مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا و آشنایی با آن

در این بخش از سری مطالب سازمان مهاجرتی کوچ  با شما هستیم تا به بررسی تمامی شیوه های قانونی مهاجرت به اسپانیا و زندگی در آن به صورت موقت یا دائمی بپردازیم و طبق روال همیشه ابتدا قصد داریم تا مطالب کلی پیرامون این کشور به شما عزیزان بدهیم و سپس به بررسی مزایا و معایب و در نهایت روش های مهاجرت به اسپانیا را زیر ذره بین ببریم.
با توجه به اینکه مهاجرت به هر کشوری بدون اطلاع از خصوصیات مردم و فرهنگ آن کشور و آشنا نبودن با خصوصیات کلی آن امری کاملا اشتباه است لذا به معرفی این کشور و جنبه‌‌ های مختلف آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

اسپانیا کشوری با جمعیت 49 میلیون نفر در جنوب غربی اروپا با پایتخت مادرید است که پس از فرانسه بزرگترین اقتصاد اروپا را داشته و دومین زبان دنیاست که بیشترین تعداد مردم به آن سخن می گویند. از لحاظ مرزبندی کشور اسپانیا هم مرز خشکی دارد به نحوی که در غرب خود پرتغال و در شمال شرق نیز با فرانسه هم مرز است که توسط کشور کوچک شاهزاده نشین آندورا و با کوه های بزرگ پیرنه از آن جدا شده است. در جنوبی ترین نقطه آن نیز تنگه جبل الطارق است. ضمنا در شرق و جنوب شرق آن مرز دریایی با دریای مدیترانه و در شمال غرب و جنوب غرب نیز با اقیانوس آرام و در شمال نیز خلیج بیسکای را دارد.
از نظر آب و هوایی نیز در مهاجرت به اسپانیا مشکل خاصی نخواهید داشت بجز در تابستان ها که هوا گرم خواهد بود. در بخش های دریایی زمستان ها دما بین 1 تا 16 درجه متغیر است و تابستان ها نیز بین 14 تا 30 درجه و در نواحی جنوبی نیز آب و هوای مدیترانه ای داریم که در آن زمستان ها از منفی 6 تا 18 درجه و تابستان ها بین 15 تا 35 درجه متغیر است. تقریبا میزان بارندگی سالانه نیز 57 سانتیمتر است.
زبان رسمی مردم این کشور نیز اسپانیایی، کاتالان و باسک است. واحد پول کشور یورو است. حدود 94% مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک بوده و مابقی ادیان در اقلیت قرار دارند. میزان سواد در این کشور به 98% می‌‌ رسد و نرخ امید به زندگی نیز 83 سال است که نشان از سطح بالای کیفی زندگی در اسپانیاست و خبر خوبی برای متقاضیان مهاجرت به اسپانیا محسوب می‌‌ شود.
کسانی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند بد نیست بدانند که این کشور از 1 ژانویه 1986 عضو اتحادیه اروپاست و از 26 مارس 1995 نیز عضو حوزه شنگن است.

مهاجرت به اسپانیا و لزوم اطلاع از آمار و ارقام این کشور
مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا
در این بخش قصد داریم قبل از پرداختن به کلیه شیوه های قانونی مهاجرت به کشور اسپانیا، به مزایا و معایب زندگی در این کشور بپردازیم تا بتوانید دقیق‌‌تر و بهتر تصمیم گیری کنید:
مزایای زندگی در اسپانیا:
– هزینه زندگی: در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی مثل انگلستان، فرانسه و حتی کشور آمریکا هزینه های زندگی در مقایسه با کیفیت آن بسیار پایین تر است و حتی با میزان درآمد متوسط هم می توان زندگی خوبی داشت.
– شوک فرهنگی: تقریبا از هر جای دنیا به اسپانیا سفر کنید شوک فرهنگی زیادی وجود نخواهد داشت و لذا کمتر احساس تنوع زیاد خواهید کرد.
– آب و هوا: در کل می توان کشور اسپانیا را با آب و هوای معتدل در نظر گرفت که در آن 4 فصل به خوبی نمایان است.
– سواحل زیاد: کسانی که عاشق ساحل باشند قطعا از زندگی در این کشور لذت خواهند برد
– عضویت در حوزه شنگن و EU: با عضویت اسپانیا در این دو حوزه مسافرت به سایر کشورهای اروپایی بسیار راحت است.
– خونگرمی: مردم اسپانیا کاملا خانواده دوست و اهل خوشگذرانی هستند و کاملا با افراد خارجی نیز رفتار خوبی دارند و از این حیث احساس غریبگی نخواهید داشت.
– کیفیت سلامت: غذاهای سالم، اهمیت بالای ورزش و همچنین خدمات درمانی و بهداشتی قوی باعث شده تا در کل مردم این کشور از سلامت جسمی و ذهنی خوبی برخوردار باشند.
معایب زندگی در اسپانیا:
– سیستم بروکراسی: از معایب کشور اسپانیا سیستم بشدت اداری بروکراسی آن است که حتی برای ساده ترین کارها نیز شاید لازم باشد تا چندین روز مشغول فرم پر کردن و رفتن به ادارات مختلف باشید.
– زبان انگلیسی: از معایب زندگی در این کشور این است که مردم این کشور چندان به زبان انگلیسی مسلط نیستند و اگر آشنایی کافی با زبان اسپانیایی نداشته باشید در پیدا کردن شغل نیز به مشکل خواهید خورد.
– نرخ بیکاری: با وجود بهبود وضعیت بیکاری، هنوز هم نرخ آن بالاست و با 16.5% بعد از یونان در رتبه دوم اروپا قرار دارد.
– خرید خانه: خرید املاک و زمین در اسپانیا حتی گران قیمت تر از انگلستان گزارش شده است.
اکنون که با مزایا و معایب زندگی در اسپانیا و مهاجرت به آن آشنا شدید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که آیا همان کشوری است که برای ادامه کار خود مثل ادامه تحصیل، پیدا کردن شغل و غیره به دنبال آن بودید یا خیر چرا که مهم است بتوانید جو و فضای یک کشور را تحمل کنید و با روحیات شما سازگار باشد.
در صورتی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق روش های قانونی را دارید در ادامه کلیه روش های قانونی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد که سرفصل های آن عبارتند از:
– مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق تحصیل
– هزینه ‌‌های تحصیل در مهاجرت به اسپانیا
– کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در اسپانیا
– دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به اسپانیا
– مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی در مهاجرت به اسپانیا
– بهترین شهرها جهت مهاجرت به اسپانیا: آپدیت 2020

مهاجرت به اسپانیا و لزوم آشنایی با مزایا و معایب زندگی در این کشور
مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق کار
با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کشور اسپانیا بالاست کار راحتی برای دریافت پیشنهاد کاری و اشتغال به کار در این کشور نخواهید داشت چرا که اولویت با کسانی است که شهروند اسپانیا هستند و در این زمینه سخت گیری های خاص آن وجود دارد.
در هر صورت برای مهاجرت به اسپانیا از طریق کار ابتدا کارفرما باید درخواست مجوز کار و اقامت برای شما بدهد که به زبان اسپانیایی Solicitud de Autorización de Trabajo y Residencia گفته می شود و سپس درخواست خود را به اداره مهاجرت یا Oficina de Extranjería بفرستد. به این فرم EX-03 می گویند.
شرایط کلی که باید محرز باشد تا مجوز کار برای شما صادر شود عبارتند از:
– نیروی کار ماهر باشید مثل مدیران، دانشمندان، هنرمندان بین المللی و غیره
– حداقل حقوق سالانه باید 1.5 برابر رشد سالانه حقوق افراد در این کشور باشد
– نیروی کار بومی اسپانیا قادر به انجام چنین کاری نبوده و برای این پوزیشن کاری مناسب نباشند
– بهتر است که شرکت مربوطه امتیاز ویژه در درخواست نیروی کار خارجی داشته باشد و شما نیز به یکی از شعب شرکت های بین المللی واقع در اسپانیا دعوت به کار شده باشید تا پذیرش شما با سخت گیری کمتری همراه باشد
مدارکی که باید کارفرما به منظور دریافت مجوز کاری شما جهت مهاجرت به اسپانیا از طریق کار تحویل دهد عبارتند از:
– دو نسخه از فرم تکمیل شده EX-03 که امضاء شده باشند
– کپی پاسپورت شما یا مدارک سفر
– سه قطعه عکس از شما
– مدارک صلاحیت شغلی که شما تحویل کارفرما یا شرکت داده اید
– در صورتی که شرکت درخواست شغلی به شما داده باشد، باید کپی از شماره ثبت و کپی سند عمومی و کپی NIF یا NIE را ارائه کند و در صورتی که کارفرما یک فرد کارآفرین باشد باید کپی NIF یا NIE را تحویل دهد.
– نسخه اصل و کپی قرارداد کاری که توسط شما و شرکت و یا نماینده رسمی آنها امضاء شده باشد
– اثبات تمکن مالی شرکت برای پرداخت حقوق نیروی کار خارجی
– ارائه فرم های A-6 و TC-1/TC-2 مبنی بر ثبت بودن نام شرکت در سیستم تأمین اجتماعی اسپانیا
مدت زمان بررسی مدارک و صدور مجوز کاری: 3 ماه از تاریخ درخواست
هزینه: 380 یورو و اگر حقوق سالانه مساوی با یا بیشتر از دو برابر حداقل دستمزد نباشد باید 190 یورو دیگر نیز پرداخت شود که به عهده کارفرماست
مراحل دریافت ویزای کاری: با فرض اینکه با صدور مجوز کاری موافقت شده باشد، به کارفرمای شرکت اسپانیایی اطلاعیه آن ارسال شده و شما از تاریخ صدور مجوز کاری، 1 ماه فرصت دارید تا درخواست ویزا کنید و تمامی درخواست ها باید حضوری باشد. مدارک زیر را نیز باید تحویل دهید:
– نامه تأییدیه صدور مجوز کار برای شما
– فرم Solicitud de Visado برای صدور ویزای کار با ذکر کامل نام شرکت به همراه آدرس و شماره تماس و همراه با امضای شما
– کپی از قرارداد کاری
– پاسپورت معتبر
– عدم سوء سابقه کیفری
– نامه تمکن مالی
– نامه پزشکی مبنی بر سلامت جسمی و ذهنی
تمامی مدارک نیز باید به زبان اسپانیایی باشند. مدت زمان بررسی مدارک نیز بین 1 تا 4 هفته و هزینه آن 60 یورو است.
در مرحله بعدی در صورتی که با درخواست شما برای صدور ویزای مهاجرت به اسپانیا موافقت گردید، فرد متقاضی باید ویزای خود را طی 30 روز با مراجعه به کنسولگری دریافت کند. بعد از اینکه ویزا را دریافت کردید، 3 ماه فرصت دارید تا به اسپانیا سفر کنید.
در این حین اطلاعات فرد متقاضی به پلیس ایالتی و سپس کارفرما ارسال می گردد تا هزینه های بررسی و صدور مجوز اقامت فرد متقاضی صادر گردد که پس از ورود وی، شرکت یا کارفرمای مربوطه، 3 ماه فرصت دارد تا اطلاعات فرد متقاضی در اداره امنیت اجتماعی ثبت کند و در عرض 1 ماه نیز باید فرد متقاضی، مجوز کار و اقامت خود را از اداره مربوطه بگیرد که مدارک زیر را نیز باید ارائه کنید:
– نامه تأییدیه رسمی از مقامات کارگری برای صدور مجوز کار
– پاسپورت فرد متقاضی با تمبر ویزا
– 3 قطعه عکس پاسپورت
– اصل درخواست برای مجوز کار و اقامت
– رسید پرداخت هزینه ها به وزارت اقتصاد و دارایی

مهاجرت به اسپانیا برای کار، روشی سخت و مشکل
مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق تحصیل
مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش های مهاجرتی به این کشور محسوب می شود که شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس بدون نیاز به داشتن ویزا می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند. برای شما متقاضیان عزیز که شهروند کشورهای فوق نیستید باید بسته به رشته پذیرش شده در دانشگاه مدنظر و طول مدت تحصیل، اقدام به دریافت یکی از سه نوع ویزای تحصیلی برای اسپانیا کنید.
اما قبل از اقدام به دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به اسپانیا دقت داشته باشید که ابتدا باید در رشته مورد نظر در دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل دارید، پذیرش گرفته باشید در غیر این صورت امکان اقدام برای شما وجود نخواهد داشت.
ابتدا اجازه دهید به دلایل مهاجرت به اسپانیا برای ادامه تحصیل اشاره کنیم و سپس به معرفی سه نوع ویزای تحصیلی اسپانیا و مدارک و پروسه آن بپردازیم:
1- سیستم آموزشی قدرتمند: اسپانیا فرصتی عالی برای ادامه تحصیل است چرا که از نظام آموزشی سازمان یافته و قدرتمند بهره می گیرد و در دنیا به سومین کشور پرجمعیت از لحاظ تعداد دانشجوی بین المللی معروف است.
2- اماکن تفریحی: قطعا در مهاجرت به اسپانیا یا هر کشور دیگری در دنیا فقط به فکر تحصیل و درس خواندن نیستید و در روزهای تعطیل دلتان خوشگذرانی و تفریح نیز می خواهد. اسپانیا در تمامی شهرها مخصوصا مادرید و بارسلونا پر از اماکن تاریخی، فرهنگی، ورزشی و تفریحی است به نحوی که هیچ وقت محیط این کشور برای شما خسته کننده نخواهد شد.
3- هزینه های زندگی و تحصیلی عالی: هزینه های زندگی و تحصیل در اسپانیا بسیار مناسب است و با یک کار ضمن تحصیل و پس از فارغ التحصیلی نیز با کار در سطح متوسط می توانید زندگی متعادلی داشته باشید. البته که شرط آن این است که ولخرج نباشید که این در مورد هر کشوری در دنیا صدق می کند.
4- آب و هوای عالی: آب و هوای کشور اسپانیا در کل معتدل است و کمتر کسی در دنیا با آن مشکل دارد.
5- مدرک معتبر آموزشی: در هر جای دنیا که بروید مدرک دانشگاه های اسپانیا را به رسمیت می شناسند و این از ویژگی های تحصیل در این کشور محسوب می گردد.
6- امنیت: در مهاجرت به اسپانیا خیالی آسوده از بابت امنیت در این کشور خواهید داشت که حتی در طی اتفاقات اخیر نیز، کمترین فعالیت تروریستی در این کشور در سطح جهانی دیده شده است. البته امنیت این کشور شامل زمینه های مالی نیز هست و میزان فساد اداری و پولشویی بسیار پایین است.
سه نوع ویزای تحصیلی در مهاجرت به اسپانیا برای ادامه تحصیل عبارتند از:
ویزای تحصیلی اسپانیا برای کمتر از 3 ماه یا 90 روز: دانشجویانی که مدت تحصیل آنها کمتر از 90 روز طول بکشد باید از طریق کنسولگری کشور خود اقدام به اخذ پذیرش نمایند.
7- ویزای تحصیلی اسپانیا برای مدت زمان تحصیل بین 3 تا 6 ماه: این ویزا برای برنامه های تحصیلی است که نهایتا 180 روز طول بکشند و تحت هیچ شرایطی امکان تمدید آنها وجود ندارد. این نوع ویزا به شما متقاضیان امکان اخذ رشته های زبان اسپانیایی و یا رشته های کوتاه مدتی که دانشگاه ها یا کالج های این کشور پیشنهاد می کنند را خواهد داد.
8- ویزای تحصیلی اسپانیا برای بیشتر از 6 ماه: در این نوع علاوه بر اینکه باید ویزای تحصیلی دریافت کنید، نیاز به دریافت اقامت موقت نیز دارید. به این نوع ویزای تحصیلی، تیپ D گفته می شود و به مجوز اقامت گفته شده نیز TIE (tarjeta de identidad de extranjero) می گویند که باید در طی 1 ماه پس از ورود به کشور اسپانیا دریافت کنید.
توجه داشته باشید نوع مدارکی که باید تحویل دهید بسته به نوع رشته، کنسولگری و شرایط هر فرد متفاوت است و چون پروسه بررسی مدارک بین 2 تا 3 ماه طول می کشد پس حداقل 2 تا 3 ماه قبل از مسافرت به اسپانیا اقدام کنید. هزینه بررسی مدارک و صدور ویزای تحصیلی برای مهاجرت به اسپانیا نیز 60 یورو است.
مدارک مورد نیاز:
– دو نسخه از فرم تکمیل شده درخواست صدور ویزای شنگن
– پاسپورت معتبر تا انتهای دوره اقامت
– کارت شناسایی بجز گواهینامه رانندگی
– آخرین کارت دانشجویی اگر در دسترس هست
– 2 قطعه عکس که اخیرا گرفته باشید که هر کدام را برای هر یک از فرم ها نیاز دارید
– نامه پذیرش از دانشگاه به همراه ریز جزئیات دوره تحصیلی مثلا آموزشی، مطالعاتی یا تحقیقاتی بودن آن مشخص شود و ضمن اینکه در هفته چند ساعت درس خواهید خواند، این مورد آخر مشخص می کند که شما چه نوع کار ضمن تحصیلی می توانید داشته باشید
– بیمه سلامت
– نامه تمکن مالی از بانک
– نامه یا اثباتی مبنی بر داشتن مکانی برای زندگی یا اقامت مثل پذیرش هتل، خانه آشنایان یا خوابگاه دانشجویی
– عدم سوء سابقه کیفری
همانطور که گفتیم پس از دریافت ویزای تحصیلی و ورود به کشور اسپانیا، تا 30 روز پس از مهاجرت به اسپانیا فرصت دارید تا برای دریافت مجوز اقامت یا TIE اقدام کنید. مدارک مورد نیاز عبارتند از:
– پاسپورت یا کارت شناسایی ملی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
– تکمیل شده فرم تقاضا
– کپی از پاسپورت تمبردار که نشان دهنده ورود شما به کشور اسپانیاست
– 3 قطعه عکس
– نامه پذیرش از مؤسسه آموزش عالی یا دانشگاه
– نامه اقامت در اسپانیا از طریق قرارداد اجاره، پذیرش خوابگاه و غیره که به آن empadronamiento گفته می شود.
نکته: مجوز اقامت برای 1 سال اعتبار دارد و تا 5 سال باید هر سال آن را تمدید کنید تا زمانی که دوره تحصیلی شما طول بکشد.

مهاجرت به اسپانیا برای ادامه تحصیل، گزینه ای عالی برای همه
هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به اسپانیا
اکنون که با دلایل تحصیل و شیوه مهاجرت به اسپانیا از طریق ادامه تحصیل آشنا شدید نوبت آن رسیده که یکی از جنبه های بسیار مهم تحصیل در این کشور یعنی هزینه های تحصیلی را بررسی کنیم و در کنار آن به بهترین و ارزان ترین دانشگاه های این کشور نیز طبق آخرین آمار منتشر شده اشاره ای داشته باشیم. با ما همراه باشید.
توجه داشته باشید که شما متقاضیان عزیز به عنوان دانشجویی که شهروند کشورهای EU و EEAA محسوب نمی شوید باید شهریه بیشتری بپردازید و بسته به مقطع دانشگاهی، نوع رشته و دانشگاه متغیر است ولی با این حال همانطور که گفتیم هزینه های تحصیلی و زندگی در اسپانیا نسبت به اکثر کشورهای اروپایی وضعیت بهتری دارد.
مقطع لیسانس: بین 500 تا 3500 یورو در سال برای دانشگاه های دولتی
مقطع فوق لیسانس: بین 700 تا 4000 یورو در سال برای دانشگاه های دولتی
مقطع دکتری: بین 1000 تا 5000 یورو در سال برای دانشگاه های دولتی
در دانشگاه های خصوصی شهریه ها بیشتر است و معمولا از 20 هزار یورو در سال فراتر نمی رود بجز برای رشته های پزشکی که 25 هزار یورو در سال و رشته MBA که به 30 هزار یورو در سال می رسد.
ضمنا توجه داشته باشید که رشته هایی که فقط در یک دانشگاه خاص ارائه می شوند و یا برنامه هایی که مختص دانشگاه هستند هیچ محدودیتی در اعمال شهریه نداشته و متغیر است.
در این بین می توانیم به دانشگاه هایی در اسپانیا اشاره کنیم که ضمن کیفیت تحصیلی و آموزشی خوب، شهریه بسیار مناسبی دارند که از جمله آنها می‌‌توان به University of Granada با شهریه به طور میانگین 800 یورو در سال، University of Valencia با شهریه میانگین 2600 یورو در سال، University of Santiago de Compostela با شهریه میانگین 1600 یورو در سال اشاره کرد.
طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 نیز تعدادی از دانشگاه های کشور اسپانیا در رتبه های برتر جهانی قرار گرفته اند که قطعا انتخاب آنها برای مهاجرت به اسپانیا و رقم زدن آینده تحصیلی و کاری بهتر بسیار مؤثر خواهد بود:
Universidad Autónoma de Madrid با رتبه 159، University of Barcelona (Universitat de Barcelona) با رتبه 166 و دانشگاه Universitat Autònoma de Barcelona با رتبه 193، سه دانشگاه برتر اسپانیا در سطح جهانی هستند.
کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در اسپانیا:
کار دانشجویی در حین تحصیل در اسپانیا نیز یکی از گزینه های مناسبی است که باید قبل از مهاجرت به اسپانیا آن را زیر نظر داشته باشید. این نوع کار باید به صورت پاره وقت یا در جایگاه شغلی موقتی باشد و همچنین باید برای وزارت امور خارجه و کار کشور اسپانیا محرز شود که شما به پول این کار برای تأمین مخارج خود نیاز ندارید در غیر این صورت با آن موافقت نخواهد شد. ضمنا دولت اسپانیا به دانشجویان امکان کار نهایتا تا 20 ساعت در هفته را خواهد داد تا زمانی که با درس و مطالعات شما تداخلی نداشته باشد.
با توجه به اینکه شما متقاضیان عزیز برخلاف شهروندان اتحادیه اروپا نیاز به دریافت مجوز کار دارید باید کارفرما برای شما اقدام کند ولی چون ساکن اسپانیا هستید و مجوز اقامت دارید نیازی به دریافت مجدد یا نوع مخصوص آن نیست. ضمنا قرارداد کاری شما نباید بیشتر از طول دوره تحصیلی باشد. معمولا فرصت های شغلی پس از مهاجرت به اسپانیا در ضمن تحصیل شامل کار در کافی شاپ، کتابخانه، سلف سرویس، خدماتی، دستیار استاد و یا کار بیرون از دانشگاه ولی در شهر محل تحصیل در موقعیت های موقتی و یا به صورت پاره وقت می باشد.
پس از فارغ التحصیلی نیز در صورتی که مایل باشید مجوز اقامت خود را برای پیدا کردن شغل تمدید کنید باید به درخواست ویزای Job Seeker بدهید که مهلت آن 1 ساله است و در طی این مدت می توانید به دنبال کار باشید. اما شرایطی وجود دارد که پس از مهاجرت به اسپانیا و فارغ التحصیلی باید رعایت شوند تا بتوانید ویزای کار بگیرید:
– شغلی که پیدا می کنید باید مرتبط با رشته تحصیلی مقاطع قبلی باشد
– با سطح مهارتی شما باید همخوانی داشته باشد
– به عنوان یک فرد معمولی نباید از حداقل حقوق دستمزد، حقوق توافقی آن کمتر باشد
– در صورتی که نیروی کار ماهر هستید باید پوزیشن های مدیریتی و فنی را جستجو کنید که حداقل در سال بیش از 40 هزار یورو درآمد دارند
– برای این رده شغلی نباید نیروی کار شایسته بومی وجود داشته باشد
– در همان شهری باشد که اقامت دارید
مدارک مورد نیاز:
– اعطای فرم تکمیل شده EX-01
– پاسپورت معتبر
– مجوز اقامت معتبر
– عدم سوء سابقه کیفری
– اتمام دوره تحصیلی با نامه از طرف دانشگاه
– پرداخت فیش واریزی 60 یورویی
معمولا 20 روز طول می کشد تا مدارک شما بررسی شده و نتیجه اعلام گردد و طبق تجربه سازمان مهاجرتی کوچ  اگر جوابی اعلام نشود به منزله قبول درخواست شماست.
دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به اسپانیا:
خبر خوب ما به کسانی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق ادامه تحصیل را دارند این است که با وجود هزینه های تحصیلی پایینتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، با این حال گزینه های متعددی برای دریافت فاند و بورسیه تحصیلی وجود دارد که در زیر چند مورد از مهم ترین آنها را اشاره می کنیم:
1- Spanish Studies Abroad Merit-Based Scholarship:
کسانی که بتوانند عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده و میل و گرایش خوبی نسبت به یادگیری زبان اسپانیایی نشان دهند و تمایلات و میزان پیشرفت خود را در یک مقاله 400 تا 500 کلمه ای به قلم تحریر درآورند این بورسیه اعطاء خواهد شد که بین 500 تا 1500 دلار است. آخرین تاریخ درخواست تا 15 می برای ترم پاییز، 15 اکتبر برای ترم بهاری و تا 15 آوریل برای ترم تابستانی می باشد.
2- International Studies Abroad (ISA) Diversity Scholarship:
بورسیه ISA چندین شکل؛ ترمی، تابستانی و سالانه به دانشجویان 15 دانشگاه بورسیه اعطا می کند که می توانید هر سال لیست آن را قبل از درخواست پذیرش برای دانشگاه و مهاجرت به اسپانیا چک کنید. در برخی مواقع میزان این کمک مالی به 14 هزار دلار در سال می رسد. مهلت درخواست تا 30 آوریل برای ترم پاییزی، 30 اکتبر تا ترم زمستانی و بهاری و 28 فوریه برای ترم تابستانی می باشد.
3- CIEE Gilman Go Global Grant:
این نوع بورسیه تحصیلی مخصوص کسانی است که پس از مهاجرت به اسپانیا با کمبود شدید مالی به هر دلیلی مواجه می شوند. این نوع بورسیه شامل کمک هزینه ای بین 750 تا 2000 دلار آمریکا برای سفر هواپیما، 2500 دلار بابت کمک هزینه ترم تابستانی بدون سقف محدودیت تعداد نفرات است. فرصت اعلام تقاضا تا 1 آوریل برای ترم تابستانی و تا 15 اکتبر برای ترم بهاری است.

مهاجرت به اسپانیا با اطلاعاتی کامل در مورد هزینه، بورسیه و فرصت های شغلی حین و پس از تحصیل
مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق سرمایه گذاری
یکی از روش های مهاجرت به اسپانیا که سخت گیری کمتری برای اعطای اقامت دائم و شهروندی این کشور دارد، سرمایه گذاری در این کشور است که به چندین روش امکان پذیر است:
1- املاک و مستغلات: سرمایه گذاری با حداقل مبلغ 500 هزار یورو که باید حداقل 5 سال نیز در این کشور ماندگار باشید
2- سرمایه گذاری در سهام شرکت اسپانیایی و یا سپرده سرمایه: حداقل مبلغ سرمایه گذاری 1 میلیون یورو است و باید حداقل 5 سال در این کشور باقی بماند.
3- سرمایه گذاری در سازمان های دولتی: حداقل مبلغ سرمایه گذاری 2 میلیون یورو است و باید حداقل 5 سال در این کشور سکونت داشته باشید.
4- سرمایه گذاری در کسب و کار: راه اندازی و اداره پروژه کسب و کار که باعث اشتغال به کار نیروی داخلی شده و درآمدزایی داشته باشد. مدت زمان خاصی تعیین نشده است و حداقل سرمایه گذاری 1 میلیون یورو است.
مدارک مورد نیاز:
– عدم سوء سابقه کیفری
– سن بالای 18
– بیمه سلامت
– پرداخت هزینه ویزای سرمایه گذاری یا Investor Visa
در صورتی که به مدت 5 سال مداوم در اسپانیا زندگی کنید می‌‌ توانید درخواست اقامت دائم بدهید که ابتدا ویزای دریافتی 1 سال اعتبار دارد، پس از آن به مدت 2 سال تمدید می ‌‌شود و پس از آن نیز 2 سال تمدید خواهد شد. در صورتی که پس از دریافت اقامت دائم 5 سال دیگر نیز در این کشور سکونت داشته باشید یا مجموعا 10 سال در اسپانیا اقامت داشته باشید می توانید شهروندی این کشور را پس از مهاجرت به اسپانیا کسب کنید.

کسب اقامت دائم و شهروندی با مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری
مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق تولد
یکی از سؤالات رایج افراد این است که اگر فرزند آنها در اسپانیا متولد شده باشد و یا اینکه اگر فرزند آنها در اسپانیا متولد شود شهروندی این کشور را دریافت می کنند یا خیر؟ مهاجرت به اسپانیا و دریافت شهروندی از طریق تولد از طریق دو اصل خاک و خون امکان پذیر است. قبل از مهاجرت به اسپانیا باید از نکات زیر اطلاع داشته باشید که به این افراد شهروندی کشور اسپانیا تعلق خواهد گرفت:
1- کسانی که از پدر یا مادر اسپانیایی متولد شده باشند
2- کسانی که در اسپانیا متولد شده اند اما والدین اسپانیایی نیستند که در این صورت شرایطی دارد که ذکر خواهیم کرد
3- کودکانی که در اسپانیا متولد می شوند اما هویت والدین مشخص نیست.
4- تمام کودکان زیر 18 سالی که توسط والدین اسپانیایی به فرزندی قبول شده باشند. در صورتی که بالای 18 سال باشند باید پس از 2 سال سرپرستی قانونی اقدام به اخذ پذیرش شهروندی این کشور کنند
مورد دوم مقداری پیچیده تر است که قبل از مهاجرت به اسپانیا باید مطلع باشید. در صورتی که شهروندی کشور اسپانیا را نداشته باشید و کودک شما در کشور اسپانیا متولد شود در اکثریت مواقع شهروندی این کشور مستقیما به فرزند داده می شود اما برخی کشورها هستند که طبق قوانین آنها فرزند در هر جایی متولد شود، ملیت والدین به او منتقل می شود چون این کشورها اصل خون را قبول داشته و اصل خاک را قبول ندارند و یا هر دو را با هم قبول دارند و در صورت محرز شدن هر کدام ملیت والدین انتقال داده خواهد شد. این کشورها 14 مورد هستند.
نکته: کشور اسپانیا نیز دو ملیت را با یکدیگر قبول ندارد و باید از ملیت قبلی انصراف داد.
لذا در این صورت دو حالت پیش می آید که قبل از مهاجرت به اسپانیا باید اطلاع داشته باشید که اگر مایل هستید فرزند شما حتما ملیت اسپانیا را داشته باشد چه کاری باید انجام دهید:
1- اگر شهروند یکی از این 14 کشور باشید چون ملیت شما به فرزند منتقل شده باید آن را انکار کرده و انصراف دهید تا طبق اصل خاک شهروندی اسپانیا به فرزند شما منتقل گردد. البته لازم است تا مجوز اقامت برای فرزند خود بگیرید و تا یک سال نیز در این کشور زندگی کند.
2- اما اگر شهروند کشورهای فوق نیستید به راحتی شهروندی اسپانیا انتقال داده خواهد شد.
مدارک مورد نیاز:
1- گواهی تولد والدین مبنی بر اینکه در اسپانیا یا یکی از 14 کشور فوق یا بجز این کشورها متولد شده اند
2- گواهی تولد فرزند
3- ثبت نام مشخصات والدین در سیستم ایالتی اسپانیا
4- گواهی به فرزندی قبول کردن کودک که کاملا قانونی باشد
5- گواهی عقد یا ازدواج والدین
6- کپی کامل از پاسپورت والدین

مهاجرت به اسپانیا و دریافت شهروندی این کشور از طریق تولد
مهاجرت به اسپانیا و اقامت از طریق ازدواج
برخی افراد هدف از مهاجرت به اسپانیا را ازدواج کردن و سپس دریافت شهروندی این کشور عنوان می کنند که باید به این عزیزان بگوییم مشابه کشورهای دیگر چنین کاری امکان پذیر نیست چرا که از سال 1975 به بعد طبق ماده 22 قانون اساسی این کشور این شیوه مهاجرت به اسپانیا و دریافت شهروندی کنسل شد.
اما ناامید نباشید چرا که هنوز یک راه وجود دارد که در واقع از طریق اقامت در این کشور است. یعنی شما در حالت معمولی باید 10 سال در این کشور زندگی کنید تا بتوانید شهروندی اسپانیا را دریافت کنید اما اگر با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کرده باشید این زمان به 1 سال کاهش پیدا می کند و خبر فوق العاده ای است اما مدارکی هم باید تقدیم سفارت و وزارت امور خارجه این کشور کنید که عبارتند از:
1- قبولی در آزمون CCSE و DELE در صورتی که به زبان اسپانیایی صحبت نمی کنید.

2- در اختیار داشتن مجوز اقامت قانونی
3- پاسپورت معتبر
4- گواهی تولد یا شناسنامه
5- عدم سوء سابقه کیفری
6- ثبت نام هر دو طرف در سیستم شهری کشور اسپانیا
7- گواهی ازدواج که در سیستم این کشور ثبت شده باشد
8- فرد اسپانیایی نباید طلاق گرفته باشد در غیر این صورت کاهش مدت زمان به یک سال تعلق نخواهد گرفت
9- تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه ها حداقل به میزان 800 یورو در ماه
10- در اختیار داشتن DNI
نکته: مدت زمان بررسی درخواست نیز تقریبا 2 سال است که شاید بسته به نوع ایالتی که زندگی می کند فقط چند ماه طول بکشد

مهاجرت به اسپانیا و دریافت شهروندی با ازدواج مشابه سابق نیست
هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند
قبل از مهاجرت به اسپانیا حتما باید در مورد هزینه های زندگی در این کشور اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید برنامه ریزی بهتر و دقیقتری انجام دهید. سازمان مهاجرتی کوچ  به منظور اینکه کار بسیار راحتی داشته باشید از طریق کسانی که قبلا به کمک این سازمان به اسپانیا مهاجرت داشته اند و همچنین تعدیل مقادیر گفته شده با منابع رسمی و معتبر لیستی از خرج و مخارج زندگی در این کشور را آماده کرده و سپس مقایسه ای بین ایران و اسپانیا انجام خواهد داد. با ما همراه باشید.
نکته: قیمت های گفته شده به طور میانگین هستند و برحسب نوع و سبک زندگی کمتر یا بیشتر خواهند شد. ضمنا مقادیر اعلام شده طبق آپدیت ژوئن 2020 می باشند.
خورد و خوراک: در صورتی که قصد داشته باشید از غذای بیرون استفاده کنید، هزینه سه وعده غذای رستورانی برای دو نفر در یک مکان سطح متوسط حدود 40 یورو است اما در صورتی که خودتان مواد اولیه غذایی را تهیه کنید تا غذای خانگی بپزید قطعا هزینه ها کاهش پیدا خواهند کرد به عنوان مثال برخی هزینه های مهم عبارتند از:
هر کیلوگرم شیر 0.8 یورو، هر کیلوگرم برنج 1 یورو، هر شانه 12تایی تخم مرغ 1.8 یورو، هر کیلوگرم پنیر 9.8 یورو، هر فیله مرغ 6 یورو، هر کیلوگرم گوشت 10 یورو، هر کیلوگرم سیب و موز 1.6 یورو و هر کیلوگرم سیب زمینی و پیاز 1.1 یورو خواهد بود.
حمل و نقل: اگر پس از مهاجرت به اسپانیا قصد داشته باشید از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید می توانید با خرید بلیت یک ماهه به ارزش 41 یورو هزینه ها را به شدت کم کنید. تعرفه هر کیلومتر تاکسی حدود 1.1 یورو است.
قبوض: پرداخت قبوض برای یک آپارتمان 85 متری حدود 117 یورو در ماه است که برای پرداخت اینترنت با سرعت 60 مگابایت از نوع ADSL با ترافیک نامحدود، ماهانه باید 40 یورو بپردازید. هر دقیقه مکالمه موبایل نیز 0.1 یورو است.
ورزش و تفریح: هزینه عضویت ماهانه در باشگاه های ورزشی برای هر نفر حدود 37 یورو و تعرفه هر بلیت سینما نیز حدود 8 یورو است.
اجاره خانه: هزینه اجاره ماهانه یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر حدود 675 یورو و در حومه شهر نیز حدود 523 یورو است که برای اجاره ماهانه یک آپارتمان سه خوابه باید بترتیب 1070 و 790 یورو بپردازید.
نکته: هزینه زندگی ماهانه هر فرد در اسپانیا حدود 1500 یورو و برای یک خانواده 4 نفره 3000 یورو است که سومین کشور ارزان قیمت اروپای غربی است.
نکته: هزینه اجاره خانه در اسپانیا 31% بیشتر از ایران، خرید مواد غذایی در رستوران 107% بیشتر از ایران و تأمین خورد و خوراک از خواربار فروشی و غیره نیز حدود 39% بیشتر از ایران است اما قدرت خرید مردم این کشور 215% بیشتر از ایران می باشد.

هزینه های زندگی پس از مهاجرت به اسپانیا
بهترین شهرها جهت مهاجرت به اسپانیا: آپدیت 2020
قطعا قبل از مهاجرت به اسپانیا اطلاع از بهترین شهرهای این کشور جهت زندگی می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی باشد مخصوصا که بدانید این شهرها علاوه بر اینکه کیفیت بالای زندگی دارند، هزینه های زندگی بسیار خوبی در مقایسه با سایر شهرهای این کشور در سال 2020 خواهند داشت. در ادامه این لیست را تقدیم شما می کنیم:
1- تنریف یا Tenerife: هزینه های زندگی در این شهر برای مهاجرت به اسپانیا حدود 1950 یورو در ماه است که از مزایای زندگی در این شهر می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، تفریحات زیاد، کیفیت خوب هوا، خلوت بودن شهر، کیفیت آموزشی بالا و انگلیسی صحبت کردن مردم اشاره کرد. البته از معایب آن نیز این است که مردم زیاد سیگار می کشند و بیمارستان ها نیز کیفیت بالایی ندارند.
2- لاس پالماس یا Las Palmas: هزینه های زندگی در این شهر برای مهاجرت به اسپانیا حدود 2100 یورو در ماه است. مزایای زندگی در این شهر نیز امنیت بسیار زیاد مخصوصا برای زنان، اینترنت پرسرعت، مکان های تفریحی زیاد، کیفیت خوب هوا، شهری نه چندان شلوغ، دوست پیدا کردن راحت، جاده های امن، انگلیسی صحبت کردن مردم و خانواده دوست بودن آنها اشاره کرد. البته باید توجه داشت که زیاد سیگار کشیدن مردم و کیفیت پایین بیمارستان ها از معایب لاس پالماس به حساب می آید.
3- والنسیا یا Valencia: هزینه های زندگی در این شهر برای مهاجرت به اسپانیا حدود 2200 یورو در ماه است. مزایای زندگی در این شهر شامل امنیت زیاد، اینترنت پرسرعت، کیفیت خوب هوا، سریع دوست پیدا کردن، کیفیت آموزشی بالا، کیفیت بالای بیمارستان ها، جاده های امن، انگلیسی صحبت کردن مردم و خانواده دوست بودن آنها می باشد. از معایب این شهر این است که جمعیت زیادی داشته و اکثر مردم نیز سیگار می کشند.

بهترین شهرها برای مهاجرت به اسپانیا از هر لحاظ
جمع بندی مطالب:
در این مطلب تلاش کردیم تا به معرفی و بررسی کامل کلیه روش های قانونی مهاجرت به اسپانیا و دریافت شهروندی آن اشاره کنیم تا کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند با صفر تا صد پروسه آن آشنا شوند. ضمنا به مواردی از قبیل هزینه های تحصیل و زندگی، بهترین شهرها برای زندگی و بهترین و ارزان ترین دانشگاه ها برای ادامه تحصیل را نیز لیست کردیم و با عنوان کردن مزایا و معایب کلی زندگی در این کشور اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دادیم تا بتوانید تصمیم منطقی و هوشمندانه ای را اتخاذ کنید.

سازمان مهاجرتی کوچ با سال ها سابقه و تلاش موفق همراه با رضایت بالای متقاضیان و قیمت هایی کاملا مناسب توانسته خدمات ارزشمندی را ارائه کند تا به همراه تخصصی و اول شما در زمینه مهاجرت به هر کشوری در دنیا از جمله اسپانیا تبدیل شود. تمامی مطالب گفته شده از طریق منابع معتبر و دریافت اطلاعات به صورت مستقیم از افرادی بوده که از طریق این سازمان مهاجرت داشته اند تا اطلاعاتی کاملا موثق را ارائه کرده باشیم.

در هر یک از مراحل مهاجرتی در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی داشتید می توانید روی کمک ما حساب کنید، که این خدمات حتی شامل حال کسانی که در اسپانیا زندگی می کنند و به دنبال تمدید اقامت خود هستند نیز خواهد شد. با سازمان مهاجرتی کوچ  ، سفری بی دغدغه و آسوده خاطری را تجربه کنید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *