مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان و آشنایی با آن

در این مطلب کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ  در خدمت شما هستند تا اطلاعات مفید و جامعی در مورد انواع روش‌‌های قانونی مهاجرت به آذربایجان را با شما به اشتراک گذاشته و به شما اطلاعات کاملی در مورد پروسه و مدارک مورد نیاز در هر مورد ارائه کنند.

اما قبل از اینکه به موضوع مهم مهاجرت به آذربایجان پرداخته شود ابتدا قصد داریم تا کلیاتی را به منظور آشنایی شما با کشور آذربایجان ارائه کنیم تا بتوانید در مورد این کشور تصمیم بهتری بگیرید چرا که قبل از مهاجرت به آذربایجان حتما باید در مورد زبان رسمی کشور و دین و مذهب تا آب و هوا و ویژگی ‌‌های مردم این کشور به خوبی مطلع باشید تا ببینید آیا مهاجرت به آذربایجان و زندگی به صورت موقت یا دائم با روحیات و علایق شما سازگار هست یا خیر؟

کشور جمهوری آذربایجان با جمعیت حدود 9.6 میلیون نفری و پایتخت باکو در ناحیه‌‌ شرقی و ماورای قفقاز واقع شده است. بد نیست بدانید که این کشور از شمال با روسیه، از شرق با دریای خزر، از جنوب با ایران و از غرب با ارمنستان هم مرز است و در ناحیه‌‌ شمال غربی آن نیز کشور گرجستان قرار گرفته است.
کشور آذربایجان حاوی برونبومی به نام جمهوری خودمختار نخجوان است که در ناحیه‌‌ جنوب غربی آذربایجان بوده و در اطراف آن ارمنستان، ایران و ترکیه قرار دارند. همچنین در درون خود قره باغ متعلق به ارمنستان را دارد. باکو پایتخت این کشور نیز بهترین لنگرگاه دریای خزر را در اختیار دارد. واحد پول رسمی این کشور نیز مَنات یا مانات (با نماد ₼) است که طراحی اسکناس و نماد آن شبیه ارز خارجی یورو است.

در مهاجرت به آذربایجان حتما باید در مورد عقاید و مذهب مردم این کشور نیز اطلاعات داشته باشید. خبر خوب برای متقاضیان مهاجرت به آذربایجان این است که 93.4% جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌‌ دهد، 2.5% ارتدکس روسی و 2.3% نیز ارتدکس ارمنی تشکیل می ‌‌دهند و 1.8% نیز اقلیت مذهبی هستند. در مهاجرت به آذربایجان می ‌‌توانید انتظار کیفیت بالایی از زندگی داشته باشید که نرخ امید به زندگی در این کشور حدود 74 سال است.

فاکتور بسیار مهم بعدی در مهاجرت به آذربایجان توجه به آب و هوای این کشور است. به طوری که در تمامی نواحی این کشور به جز نواحی شمالی تابستان ‌‌های گرم و داغ از 21 تا 33 درجه و زمستان ‌‌های سرد از 0 تا 12 درجه را تجربه خواهید کرد اما در نواحی شمالی آذربایجان تابستان‌‌ هایی گرم از 14 تا 34 درجه و زمستان ‌‌های سرد و برفی از منفی 9 تا 10 درجه را تجربه می ‌‌کنید که همجواری با کشور روسیه در آن اثرگذار است.

ضمنا در مهاجرت به آذربایجان توجه داشته باشید که 92.5% جمعیت مردم این کشور به زبان آذری صحبت می ‌‌کنند که زبان رایج و رسمی این کشور است، 1.4% روسی، 1.4% ارمنی و سایر زبان‌‌ها نیز حدود 4.7% است. ضمنا توجه داشته باشید که کشور آذربایجان به دلیل غنی بودن در نفت و گاز اقتصاد قوی دارد که ناشی از سیاست ‌‌های مالی و آموزشی و روابط بین الملل شفاف و بسیار عالی این کشور نیز هست.

مهاجرت به آذربایجان، کشوری با تشابهات زیاد با ایران
مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به آذربایجان
قبل از مهاجرت به آذربایجان سازمان مهاجرتی کوچ  از طریق تجربه کسانی که قبلا به این کشور اعزام شده ‌‌اند و نظرات خود را با ما در میان گذاشته و فیدبک داده ‌‌‌‌اند و همچنین ترکیب آنها با تجربیات سایر افراد از منابع معتبر، مزایا و معایب مهاجرت به این کشور را به صورت لیست وار توضیح می ‌‌دهد تا در مورد برنامه‌‌ مهاجرت به آذربایجان دقیق‌‌تر فکر کنید.

مزایای مهاجرت به آذربایجان:
1- سرزمینی بکر: در مهاجرت به آذربایجان اولین چیزی که حس خواهید کرد بکر بودن و خاص بودن این کشور است و وضعیت به نحوی است که انگار تا بحال این سرزمین کشف نشده است. همه چیز سر جای خودش هست و از برقراری ارتباط با تمامی ساختمان و جو این کشور لذت خواهید برد.
2- مردمی بسیار خونگرم: این مورد را نیز در بدو ورود و کمی گشت و گذار در سطح شهر متوجه خواهید شد. به محض اینکه مردم این شهر متوجه شوند که به عنوان یک فرد غیر بومی مهاجرت به آذربایجان داشته ‌‌اید با شما هم صحبت شده و هر چیزی که داشته باشند به شما تعارف می کنند از غذا گرفته تا لباس و مواد خوراکی.
3- منابع بسیار زیاد و اقتصادی قوی: منابع عظیم نفت و گاز در این کشور سرمایه اقتصادی کلانی برای آن رقم زده و همین امر سبب شده تا اقتصاد قدرتمندی داشته باشد و در صنایع کشاورزی (با وجود 7% زمین قابل کشت و مابقی کوهستانی)، صنایع نفت و گاز و مواد غذایی یکی از قدرتمندترین‌‌های این ناحیه است. طبیعتا اقتصاد قوی این کشور نیز سبب رونق بخش‌‌های مختلف زندگی در این کشور شده است.
4- طبیعتی بکر و البته کوهستانی: کسانی که عاشق کوه و محیط آن هستند، کشور آذربایجان برای آنها بهشت است چرا که اکثریت سرزمین آن را کوه تشکیل داده است و این می تواند از مزایای مهاجرت به آذربایجان برای این دسته از افراد باشد.

معایب مهاجرت به آذربایجان:
1- نبود زیرساخت توریستی: در مهاجرت به آذربایجان متأسفانه باید با این قضیه کنار بیایید که زیرساخت خوبی برای جذب توریست وجود ندارد. هتل ‌‌ها و هاستل‌‌ ها زیاد هستند اما همه 4 و 5 ستاره و بسیار گران قیمت، عدم توجه کافی به مناطق توریستی و تاریخی و تقریبا مخروبه شدن آنها و عدم مدیریت کافی منابع محیطی سبب شده تا چنگی به دل نزند.
2- هزینه ‌‌های زندگی بسیار زیاد: شاید از خود بپرسید که با وجود هزینه ‌‌های سنگین زیاد زندگی در این کشور و وجود کشورهای ارزان‌‌ تری مثل گرجستان و ارمنستان که در همجواری آن برای زندگی کردن وجود دارند دیگر چه نیازی به مهاجرت به آذربایجان وجود دارد؟
3- ساختمان‌‌های الگوبرداری شده: ساختمان‌‌ها و بافت‌‌های این کشور الگو گرفته از شهرهای آمریکا مثل لاس وگاس است و با وجود تاریخ و تمدن بسیار کهن تقریبا چیزی از آن نمانده چرا که مدرنیته آن را از بین برده است.
اکنون با کلیه‌‌ موارد و گزینه‌‌های مهاجرت به آذربایجان و زندگی در این کشور آشنا شدید و حتی با شناخت کامل نسبت به مزایا و معایب زندگی در این کشور می ‌‌توانید تصمیم بگیرید که آیا مهاجرت به آذربایجان و زندگی در این کشور تا چه حد برای شما تصمیم عاقلانه و درستی است.

سازمان مهاجرتی کوچ  نیز در این مقاله ضمن آشنایی شما با کلیه‌‌ پروسه ‌‌های قانونی مهاجرت به آذربایجان، از صفر تا صد تمامی مراحل در کنار شماست و می‌‌ توانید از تجربه بی نظیر و بسیار زیاد این سازمان مهاجرتی در اعزام متقاضیان نهایت استفاده را ببرید. سرفصل ‌‌های مهمی که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد عبارتند از:
– مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق تحصیل
– مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی در مهاجرت به آذربایجان
– هزینه ‌‌های تحصیل در مهاجرت به آذربایجان

مزایا و معایب مهاجرت به آذربایجان برای زندگی در این کشور
مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق کار

مهاجرت به آذربایجان به قصد انجام کار و دریافت ویزای کاری یکی از گزینه‌‌ های محبوب متقاضیان سفر به این کشور محسوب می‌‌شود که نیازمند پیگیری‌‌ های اداری از طرف شما و کارفرماست.به عنوان مثال ابتدا شما باید به دنبال کار در آذربایجان باشید. سپس بعد از توافقات اولیه، کارفرما به دنبال کسب مجوز کار برای شما باشد.
پس از آن ویزای کاری آذربایجان را دریافت کرده و وارد این کشور شوید. پس از ورود به این کشور باید برای کسب مجوز اقامت موقت اقدام کنید تا امکان اقامت و کار در این کشور فراهم گردد.
ابتدا کارفرما باید برای کسب مجوز کاری شما اقدام کند که شما به عنوان فردی که باید برای او کار کنید باید بالای 18 سال سن داشته باشید و حرفه مورد نظر به گونه ای باشد که نیروی کار بومی قادر به انجام آن نیست سپس مدارک زیر ارائه شوند:
برای اشخاص حقوقی: نام فرد حقوقی، فرم قانونی – سازمانی، آدرس و غیره
برای اشخاص حقیقی: نام، نام خانوادگی، داده ‌‌های در مورد شناسنامه و کارت ملی
ارائه اطلاعات تجاری و هویتی کامل در مورد سازمان یا شرکت قانونی خود به همراه آدرس
اطلاعات هویتی فرد متقاضی و سابقه کاری در طی 5 سال گذشته، آدرس محل کار و موقعیت شغلی
کپی محضری از مدارک شایستگی شغلی حرفه ای
مدارکی مبنی بر لزوم استخدام نیروی خارجی برای جایگاه شغلی مورد نظر
نامه سلامت مبنی بر آلوده نبودن فرد به بیماری های خطرناک
کپی قانونی پاسپورت متقاضی که تا 6 ماه پس از ورود به آذربایجان نیز معتبر باشد
نامه ای مبتنی بر پرداخت مالیات فرد متقاضی
پس از دریافت مجوز کاری، کارفرما آن را برای شما ارسال می کند و سپس شما مدارک فوق که مربوط به شماست را به سفارت یا کنسولگری آذربایجان تحویل می دهید تا با دریافت ویزای کاری امکان مهاجرت به آذربایجان را داشته باشید.
مدت زمان معمول بررسی درخواست شما 30 روز بوده و ویزای کاری به مدت 1 سال اعتبار خواهد داشت که هر سال 1 ماه قبل از اتمام تاریخ اعتبار باید آن را تمدید کنید. مجوزها و ویزاهای کاری که تا 3 ماه اعتبار داشته باشند هزینه صدور آن 350 منات، تا 6 ماه هزینه 600 منات و تا 1 سال هزینه 1000 منات را برای شما دارند.
کدام افراد نیازی به دریافت مجوز کاری برای مهاجرت به آذربایجان ندارند؟
افراد خارجی که در زمینه شغل های زیر فعالیت دارند برای مهاجرت به آذربایجان به منظور اشتغال پیدا کردن نیازی به دریافت مجوز کاری ندارند:
 دیپلمات ها
 مدیران ارشد شرکت های بین المللی
 کشتیرانان
 افراد تاجری که کمتر از 3 ماه در آذربایجان بمانند
 کادر آموزشی
 کارآفرینان
 کارمندان رسانه جمعی
ضمنا کسانی که به شغل های طراحی مهندسی و خدمات پزشکی مشغول هستند مجوز خاص دریافت می کنند که برای انجام خدمات پزشکی نیاز به مدرک پزشکی است که فقط در آذربایجان صادر شده باشد.
قوانین پیرامون مجوز کاری و تمدید آن پس از مهاجرت به آذربایجان:
– مجوز کاری خود را نمی توانید به شخص دیگری واگذار کنید
– مدت زمان مجوز کاری باید با مدت زمان اقامت موقت همخوانی داشته باشد
– مجوز کاری به مدت 1 سال اعتبار دارد و هر سال به مدت 1 سال اعتبار تا سقف 4 سال متوالی امکان تمدید وجود دارد
– کسانی که به مدت 5 سال در آذربایجان کار کرده باشند باید این کشور را ترک کرده و مجددا پس از گذشت 1 سال برای کار کردن مهاجرت به آذربایجان داشته باشند
– در صورتی که مجوز کاری را گم کردید باید در طی 15 روز وزارت کار و تأمین اجتماعی را در جریان بگذارید
پس از مهاجرت به آذربایجان و ورود به این کشور نیز باید برای اقامت موقت درخواست دهید که نیاز به ارائه مدارکی همچون:
– قرارداد کاری
– پاسپورت معتبر
– شناسنامه و کارت ملی
– فرم تکمیل شده درخواست صدور مجوز اقامت موقت
– پرداخت هزینه مشخص شده به همراه فیش واریزی

مهاجرت به آذربایجان به قصد انجام کار و پروسه خاص آن برای دریافت
مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق تحصیل
یکی از روش های رایج مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل است که هر سال تعداد زیادی از دانشجویان مخصوصا ایرانیان به این کشور سفر می کنند تا از امکانات آموزشی و اعتبار بالای مدرک آن استفاده کنند. اما شاید کنجکاو شده باشید که در مورد مزایا و علل مهاجرت به آذربایجان برای ادامه تحصیل بیشتر بدانید. در ادامه مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل کردن را ذکر می کنیم و پس از آن پروسه دریافت ویزای تحصیلی را توضیح خواهیم داد.
1- مقرون به صرفه بودن: در مقایسه با خیلی از مؤسسات و دانشگاه‌‌های آموزش عالی در اروپا، هزینه های تحصیلی در آذربایجان واقعا مقرون به صرفه هستند.
2- تنوع زیاد: برخلاف باور برخی افراد زیبایی های زیادی در آذربایجان وجود دارند و تنوع آنها نیز زیاد است. ضمن اینکه به دلیل حضور متقاضیان بین المللی تنوع فرهنگی بالایی نیز وجود دارد و شما می توانید وارد حوزه جدیدی از روابط بین افراد مختلف بشوید.
3- مدرنیته: هر میزان که تمایل آذربایجان به سمت مدرنیته آثار باستانی آن را از بین برده در زمینه آموزشی عالی بوده است به نحوی که در دانشگاه ها از بروزترین و بهترین متدهای آموزشی به همراه امکانات عالی و پیشرفته جهت اسکان دانشجویان و منابع علمی استفاده می گردد.
4- خونگرمی بسیار زیاد مردم: با مهاجرت به آذربایجان هیچ وقت احساس غربت نخواهید داشت و همیشه مورد استقبال گرم و روابط بسیار دوستداشتنی مردم این کشور قرار خواهید گرفت. با توجه به اینکه میزان سواد 99.8% در این کشور ثبت شده، دانشجویان مورد تکریم تمامی مردم قرار می گیرند و منزلت اجتماعی بالایی دارید.
5- امنیت: یقینا امنیت کشوری که قصد مهاجرت دارید بسیار اهمیت داشته و از این بابت نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است.
پروسه دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به آذربایجان:
اکنون که برای ادامه تحصیل مجاب به مهاجرت به آذربایجان شدید، سازمان مهاجرتی کوچ مشابه همیشه همراه شماست تا کل پروسه را برای شما توضیح دهد و چنانچه در هر مرحله نیاز به کمک ما داشتید لحظه ای درنگ نکنید.
اولین کار این است که با توجه به معیارهای خود و رتبه بندی دانشگاه ها و غیره، بهترین دانشگاه را متناسب با بودجه و رشته مورد نظر انتخاب کرده و دعوتنامه یا پذیرش غیر حضوری دریافت کنید. پس از آن به کمک دعوتنامه ای که از سمت دانشگاه دریافت کرده اید و مدارکی که در ادامه لیست خواهیم کرد به سفارت یا کنسولگری این کشور مراجعه نموده و این مدارک را تحویل می دهید تا ویزای تحصیلی صادر شود (مدارک تمدید ویزای تحصیلی نیز همین مواردی است که در ادامه مطالعه خواهید کرد):
– فرم تکمیل شده تقاضا برای صدور ویزای تحصیلی جهت مهاجرت به آذربایجان
– کپی پاسپورت که بیشتر از 6 ماه تا زمان صدور مجوز اقامت موقت اعتبار داشته باشد
– کپی رسمی از شناسنامه
– کپی دعوتنامه از دانشگاه مدنظر
– عقدنامه برای افراد متأهل
– گواهی تولد فرزند
– اثبات تمکن مالی از طریق نامه بانک
– ارائه مدرکی مبنی بر داشتن مکانی برای اقامت مثل نامه پذیرش رزرو هتل، خوابگاه یا خانه وابستگان
– 4 قطعه عکس 4×3
مدت زمان بررسی مدارک حدود 30 روز طول می کشد و هزینه ای پرداخت نمی کنید. بعد از اینکه ویزای تحصیلی دریافت کردید باید آن را به همراه مدارک زیر به دانشگاه ارسال کنید تا برای شما کارت اقامت موقت دریافت کند:
– دو قطعه عکس مناسب پاسپورت
– گواهی پزشکی مبنی بر سلامت جسمی
– کپی پاسپورت
– تکمیل فرم تقاضا
– ارائه برگه ای مبنی بر اقامت در هتل، خانه وابستگان یا خوابگاه
– کپی شناسنامه و کارت ملی
– کپی اطلاعات هویتی فردی که به شما خانه اجاره داده است
توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی مهاجرت به آذربایجان به اندازه طول دوره معتبر است یعنی برای دوره لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری 3 سال و مجوز اقامت موقت نیز باید هر سال تمدید شود که مدارک مورد نیاز را ذکر کردیم.
ضمنا هزینه دریافت مجوز اقامت موقت برای 3 ماه حدود 30 منات، 6 ماه معادل 60 منات و 1 سال 120 منات است و در صورتی که آن را گم کنید برای صدور مجدد باید 10 منات پرداخت کنید.

مهاجرت به آذربایجان و دریافت ویزای تحصیلی، کشوری با امکانات عالی و شهریه های پایین
هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به آذربایجان
در عنوان قبلی به مهم‌‌ترین دلایل انتخاب کشور آذربایجان جهت مهاجرت تحصیلی پی بردید و متوجه شدید با توجه به ویژگی ‌‌های گفته شده مهاجرت به آذربایجان برای ادامه تحصیل نیز یکی از گزینه ‌‌های خوب و منطقی به شمار می ‌‌رود. اما در کنار کشور مناسب برای ادامه تحصیل باید هزینه‌‌ های تحصیلی را نیز برآورد کرد، در صورتی که امکان کار ضمن تحصیل برای کاهش هزینه ها و پس از فارغ التحصیلی وجود دارد نیز از آن مطلع شد، ضمن اینکه اطلاع از بهترین بورسیه های تحصیلی نیز کمک زیادی به دانشجویان بین المللی خواهد بود. لذا در این بخش سازمان مهاجرتی کوچ به منظور تکمیل بخش مهاجرت به آذربایجان برای ادامه تحصیل، به تمامی این موارد پرداخته است. ضمن اینکه بهترین و ارزان ‌‌ترین دانشگاه‌‌ های این کشور را در سال 2020 مورد بررسی قرار خواهیم داد.
مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی: حدود 600 تا 2000 دلار در سال
مقطع لیسانس: این مقطع 4 سال به طول می‌‌ انجامد و دانشجویان بین المللی در این مقطع بین 1000 تا 2500 دلار شهریه پرداخت خواهند کرد.
مقطع فوق لیسانس: این مقطع نیز 2 سال طول می‌‌کشد که جهت مهاجرت به آذربایجان و ادامه تحصیل در مقطع ارشد سالانه حدود 1000 تا 4000 دلار باید برای شهریه‌‌ تحصیلی کنار بگذارید.
مقطع دکتری: این مقطع نیز 3 سال طول می‌‌ کشد که سالانه بین 1500 تا 4000 دلار شهریه تحصیلی است.
توجه داشته باشید که علاوه بر مقطع، بسته به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه و نوع رشته انتخابی شهریه ها متغیر شده است که شهریه دقیق هر دانشگاه در مراحل اخذ پذیرش و انتخاب رشته به طور کامل مشخص شده است. هزینه خوابگاه و رفت و آمد با سرویس دانشگاه جزئی از شهریه است. بابت بیمه ماهانه نیز باید 60 دلار در نظر بگیرید.
همچنین در نظر داشته باشید که برخی افراد ترجیح می دهند در خانه های مجزا و به صورت چند نفری یا تکی زندگی کنند که در این صورت هزینه های زندگی در آذربایجان متفاوت خواهد بود که در بخش های پایانی این مطلب به هزینه های زندگی در مهاجرت به آذربایجان نیز خواهیم پرداخت.
طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 دانشگاه‌‌های برتر کشور آذربایجان در رنکینگ جهانی، Baku State University است که رتبه جهانی آن 800 است و Khazar University که رتبه جهانی آن 700 است که طبیعتا ادامه تحصیل در دانشگاه باکو و خزر بیشتر از سایر دانشگاه ها هزینه تحصیلی خواهد داشت.
ارزان‌‌ ترین دانشگاه‌‌های کشور آذربایجان برای ادامه تحصیل نیز شامل دانشگاه آذربایجان با شهریه تحصیلی سالانه بین 1000 تا 3000 دلار، دانشگاه دولتی نخجوان با شهریه سالانه بین 1000 تا 2500 دلار و دانشگاه دولتی سومقاییت با شهریه سالانه بین 1000 تا 2000 هستند که برای دانشجویانی که به دنبال تناسب خوب بین کیفیت آموزشی و شهریه پایین تر هستند گزینه های فوق العاده ای به شمار می آیند که می توانند برای مهاجرت به آذربایجان آنها را در نظر بگیرند.
ضمنا بد نیست بدانید که 19% دانشجویان بین المللی که برای ادامه تحصیل مهاجرت به آذربایجان را انتخاب می‌‌کنند رشته‌‌ های علوم انسانی مثل روابط بین الملل، تاریخ، علوم سیاسی، روانشناسی، جامعه شناسی، قانون بین الملل را انتخاب کرده اند. 18% نیز تعلیم و تربیت و 33% نیز مهندسی شاخه ساخت و ساز فنی و 15% نیز پزشکی را مدنظر دارند. لذا از این حیث می‌‌توان فهمید که مهاجرت به آذربایجان برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی و سپس علوم انسانی بهترین انتخاب هستند و در این زمینه سیستم آموزشی قوی در مقاطع دانشگاهی دارد.
کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در آذربایجان:
یکی از سؤالات رایج متقاضیانی که قصد مهاجرت به آذربایجان برای ادامه تحصیل دارند این است که آیا دولت این کشور ممنوعیتی برای کار ضمن تحصیل قرار داده است؟ آیا محدودیتی نیز وجود دارد؟ چه فرصت‌‌ های شغلی پیش روی ماست؟
پس از مهاجرت به آذربایجان و شروع سال تحصیلی بدون نیاز به گذراندن تعداد واحد یا ترمی خاص می‌‌ توانید مشغول به کار پاره وقت شوید پس ممنوعیت قانونی برای کار ضمن تحصیل در آذربایجان وجود ندارد اما محدودیت وجود دارد به نحوی که هفته ای بین 30 تا 35 ساعت مجاز به کار هستید و چنانچه مشخص شود کار شما سبب لطمه به تحصیل و افت نمرات شما شده سریعا کار شما لغو خواهد شد پس حتما به این قضیه نیز توجه داشته باشید.
پس از مهاجرت به آذربایجان و شروع سال تحصیلی بدون نیاز به گذراندن تعداد واحد یا ترمی خاص می‌‌ توانید مشغول به کار پاره وقت شوید پس ممنوعیت قانونی برای کار ضمن تحصیل در آذربایجان وجود ندارد اما محدودیت وجود دارد به نحوی که هفته ای بین 30 تا 35 ساعت مجاز به کار هستید و چنانچه مشخص شود کار شما سبب لطمه به تحصیل و افت نمرات شما شده سریعا کار شما لغو خواهد شد پس حتما به این قضیه نیز توجه داشته باشید.
دانشجویانی که متقاضی کار ضمن تحصیل در آذربایجان هستند نکات زیر را در ذهن داشته باشند:
• امکان کار در خود دانشگاه یا کالج محل تحصیل نیز وجود دارد
• کار دانشگاهی منظور فعالیت در قهوه خانه، کتابخانه، کمک به کارهای مدیریتی دپارتمان، مرکز کامپیوتر و غیره است
• حقوق کار پاره وقت دانشجویی زیاد نیست و قرارداد بسته نمی شود اما به کمک آن می توانید تا بخش خوبی از هزینه ها را جبران کنید
• فرصت های شغلی خوبی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید
• امکان ادامه کار در زمینه کاری که دارید پس از فارغ التحصیلی نیز وجود دارد
پس از فارغ التحصیلی نیز تنها در صورتی که قبل از اتمام مهلت تحصیل، کار و یا دعوتنامه کاری دریافت کرده باشید و به عقد قرارداد نیز رسیده باشید می توانید در آذربایجان بمانید در غیر این صورت باید این کشور را ترک کرده و با ویزای کاری مهاجرت به آذربایجان داشته باشید.
برای این کار کافی است در ضمن تحصیل و حدود 2 ماه مانده به اتمام آن، به اداره کار مراجعه کرده و با تحویل مدارکی همچون:
– دعوتنامه و فرم قرارداد کاری
– پاسپورت معتبر
– دو قطعه عکس
– بیمه سلامت پزشکی
– ارائه مدرک زبان آذری یا انگلیسی
درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری را داشته باشید.
دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به آذربایجان:
پس از مهاجرت به آذربایجان می‌‌ توانید از بهترین بورسیه و فاند تحصیلی بهره مند شوید که محبوبیت بسیار زیادی نزد دانشجویان بین المللی دارد که نام آن The Azerbaijan Government Scholarship for international students است که توسط وزارت امور خارجه و نهاد توسعه بین المللی آذربایجان اعطاء می ‌‌گردد. دانشگاه هایی که این نوع بورسیه در آنها داده می شود عبارتند از:
دانشگاه ADA، دانشگاه زبان آذربایجان، دانشگاه دولتی کشاورزی آذربایجان، دانشگاه دولتی اقتصاد آذربایجان، دانشگاه دولتی فرهنگ و هنر آذربایجان، دانشگاه دولتی نفت و صنعت آذربایجان، دانشگاه دولتی علوم تربیتی آذربایجان، آکادمی هنر آذربایجان، دانشگاه ساخت و معماری آذربایجان، هنرستان ملی آذربایجان، دانشگاه فنی آذربایجان، دانشگاه پزشکی آذربایجان، دانشگاه توریست و مدیریت آذربایجان، دانشگاه مهندسی باکو، دانشگاه اسلاو باکو، دانشگاه دولتی نخجوان و آکادمی موسیقی باکو.
این بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع حتی برای دوره‌‌ های رزیدنسی و پزشکی عمومی نیز هست. این نوع بورسیه به صورت فول فاند است یعنی شهریه تحصیلی، هزینه پرواز، خوابگاه و خورد و خوراک و قبوض (800 منات)، بیمه پزشکی و هزینه های ثبت نام و ویزا را پوشش می دهد.
دانشجویان متقاضی مقطع لیسانس و پزشکی عمومی باید زیر 25 سال باشند، مقطع فوق لیسانس زیر 30 سال و مقطع دکتری نیز زیر 40 سال باید باشند.
قبل از مهاجرت به آذربایجان و در هنگام ثبت نام که از طریق نهاد و سازمان های داخلی باید معرفی شوید، لازم است مدارکی نظیر فرم تکمیل شده تقاضا، معادل مدرک دبیرستان، کپی پاسپورت، وضعیت سلامت و نامه تأیید کننده عدم ابتلا به ایدز، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه، به همراه مدرک زبان آیلتس 5 و یا تافل 40 برای مقطع لیسانس و دیگر مقاطع نیز آیلتس 5.5 و تافل 50 را تحویل دهید. پس از تأیید اولیه مدارک به صورت آنلاین و از طریق اسکایپ باید در زمان و ساعت مقرر شده در مصاحبه حضور پیدا کنید که پس از آن در جولای هر سال نتایج اعلام می‌‌شوند.
در لیست فوق دانشگاه خزر ذکر نشده چرا که بورسیه تحصیلی جداگانه ای برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته که فقط شهریه تحصیلی را پوشش می دهد، به مدت 1 سال بوده و هر سال بسته به عملکرد تحصیلی قابل تمدید است و این بورسیه تحصیلی فقط برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری است.
فرم درخواست به صورت آنلاین در وب سایت دانشگاه موجود است که می توانید دانلود کرده و آن را پر کنید و سپس به صورت ایمیل مدارک را ارسال نمایید که هر سال تا 15 آوریل فرصت ارسال مدارک دارید و نتایج نیز در ماه ژوئن هر سال اعلام می گردند. لذا یکی دیگر از گزینه های بورسیه تحصیلی برای مهاجرت به آذربایجان است.

مهاجرت به آذربایجان باید با اطلاع از هزینه های تحصیلی، فاند و بورسیه و امکان کار ضمن تحصیل باشد
مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق سرمایه گذاری
یکی از بهترین روش های مهاجرت به آذربایجان و دریافت شهروندی این کشور از طریق سرمایه گذاری در املاک، داشتن سرمایه بانکی با مقدار مشخصی از سرمایه یا راه اندازی کسب و کار است که ابتدا اقامت موقت به مدت 2 سال دریافت می کنید و سپس با حفظ همان شرایطی که گفته خواهد شد، به مدت 5 سال اقامت دائم کشور آذربایجان به شما داده خواهد شد که مجموعا با 7 سال زندگی در این کشور و ارائه مدرک زبان آذری، تست قوانین این کشور و تاریخچه آن و قبولی در آزمون زبان می توانید شهروندی کشور آذربایجان را دریافت کنید.
ابتدا برای اینکه اقامت موقت پس از مهاجرت به آذربایجان با سرمایه گذاری دریافت کنید باید یکی از شرایط زیر را محقق کنید:
1- داشتن سرمایه بانکی با حداقل 59 هزار دلار آمریکا برای کمک به اقتصاد این کشور به مدت 1 سال و سپس تمدید 2 ساله
2- خرید ملک و املاک یا تجهیزات به ارزش 59 هزار دلار آمریکا به مدت 1 سال و سپس تمدید 2 ساله
3- هر نوع سرمایه گذاری در بخش های خصوصی یا دولتی به ارزش 500 هزار دلار آمریکا به مدت 3 سال و سپس تمدید 3 ساله
4- راه اندازی کسب و کار به مدت 1 سال و سپس تمدید 2 ساله
پس از آن با حفظ شرایط قبلی که گفته شد و اتمام 2 سال اقامت موقت، 5 سال اقامت دائم به شما اعطاء می گردد که با داشتن شرایط گفته شده و قبولی در آزمون زبان می توانید شهروندی آذربایجان را دریافت کنید. ضمنا همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز می توانند از شرایط گفته شده بهره مند گردند.

زندگی خوب و راحت پس از مهاجرت به آذربایجان با سرمایه گذاری
مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق تولد
مهاجرت به آذربایجان و کسب شهروندی این کشور از طریق تولد برای کسانی که به تازگی با قانون آشنا شده‌‌اند و یا فرزندان شما که در این کشور و یا تحت شرایط به دنیا آمده‌‌ اند، قوانین خاص و کاملا متفاوتی با سایر کشورهای دنیا دارد.
به عنوان مثال برای اعطای شهروندی بر مبنای تولد اصل خون را فقط قبول دارد و اصل خاک سبب دریافت شهروندی به صورت اتوماتیک نخواهد شد:
1- کسی که در خاک آذربایجان از والدین یا یکی از والدین آذربایجانی متولد شده باشد
2- کسی که در بیرون از خاک آذربایجان از پدری آذربایجانی متولد شده باشد و مادر وی خارجی باشد و نسبت به دریافت تابعیت آذربایجانی فرزند خود اعتراضی نداشته باشد
اما کسانی که در خاک آذربایجان از والدینی نامشخص به دنیا آمده اند، تابعیت ندارند و کلا مهاجرت به آذربایجان داشته اند تنها در شرایطی خاص می توانند شهروندی کشور آذربایجان را کسب کنند:
این افراد باید به صورت قانونی حداقل 5 سال مداوم در خاک این کشور زندگی کرده باشند، منبع درآمد قانونی داشته باشند، سوء سابقه کیفری نداشته باشند، تسلط کامل نسبت به زبان آذری داشته باشند، صرف نظر از نژاد، جنسیت، شرایط سیاسی و غیره با درخواست می توانند شهروندی آذربایجان را کسب کنند.
ضمنا توجه داشته باشید کسانی که تابعیت کشور دیگری را دارند و با مهاجرت به آذربایجان بخواهند بدین شیوه تابعیت و شهروندی کشور آذربایجان را نیز بگیرند باید حتما از تابعیت قبلی خود انصراف دهند چرا که طبق قوانین این کشور امکان داشتن دو تابعیت ممنوع است.
مدارکی که موقع درخواست باید تحویل دهید عبارتند از:
– 4 قطعه عکس
– اثبات سکونت در کشور آذربایجان به مدت 5 سال از طریق پرداخت قبض، اجاره نامه و…
– شناسنامه و کارت هویتی معتبر
– شناسنامه و پاسپورت والدین
– فرم تکمیل شده درخواست به همراه واریز وجه بررسی فرم
– ارائه مدرک زبان آذری
– ارائه کپی برابر اصل مجوز اقامت

مهاجرت به آذربایجان و دریافت شهروندی از طریق تولد طبق اصل خون به صورت مستقیم
مهاجرت به آذربایجان و اقامت از طریق ازدواج
مهاجرت به آذربایجان و دریافت شهروندی این کشور نیز طبق برخی قوانین وضع شده در این کشور متفاوت از برخی کشورهاست که در این مطلب به بیان آن می ‌‌پردازیم.
در صورتی که هر دو فرد ویزای معتبر کشور آذربایجان را داشته باشند و قصد ازدواج با یکدیگر دارند و عروس یا داماد آذربایجانی هستند باید مدارکی همراه خود داشته باشند که برای دریافت شهروندی آنها را ارائه کنند و این مدارک شامل:
– گواهی طلاق یا فوت قبلی همسر
– گواهی به اسم عدم سابقه ازدواج یا No Record of Marriage
– در صورت داشتن سابقه ازدواج باید گواهی فسخ یا Dissolution Certificate ارائه کنید
– تمامی مدارک باید به زبان رسمی آذری ترجمه شوند
– پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ درخواست
– 2 قطعه عکس
– کپی رزرو هتل برای اقامت یا ارائه مکانی برای سکونت
– فرم تکمیل شده به همراه فیش واریزی
مسئولیت بررسی مدارک مربوط به شهروندی آذربایجان از طریق ازدواج بر عهده سازمان ZAGS است و باید برای درخواست حضوری مراجعه کرده و نباید از تاریخ ازدواج بیش از 6 ماه گذشته باشد تا بتوانید پس از مهاجرت به آذربایجان و ازدواج درخواست شهروندی این کشور را بدهید. بررسی مدارک نیز تا 6 ماه شاید طول بکشد که بستگی به وضعیت زوجین و تعداد درخواست ها دارد.

مهاجرت به آذربایجان و دریافت شهروندی این کشور به کمک ازدواج با شهروند آذربایجانی
هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به آذربایجان را دارند
پس از اینکه به این نتیجه رسیدید مهاجرت به آذربایجان از طریق یکی از روش های قانونی گفته شده برای شما امکان پذیر است باید قبل از اقدام به شروع پروسه حتما در مورد هزینه های زندگی نیز در این کشور اطلاعات لازم را کسب کنید چرا که بدون اطلاعات کافی نمی توان به صورت مستقیم با آن مواجه شد چرا که شاید برخلاف گفته ها و شنیده ها خرج و مخارج بسیار متفاوت از آن چیزی باشد که انتظار دارید.
در این بخش سازمان مهاجرتی کوچ به کمک منابع معتبر جهانی لیست کاملی از هزینه های زندگی در آذربایجان را فراهم آورده تا در صورت تمایل مهاجرت به آذربایجان بتوانید برنامه ریزی دقیق تری را انجام داده و در صورتی که نیاز بود از یک ساپورتر مالی نیز بخواهید حامی شما باشد. ضمن اینکه همیشه در سفر به یک کشور خارجی حتما مطمئن باشید که می توانید هزینه ها را پرداخت کنید و به همین دلیل هزینه های زندگی در این کشور را لیست می کنیم.
توجه داشته باشید هزینه هایی که در ادامه بیان خواهند شد به طور میانگین هستند و برحسب عادات و سبک زندگی افراد می تواند کمتر یا بیشتر باشد پس حتما به این مسأله دقت داشته باشید. تمامی قیمت ها آپدیت ژوئن 2020 بوده و کاملا معتبر هستند تا در مهاجرت به آذربایجان و برآورد هزینه ها خیالی آسوده داشته باشید.
خورد و خوراک: هزینه تأمین خورد و خوراک به دو صورت امکان پذیر است. تهیه غذا از رستوران و پخت غذای خانگی که مسلما در شیوه اول هزینه ها بسیار بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال هزینه 3 وعده غذا در روز برای دو نفر در یک رستوران سطح متوسط حدود 24 یورو هزینه دارد.
اما اگر تصمیم داشته باشید مواد خوراکی تهیه کنید تا غذا درست کنید هزینه های زندگی و مهاجرت به آذربایجان به شدت کاهش پیدا می کنند به عنوان مثال هر لیتر شیر حدود 0.8 یورو، هر کیلوگرم برنج 1.1 یورو، هر شانه 12 تایی تخم مرغ 1.1 یورو، هر کیلوگرم پنیر محلی 3.2 یورو، هر کیلوگرم گوشت حدود 6 یورو، هر کیلوگرم سیب 0.7 یورو، هر کیلوگرم موز 1 یورو، هر کیلوگرم سیب زمینی و پیاز نیز حدود 0.4 یورو هزینه دارد.
حمل و نقل: هزینه دریافت بلیط ماهانه که با سرویس حمل و نقل عمومی جابجا شوید قطعا هزینه ها را در زندگی و مهاجرت به آذربایجان به شدت کاهش داده که معادل 10 یورو است اما تعرفه هر کیلومتر تاکسی 0.4 یورو است.
پرداخت قبوض: هزینه پرداخت قبوض در آذربایجان برای یک آپارتمان 85 متری حدود 45 یورو است که قطعا با اجاره آپارتمان کوچک‌‌ تر و اجاره خانه کمکی هزینه ها کاهش خواهند یافت. ضمنا هزینه دریافت اینترنت پرسرعت 60 مگابایت با ترافیک نامحدود از نوع ADSL ماهانه 15.6 یورو خواهد بود.
کلاس ورزشی – تفریحی: هزینه ثبت نام ماهانه در باشگاه ورزشی به ازای هر نفر 31 یورو است و افرادی که اهل ورزش به صورت حرفه ای هستند باید روی آن حساب باز کرده و به مجموع هزینه های ماهانه زندگی و مهاجرت به آذربایجان اضافه کنند. ضمنا برای رفتن به سینما نیز هزینه بلیط هر نفر 3.5 یورو است.
اجاره خانه: در صورتی فامیل و آشنا یا وابستگانی در آذربایجان نداشته باشید و مجبور به اجاره خانه شوید هزینه ها پس از مهاجرت به آذربایجان افزایش پیدا خواهند کرد به نحوی که اجاره یک منزل در مرکز شهر و تک خوابه در ماه حدود 280 یورو است که در حومه شهر حدود 155 یورو در ماه است. به همین ترتیب اجاره منزل سه خوابه 533 و 290 یورو خواهد بود.
نکته: با توجه به موارد گفته شده هزینه ماهانه زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به آذربایجان را دارند حدود 650 یورو می شود. و برای یک خانواده 4 نفره حدود 1500 یورو می باشد.
نکته: آذربایجان دومین کشور ارزان قیمت برای مهاجرت به زندگی در خاورمیانه است.
نکته: در مهاجرت به آذربایجان، هزینه های زندگی نسبت به 92% کشورهای جهان پایین تر است.
نکته: هزینه اجاره خانه در آذربایجان نسبت به ایران 46% ارزان تر، هزینه خورد و خوراک در رستوران 19% گران تر و هزینه خرید مواد خوراکی نیز 23% ارزان تر از ایران است. در کل نیز قدرت خرید مردم آذربایجان نسبت به ایران 30% بیشتر است.

اطلاع از هزینه های زندگی در مهاجرت به آذربایجان بسیار حائز اهمیت است
بهترین شهرها جهت مهاجرت به آذربایجان: آپدیت 2020
سازمان مهاجرتی کوچ به کمک سال های طولانی و موفق اعزام متقاضیان مهاجرت به آذربایجان و ارائه مشاوره های زندگی، تحصیلی و اقامت در این کشور و دریافت بازخوردها و تجربه مستقیم در این بخش به کمک شما آمده تا بتوانید جهت مهاجرت به آذربایجان بهترین شهرها را شناسایی کرده و برای زندگی کردن انتخاب کنید.
سه مورد از بهترین شهرها که تناسب خوبی بین کیفیت زندگی و هزینه ها دارند انتخاب شده اند و در کل نیز از بخش قبلی متوجه شدید که کلا هزینه های زندگی در آذربایجان کاملا مقرون به صرفه هستند و جای هیچ نگرانی نیست و تفاوت زیادی نیز بین شهرها وجود ندارد پس بیشتر بر روی گزینه کیفیت زندگی تمرکز کرده ایم. با ما همراه باشید.
1- باکو یا Baku:
بهترین شهر برای مهاجرت به آذربایجان قطعا باکو خواهد بود. برج های آتش و بلوار Bake در خط ساحلی دریای خزر و فروشگاه های محلی خیابان Nizami به همراه معماری ساختمان هایی که از روسیه الهام گرفته شده همگی به زیبایی و خاطره انگیز کردن زندگی در این کشور به شما کمک خواهند کرد. کافه، رستوران و هتل های شیک و مجلل و فول امکانات و همینطور مهمان نوازی بی نظیر مردم این شهر سبب محبوبیت زاید الوصف باکو برای زندگی شده است.

2- قبله یا Qabala:

نام دیگر آن Gabala بوده که پیشینه تاریخی و باستانی بسیار زیادی دارد و حدود 225 کیلومتر از باکو فاصله دارد. در سالیان بسیار دور پایتخت کشور آلبانی بوده و به همین اثرات اجتماعی و معماری آن نیز الهام گرفته از ایم کشور است و شاید کسانی که در آلبانی زندگی کرده باشند این دو را خیلی شبیه به هم بدانند. در این شهر معماری بسیار زیبا، اماکن تفریحی بسیار زیاد و مجهز و زیبایی های طبیعی فوق العاده بکر به چشم می خورند که از روستاها گرفته تا جنگل و دره همگی در شهر قبله یکی از شهرهای بسیار مهم آذربایجان است وجود دارند که مهاجرت به آذربایجان و انتخاب این شهر را بسیار ارزشمند ساخته است.

3- گنجه یا Ganja:

بد نیست بدانید که نام شهر گنجه آذربایجان از شاعر قرن 12 نظامی گنجوی گرفته شده است که بعد از باکو و قبله تعداد مکان های دیدنی بسیار زیاد و جالبی دارد. با شهر باکو 370 کیلومتر و حدود 4 ساعت و نیم فاصله دارد. سابقه تاریخی طولانی و معماری برگرفته از قرن 6 میلادی، کلیساهای متعدد و تاریخی، کاروانسراها و مسجدهای بسیار قدیمی و زیبایی های طبیعی سبب شده تا در مهاجرت به آذربایجان، شهر گنجه نیز بسیار محبوب باشد.

مهاجرت به آذربایجان و زندگی در باکو بهترین انتخاب و گزینه
جمع بندی مطالب
در این مطلب تمام تلاش سازمان مهاجرتی کوچ این بود که بتوانید با تمامی جنبه ها و روش های قانونی مهاجرت به آذربایجان آشنا شده و طبق شرایط و سلیقه های خود یکی از روش ها را انتخاب کنید. اما قبل از این موارد تلاش کردیم تا با معرفی مزایا و معایب و ارائه نکات کلی در مورد این کشور تصمیم بهتر و منطقی تری بگیرید چرا که مهاجرت به آذربایجان و سازگاری با روحیات و شخصیت هر فرد بسیار مهم تر از موارد دیگر است چرا که باید در یک کشور آسایش و آرامش داشته باشید.
سازمان مهاجرتی کوچ با سال ها تلاش و تجربه موفق در اعزام متقاضیان عزیز و ارجمند مهاجرت به آذربایجان و به پشتوانه کادری حرفه ای و مجرب همراه صفر تا صد شما در زمینه های مهاجرت به این کشور در زمینه های قانونی است و بدون هیچ نگرانی پروسه مهاجرت خود را مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *