مهاجرت به اروپا از طریق تولد فرزند

مهاجرت به اروپا از طریق تولد فرزند

بسیاری از افراد علاقمند به این هستند که آینده کودک خود را بسازند و بتوانند زندگی خوبی برای او فراهم کنند. یکی از اقدامات این افراد این است که کودک خود را در یک کشور دیگر به دنیا بیاورند تا بتواند برای او یا خودشان تابعیت کشور مقصد را بگیرند.

با این حال در همه کشورها چنین امکانی وجود ندارد و کشورهای اروپایی معمولا قوانین سفت و سختی در این زمینه دارند. با ما همراه باشید تا در این مطلب مروری بر اقامت اروپا از طریق تولد  فرزند داشته باشیم و ببینیم چگونه می‌توان از طریق تولد فرزندان در یک کشور اروپایی اقامت کسب کرد.

اقامت اروپا از طریق تولد فرزند

اقامت در یک کشور اروپایی از طریق تولد یک فرزند، مسئله‌ای است که تقریبا همه دولت‌های اروپایی آن را تایید نمی‌کنند. با این حال تجربه شیرین تولد یک فرزند در صورتی که یکی از والدین اقامت دائم یک کشور را داشته باشد، معمولا می‌تواند منجر به اخذ اقامت برای کودک شود. همچنین این روش مهاجرتی برای افرادی که سال‌های زیادی را در یک کشور اروپایی از طریق ویزاهای مختلفی حضور داشته‌اند، می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای تسهیل فرآیند اقامت دائم شود. بسیاری از مسئولان ادارات مهاجرت، برای اعطای اقامت دائم یک کشور، تولد فرزند را یک امتیاز بسیار مثبت به حساب می‌آورند. در ادامه نگاهی به شرایط و قوانین حاکم بر کشورهای مختلف در زمینه تولد فرزند خواهیم داشت.

اتریش

تولد نوزاد در داخل خاک اتریش منجر به اخذ تابعیت این کشور برای کودک یا والدین او نخواهد شد اما می‌تواند با توجه در برخی موارد باعث تسهیل فرآیند اخذ تابعیت این کشور برای کودک و والدین او باشد. به عنوان مثال اگر یکی از والدین تبعه کشور اتریش باشد، فرزند او می‌تواند ملیت اتریشی را بگیرد.

نروژ

امکان اقامت اروپا از طریق تولد فرزند در نروژ وجود ندارد ولی اگر یکی از والدین کودک نروژی باشد، به صورت خودکار ملیت فرزند نروژی خواهد شد. نیاز نیست که مادر یا پدر فرزند در نروژ متولد شده باشند بلکه داشتن مجوز اقامت دائم نروژ باعث خواهد شد که کودک ملیت نروژی داشته باشد. با این حال برای افراد غیرنروژی امکان اقامت دائم از این طریق وجود ندارد و فقط ویزای موقت صادر خواهد شد.

سوئد

کودکانی که در سوئد متولد می‌شوند، ملیتی همانند والدین خود دریافت می‌کنند. اگر والدین کودک تابعیت یک کشور خارج از اتحادیه اروپا باشند، والدین باید برای اجازه اقامت کودک اقدام کنند. کودک اغلب مجوز اقامتی مشابه با والدین خود را دریافت می‌کند. اگر یکی از والدین شهروندی دائم سوئد را در اختیار داشته باشد، کودک نیز ملیتی سوئدی خواهد داشت. در غیر این سوئد کودک شما ملیت سوئد نخواهد داشت و به هیچ عنوان برای شما نیز اقامت سوئد به خاطر تولد اعطا نخواهد شد.

سوئیس

سوئیس یکی دیگر از کشورهای است که اقامت اروپا از طریق فرزند در آن برای والدین امکان پذیر نیست و نوزاد نیز در صورتی اقامت دائم این کشور را دریافت خواهد کرد که یکی از والدین سوئیسی باشد. با این حال اگر والدین این کودک با ویزای کار و تحصیل یا سرمایه گذاری و سایر ویزاهای موقت (به غیر از ویزای توریستی) اجازه حضور در سوئیس را برای مدت 5 سال داشته باشند و خود کودک نیز برای مدت بیشتر از 5 سال در سوئیس باشد، شهروندی دائمی سوئیس پس از 20 سالگی به او داده خواهد شد ولی والدین او کماکان اجازه اقامت دائم در سوئیس را نخواهند داشت.

آلمان

کودکانی که در آلمان به دنیا بیایند، می‌توانند تابعیت آلمان را از بدو تولد به دست آورند اگر حداقل یکی از والدین دارای اجازه اقامت دائم باشد (و این وضعیت را حداقل به مدت سه سال داشته باشد) و حداقل هشت سال قبل از تولد کودک در آلمان اقامت داشته است. این افراد تابعیت آلمانی خود را پس از 23 سالگی از دست می‌دهند، مگر اینکه آن‌ها حداقل در طول 21 سال زندگی خود حداقل 8 سال در آلمان اقامت داشته باشند یا حداقل 6 سال در مدرسه‌ای در آلمان تحصیل کنند و یا فارغ التحصیل دبیرستان و کالج در آلمان باشند یا آموزش کامل حرفه‌ای در آلمان دیده باشند. با این حال، اقامت دائم برای والدین از طریق تولد فرزند در کشور آلمان ممکن نیست.

فرانسه

کودکانی که در فرانسه متولد شده‌‎اند و حداقل یک از والدین آن‌ها که تبعه فرانسه است یا در فرانسه متولد شده است، هنگام تولد به طور خودکار تابعیت فرانسه را به دست می‌آورد. كودكان متولد والدين خارجي كه هيچ يك از اين دو شرط را برآورده نكنند ممكن است از سن 13 سالگي مشروط به وضعیت اقامت خود، شهروندي را کسب كنند. کودکی که از والدین خارجی در فرانسه به دنیا آمده است، پس از 18 سالگی به طور خودکار تابعیت فرانسوی می‌شود، مشروط بر اینکه در 18 سالگی در فرانسه سکونت داشته و 5 سال از زندگی خود را بعد از 11 سالگی در کشور فرانسه گذارنده باشد. در حالت عادی، اقامت اروپا از طریق تولد فرزند در فرانسه برای والدین ممکن نیست و فقط یک امتیاز مثبت به وقت درخواست برای اقامت دائم محسوب می‌شود.

انگلستان

انگلستان یکی از کشورهایی است که از سیستم اصل خون برای تابعیت استفاده می‌کند و اگر یکی از والدین انگلیسی باشد، فرقی نمی‌کند کودک در کجا متولد شود؛ و به صورت خودکار ملیت انگلیسی دریافت خواهد کرد.

روسیه

امکان اخد اقامت دائم اروپا از طریق تولد فرزند در روسیه برای والدین به هیچ وجه ممکن نیست. کودک نیز فقط تحت شرایط زیر می‌تواند اقامت دائم روسیه را به عنوان یک شهروند دریافت کند: والدین هر دو شهروند روسی باشند و یکی از والدین تابعیت روسیه و دیگری بی‌تابعیت یا خارجی باشد و یا توسط کشور ثانویه‌ای به کودک شهروندی اعطا نشود.

ایتالیا

کودکانی که پس در ایتالیا از پدر و مادر خارجی (مثلا ایرانی) متولد می‌شوند در صورتی می‌توانند اقامت دائم و تابعیت ایتالیا را اخذ نمایند که والدین کودک اقامت دائم این کشور را داشته باشند و یا به مدت ۶ تا ۸ سال در ایتالیا (با ویزاهای دیگری مانند ویزای سرمایه گذاری، ویزای کاری، …) اقامت موقت داشته باشند و این کشور را ترک نکرده باشند. امکان اقامت اروپا از طریق تولد فرزند به صورت مستقیم وجود ندارد و فقط می‌تواند یک امتیاز بسیار مثبت برای والدین باشد.

هلند

شهروندی دائم هلند و امکان اقامت اروپا از طریق تولد فرزند در کشور هلند برای والدین ممکن نیست. کودک متولد شده نیز فقط تحت شرایط خاصی می‌تواند اقامت را دریافت کند و آن هم این است که یکی از والدین کودک اقامت دائم کشور هلند را داشته باشد. در این صورت کودک به صورت خودکار تابعیت هلند را دریافت خواهد کرد. همچنین اگر این کودک متولد شده در خاک هلند، 12 سال از پانزده سال زندگی خود را در هلند سپری کرده باشد، می‌تواند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید. در این صورت کماکان والدین این کودک، اقامت دائم هلند را از طریق اخذ تابعیت هلندی فرزند خود، دریافت نخواهند کرد.

فنلاند

اقامت اروپا از طریق تولد فرزند در فنلاند برای والدین ممکن نیست. با این حال اگر مادر کودک تابعیت فنلاند را داشته باشد، کودک به طور خودکار ملیت فنلاند را خواهد گرفت.

ترکیه

ترکیه نیز از اصل خون برای اعطای تابعیت پیروی می­نماید و تنها نوزدانی که دارای والدین ترکیه‌‎ای باشند، تابعیت این کشور را دریافت خواهند کرد. همچنین کودکی که قصد داشته باشد در سال‌های آینده از این طریق اجازه اقامت دائم در کشور ترکیه را کسب کند، باید به زبان ترکی مسلط باشد چرا که تسلط بر این زبان جزوی از هویت مردم کشور ترکیه محسوب می‌شود حتی اگر از اقلیت‌های قومی و نژادی غیر ترک باشند. در صورتی که پدر یا مادر فرزند تابعیت ترکیه را داشته باشند، کودک می‌تواند به شرط اثبات تسلط بر زبان ترکی، اقامت دائم این کشور را دریافت کند.

یونان

یونان نیز جزو کشورهایی است که تابعیت را مربوط به خون افراد می‌داند و صرف تولد در خاک کشور یونان باعث نخواهد شد که کودک تابعیت یونان را کسب کند. همچنین والدین کودک نیز نمی‌توانند با تولد کودک خود در خاک این کشور، اقامت و مهاجرت به اروپا از طریق تولد فرزند کسب کنند. با این حال اگر یکی از والدین یونانی باشد، کودک، می‌تواند تابعیت یونان را کسب کند.

اسپانیا

کودک و والدین نوزادی که در اسپانیا متولد شده‌اند ولی هیچکدام تابعیت اسپانیایی ندارند، نمی‌توانند اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند اما کودک در صورتی که 10 سال را در کشور اسپانیا زندگی کند یا شش سال را در اسپانیا تحصیل کنند، می‌تواند شهروند دائم این کشور شود. همچنین اگر یکی از والدین اسپانیایی باشد، ملیت اسپانیایی به کودک داده خواهد شد.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به مهاجرت به اروپا از طریق تولد فرزند انداختیم و دیدیم که در کشورهای اروپایی چه نوع قوانینی برای این مسئله طرح شده است. در اکثر کشورهای اروپایی برخلاف کشورهای قاره آمریکا، تولد فرزند منجر به اخذ اقامت دائم برای والدین این کشور نخواهد شد ولی با این حال، اقامت موقت در برخی از کشورها به والدین داده خواهد شد. اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در زمینه مهاجرت به اروپا از طریق تولد فرزند دارید، بهتر است که با سازمان مهاجرتی کوچ ارتباط برقرار کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *