مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا و آشنایی با آن

در این مطلب قصد داریم تا تمامی راه‌‌های مهاجرت به ایتالیا که قانونی هستند را با یکدیگر بررسی کنیم، روش‌‌هایی که از طریق آنها سازمان مهاجرتی کوچ  طبق تجربه‌‌ چندین ساله و موفق خود اقدام به اعزام مهاجرین و متقاضیان ارجمند کرده است. اما قبل از اینکه وارد این مبحث شویم ابتدا جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان به صورت مختصر و مفید اطلاعاتی را راجع به کشور ایتالیا مطرح خواهیم کرد تا بتوانید تصمیم گیری بهتری داشته باشید و براساس انتظارات و معیارهای خود اقدامات لازم را انجام دهید.
کشور ایتالیا با پایتخت رم حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد که زبان رسمی مردم این کشور ایتالیایی است و البته کمی هم به زبان آلمانی و فرانسوی صحبت می کنند. کشور ایتالیا در قاره‌‌ اروپا با موقعیت جنوبی – مرکزی است، شبیه به چکمه است و اطراف آن دریاهای آدریاتیک، تیرنه و مدیترانه پوشانده است. پول رایج و رسمی این کشور نیز یورو است.

کسانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند بد نیست بدانند که مردم این کشور بسیار خانواده دوست و مهمان نواز هستند به نحوی که خانواده در مرکز اجتماع است. افراد جوان تا 30 سالگی حتی با داشتن شغل در کنار خانواده زندگی می کنند و والدین نیز پس از بازنشستگی در کنار فرزندان خود خواهند بود.
مشکل غذا و خورد و خوراک نیز پس از مهاجرت به ایتالیا نخواهید داشت چرا که نه تنها علاوه بر وجود غذاهای بین المللی، غذاهای بومی این کشور نیز مناسب هر ذائقه ای است و تمامی افراد با هر سلیقه و مزاج از خوردن غذاها لذت خواهند برد.
ایتالیا با کشورهایی نظیر فرانسه، اتریش و اسلوونی هم مرز است و در داخل خود دو ایالت مستقل واتیکان و جمهوری سن مارینو را دارد. با توجه به اینکه 63% از درآمد کشور ایتالیا از راه گردشگری است و از این بابت مطمئن خواهید بود که تا سالیان سال مکان دیدنی برای مشاهده دارید که حتی صد بار دیدن آنها نیز خسته کننده نخواهد بود.
آب و هوای این کشور نیز مهاجرت به ایتالیا را ایده‌‌آل ساخته به نحوی که اوج دما در تابستان 29 درجه و حداقل دما نیز 15 درجه و در زمستان نیز رنج دمایی بین 3 تا 14 درجه خواهد بود که مناسب تمامی کسانی است که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند.

مهاجرت به ایتالیا و زندگی در کشوری فوق العاده در اروپا
مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا
با توجه به سابقه طولانی سازمان مهاجرتی کوچ  در اعزام افراد متقاضی مهاجرت به ایتالیا و اشراف کامل به تمامی جنبه ‌‌های مهاجرتی و زندگی در این کشور، در این بخش تصمیم گرفتیم تا مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا برای زندگی و اقامت را شرح دهیم تا دقیق تر با جزئیات آن آشنا شوید. با ما همراه باشید.
مزایای مهاجرت به ایتالیا:
1- اشتغال به کار راحت: نه تنها در مهاجرت به ایتالیا برای کار می توانید از انواع ویزاهای کاری متناسب خود استفاده کنید بلکه این کشور با آمار 75% تولید داخلی، یکی از 8 اقتصاد برتر دنیاست و از این حیث هم نرخ اشتغال به کار بالاست و هم درآمد عالی خواهید داشت.
2- دسترسی راحت به سایر کشورهای اروپایی: با داشتن اقامت کشور ایتالیا، امکان جابجایی راحت بین کشورهای اروپایی را خواهید داشت و بدون هیچ مشکلی می توانید به مسافرت بپردازید که البته ناگفته نماند این کشور روابط سیاسی، تجاری، اقتصادی و بین المللی عالی با سایر کشورهای اروپایی نیز دارد.
3- مردمی خونگرم: اکثر مردم کشور ایتالیا با توریست ها و کسانی که به تازگی در این کشور اقامت گرفته اند یا می دانند که شهروند اصیل ایتالیا نیستند رفتاری خونگرم دارند، البته اگر می خواهید این رفتار خونگرم ادامه داشته باشد حتما زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید چرا که اکثر مردم این کشور بندرت انگلیسی بلد هستند.
4- کسب شهروندی راحت: در صورتی که هدف اصلی شما از مهاجرت به ایتالیا کسب شهروندی آن است توجه داشته باشید که این کشور یکی از راحت ترین قانون گذاری ها را دارد و طرح های مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته است.
5- کشوری امن: امنیت در هر کشوری حرف اول را برای زندگی و مهاجرت می زند. کشور ایتالیا نیز در این زمینه هم نرخ جرم و جنایت کمی دارد و هم اینکه از لحاظ فساد اداری و ساختاری، یکی از کشورهای فوق العاده امن برای سرمایه گذاری است.
6- سیستم آموزشی قدرتمند و ارزان: سیستم آموزشی در این کشور حرف اول را می زند و تقریبا نرخ مردم باسواد در این کشور 98% است. ضمن اینکه در بهترین دانشگاه های دنیا با شهریه ای کمتر از سایر کشورهای اروپایی تحصیل خواهید کرد.
7- کیفیت بالای زندگی: میزان امید به زندگی در کشور ایتالیا 82 سال است که نشان از کیفیت بالای زندگی دارد. لذا از این حیث نیز می توانید نسبت به یک زندگی عالی پس از مهاجرت به ایتالیا خاطر جمع باشید.
معایب مهاجرت به ایتالیا:
1- مشکل زبان: یا ایتالیایی یا دیگر هیچ! متأسفانه حقیقت دارد و اکثر مردم این کشور یا تسلط به انگلیسی ندارند و یا تعصب روی زبان رمانتیک ایتالیایی دارند. البته مردم شهرهای رم و فلورانس هم با اینکه انگلیسی مقداری بلد هستند ولی کاملا از روی بی میلی صحبت خواهند کرد.
2- محیطی نه چندان تمیز: کشوری که مهد هنر و موسیقی و رمان های عاشقانه و مهد زیبایی است، خیابان های کثیفی دارد و اگر به شدت روی این مسأله حساس هستید شاید بهتر است که دوباره در مورد مهاجرت به ایتالیا فکر کنید.
3- تنوع امکانات ولی نه چندان ارزان: تا زمانی که از تولیدات داخلی خرید کنید مشکلی نیست اما اگر به دنبال برند وارداتی باشید قطعا باید هزینه زیادی پرداخت کنید. ضمنا منابع سوخت و برق نیز در ایتالیا ارزان نیستند و اگر فرد پرمصرفی هستید قطعا در نحوه مصرف خود تجدید نظر کنید.
اکنون با تمامی جنبه های زندگی و مهاجرت به ایتالیا و دلایل انتخاب این کشور آشنا شدید تا به کمک این موارد بتوانید تصمیم هوشمندانه و دقیقی اتخاذ کنید. در ادامه مبحث مهاجرت به ایتالیا، کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ تمامی شیوه ‌‌های قانونی مهاجرت به ایتالیا را برای شما ذکر خواهند کرد تا با توجه به شرایط و اهداف خود یکی از آنها را انتخاب کرده و با کل پروسه آن آشنا شوید.
– مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق تحصیل
– مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی
– هزینه ‌‌های تحصیل

مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا، راهی برای شناخت بیشتر
مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق کار
یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق دریافت ویزای کار است که با توجه به عضویت کشور ایتالیا در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا، کسانی که شهروندی اتحادیه اروپا را دارند نیازی به دریافت ویزای کار برای مهاجرت به ایتالیا نخواهند داشت اما کسانی که شهروندی کشورهای دیگر را داشته باشند مانند کسانی که از کشور عزیزمان قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند باید سه مرحله کلی را پشت سر بگذارند:
1- درخواست تأییدیه استخدام نیروی خارجی به ISD از طریق کارفرما
2- درخواست صدور ویزای کار
3- درخواست و تحویل اجازه اقامت برای اهداف کاری
1- درخواست تأییدیه استخدام (Nulla Osta):
ابتدا کارفرمای شما باید با مراجعه به سازمان ISD درخواست خود را مبنی بر استخدام نیروی کار خارجی تحویل دهد که این سازمان مسئول تمامی پروسه موافقت با درخواست کارفرماها و ورود نیروی کار خارجی است. ضمنا کارفرما باید برگه ای تحت عنوان Stay Contract را امضاء کند که خود را مکلف به تأمین مسکن و مخارج سفر نیروی کار می کند. ضمن اینکه باید در این برگه جزئیات کامل قرارداد به همراه بخش یا سازمان استخدامی ذکر شده باشد.
مدارک مورد نیاز:
1- جزئیات کامل استخدام به همراه نام شرکت و نماینده قانونی آن، آدرس و محل کسب و کار
2- آدرس نیروی کار خارجی
3- تعهد به گزارش هرگونه تغییر در جزئیات برگه قرارداد
4- مدرکی دال بر تأمین مسکن مناسب و کافی که مطابق با استانداردهای بهداشتی و سکونت نیز باشد
5- اعطای قرارداد نیروی کار خارجی به همراه کل جزئیات
6- در صورتی که نیروی کار خارجی زیر 18 سال سن دارد باید مدارکی شاهد بر گذراندن دوره اجباری تحصیلی دبیرستان تقدیم شود.
کل پروسه در این مرحله 40 روز طول می کشد و کارفرما پولی پرداخت نمی کند.
2- صدور ویزا (Visto Nazionale):
در مرحله دوم مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، وقتی برگه تأییدیه تقدیم کارفرما شود، وی آن را به نیروی کار مدنظر خود که شما هستید ارسال می کند و سپس شما باید به صورت حضوری به کنسولگری یا سفارت این کشور مراجعه کنید تا درخواست صدور ویزا برای کار دهید. تأییدیه اولیه Nulla Osta تا 6 ماه معتبر است و در طی این مدت نیز در صورت تأیید مدارک ویزای کار برای مهاجرت به ایتالیا صادر خواهد شد.
مدارک مورد نیاز عبارتند از:
– تکمیل فرم ویزا
– عکسی جدید برای پاسپورت
– پاسپورت یا مدارک سفر برای مهاجرت به ایتالیا
– Nulla osta که از طریق کارفرما دریافت کرده اید
– گواهی سلامت پزشکی
– اثبات مکانی برای اقامت
– کپی برگه سفر
– کپی شناسنامه به همراه ترجمه آن به زبان ایتالیایی
– اعطای فیش واریزی برای صدور ویزای کار به مبلغ 116 یورو
3- صدور مجوز اقامت:
سومین مرحله مهاجرت به ایتالیا از طریق دریافت ویزای کار، دریافت مجوز اقامت در این کشور است که پس از مهاجرت به ایتالیا تا 8 روز فرصت دارید، ابتدا فرم Stay Contract را که کارفرما به آنها می دهد در سازمان ISD امضاء کنند و همزمان نیز برای دریافت اقامت موقت (Permesso di Soggiorno) درخواست دهند. صدور چنین مجوزی توسط سازمان Questura انجام می گیرد.
برای صدور این مجوز نیاز به ثبت اطلاعات بیومتریک، تأیید هویت و عکس دارید. این اجازه موقت اقامت ابتدا اعتبار 2 ساله دارد و سپس به مدت 2 سال دیگر نیز قابلیت تمدید داشته و پس از آن 12 ماه تمدید می شود پس نهایتا با ویزای کار پس از مهاجرت به ایتالیا می توانید تا 5 سال ساکن این کشور باشید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق تحصیل
در این قسمت قصد داریم به یکی از روش‌‌های رایج و بسیار محبوب و پرطرفدار مهاجرت به ایتالیا یعنی مهاجرت تحصیلی بپردازیم که پروسه‌‌ آن برخلاف سایر کشورهای اروپایی چندان پیچیدگی خاصی ندارد. قبل از اینکه به بررسی پروسه‌‌ مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل بپردازیم، دلایل انتخاب این کشور را برای ادامه تحصیل شما متقاضیان گرامی بررسی می‌‌کنیم:
1- تعداد زیادی دانشگاه مطرح با رتبه ‌‌های برتر جهانی
2- شهریه های تحصیلی پایین
3- راه های سفر راحت به ایتالیا
4- در کنار درس می توانید از زیبایی های طبیعی و جاذبه های دیدنی بسیار زیاد آن لذت ببرید
5- تعداد زیادی رشته های دانشگاهی که به انگلیسی تدریس می شوند و نیازی به ارائه مدرک زبان ایتالیایی ندارید
پروسه دریافت ویزای تحصیلی در مهاجرت به ایتالیا:
پس از اینکه دانشگاه خود را در ایتالیا انتخاب کردید و پذیرش این دانشگاه را کسب نمودید باید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا درخواست خود را اعلام کنید و چون تا گرفتن تأییدیه مدارک و غیره حدود 3 هفته طول می کشد پس حداقل 3 ماه قبل از اینکه بخواهید برای این کشور اقدام کنید درخواست ویزای دانشجویی خود را جهت مهاجرت به ایتالیا تقدیم کنید.
مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به ایتالیا و تحصیل در این کشور:
1- فرم ورود به ایتالیا
2- عکسی جدید از پاسپورت
3- مدارک سفر به ایتالیا که حداقل 3 ماه پس از دریافت ویزا معتبر باشد
4- اثبات مکانی برای اقامت
5- اثبات تمکن مالی کافی یا ساپورتر قوی
6- تأمین بیمه سلامت قدرتمند جهت پوشش دادن هزینه های درمان و سلامت
7- بسته به تدریس رشته انتخاب شده باید مدرک زبان برای تسلط خود به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ارائه کنید
8- در صورتی که زیر 18 سال هستید باید رضایت کتبی از والدین یا قیّم خود داشته باشید
درخواست اقامت موقت پس از مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل:
به محض اینکه وارد ایتالیا می شوید، 8 روز کاری فرصت دارید تا برای کسب درخواست موقت در اداره پست شهر خود اقدام کنید. در اداره پست به شما بسته فرم درخواست داده خواهد شد که علاوه بر پر کردن فرم با اطلاعات صحیح باید مدارک زیر هم تقدیم شوند:
1- کپی از پاسپورت و ویزا
2- کپی از بیمه سلامت
3- نامه پذیرش دانشگاه با نام Laurea برای مقطع لیسانس و Laurea Magistrale برای مقطع فوق لیسانس
پس از طی شدن مراحل ثبت نام و ارائه مدارک باید درخواست اقامت موقت را با تکمیل فرم Study-University در مراکز پلیس (Questura) در شهر محل تحصیل پر کنید. پس از آن اس ام اسی مبنی بر روز، زمان و مکان دریافت اقامت موقت خود دریافت می کنید.
نکته: هزینه درخواست ویزای دانشجویی نیز 50 یورو است. برای ثبت درخواست اقامت موقت پس از مهاجرت به ایتالیا باید تمبری به ارزش 16 یورو خریداری کنید (maca da bollo)، 30 یورو نیز باید بابت دریافت بسته درخواست در اداره پست بپردازید و 30 یورو نیز باید در اداره پلیس بابت دریافت برگه الکترونیکی اقامت موقت پرداخت کنید.

مهاجرت به ایتالیا و ادامه تحصیل در این کشور با پروسه ای ساده و هزینه های تحصیلی پایین
هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به ایتالیا
کسانی که قصد داشته باشند از راه تحصیل مهاجرت به ایتالیا داشته باشند قطعا علاوه بر اینکه باید به دنبال بهترین و ارزان‌‌ترین دانشگاه‌‌های این کشور باشند باید به فکر برآورد هزینه ‌‌های تحصیلی خود نیز باشند تا بتوانند با برنامه ریزی دقیقی وارد این کشور شوند. در ادامه هزینه‌‌ های تحصیلی را در مهاجرت به ایتالیا بررسی خواهیم کرد.
برای شما که به عنوان دانشجوی بین المللی قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید در دانشگاه‌‌های خصوصی شهریه‌‌ هر سال دانشگاه بین 900 تا 4 هزار یورو خواهد بود اما در دانشگاه‌‌های دولتی این شهریه عددی بین 6 تا 20 هزار یورو در سال می‌‌باشد.
طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 برترین دانشگاه‌‌های ایتالیا در دنیا، دانشگاه پلی تکنیک میلان با رتبه‌‌ 149، دانشگاه سنت آنا با رتبه‌‌ 177 و دانشگاه بولونیا با رتبه‌‌ 177 است که جهت مهاجرت به ایتالیا می‌‌توانید این دانشگاه‌‌ها را انتخاب کنید.
ارزان‌‌ترین دانشگاه‌‌ها جهت مهاجرت به ایتالیا جهت ادامه تحصیل عبارتند از:
– دانشگاه فلورانس حدود 1040 یورو در هر ترم
– دانشگاه بوزن – بولزانو حدود 1340 یورو در هر ترم
– دانشگاه ترنتو حدود 1000 یورو در هر ترم
– دانشگاه سینا حدود 1800 یورو در هر ترم
کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در ایتالیا:
طبق قوانین دانشگاهی، وزارت کار و وزارت امور خارجه کشور ایتالیا کسانی که قصد دارند پس از مهاجرت به ایتالیا در حین تحصیل مشغول به کار شوند، در صورتی که دانشجوی فول تایم باشند می‌‌ توانند در داخل دانشگاه به مدت محدود 20 ساعت مشغول به کار شوند که حدودا در ماه حدود 500 یورو حقوق خواهند گرفت. البته توجه داشته باشید کسانی که با فرصت مطالعاتی قصد مهاجرت به ایتالیا دارند و دوره‌‌ آن کمتر از 3 ماه تحت هیچ شرایطی نمی ‌‌توانند ویزای کار دریافت کنند تا در حین تحصیل مشغول به کار شوند.
کسانی که به قصد ادامه تحصیل مهاجرت به ایتالیا داشته‌‌اند و بعد از فارغ التحصیلی قصد اشتغال به کار دارند دو حالت کلی پیش روی خود دارند:
1- قبل از اتمام دوره‌‌ تحصیلی برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اقدام کنند
2- پس از اتمام دوره‌‌ دکتری و یا سال دوم فوق لیسانس در ایتالیا به دنبال کار باشند
در حالت اول کسانی که قصد دارند ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل کنند باید قبل از اتمام مهلت ویزای تحصیلی به دنبال پیدا کردن شغل و ثبت قرارداد باشند چرا که پس از اتمام دوره‌‌ تحصیلی فقط 6 تا 12 ماه فرصت چنین کاری دارند و برای چنین اقامت و دریافت فرصتی باید فرم permesso di Lavoro را پر کنند.
در حالت دوم نیاز به کسب اقامت موقت تحت عنوان permesso di Soggiorno دارند تا تحت عنوان Stay Back در ایتالیا بمانند و کار پیدا کنند. این افراد در طی 12 ماه حدود 1300 یورو دریافت خواهند کرد.
پروسه‌‌ کلی در هر دو حالت شامل:
1- ثبت نام آنلاین در وزارت امور داخلی ایتالیا و پر کردن فرم مربوطه
2- ارسال تمامی مدارک مورد نیاز به همراه کپی کارت اقامت موقت
3- امضای فرم توافقنامه اقامت در ایتالیا
4- ارسال مدارک لازم برای کسب اقامت موقت در ایتالیا از طریق اداره پست
سپس برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از مهاجرت به ایتالیا و اتمام دوره تحصیل:
1- اثبات اقامت که همان ویزای دانشجویی کافی است
2- اثبات قرارداد کاری تا نشان دهید کار پیدا کرده ‌‌اید
3- درج اطلاعات کامل کارفرمای خود
4- اطلاعاتی در مورد مدرک کسب کرده در دانشگاه ایتالیا
5- اطلاعاتی در مورد فعالیت‌‌های صورت گرفته و اثبات تمکن مالی کافی حداقل به میزان 8500 یورو در سال
6- اطلاعات اثبات کننده مبنی بر مکانی برای زندگی
نکات: در مقطع لیسانس باید حداقل 3 سال درس خوانده باشید و 180 واحد نیز پاس کرده باشید. مقطع فوق لیسانس باید در سال دوم باشید. در مقطع دکتری باید تحصیل به اتمام رسیده باشید یا حداقل 3 سال تحصیل کرده باشید.
دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به ایتالیا:
بعد از مهاجرت به ایتالیا بسیاری از دانشجویان بین المللی به فکر دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی هستند تا مخارج تحصیل و زندگی خود را پس از مهاجرت به ایتالیا سبک‌‌تر کنند. مهم‌‌ترین و معروف‌‌ترین بورسیه‌‌ ها و فاندها عبارتند از:
1- EDISU Piemonte Scholarship:
این بورسیه‌‌ تحصیلی برای تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع در دانشگاه پیمونت ایتالیاست.
2- Bologna University Study Grants for International Students: هر سال دانشگاه بولونیا طبق زمان بندی که اعلام می‌‌ کند 48 بورسیه‌‌ تحصیلی به صورت رقابتی اعطاء می ‌‌کند.
3- Bocconi Scholarships in Italy for International Students: مخصوص کسانی که هدف از مهاجرت به ایتالیا تحصیل در دانشگاه بوکونی است که تخفیف شهریه‌‌ای تا 12700 یورو در سال را می‌‌دهد.
4- کمک هزینه‌‌ی تحصیلی دولت ایتالیا مختص دانشجویان خارجی:
این نوع بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به ایتالیا به تمامی دانشجویان بین المللی در برخی رشته‌‌ ها که هر سال اعلام می‌‌ گردد اعطاء می ‌‌شود که تا 9 ماه کمک هزینه برای شهریه، بیمه و سایر خرج‌‌ها را شامل می ‌‌شود.
5- بورسیه‌‌ تحصیلی Scuola Normale Superiore PhD:
از بورسیه ‌‌های تحصیلی که برای شهریه و داشتن تحصیل بسیار ارزان به دانشجویان مقطع دکتری پس از مهاجرت به ایتالیا اعطاء می‌‌ گردد که هزینه‌‌ های زندگی را نیز در برمی‌‌گیرد.

مهاجرت به ایتالیا برای ادامه تحصیل، کار ضمن تحصیل و دریافت فاند و بورسیه
مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق سرمایه گذاری
مهاجرت به ایتالیا به قصد سرمایه گذاری یکی از روش‌‌های کسب اقامت دائم است که فعلا کشور ایتالیا از این شیوه شهروندی به هیچ فردی اعطاء نمی‌‌ کند یا به عبارتی CBI (Citizenship by Investment) به کمک سرمایه گذاری امکان پذیر نیست. اما می‌‌توانید چنانچه شرایطی که ذکر خواهد شد را دارید پس از کسب اقامت دائم، شهروندی این کشور را کسب کنید ولی به طور مستقیم امکان پذیر نیست.
واجدین شرایط کسب اقامت دائم ایتالیا با سرمایه گذاری:
1- حداقل سن 18 سال
2- عدم سوء سابقه‌‌ی کیفری و یا بیماری‌‌های خاص
3- اثبات حداقل درآمد سالانه‌‌ی 100 هزار یورو که اگر سرمایه گذاری عظیمی انجام دهید تا سقف 35 هزار یورو هم مشکلی نیست. این میزان سرمایه گذاری بسته به کشور مبدأ و شرایط فردی مبلغی بین 300 تا 500 هزار یورو است.
مدارک مورد نیاز:
1- اعطای گواهی Nulla Osta که باید 6 ماه قبل از مهاجرت به ایتالیا به قصد سرمایه گذاری دریافت شود که مدت زمان ویزای مربوط به سرمایه گذاری یا Investor Visa نیز حدود 6 ماه است.
2- پاسپورت معتبر
3- اطلاعاتی در مورد نحوه‌‌ی سرمایه گذاری و انتخاب روش‌‌ها
4- اثبات نحوه‌‌ی کسب اموال به شیوه‌‌ی کاملا قانونی
5- فرم سلامت و اثبات عدم وجود بیماری خاص
انواع روش‌‌های سرمایه گذاری برای مهاجرت به ایتالیا و کسب اقامت دائم یا PR:
1- حداقل سرمایه گذاری 2 میلیون یورویی در اوراق بهادار تأیید شده توسط دولت که حداقل 2 سال قرار داده شود
2- سرمایه گذاری حداقل 1 میلیون یورویی در سهام یک شرکت فعال و مورد تأیید در ایتالیا حداقل به مدت 2 سال
3- سرمایه گذاری حداقل 500 هزار یورویی در یک استارتاپ
4- سرمایه گذاری حداقل به مبلغ 1 میلیون یورو به صورت کمک بشردوستانه در زمینه‌‌ مدیریت مهاجرت، آموزش، فرهنگ، بازیابی مواد ارزشمند طبیعی و فرهنگی و یا زمینه ‌‌های تحقیقاتی علمی.
نکته: فعلا کشور ایتالیا هیچ برنامه ‌‌ای برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ندارد.

مهاجرت به ایتالیا به قصد سرمایه گذاری و کسب اقامت دائم
مهاجرت به ایتالیا و اقامت از طریق تولد
یکی از روش‌‌های کسب شهروندی ایتالیا و سپس مهاجرت به ایتالیا برای زندگی از طریق تولد است که در اکثریت موارد شهروندی ایتالیا از طریق تولد تابع اصل خون یا ius sanguinis و در برخی موارد نیز تابع اصل خاک یا ius soli است که در ادامه حالت‌‌های مختلف کسب شهروندی این کشور و سپس مهاجرت به ایتالیا را بررسی می‌‌کنیم.
1- کسب شهروندی ایتالیا از طریق والدین یا اجداد ایتالیایی:
• کسانی که در زمان تولد پدر آنها شهروندی ایتالیا را داشته و مادر آنها شهروند کشور دیگری است
• کسانی که در زمان تولد مادر آنها شهروندی ایتالیا را داشته و پدر آنها شهروند کشور دیگری است و این فرد بعد از 1 ژانویه‌‌ 1948 به دنیا آمده است.
• کسانی که در زمان تولد پدر و مادر آنها غیر ایتالیایی هستند اما در زمان تولد پدربزرگ پدری شهروند ایتالیا بوده است
• کسانی که در زمان تولد پدر و مادر آنها غیر ایتالیایی هستند اما در زمان تولد پدربزرگ مادری آنها شهروند ایتالیا بوده است و بعد از تاریخ 1 ژانویه‌‌ 1948 بدنیا آمده است
• کسانی که در زمان تولد پدربزرگ و مادربزرگ و پدر و مادر غیر ایتالیایی داشته‌‌اند اما جد پدری یا جد مادری در زمان تولد پدربزرگ پدری یا مادری وی ایتالیایی بوده باشد
2- کسب شهروندی ایتالیا از طریق اصل خاک:
• افرادی که در خاک ایتالیا بدنیا آمده باشند در حالی که ملیت والدین مشخص نباشد طبق قانون شهروند ایتالیا محسوب می‌‌شوند.
• کسانی که والدین نامعلومی دارند و در خاک ایتالیا رها شده باشند، شهروندی ایتالیا را دریافت می‌‌کنند.
3- کسب شهروندی ایتالیا برای کسانی که به فرزندی قبول شده باشند:
کسانی که توسط والدین ایتالیایی به فرزندی قبول شده باشند در سن قانونی 18 سالگی، در صورتی که 5 سال از اقامت آنها در ایتالیا از زمان به فرزندی قبول شدن گذشته باشد، می‌‌ توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند.
لذا همانطور که مشخص شد از طریق تولد یکی از راه‌‌های کسب شهروندی ایتالیاست که پس از دریافت آن می ‌‌توانند مهاجرت به ایتالیا داشته باشند و دقیقا مشابه با سایر شهروندان از تمامی حقوق و مزایا بهره مند شوند.

کسب شهروندی  از طریق تولد
اقامت از طریق ازدواج
یکی دیگر از روش‌‌های مهاجرت به ایتالیا ازدواج با یک شهروند ایتالیایی و کسب شهروندی ایتالیاست. این شیوه از تاریخ 5 دسامبر 2018 متحمل تغییراتی شده که عبارتند از:
1- هزینه‌‌ی درخواست به 250 یورو افزایش پیدا کرده است
2- زمان انتظار برای دریافت جواب از 1 سال به 2 سال افزایش پیدا کرد
3- از این تاریخ به بعد فرد متقاضی حتما باید مدرک زبان ایتالیایی با حداقل سطح B1 داشته باشد
نکته: در صورتی که در داخل کشور ایتالیا درخواست دهید پروسه‌‌ شما سریع‌‌تر پیش می ‌‌رود.
پروسه‌‌ دریافت شهروندی ایتالیا با ازدواج و مهاجرت به ایتالیا:
1- ثبت درخواست به صورت آنلاین: ابتدا باید در وب سایت وزارت خارجه ایتالیا درخواست خود را ثبت کنید و در پرتال ALI حساب کاربری در وب سایت Ministero Dell’Interno ایجاد کنید که این پرتال کاملا به زبان ایتالیایی است و قابلیت تغییر ندارد. ضمنا باید کپی گواهی عقد یا ازدواج را از شهرداری ایتالیا دریافت کنید. پس زمینه جنایی فرد متقاضی از 14 سالگی باید کاملا بدون سوء سابقه باشد و گواهی تولد فرد متقاضی نیز باید تقدیم شود. تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی باشند.
2- مراجعه حضوری به کنسولگری یا سفارت برای مصاحبه:
بعد از اینکه مدارک اولیه شما تأیید شدند وقت مصاحبه ‌‌ای از طریق ارسال اس ام اس برای شما تعیین می‌‌ گردد که باید در روز مصاحبه چنین مدارکی را نیز با خود به همراه داشته باشید:
– انتقال وجه 250 یورویی و رسید آن
– فرم تقاضای تکمیل شده
– اعطای کارت اقامت
– نسخه‌‌ اصلی و کپی پاسپورت ایتالیایی
– پاسپورت خارجی همسر غیر ایتالیایی
– نسخه کپی و اصل اعطای اقامت به شما
– شهادت عمومی امضاء شده
– نسخه‌‌ی اصلی گواهی ازدواج از شهر ایتالیا
– نسخه‌‌ی اصلی عدم سوء سابقه کیفری
پس از اینکه با درخواست کلی شما موافقت شود (Jure Matrimonii)، پیام آن برای برگزاری جشن ساده برای شما ارسال می ‌‌شود که 6 ماه فرصت دارید تا در جشن شرکت کرده و قسم یاد کنید که هنوز به شکل قانونی مزدوج هستید.

مهاجرت به ایتالیا و کسب شهروندی آن از طریق ازدواج
هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند
در این بخش قصد داریم به هزینه‌‌ های زندگی در ایتالیا بپردازیم که بدون شک یکی از مهم‌‌ترین فاکتورها و عوامل در مهاجرت به ایتالیا محسوب می‌‌ شود که هر فرد قبل از مهاجرت به ایتالیا باید حتما نسبت به ریز جزئیات آن اطلاعات کامل داشته باشد. اما قبل از آن جهت یادآوری گفتیم که مزایای مهاجرت به ایتالیا چه مواردی هستند و این موارد به اندازه‌‌ کافی قانع کننده بودند که هر فردی را مجاب به مهاجرت به ایتالیا کند.
ضمنا دقت داشته باشید که تمامی هزینه‌‌ هایی که در این مطلب نوشته شده اند به صورت میانگین بوده و بسته به سبک و عادات زندگی هر فرد کاملا متفاوت است و می تواند بیشتر یا کمتر باشد. ضمنا قیمت های برآورد شده طبق آپدیت 2020 می باشند.
اکنون به بررسی فاکتورهای مهم تأثیرگذار در هزینه های زندگی پس از مهاجرت به ایتالیا می ‌‌پردازیم:
خورد و خوراک: هزینه‌‌‌‌ی تهیه‌‌ غذا و تأمین خورد و خوراک از طریق رستوران قطعا سبب افزایش هزینه های زندگی پس از مهاجرت به ایتالیا خواهد شد به نحوی که هزینه تأمین غذا از یک رستوران سطح متوسط برای سه وعده و برای دو نفر به طور میانگین 50 یورو هزینه دارد. در صورتی که هزینه‌‌ی ماهانه به طور متوسط 400 یورو متحمل خواهید شد در صورتی که بخواهید غذا را به صورت خانگی تهیه کنید. مثلا هر لیتر شیر حدود 1.1 یورو، هر کیلوگرم برنج حدود 1.9 یورو، هر شانه تخم مرغ 12 عددی حدود 2.7 یورو، هر کیلوگرم گوشت حدود 15 یورو، هر کیلوگرم سیب زمینی و پیاز حدود 1.2 یورو، هر کیلوگرم سیب و موز نیز حدود 1.7 یورو است.
حمل و نقل: در صورتی که مایل به استفاده از سرویس حمل و نقل عمومی باشید هزینه‌‌ ها را به شدت کاهش داده و تنها 35 یورو در ماه برای تهیه بلیط ماهانه نیاز خواهید شد اما در مقابل تعرفه‌‌ هر کیلومتر تاکسی حدود 1.3 یورو است.
پرداخت قبوض: در یک آپارتمان 85 متر مربعی در ایتالیا، باید حدود 158 یورو پرداخت کنید که باید در هزینه ‌‌های زندگی پس از مهاجرت به ایتالیا در نظر داشته باشید. هزینه‌‌ی درخواست اینترنت پرسرعت 60 مگابایت از نوع ADSL با ترافیک بازدید نامحدود حدود 29 یورو در ماه است.
کلاس و باشگاه ورزشی – تفریحی: کسانی که پس از مهاجرت به ایتالیا نیز حتما مایل هستند تا به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهند حدود 48 یورو در ماه را باید برای آن کنار بگذارند.
اجاره خانه: هزینه‌‌ اجاره خانه در ایتالیا برای یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر ماهانه حدود 618 یورو و در شهرهای حومه به طور میانگین حدود 470 یورو در ماه است و در مقابل این ارقام برای یک آپارتمان سه خوابه به ترتیب 1120 یورو و 804 یورو خواهد بود.
نکته: به طور میانگین هر فرد پس از مهاجرت به ایتالیا در ماه به حدود 1600 یورو نیاز خواهد داشت.
نکته: هزینه‌‌ اجاره خانه در ایتالیا نسبت به ایران 26% بالاتر است و در مورد خرید غذای رستوران و تهیه‌‌ مواد خوراکی به ترتیب 173% و 74% بالاتر از ایران است.
نکته: قدرت خرید مردم ایتالیا نسبت به ایران 189% بیشتر است.

مهاجرت به ایتالیا و تخمین هزینه های زندگی در این کشور
بهترین شهرها جهت مهاجرت به ایتالیا: آپدیت 2020
در این بخش، کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ با کمک گرفتن از چندین تجربه و سابقه در زمینه اعزام متقاضیان مهاجرت به ایتالیا و دریافت بازخوردهای آنان و همچنین به کمک منابع بسیار معتبر، 3 مورد از بهترین شهرها جهت مهاجرت به ایتالیا و زندگی در آن را لیست کرده اند. با ما همراه باشید.
1- شهر Abruzzo یا اَبروتزو:
همیشه یکی از بهترین شهرها جهت مهاجرت اَبروتزو بوده که در آن طبیعت وحش هنوز تا حد زیادی توسط انسان دست نخورده مانده و زیبایی های طبیعی زیادی در آن به چشم می خورد به نحوی که یک سوم کل مساحت آن را پارک و جنگل تشکیل داده است. یکی از خلوت ترین شهرهای ایتالیاست و در آن ورزش های اسب سواری در تابستان و اسکی در زمستان بسیار طرفدار دارد. نشستن در ساحل و لذت بردن از آفتاب ملایم و آب و هوای عالی و بدون آلودگی از مزایای بزرگ مهاجرت به ایتالیا و زندگی در این شهر است. هزینه زندگی حتی خانه خریدن نیز بسیار مقرون به صرفه است.
2- شهر سیسیل یا Sicily:
شهر سیسیل که زمانی بخش از یونان بوده امروزه به داشتن غذاهای لذیذ و شیرین و همچنین امید به زندگی بالاتر نسبت به سایر شهرهای ایتالیا به دلیل کیفیت بالای زندگی مشهور است. هزینه ها بسیار پایین هستند و شاید درآمد کم افراد شاغل نیز به همین علت باشد. هزینه های زندگی در شهر سیسیل هم بسیار پایین است و از حضور گروه های مافیایی به خوبی جلوگیری شده است. میانگین دما هیچ موقع کمتر از 15 درجه نیست و تابستان ها نیز بسیار لذت بخش هستند.
3- شهر توسکانی یا Tuscany:
شهر توسکانی ایتالیا به این شهرت دارد که زبان رمانتیک و عاشقانه ایتالیایی در این شهر بوجود آمده و ایتالیایی مدرن مشتق شده از توسکانی و لاتین است و عصر رنسانس نیز از این شهر شروع شد به همین دلیل شهر توسکانی یکی از غنی ترین شهرهای ایتالیا از لحاظ فرهنگی و تاریخی است و برای دوستداران این حوزه مهاجرت به ایتالیا و زندگی در شهر توسکانی به مانند بهشت است. امنیت در تمام این شهر به خوبی برقرار شده و سواحلی آرام و لذت بخش دارد. غذاهای لذیذ، کیفیت بالای زندگی و هزینه‌‌ های پایین از جمله مزایای دیگر زندگی در شهر توسکانی است. البته در زمستان بندرت برف می بارد و باران زیادی هم نمی بارد به همین دلیل در تابستان ها شاید دما به 40 درجه هم برسد.

جمع بندی مطالب:
در این مطلب سازمان مهاجرتی کوچ  تمامی روش‌‌ های قانونی مهاجرت به ایتالیا و کسب شهروندی این کشور را بیان نمود تا با صفر تا صد مهاجرت به ایتالیا آشنا شوید و بتوانید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنید و در صورتی که قصد مهاجرت داشتید کاملا با پروسه هر کدام آشنا باشید.
توجه داشته باشید که سازمان مهاجرتی کوچ  با هدف ارائه خدمات سریع و با قیمتی کاملا مقرون به صرفه همراه صفر تا صد شما در مهاجرت قانونی به ایتالیاست و در کل فرایند می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان بخش مهاجرت ما استفاده کنید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *