مهاجرت به اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی

آشنایی با نحوه مهاجرت به اسلوونی

یش از توضیح نحوه‌‌ مهاجرت به اسلوونی، به معرفی این کشور می پردازیم. این کشور در قسمت جنوبی اروپای مرکزی قرار دارد. پایتخت آن، شهر لیوبلیانا است و همسایه های این کشور از سمت غرب ایتالیا، از سمت شمال شرقی مجارستان، از سمت شمال اتریش و از جنوب و جنوب شرقی، کرواسی می‌باشند.

از نظر وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشور در وضعیت کاملا مطلوبی قرار دارد و کاملا پیشرفته است. این کشور تا سال 1991 زیرمجموعه ای از کشور یوگسلاوی بود؛ اما پس از آن به صورت یک کشور، اعلام استقلال کرد. بیشترین جمعیت این کشور در پایتخت آن و حومه زندگی می‌کنند.

یکی از مهم‌‌ ترین اطلاعاتی که پیش از مهاجرت به اسلوونی باید بدانید، در مورد زبان و آب و هوای آن می ‌‌باشد. زبان رسمی این کشور اسلوونیایی است که شاخه ای از زبان های هندی و اروپایی است. از نظر آب و هوایی این کشور، یکی از سرسبزترین کشور های دنیا می ‌‌باشد. این کشور قله های برفی، رودخانه‌‌ ها، دریاچه‌‌ ها و سواحل بسیار زیبایی دارد.

تفریحات مردم در این کشور شامل کوه‌‌ نوردی در قله‌‌ های برفی، اسب سواری، بالن، قایق رانی، غار نوردی و گشت و گذار در دره‌های زیبای آن می‌‌ باشد. همچنین این کشور دارای سواحل دریایی است که مردم در طول روز در آنجا قدم می زنند و آفتاب می‌گیرند.

یکی دیگر از اطلاعات لازم پیش از مهاجرت به اسلوونی در مورد غذاهای آن است. مردم این کشور در استفاده از مواد غذایی تازه دقت بسیار زیادی می‌کنند و غذاهای ترکیبی بسیاری در این کشور وجود دارد. به عنوان مثال در رستوران‌های این کشور، انواع کوفته های ماکارونی، سیب زمینی، انواع سالاد و غیره سرو می‌‌ شود. علاوه بر طبیعت بسیار سبز این کشور، از نظر آثار باستانی و معماری سنتی نیز جاذبه های گردشگری بسیاری دارد.

مهم‌ترین روش‌های مهاجرت به اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی از سال 2004 افزایش چشمگیری داشت. علت این امر این بود که این کشور به عضویت اتحادیه ی اروپا درآمد. قوانین این کشور در زمینه ی مهاجرت افراد به صورت غیرقانونی بسیار سختگیرانه است و بر اساس قانون فردی که به صورت غیرقانونی به این کشور مهاجرت کرده است، اجازه ی هیچ گونه فعالیت شغلی ندارد و در صورت مشاهده، جریمه های سنگین به همراه خواهد داشت.

معروف‌‌ ترین روش های مهاجرت به اسلوونی شامل اشتغال به کار، تحصیلات و ازدواج می‌‌باشد. لازم به ذکر است که اکثر افراد برای مهاجرت به این کشور از طریق اشتغال به کار اقدام می‌‌کنند.

قانون مهاجرت به اسلوونی برای مدت زمان اقامت افراد متفاوت است؛ اگر فرد بخواهد کمتر از 90 روز یعنی سه ماه اقامت داشته باشد، فقط کافی است آدرس دقیق محلی که میخواهد اقامت داشته باشد را گزارش دهد.

اگر فرد در زمان مهاجرت به اسلوونی قصد اقامت در مدت بیشتر از 90 روز داشته باشد، باید دلیل اقامت خود (مانند تحصیل و یا کار) را به همراه مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت، سند هویت معتبر و بیمه درمانی معتبر را به اتحادیه ارائه دهد. در ادامه به شرح چگونگی روش های مهاجرت به این کشور می‌‌پردازیم.

چگونگی مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

یکی از مهم ‌‌ترین روش های مهاجرت به اسلوونی از طریق کار می‌‌باشد. افرادی که می‌‌خواهند از این طریق اقامت بگیرند، باید حتما یک توافق نامه حقوقی و رسمی با کارفرمای خود داشته باشند. خوب است بدانید که این کشور مقررات سختی برای افرادی که به طور غیرقانونی مهاجرت می‌‌کنند، اعمال می‌‌دارد و در صورتی که کارفرما به صورت غیر قانونی فردی را مشغول به کار نماید، باید بین 3000 تا 30،000 یورو جریمه ی نقدی پرداخت کند.

در زمان مهاجرت به اسلوونی فرد باید مجوز کار و اشتغال خود را از اداره ی استاندارد استخدام دریافت کند. لازم به ذکر است که چنانچه افراد این مجوز را نداشته باشند و توافق نامه ی حقوقی با کارفرمای خود، به این کشور ارائه ندهند، بر اساس مقررات، کشور میتواند آن ها را دیپورت کند. پس از کسب این مجوز شخص می تواند برای دریافت ویزای کاری در این کشور اقدام کند. توجه داشته باشید که مدت اعتبار پروانه ی کار برای هر فرد، نمی تواند بیش‌‌تر از یک سال باشد. همچنین سرمایه داران خارجی نیز باید به مقررات این کشور پایبند باشند.

مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

چگونگی مهاجرت به اسلوونی از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش‌‌ های مهاجرت به اسلوونی از طریق تحصیل می باشد. این شیوه برای دانش آموزان و دانشجویانی مناسب است که می‌‌خواهند در دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور ثبت نام کنند و ویزای تحصیلی دریافت کنند. لازم به ذکر است افرادی که از این طریق اقدام به مهاجرت می‌‌کنند، باید گواهی ثبت نام، بورس تحصیلی و بیمه درمانی مسافرتی در دست داشته و ارائه دهند. سیستم آموزشی این کشور مانند تمامی کشورهای اروپایی می باشد. تمام دانش‌‌ آموزان باید به مدت 8 سال در مدارس تحصیل و پس از آن می‌‌توانند در دانشگاه ها ثبت نام کنند.

اکثر دانش آموزانی که پس از مهاجرت به اسلوونی مشغول به تحصیل می شوند، در مدارس بین المللی تحصیل می کنند. در لیوبلیانا سه مدرسه ی بین المللی بریتانیا، QSI آمریکایی و Ecole Francaise Ljubljana فرانسوی وجود دارد. این مدارس برنامه های آموزشی بین المللی و دروس مخصوص کشور مبدا را به دانش آموزان آموزش می‌‌دهند. شایان ذکر است که تحصیل در مدارس این کشور؛ در صورت داشتن مجوز اقامت در آن رایگان می‌‌باشد.

افرادی که پس از مهاجرت به اسلوونی قصد تحصیل در دانشگاه های آن را داشته باشند، باید در یکی از دانشگاه های دولتی و یا بین المللی این کشور ثبت نام کنند. مدت زمان تحصیل در دوره ی کارشناسی 3 الی 4 سال و در دوره ی کارشناسی ارشد بین 2 الی 3 سال است؛ همچنین در دوره‌‌ی دکتری دانشجویان باید حداقل 3 سال تحصیل کنند تا مدرک فارغ التحصیلی اخذ نمایند.

لازم به ذکر است که افراد با مهاجرت به اسلوونی از طریق ویزای تحصیلی، اگر در مدارس و دانشگاه های بین المللی آن ثبت نام کنند، باید به صورت سالانه شهریه ی آن را پرداخت کنند. در این مراکز تمامی دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌‌شود. بنابراین افراد باید مدرک معتبر آیلتس را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.

همچنین در دانشگاه های دولتی این کشور تمامی دروس با زبان رسمی آن ها یعنی اسلوونیایی تدریس می‌‌شود. خوب است بدانید که هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور، در صورت اقامت در آن کاملا رایگان می‌‌باشد.

مهاجرت به اسلوونی از طریق تحصیل

چگونگی مهاجرت به اسلوونی از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به اسلوونی از طریق سرمایه گذاری نیز صورت می گیرد. بر اساس قوانین این کشور به سرمایه دارانی که به صورت فردی سرمایه گذاری میکنند، اقامت در این کشور تعلق نمی گیرد. سرمایه گذاران باید با ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور برای اقامت اقدام کنند.

همچنین این افراد باید بر اساس قوانین سرمایه گذاری این کشور عمل کنند؛ به خصوص برای کسانی که می خواهند برای اولین بار پس از مهاجرت به اسلوونی سرمایه گذاری کنند، آگاهی کامل از تمامی قوانین و مقررات این کشور لازم می باشد. بر اساس جدیدترین آمار بیشترین میزان سرمایه گذاری در این کشور در بخش های خدمات مالی و بیمه ای ، عمده فروشی و خرده فروشی و املاک و مستغلات می‌باشد.

لازم به ذکر است که پس از مهاجرت به اسلوونی از طریق سرمایه‌گذاری، 5 سال بعد می‌توان برای دریافت اقامت دائم اقدام کرد و مراحل تکمیلی ثبت نام را به انجام رساند. این کشور قلب اروپا بوده و از روابط بین المللی بسیار قوی برخوردار است. همچنین نرخ تورم پایین و ثبات سیاسی بالایی دارد. اسلوونی زیرساخت های با کیفیت و مناسبی دارد و اقتصاد آن متنوع می باشد. شایان ذکر است که قوانین این کشور مطابق با اتحادیه ی اروپا و OECD بوده و بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی تفاوتی قائل نمی‌شود.

سرمایه‌گذاری در اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به اسلوونی از طریق ازدواج می باشد. این روش از اقامت برای افرادی مناسب است که بخواهند با فردی که از تبعه ی این کشور باشد، ازدواج کنند. بر اساس قوانین یک سال پس از ازدواج با فردی که تبعه ی این کشور باشد، تابعیت این کشور به او داده می شود. لازم به ذکر است که این کشور برای تولد فرزند هیچگونه اقامتی به افراد نمی‌دهد. و درصورتی به فرزندان اقامت می دهد که حداقل یکی از والدین آن ها تبعه ی این کشور باشد.

شایان ذکر است که بر اساس قوانین مهاجرت به اسلوونی، فرد باید 10 سال در این کشور اقامت داشته باشد تا بتواند تابعیت آن را دریافت کند.

سایر روش‌های مهاجرت به اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی به راه هایی که گفته شد، محدود نمی شود؛ به طور کلی می توان گفت تمامی مجوز های اقامت در این کشور به مدت یکسال می باشد و در صورتی که فرد بخواهد مدت اقامت خود را تمدید کند، باید یک ماه پیش از اتمام مدت اقامت خود به واحد اداری اسلوونی مراجعه کند و مدارک مربوطه را به آنجا ارائه دهد. علاوه بر روش هایی که گفته شد، به افرادی که واجد شرایط زیر باشند، مجوز اقامت در اسلوونی داده می‌شود؛

  • ورزشکاران و افرادی که عضو هیئت های ورزشی باشند.
  • افرادی که می خواهند در فعالیت های بشر دوستانه و کارهای داوطلبانه این کشور شرکت کنند.
  • روزنامه نگاران و یا خبرنگاران رسانه های خارجی.
  • افرادی که خواستار انجام فعالیت های تحقیقاتی و پروژه های علمی باشند.
  • افرادی که کارت آبی اتحادیه ی اروپا دریافت کنند.

روش‌های مهاجرت به اسلوونی

قدرت پاسپورت این کشور هنگام مهاجرت به اسلوونی

یکی دیگر از اطلاعات لازم پیش از مهاجرت به اسلوونی، این است که بدانید قدرت پاسپورت این کشور تا چه اندازه است. قدرت پاسپورت تمام کشورهای دنیا هر ساله تعیین شده و تمامی کشورها بر اساس آن رتبه بندی می شوند. معیار این رتبه بندی، بر اساس تعداد کشورهایی است که بدون نیاز به دریافت ویزا، می‌توان به آنجا مسافرت کرد.

بر اساس جدیدترین آمار در سال 2020، این کشور در بین 199 کشور دنیا، در رتبه ی 27 قرار دارد و این میزان رتبه ی نسبتا بالایی می باشد. به عبارت دیگر پس از اخذ پاسپورت اسلوونی، می‌توانید به 82 کشور دیگر بدون نیاز به ویزا رفت و آمد کنید. علاوه بر آن اجازه دارید به 32 کشور دیگر پس از اخذ ویزا در بدو ورود، مسافرت کنید؛ اما برای مسافرت به 84 کشور دیگر، نیاز به اخذ ویزا خواهید داشت.

از نظر دسته بندی قدرت پاسپورت، این کشور در رتبه ی 114 قرار دارد. مهاجرت به اسلوونی و دریافت پاسپورت آن، به شما امکان دریافت اقامت در اروپا را می‌دهد. همانطور که گفته شد، این کشور از سال 2004 به عضویت اتحادیه ی اروپا درآمد؛ بنابراین با داشتن پاسپورت این کشور می توانید بدون نیاز به ویزا، به کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا مسافرت کنید. لازم به ذکر است که این کشور از سال 2007 به منطقه ی یورو پیوسته است و در حال حاضر واحد پول آن یورو می‌باشد.

قدرت پاسپورت؛ مهاجرت به اسلوونی

هزینه‌ی زندگی پس از مهاجرت به اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی نیازمند اطلاعات دقیق درباره ی میزان هزینه و درآمد در این کشور می باشد. هزینه ی زندگی در این کشور برای یک خانواده‌ی 4 نفره و در صورتی که بهای اجاره پرداخت نکنند، 2687.93 دلار و یا 2296.32 یورو در هر ماه می‌باشد. میزان هزینه‌ی زندگی برای یک نفر در این کشور و درصورتی که بهای اجاره پرداخت نکند، 790.56 دلار است.

میزان هزینه ی اجاره بهای یک آپارتمان، پس از مهاجرت به اسلوونی، برای آپارتمان های یک خوابه در مرکز شهر 592.69 یورو در هر ماه می باشد. همچنین هزینه ی اجاره ی آپارتمان های یک خوابه در اطراف شهر 460.20 یورو محاسبه شده است.

هزینه اجاره ی یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر، پس از مهاجرت به اسلوونی 1078.78 یورو است و هزینه ی اجاره ی همین آپارتمان سه خوابه در خارج از شهر، 812.78 یورو می باشد. لازم به ذکر است که هزینه ی خرید هر متر آپارتمان در مرکز شهر، 3680 یورو بوده و هزینه ی خرید هر متر آپارتمان در خارج از شهر، 2737.52 یورو است. اسلوونی کشوری با امنیت بسیار بالا می باشد و برای زندگی و یا سرمایه گذاری مناسب است؛ همچنین میزان جرایم در این کشور بسیار پایین بوده و مردم آن رفتار بسیار خوبی با مهاجران دارند.

شایان ذکر است که هزینه ی مهاجرت به اسلوونی، 24.42 درصد پایین تر از ایالات متحده می باشد و میزان اجاره در لیوبلیانا 1.87 درصد بیشتر از تهران است. همچنین هزینه ی زندگی در لیوبلیانا 16.16 درصد پایین تر از نیویورک است.

هزینه زندگی پس از مهاجرت به اسلوونی

معایب و مزایای مهاجرت به اسلوونی

در این قسمت می خواهیم مهم ترین معایب و مزایای مهاجرت به اسلوونی را برای شما شرح دهیم؛ در یک مقایسه ی کلی می توان گفت زندگی در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم. باید دقت داشته باشید که زبان رسمی مردم این کشور اسلونیایی است و برای اینکه بتوانید بهتر ارتباط برقرار کنید، باید این زبان را بیاموزید.از مهم ترین مزایای مهاجرت به اسلوونی عبارت است از:

بهره‌مندی از تفریحات متنوع و پیشرفت اقتصادی پس از مهاجرت به اسلوونی

یکی از مهم ترین مزایای مهاجرت به اسلوونی دستیابی سریع به امکانات و تفریحات متنوع می باشد. کسانی که در این کشور زندگی می کنند، روحیه ی شاد و خوشحالی دارند و دلیل آن این است که در عین کارکردن، به تفریحات متنوع می‌پردازند.

مردم این کشور طرفدار صلح و زندگی مسالمت آمیز هستند و جالب است بدانید که از نظر یک اسلوونیایی کار تنها بخشی از زندگی است. پس از مهاجرت به اسلوونی می توانید اوقات فراغت خود را با تفریحات متنوعی مانند ورزش های مختلف، مسافرت، پیاده روی، رفت و آمد، رفتن به موزه و غیره بگذرانید. حداکثر ساعت کار روزانه در این کشور، تا 4 بعدازظهر می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای مهاجرت به اسلوونی پیشرفت اقتصادی می باشد. همانطور که می دانید این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب، روابط تجاری و اقتصادی عالی با همسایگان خود مانند اتریش، ایتالیا، کرواسی و تمامی کشورهای اتحادیه اروپا دارد.

رونق اقتصادی بالای این کشور برای کسانی که می‌خواهند به تازگی در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و یا کار کنند، محیط مناسبی را فراهم خواهد کرد. همچنین میزان هزینه ی اجاره در اسلوونی پایین‌تر از کشورهای دیگر بوده و میزان مالیات پرداختی آن به تناسب درآمد فرد، متفاوت می‌باشد. لازم به ذکر است که مردم این کشور مسئولیت پذیری بالایی دارند و از نظر حرفه ای و کاری، افرادی که صلاحیت دارند در جایگاه مناسب خود قرار میگیرند.

تفریحات متنوع پس از مهاجرت به اسلوونی

فرهنگ، امنیت و زبان پس از مهاجرت به اسلوونی

مهاجرت به اسلوونی زندگی خوبی را برای افراد فراهم می آورد؛ این کشور از نظر فرهنگ و امنیت در درجه ی بسیار بالایی قرار دارد. جرایم این کشور بسیار پایین می باشد و مردم آن طرفدار احترام به حقوق یکدیگر، آزادی و زندگی آرام هستند. از ارزش‌های اساسی مردم این کشور خانواده، زندگی سالم و احترام متقابل است.

مردم این کشور به اقلیت های مذهبی و فرهنگی احترام می گذارند. از دیگر مزایای این پلن  می توان به بهره مندی از آموزش رایگان در مدارس و دانشگاه های دولتی، استفاده از مکان های ورزشی متعدد مانند اسکی، دوچرخه سواری و غیره در سراسر کشور، بهره مندی از امکانات و مراقبت‌های بهداشتی بسیار بالا نام برد.

یکی دیگر از اساسی ترین مزایای مهاجرت به اسلوونی ادغام زبان‌های مختلف در آموزش می باشد. کودکان در این کشور در مدرسه انواع زبان‌های آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی را یاد میگیرند. این بدان معنی است که اگر شما به زبان انگلیسی در این کشور صحبت کنید، هیچ گونه مشکلی پیش نمی آید ولی برای اینکه زبان رسمی مردم آن را یاد بگیرید، باید به مدت 4 تا 6 ماه آموزش ببینید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *