مهاجرت به بلاروس

مهاجرت به بلاروس و معرفی کشور

در این مقاله قصد داریم شما را با روش های مهاجرت به بلاروس آشنا سازیم. پیش از هر چیز، به معرفی این کشور می‌پردازیم.

بلاروس در اروپای شرقی قرار دارد و از نظر جغرافیایی با کشور های روسیه، لیتوانی، لتونی، لهستان و اوکراین هم مرز است. پایتخت این کشور شهر مینسک است و زبان رسمی مردم آن روسی و بلاروسی می‌باشد. جالب است بدانید مردم این کشور به زبان های لهستانی و اوکراینی هم صحبت می‌کنند. بلاروس اقتصاد رو به پیشرفتی دارد و طی 10 سال اخیر توانسته است صادرات بسیار بالایی در زمینه ی گوشت و لبنیات داشته باشد.

اگر قصد مهاجرت به بلاروس را دارید، باید بدانید که این کشور از نظر سیاسی به صورت جمهوری اداره می شود و رئیس جمهور در راس دولت قرار دارد. این کشور طبیعت بسیار زیبایی دارد و از نظر آب و هوایی زمستان های سرد و تابستان های خنکی دارد. از نظر پوشش طبیعی و جغرافیایی جنگل ها، دریاچه ها و رودخانه های فراوانی دارد. علاوه بر آن باتلاق های بسیاری دارد که آن را به یک جاذبه ی طبیعی تبدیل کرده است. اقتصاد این کشور نسبتا با ثبات است و مواد خام و اولیه ی خود را تا حد زیادی از روسیه تامین می‌کند.

برای مهاجرت به بلاروس باید بدانید که واحد رسمی پول این کشور روبل بلاروس است و هر واحد آن، 0.46 دلار آمریکا محسوب می شود. از نظر فرهنگی این کشور بسیار غنی و پربار است و مردم مهربان و خونگرمی دارد. به طوری که تفکرات نژاد پرستی در آن دیده نمی شود و میزان ارتکاب به جرم در آن پایین محاسبه شده است. لازم به ذکر است که زندگی در این کشور به عنوان منطقه ای امن، آرامش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. مردم این کشور به لحاظ اجتماعی رفتار مطلوبی با دیگران دارند و به حقوق افراد احترام می گذارند.

معروف‌ترین روش‌های مهاجرت به بلاروس

به منظور مهاجرت به بلاروس می بایست ظرف مدت 15 روز مجوز اقامت موقت را دریافت کنید. پس از اینکه درخواست خود را به اداره ی مهاجرت این کشور ارائه دادید باید منتظر بمانید تا پاسخ آن طی دو هفته به شما ارسال شود.

توجه داشته باشید که مدت اعتبار مجوز اقامت موقت یک ساله است و بعد از آن باید این مدت را تمدید کنید و یا از کشور خارج شوید. از مهم ترین روش های مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل در مراکز و دانشگاه های این کشور و سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف است. علاوه بر آن افراد می توانند با یکی از شهروندان این کشور ازدواج کنند و مجوز اقامت در آن را اخذ کنند.

یکی دیگر از معروف‌ترین راه‌های مهاجرت به بلاروس از طریق کار کردن است. در این شرایط شما یک قرار داد کاری با کارفرمای خود تنظیم می‌کنید و آن را به اداره مهاجرت ارائه می‌دهید. در ادامه به توضیح جزئیات این روش‌ها خواهیم پرداخت.

چگونگی مهاجرت به بلاروس از طریق کار

یکی از راه های مهاجرت به بلاروس از طریق اشتغال به کار می باشد. در این روش شما می بایست با یک کارفرما قرارداد کاری ببندید و این قرارداد را نزد خود نگه دارید تا از طریق ارائه ی آن به اداره ی مهاجرت این کشور، اقدام به دریافت اقامت نمایید. توجه داشته باشید که مدت زمان اقامت شما بر اساس قرارداد شما یک ساله بوده و در صورتی که مایل به تمدید آن باشید، باید قرارداد کاری خود را تمدید و یا با کارفرمای دیگری کار کنید.

لازم به ذکر است که کارمندان پیش از شروع به کار، می‌بایست مجوزی به نام “مجوز کار ویژه در جمهوری بلاروس” داشته باشند. این کشور سه نوع ویزای کاری به افراد اعطا می‌کند.

نوع اول آن ویزای B است که مهاجرت به بلاروس از طریق آن ممکن نبوده و تنها می توانید رفت و آمد داشته باشید. نوع دیگری از ویزای کاری وجود دارد که نام آن C است و از طریق آن می توانید به مدت 90 روز در کشور اقامت کوتاه داشته باشید. این مدل از ویزا برای کارمندانی مناسب است که می‌خواهند در جلسات تجاری، کنفرانس‌ها، دوره‌های آموزشی و یا دلایل دیگر در این کشور اقامت داشته باشند.

اما مدل دیگری از ویزای کاری وجود دارد که به آن نوع D گفته می‌شود. این نوع برای اقامت‌های طولانی مدت مناسب است و کارمندانی که قصد اقامت طولانی مدت در این کشور را دارند، می‌بایست از این طریق اقدام کنند.

چگونگی مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های مهاجرت به بلاروس از طریق تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور است. تحصیلات اجباری کودکان در این کشور از سن 6 تا پایان 15 سالگی است و بعد از آن افراد می‌توانند وارد دانشگاه‌ها شوند.

خوب است بدانید که گذراندن دوره ی مهد کودک برای کودکان اجباری نیست اما بیشتر خانواده ها از این مقطع استقبال می کنند. تعدادی از افراد قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، می بایست دوره ی پاتفک را بگذرانید که مدت 9 ماه است و معادل با دوره ی پیش دانشگاهی ایران است.

پس از مهاجرت به بلاروس متوجه می شوید که آموزش در دانشگاه های این کشور به زبان های انگلیسی و روسی است؛ اما اگر به دنبال یافتن کار در این کشور هستید و می خواهید در آینده ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید، باید به زبان روسی تسلط داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که در دوره ی دانشجویی شما حق کار کردن در این کشور را ندارید و نمی توانید حتی کار پاره وقت داشته باشید و باید بر تحصیل خود تمرکز کنید.

پس از مهاجرت به بلاروس و ثبت نام در دانشگاه این کشور، باید به مدت 4 سال درس بخوانید تا مدرک لیسانس به شما داده شود. هزینه ی تحصیل در این مقطع بر اساس جدیدترین محاسبات بین 3000 تا 3500 دلار است. اگر شما می خواهید در دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید، باید به مدت 2 سال درس بخوانید. حداقل هزینه ی تحصیل در این مقطع بین 3500 تا 4000 دلار است. علاوه بر آن مدت زمان تحصیل در دوره ی دکتری در این کشور بین 3 الی 4 سال است. قابل توجه است که مدرک تعدادی از رشته های مقطع دکتری از دانشگاه های بلاروس، مورد تایید وزارت علوم در ایران نمی باشد.

چگونگی مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های مهاجرت به بلاروس از طریق سرمایه گذاری است. این کشور به دلیل مزایای بسیاری که دارد محل مناسبی برای سرمایه گذاری محسوب می شود. برخی از این مزایا عبارت اند از داشتن موقعیت جغرافیایی استراتژیک، داشتن قوانین سرمایه گذاری به نفع سرمایه گذاران خارجی، دسترسی آسان به بازار های کشور های اروپایی، حمایت دولت از سرمایه گذاران خارجی و غیره. خوب است بدانید که این کشور راه را برای سرمایه گذاران خارجی باز گذاشته است و به جز مواردی مانند تولید سلاح ، مواد مخدر و مواد سمی، سرمایه گذاران می توانند در تمامی زمینه ها فعالیت داشته باشند.

پس از مهاجرت به بلاروس می توانید در زمینه های بسیاری مانند صنعت داروسازی، فن آوری های بالا در صنعت، صنعت بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و نانومواد، صنعت مهندسی مکانیک و تولید ماشین آلات و تجهیزات، مواد جدید، کشاورزی، مهندسی عمران، صنایع پتروشیمی و شیمیایی، صنایع غذایی، فناوری اطلاعات و ارتباطات یا آی تی، جهانگردی، تولید مصالح ساختمانی و زیرساخت های حمل و نقل و حمل و نقل سرمایه گذاری نمایید. جالب است بدانید در سال گذشته؛ یعنی سال 2019، سرمایه گذاران خارجی بیش از 10 میلیارد دلار در زمینه ی اقتصاد این کشور فعالیت داشته اند.

اگر پس از مهاجرت به بلاروس می خواهید در زمینه ی به ثبت رساندن شرکت فعالیت داشته باشید، باید حداقل 150،000 دلار سرمایه داشته باشید. یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در این کشور از طریق خرید املاک و مستغلات است که در این روش باید شما ملکی به ارزش 150،000 یورو خریداری کنید تا مجوز اقامت به شما اعطا شود.

مهاجرت به بلاروس از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش هایی که از طریق آن می توان امکان مهاجرت به بلاروس را فراهم آورد، ازدواج با یکی از شهروندان این کشور می باشد. از مهم ترین مدارکی که باید ارائه دهید شامل تابعیت خود و کشوری که در آن زندگی می کنید و سندی که نشان دهد در حال حاضر ازدواج نکرده اید، می باشد. لازم به ذکر است پس از ارائه ی اسناد به اداره ی ثبت اسناد و اداره ی مهاجرت، برای شما مجوز اقامت موقت به مدت یک سال داده می شود و شما می توانید مجوز اقامت دائم و حتی تابعیت این کشور را در آینده دریافت کنید.

شایان ذکر است که پس از مهاجرت به بلاروس اگر بخواهید تابعیت آن را دریافت کنید، می بایست به زبان روسی تسلط کافی داشته باشید و از قوانین این کشور اطلاع داشته باشید. همچنین بر اساس قوانین این کشور در صورتی که بخواهید تابعیت آن را دریافت کنید، باید از تابعیت نخست خود انصراف بدهید و نمی توانید دو تابعیت در یک زمان داشته باشید.

سایر روش های مهاجرت به بلاروس

یکی دیگر از روش های مهاجرت به بلاروس برای افرادی است که قبلا تابعیت این کشور را داشتند ولی بنا بر دلایلی از آن انصراف داده و یا آن را نپذیرفته اند. همچنین افرادی که بنا بر دلایل پزشکی و درمان می خواهند به این کشور مراجعه کنند، می توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. این افراد می توانند در بیمارستان های این کشور به درمان خود ادامه دهند. از دیگر روش های مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی در این کشور است. توجه داشته باشید که این راه صرفا برای آگاهی شما عزیزان است و هرگز از سوی سازمان مهاجرتی ما پیشنهاد نمی شود. این افراد در صورتی که نتوانند در کشور خود زندگی کنند و جان آن ها در خطر باشد، می توانند تقاضای اقامت از طریق پناهندگی بدهند.

قدرت پاسپورت این کشور هنگام مهاجرت به بلاروس

اگر قصد مهاجرت به بلاروس و یا هر کشور دیگری را دارید، باید پیش از هر چیز از قدرت پاسپورت آن اطلاع کسب کنید. قدرت پاسپورت تمامی کشور های دنیا هر ساله بر اساس رفت و آمد به کشور های دیگر مشخص می گردد. در سال 2020 کشور بلاروس بین 199 کشور دنیا، رتبه ی 40 را به خود اختصاص داده است. این بدان معنی است که پس از دریافت پاسپورت این کشور شما قادر خواهید بود به 27 کشور دیگر، بدون آنکه ویزا دریافت کنید مسافرت داشته باشید. همچنین می توانید به 34 کشور دیگر تنها با اخذ ویزا در لحظه ی ورود، رفت و آمد کنید.

در مجموع پس از مهاجرت به بلاروس می توانید به 61 کشور دنیا، بدون آنکه ویزا اخذ کنید، مسافرت کنید. اما برای رفت و آمد به 137 کشور دیگر می بایست ویزای مربوطه را دریافت کنید. لازم به ذکر است که ویزا صرفا مجوزی برای ورود و خروج به کشور دیگری بوده و با مجوز اقامت تفاوت دارد.

هزینه ی زندگی پس از مهاجرت به بلاروس

یکی از اساسی ترین اطلاعاتی که پیش از مهاجرت به بلاروس باید به صورت دقیق کسب کنید، در مورد میزان هزینه های زندگی در این کشور می باشد. این ارقام پس از محاسبات انجام شده در سال 2020، بدست آمده است. به طور کلی هزینه ی زندگی در این کشور برای یک خانواده ی 4 نفره در طول یک ماه 4418 روبل بلاروس است. و این رقم برای زندگی یک نفر، 2018 روبل بلاروس در طول یک ماه است. میزان هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با هزینه های زندگی در ایران، 16.62 درصد پایین تر است. توجه داشته باشید که این رقم بدون در نظر گرفتن هزینه ی کرایه ی آپارتمان محاسبه شده است.

قبل از مهاجرت به بلاروس باید بدانید که میزان هزینه ی کرایه ی آپارتمان در این کشور 44.39 درصد کمتر از ایران است. همچنین میانگین حقوق افراد در این کشور 1032.54 روبل بلاروس است. هزینه ی کرایه ی یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر این منطقه، 802.62 روبل بلاروس است. همچنین اگر بخواهید این آپارتمان را در خارج از شهر کرایه کنید، باید مبلغ 539.55 روبل بلاروس هزینه پرداخت کنید. اگر بخواهید یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر کرایه کنید، باید مبلغ 1388.76 روبل بلاروس هزینه کنید. همچنین هزینه ی اجاره همین آپارتمان سه خوابه در خارج از شهر 902.02 روبل بلاروس می باشد.

معایب و مزایای مهاجرت به بلاروس

یکی از مهم ترین معایب مهاجرت به بلاروس زبان آن است؛ به عبارت دیگر اگر شما می خواهید در این کشور زندگی کنید، باید زبان روسی را بیاموزید تا بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید. مردم این کشور به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند و ممکن است در ابتدای زندگی، برای شما چالش ایجاد شود. یکی دیگر از معایب زندگی در این کشور این است که علی رغم پیشرفته بودن آن، گاهی اوقات مردم آزادی بیان ندارند. از مهم ترین مزایای زندگی در این کشور این است که هزینه های زندگی در مقایسه با کشور های های جهان اول بسیار ارزان و کم هزینه است. این مسئله باعث می شود شما کیفیت زندگی بالایی داشته باشید و بتوانید به راحتی سرمایه گذاری کنید.

از دیگر مزایای مهاجرت به بلاروس این است که شما اوقات فراغت بسیار زیادی خواهید داشت و می توانید در کنار کار کردن، به مسافرت بروید و به تفریح بپردازید. همچنین این کشور هوای تمیزی دارد و میزان آلودگی در آن پایین است. از نکات مثبت زندگی در این کشور این است که میزان هزینه ی رفت و آمد در داخل شهر بسیار پایین است و شما می توانید به راحتی و با صرف هزینه ی 3 دلار، تمام شهر را بگردید. همچنین تنوع پزشکان و مهارت های آن ها بسیار بالا است و شما می توانید از خدمات پزشکی رایگان در این کشور بهره مند شوید.

خلاصه ی مقاله؛ مهاجرت به بلاروس

در این مقاله پیرامون روش های مهاجرت به بلاروس صحبت کردیم. از مهم ترین روش های مهاجرت به این کشور عبارت اند از مهاجرت از طریق اشتغال به کار، سرمایه گذاری و خرید املاک و مستغلات، ازدواج با یکی از شهروندان این کشور و تحصیل در مراکز و موسسات این کشور می باشد. علاوه بر آن افرادی است که قبلا تابعیت این کشور را داشتند ولی بنا بر دلایلی از آن انصراف داده و یا آن را نپذیرفته اند، نیز می توانند تقاضای اقامت بدهند. همچنین افرادی که بنا بر دلایل پزشکی و درمان می خواهند به این کشور مراجعه کنند، می توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. این افراد می توانند در بیمارستان های این کشور به درمان خود ادامه دهند.

از دیگر روش های مهاجرت به بلاروس از طریق پناهندگی در این کشور است. توجه داشته باشید که این راه صرفا برای آگاهی شما عزیزان است و هرگز از سوی سازمان مهاجرتی ما پیشنهاد نمی شود. این افراد در صورتی که نتوانند در کشور خود زندگی کنند و جان آن ها در خطر باشد، می توانند تقاضای اقامت از طریق پناهندگی بدهند. در سال 2020 کشور بلاروس بین 199 کشور دنیا، رتبه ی 40 را به خود اختصاص داده است. این بدان معنی است که شما می توانید به 61 کشور دنیا، بدون آنکه ویزا اخذ کنید، مسافرت کنید. لازم به ذکر است که هزینه ی زندگی در این کشور برای یک خانواده ی 4 نفره در طول یک ماه 4418 روبل بلاروس است. و این رقم برای زندگی یک نفر، 2018 روبل بلاروس در طول یک ماه است.

اگر قصد مهاجرت به بلاروس را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم با یک مشاور مهاجرتی مجرب و ماهر مشورت کنید و شرایط خود را به او بیان کنید. سازمان مهاجرتی کوچ با چند سال تجربه در این زمینه می تواند به شما عزیزان کمک کند تا خاطره ای خوش را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید. فعالیت تیم ما بدین صورت است که پس از مشاوره و بررسی همه جانبه و تحلیل شرایط شما، بهترین راه حل را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین تیم ما از حرفه ای ترین و با تجربه ترین افراد تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *