترین هتل‌های آمریکای شمالی است، دوفرین‌تریس تفرجگاهی در کنار اسکله با چشم‌اندازی عالی و با شکوه از رود سن‌لورنس، سیتادل که تاسیسات نظامی کانادایی است.

جلگه آبراهام که محل نبرد انگلیس و فرانسه در سال 1759 بوده و امروزه محل گذران اوقات فراغت، ورزش و مراسم عمومی است، آبزرواتوریور دلاکپیتال که یکی از بلندترین ساختمان‌های کبک است و چشم‌اندازی وسیع از تمام شهر دارد، کلیسای جامع نوتردام کبک، اولین کلیسای دنیای جدید به خاطر قصر سلطنتی‌اش اهمیت دارد، ساختمان پارلمان که محل مجمع ملی است و اولین ساختمان‌های دولتی و موسسات مذهبی کانادا از قبیل صومعه‌ای اوروسولین و سمیناری کبک (مدرسه علوم‌دینی) (1666) و همچنین موزه فرانسوی‌های آمریکا.

قسمت پایین شهر، باس_ ویل، جاذبه‌های خاص خود را دارد که از آن میان می‌توان به میدان رویال که اولین زیستگاه فرانسوی در آمریکای شمالی بوده است، کلیسای قدیمی نوتردام دس‌ویکتویرس منطقه تاریخی پتیت‌چمپلین، بندر موزه تمدن، اشاره کرد. این منطقه از شهر، با معماری و خیابان‌های اصلی که به زمان تاسیس شهر بر می‌گردد، طراحی شده است.

یکی دیگر از جاذبه‌های جهانگردی این شهر، هتل یخی است که یکی از دو هتل یخی جهان است و از ژانویه (دی) تا اوایل آوریل (فروردین) باز است. اتاق‌های این هتل با مجسمه‌های نخی نفیس و عالی تزیین شده است، نوشابه فروشی یخی دارد که شما می‌توانید در آن نوشیدنی‌های خود را در لیوان‌های یخی بنوشید و کلیسای کوچک نیز با نیمکت‌های برفی برای ازدواج دارد.

شهر قدیمی

این قسمت از شهر، داخل محدوده دیوارهای شهر است و دو بخش بالا و پایین که با یکسری پله بنام پله‌های گردن‌شکن و یک‌آهن در مسیری بسیار زیبا و دیدنی به نام راه‌آهن کابلی قدیمی کبک به یکدیگر متصل هستند، ساختمان‌ها و خیابان‌های قدیمی، بندر کلیسای کوچک نوتردام، موزه تمدن و بسیاری از فروشگاه‌های صنایع‌دستی بسیار، این قسمت شهر را به منطقه جهانگردی تبدیل کرده‌اند.

• ساختمان‌ها و بناهای دیدنی کبک کانادا :

کلیسای نوتردام

کلیسای کوچک، در قسمت پایین شهر کبک بین سال‌های (1723_1687) ساخته شده است و در سال 1929 در کانادا به عنوان مکان تاریخی به ثبت رسید.

هتل بزرگ فرونتناک

این هتل بزرگ و زیبا، یکی از مهم ترین جاذبه‌های جهانگردی شهر است. هتل، در اواخر قرن نوزدهم و در اوایل قرن بیستم به سفارش شرکت راه‌آهن کانادا ساخته شده است. تا جاذبه‌ای برای سفر مسافران ثروتمند قطارهای این سازمان باشد. هتل فرونتناک در نزدیکی دشت‌های آبراهام و رودخانه‌ی سن‌لورنس روی یک بلندی به نام دماغه‌ دیامانت، واقع شده و یکی از چشم‌اندازهای شهر است.

گذرگاه دافرین

در لبه این دماغه، کنار این هتل است و با عبور از آن می‌توان چشم‌انداز بسیار زیبای رودخانه سنت‌لورنس را تماشا کرد.

سیتادل

سیتادل، قلعه نظامی است که روی دماغه دیامانت، نزدیک دشت‌های آبراهام است و قسمتی از دیوارهای دفاعی شهر بوده است. کنفرانس‌ سال‌های 1943 و 1944 در شهر کبک که در طی آن‌ها راهکارهایی برای ادامه و اتمام جنگ‌جهانی دوم ارایه شد، در این ساختمان انجام گرفت.

ساختمان پارلمان کبک

این ساختمان هشت طبقه، برای استفاده اعضای مجلس شهر، در نیمه دوم قرن نوزدهم ساخته شده است و شکوه خاصی دارد که نظر تمامی بیندگان خود جلب می‌کند. فضای سبز زیبای اطراف این ساختمان و وجود یک آبنما و فواره‌ی زیبا، باعث جذب جهانگردان بسیاری به این منطقه می‌شود. ساختمان مجلس، نزدیک سیتادل است.

دشت‌های آبراهام

این دشت‌ها به وسعت 44هکتار، بیرون محدوده‌ دیوارهای شهر کبک واقع‌اند. نام این دشت‌ها از نام صاحب آن‌ها، آبراهام مارتین گرفته شده و به ثبت رسیده است. در سیزدهم سپتامبر سال1759، نبرد دشت‌های آبراهام، میان نیروهای فرانسه و انگلستان در این محل، اتفاق افتاده است.

این منطقه که اکنون به عنوان پارک مورد استفاده است و اولین منطقه تاریخی به ثبت رسیده در کانادا است، به عنوان هدیه سیصدمین سالگرد تأسیس شهر کبک، از طرف دولت کانادا به مردم این شهر هدیه شد. این پارک، هر سال در مراسم مختلف، مثل جشنواره‌ها، جشن‌ها، وقایع ورزشی و اجراهای موسیقی، میزبان حدود چهار میلیون نفر بازدید کننده است. دو جشنواره زمستانی و تابستانی شهر کبک نیز در این پارک برگزار می‌شود.

• موزه‌ها در کبک کانادا :

موزه هنرهای زیبا

این موزه در پارک آبراهام، کنار رودخانه سن‌لورنس واقع است. طراحی موزه، به سبک نئوکلاسیک با ستون‌های بلند و سقف‌های گچ‌کاری انجام شده است. سالن بزرگ آن، با دیوارهای‌ شیشه‌ای، در مرکز ساختمان است و امکان دسترسی به سایر سالن‌ها را فراهم کرده است. از پاییز سال 2001، نمای بیرونی ساختمان موزه به صورت زیبا چراغانی شده که شب‌ها منظره‌ی بسیار زیبایی ایجاد می‌کند.

موزه تمدن

نمایشگاه دائم و موقت این موزه معمولاً مربوط به علوم انسانی و پیشرفت تمدن است. قسمت آموزشی کودکان، از قسمت‌های جالبه این موزه هستند.

موزه آمریکا_ فرانسه

این موزه قدیمی‌ترین موزه کانادا است و تاریخ چگونگی اقامت فرانسویان را در شمال آمریکا ارایه می‌کنند. قسمت‌های دیگر موزه، گیاه‌شناسی جانورشناسی، فسیل‌ها و کتاب‌های قدیمی از بخش‌های جذاب آن است. از سایر موزه‌های شهر کبک می‌توان موزه‌های دریایی اسپیس‌فلیکس لکلرک، موزه شکلات اریکو، دی‌آل آبیلی، مرکز نمایشگاه جلگه آبراهامرا نام برد.

• پارک‌ها و مراکز طبیعی در کبک کانادا

پارک دوبویس دی کولون

یک باغ 24 هکتاری است که مجموعه‌ای است از ساختمان‌ها موروثی، مناطق جنگلی و باغ‌ها و از 1966_1870 اقامتگاه فرمانداران نظامی بوده است.

باغ جانوار شناسی کبک

این باغ، بیش از 750 نمونه از سیصدگونه حیوان مختلف دارد. اگرچه این باغ وحش به جانوران بالدار و باغ‌های موضوعی اختصاص داده شده؛ ولی چند نوع پستاندار نیز در آن زندگی می‌کنند. گلخانه ایندو_ استرالیایی این باغ که به حیوانات و گیاهان این منطقه تعلق دارد، بسیار مشهور است.

پارک آکواریوم کبک

مشرف به رود سن‌لورنس واقع شده و بیش ده هزار نوع پستاندار، خزنده، ماهی و دیگر جانوران آبزی آمریکای شمالی و قطبی را دارد. استخرهای بزرگ با خرس‌های قطبی انواع خوک‌های آبی مناطق قطبی و اقیانوس منجمد شمالی، از بخش پر جاذبه این پارک است.

دهکده واکانسز والکارتیر

این دهکده یه اردوگاه جدید و پر از امکانات است. این مجموعه دارای بزرگترین پارک آبی کانادا، با بیش از سرسره‌ی آبی هیجان انگیز و یک استخر موج بزرگ برای کسانی که به دنبال دلهره هستند و گردش در یک رودخانه آرام و محل‌های آب‌بازی برای یچه‌های کوچک و آنهایی که سرعت کمتر را ترجیح می‌دهند.

دیگر فعالیت‌های هوای گرم شامل: بالا رفتن از دیوار، پارک آکروبات، گلف مینیاتور، قایقرانی. در زمستان، پارک آبی تبدیل به زمین بازی زمستانی می‌شود: مسیرهای پیاده روی تبدیل به مسیر اسکیت شده و 17 بالابر سریع، شما را برای فرود هیجان‌انگیز بعدی بالا می‌برند. ناوگان تولد برف در آنجا هستند، تا اگر هوا با شما همکاری نکرد بتوانید از تفرج زمستانی لذت ببرید.

پارک کوه کامی

این پارک، منطقه‌ای سرسبز و وسیع در نزدیکی کبک است که زمستان‌ها، محل اسکی و تابستان‌ها، محل مناسبی برای قایق‌سواری، سوار کاری و استفاده از فضای سبز است.

آبشار مونت ‌مورنسی

این آبشار بزرگ در نزدیکی شهر کبک با ارتفاع 84متر بلندترین آبشار ایالت کبک است. طول آن از آبشار نیاگارا نیز سی‌متر است، یک پل معلق و پلکان، بازدیدکنندکان را با ارتفاعات این آبشار می‌رساند. هتل اول، این جا دایر شد؛ اما در سال‌های بعد، به مکان‌ فعلی تفریحگاه زمستانی دوچسنی منتقل شده است.

از دیگر مناطق ییلاقی و تفریحی کبک‌سیتی می‌توان به قله سن آن و تفریحگاه کوه استونهام اشاره کرد که زمستان‌ها، محل مناسبی برای اسکی و تابستان‌ها، محل مناسبی برای پیاده‌روی، کمپینک و دوچرخه‌سواری است.

• جشنواره‌ها در کبک کانادا:

ادوین_ بلانگر باند استند

یک جشنواره موسیقی در فضای باز است که از ژوئن آگوست (خرداد تا مرداد) از پنج‌شنبه تا یکشنبه برگزار می‌شود.

جشن سن_ جین باپتیست

روز ملی کبک است که هر سال در بیست‌چهارم ژوئن (سه تیر) در جلگه‌ آبراهام، آن را جشن می‌گیرند. آتش‌بازی و رژه دسته‌جمعی، همراه با اجرای موسیقی از برنامه‌های این جشن است.

جشنواره تابستانی شهر کبک

یا با نام فرانسوی فستیوال دی‌اته هر سال در اولین هفته ماه جولای (تیر) شروع می‌شود و یازده روز ادامه دارد و یک جشن موسیقی است که در آن، گروهای مختلف موسیقی در فضای باز و داخل سالن به اجرای موسیقی می‌پردازند.

جشنواره فرانسه جدید

در اولین آخر هفته آگوست (اواسط مرداد) برگزار می‌شود.

کارناوال زمستانی

یکی از تماشایی‌ترین رویداد‌های این شهر است. این جشن، هر سال در اولین جمعه ماه ژانویه (دی‌ماه) آغاز می‌شود؛ و هفده روز ادامه می‌یابد و با بیش از یک میلیون بازدید کننده، از بزرگترین جشن‌های زمستانی دنیا محسوب می‌شود. انواع تفریحات زمستانی، مسابقات، موسیقی، رستوران‎‌ها و فروشگاه‌ها از جاذبه‌های این جشن بزرگ هستند. ساخت مجسمه‌های یخی در اطراف قصر یخی با شکوه این جشن از رقابت‌های بین‌المللی این کارناوال است.

در این کارناوال صدساله، هر سال یک قصر یخی غول‌پیکر در میدان جاکوز کارتیر، مقرر دفتر اصلی جشنواره‌ها ساخته می‌شود. مسابقات بین‌المللی مجسمه‌های یخی، تیم‌های بسیاری را نیز از سرتاسر جهان برای ساخت مجسمه‌های تاریخی، به خود جذب می‌کند. مسابقات و فعالیت‌های مختلف دیگری نیز بر این‌ها در طول این جشنواره هست.

• خلاصه‌ هزینه‌های زندگی در کبک کانادا و مقایسه با هزینه ها در تهران:
بر اساس محاسبات مرکز معتبر نامبئو (Numbeo.com) در مارس 2020:
• هزینه ماهیانه خانواده چهار نفره: 2،936،48دلار کانادا یا 4،022.45دلار کانادا (بدون اجاره).
• هزینه یک ماهه یک نفره: 802.39 دلار آمریکا یا 1،099.13 دلار کانادا (بدون اجاره).
• هزینه شاخص زندگی در شهر کبک 69.67 درصد بالاتر از تهران است.
• اجاره در شهر کبک به طور متوسط 14.94٪ کمتر از تهران است.
• هزینه زندگی از 456 شهر جهان در رتبه 168 قرار دارد.
• شهر کبک دارای شاخص هزینه زندگی 64.27 است.

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *