مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک و آشنایی با آن

مهاجرت به بلژیک یکی دیگر از مقاصد اروپایی است که بسیاری از مهاجران هر سال این کشور بسیار زیبا و با تاریخ غنی را انتخاب می کنند که سازمان مهاجرتی تدبیرساز نیز در این مطلب به این موضوع پرداخته است.

اما قبل از اینکه با یکدیگر به بررسی انواع روش های قانونی مهاجرت به بلژیک بپردازیم، ابتدا اطلاعاتی در مورد این کشور و سپس مزایا و معایب مهاجرت به این کشور را بررسی می کنیم تا با توجه به هدف خود و تیپ شخصیتی که دارید تصمیم بگیرید مقصد مناسبی هست یا خیر.

مهاجرت به بلژیک، کشوری در شمال غرب اروپا قطعا باید یکی از هیجان انگیزترین انتخاب های شما باشد. پایتخت این کشور بروکسل است و در حال حاضر این کشور حدود 10.5 میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن نیز جمعیتی حدود 1.95 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. واحد پول رسمی این کشور هم یورو است.

این کشور از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از جنوب شرق با لوکزامبورگ و از جنوب با شمال هم مرز است. همچنین این کشور دارای خط ساحلی 60 کیلومتری با دریای شمال نیز هست. زبان رسمی این کشور هلندی (59%)، فرانسوی (40%) و 1% نیز آلمانی است.

از لحاظ مذهبی نیز 75% جمعیت آن از فرقه کاتولیک از دین مسیحیت هستند و مابقی 25% نیز پروتستان و سایر اقلیت های مذهبی می باشند. از نظر آب و هوایی نیز تابستان های آن گرم و مرطوب و دما بین 12 تا 24 درجه است و زمستان ها نیز بین منفی 1 تا 10 درجه است. نرخ امید به زندگی نیز حدود 79 سال است. ضمنا این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن نیز هست.

مهم­ترین مزایا و معایب مهاجرت به بلژیک

قبل از پرداختن به انواع روش های قانونی مهاجرت به بلژیک، به مزایا و معایب مهاجرت به این کشور می پردازیم تا با شرایط کلی آن بهتر آشنا شوید:

مزایای مهاجرت به بلژیک:

 1. نزدیکی محل کار به محل زندگی: یکی از مزایای زندگی در شهرهای کوچکی مثل بلژیک این است که محل کار به محل زندگی نزدیک است و نیاز نیست زمان و هزینه زیادی بابت رفت و آمد بپردازید.
 2. حمل و نقل عالی: سرویس حمل و نقل عمومی در این کشور عالی است و تقریبا برای هر شهری سرویس قطار وجود دارد و در داخل هر شهر نیز مترو به تمامی جاها دسترسی دارد. حتی دوچرخه نیز به میزان زیاد در سطح شهر موجود است.
 3. غذاها و موارد سرگرمی متنوع: از جمله مزایای مهاجرت به بلژیک، استفاده از تنوع غذایی و موارد سرگرمی بسیار زیاد است که با چنین ویژگی تقریبا هر غذایی با ذائقه شما جور در می آید و هیچ وقت نیز کسل نخواهید شد.
 4. هزینه های زندگی و درآمد: هزینه های زندگی در سطح بسیار عالی و درآمد نیز بسیار مناسب است چرا که بلژیک از لحاظ میزان درآمد پرداختی به نیروی کار در جایگاه دوم قرار دارد.

معایب مهاجرت به بلژیک:

 1. زبان: همانطور که گفتیم مردم این کشور به سه زبان صحبت می کنند و متأسفانه یادگیری هیچ کدام هم راحت نیست و چون تقریبا زبان های هلندی و فرانسوی به یک میزان صحبت می شوند شاید در مهاجرت به برخی شهرهای این کشور به مشکل برخورد کنید.
 2. مالیات: مالیات بر درآمد برای کشور بلژیک بین 20 تا 50% است البته مردم مشکلی با این مورد ندارند چون صرف سیستم بهداشت، آموزش و امنیت اجتماعی می شود.
 3. خرید خانه: هزینه خرید منزل در بلژیک بسیار بالاست و همه افراد از پس آن بر نمی آیند.

اکنون که به طور کلی با کشور بلژیک آشنا شدید تصمیم گیری در مورد مهاجرت به این کشور برای شما راحتتر شده است. لذا اگر مطمئن هستید مهاجرت به بلژیک گزینه بسیار مناسبی برای شما محسوب می شود در باقی مطلب نیز ما را همراهی کنید که سرفصل های آن به ترتیب زیر هستند:

 • مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق کار
 • مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق تحصیل
 • هزینه ­های تحصیل در مهاجرت به بلژیک
 • کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در بلژیک
 • دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به بلژیک
 • مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق تولد
 • مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق ازدواج
 • هزینه ­های زندگی در مهاجرت به بلژیک
 • بهترین شهرها جهت مهاجرت به بلژیک: آپدیت 2020

مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق کار

مهاجرت به بلژیک از طریق کار یکی از بهترین گزینه هاست که شرایط خاص خود را برای این شرکت دارد. شما عزیزان باید برای کار کردن در این کشور ویزای کار دریافت نکنید به جز اینکه محقق، دانشمند یا دارای اقامت دائم این کشور باشید در غیر این صورت باید بسته به شرایط خود یکی از سه نوع ویزای کاری این کشور را بگیرید:

 1. مجوز کار نوع Aاین نوع مجوز برای تمامی کارفرمایان و شغل ها در بلژیک معتبر بوده و تاریخ انقضاء ندارد و این یعنی می توانید برای هر کارفرمایی بدون محدودیت زمانی کار کنید اما شرایط سختتر است.

برای دریافت چنین مجوز کاری قبل از مهاجرت به بلژیک، باید ثابت کنید که در طی 10 سال اخیر، حداقل 4 سال تحت مجوز کار نوع B در این کشور کار کرده اید و اقامت بدون وقفه هم داشته اید (یعنی بیشتر از یک سال خارج از این کشور نبوده اید).

برخی افراد هم نمی توانند برای این نوع مجوز کاری درخواست دهند مثل؛ نیروی کار ماهر، افرادی که کمک به نگهداری از کودکان و سالمندان می کنند، کارآموزان، کارگران موقتی، محققین و پروفسورهایی که به عنوان مهمان وارد بلژیک می شود، تکنسین های ماهر،اعضای خانواده کسی که مجوز کاری نوع B دارد و خود اشتغالی دارند.

برای دریافت این مجوز کاری جهت مهاجرت به بلژیک، باید فرم درخواست آن را پر کنید (Aanvraag tot het bekomen van een arbeidskaart Aan)، کپی از مجوز کار نوع B، فیش های پرداختی حقوق و مجوز اقامت خود را هم باید ارسال کنید. ثبت درخواست باید در اداره مهاجرت کشور مبدأ باشد.

 • مجوز کار نوع Bاین نوع مجوز کار جهت مهاجرت به بلژیک برای شغل خاص و کارفرمای خاص برای نهایتا 12 ماه صادر می شود هر چند تا زمانی که واجد شرایط باشید، هر سال قابل تمدید است. کارفرما نیز باید برای شما درخواست دهد البته به شرطی که ثابت کنید نیروی کار بومی یا در EEA و EU توان انجام آن را ندارد (Labor Market Test). البته کسانی که محقق باشند، نیروی کار ماهر هستند یا نیروی فنی بسیار ماهر می باشند نیاز به LMT ندارند.

برای اینکه واجد شرایط باشید، کارفرما باید حقوق پیشنهادی خود را بالاتر از سطح میانگین حقوق تعیین شده برای شما قرار دهد. اگر دفعه اولی است که در بلژیک مشغول به کار می شوید، باید گواهی پزشکی هم ارسال کنید که از تاریخ صدور آن بیش از 3 ماه نگذشته باشد. صدور این نوع ویزا حدود 10 روز کاری زمان می برد و وقتی با درخواست کارفرما برای مجوز کاری شما موافقت شد، باید کپی آن را برای شما ارسال کند تا با مراجعه به کنسولگری، درخواست ویزای اقامت برای ورود به این کشور را بدهید.

نکته: اگر کارفرما یا شغل عوض شود باید ویزای جدید بگیرید و کارفرمای جدید باید در کمتر از 1 ماه درخواست دهد تا ویزای جدید نوع B صادر گردد.

 • مجوز کاری نوع C: این نوع مجوز کاری جهت مهاجرت به بلژیک و قصد کار برای افراد خاصی است مثل اعضای خانواده مقامات سفارت، پناهندگان و دانشجویان. با این نوع مجوز کاری می توان در هر زمینه و شغلی مشغول به کار شد و مدت زمان اعتبار آن نیز به اعتبار مجوز اقامت بستگی دارد. معمولا اعتبار آن یکساله است ولی قابل تمدید نیز هست.
 • Professional Cardاین نوع کارت نیز برای کسانی است که قصد راه اندازی کسب و کاری در بلژیک دارند و قرار نیست برای کارفرمای خاصی کار کنند. امکان درخواست صدور ویزای بلژیک و این نوع کارت مخصوص اشتغال به کار به طور همزمان وجود دارد و معمولا جزء مجوزهای کاری به حساب نمی آید.

در صدور درخواست ویزا برای مهاجرت به بلژیک پس از دریافت مجوز کار باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • –        4 قطعه عکس
 • بیمه پزشکی معتبر تا سقف پوشش 25000 یورو
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • سند رهن، اجاره یا خرید منزل در بلژیک
 • کپی رزومه کاری و مجوز کاری کسب شده
 • عدم سابقه کیفری

مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق تحصیل

مهاجرت به بلژیک به قصد ادامه تحصیل یکی از روش های رایج و بسیار محبوبی است که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی در سراسر دنیا به آن روی می آورند. شرایط دریافت این نوع ویزا نیز پیچیده نیست که در ادامه توضیح می دهیم. اما قبل از این مورد ابتدا به دلایل ادامه تحصیل و مهاجرت به بلژیک می پردازیم:

 1. بورسیه تحصیلی: بورسیه تحصیلی در بلژیک توسط دولت مرکزی و مؤسسات خصوصی بسیار زیاد است و مبالغ کمکی بسیار خوبی هم دارند و از این حیث فوق العاده است.
 2. دانشگاه های عالی: مهاجرت به این کشور برای ادامه تحصیل به معنای تحصیل در دانشگاه های بسیار عالی و با کیفیت و رتبه های خوب می باشد که هم اعتبار مدرک بالایی دارند و هم از لحاظ ورود به بازار کار مشکلی نخواهید داشت.
 3. شهریه تحصیلی و هزینه زندگی پایین: شهریه های تحصیلی در بلژیک پایین بوده و حتی برای زندگی ماهانه نیز هزینه ها و خرج و مخارج زیاد نیستند و این از مزایای انتخاب این کشور محسوب می شود.
 4. مکان های دیدنی متنوع: با توجه به اینکه تحصیل و تفریح باید در کنار یکدیگر باشند، کشور بلژیک اصلا محیط کسل کننده ای ندارد و با داشتن مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی زیاد، مقصد بسیار عالی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

اکنون به بررسی پروسه دریافت ویزای تحصیلی می پردازیم:

ابتدا لازم است که قبل از درخواست برای صدور ویزای دانشجویی، موافقت دانشگاه مقصد را کسب کنید و اگر برای مقاطع فوق لیسانس یا دکتری درخواست می دهید باید موافقت استاد راهنما و استاد مشاور نیز داشته باشید. سپس براساس مدت زمان دوره تحصیلی برای یکی از ویزاهای دانشجویی؛ نوع C (90 روز دوره تحصیلی) یا نوع D (بیشتر از 90 روز) که به تیپ D، Authorisation for Provisional Sojourn یا به زبان بلژیکی (Machtiging tot Voorlopig Verblijf) هم گفته می شود.

مدارک مورد نیاز:

 • نامه پذیرش
 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 12 ماهه
 • نامه تمکن مالی از طریق بانک یا اثبات دریافت بورسیه تحصیلی یا اثبات درآمد ماهانه حداقل 666 یورو
 • عدم سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی
 • رسید پرداخت شهریه ترم یا سال اول دانشگاه
 • رسید پرداخت صدور ویزا به میزان 80 یورو برای نوع C و 180 یورو برای نوع D
 • سند رهن یا اجاره خانه یا پذیرش خوابگاه دانشجویی

مدت زمان مورد نیاز برای بررسی مدارک و صدور ویزا بین 1 تا 4 هفته زمان می برد و شاید برحسب زمان درخواست و تعداد زیاد درخواست بین 8 تا 9 هفته نیز طول بکشد.

وقتی مهاجرت به بلژیک کردید باید در مراجعه به شهرداری شهر محل زندگی خود مدارک زیر را تحویل دهید تا مجوز اقامت بگیرید و اینکار باید فورا انجام شود:

 • پاسپورت معتبر یا ID کارت
 • پذیرش دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی
 • پوشش بیمه ای کافی
 • –         2 قطعه عکس که حداکثر 6 ماه پیش گرفته باشید
 • کپی از سند محل اقامت خود
 • نامه تمکن مالی

هزینه­‌های تحصیلی در مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک به قصد ادامه تحصیل باید همراه با اطلاعات کافی نسبت به هزینه های تحصیلی نیز باشد تا بتوانید نسبت به منابع مالی، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. خوشبختانه هزینه ای که بابت تحصیل در بلژیک خواهید پرداخت نسبت به کشورهایی مثل فرانسه، انگلستان و غیره بسیار کمتر است که در کنار رتبه بسیار عالی دانشگاه های آن مزید بر علت ورود جمعیت عظیم دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است.

شما متقاضیان گرامی چون شهروند کشورهای اتحادیه اروپا محسوب نمی شوید، شهریه ای که پرداخت خواهید کرد بیشتر است با این حال شهریه پرداختی بسته به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی در اکثر موارد بین 1000 تا 4000 یورو در سال است.

طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020، تعداد دانشگاه های برتر کشور بلژیک جهت ادامه تحصیل کم نیستند که 5 مورد برتر آن عبارتند از:

 1. دانشگاه لووِن (KU Leuven) با رتبه 80
 2. دانشگاه گنت (Ghent University) با رتبه 130
 3. دانشگاه کاتولیک لوون (Université catholique de Louvain) با رتبه 167
 4. دانشگاه وریج بروکسل (Vrije Universiteit Brussel) با رتبه 195
 5. دانشگاه آنتوِرپ (University of Antwerp) با رتبه 223

توصیه می کنیم جهت مهاجرت به بلژیک برای ادامه تحصیل ابتدا تلاش کنید تا در دانشگاه های برتر آن پذیرش کسب کنید هر چند که کلیه دانشگاه های این کشور از کیفیت آموزشی قابل قبولی برخوردار بوده و در سطح جهانی معتبر هستند.

اگر برای مهاجرت به بلژیک و ادامه تحصیل مقداری از لحاظ مالی مشکل دارید و هر نوع هزینه ای را نمی توانید پرداخت کنید می توانید دانشگاه های معتبری را انتخاب کنید که شهریه کمتری دارند مثل:

 1.  دانشگاه نامور یا University of Namur با شهریه سالانه 830 یورو
 2. دانشگاه هاسِلت یا Hasselt University با شهریه سالانه 2500 یورو
 3. دانشگاه کاتولیک لووِن یا katholieke Universiteit Leuven با شهریه سالانه 900 یورو

کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در بلژیک:

کسانی که پس از مهاجرت به بلژیک قصد کار ضمن تحصیل دارند، باید بالای 15 سال سن داشته باشند. مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی یا هلندی الزامی است. فقط دانشجویان بین المللی که فول تایم باشند می توانند درخواست دهند و دانشگاه نیز با نامه موافقت خود را به دانشجویان داده باشد و باید دانشجو نیز تعهد دهد که باعث افت پیشرفت تحصیلی نخواهد شد.

در چنین شرایطی می توانید روزانه تا ماکزیمم 8 ساعت و هفتگی تا ماکزیمم 38 ساعت مشغول به کار شوید که هم امکان کار در داخل دانشگاه و هم خارج از آن وجود دارد. در چنین شرایطی می توانید برای دریافت مجوز کاری نوع C اقدام کنید.

ضمنا از سایت های زیر هم می توانید کمک بگیرید تا سریعتر کار پیدا کنید:

https://www.vdab.be/vindeenjob/vacatures?sort=standaard

https://www.bruxelles-j.be/travailler/travailler-pendant-tes-etudes/liens-adresses-utiles

برای کار پس از فارغ التحصیلی نیز باید دقت داشته باشید که اگر مجوز اقامت و ویزای دانشجویی شما منقضی شود تحت هیچ شرایطی امکان تمدید یا تبدیل آن به نوع دیگری از ویزا نیست به همین دلیل باید از قبل به فکر باشید.

در صورتی که به عنوان نیروی کار ماهر شناخته شوید می توانید مجوز اقامت خود را تمدید کنید یعنی اگر مدرک لیسانس به بالا داشته باشید و حقوق پیشنهادی به شما از میانگین حقوق دریافتی نیروی کار بلژیک بالاتر باشد در چنین شرایطی دو حالت وجود دارد:

 1. اگر به مدت 90 روز در بلژیک کار کنید:

کارفرما باید برای کسب مجوز کار شما اقدام کند و وقتی مجوز کار نوع B گرفتید می توانید برای تغییر وضعیت اقامت و تمدید مجوز اقامت موقت خود اقدام کنید که مدارک زیر لازم است ارائه شوند:

 • رسید پرداخت هزینه 358 یورویی
 • گواهی پزشکی مبنی بر سالم بودن فرد متقاضی
 • عدم سابقه کیفری
 • مجوز اقامت معتبر

اگر چنین شرایطی را داشته باشید و درخواست شما تأیید شود کارت اقامت نوع A می گیرید

 • اگر قرارداد کاری پیشنهادی بیشتر از 3 ماه باشد:

در چنین شرایطی کارفرما باید برای گرفتن مجوز کار شما اقدام کند و پس از آن می توانید برای تغییر وضعیت اقامت خود درخواست دهید که مدارک زیر لازم هستند:

 • کپی کارت ID کارفرما
 • پرداخت رسید درخواست به مبلغ 358 یورو
 • گواهی پزشکی
 • عدم سابقه کیفری
 • بیمه سلامت معتبر
 • کپی قرارداد کاری

دریافت فاند و بورسیه­ تحصیلی پس از مهاجرت به بلژیک:

مهاجرت به بلژیک به قصد ادامه تحصیل مزایای بسیار زیادی دارد که یکی از آنها وجود بورسیه ها و کمک هزینه های دولتی و خصوصی فراوان با مبالغ کمکی قابل توجه بود. در این بخش به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

بورسیه های دولتی پس از مهاجرت به بلژیک:

 • بورسیه BTC یا آژانس توسعه بلژیک یا Belgian Development Agencyبه دانشجویان بین المللی کشورهای در حال توسعه برای مقاطع ارشد و دکتری اعطا می شود که حتی برای دوره های کارآموزی نیز هست و هزینه سفر نیز پرداخت می شود. سالانه به 1000 نفر این بورسیه تعلق می گیرد.
 • بورسیه ارشد VLIR-UOSسالانه 54 نفر از 54 کشور در حال توسعه می توانند برای مقطع ارشد و یا آموزش خود چنین بورسیه ای را دریافت کنند که شامل هزینه های شهریه و مکان اقامت و هزینه های مرتبط با منابع درسی نیز هست.

بورسیه های مؤسسات خصوصی و دانشگاه ها پس از مهاجرت به بلژیک:

 • بورسیه تحصیلی IRO از دانشگاه کی. یو. لووِن: برای حمایت از دانشجویان مقطع دکتری که از کشورهای در حال توسعه هستند اعطا می شود.
 • بورسیه ارشد دانشگاه لیژ: برای کل دوره تحصیلی ارشد به دانشجویان اعطا می شود که شامل هزینه های سفر، ثبت نام و کمک هزینه های ماهانه است.

بورسیه تحصیلی Science@Leuven: این نوع بورسیه تحصیلی برای سال اول به کلیه دانشجویان بین المللی مقطع ارشد در رشته های نجوم و اختر فیزیک، زیست شناسی، بیوفیزیک سلولی و مولکولی، شیمی، فیزیک، جغرافیا، زمین شناسی، ریاضی و آمار، به مبلغ 8 هزار یورو اعطا می شود که برحسب پیشرفت تحصیلی شاید برای سال دوم نیز پرداخت شود.

مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به بلژیک به قصد سرمایه گذاری و دریافت شهروندی این کشور یکی از بهترین انتخاب ها محسوب می شود چرا که هیچ دردسر و پیچیدگی خاصی ندارد و شما می توانید با سرمایه گذاری به مبلغ 350 تا 500 هزار یورو به منظور راه اندازی یک شرکت تجاری، خرید سهام یک شرکت بین المللی و یا کمک به کسب و کارهای بسیار مهم کشور بلژیک، Investor Visa بگیرید. این نوع ویزا 1 سال معتبر است و هر سال به شرط واجد شرایط بودن باید تمدید شود.

پس از 3 سال اقامت از زمان کسب مجوز اقامت موقت می توانید اقامت دائم بگیرید و پس از 5 سال سرمایه گذاری می توانید درخواست خود را جهت کسب شهروندی بلژیک ثبت کنید که البته باید شرایط زیر نیز فراهم باشد و به عبارتی واجد شرایط باشید:

 • سن بالای 18
 • عدم سابقه کیفری
 • تجربه کاری مرتبط با کسب و کاری که راه اندازی می کنید

پس از گذشت مدت زمان 5 سال به شرطی که شرایط زیر در مورد شما صادق باشد می توانید شهروندی بلژیک را بگیرید:

 • 2 سال اقامت قبل از ثبت درخواست با داشتن مجوز اقامت دائم
 • اثبات اقامت قانونی در طی 5 سال گذشته
 • ارائه مدرک زبان مبنی بر تسلط به یکی از زبان های هلندی، فرانسوی یا آلمانی
 • عدم سابقه کیفری
 • پرداخت تمامی مالیات ها و وام های گرفته شده

ضمنا کشور بلژیک، وضعیت 2 تابعیتی را نیز قبول دارد و لازم نیست تابعیت قبلی خود را لغو کنید.

مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق تولد

کسانی که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند برایشان مهم است که در صورت تولد فرزند آنها در این کشور تحت چه قوانینی و به چه صورتی شهروندی کشور بلژیک را دریافت خواهد کرد.

بر پایه این مورد شهروندی کشور بلژیک برحسب تولد از طریق دو اصل خاک و خون اعطا می شود که به شرح زیر هستند:

اصل خاک:

شخصی که در خاک بلژیک متولد می شود تحت شرایط زیر شهروندی این کشور را می گیرد:

 • ملیت خاصی در زمان تولد نداشته باشد
 • ملیت خود را قبل از سن 18 سالگی از دست داده باشد
 • والدینی داشته باشد که در بلژیک متولد شده باشند و یا در بلژیک به مدت حداقل 5 سال در طی 10 سال اخیر زندگی کرده باشند
 • قبل از 18 سالگی به فرزندی قبول شده باشد

اصل خون:

در صورت مهاجرت به بلژیک طبق اصل خون نیز شهروندی این کشور داده می شود در صورتی که شرایط زیر برقرار باشد:

 • قبل از 1 ژانویه 1967 به دنیا آمده باشید: در صورتی که پدر بلژیکی باشد
 • بین تاریخ 1 ژانویه 1967 تا 31 دسامبر 1984 به دنیا آمده باشید: در صورتی که در بلژیک و توسط والدین بلژیکی متولد شده باشید، در خارج از بلژیک به دنیا آمده باشید ولی پدر بلژیکی باشد یا در خارج از بلژیک به دنیا آمده باشید ولی مادر شهروند بلژیک است و تاریخ تولد آن به قبل از 30 ژوئن 1960 برمی گردد
 • در تاریخ 1 ژانویه 1985 یا بعد از آن متولد شده باشید: در صورتی که توسط والدین بلژیکی در بلژیک متولد شوید یا در خارج از بلژیک متولد شده باشید ولی والدین بلژیکی باشند و تاریخ تولد قبل از 30 ژوئن 1960 باشد یا در خارج از بلژیک متولد شده باشید و والدین در طی 5 سال ادعای والدینی فرزند را کرده باشند.

مهاجرت به بلژیک و اقامت از طریق ازدواج

پس از مهاجرت به بلژیک در صورتی که قصد ازدواج با شهروند این کشور را داشته باشید می توانید شهروندی این کشور را کسب کنید به شرطی که:

 • حداقل 18 ساله باشید
 • مجرد باشید
 • از همسر قبلی خود طلاق گرفته باشید یا فوت کرده باشد
 • رضایت کتبی کامل همسر از ازدواج
 • موافقت با اجرای مراسم ازدواج در شهرداری شهر محل زندگی و تقبل هزینه ها

در چنین شرایطی می توانید با شهروند کشور بلژیک ازدواج کرده و پس از 3 سال اقامت پیاپی و زندگی مشترک شهروندی آن را دریافت کنید. مدارک زیر نیز مورد نیاز هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • مجوز اقامت معتبر
 • اثبات زندگی مشترک به مدت 2 سال
 • تمکن مالی کافی با ارائه فیش حقوقی
 • تسلط به یکی از زبان های هلندی، فرانسوی یا آلمانی و ارائه مدرک زبان مربوطه
 • بیمه پوشش درمان به ارزش حداقل 30 هزار یورو
 • عقدنامه معتبر
 • عدم سابقه کیفری
 • داشتن مکانی برای زندگی مانند سند رهن یا اجاره و یا خرید منزل

هزینه­ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند

مهاجرت به بلژیک به قصد زندگی یا هر هدف دیگری حتما باید با داشتن اطلاعات کامل در مورد هزینه های زندگی در این کشور باشد. در این مطلب هزینه ها به صورت میانگین ماهانه هستند که برحسب سبک زندگی هر فرد می تواند بیشتر یا کمتر باشد. تمامی قیمت ها طبق آپدیت آگوست 2020 هستند.

خورد و خوراک: در صورتی که پس از مهاجرت به بلژیک قصد داشته باشید از رستوران غذا تهیه کنید، هر 3 وعده برای دو نفر در یک رستوران سطح متوسط حدود 60 یورو می شود که برای هر نفر در یک رستوران ارزان قیمت حدود 15 یورو است. اما اگر تصمیم بگیرید خودتان غذا تهیه کنید قطعا هزینه ها را به شدت کم خواهید کرد به نحوی که؛ هر لیتر شیر حدود 1 یورو، هر کیلوگرم برنج حدود 1.8 یورو، هر شانه 12 تایی تخم مرغ حدود 2.5 یورو، هر کیلوگرم پنیر محلی حدود 13 یورو، هر کیلوگرم گوشت حدود 14 یورو، هر کیلوگرم موز حدود 2 یورو، هر کیلوگرم سیب زمینی و پیاز نیز حدود 1.4 یورو است.

حمل و نقل: هزینه تهیه بلیط ماهانه حدود 49 یورو است که هزینه های زندگی را پس از مهاجرت به بلژیک به شدت کم می کند در صورتی که تعرفه هر کیلومتر استفاده از تاکسی حدود 2 یورو می باشد.

قبوض: هزینه پرداخت قبوض ماهانه برای یک آپارتمان 85 متر مربعی حدود 139 یورو است و برای اجاره اینترنت پرسرعت 60 مگابایت بر ثانیه از نوع ADSL با ترافیک نامحدود نیز باید ماهانه حدود 46 یورو پرداخت کرد.

ورزش و تفریح: پس از مهاجرت به بلژیک در صورتی که بخواهید عضو باشگاه های ورزشی و تفریحی شوید، تقریبا هر بزرگسال باید برای حق عضویت ماهانه خود 27 یورو بپردازد. تعرفه بلیط سینما برای هر نفر نیز 11 یورو است.

اجاره منزل: هزینه اجاره ماهانه خانه یک خوابه در مرکز شهر حدود 730 یورو و در حومه شهر حدود 610 یورو است. در حالی که برای اجاره یک خانه 3 خوابه به ترتیب باید 1148 و 940 یورو پرداخت کرد.

نکته: هزینه های ماهانه زندگی برای هر فرد پس از مهاجرت به بلژیک حدود 1700 یورو است و برای یک خانواده 4 نفره حدود 3500 یورو می باشد.

نکته: هزینه های زندگی در ایران در زمینه اجاره خانه 34% ارزانتر از بلژیک، تهیه غذا از رستوران 66% ارزانتر از بلژیک و خرید مواد غذایی نیز حدود 47% ارزانتر از بلژیک است. اما قدرت خرید مردم بلژیک 74% بیشتر از ایران است.

بهترین شهرها جهت مهاجرت به بلژیک: آپدیت 2020

در مهاجرت به بلژیک حتما باید کیفیت زندگی در شهرهای مختلف و هزینه های زندگی را بسنجید تا بتوانید شهری را انتخاب کنید که هم مهاجرین بازخورد خوبی از آن منتشر کرده اند و هم اینکه هزینه های زندگی در آن چندان بالا نیست.

در این بخش لیستی از بهترین شهرهای کشور بلژیک را آماده کرده ایم که تناسب عالی بین کیفیت زندگی و هزینه ها و خرج و مخارج در آنها وجود دارد:

 1. شهر بروکسل یا Brussels:

میانگین هزینه زندگی ماهانه در این شهر که پایتخت بلژیک است حدود 2200 یورو است. از مزایای زندگی در این شهر می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، کیفیت خوب هوا، راه اندازی راحت کسب و کار، کیفیت بالای سیستم آموزشی، بیمارستان های مجهز و پیشرفته، جاده های بسیار امن، انگلیسی صحبت کردن افراد و خانواده دوست بودن آنها اشاره کرد. معایب مهاجرت به بروکسل نیز شامل عدم وجود موارد تفریحی زیاد، شلوغ بودن و متراکم بودن جمعیت با توجه به مساحت، سیگار کشیدن زیاد مردم و سختی و مشکلات زیاد در پیدا کردن دوست می باشد.

 • شهر گنت یا Ghent:

حدودا هزینه های زندگی ماهانه حدود 2400 یورو است. از معایب مهاجرت به این شهر می توان به اینترنت سریع، امنیت کامل، کیفیت خوب هوا و عدم وجود آلودگی، خلوت بودن شهر، راه اندازی راحت کسب و کار، کیفیت بالای سیستم آموزشی و جاده های بسیار امن اشاره کرد ضمن اینکه مردم محلی نیز به زبان انگلیسی مسلط هستند. معایب مهاجرت به شهر گنت نیز شامل سرمای زیاد زمستان، عدم وجود تفریحات زیاد، سیگار کشیدن زیاد مردم، مجهز و پیشرفته نبودن بیمارستان ها و سخت دوست پیدا کردن می باشد.

 • شهر آنتوِرپ یا Antwerp:

هزینه های زندگی ماهانه در این شهر حدود 3000 یورو است. از مزایای مهاجرت به این شهر می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، تفریحات زیاد، کیفیت خوب هوا، خلوت بودن شهر، راه اندازی راحت کسب و کار، کیفیت بالای سیستم آموزشی، جاده های بسیار امن و انگلیسی صحبت کردن مردم محلی اشاره کرد. از معایب مهاجرت به شهر آنتورپ می توان به سرمای زیاد در زمستان، سخت دوست پیدا کردن و بیمارستان های نه چندان با کیفیت اشاره نمود.

جمع بندی مطالب

در این مطلب از موضوعات مهاجرتی، کارشناسان ما در سازمان مهاجرتی تدبیرساز تلاش کردند تا تمامی اطلاعات مورد نیاز شما را در مورد روش های قانونی مهاجرت به این کشور ذکر کنند تا بتوانید طبق شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کنید و با اطلاعات کامل از پروسه و هزینه ها اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که در هر مورد کارشناسان و وکلای مهاجرت ما می توانند به شما در طول پروسه از صفر تا صد مهاجرت به بلژیک کمک کنند تا در اسرع وقت کارهای مهاجرت شما به اتمام برسد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *