مهاجرت به جمهوری چک

مهاجرت به جمهوری چک

اگر فیلم هری پاتر را دنبال کرده باشید، قطعاً اولین هدف شما از مهاجرت به چک بازدید از پل چارلز است. این پل حس بی نظیری دارد و از زمان سلطنت چارلز یک یادبود بزرگ محسوب می شود. رشد مثبت کشور چک از جایی آغاز شد که توانست از چکسلواکی مستقل شود. این کشور در بین سایر کشورهای مربوط به اروپا محبوبیت بیشتری در بین مهاجران دارد.

فکر کنید شما کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنید که مردمی مهربان و آب و هوای تمیز دارد، هزینه زندگی در آن به طور مرتب بر اساس درآمد افراد بررسی می شود و دولت تمام تلاش خود را می کند تا فضای تحصیل کشور را به رشد برساند.
بیش از 65 درصد از مهاجران به کشور چک دانشجویان هستند پس با یک فضای علمی بسیار عالی روبرو خواهیم بود.
جمهوری چک کشوری کوچک است اما آنقدر تنوع دارد که قطعاً تعجب خواهید کرد. بازدید از مرزهای چک با آلمان تجربه ای بی نظیر است. مردم جمهوری چک به غذا خوردن بسیار اهمیت می دهند و علاقه زیادی به تفریح و جشن دارند. اگر با ویزای توریستی وارد چک می شوید حتماً در دوره برگزاری عید پاک در این کشور باشید

مهمترین و معروف ترین روشهای مهاجرت به چک

معروف ترین روش مهاجرت به چک از طریق تحصیل است. در این بخش قرار است در مورد شرایط ویژه تحصیل در چک صحبت کنیم.
اول از هر چیز بدانید که امکان کار در هر سه مقطع لیسانس و بالاتر به مدت 10 الی 30 ساعت در نظر گرفته شده است. اما آنچه سبب جذب دانشجو به چک می شود بورسیه های تحصیلی بی نظیر است.

انواع بورسیه تحصیلی کشور چک:

بورسیه تحصیلی دولتی: این بورسیه تحصیلی برای افرادی در نظر گرفته می شود که پیش از ورود به دانشگاه، دوره دبیرستان خود را در نیز در چک گذرانده باشند و یا نمره لازم برای آزمون ورودی را کسب کرده باشند و نمره افراد عالی باشد.
بورسیه موراویا جنوبی: این بورسیه برای همه دانشجویان دکترا که مهاجرت به چک را انتخاب کرده اند در نظر گرفته شده است.
بورسیه اراسموس پلاس: مهاجرت به چک از طریق تحصیل با در نظر گرفتن این بورسیه بسیار جالب است به طوری که شامل هر سه مقطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس و دکترا می شود.
بورسیه دانشگاه ماساریک: این بورسیه برای افرادی است که تسلط به زبان چک دارند و برای رشته های زبان انگلیسی، روانشناسی و .. است، همین طور شامل کمک هزینه تحصیلی، خوابگاه و غذای ارزان و رایگان است.

مهاجرت به چک با ویزای تحصیلی

مهاجرت به چک و اقامت از طریق کار
مهاجرت به چک و اخذ ویزای کاری این کشور نیاز به پیشنهاد کار از سوی کارفرما دارد که به آن جاب آفر گفته می شود. قوانین جدید کاری در سال 2020 در جمهوری چک نشان می دهد که این روش کمی دشوار است به خصوص اگر خارج از اتحادیه اروپا باشید.
مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری چک:
فرض ما بر این است که شما جاب آفر را از کارفرما دریافت کرده اید:
1- مدارک شناسایی فرد متقاضی که شامل پاسپورت و مدارک هویتی است.
2- آدرس محل سکونت فرد در کشور مبدا
3- مدارک شناسایی شرکت و کارفرما بر اساس نام، دفتر ثبت شده و شماره شناسایی
4- اطلاعات مربوط به زمان و مکان، نوع کار، محل کار
5- گواهی رسمی از سوی کارفرما مبنی بر اینکه فرد متقاضی پذیرفته شده است.
6- اصل و کپی از مدرک دانشگاهی و حرفه ای
7- هزینه های کار و زندگی
8- نیاز به نامه عدم سوء پیشینه در برخی از زمان ها خواهد بود
9- اثبات منابع مالی و بیمه درمانی بسیار مهم است.

قوانین کار در چک:

مهاجرت به چک با هدف کار نیاز به بررسی قوانین و شرایط کاری دارد. در این کشور به طور میانگین طبق اطلاعات آپدیت شده در سال 2020 زمان کار در حدود 39 ساعت در هفته است که افراد زیر 18 سال تنها مجاز به 30 ساعت کار در هفته هستند و اینطور که مشخص است تعطیلات رسمی در چک 20 روز در سال است. سیستم بیمه در این کشور شامل مزایای بیماری، بیمه بازنشستگی و حمایت اجتماعی است. در صورتی که 8 سال بدون وقفه در این کشور کار کنید شانس شما برای اخذ اقامت در چک بسیار زیاد است.
سایت های کاریابی معتبر در چک:

• www.cvonline.cz
• http://jobdnes.idnes.cz
• www.jobpilot.cz
• www.jobs.cz
• www.joblist.cz
نکته: ویزای کارآفرینی با ویزای کار فرق دارد، ویزای کار یعنی قرار است شما برای فرد یا ارگانی مشغول به کار شوید و قوانین و شرایط دقیقی به شما اعلام می شود.

مهاجرت به چک و اقامت از طریق تحصیل

دولت چک در صدد است فضای تحصیلی و علمی در چک را رشد دهد به این ترتیب مشخص است که مهاجرت به چک از طریق تحصیل این روزها بازار داغی دارد. نظام آموزشی در چک بسیار یکپارچه است و دانشگاه های معتبری در این کشور برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است که هم هزینه مناسبی دارد و هم موقعیت علمی آن استاندارد است. دولت چک به دانشجویانی که درس خود را در این کشور تمام کرده اند 6 ماه فرصت یافتن کار می دهد و سپس شرایط تبدیل ویزای تحصیلی چک به ویزای کار فراهم می شود.
دوره لیسانس در چک: این دوره تحصیلی 4 سال زمان نیاز دارد و دانشجوی بین المللی می بایست مدرک پیش دانشگاهی داشته باشد و همینطور می بایست معدل حداقل 14 ارائه دهد. تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است اما شخص می بایست مدرک آیلتس با نمره 6 داشته باشد.
دوره فوق لیسانس در چک: دوره فوق لیسانس در چک دو سال زمان نیاز دارد، هزینه تحصیل در این مقطع ارزان است، تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است.
دوره دکترا در چک: برای تحصیل در دوره دکترا نیاز به مدرک فوق لیسانس است. نیاز به یک استاد راهنما بوده و می بایست رساله دکترا تنظیم شود. این دوره 3 الی 5 سال زمان نیاز دارد.
نکته: برخی از رشته های تحصیلی در چک با آزمون ورودی همراه هستند که pre-M نامیده می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی چک:

برای مهاجرت به چک و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور علاوه بر ارائه مدارک شناسایی و مدارک دوره دیپلم بهتر است افراد معدل بالای 17 داشته باشند و تسلط کافی به زبان انگلیسی حداقل آیلتس با نمره بالای 6 و نیم نیز یک برگ برنده محسوب می شود. افراد باید سوابق تحصیلی مناسبی داشته باشند و برای ورود به دکترا نیز رزومه پژوهشی مناسبی ارائه دهند.

مهاجرت به چک و اقامت از طریق سرمایه گذاری

اگر بخواهیم در مورد بهترین روش مهاجرت به چک صحبت کنیم قطعاً سرمایه گذاری در چک یک انتخاب هوشمندانه است. چک در قلب اروپا قرار دارد و با موقعیت جغرافیایی بی نظیری خود سبب می شود در بازارهای مالی جهانی رشد زیادی داشته باشد. این کشور عضو سازمان های OECD ، WTO، IMF است. روش های مختلفی برای مهاجرت به چک از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که عبارت است از:

ثبت شرکت در چک:

مهاجرت به چک از طریق سرمایه گذاری به واسطه ثبت شرکت یکی از پرطرفدارترین روش های ممکن محسوب می شود. ثبت شرکت با مسئولیت محدود مدنظر است. در این راستا متقاضی نیاز به تنظیم مدارک، بررسی تمکن مالی، پرداخت هزینه راه اندازی و در نهایت ثبت شرکت دارد.
مدارک لازم برای ثبت شرکت در چک:
1- در ابتدا می بایست فرم ثبت شرکت به طور دقیق تکمیل شود.
2- بهتر است از پاسپورت سهامداران و مدیر عامل اسکن گرفته شود.
3- نیاز به طرح توجیهی اقتصادی است که بیزینس پلن نامیده می شود.
4- تمکن مالی مورد نیاز بر اساس نوع فعالیت ارزیابی می شود اما حداقل بودجه در نظر گرفته شده 35000 یورو است.
5- نیاز به مدرک تحصیلی در حد الزام
6- سابقه کاری یا مدیریتی مرتبط با نوع فعالیت شرکت
7- انتخاب نام شرکت بر اساس قوانین اعلام شده از سوی کشور چک
در صورتی که مدارک بالا و سایر شرایط فراهم باشد ویزای 6 ماهه صادر شده و پس از این مدت شرایط تمدید با ویزای 2 ساله در نظر گرفته می شود در نهایت نیز شرایط اخذ اقامت در چک فراهم می شود.

سرمایه گذاری تجاری و کارآفرینی در چک:

در مهاجرت به چک از طریق سرمایه گذاری یک قانون دیگر از سال 2017 پا به میدان گذاشت که روشی جالب و البته کمی عجیب است. در این روش فرد سرمایه گذار می بایست حداقل 75 میلیون کرون بودجه داشته باشد تا بتواند یک ایده تجاری را راه اندازی نماید. ایده تجاری که در قالب کارآفرینی یاد می شود می بایست 20 شهروند در چک را وارد شغل کند.
این مبلغ از سرمایه گذاری مشابه در سایر کشورهای اروپایی، مانند آلمان بیشتر است اما با توجه به حمایت دولت در لیست روش های مطمئن مهاجرت به چک قرار گرفته است. به نوعی در لیست روش های آسان مهاجرت به چک قرار گرفته است.

مهاجرت به چک و اقامت از طریق تولد

مهاجرت به چک از طریق تولد شرایط خاصی دارد. این کشور از اصل خون پیروی می کند. به طوری که فرزند متولد شده در چک در صورتی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند که یکی از والدین وی اقامت دائم یا تابعیت چک را داشته باشند. فرقی نمی کند تولد فرزند در خاک چک باشد یا خیر.
تبصره: اگر فرزندی در چک متولد شود که پدر و مادری نامشخص یا بدون تابعیت داشته باشد، دولت چک تصمیم می گیرد وضعیت تابعیت برای وی در نظر بگیرد و بهداشت و آموزش رایگان در اختیار کودک قرار می گیرد.

مهاجرت به چک و اقامت از طریق ازدواج

مهاجرت به چک از طریق ازدواج نیز روشی آسان محسوب می شود. فرد مورد نظر از چک باید تابعیت یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد. در این روش در ابتدا اقامت موقت به متقاضی داده می شود و پس از گذشت دو سال زندگی مشترک و واقعی شرایط برای اخذ اقامت دائم فراهم می شود.
مدارک لازم برای اثبات واقعی بودن ازدواج:
1- نیاز است که پاسپورت معتبر داشته باشید
2- عکس پاسپورتی معتبر طبق استاندارد جمهوری چک
3- نامه تمکن مالی
4- آدرس دال بر سکونت و زندگی در چک
5- گواهی عدم سوء سابقه کیفری
6- ارائه سند ازدواج یا گواهی هایی که نشان دهد دو شخص به هم علاقه قلبی دارند.

سایر روش های مهاجرتی به چک

روش های مهاجرت به چک از طریق سرمایه گذاری بررسی شد. اما شما این امکان را دارید که در یک کسب و کار نیز سرمایه گذاری داشته باشید و به صورت همزمان اعضای خانواده خود را نیز وارد این کشور کنید و در نهایت از اقامت دائم در چک برخوردار شوید. مشخص است که پس از زمان مشخص به افراد اقامت دو ساله داده می شود و این رویکرد اقامتی هر ساله تا 5 سال تمدید می شود. پس از گذشت 10 سال از اقامت دائم کسب پاسپورت و تابعیت صورت می گیرد.
سرمایه گذاری از طریق خرید ملک: خرید ملک در چک نیز در لیست روش های مهاجرت به چک قرار گرفته است که شامل خرید ملک مسکونی یا زمین است. البته که شما تنها با خرید ملک اقامت چک را کسب نمی کنید. خرید ملک در صورتی درست است که فرد در این کشور سکونت داشته باشد.

قدرت پاسپورت چک

پاسپورت چک در رده 28 جهانی قرار دارد و رتبه قابل توجهی را به خود اختصاص داده است به طوری که از نظر اعتبار در رتبه پنجم بوده و در کنار کشور مجارستان قرار گرفته است و افرادی که با هدف مهاجرت به چک پاسپورت این کشور را اخذ کرده اند می توانند به 163 کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر داشته باشند.

هزینه ‌های زندگی در چک

جدیدترین آپدیت هزینه زندگی در چک در سال 2020:

رستوران ها میانگین تلورانس قیمتی
غذا ، رستوران ارزان قیمت 150.00 CZK 100.00-235.00
غذا برای 2 نفر ، رستوران میان رده 650.00 CZK 450.00-1،100.00
McMeal در مک دونالد یا غذای معادل کمبو 140.00 CZK 120.00-150.00
نوشیدنی خانگی 0.5 لیتری 35.00 CZK 25.00-50.00
نوشیدنی وارداتی بطری 0.33 لیتری 40.00 CZK 30.00-60.00
کاپوچینو معمولی 48.93 CZK 30.00-85.00
کوکا / پپسی بطری 0.33 لیتری 30.76 CZK 20-45.00
آب بطری 0.33 لیتری 23.29 CZK 15.00-35.00
بازارها میانگین تلورانس قیمتی
شیر پاکتی 1 لیتر 19.19 CZK 13:00-30.00
نان شیرینی تازه 500 گرم 24.38 CZK 15.00-50.00
برنج سفید 1 کیلوگرم 39.27 CZK 20-70.00
تخم مرغ 12 تایی 42.62 CZK 28.00-60.00
پنیر محلی 1 کیلوگرم 209.80 CZK 120.00-414.00
فیله مرغ 1 کیلوگرم 147.51 CZK 90.00-200.00
گوشت گاو 1 کیلوگرم 242.69 CZK 150.00-400.00
سیب 1 کیلوگرم 33.29 CZK 20-50.00
موز 1 کیلوگرم 31.59 CZK 25.00-60.00
پرتقال 1 کیلوگرم 36.44 CZK 22.00-70.00
گوجه فرنگی 1 کیلوگرم 51.50 CZK 28.00-96.00
سیب زمینی 1 کیلوگرم 22.16 CZK 12.00-32.00
پیاز 1 کیلو گرم 20.83 CZK 10.00-40.00
کاهو 1 دانه 24.69 CZK 15.00-35.00
آب بطری 1.5 لیتری 13.81 CZK 7.00-21.90
بطری نوشیدنی معمولی 120.00 CZK 80.00-200.00
نوشیدنی خانگی بطری 0.5 لیتری 17.04 CZK 10.00-28.00
نوشیدنی وارداتی بطری 0.33 لیتری 31.79 CZK 20-46.00
20 بسته سیگار مارلبرو 106.00 CZK 100.00-150.00
حمل و نقل میانگین تلورانس قیمتی
بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی 24.00 CZK 14.00-32.00
بلیط ماهانه قیمت معمولی 535.00 CZK 320.00-600.00
شروع تاکسی تعرفه عادی 40.00 CZK 30.00-60.00
تاکسی 1 کیلومتر تعرفه عادی 28.00 CZK 22.00-35.00
تاکسی 1 ساعت انتظار تعرفه عادی 320.10 CZK 240.00-360.00
بنزین 1 لیتر 32.01 CZK 28.00-35.00
اتومبیل مدل Trendline Volkswagen Golf 1.4 90 KW یا ماشین جدید معادل 460،000.00 427،900.00-530،000.00
اتومبیل مدل Toyota Corolla Sedan 1.6l 97kW یا ماشین جدید معادل 490،371.94 442،000.00-550،000.00
هزینه های مصرفی ماهانه میانگین تلورانس قیمتی
هزینه برق، گاز، سرمایش و گرمایش در یک آپارتمان 85 متر مربع 4،466.64 CZK 3،000.00-7،083.33
یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه 3.57 CZK 1.90-5.00
اینترنت 465.13 CZK 350.00-700.00

مزایا و معایب مهاجرت به چک

مزایای مهاجرت به چک

موقعیت جغرافیایی چک: چک در قلب اروپا قرار دارد و دسترسی این کشور به بازارهای مالی گسترده یک پلن اقتصادی بی نظیر برای گردشگران محسوب می شود.
ترکیب فرهنگ آلمانی و اسلاوی: فرهنگ مردم این کشور بسیار عالی است. آنها علاقه زیادی به جشن دارند و هیچکس در دنیا به اندازه مردم چک به خوردن اهمیت نمی دهد.
جاذبه های گردشگری بی نظیر: در مهاجرت به چک قطعاً اولین موضوعی که برای شما خوشایند است بازدید از جنگل های وسیع، پارک های ملی و دریاچه های جذاب است.
حمل و نقل آسان و ارزان: کسانی که اقامت در چک را انتخاب کرده اند به خوبی می دانند که در طی چندین ساعت به سادگی می توان از شهر پراگ به همه جای این کشور رفت. جمهوری چک کشوری کوچک است و به طور کلی شبکه های ریلی همه شهرها و روستاهای مختلف آن را به هم متصل می کند. سفر با قطار در این کشور مقرون به صرفه است.

معایب مهاجرت به جمهوری چک

بی نظمی مردم: مردم چک نظم و ترتیب بسیار کمی دارند و شاید این مورد کمی برای ایرانیان عجیب باشد آنها زندگی را آسان می گیرند و معتقد هستند همه چیز می بایست به سادگی دنبال شود.
یادگیری زبان چکی: زبان چک در لیست زبان های اسلاوی قرار دارد و مردم این کشور روزمره از این زبان استفاده می کنند و اگر قصد مهاجرت به چک دارید یادگیری این زبان مهم است که تا حدی نیز دشوار است.
سیستم مالیاتی شغلی: قوانین مربوط به سیستم مالیاتی در این کشور برای مهاجران تازه وارد دشوار است و با فشار همراه است.

جمع بندی:

در این مقاله اطلاعاتی در مورد جمهوری چک و مهاجرت به این کشور داده شد. ویزای سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، ازدواج و تابعیت تولد مورد بررسی قرار گرفت و لیستی از جدیدترین آپدیت هزینه زندگی در چک در سال 2020 اعلام شد. موسسه تدبیرساز با کادری مجرب و سیستم حرفه ای خود می تواند مسیر مهاجرت به چک را برای متقاضیان هموارتر سازد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *