مهاجرت به رومانی

مهاجرت به رومانی

مهاجرت به رومانی و آشنایی با آن

مهاجرت به رومانی برای کسانی که با این کشور آشنایی نداشته باشند و یا به مقاصد معمول جهان در کشورهای اروپایی فکر می کنند شاید غیر محتمل باشد اما قطعا وقتی با ویژگی های این کشور و زندگی عالی در این کشور آشنا شوید قطعا به یکی از گزینه های حتمی شما تبدیل خواهد شد. کشوری با زیبایی های فراوان که به آن لقب پاریس کوچک داده اند.

در این مطلب سازمان مهاجرتی تدبیرساز همراه شماست تا ضمن آشنایی شما با این کشور استثنایی و فوق العاده اروپایی شما را با انواع روش های مهاجرت به رومانی به شکل قانونی و اخذ اقامت در این کشور و همچنین هزینه های زندگی و تحصیلی آشنا کند. لذا ابتدا مطلب خود را با معرفی مختصر و مفیدی از کشور رومانی شروع می کنیم چرا که لازمه زندگی و مهاجرت به هر کشوری آشنایی مختصر با آن و سپس مزایا و معایب زندگی در آن کشور است.

رومانی کشوری در جنوب شرقی اروپا که نام آن از کلمه لاتین Romanus به معنی شهروندان امپراطوری روم گرفته شده که به دلیل تحت سلطه بودن این منطقه توسط امپراطوری روم بوده است. در حال حاضر این کشور طبق آپدیت ژانویه 2020 حدود 19 میلیون نفر جمعیت دارد که بُخارست پایتخت آن با 1.8 میلیون نفر بزرگترین شهر آن نیز هست.

واحد پول کشور رومانی لئوی رومانی (Leu به اختصار RON) می باشد. این کشور از سال 2004 به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو و از سال 2007 نیز به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است. زبان رایج این کشور نیز رومانیایی است.

کشور رومانی از شمال با اوکراین، از شمال شرقی با مولداوی، از جنوب با بلغارستان، از جنوب غربی با صربستان و از غرب با مجارستان مرز زمینی دارد و از جنوب شرقی نیز با دریای سیاه مرز دریایی مشترک دارد. نرخ امید به زندگی در این کشور نیز حدود 75 سال است که نشان از سطح بالای کیفیت زندگی در مهاجرت به رومانی است.
از لحاظ مذهبی نیز 81% جمعیت آن را افراد مسیحی از شاخه ارتدوکس تشکیل می دهند و 4.3% نیز کاتولیک هستند و مابقی هم جز اقلیت های دینی محسوب می گردند. از لحاظ آب و هوایی نیز کشوری 4 فصل است و بسته به موقعیت هر شهر تقریبا درجه حرارت و دما نیز متفاوت است که تابستان ها تا 45 درجه و زمستان ها دما به منفی 38 درجه هم می رسد که البته در برخی ایالت ها می توان آب و هوای معتدل نیز پیدا کرد.

مهاجرت به رومانی و زندگی در شهری زیبا
مهم¬ترین مزایا و معایب مهاجرت به رومانی
یکی از مهم ترین اطلاعاتی که قبل از مهاجرت به رومانی باید کسب کرد اطلاع از مزایا و معایب زندگی در این کشور است تا براساس آن بتوان بهترین تصمیم گیری را برای دریافت اقامت و یا شهروندی این کشور و به طور مهاجرت به این کشور اتخاذ کرد. در این بخش به بررسی این موارد پرداخته ایم:
مزایای مهاجرت به رومانی:
– بسیار ارزان: کشور رومانی در مقایسه با کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا بسیار ارزان است و زندگی کردن در این کشور با حداقل سرمایه ممکن امکان پذیر است. همه چیز در این کشور ارزان قیمت و با بالاترین کیفیت ارائه می شود.
– اجاره و خرید خانه: حتی در پرداخت اجاره خانه در بخارست نیز متوجه تفاوت زیاد آن با سایر کشورهای دنیا خواهید شد که چقدر هزینه های اجاره خانه و خرید ملک ارزان تر است که حتی با زندگی در سایر شهرها پایین تر نیز خواهد آمد.
– کاملا امن: امنیت جانی و مالی در کشور رومانی بسیار بالاست لذا با مهاجرت به رومانی نه دزدی و جرایم سنگین مشاهده می کنید و نه بخاطر فساد اداری دزدی مالی سیستمی به گوشتان خواهد رسید و لذا کاملا مناسب زندگی است.
– انگلیسی صحبت کردن: با اینکه زبان رسمی مردم این کشور رومانیایی است اما در مدارس زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تدریس می شود و شما به عنوان یک فرد مهاجر یا مسافری که قصد مهاجرت به رومانی را دارید در ارتباط برقرار کردن به مشکل نخواهید خورد.
– بسیار مهمان نواز: رومانیایی ها به رفتار بسیار خوب و مهربانانه با افراد خارجی و توریست ها و کلیه مهاجرین و افراد غیربومی در دنیا معروف هستند و از این بابت مشکلی در پیدا کردن دوست و برقراری روابط اجتماعی نخواهید داشت.
معایب مهاجرت به رومانی:
– خدمات مشتری ضعیف: فروشندگان و افراد و پرسنل اداری چندان رفتار جالبی ندارند و سیستم بروکراسی پیچیده شما را کلافه خواهد کرد.
– بیمارستان پیشرفته فقط در بخش خصوصی: متأسفانه بیمارستان های دولتی کیفیت چندانی ندارند و تجهیزات قدیمی و بسیار شلوغ هستند اما برای برخی بیماری ها حتما توصیه می شود که به بخش خصوصی مراجعه کنید.
– فرصت شغلی کم و درآمد پایین: فرصت شغلی در کشور رومانی هنوز کم است و درآمد شغلی نیز چندان جالب نیست ضمن اینکه تسلط به زبان رومانیایی هم برای پیدا کردن شغل یک امر ضروری است. لذا مهاجرت به رومانی برای کسب درآمد پولی با ارزش بالاتر و زندگی کم هزینه تر شاید چندان مناسب نباشد چون درآمد شغلی پایین است.
– حمل و نقل ضعیف: سیستم حمل و نقل عمومی در این کشور ضعیف است و مترو هم فقط در بخارست قابل دسترسی است.
با توجه به مطالب گفته شده می توانید ارزیابی کنید که آیا مهاجرت به رومانی برای شما گزینه مناسبی هست یا خیر و لذا چنانچه علاقه مند به این کشور بسیار زیبا و فوق العاده شدید پس ما را در این مقاله هم همراهی کنید. در ادامه سرفصل هایی که بررسی خواهیم کرد عبارتند از:
– مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق تحصیل
– هزینه ¬های تحصیل در مهاجرت به رومانی
– کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در رومانی
– دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به رومانی
– مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ¬های زندگی در مهاجرت به رومانی
– بهترین شهرها جهت مهاجرت به رومانی: آپدیت 2020

مهاجرت به رومانی هم مزایا و معایب خاص خود را دارد
مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق کار
یکی از روش های مهاجرت به رومانی که در بین تمامی کشورها نیز بسیار رایج است، مهاجرت به قصد اشتغال به کار می باشد که خوشبختانه مراحل پیچیده ای ندارد. طبق قوانین کشور رومانی افراد زیر می توانند در صورت پیشنهاد و قرارداد شغلی از طرف کارفرمایی در این کشور پس از دریافت مجوز کار و مجوز اقامت (پس از ورود به رومانی) به کار مشغول شوند:
– کسانی که اقامت دائم دارند
– کسانی که به منظور کسب آموزش حرفه ای یا بهبود و همچنین بهبود دانش زبانی و فرهنگی وارد این کشور شده اند
– کارگران فصلی یا کسانی که اقامت کشور دیگری را دارند اما قانونی و موقتا به رومانی می آیند تا طبق قرارداد متناسب با کمبود نیروی انسانی فصلی در شغل هایی خاص فعالیت کنند
– کسانی که شهروند کشور هم مرز با رومانی هستند و در نواحی مرزی این کشور به کار مشغول می شوند
– کسانی که مهارت و تجربه زیادی در یک یا چند زمینه شغلی دارند یا اصطلاحا نیروی کار ماهر هستند
– کسانی که بین شرکت های خود جابجا می شوند، مثلا شرکتی که در کشور دیگری مستقر است و برای انتقال دانش و خدمات فنی نیروی زبده خود را به نمایندگی این شرکت در رومانی می فرستد یا اصطلاحا ICT Worker
– کسانی که از طرف شرکت خارج از رومانی وارد این کشور می شوند تا از دانش شرکت داخلی رومانی برای نفع بردن شرکت اصلی مشغول به کار می شوند یا اصطلاحا Deployed Worker
– کسانی که توسط یک خانواده به استخدام گرفته می شوند تا مهارت های زبانی و قابلیت های خود را در مراقبت از کودکان و غیره افزایش دهند یا اصطلاحا au pair worker
– مربیان و ورزشکاران معروف
پروسه کلی فرایند دریافت مجوز کار برای مهاجرت به رومانی:
ابتدا در سایت های کشور رومانی سرچ می کنید و رزومه می فرستید تا با یک کارفرما به توافق رسیده و قرارداد ببندید. در این مرحله برای ورود به کشور رومانی هم نیاز به مجوز کار دارید که باید کارفرما برای شما درخواست دهد و هم نیاز به مجوز اقامت و ویزای کاری دارید که پس از دریافت مجوز کار باید اقدام کنید. مجوز اقامت هم تا 7 روز پس از ورود به رومانی وقت دارید که درخواست داده و دریافت کنید.
بنابراین ابتدا کارفرما با اعطای مدارک لازم به بازرسی کل مهاجرت یا IGI و پرداخت هزینه باید حدود 30 روز و در برخی موارد برای اعطای مدارک بیشتر تا 45 روز منتظر پاسخ بماند و در صورتی که واجد شرایط بودن شما محرز شد، 60 روز فرصت دارید تا با مراجعه به کنسولگری یا سفارت رومانی برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید که هزینه آن 120 یورو است و در کل این پروسه شاید2 ماه طول بکشد.
شرایطی که شما را برای دریافت مجوز کار واجد شرایط می کند:
– پوزیشن خالی موجود را شهروندان بومی رومانی یا عضو اتحادیه اروپا و EEA نتوانند پر کنند
– مهارت کاری کافی داشته باشید
– از نظر پزشکی مشکلی نداشته باشید
– سوء سابقه کیفری نداشته باشید
– حقوق دریافتی پیشنهاد شده مطابق با قوانین این کشور باشد
– کارفرمای شما تعهدات انجام نشده ای مثل پرداخت مالیات نداشته باشد
مدارکی که برای دریافت ویزای کار باید جمع آوری کنید:
– مجوز کاری که کارفرما برای شما گرفته
– اثبات مکانی برای اقامت در رومانی مثل رزرو هتل، خانه دوستان یا نامه اجاره و رهن خانه
– دو قطعه عکس جدید
– پاسپورت معتبر
– بیمه پزشکی معتبر به ارزش 30 هزار یورو، نسخه های اصل و کپی
– نامه از اداره پلیس مبنی بر عدم سوء سابقه کیفری
– نامه تمکن مالی کافی
– بلیط پرواز هواپیما
نکات مهم: مجوزهای کاری دریافت شده 1 سال معتبر هستند بجز برای نیروی کار متخصص که 2 سال اعتبار دارند و با توجه به مدت زمان مورد نیاز برای طی شدن پروسه تمدید اعتبار بهتر است حداقل 1 ماه قبل از انقضاء برای تمدید آن اقدام کنید. محلی که باید مراجعه کنید همان اداره IGI است.

اشتغال به کار از پروسه های قانونی و رایج مهاجرت به رومانی
مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق تحصیل
یکی از روش های رایج مهاجرت به رومانی مربوط به کسانی است که قصد ادامه تحصیل دارند که قطعا این شیوه مهاجرتی مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها ورود شما به بازار کار پس از اتمام تحصیل در این کشور یا سایر کشورهای اروپایی است. اما قبل از اینکه به بررسی پروسه اقدام شما برای مهاجرت از طریق تحصیل بپردازیم ابتدا به مزایای تحصیل در رومانی اشاره می کنیم:
– عضویت در اتحادیه اروپا و EEA
– کیفیت بالای آموزش عالی: دانشگاه های این کشور همیشه مدارک قابل قبولی و معتبری در سطح دنیا به فارغ التحصیلان خود اعطا می کنند ضمن اینکه از آخرین متدها و تجهیزات روز آموزشی دنیا نیز استفاده می گردد
– شهریه تحصیلی و زندگی پایین: همانطور که گفتیم هزینه های زندگی در رومانی یکی از پایین ترین مقادیر هزینه در بین سایر کشورهای اروپایی است
– دانشگاه های متنوع و دوره های گسترده: در رومانی بیش از 70 دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد و حتی اگر زبان رومانیایی هم بلد نباشید، 1 سال اضافه تر قبل از ورود به دانشگاه دوره کسب مهارت زبان رومانیایی برای شما برگزار خواهد شد
– تنوع فرهنگی بالا: به دلیل درخواست از سراسر دنیا جهت مهاجرت به رومانی و ادامه تحصیل با فرهنگ ها و ملیت های مختلف دنیا آشنا می شوید که فرصت خوبی برای گسترش روابط اجتماعی و بین المللی است
– فرصت شغلی عالی: با تحصیل در رومانی نه تنها فرصت های شغلی خوبی متناسب با رشته تحصیلی خود خواهید داشت بلکه در سایر کشورهای اروپایی نیز شانس خوبی دارید.
اکنون که با مزایای مهاجرت به رومانی به قصد تحصیل آشنا شدید به پروسه اقدام خود جهت دریافت ویزای دانشجویی و مجوز اقامت موقت می پردازیم.
ابتدا شما باید از دانشگاه مدنظر خود در رومانی نامه پذیرش یا Letter of Acceptance (LoC) دریافت کنید پس از دریافت این نامه باید به کنسولگری یا سفارت رومانی در کشور خود یا نزدیک ترین مورد به محل زندگی مراجعه کنید که پس از ارائه مدارک لازم پروسه بررسی و تأیید آن بسته به شرایط کلی و ملیت شما ممکن است بین 2 روز تا 2 ماه طول بکشد.
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای بلند مدت دانشجویی (تیپ D برای دوره تحصیلی بیشتر از 90 روز) یا کوتاه مدت (تیپ C برای دوره تحصیلی کمتر از 90 روز):
– نامه پذیرش از دانشگاه و وزارت آموزش کشور رومانی
– اثبات پرداخت شهریه 1 سال اول و اگر به دلیل بورسیه یا فاند معاف از شهریه هستید باید مدرک آن را ارائه کنید
– اثبات تمکن مالی کافی حداقل 2500 یورو در حساب شخصی
– عدم سوء سابقه کیفری
– بیمه پزشکی معتبر برای کل مدت اقامت به ارزش حدودی 30 هزار یورو
– در صورت سن کمتر از 18 سال نامه رضایت پدر و مادر یا قیم قانونی
– رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک معادل 120 یورو
مدارک مورد نیاز برای عبور از گیت بازرسی ورود به رومانی:
– پاسپورت و ویزای معتبر
– کپی نامه پذیرش دانشگاه
– اثبات وجود حداقل 2500 یورو در حساب شخصی برای امرار معاش
پس از ورود به رومانی و انجام مراحل نهایی در دانشگاه، باید مجوز اقامت موقت (TR) بگیرید که مهلت اعتبار آن 1 ساله است و هر سال توصیه می شود که 1 ماه قبل از انقضاء برای تمدید آن اقدام کنید که هزینه آن 120 یورو است. مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز اقامت موقت عبارتند از:
– نامه پذیرش از اداره مهاجرت
– پرداخت شهریه صادر شده توسط دانشگاه (adeverinta) و در صورت معاف شدن از پرداخت نامه تأیید کننده باید ارائه گردد
– کپی نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
– نامه پزشکی مبنی بر عدم ابتلا به بیماری های خاص
– قرارداد اجاره یا رهن خانه و یا اسکان در منزل خویشاوندان یا دوستان
– نامه تمکن مالی از بانک
– رسید پرداخت بانکی برای صدور مجوز اقامت معادل 50 یورو و 1 یورو نیز بابت ثبت درخواست

مهاجرت به رومانی و ادامه تحصیل در این کشور
هزینه¬ های تحصیلی در مهاجرت به رومانی
در مطالب قبلی عنوان کردیم که مهاجرت به رومانی به قصد ادامه تحصیل یکی از بهترین گزینه هاست که در کنار مزایای گسترده تحصیل در این کشور و اعتبار مدارک صادر شده و شهریه های ارزان انتخابی هوشمندانه هم خواهد بود. با این حال برای برنامه ریزی دقیقتر و داشتن اطلاعاتی کامل در این مطلب به بررسی هزینه های تحصیلی در رومانی پرداخته ایم.
طبیعتا هزینه های تحصیلی بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است که برای رومانی نیز به همین شکل بوده و شهریه های تحصیلی (یورو در سال) در مقاطع به شرح زیر است:
– تحصیل رشته های زبان در لیسانس بین 2000 تا 2700 یورو و برای مقطع فوق لیسانس و دکتری نیز به همین ترتیب است
– رشته های فنی، کشاورزی، علوم پایه، ریاضی و ورزش در مقطع لیسانس بین 2400 تا 2700 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 2610 تا 2900 یورو
– رشته معماری در مقطع لیسانس بین 3100 تا 3500 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 3300 تا 3700 یورو
– رشته مطالعات اجتماعی، روانشناسی و اقتصاد در مقطع لیسانس بین 2000 تا 2200 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 2100 تا 2400 یورو
– رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامداری در مقطع لیسانس بین 3200 تا 5000 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 3800 تا 7000 یورو
– رشته های موسیقی و هنر در مقطع لیسانس بین 3700 تا 4200 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 3900 تا 4400 یورو
– رشته تئاتر در مقطع لیسانس بین 6700 تا 7500 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 6900 تا 7700 یورو
– رشته بازیگری و فیلم سازی در مقطع لیسانس بین 8500 تا 9500 یورو و در مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 8700 تا 9700 یورو
ضمنا در کنار این موارد هزینه های زندگی نیز هستند که در بخش مربوطه بررسی خواهیم کرد.
در سال 2020 طبق نظام رتبه بندی QS دو دانشگاه کشور رومانی به عنوان دانشگاه های برتر این کشور با رتبه مشترک 801 اعلام شدند که این دو دانشگاه؛ دانشگاه بخارست (University of Bucharest) و دانشگاه بیبز یا بابِز بولیای (Babes-Bolyai University) هستند.
همچنین برای مهاجرت به رومانی بد نیست با دانشگاه های ارزان این کشور نیز آشنا شوید تا تحصیلی راحتتر از لحاظ هزینه ها داشته باشید که البته دقت کنید این دانشگاه ها کیفیت پایینی ندارند بلکه از سیاست کمک به دانشجویان بین المللی مخصوصا شهروندان کشورهای در حال توسعه پیروی می کنند.
در این لیست حتی نام دانشگاه بخارست و بیبز – بولیای را مشاهده می کنیم که به ترتیب و به طور میانگین شهریه ای حدود 2400 یورو در سال و 5500 یورو در سال از دانشجویان دریافت می کنند. البته دانشگاه الکساندر یوآن کوزا نیز در این لیست است که میانگین شهریه سالانه آن 2000 یورو است که انتخاب این دانشگاه ها پس از مهاجرت به رومانی نیز اقدام هوشمندانه ای است.
کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در رومانی:
پس از مهاجرت به رومانی به قصد ادامه تحصیل یکی از رایج ترین کارهایی که دانشجویان انجام می دهند پیدا کردن کار پاره وقت در حین تحصیل است تا بتوانند بخشی از هزینه های تحصیلی خود را جبران کنند. اگر برنامه شما شلوغ باشد می توانید در روز 4 ساعت کار کنید و نیازی هم به دریافت ویزای کار نخواهید داشت که خبر بسیار خوبی است.
اما اگر به هر دلیلی قصد داشته باشید بیشتر از روزی 4 ساعت کار کنید حتما باید با نامه تأیید دانشگاه مبنی بر دانشجو بودن شما، پاسپورت و مجوز اقامت معتبر به همراه فرم قرارداد کاری ابتدا مجوز کار دریافت کنید. توجه داشته باشید که اگر در کشور رومانی هفته ای 20 ساعت کار کنید ماهی حدود 93 تا 155 یورو درآمد خواهید داشت که عدد خوبی به نظر می رسد.
برخی از شغل هایی که می توانید در حین تحصیل در رومانی انجام دهید عبارتند از:
– مراکز تماس شرکت های مختلف که نیاز به تسلط در یکی از زبان های فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی یا آلمانی است
– دوره های کارورزی مرتبط با رشته تحصیلی
– دستیار استاد در کلاس های درس یا آزمایشگاه
– سالن دار بخش کافه تریا
– کتابداری در کتابخانه
– شرکت در سازمان های NGO و فعالیت داوطلبانه
– فرصت های شغلی بیرون از دانشگاه
پس از فارغ التحصیلی نیز اکثر دانشجویان قبل از اتمام تاریخ اعتبار مجوز اقامت موقت خود سعی در پیدا کردن شغلی مناسب هستند تا با کسب قرارداد کاری و دریافت مجوز کار، مجوز اقامت خود را تمدید کنند. معمولا در زمینه های مهندسی نرم افزار، مهندسی هوافضا، مهندسی شهری، مهندسی محیط زیست و مهندسی زیست پزشکی فرصت های شغلی بسیار خوبی در رومانی پس از فارغ التحصیلی وجود دارد.
ضمنا بهترین شهرهای کشور رومانی برای پیدا کردن شغلی مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی و همچنین درآمد خوب، بخارست، کلوژ (Cluj)، لاسی (Lasi) و تیمیشوارا (Timişoara) هستند.
دریافت فاند و بورسیه¬ تحصیلی پس از مهاجرت به رومانی:
با وجود هزینه های تحصیلی پایین و کاملا مقرون به صرفه در مهاجرت به رومانی، بورسیه و فاندهای تحصیلی متعددی نیز وجود دارند که هر سال به دانشجویان بین المللی فارغ از هر نوع ملیتی اعطا می گردد که مهم ترین آنها عبارتند از:
– Benjamin A. Gilman: این نوع بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که سطح درآمد خانواده آنها به عنوان ساپورتر پایین بوده یا بر اثر به وجود آمدن مشکلاتی در پرداخت شهریه و هزینه های زندگی و تحصیلی به مشکل خورده باشند. این افراد ضمن اینکه باید از لحاظ تحصیلی وضعیت خوبی داشته باشند باید نمره خوبی نیز در رقابتی که برگزار می گردد کسب کنند تا واجد شرایط شمرده شوند. معمولا بسته به شرایط به صدها دانشجو تا سقف 5 هزار دلار هر ترم پرداخت می گردد و برخی نیز معاف از پرداخت شهریه خواهند شد.
– Erasmus Mundus: بورسیه تحصیلی بسیار معروف در سراسر اروپاست که هر سال به دانشجویان مقاطع مختلف از لیسانس تا دکتری اعطا می گردد که بسته به کشور و دانشگاه محل تحصیل مقدار آن متفاوت است و برای دریافت باید در سایت مربوطه ثبت نام کنید.

مهاجرت به رومانی برای ادامه تحصیل با شهریه های پایین و مقرون به صرفه

مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های راحت و با پروسه ای ساده برای مهاجرت به رومانی و اخذ شهروندی در نصف زمان تعیین شده طبق قوانین این کشور، سرمایه گذاری و اشتغال زایی در این کشور است. شهروندی کشور رومانی برای آن دسته از کسانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور به میزان حداقل 1 میلیون یورو داشته باشند امکان پذیر می باشد. برای اینکه اقامت موقت پس از مهاجرت به رومانی به قصد سرمایه گذاری دریافت کنید باید:
– یا 100 هزار یورو سرمایه گذاری کرده و حداقل 10 شغل جدید در یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) ایجاد کنید
– یا اینکه 150 هزار یورو سرمایه گذاری کرده و حداقل 15 شغل جدید در یک شرکت سهامی ایجاد کنید
اما کسانی که به میزان 1 میلیون یورو سرمایه گذاری کرده باشند یا اینکه 100 شغل جدید ایجاد کرده باشند و 5 سال مداوم در رومانی زندگی کرده اند و همچنین حداقل درآمد آنها مطابق با قوانین این کشور باشد در کنار شرایط زیر می توانند اقامت دائم رومانی را کسب کنند:
– بیمه سلامت معتبر
– مکانی برای اقامت داشته باشد
– به زبان رومانیایی مسلط باشد
– عدم سوء سابقه کیفری در این 5 سال داشته باشد.

اثبات سرمایه گذاری هم از طریق گواهی واریزی و همچنین شماره ثبت تجاری و پرداخت مالیات کسب و کار امکان پذیر است. توجه داشته باشید که پس از دریافت اقامت دائم هم نباید بیش از 12 ماه پیاپی خارج از کشور رومانی زندگی کنید.
در حالت عادی نیز دریافت شهروندی پس از مهاجرت به رومانی پس از 8 سال اقامت پیاپی یا پشت سر هم و بدون خروج از کشور اعطا می گردد اما افراد سرمایه گذاری که حداقل 1 میلیون یورو سپرده گذاشته باشند یا 100 شغل ایجاد کرده باشند می توانند ظرف مدت 4 سال شهروندی کشور رومانی را دریافت کنند. البته اگر در طی این مدت بیش از 6 ماه در سال خارج از کشور رومانی بوده باشید، کل سال مذکور جزء اقامت شما در این کشور محاسبه نخواهد شد.
البته برای کسب شهروندی رومانی باید علاوه بر شرایط گفته شده برای افراد سرمایه گذار موارد زیر نیز صادق باشند:

– به عنوان شهروند خوب معرفی شده باشند و سوء سابقه کیفری نداشته باشند
– حضوری فعال و پرتلاش داشته باشند که از طریق فعالیت کاری قابل اثبات است
– درآمد کافی داشته باشند
– به زبان رومانیایی مسلط باشند
– مالیات را بدون تأخیر پرداخت کرده باشند

مهاجرت به رومانی و کسب شهروندی از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق تولد

مهاجرت به رومانی و دریافت شهروندی از طریق تولد شیوه ای است که افراد وقتی از آن اطلاع پیدا می کنند به دنبال شهروندی این کشور می روند و یا اینکه برخی افراد سؤال می کنند که آیا با مهاجرت به رومانی و تولد فرزند خود در این کشور، شهروندی رومانی اعطا می گردد و اینکه کلا در مورد تولد چه قوانینی حاکم است؟

کشور رومانی برای اعطای شهروندی از طریق تولد بر هر دو اصل خون و خاک عمل می کند. طبق اصل خون اگر کودکی از پدر یا مادر رومانیایی متولد شود شهروندی این کشور را دریافت خواهد کرد. و یا اگر فرزند کمتر از سن 14 توسط پدر یا مادر رومانیایی به فرزندی قبول شود می تواند شهروندی این کشور را دریافت کند و اگر بالای سن 14 باشد باید کودک نیز راضی به دریافت شهروندی این کشور باشد.
مهاجرت به رومانی برای دریافت شهروندی این کشور برای کودک شامل اصل خاک نیز می شود یعنی اگر والدینی کودک خود را در رومانی به دنیا بیاورند و در این کشور نیز زندگی کنند، کودک شهروندی این کشور را دریافت می کند.

مهاجرت به رومانی و اخذ شهروندی از طریق تولد
مهاجرت به رومانی و اقامت از طریق ازدواج
یکی از دلایل مهاجرت به رومانی توسط افراد ازدواج با شهروند این کشور و کسب تابعیت رومانی است چرا که از طریق ازدواج با یک شهروند رومانیایی بجای اینکه 8 سال اقامت نیاز داشته باشید با 5 سال اقامت در این کشور می توانید درخواست دهید و لذا روش سریعتری محسوب می شود.
البته فقط همین عامل تعیین کننده نیست و اگر شما با یک زن رومانیایی ازدواج کرده باشید باید ثابت کنید که توان پرداخت هزینه های زندگی را دارید، مکانی برای اقامت در اختیار دارید، سوء سابقه کیفری نداشته و مالیات خود را نیز پرداخت کرده اید.
ضمنا در طی این 5 سال باید کاملا نسبت به زبان رومانیایی تسلط پیدا کرده باشید و کاملا با همسر خود در این کشور زندگی کرده باشید که از طریق سفرهای مشترک، استشهاد محلی و غیره قابل اثبات است.

بعد از گذشت 5 سال می توانید با در دست داشتن مدارک گفته شده و ترجمه آنها به زبان رومانیایی و مراجعه به سفارت یا کنسولگری به همراه مدرک عقدنامه یا ازدواج و پاسپورت و مجوز اقامت معتبر درخواست شهروندی این کشور را ثبت کنید. البته در نظر داشته باشید که سازمان مهاجرتی تدبیرساز در این مسائل راهنمای شماست تا با پروسه مهاجرت به رومانی و اخذ شهروندی از طریق ازدواج آشنا شوید و لذا روش های غیر قانونی یا خارج از حیطه کاری مانند انتخاب زوج صورت نمی‌گیرد.

مهاجرت به رومانی و کسب شهروندی از طریق ازدواج

هزینه¬ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به رومانی را دارند
در مهاجرت به رومانی بسیار مهم است که از هزینه های زندگی نیز مطلع باشید و با اینکه کلیه هزینه ها اعم از تحصیلی که صحبت کردیم و زندگی که در این بخش به آن خواهیم پرداخت، ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی و حتی ایران است اما بدون داشتن برنامه ای مشخص و بدون اطلاع از میزان دقیق هزینه ها در هر مورد قطعا مشکلاتی را درست خواهد کرد.
لذا در این بخش قصد داریم هزینه های زندگی پس از مهاجرت به رومانی را با یکدیگر بررسی کنیم که تمامی هزینه های گفته شده به صورت میانگین خواهند بود و براساس سبک زندگی شما بیشتر یا کمتر خواهد شد. ضمنا این اطلاعات آپدیت جولای 2020 هستند و از منابع معتبر دنیا و تجربه کسانی که از طریق سازمان مهاجرتی تدبیرساز اعزام شده اند کمک گرفته شده تا کاملا موثق باشند.
خورد و خوراک: هزینه های خورد و خوراک در رستوران قطعا بالاتر از هزینه پخت غذای خانگی است به عنوان مثال هزینه سفارش غذا در یک رستوران سطح متوسط برای دو نفر و برای هر سه وعده حدود 28 یورو است و برای هر فرد در یک رستوران ارزان قیمت نیز بابت هر وعده حدود 5 یورو است.
اما در صورتی که مواد غذایی تهیه کنید تا به صورت خانگی غذا بپزید؛ هزینه خرید هر لیتر شیر حدود 1 یورو، هر کیلوگرم برنج حدود 1 یورو، هر شانه تخم مرغ 12 تایی حدود 2 یورو، هر کیلوگرم پنیر محلی حدود 5 یورو، هر کیلوگرم گوشت حدود 6.3 یورو، هر کیلوگرم موز حدود 1.1 یورو و هر کیلوگرم سیب نیز حدود 0.8 یورو است. ضمنا برای خرید هر کیلوگرم سیب زمینی و پیاز نیز باید حدود 0.5 یورو پرداخت کنید.
حمل و نقل: پس از مهاجرت به رومانی هزینه حمل و نقل نیز خواهید داشت که می توانید با پرداخت ماهانه 15 یورو بلیط ماهانه رفت و آمد و استفاده از حمل و نقل عمومی را خریداری کنید. در مقابل اگر از خطوط تاکسی استفاده کنید تعرفه هر کیلومتر حدود 0.5 یورو خواهد بود که قطعا هزینه های شما را افزایش خواهد داد.
قبوض: هزینه ماهانه پرداخت قبوض برای یک آپارتمان 85 متری حدود 96 یورو است و برای اجاره اینترنت ماهانه با سرعت 60 مگابایت بر ثانیه از نوع ADSL با ترافیک نامحدود باید حدود 7.6 یورو پرداخت کرد.
ورزش و تفریح: اگر از دسته افرادی هستید که به ورزش و کلاس های آن علاقه زیادی دارید پس از مهاجرت به رومانی باید هزینه های عضویت ماهانه در باشگاه ها را نیز در نظر داشته باشید که حدود 28 یورو است. تعرفه خرید هر بلیط سینما نیز حدود 5 یورو است.
اجاره: هزینه اجاره خانه مهمترین هزینه پس از مهاجرت به رومانی است. برای اجاره ماهانه یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر باید 300 یورو بپردازید که در حومه شهر حدود 219 یورو در ماه است. در حالی که برای یک آپارتمان سه خوابه به ترتیب باید 515 و 371 یورو پرداخت کنید.
نکته: هزینه زندگی ماهانه پس از مهاجرت به رومانی برای هر شخص حدود 860 یورو است و برای یک خانواده 4 نفره حدود 1900 یورو می باشد. لذا هزینه های زندگی در رومانی نسبت به 80% کل کشورهای دنیا ارزانتر است و سومین کشور ارزان اروپای شرقی است.
نکته: هزینه خورد و خوراک در ایران نسبت به رومانی 4.7% بیشتر است، هزینه های اجاره خانه و خرید مواد غذایی نیز به ترتیب 62.6% و 4.7% بیشتر است و در کل نیز توان خرید مردم ایران نسبت به رومانی 55% کمتر است.

مهاجرت به رومانی و اطلاع از هزینه های زندگی بسیار مهم است
بهترین شهرها جهت مهاجرت به رومانی: آپدیت 2020
به عنوان آخرین بخش، سازمان مهاجرتی تدبیرساز قصد دارد تا به معرفی بهترین شهرها جهت مهاجرت به رومانی بپردازد که در مجموع هم شهرهای ارزان قیمتی هستند و هم کیفیت بالایی برای زندگی دارند و طبق تجربه کسانی که از طریق ما به رومانی اعزام شده اند و هم آمارهای رسمی گزینه های فوق العاده ای محسوب می شوند.
1- شهر براشوو یا Brașov: هزینه زندگی ماهانه در این شهر حدود 911 یورو است. از مزایای زندگی در این شهر پس از مهاجرت به رومانی می توان به امنیت کامل، اینترنت بسیار پرسرعت، آب و هوای مناسب، خلوت بودن شهر، روابط خوب با مهاجرین، راه اندازی راحت کسب و کار، کیفیت بالای آموزشی، جاده های امن، انگلیسی صحبت کردن افراد و خانواده دوست بودن آنها اشاره کرد. اما معایبی مثل کیفیت نه چندان خوب بیمارستان ها و سیگار کشیدن زیاد مردم هم دارد.
2- شهر تیمیشوارا یا Timişoara: هزینه زندگی ماهانه تقریبا 700 یورو است. از مزایای انتخاب این شهر برای مهاجرت به رومانی می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، سرگرمی های زیاد، کیفیت خوب هوا، خلوت بودن شهر، روابط خوب ساکنین با مهاجران، کیفیت بالای آموزشی، بیمارستان های با کیفیت، جاده های امن و انگلیسی صحبت کردن افراد اشاره کرد. از معایب آن می توان به رطوبت هوا در تابستان و سرمای زیاد در زمستان، زیاد سیگار کشیدن مردم و نه چندان خانواده دوست بودن مردم محلی اشاره کرد.
3- شهر پلویِشتی (در سایت های داخلی به اشتباه پلویِستی) یا Ploieşti: هزینه های زندگی در این شهر حدود 600 یورو در ماه است. از مزایای مهاجرت به رومانی و انتخاب این شهر برای زندگی می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، آلوده نبودن هوا، خلوت بودن شهر، راه اندازی کسب و کار با پروسه ای بسیار راحت، کیفیت بالای سیستم آموزشی، جاده های امن و انگلیسی صحبت کردن افراد اشاره کرد. البته کیفیت نه چندان خوب بیمارستان ها و سیگار کشیدن زیاد مردم نیز از معایب زندگی در این شهر است.

مهاجرت به رومانی و انتخاب شهرهای برگزیده از دیدگاه مهاجرین برای زندگی

جمع بندی مطالب

در این مطلب تلاش کردیم تا به کلیه روندهای مهاجرتی و کسب تابعیت یا شهروندی کشور رومانی را به دقت برای شما عزیزان توضیح دهیم. مهاجرت به رومانی از بسیاری جهات مخصوصا هزینه های مالی بسیار گزینه مناسبی است و می توانید در تمامی روش های مهاجرتی قانونی روی کمک ما حساب باز کنید.
کافیست با مشاورین بخش مهاجرت ما تماس بگیرید تا پس از ارائه مشاوره رایگان و سپس مراجعه حضوری و صحبت با وکلای مهاجرت کلیه روند اعزام شما در اسرع وقت و با هزینه بسیار مناسب پیگیری شود. در هر مورد و هر زمان آماده خدمات رسانی به شما متقاضیان محترم هستیم.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *