مقصد مهاجرتی

مقصد مهاجرتی

معیارهای مهم برای انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت و اقامت دائم

یکی از مهمترین و اصلی ترین دغدغه ها برای شروع پروسه مهاجرت، انتخاب کشور هدف و مقصد برای ادامه زندگی است. انتخاب کشور هدف، برای افراد و اقشار مختلف جامعه، ویژگی های متفاوتی دارد و به این بستگی دارد که هدف شما برای مهاجرت چیست؟

برای برخی از افراد که به دلایل مالی و اقتصادی به مهاجرت و ترک وطن اقدام می کنند، بهترین کشور، کشوری است که بتوانند خوب کار کنند و درآمد ثابت و بالایی داشته باشند. برای برخی از افراد که به دلیل غیر مالی مهاجرت می کنند، کشوری با معیارهای باز سیاسی و آزادی و دارای سیستم حقوق شهروندی و حقوق بشر قویتر، گزینه بهتری است.

پس قبل از انتخاب کشور هدف، دلیل مهاجرت خود را مشخص کنیم. در این بین، برخی از شاخص ها و معیارها هم مشترک و یکسان هستند یعنی برای همه افراد با هر انگیزه برای مهاجرت، شاخص هایی یکسانی وجود دارد:

اینکه کشور مقصد دارای سیستم آموزشی رایگان باشد، کشور مقصد دارای سیستم بیمه و درمان رایگان یا حداقل ارزان باشد. نرخ بازپرداخت وام بانکی پایین باشد. نرخ تورم و سایر متغیرهای اقتصادی از نرخ جهانی بیشتر نباشند.

در ادامه بطور مختصر به معیارهای مهم برای انتخاب کشور مقصد و هدف برای مهاجرت اشاره می‌شود:

-شاخص آب و هوا و رطوبت (یکی از معیارهای مهم در انتخاب کشور هدف است. دیده شده برخی افراد در کشورهای با اب و هوای سرد و یخی، پس از مدتی از ادامه اقامت منصرف شده‌اند)

-فرهنگ مردم، آداب، رسوم، دین و مراودات اجتماعی (برای افرادی که در کشوری مانند ایران بزرگ شده اند و مردم فرهنگ خونگرم و گرمی داشته اند، فرهنگ مردم آلمان یا چین که برخوردهایی سرد و منفعت طلبانه دارند، مناسب بنظر نمی رسد. برای افراد مذهبی، شاخص دین و مذهب مهم است به آن توجه کنید)

  • وضعیت کار و نرخ اشتغال
  • شاخص های آزادی، رفاه اجتماعی و سیاسی
  • میزان استقبال از مهاجرین، برخوردهای نژادپرستانه
  • سختی و آسانی و زمان لازم برای صدور ویزا و پاسپورت برای مهاجران

همچنین ببینید

کانادا چرا مهاجر می‌پذیرد؟

کانادا چرا مهاجر می‌پذیرد؟

یکی از سؤالات پایه‌ای و تکراری در زمینه مهاجرت، چرا کشور کانادا را برای اقامت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *