مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان و معرفی کشور

در این مقاله قصد داریم روش های مهاجرت به ارمنستان را به شما توضیح دهیم. پیش از هر چیز  توضیحات مختصری پیرامون این کشور بیان می‌کنیم.

ارمنستان کشوری است که در بخش جنوب غربی آسیا و یا اوراسیا قرار گرفته است. این کشور از نظر مرزی با کشور های جورجیا، ایران، آذربایجان و ترکیه همسایه است. لازم به ذکر است که این کشور عضو اتحادیه ی اقتصادی منطقه ی اوراسیا (EAEU) قرار دارد. این کشور در منطقه ی کوه های کوچک قفقاز قرار دارد و به دلیل کوهستانی بودن، رودخانه ها و رود هایی با سرعت بسیار بالا وجود دارد.

اگر قصد مهاجرت به ارمنستان را دارید، باید بدانید که نظام سیاسی این کشور به صورت جمهوری است و رئیس جمهور به عنوان سرپرست دولت است. اقتصاد این کشور به صورت آزاد و خصوصی، دولتی و متمرکز است. ارمنستان جزء اولین کشور هایی است که در قرن چهاردهم مسیحیت به آن راه یافته است. این کشور فرهنگ غنی دارد و در آن کلیسا های متعددی قرار دارد. زبان رسمی این منطقه ارمنی است؛ اما مردم آن به زبان روسی نیز صحبت می کنند. همانطور که می دانید این کشور در گذشته جزء روسیه بوده است و بعد ها به استقلال رسیده است.

پیش از مهاجرت به ارمنستان باید بدانید که پایتخت و یکی از مهم ترین شهر های این کشور، ایروان است و واحد پول این کشور درام است که برخی اعتقاد دارند نام این واحد از درهم عربی گرفته شده است. آب و هوای ارمنستان معتدل و کوهستانی است و به دلیل بارش زیاد، مناطق سرسبز بسیاری دارد. جالب است بدانید که این کشور از نظر فرهنگ و سنت بسیار غنی بوده و مردم آن به آداب و سنن خود احترام می گذارند. علاوه بر آن این کشور مناطق دیدنی گردشگری و تاریخی بسیاری دارد.

معروف ترین روش های مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان از طریق روش های متعددی مانند تحصیل در دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور صورت می گیرد. یکی دیگر از روش های دریافت اقامت در ارمنستان از طریق اخذ ویزای کاری است. افرادی که به دنبال مهاجرت به این کشور هستند، می بایست ابتدا ویزا گرفته و به ارمنستان بروند. زیرا دریافت اقامت از طریق سفارت کشور ارمنستان امکان پذیر نیست. برای مسافرت به این کشور باید حداقل به مدت دو هفته به این منطقه مسافرت کنید. بعد از ورود به این کشور می توانید شرکت تجاری خود را ثبت کنید. البته می توانید این اقدامات را با وکالت به شخصی که در آن کشور است نیز انجام دهید. توجه داشته باشید که این اقدام برای فردی است که می خواهد از طریق تجارت و سرمایه گذاری در ارمنستان اقامت کند.

به منظور مهاجرت به ارمنستان باید معاینات و آزمایشات پزشکی داده و درخواست اقامت به اداره ی مهاجرت بدهید. توجه داشته باشید که این درخواست با استفاده از وکالت نیز صورت می گیرد و لازم نیست حتما به صورت حضوری درخواست دهید.  بعد از 8 الی 15 روز پس از درخواست، مصاحبه ای برای شما تعیین می شود که باید در آن حضور پیدا کنید. در این مصاحبه که به مدت 20 الی 30 دقیقه به طول خواهد انجامید، مدارک و اسنادی ارائه می دهید که در آن دلیل اقامت شما مشخص شود. پس از 25 الی 40 روز پس از درخواست مهاجرت به ارمنستان به اداره ی مهاجرت، نتیجه ی آن برایتان ارسال خواهد شد.

چگونگی مهاجرت به ارمنستان از طریق کار

یکی از روش های مهاجرت به ارمنستان از طریق کار کردن است. اگر می خواهید از این طریق در این کشور اقامت کنید، می بایست به سه طریق ویزای کاری دریافت کنید. در روش اول که به آن ویزای رسمی گفته می شود، به مدت یک الی سه سال اعتبار دارد و افراد واجد شرایط می توانند از این طریق به مهاجرت اقدام کنند. نوع دیگری از ویزای کاری وجود دارد که به آن ویزای دیپلمات گفته می شود؛ این ویزا که برای افرادی داده می شود که دارای گذرنامه ی دیپلمات باشند و به مدت یک الی سه سال اعتبار دارد. نوع سومی از ویزا وجود دارد که به آن ترانزیت گفته می شود. این ویزا که به مدت چند روز تا یک سال اعتبار دارد، به افراد مختلف اجازه می دهد تا بیشتر از سه روز در ارمنستان اقامت کنند.

توجه داشته باشید که برای مهاجرت به ارمنستان از طریق اشتغال، باید از سوی یک کارفرما درخواست داشته باشید و یک توافق نامه با آن شخص به اداره ی مهاجرت ارائه دهید و پس از آن، وزارت کار و امور اجتماعی یا MLSA این شغل را آگهی می کند تا مطمئن شود فردی در داخل کشور متقاضی این کار نیست. پس از اینکه متقاضی پیدا نشد، شما می توانید در شغل مورد نظر شروع به کار نمایید.

چگونگی مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور است. به دلیل نزدیکی این منطقه به ایران، بسیاری از دانشجویان علاقه به ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور را دارند. خوب است بدانید که ارمنستان در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دانشجو می گیرد. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس 4 ساله، در مقطع فوق لیسانس 5 تا 6 ساله و در مقطع دکتری 3 سال است. لازم به ذکر است که آموزش در دانشگاه های این کشور، با توجه به نوع دانشگاه به زبان های ارمنی، انگلیسی و روسی انجام می شود.

از مهم ترین مزایای مهاجرت به ارمنستان از طریق تحصیل، ارزان بودن هزینه ی زندگی و تحصیل در این کشور است. علاوه بر آن تحصیل در دانشگاه های این کشور هیچ گونه محدودیتی برای مهاجران به همراه ندارد و شما می توانید در تمامی رشته های علوم پایه، پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و هنر تحصیل کنید. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور 1700 دلار تا 4000 دلار در سال است. از مهم ترین مراکز تحصیلی این کشور، دانشگاه آمریکایی ارمنستان، دانشگاه دولتی ایروان و دانشگاه های خصوصی آن است.

چگونگی مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری است. افراد در صورتی که امتیاز یک شرکت را داشته باشند؛ به عنوان مثال رئیس شرکت و یا جزء کارمندان آن باشند، می توانند اقامت در این کشور را دریافت کنند. به منظور سرمایه گذاری در این کشور باید حتما نام شرکت به ثبت برسد. اگر شما می خواهید از طریق سرمایه گذاری در این کشور اقامت کنید، می بایست در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری کرده و یک شرکت جدید به ثبت برسانید و یا یک تجارت و کسب و کار جدید به راه اندازید. همچنین می توانید از طریق خرید املاک و مستغلات در این کشور سرمایه گذاری کنید.

توجه داشته باشید که مقامات مهاجرتی این کشور در مورد ارائه ی ویزای مهاجرت به ارمنستان از طریق سرمایه گذاری، به شما تصمیم گیری می کنند. که بر اساس نوع تجارت و کسب و کار، میزان آن و محل سرمایه گذاری این تصمیم گرفته می شود. خوب است بدانید که تولید ناخالص داخلی این کشور از سال 2010 تا سال 2020، پیشرفت چشمگیری داشته است ولی میزان بیکاری در این کشور بالا است. برای همین برای از بین بردن مشکل بیکاری، دولت به سرمایه گذاران خارجی اجازه ی فعالیت داده و به دنبال کارآفرینی و رونق اقتصادی است.

مهاجرت به ارمنستان از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به ارمنستان از طریق ازدواج با شهروندان این کشور است. از طریق این روش زمانی که با شریک زندگی خود ازدواج کنید، مجوز اقامت به شما داده می شود. اما به یاد داشته باشید که از زمان درخواست ازدواج، شما به مدت 6 ماه فرصت دارید تا با فرد مورد نظر ازدواج کنید و در غیر این صورت، باید مجددا برای دریافت سند اقدام کنید. به منظور ازدواج در این کشور باید حتما ویزای قانونی داشته باشید و مراسم ازدواج در ارمنستان برگزار خواهد شد. همچنین بعد از گذشت 2 سال می توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهید. لازم به ذکر است که ارمنستان با مسئله ی دو تابعیتی مشکلی ندارد و شما می توانید در عین حفظ تابعیت نخست خود، تابعیت این کشور را نیز دریافت کنید.

به منظور مهاجرت به ارمنستان و دریافت تابعیت این کشور می بایست زبان ارمنی بلد باشید و قانون اساسی این کشور را بیاموزید و پس از آزمونی که از شما گرفته می شود، تابعیت این کشور داده می شود. باید بدانید که این کشور تابع قانون خون است و در صورتی که با شهروند این کشور ازدواج کنید و صاحب فرزند شوید، به دلیل اینکه یکی از والدین وی تابعیت ارمنی دارد، تابعیت این کشور به او داده می شود.

سایر روش های مهاجرت به ارمنستان

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ارمنستان، برای اعضای خانواده شهروندان این کشور است. به عبارت دیگر این کشور به همسر، پدر، مادر، خواهر، برادر و پدربزرگ و مادربزرگ افرادی که تابعیت ارمنی دارند، اقامت موقت یک ساله می دهد و بعد از 5 سال زندگی در این کشور، اعضای خانواده می توانند اقامت دائم دریافت کنند. علاوه بر آن اگر شما به قصد درمان پزشکی به این کشور مراجعه کنید، می توانید در این کشور اقامت کنید. یکی دیگر از راه های مهاجرت به ارمنستان انجام تحقیقات و پژوهش های علمی است. به عبارت دیگر این کشور به محققانی که فعالیت های علمی و پژوهشی انجام می دهند، مجوز اقامت می دهد.

از دیگر راه های مهاجرت به ارمنستان برای افرادی است که می خواهند در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علمی و یا سایر فعالیت ها شرکت داشته باشند. همچنین این کشور به افرادی که به دنبال کمک های بشر دوستانه و کار های داوطلبانه هستند، اقامت می دهد.

قدرت پاسپورت این کشور هنگام مهاجرت به ارمنستان

یکی دیگر از مهم ترین اطلاعاتی که پس از مهاجرت به ارمنستان باید بدانید این است که قدرت پاسپورت این کشور به چه اندازه است. همانطور که می دانید قدرت پاسپورت یک کشور، بر اساس رفت و آمد به سایر کشور ها تعیین شده و هر ساله در مقایسه با تمامی کشور های دنیا بیان می شود. ارمنستان از نظر قدرت پاسپورت بین کشور های دیگر در جایگاه 48 قرار داد؛ بدین معنی که پس از دریافت پاسپورت این کشور می توانید بدون آنکه درخواست ویزا بدهید، به 22 کشور دنیا مسافرت کنید. همچنین می توانید به 32 کشور دیگر، تنها پس از اخذ ویزا در لحظه ی ورود به این کشور مسافرت کنید.

پس از مهاجرت به ارمنستان، در مجموع شما قادر خواهید بود به 54 کشور دنیا مسافرت کنید و از آن دیدن نمایید. بر اساس آمار سال 2020، برای رفت و آمد به 144 کشور دیگر، می بایست ویزای مخصوص دریافت کنید. همانطور که می دانید ویزا با اقامت فرق می کند و ویزا تنها مجوزی برای عبور و مرور به سایر کشور ها است.

هزینه ی زندگی پس از مهاجرت به ارمنستان

از مهم ترین اطلاعاتی که پیش از مهاجرت به ارمنستان باید بدانید، در مورد هزینه ی زندگی در این کشور است. هزینه های زندگی مربوط به این کشور در سال 2020 محاسبه شده و جدیدترین میزان را در بر می گیرد. خوب است بدانید که هزینه ی زندگی در این کشور برای یک خانواده ی 4 نفره 797,585 درام در هر ماه می باشد. توجه داشته باشید که این مبلغ بدون در نظر گرفتن اجاره بها محاسبه شده است. همچنین هزینه ی زندگی در ارمنستان برای یک نفر، (بدون در نظر گرفتن اجاره بها) 366,921 درام در هر ماه است.

بعد از مهاجرت به ارمنستان اگر قصد کرایه ی یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر را دارید، می بایست 338.92 دلار در هر ماه هزینه کنید. اگر می خواهید هزینه ی کمتری برای اجاره بپردازید، به شما پیشنهاد می کنیم که در اطراف شهر یک آپارتمان کرایه کنید. هزینه ی کرایه ی یک آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر به طور میانگین، 184.34 دلار است. همانطور که مشاهده می کنید این رقم تقریبا نصف هزینه ی کرایه ی آپارتمان در مرکز شهر است. علاوه بر آن هزینه ی کرایه ی یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 631.75 دلار محاسبه شده است.

مزایا و معایب مهاجرت به ارمنستان

از مهم ترین اطلاعاتی که پیش از مهاجرت به ارمنستان باید کسب کنید، در مورد مزایا و معایب زندگی در این کشور است. از مهم ترین مزایای مهاجرت به این کشور، مهمان نواز بودن مردم آن است. مردم این کشور به خصوص برای افراد غریبه و مهاجران، احترام خاصی قائل هستند و اگر با یکی ارمنی گفت و گو کنید، خیلی زود از شما پذیرایی می کند و به گرمی شما را میهمان خود می کند. همچنین مردم این کشور مانند یک خانواده ی بزرگ هستند و زندگی در این کشور بسیار امن است؛ به طوری که اگر بچه ای در خیابان گم شود، حتما فردی از او مراقبت می‌کند.

از دیگر مزایای مهاجرت به ارمنستان این است که میزان هزینه ها بسیار پایین است؛ به عبارت دیگر قیمت کالاها و خدمات در این کشور واقعا ارزان است و شما می توانید هر آنچه که بخواهید بخرید و لذت ببرید. همچنین شما می توانید از اینترنت نا محدود و تماس های رایگان استفاده کنید. خوب است بدانید که اختلاف زیادی بین قیمت رستوران ها و فروشگاه های ارزان قیمت و گران قیمت وجود ندارد و شما می توانید از تمامی آن ها استفاده کنید. آب و هوای این کشور متعادل و همیشه آفتابی است و تاریخ و فرهنگ آن بسیار غنی است.

از معایب مهاجرت به ارمنستان می توان به زبان ارمنی نام برد. این زبان 7 نوع است که یادگیری هر کدام سختی های خاص خود را دارد. باید بدانید که اگر به درستی به این زبان صحبت نکنید، مردم آن متوجه می شوند. و اگر سعی کنید به زبان انگلیسی صحبت کنید، ممکن است مردم تمایل چندانی به صحبت کردن با شما نداشته باشند. بنابراین برای ارتباط بهتر با مردم باید زبان آن ها را به درستی بیاموزید. همچنین میزان پیشرفت اقتصادی در این کشور بسیار کم است.

خلاصه ی مقاله؛ مهاجرت به ارمنستان

در این مقاله روش های مهاجرت به ارمنستان را بیان کردیم. که مهم ترین آن ها شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، ازدواج و سرمایه گذاری است. علاوه بر آن این کشور به همسر، پدر، مادر، خواهر، برادر و پدربزرگ و مادربزرگ افرادی که تابعیت ارمنی دارند، اقامت موقت یک ساله می دهد و بعد از 5 سال زندگی در این کشور، اعضای خانواده می توانند اقامت دائم دریافت کنند. همچنین اگر فردی به قصد درمان پزشکی به این کشور مراجعه کند، می تواند در این کشور اقامت داشته باشد. یکی دیگر از راه های مهاجرت به ارمنستان انجام تحقیقات و پژوهش های علمی است. به عبارت دیگر این کشور به محققانی که فعالیت های علمی و پژوهشی انجام می دهند، مجوز اقامت می دهد.

از دیگر راه های مهاجرت به ارمنستان برای افرادی است که می خواهند در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علمی و یا سایر فعالیت ها شرکت داشته باشند. همچنین این کشور به افرادی که به دنبال کمک های بشر دوستانه و کار های داوطلبانه هستند، اقامت می دهد. اگر قصد مهاجرت به ارمنستان را دارید، پیشنهاد می شود با یک مشاور مهاجرتی کاردان و ماهر مشورت کنید. زیرا مسئله ی مهاجرت، موضوع حساس و تخصصی است که هر کسی از عهده ی آن بر نمی‌آید.

سازمان مهاجرتی تدبیرساز با چند سال تجربه در خصوص مهاجرت به انواع کشور ها، می تواند در این زمینه به شما کمک کند. تیم ما از مرب ترین و ماهر ترین اعضا تشکیل شده است و شما می توانید در این زمینه به ما اعتماد کنید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی رایگان از متخصصان ما می توانید با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *