مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه و آشنایی با آن

در این مقاله کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ تصمیم دارند تا تجربه¬ سال ها اعزام متقاضیان مهاجرت به روسیه را از طریق شیوه های مختلف و قانونی با شما به اشتراک بگذارند. مهاجرت به روسیه با توجه به شرایط و موقعیت هر فرد پروسه متفاوتی دارد که باید بهترین شیوه مهاجرتی انتخاب گردد.

اما یکی از مسائل مهم در مهاجرت به روسیه دریافت اطلاعات جامع و دقیق در مورد تمامی جنبه های زندگی در این کشور می باشد از میزان جمعیت و زبان رایج کشور گرفته تا آب و هوا، در این صورت می توانید در مورد محل زندگی خود تصمیم بهتری بگیرید. در ادامه برای آشنایی پیدا کردن شما با کشور روسیه، ابتدای مطلب مهاجرت به روسیه را به این بخش اختصاص داده ایم.

کشور روسیه با دارا بودن جمعیت حدود 144 میلیون نفر با پایتخت مسکو یک دهم کل مساحت خشکی های زمین را در اختیار دارد که از 11 منطقه زمانی عبور می کند و از اروپای شرقی تا شمال آسیا شامل می شود. این کشور در ناحیه شمال غربی و در قسمت سن پترزبورگ به دریای بالتیک می رسد که لهستان و لیتوانی را در کنار خود دارد، از جنوب با کشورهای کره شمالی، چین، مغولستان و قزاقستان، آذربایجان و گرجستان هم مرز است.

در ناحیه جنوب غربی و غرب نیز با اوکراین، بلاروس، لتونی و استونی و همچنین فنلاند و نروژ هم مرز می باشد. همچنین از طریق دریای Okhotsk با کشورهای سوئد، ژاپن و ایالت آلاسکای آمریکا در سرتاسر تنگه برینگ مرز دریایی مشترک دارد. واحد پول رسمی کشور روسیه نیز روبل است.

در مهاجرت به روسیه بد نیست در مورد عقاید مذهبی مردم این کشور نیز بدانید. اکثریت مردم روسیه مذهب ارتودکس دارند و مابقی نیز مسلمان، کاتولیک، یهودی و بودایی هستند. کیفیت زندگی نیز برای مهاجرت به روسیه بالاست که از نرخ امید به زندگی 72 سال در این کشور مشخص است.

کسانی که قصد مهاجرت به روسیه دارند باید در مورد آب و هوای این کشور نیز اطلاع داشته باشند. آب و هوای این کشور بسیار متنوع است چرا که از دو قاره عبور می‌‌کند. زمستان‌‌های بسیار سرد که روسیه را در جهان معروف کرده از منفی 4 درجه در برخی مناطق تا منفی 50 درجه در برخی ایالت‌‌ها ثبت شده است. در تابستان‌‌ها نیز از دمای 4 درجه تا 38 درجه ثبت گردیده است.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در مهاجرت به روسیه پایداری اقتصادی و سیاسی این کشور است که از هر لحاظ مردم را از لحاظ اقتصادی ساپورت می‌‌کند و از لحاظ سیاسی نیز با داشتن روابط بین المللی بسیار قوی، اعتبار پاسپورت بسیار بالایی دارد و برای مهاجرت به سایر کشورها مشکلی نخواهید داشت. در ادامه با مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به روسیه آشنا خواهید شد.

مهاجرت به روسیه و لزوم آشنایی با آن قبل از سفر

مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به روسیه

از مهم‌‌ترین جنبه‌‌های مهاجرتی و زندگی توجه به مزایا و معایب زندگی در کشور مدنظر است که مهاجرت به روسیه نیز دقیقا از همین اصل تبعیت می‌‌کند به همین دلیل در این بخش به بررسی مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور می ‌‌پردازیم که به شرح زیر هستند:

مزایای مهاجرت به روسیه:

1- پیدا کردن خانه: پس از مهاجرت به روسیه می‌‌توانید به راحتی هر نوع خانه و محل زندگی که مایل باشید پیدا کنید از ساختمان‌‌های مدرن با دیوارهای ضخیم و معماری عالی گرفته تا آپارتمان‌‌های کوچک و به اصطلاح نقلی برای زوجین که تمامی آنها از امنیت بالایی برخوردار بوده و از تکنولوژی‌‌های روز دنیا در ساخت آنها استفاده شده است.

2- فعالیت‌‌های مختلف و تفریحات زیاد: با مهاجرت به روسیه امکان انجام همه نوع فعالیت تفریحی و ورزشی وجود دارد ضمن اینکه در کشور روسیه انواع مختلف فستیوال ها نیز برگزار می شوند که فضای بسیار شاد و مفرحی را فراهم می سازند. ضمن اینکه به علت جو و محیط خانواده دوست کشور روسیه فعالیت های خانوادگی زیادی نیز به چشم می خورند.

3- سیستم آموزشی قدرتمند و بین المللی: مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل یکی از روش‌‌های رایج و محبوبی است که بسیاری از متقاضیان این روش را انتخاب می‌‌کنند چرا که دانشگاه‌‌ ها و مؤسسات آموزشی معتبر جهانی زیادی در این کشور مشغول فعالیت هستند.

4- آب و هوایی سخت ولی با ورزش‌‌های هیجان انگیز: حتی سرمای بسیار زیاد روسیه هم مردم این کشور را خانه نشین کرده و بسیاری از افراد برای انجام اسکی روی یخ، هاکی، مسابقات مربوطه و غیره به فعالیت می ‌‌پردازند.

5- امنیت: امنیت بسیار بالا و میزان جرم و جنایت و فساد اداری پایین سبب شده تا مهاجرت به روسیه انتخاب بسیاری از مهاجران به شیوه ‌‌های مختلف باشد چرا که امنیت یکی از شاخصه و فاکتورهای بسیار مهم و تأثیرگذار برای تمامی مهاجرین است.

6- استانداردهای بالای بهداشتی: اکثریت کلینیک ‌‌ها و بیمارستان ‌‌ها در روسیه نه تنها از کادری بسیار مجرب و حرفه‌‌ای استفاده می‌‌ کنند بلکه می ‌‌توانند به زبان انگلیسی نیز صحبت کنند لذا نه تنها از لحاظ ارتباط برقرار کردن مشکلی نخواهید داشت بلکه از استاندارد بسیار بالایی نیز برخوردار هستند.

7- حمل و نقل بسیار عالی: سیستم حمل و نقلی کشور روسیه نه تنها در همه جا قابلیت دسترسی دارند بلکه تمیزی، امنیت و سرعت بالا از شاخصه ‌‌های برجسته‌‌ آن است که در بین کشورهای اروپایی بسیار عالی است. ضمنا بسیاری از اتوبوس ‌‌های مسکو مجهز به وای فای نیز هستند.

معایب مهاجرت به روسیه:

1- نرخ اجاره خانه سنگین: به دلیل اینکه تقاضا برای مهاجرت  زیاد است و افراد زیادی در این کشور زندگی می‌‌ کنند تقاضا برای خانه زیاد بوده و با توجه به محدودیت خانه‌‌ های مناسب برای همه قیمت اجاره خانه که تمامی انتظارات را برآورده کند سخت است به جز اینکه از برخی فاکتورها و عوامل مدنظر خود صرف نظر کنید.

2- غذای رستورانی پرهزینه: با مهاجرت به روسیه باید کم کم عادت بیرون غذا خوردن خود را کم و حتی حذف کنید چرا که نرخ غذاهای رستورانی بسیار بالاست به جز اینکه بتوانید مکان ‌‌هایی با قیمت مناسب پیدا کنید که کار راحتی نیست.

3- زمستان ‌‌های بسیار سرد و طولانی: زمستان ‌‌های مسکو به سرمای بسیار زیاد معروف است و در صورتی که به این آب و هوا عادت نداشته باشید قطعا سخت خواهد گذشت.

4- ترافیک سنگین: جمعیت زیاد و ترافیک سنگین سبب شده تا زندگی در روسیه برای کسانی که به دنبال جایی خلوت باشند سخت باشد به جز اینکه شهرهای کم جمعیت را برای مهاجرت به روسیه انتخاب کنید.

5- خدمات درمانی سنگین: هزینه‌‌ خدمات درمانی در مقابل کادری حرفه‌‌ ای قطعا بالاست و به همین دلیل اگر بیمه‌‌ سلامت خوبی نداشته باشید که این هزینه را پوشش دهد قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

6- مشکل زبانی: اکثر مردم روسیه هیچ اطلاع و تسلطی نسبت به زبان روسیه ‌‌ای ندارند و تمایل چندانی هم به آن نشان نمی ‌‌دهند پس اگر قصد مهاجرت به روسیه دارد در حد ضرورت و نیاز اصلی زبان روسیه ‌‌ای را یاد بگیرید و سپس اقدام کنید.

اکنون تمامی جنبه‌‌ های زندگی موقت یا دائمی را در مهاجرت به روسیه می ‌‌دانید و در صورتی که جنبه‌‌ های مثبت آن برای شما ارزش بیشتری دارد و جنبه‌‌ های منفی آن در مورد شما صدق نمی‌‌ کند پس قطعا مهاجرت به روسیه برای شما یکی از بهترین گزینه هاست.

در برنامه مهاجرت به روسیه چنانچه از طریق روش های قانونی که در ادامه ذکر خواهیم هرگونه کمکی نیاز داشته باشید و در صورتی که مایل باشید صفر تا صد پروسه را به ما بسپارید، کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ  با سال ها تلاش و تجربه در اعزام بیشماری از افراد متقاضی بهترین مشاور و کمک رسان خواهند بود. در ادامه انواع روش های قانونی مهاجرت به روسیه و همچنین اخذ تابعیت یا شهروندی این کشور را مشاهده می کنیم که تمامی آنها را به تفصیل شرح خواهیم داد.

– مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق کار
–  اقامت از طریق تحصیل
– اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق تولد
–  اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی در مهاجرت به روسیه
– هزینه ‌‌های تحصیل در مهاجرت به روسیه

همراه با اطلاع از مزایا و معایب زندگی در آن

اقامت از طریق کار

مهاجرت به روسیه و کسب اقامت از طریق کار به دو صورت 90 روزه و یا بیشتر یکی از روش‌‌های قانونی رایج و بسیار محبوب مهاجرت به روسیه محسوب می‌‌ شود که مقداری فرایند آن طولانی است تا بتوانید مجوز کار در این کشور پیدا کنید که البته برای کارفرمای شما نیز همین مورد است چرا که در این شیوه‌‌ی مهاجرتی بخشی از این کار و پروسه نیز بر عهده‌‌ کارفرمای شماست تا اجازه‌‌ی استخدام و دریافت مجوز کار شما را دریافت کند و پس از ارسال دعوتنامه به دنبال گرفتن ویزای کار روسیه باشید.

البته توجه داشته باشید که در طی سال محدودیت پذیرش افراد برای کسب ویزای کار و اشتغال در این کشور وجود دارد که هر سال اعلام می‌‌ گردد لذا کسانی که قصد مهاجرت به روسیه از طریق کار را دارند باید در اولین فرصت و قبل از اتمام سهمیه اقدام کرده باشند، ضمن اینکه هر سال مقدار ثابتی نیست و هر سال با افزایش یا کاهش همراه است که بستگی به شرایط اقتصادی و نیاز بازار کار این کشور به نیروی خارجی دارد.

البته در این بین نیز کسانی هستند که نیازی به دریافت مجوز کار و ویزای کاری ندارند و مستقیما می توانند مشغول به کار شوند که این افراد عبارتند از:

• کسانی که تابعیت روسیه را داشته و در این کشور زندگی می کنند یا اقامت دائم این کشور را دارند
• کسانی که در حال حاضر در یک شرکت به صورت موقت مشغول به کار هستند
• کسانی که تجربه و مهارت زیاد در نصب، خدمات دهی یا تعمیرات تجهیزات نصبی دارند
• ژورنالیست هایی که از هر لحاظ مورد تأیید کشور روسیه هستند
• کسانی که ویزای دانشجویی داشته و در حین تحصیل یا در روزهای تعطیل در شهر محل تحصیل خود قصد اشتغال به کار داشته باشند
• کسانی که به عنوان دبیر یا استاد دانشگاه قصد اشتغال به کار در روسیه را داشته باشند و برای این منظور دعوتنامه دریافت کرده باشند در مهاجرت به روسیه نیازی به ویزای کار و مجوز اقامت ندارند.

پروسه‌‌ دریافت مجوز و ویزای کاری و سپس اقامت موقت برای مهاجرت به روسیه با اشتغال به کار:

دو نوع مجوز کاری برای مهاجرت به روسیه وجود دارد که باید ابتدا مشخص شود شما در کدام دسته قرار می گیرید:

– مجوز کار استاندارد روسیه: افرادی که تجربه و مهارت زیادی ندارند نیاز به دریافت این نوع مجوز کاری دارند که مدت زمان اعتبار آن به مدت زمان قرارداد شما وابسته است و چنانچه قرارداد برای بیشتر از 1 سال بسته شود باید هر سال مجوز کار خود را تمدید کنید. پس از دریافت ویزای کاری نیز باید در روسیه مجوز اقامت موقت دریافت کنید.

– مجوز کار برای نیروی کار بسیار ماهر: این افراد برای مهاجرت به روسیه باید مجوز کار افراد ماهر را دریافت کنند که دریافتی سالانه آنها بیشتر از 1 میلیون روبل است. این نوع مجوز کاری 3 سال اعتبار دارد، کل پروسه آن 14 روز طول می کشد و از طریق آن همسر، فرزندان و والدین نیز می تواند برای ویزای کشور روسیه اقدام کنند.

در هر دسته بندی که قرار بگیرید برای مهاجرت به روسیه از طریق کار ابتدا کارفرما باید با مراجعه به اداره امور مهاجرت روسیه یا GUVM فرم درخواست و نیاز به نیروی کار خارجی را پر کند و شما نیز باید مدارک زیر را برای کارفرما ارسال کنید:

– عکس رنگی برای پاسپورت
– پاسپورت یا کارت ملی معتبر
– کپی گواهینامه و سوابق کاری معتبر
– نامه تأییدیه پزشکی مبنی بر نداشتن بیماری های خاص
– ارائه فیش واریزی که بر عهده کارفرماست که مبلغ آن حدود 1000 روبل است.

به محض اینکه با درخواست کارفرمای شما موافقت شود دعوتنامه ویزای کار برای مهاجرت به روسیه از طریق سازمان GUVM دریافت خواهید کرد که باید با مراجعه حضوری به کنسولگری و یا سفارت این کشور فرم دریافت ویزای کاری را پر کنید و به همراه مدارک زیر تحویل دهید:

– پاسپورت
– عکس مناسب پاسپورت
– دعوتنامه دریافتی از GUVM
– نامه دریافتی از کارفرما که در آن شرح وظایف کاری، مکان اشتغال و مدت زمان قرارداد به همراه حقوق دریافتی ذکر شده باشد
– بیمه و نامه سلامت پزشکی
– ارائه اطلاعات بیومتریک و ثبت حضوری آنها در صورتی که تاکنون ثبت نکرده اید و یا از مدت زمان آن بیش از 10 سال گذشته است

زمان بررسی مدارک و درخواست حدود 20 روز طول می کشد که با زمان اولیه دریافت مجوز کار توسط کارفرما از GUVM کل پروسه حدود 3 تا 6 ماه طول خواهد کشید و برای دریافت ویزای کار روسیه حدود 80000 روبل باید پرداخت شود. پس از اینکه ویزای کار روسیه را دریافت کردید اکنون می توانید مهاجرت به روسیه داشته باشید. پس از ورود به روسیه 7 روز کاری فرصت دارید تا نسبت به دریافت مجوز اقامت موقت در روسیه اقدام کنید در صورتی که مدت زمان قرارداد بیشتر از 90 روز باشد در غیر این صورت برای زمان کمتر از 90 روز نیازی نیست و در صورت نیاز به تمدید با مراجعه به شعبه ‌‌های مورد تأیید GUVM در شهر محل زندگی، تا 1 سال اعتبار آن قابل افزایش است.

مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کار و اشتغال در این کشور

مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق تحصیل

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل یکی از روش ‌‌های قانونی و بسیار ایده‌‌آل و محبوب برای این کشور محسوب می ‌‌شود. اما قبل از اینکه به معرفی و آشنایی شما با پروسه‌‌ ویزای تحصیلی برای مهاجرت به روسیه بپردازیم بد نیست با مهم ‌‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل نیز آشنا شوید که عبارتند از:

1- تنوع فرهنگی: جمعیت 160 میلیون نفری روسیه به بیش از 100 زبان صحبت می‌‌کنند که زبان رسمی آن روسی است اما تارتار و اوکراینی نیز رایج هستند. ضمن اینکه به دلیل محبوبیت مهاجرت به روسیه برای زندگی یا به صورت موقت و وجود تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی، تنوع فرهنگی بالایی در آن است.

2- تنوع زیاد رشته ‌‌های تحصیلی: رشته ‌‌های تحصیلی در کشور روسیه از هر نوعی از موسیقی و ادبیات زبان روسی گرفته تا رشته ‌‌های تحقیقاتی در بالاترین سطح کیفی برگزار می‌‌ شوند و مدرک اعطاء شده از این کشور به دانشجویان بین المللی اعتبار بسیار بالایی دارد.

3- شهریه‌‌ تحصیلی: شهریه تحصیلی در کشور روسیه تناسب عالی بین کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار دانشگاه یا کالج با هزینه های آموزشی هر ترم دارد و از این حیث با مهاجرت به روسیه برای ادامه تحصیل ضمن برخورداری از سیستم آموزشی قوی شهریه کمی نیز پرداخت خواهید کرد.

4- تجهیزات رفاهی و آموزشی پیشرفته: در دانشگاه‌‌های کشور روسیه نه تنها شاهد بهره مندی از تکنولوژی‌‌ ها و تجهیزات خوابگاهی و رفاهی – تفریحی عالی هستید بلکه از لحاظ آموزشی و تدریس نیز با کمبود امکانات مواجه نخواهید بود و همه چیز در سطح عالی است.

5- زمان های تفریح: از جمله رویدادهای بسیار خوشایند ضمن مهاجرت به روسیه و ادامه تحصیل در این کشور این است که همیشه مکان هایی برای خوشگذرانی و دورهمی های دانشجویی با اساتید و غیره وجود دارند و از این حیث مشکلی نخواهید داشت.

پروسه‌‌ دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به روسیه:

اکنون که متوجه شدید تحصیل و مهاجرت به روسیه از این طریق چه مزایای عالی دارد برای دریافت ویزای تحصیلی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

1- ابتدا باید از دانشگاه مدنظر خود دعوتنامه بگیرید که این دعوتنامه باید در زمان مناسب و قبل از شروع سال تحصیلی جدید دریافت شود پس به موقع اقدام کنید.

2- بعد از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید باید مدارک زیر را تهیه کرده و به سفارت یا کنسولگری روسیه ببرید که عبارتند از:

– نسخه اصلی پاسپورت و کپی از صفحه اصلی
– نسخه اصلی دعوتنامه از طرف دانشگاهی در روسیه
– فرم تقاضای الکترونیکی
– یک قطعه عکس
– گواهی نداشتن بیماری HIV
– اگر زیر 18 سال هستید رضایت کتبی والدین نیز الزامی است

3- بعد از اینکه تمامی مدارک را تحویل دادید و مصاحبه حضوری را هم رد کردید باید برای صدور ویزای تحصیلی هزینه آن را یعنی 30 یورو پرداخت کنید که صادر شدن آن حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد.

اولین باری که ویزای تحصیلی صادر می شود اعتبار 3 ماهه دارد که باید برای تمدید مهلت زمانی آن به اداره وزارت داخلی مهاجرت روسیه مراجعه کرده و ویزای 1 ساله مالتیپل اینتری دریافت کنید که قبل از اتمام مهلت انقضاء باید برای تمدید آن اقدام کنید.

برای تمدید نیز 30 تا 40 روز قبل از مهلت انقضاء باید به اداره امور داخلی و مهاجرت روسیه مراجعه کرده و مدارک زیر را ارائه دهید:

1- فرم تقاضا
2- عکس
3- پاسپورت بین المللی
4- نامه تحصیلی از طرف دانشگاه
5- نامه از طرف دانشگاه مبنی بر تأیید دوره ویزای تحصیلی فرد متقاضی
6- فیش واریزی
7- فرم پذیرش در نسخه اصلی و کپی

هزینه پرداختی بابت تمدید ویزای تحصیلی پس از مهاجرت به روسیه نیز 30 یورو است که 1 سال دیگر به اعتبار آن افزوده می شود.

ضمنا توجه داشته باشید که پس از ورود به کشور روسیه در طی 2 روز ابتدایی باید مراحل ثبت نام ابتدایی دریافت کارت مهاجرت را انجام داده و در طی 7 روز ابتدایی آن را دریافت کنید تا نشان دهید که مهاجرت به روسیه توسط شما از طریق مرزها و روش های قانونی صورت گرفته است. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

– پاسپورت
– ویزا
– فرم پذیرش

برای تمدید دوره کارت مهاجرت که ابتدا 3 ماه اعتبار دارد و با تمدید 1 سال دیگر به آن افزوده می شود باید 15 تا 20 روز قبل از تاریخ انقضاء اقدام کنید. در صورتی هم که این کارت را گم کردید در طی نهایتا 3 روز به اداره امور داخلی مهاجرت روسیه مراجعه کرده و با ارائه پاسپورت، ویزا، کارت دانشجویی و منطقه محل زندگی نسخه کپی رایگان آن را دریافت کنید.

مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق تحصیل روشی بسیار رایج در بین متقاضیان

هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به روسیه

در مطالب قبلی مهاجرت به روسیه، روش مهاجرت برای اهداف تحصیلی را بیان کردیم و دلایلی که کشور روسیه را به یکی از کشورهای هدف بسیار عالی و با کیفیت برای ادامه تحصیل تبدیل ساخته است.

اما صرفا انتخاب این کشور و مهاجرت به روسیه برای ادامه تحصیل کافی نیست بلکه باید اطلاعات کافی در مورد تمامی جنبه‌‌ های آن داشته باشید. به عنوان مثال باید در مورد هزینه ‌‌های تحصیلی مقاطع مختلف، بهترین و ارزان‌‌ترین دانشگاه‌‌ ها، امکان دریافت مجوز کار ضمن تحصیل و پس از فارغ التحصیلی، دریافت فاند و بورسیه اطلاعات کاملی داشته باشید که در این بخش سازمان مهاجرتی کوچ تمامی این اطلاعات را طبق آپدیت 2020 در اختیار شما قرار خواهد داد.

مقطع لیسانس: هزینه‌‌ی تحصیلی مقطع لیسانس پس از مهاجرت به روسیه حدود 1800 تا 13500 دلار در سال است.
مقطع تخصصی 5 ساله فنی: این دوره که 5 سال آموزش عملی است و بیشتر بر جنبه‌‌ی عملی رشته ‌‌ها تا تئوری تمرکز دارد شهریه‌‌ متفاوتی داشته و حدود 1900 تا 9700 دلار در سال هزینه دارد.

مقطع فوق لیسانس: این مقطع نیز دو سال به طول می انجامد که پس از مقطع 5 ساله فنی و یا لیسانس جواز ورود پیدا می کنید. شهریه این مقطع تحصیلی نیز بین 2260 تا 7000 دلار در سال خواهد بود.

مقطع دکتری: پس از اتمام دوره‌‌ فوق لیسانس یا گذراندن دوره تخصصی امکان ورود وجود خواهد داشت که همراه با دفاع از پایان نامه است و هزینه شهریه در این مقطع در هر سال بین 1220 تا 6300 دلار در سال است.

تحصیل در دپارتمان آمادگی دانشگاه های روسیه: در بسیاری از دانشگاه های کشور روسیه، دانشجویانی که پتانسیل علمی و هوش بالایی داشته باشند می توانند در این دوره ها شرکت کرده و اگر تسلط به زبان روسی نیز ندارند برای آنها به صورت مجزا تشکیل خواهد شد که طول دوره بین چند ماه تا 1 سال است و هزینه آن حدود 2500 دلار خواهد بود.
ترم تابستانی: برنامه های فرهنگی، تفریحی، تمرینی، آموزشی و تحصیلی در ترم تابستانی اکثر دانشگاه های روسیه برگزار می شود که بسیاری متقاضیان پس از مهاجرت به روسیه با هدف ادامه تحصیل در این دوره ها نیز شرکت می کنند که طول دوره آن بین 3 تا 8 هفته است و حدود 700 دلار هزینه دارد.

ضمنا به هزینه های تحصیلی مقاطع گفته شده حدود 600 دلار اقامت در خوابگاه و بین 90 تا 310 دلار نیز هزینه بیمه دانشجویی را اضافه کنید. ضمنا هزینه های زندگی نیز ارتباط مستقیمی با هزینه های زندگی در مهاجرت به روسیه دارد که چه قصد داشته باشید به صورت دائمی یا موقت زندگی کنید، هزینه های زندگی را نیز باید مدنظر داشته باشید که در عناوین به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 برترین دانشگاه های کشور روسیه عبارتند از: Lomonosov Moscow State University با رتبه جهانی 84، Novosibirsk State University با رتبه جهانی 231 و Saint Petersburg State University با رتبه جهانی 234 که می توانید در مهاجرت به روسیه این دانشگاه ها را برای ادامه تحصیل در نظر داشته باشید که البته هرچقدر دانشگاه سطح علمی و رتبه بالاتری داشته باشد به مقدار حداکثر شهریه که مشخص کردیم نزدیک تر خواهد بود.

ارزان‌‌ ترین دانشگاه های روسیه نیز برای ادامه تحصیل به ترتیب عبارتند از: دانشگاه Altai State Technical University با شهریه سالانه 1500 دلار، دانشگاه Far Eastern Federal University با شهریه سالانه 1000 دلار و دانشگاه Kazan Federal University با شهریه سالانه 2100 دلار که برای مهاجرت به روسیه گزینه های خوبی هستند. البته توجه داشته باشید که لزوما شهریه پایین به معنای بی کیفیت بودن سیستم آموزشی نیست.

کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در روسیه:

یکی از سؤالاتی که همیشه متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل از کارشناسان ما در سازمان مهاجرتی کوچ  می‌‌ پرسند این است که آیا ضمن تحصیل هم می توانیم کار کنیم یا خیر؟ دولت روسیه و سیستم آموزشی مانع یا محدودیتی قرار داده اند یا خیر؟

بله شما می توانید پس از مهاجرت به روسیه و در ضمن تحصیل مشغول به کار شوید که این کار در دانشگاه یا سازمان های وابسته به دانشگاه می تواند باشد یا اینکه برخی اوقات دانشگاه ها برای دانشجویان متقاضی کار قراردادی پیدا می کند که در این صورت نیازی به کسب مجوز کار ندارید. در هر صورت کار ضمن تحصیل تنها در شرایطی که سبب دانشجوی فول تایم محسوب شده باشید و باعث افت پیشرفت تحصیلی شما نشود امکان پذیر است در غیر این صورت ممکن نخواهد بود.

ضمنا دانشجویان متقاضی کار ضمن تحصیل پس از مهاجرت به روسیه فقط در حرفه ای که در مجوز آنها مشخص شده می توانند مشغول به کار شوند و فقط نیز در شهر محل دانشگاه خود حق اشتغال به کار دارند. با این حال به دلیل اینکه تکالیف دانشگاهی و فشردگی کلاس های درس در دانشگاه های روسیه بسیار زیاد است عملا وقت آزاد زیادی برای اشتغال به کار ندارید و بهتر است که خودتان از طریق سرمایه شخصی یا از طریق ساپورتر مالی، حمایت شوید.

کسانی که مایل باشند تا پس از فارغ التحصیلی در کشور روسیه مشغول به کار شوند توجه داشته باشند که به محض اتمام مهلت اعتبار ویزای تحصیلی تحت هیچ شرایطی نمی توانند در این کشور باقی بمانند و امکان تمدید ویزا برای پیدا کردن شغل نیز برخلاف برخی کشورهای اروپایی وجود ندارد و شما الزاما باید قبل از اتمام مهلت اعتبار ویزای تحصیلی شغل مناسب پیدا کنید و با در دست داشتن مدارکی همچون:
– تکمیل فرم تقاضا
– کپی پاسپورت
– ارائه مدرک زبان روسی معتبر
– بیمه سلامت برای نداشتن بیماری خاص
و مراجعه به خدمات مهاجرت فدرال روسیه یا FMS مجوز کار دریافت کنند به جز کسانی که اقامت دائم کشور روسیه را دارند و یا کسانی که شغل موقتی در یک کشور خارجی دارند. توجه داشته باشید در صورتی که بدون کسب مجوز کار مشغول به کار شوید، نه تنها مشمول 5 تا 7 هزار دلار جریمه می شوید بلکه دولت روسیه شما را دیپورت خواهید کرد.
دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به روسیه:
هر سال تعداد بورسیه‌‌ های تحصیلی که در کشور روسیه به متقاضیان اعطاء می گردد متغیر بوده و کسانی که شرایط لازم را پیدا کنند می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند. به عنوان مثال در سال 2019 به 15 هزار دانشجوی بین المللی که برای ادامه تحصیل مهاجرت به روسیه داشتند، بورسیه تحصیلی اعطاء شد.
شرایط دریافت این نوع بورسیه این است که دانشجویان باید در آزمون ایالتی یکپارچه یا EGE قبول شوند تا بورسیه تحصیلی دولتی شامل حال آنها گردد که عبارتند از پوشش:
– شهریه تحصیلی رایگان در طی تحصیل
– خوابگاه دانشجویی
– هزینه های جانبی تحصیلی
ضمنا توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی Foreign Language and Area Studies Fellowships Program برای دوره های زبان روسی، Master Degree Scholarships at HSE University مربوط به بورسیه تحصیلی دانشگاه HSE روسیه در مقطع ارشد و غیره نیز نمونه های معروف دیگر هستند.

هزینه های تحصیلی پس از مهاجرت به روسیه و اطلاع از دانشگاه های برتر و بورسیه های تحصیلی از دانستنی های بسیار مهم
مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق سرمایه گذاری
دریافت شهروندی و سپس مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری نیز از روش های بسیار رایج و توصیه شده است چرا که طبق قانون مصوب شده در سال 2015 این پروسه بسیار ساده تر و به دور از هرگونه کاغذ بازی و روندهای اداری پیچیده شده است. با توجه به اینکه روسیه در برخی مواقع و برهه ها افت اقتصادی شدیدی به دنبال کاهش قیمت نفت را تجربه کرد و البته با این وجود ششمین اقتصاد برتر دنیا را در اختیار دارد با ساده تر کردن شرایط برای سرمایه گذاری و سپس اخذ شهروندی و مهاجرت به روسیه، در جهت بهبود و مستحکم کردن اوضاع اقتصادی قدم برداشته است. شرایط بدین صورت است که در هر یک از حیطه ها یا زمینه های زیر باید حداقل مبلغ مشخص شده را به مدت 2 سال سرمایه گذاری کنید که عبارتند از:
– پروژه های سلامت: 1 میلیون دلار آمریکا
– پروژه های کشاورزی: 3 میلیون دلار آمریکا
– پروژه های ورزشی – سرگرمی: 5 میلیون دلار آمریکا
– پروژه های صنعتی: 10 میلیون دلار آمریکا
– پروژه های لجستیک و حمل و نقل: 20 میلیون دلار آمریکا
– پردازش و استخراج مواد معدنی: 100 میلیون دلار آمریکا
هر پروژه ای به جز موارد ذکر شده حداقل نیاز به سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری دارد. پس از اتمام دو سال و دریافت شهروندی کشور روسیه باید 3 سال دیگر نیز این سرمایه گذاری تمدید شود.
در برخی مواقع نیز افراد کسب و کار جدیدی را در روسیه راه اندازی می کنند و سه سال حداقل در آن فعالیت کرده و با افزایش نرخ اشتغال به کار نیروی بومی روسیه و تولید حداقل درآمد 160 هزار دلاری شهروندی روسیه را دریافت کرده و با مهاجرت به روسیه از این طریق می توانند شهروندی و اقامت دائم دریافت کنند.
برخی مواقع نیز می توانید با خرید 10% از سهام یک شرکت روسیه ای که حداقل دارایی این 10% ارزشی معادل حداقل 100 میلیون روبل داشته باشد و پرداخت حق بیمه اجباری 6 میلیون روبل در سال داشته باشد شهروندی روسیه را دریافت کنید.
ضمنا با اشتغال به کار در فدرال روسیه به مدت حداقل 3 سال در زمینه های شغلی که کمبود نیروی تخصصی و فنی وجود داشته می توانید شهروندی این کشور را کسب کنید.

دریافت شهروندی و مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری
مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق تولد
یکی از سریع ‌‌ترین روش ‌‌های کسب تابعیت روسیه و دریافت شهروندی و سپس مهاجرت به روسیه از طریق تولد است که در این کشور طبق هر دو اصل خاک یا jus soli و اصل خون یا jus sanguinis می‌‌باشد. اما برای اینکه دقیق ‌‌تر متوجه شوید که مهاجرت به روسیه و کسب شهروندی آن از طریق تولد چگونه است یا تحت چه شرایطی فرزند شما شهروندی روسیه را دریافت خواهد کرد حالت ‌‌های مختلفی که در قانون این کشور آمده است را با یکدیگر بررسی می‌‌کنیم:
1- در صورتی که هر دو والدین یا یکی از آنها شهروندی روسیه را داشته باشند، فرزند آنها صرف نظر از مکان تولد شهروندی روسیه را دریافت می‌‌کند و نیازی به درخواست دادن نیست
2- کودکی که در خارج از روسیه به دنیا آمده، در صورتی که یکی از والدین نیز شهروند روسیه باشند، شهروندی این کشور را دریافت می‌‌کنند که باید مدارک زیر نیز ارائه شود:
– مدرک شناسنامه تولد یکی از والدین که شهروند روسیه است
– شناسنامه کودک و ترجمه شده به زبان روسی
– کارت ملی والدین
– پاسپورت کودک
– 6 قطعه عکس رنگی از کودک و 4 قطعه عکس رنگی از والدین در سایز 4.5×3.5
هزینه‌‌ پرداختی نیز 55 یورو است که باید فیش پرداختی آن نیز تقدیم شود.
3- در صورتی که فرد اقامت دائم روسیه را داشته باشد و یکی از والدین نیز شهروند دائم روسیه باشند می ‌‌توانند طبق قوانین روسیه برای دریافت شهروندی طبق اصل خون اقدام کنند که هزینه‌‌ پرداختی بابت درخواست نیز 80 یورو است.
4- در صورتی که کودک از والدینی غیر روسی متولد شود در حالیکه در خاک روسیه به دنیا آمده باشد طبق اصل خاک شهروندی روسیه به او اعطاء می‌‌ گردد و می ‌‌تواند مهاجرت به روسیه بدون نیاز ویزا داشته باشد.
5- در صورتی که کودکی در خاک روسیه پیدا شود که پدر و مادر او مشخص نباشند و تا 6 ماه پس از پیدا شدن کودک نیز، والدین وی مشخص نشوند و خود را نشان ندهند، شهروندی روسیه اعطاء خواهد شد.
6- در صورتی که زیر 18 سال باشید و از والدین غیر روسی متولد شوید ولی یکی از پدربزرگ یا مادربزرگ شما شهروند روسیه بوده باشند و خانواده‌‌ شما تا قبل از رسیدن به 16 سالگی شما در روسیه زندگی کرده باشند می ‌‌توانید شهروندی روسیه را دریافت کنید.

مهاجرت به روسیه و دریافت شهروندی از طریق تولد
مهاجرت به روسیه و اقامت از طریق ازدواج
یکی از روش‌‌های مهاجرت به روسیه و دریافت سریع شهروندی، از طریق ازدواج است. از مزایای این روش این است که با ازدواج با یک شهروند یا دیپلمات روسی، سقف سالانه‌‌ صدور مجوز اقامت موقت روسیه در مورد شما اعمال نخواهد شد حتی اگر تعداد تعیین شده نیز به اتمام رسیده باشد.
در صورتی که با یک شهروند روسی ازدواج کنید و پس ازدواج نیز حداقل 5 سال در این کشور زندگی به صورت زوج زندگی کرده باشید و در هر سال بیش از 3 ماه به علت مسافرت و غیره بیرون از خاک روسیه نباشید می ‌‌توانید شهروندی روسیه را با ازدواج دریافت کرده و مهاجرت به روسیه بدون هیچ دغدغه و مشکلی داشته باشید. در صورتی که با یک دیپلمات روسی ازدواج کنید زمان انتظار از 5 به 3 سال کاهش پیدا خواهد کرد. ضمنا مدارکی که باید ارائه کنید عبارتند از:
– مدرک ازدواج
– اثبات زندگی مشترک در طی 3 یا 5 سال گذشته
– اثبات عدم خروج از روسیه در هر سال به مدت بیشتر از 3 ماه
– عقد نامه رسمی ثبت شده در روسیه
– کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی
– کپی و اصل پاسپورت

مهاجرت به روسیه و کسب شهروندی آن از طریق ازدواج
هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند
از مهم‌‌ترین فاکتورهایی که فرد برای مهاجرت به روسیه باید در نظر داشته باشد هزینه ‌‌های زندگی در این کشور است تا بتواند طبق این موارد برنامه ریزی دقیق و کاملی انجام دهد چرا که برای افسر مهاجرت خیلی مهم است که مطمئن باشد شما سربار دولت روسیه نخواهید بود و از طریق کار، سرمایه شخصی یا ساپورتر مالی مورد تأیید قابلیت پرداخت هزینه‌‌ ها را خواهید داشت تا به شما اجازه مهاجرت به روسیه را بدهد.
به همین دلیل سازمان مهاجرتی کوچ  در این بخش با ارائه هزینه های زندگی در مهاجرت به روسیه طبق منابع معتبر و آپدیت 2020، سعی دارد تا کار شما را بسیار راحت کند و وقت خود را ساعت ها صرف جستجو و پیدا کردن هزینه های زندگی در روسیه نباشید. توجه داشته باشید که کلیه آمار و ارقام ارائه شده در این قسمت به صورت میانگین هستند و بسته به سبک زندگی افراد می تواند کمتر یا بیشتر باشد.
خورد و خوراک: یکی از هزینه های بسیار مهم در مهاجرت به روسیه خورد و خوراک است که با انتخاب وعده های غذایی بیرون مانند رستوران قطعا هزینه های ماهانه خود را افزایش خواهید داد به عنوان هر سه وعده برای دو نفر در یک رستورانی با سطح متوسط حدود 25 یورو است که می توانید با انتخاب غذای خانگی و تهیه مواد خوراکی به صورت جداگانه این هزینه ها را به شدت کاهش دهید.
به عنوان مثال هزینه خرید هر لیتر شیر 0.7 یورو، هر کیلوگرم برنج حدود 0.8 یورو، هر شانه تخم مرغ 12 تایی حدود 1 یورو، هر کیلوگرم گوشت حدود 6 یورو، هر کیلوگرم سیب و موز حدود 1 یورو، هر کیلوگرم پیاز و سیب زمینی حدود 0.4 یورو است.
حمل و نقل: جابجایی با دستگاه های حمل و نقل عمومی و تهیه بلیط ماهانه قطعا هزینه های زندگی و مهاجرت به روسیه را به شدت کاهش خواهد داد به نحوی که برای خرید آن حدود 25 یورو هزینه خواهید کرد در صورتی که کرایه هر کیلومتر تاکسی حدود 1.2 یورو است.
قبوض: هزینه پرداخت ماهانه قبوض برای یک آپارتمان 85 متری حدود 90 یورو است و برای تهیه اینترنت پر سرعت 60 مگابایت بر ثانیه از نوع ADSL و ترافیک نامحدود حدود 6 یورو در ماه باید پرداخت کنید.
کلاس‌‌ های ورزشی – تفریحی: آن دسته از عزیزانی که پس از مهاجرت به روسیه نیز قصد دارند در کلاس های ورزشی – تفریحی شرکت کنند باید توجه داشته باشند که هزینه عضویت ماهانه حدود 28 یورو در ماه است. تعرفه بلیط سینما نیز برای هر نفر حدود 4 یورو است.
اجاره خانه: کسانی که دوست و آشنایی برای مهاجرت به روسیه ندارند تا هزینه اجاره خانه ندهند باید این مورد را نیز در نظر داشته باشند که هزینه اجاره خانه تک خوابه در مرکز شهرها حدود 304 یورو در ماه و در حومه شهر حدود 215 یورو در ماه خواهد بود که به ترتیب برای یک خانه سه خوابه به ترتیب 550 و 380 یورو در ماه است. البته توجه داشته باشید که سازمان مهاجرتی کوچ توصیه می کند از آنجایی که بخش اعظم هزینه های زندگی در روسیه را خورد و خوراک و اجاره خانه تشکیل می دهند می توانید با درخواست هم خانه ای هزینه ها را نصف کنید.
نکته: هر فرد پس از مهاجرت به روسیه تقریبا در ماه حدود 1030 یورو هزینه می کند که برای یک خانواده 4 نفره حدود 2 هزار یورو است.
نکته: هزینه های اجاره خانه در روسیه حدود 64%، هزینه خورد و خوراک نیز حدود 17% و غذاهای رستورانی نیز حدود 21% بیشتر از ایران است اما قدرت خرید مردم ایران حدود 42% کمتر از مردم روسیه است.
نکته: از بین 84 کشور مورد بررسی در جهان، مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور ارزان‌‌تر از 77% کشورهای یاد شده است. ضمن اینکه هزینه ‌‌های زندگی در روسیه نسبت به 69% کشورهای اروپای شرقی ارزان‌‌تر است.

مهاجرت به روسیه و اطلاع از هزینه های زندگی بسیار ضروری است
بهترین شهرها جهت مهاجرت به روسیه: آپدیت 2020
در این بخش کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ بار دیگر به کمک تجربیات چندین ساله و حرفه ای خود در زمینه اعزام متقاضیان مهاجرت به روسیه و دریافت بازخورد چندین ساله از آنان در مورد زندگی در شهرهای مختلف و همچنین منابع معتبر به معرفی 3 مورد از بهترین شهرهای این کشور جهت زندگی پرداخته اند که هم از لحاظ هزینه کاملا عالی هستند و هم سطح کیفی بالایی برای زندگی کردن دارند. با ما همراه باشید.
1- کراسنودار یا Krasnodar:
یکی از بهترین شهرها جهت مهاجرت به روسیه کراسنودار است که مزایای انتخاب این شهر برای ادامه زندگی می توان به مواردی همچون:
– هزینه های پایین برای زندگی
– امنیت کامل
– اینترنت با سرعت بسیار بالا
– نبود آلودگی
– مردم مسلط به زبان انگلیسی
– سیستم آموزشی قدرتمند
با این حال از معایب این شهر برای مهاجرت به روسیه می توان به سرمای زیاد زمستان، جاده های خطرناک، بیمارستان های نه چندان مجهز و سیگار کشیدن زیاد مردم اشاره کرد.
هزینه ماهانه زندگی در این شهر نیز حدود 1100 یورو برای هر نفر است.
2- سن پترزبورگ یا Saint Petersburg:
یکی از فوق العاده ترین شهرها برای مهاجرت به روسیه که هزینه زندگی ماهانه در آن حدود 1600 یورو است ولی با وجود مزایای گسترده نمی توان از آن دل کند. از جمله مزایای این شهر برای مهاجرت به روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– زندگی ایده‌‌آل از لحاظ هزینه ها و سطح کیفی
– شغل های پردرآمد
– سرگرمی و تفریح بسیار زیاد
– کیفیت هوای مناسب
– تسلط مردم به زبان انگلیسی در حد معقول
– کیفیت آموزشی عالی
– امنیت بسیار زیاد مخصوصا برای زنان
– شهری خانواده دوست
با این حال این شهر نیز برای مهاجرت به روسیه خالی از عیب نیست مثل؛ زمستان‌‌ های بسیار سرد، شلوغ و پرجمعیت مخصوصا بخاطر هجوم توریست ها، جاده های خطرناک و سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد نوشیدنی توسط مردم.
3- شهر کراسنویارسک یا Krasnoyarsk:
سومین شهر لیست ما برای مهاجرت کراسنویارسک است که هزینه های زندگی ماهانه حدود 1800 یورو است. از جمله مزایای این شهر برای مهاجرت به روسیه می توان به موارد زیر اشاره داشت:
– مقرون به صرفه بودن هزینه ها در مقابل حقوق دریافتی زیاد
– امنیت بسیار زیاد
– اینترنت پرسرعت
– گزینه های تفریحی زیاد
– کیفیت آموزشی زیاد
– مردمی که به زبان انگلیسی صحبت می کنند
– کیفیت هوای مناسب
با این حال زمستان های بسیار سرد، جاده های خطرناک و سیگار کشیدن زیاد مردم از معایب این شهر برای است

جمع بندی مطالب
سازمان مهاجرتی کوچ  با سال ها تجربه موفق و هزینه های پایین اعزام متقاضیان مهاجرت به روسیه توانسته به یکی از بهترین مراکز مهاجرتی تبدیل شود که از صفر تا صد مهاجرت به روسیه از طریق روش های قانونی را می توانید به کارشناسان و وکلای مهاجرت این سازمان سپرده یا از مشاوره ها و راهنمایی های آنان در تمام طول پروسه بهره مند شوید. در صورتی که قصد مهاجرت به روسیه دارید می توانید روی سازمان مهاجرتی کوچ حساب ویژه باز کرده و قیمت های ما را مقایسه کنید تا خودتان متوجه تعرفه های پایین تر در مقابل کیفیت خدمات بیشتر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *