مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

آلمان پس از ایالات متحده آمریکا دومین مقصد مهاجرتی محبوب در جهان است. طبق تخمین سازمان ملل، از سال 2017، تعداد  12.165.083 ساکنین آلمان مهاجر هستند، که این تعداد حدود 14.8٪ از جمعیت آلمان را تشکیل می دهد. بیشتر مهاجران در آلمان از اروپای شرقی، اروپای جنوبی و خاورمیانه هستند.

دولت آلمان در 50 سال گذشته اشتیاق زیادی برای پذیرش مهاجرت و جبران نرخ پایین تولد و افزایش جمعیت داشته است. در 1 ژانویه 2005 ، قانون جدید مهاجرت در آلمان به اجرا درآمد. پیشینه سیاسی این قانون جدید این بود که آلمان، برای اولین بار، به عنوان مقصد مهاجران شناخته شد.

تغییرات عملی [شفاف سازی لازم] در مراحل مهاجرت نسبتاً جزئی بود. دسته بندی های جدید مهاجرت، مانند : پلن های مهاجرتی “متخصصان ماهر” و “اساتید علمی” برای جذب متخصصان با ارزش در بازار کار آلمان معرفی شد. توسعه قانون مهاجرت آلمان نشان می دهد که مهاجرت کارگران ماهر و دانشگاهیان کاهش یافته است و بازار کار برای کارگران غیر ماهر نیز بسته است.

در آوریل 2012 ، قانون اروپا برای کارتهای آبی  (blue card) در آلمان اجرا شد و به مهاجران دارای مهارتی خاص، اجازه دسترسی آسانتر به محل کار و زندگی در آلمان را می دهد. بر اساس آمار اداره آمار فدرال در سال 2016 ، بیش از یک از 5 آلمانی حداقل یک ریشه جزئی در خارج از کشور دارد.

در این مقاله، اطلاعات حیاتی، عمومی و تخصصی در زمینه مهاجرت به آلمان ارائه می گردد. مهمترین بخش های این مقاله عبارتند از :

 • قوانین مهاجرت به آلمان
 • قانون تابعیت آلمان
 • مهاجرت تحصیلی به آلمان
 • ویزای دانشجویی در آلمان
 • مدرسه
 • کالج
 • لیسانس
 • فوق لیسانس
 • دکترا
 • پست دکترا در آلمان
 • مهاجرت کاری به آلمان
 • شرایط گرفتن بلو کارت در آلمان
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آلمان
 • مهاجرت از طریق خرید ملک در آلمان
 • مهاجرت از طریق ازدواج به آلمان
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند به آلمان
 • مهاجرت توریستی به آلمان
 • مهاجرت از طریق استارت آپ به آلمان
 • جمعیت مهاجر در آلمان بر اساس کشور تولد
 • مقایسه آمار مهاجرت به آلمان با سایر کشورهای اتحادیه اروپا

قوانین مهاجرت به آلمان

قوانین مهاجرت به آلمان برای شهروندان اتحادیه اروپا

طبق قانون “جابجایی آزادانه کارگران اتحادیه اروپا” همه شهروندان عضو اتحادیه اروپا حق داشته دارند که در آلمان مجاز به کار و زندگی باشند. این قوانین در ماده 39 پیمان اتحادیه اروپا آورده شده است.

گزینه های مهاجرت برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

مهاجرت به آلمان به عنوان شهروند غیر اتحادیه اروپا محدود به کارگران ماهر یا دارای تحصیلات عالی و اعضای خانواده درجه یک آنهاست.

خوداشتغالی نیاز به سرمایه گذاری اولیه 250،000 یورو و ایجاد حداقل 5 شغل دارد.

قانون تابعیت آلمان

شخصی که به آلمان مهاجرت کرده است ممکن است به دنبال کسب شهروندی آلمان باشد. حق تبدیل شدن به یک شهروند آلمانی (Anspruchseinbürgerung) هنگامی ایجاد می شود که شخص:

 • حق اقامت در آلمان را داشته باشد.
 • حداقل هشت سال در آلمان به طور قانونی زندگی کرده باشد.
 • کار داشته باشد و از بیمه بیکاری آلمان استفاده نکند مگر در شرایط خاص مانند مادران مجرد که فرزندان کوچک دارند.
 • قادر باشد در چارچوب مرجع مشترک اروپایی به آلمانی با استاندارد (B1) صحبت کند.
 • امتحان شهروندی را با موفقیت بگذراند. این امتحان دانش فرد را در مورد قانون اساسی آلمان ، حاکمیت قانون و مفاهیم اساسی دموکراتیک در جامعه مدرن آلمان می سنجد. این بخش همچنین بخشی از قانون اساسی ایالت فدرال را شامل می شود که متقاضی در آن زندگی می کند. آزمون تابعیت واجب است مگر اینکه متقاضی بتواند معافیت از قبیل بیماری ، ناتوانی یا پیری را اثبات کند.
 • به جرم جنایی جدی محکوم نشده باشد.
 • آمادگی سوگند وفاداری به دموکراسی و قانون اساسی آلمان را داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان یکی از جذابترین و بهترین کشورها در دنیا در زمینه مهاجرت تحصیلی است. زیرا در این کشور تقریبا در تمام دانشگاه‌های دولتی امکان تحصیل رایگان وجود دارد که در قسمت‌های بعدی به برسی تمام آن ها خواهیم پرداخت.

ویزای دانشجویی در آلمان

طبق مطالعه دفتر فدرال مهاجرت (BAMF)، حدود 54 درصد دانشجویان خارجی در آلمان تصمیم دارند بعد از فارغ التحصیلی بمانند.

 تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان نیز جز گزینه‌های جذاب مهاجرتی این کشور است. اما اقدام از ایران برای مدرسه‌های آلمان کمی دشوار است. دلیل این موضوع  نیز، وقت سفارت طولانی آلمان برای دانش آموزان می‌باشد. بعضا به علت بی‌نظمی در وقت دهی در سفارت آلمان و همچنین درخواستهای  بسیار بالا برای وقت سفارت. اغلب دانش آموزان حتی در زمان صدور ویزا با مشکل ورود به موقع  مدارس بر می‌خورند. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور میسر است و نیازی به مدرک زبان نیست.

اما در بحث گرفتن ویزای همراه، ممکن است مشکلاتی برای خانواده‌ها یه محصلین  به وجود بیاید .در نتیجه پیشنهاد سازمان مهاجرتی تدبیرساز گرفتن HOME STAY است. بدین معنا که خانواده‌ای در آلمان که اقامت این کشور را دارند مسئولیت نگهداری از فرزند شما را بر عهده بگیرند.

اما پیشنهاد من اقدام از کشور دوم برای گرفتن وقت سفارت است. کشورهایی مثل:  ترکیه ، آذربایجان ، ارمنستان و … در زمان بسیار کمتر از سفارت آلمان در ایران، وقت می دهند.

تحصیل در کالج های آلمان

وقتی اسم کالج در آلمان مطرح می‌شود خیلی‌ها به فکر کالج‌های آمادگی برای ورود به دانشگاه‌های مدیکال )دندان پزشکی ، پزشکی و داروسازی) می‌افتند و یا دوره‌های خاص کالج برای دانشگاه‌های برتر آلمان. اما باز هم از ایران مشکل وقت سفارت برای متقاضیان کالج وجود دارد.

بر عکس مدرسه که نیازی به مدرک زبان ندارد، دوره های کالج نیاز به مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی دارد که پیشنهاد سازمان مهاجرتی تدبیرساز، زبان آلمانی است. در نتیجه پیشنهاد ما یا گرفتن دقیق وقت سفارت از ایران است یا گذراندن این دوره ها در کشور هایی مثل:  ترکیه (اروپایی) یا مجارستان )حوزه شینگن) .

هزینه این دوره ها متغیر است و بعضا تا 20000 یورو در سال بالا می‌رود.

تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان

برای مهاجرت تحصیلی در مقطع لیسانس به کشور آلمان،  دانشجویان باید بدانند که اکثر کورس‌ها به زبان آلمانی می‌باشد و پیشنهاد سازمان مهاجرتی تدبیرساز، گرفتن B2 آلمانی همچنین گرفتن دقیق وقت سفارت آلمان است  اما اگر تا کنون برای پذیرش دوره لیسانس در آلمان، زبان انگلیسی خوانده‌اید نگران نباشید رشته‌های خاصی مثل: گردشگری، مدیریت، زبان انگلیسی به زبان انگلیسی وجود دارد که هزینه های آن از 5000 یورو به بالاست. اما اکثر رشته ها به زبان آلمانی رایگان می‌باشد.

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان

زمانی که از UNDERGRADUATE در آلمان خارج می‌شویم می‌توان نفس راحتی کشید . زیرا سفارت آلمان برای مقاطع بالاتر از لیسانس (GRADUATE) امتیازات خاصی در نظر گرفته که برای مقطع فوق لیسانس در صورتی که دانشجو مدرک زبان و پذیرش آماده داشته باشد می‌تواند یک تا 2 ماهه وقت سفارت را اخذ نماید .

 تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

یکی از سخت‌ترین اما قویترین مقاطع در آلمان می‌باشد که کاملا گزینشی است . برای گرفتن پذیرش در مقطع دکتری، دانشجو حتما می‌بایست از سطح بالای علمی برخوردار باشد پروپوزال قوی تهیه کرده باشد و از انگیزش نامه، توصیه نامه، رزومه، پلن مطالعاتی و سابقه پژوهشی مناسبی برخوردار باشد . وقت سفارت برای این قشر از دانشجویان اضطراری و یک هفته ای می‌باشد .

یکی از خدمات مهم سازمان مهاجرتی تدبیرساز، تقویت رزومه برای تضمین موفقیت در اپلای دکتری است.

 تحصیل در مقطع پست دکتری در آلمان

برای پذیرش در این مقطع، سابقه کار علمی مرتبط دانشجو و نظر سوپر وایزر در اولویت است و عملا سفارت قدرتی در ریجکت کردن این قشر از دانشجویان ندارد مگر در موارد خیلی خاص.

یکی از خدمات مهم سازمان مهاجرتی تدبیرساز، تقویت رزومه برای تضمین موفقیت در اپلای پست دکتری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه ویزای تحصیلی با سازمان مهاجرتی تدبیرساز تماس حاصل

فرمائید. 02140220450

مهاجرت کاری به آلمان

ویزای جویای کار (جستجوی کار، جاب سیکر)

می‌توان گفت آلمان معروف‌ترین کشور در زمینه صدور ویزای جویای کار یا جاب سیکر است. برای دریافت ویزای جستجوی کار، حداقل 6 ماه سابقه کار مستند و مرتبط لازم است.

شرایط گرفتن بلو کارت در آلمان :

بلوکارت، کارتی است به رنگ آبی که مهری است معتبر بر روی اقامت کاری شما در اروپا و روند اخذ اقامت را بسیار راحتتر می‌کند. متقاضیان بلو کارت باید ثابت کنند کارشان حداقل سالیانه 55000 یورو برایشان در آمد خواهد داشت.

 • از 6 ماه تا یک سال در آلمان بلوکارت شما اعتبار دارد.
 • حداکثر3 ماهه جواب بلوکارت صادر می‌شود.

برای اطلاع از روند اخذ دقیق این کارت با مشاورین متخصص ما تماس بگیرید.

 مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آلمان

کلا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، یکی از پلن های جذاب و کم محدودیت برای اخذ اقامت دائم است. مهاجرت سرمایه گذاری از طریق روشهای : ثبت شرکت، تمکن مالی، خرید ملک، خود حمایتی، خرید سهام و اوراق قرضه و سرمایه گذاری در فرنچایز؛ امکان پذیر است.

هر کشور، قوانین و هزینه های مربوط به خود را در پروسه سرمایه گذاری دارد.

مبالغ اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان، از 100 هزار یورو تا 250 هزار یورو به بالا متغیر است، برای اطلاعات دقیق از این پروسه با مشاورین با تماس بگیرید.

 مهاجرت از طریق خرید ملک در آلمان

جز فیلد های سرمایه‌گذاری حساب می‌شود و باید خیلی دقیق این خرید و اسنادی که به سفارت می‌دهید مرتبط باشد. 250 هزار یورو حداقل بودجه برای این کار است .

مهاجرت از طریق ازدواج به آلمان

آلمان بر عکس کشور های دیگر، ویزای پیوست را راحت‌تر صادر می‌کند بدین معنا که اگر یک نفر از زن و شوهر وارد این کشور شوند و مشکلی در روند ورود و اقامت نداشته باشند ویزای پیوست برای نفر دوم به راحتی صادر می‌شود .

پیشنهاد ما حداقل 2 سال ازدواج با مدارک مستند است.

مهاجرت از طریق تولد فرزند به آلمان

آلمان قانون خاک ندارد. اما یکسری امتیازاتی در این زمینه برای افرادی که متولد آلمان هستند قائل می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با سازمان مهاجرتی تدبیرساز تماس بگیرید.

مهاجرت توریستی به آلمان

پروسه مهاجرت توریستی به آلمان، کاملا بسته به ترول هیستوری (سابقه مهاجرت)  فرد و مهارت و تجربه  تیمی که برای ویزا اقدام می‌کنند بستگی دارد . جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با سازمان مهاجرتی تدبیرساز تماس بگیرید.

مهاجرت از طریق استارت آپ به آلمان

استارتاپ، در گروه بیزینس ویزا قرار دارد آلمان، ویزایی بین 3 تا 6 ماه برای افرادی که ایده استارتاپی داشته باشند، صادر می‌کند. ایده باید نوآوری داشته باشد، قابل اجرا باشد و مورد تایید و تصویب کارشناسان مربوطه قرار بگیرد.

برای اطلاع از چگونگی مهاجرت از طریق استارتاپ به آلمان با مشاورین متخصص حوزه آلمان ما در سازمان مهاجرتی تدبیرساز تماس بگیرید.

جمعیت مهاجر در آلمان بر اساس کشور تولد

بر اساس آمار اداره آمار فدرال آلمان در سال 2012 ، 92٪ از ساكنین (73.9 میلیون) در آلمان تابعیت آلمان را داشته اند، با اینكه 80٪ از جمعیت آلمانی ها (64.7 میلیون نفر) سابقه مهاجرتی ندارند. از 20٪ (16.3 میلیون) نفر با سابقه مهاجرت ، 3.0 میلیون نفر (3.7٪) دارای ترکی ، 1.5 میلیون (1.9٪) لهستانی ، 1.2 میلیون (1.5٪) روسی و 0.85 میلیون (0.9٪) سوابق ایتالیایی بودند.

در سال 2014 ، اکثر افراد بدون تابعیت آلمان ترکی (1.52 میلیون نفر) بودند و پس از آن لهستانی ها (0.67 میلیون) ، ایتالیایی ها (0،57 میلیون) ، رومانیایی ها (0.36 میلیون) و شهروندان یونان (0.32 میلیون) بودند.

از سال 2019 ، رایجترین گروه های اتباع خارجی مقیم آلمان به شرح زیر است:

مقایسه آمار مهاجرت به آلمان با سایر کشورهای اتحادیه اروپا

بر اساس آمار یوروستات 47.3 میلیون نفر که در سال 2010 در اتحادیه اروپا ساکن هستند در خارج از کشور مقیم خود متولد شده اند که این معادل 9.4٪ از کل جمعیت اتحادیه اروپا است. از این تعداد ، 31.4 میلیون نفر (6.3٪) در خارج از اتحادیه اروپا متولد شده اند و 16.0 میلیون نفر (3.2٪) در یک کشور عضو اتحادیه اروپا متولد شده اند. بیشترین تعداد افراد متولد خارج از اتحادیه اروپا در آلمان (6.4 میلیون) ، فرانسه (5.1 میلیون) ، انگلیس (4.7 میلیون) ، اسپانیا (4.1 میلیون) ، ایتالیا (3.2 میلیون) و هلند (1.4 میلیون) می‌باشد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *