مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس و آشنایی با آن

مهاجرت به سوئیس از جمله گزینه‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی در بین متقاضیانی است که تمایل دارند زندگی آرام و بسیار امن را در کنار سایر مواردی که ذکر خواهیم کرد تجربه کنند و برای این کار نیز گزینه های مهاجرت قانونی متعددی وجود دارند.

اما قبل از اینکه به بررسی مهاجرت به سوئیس به شکل قانونی و از طریق روش های گوناگون بپردازیم، به اطلاعات عمومی و کلی در مورد این کشور اشاره خواهیم داشت و سپس به مزایا و معایب مهاجرت به این کشور می پردازیم. با سازمان مهاجرتی تدبیرساز همراه باشید.

کشور سوئیس با پایتخت بِرن (Bern) و جمعیتی حدود 8 میلیون نفر است که به دلیل هم مرز بودن با کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان زبان های این کشورها نیز در سوئیس رایج است. واحد پول فرانک سوئیس و در اروپای مرکزی واقع است.
کشور سوئیس از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین و از جنوب نیز با ایتالیا هم مرز است از لحاظ دین و مذهب نیز حدود 66% مردم، مسیحی هستند (شاخ های کاتولیک و پروتستان) و 4.9% نیز مسلمان، 21.4% نیز هیچ دینی ندارند و بقیه اقلیت های دینی هستند. نرخ امید به زندگی نیز در کشور سوئیس حدود 84 سال است که بیشترین میزان در کل دنیا محسوب می شود که نشان از سطح بالای کیفیت زندگی برای مهاجرت به سوئیس است.
64.9% مردم نیز به زبان آلمانی صحبت می کنند که به همراه زبان فرانسوی 22.6% و ایتالیایی 8.3% زبان های رسمی کشور سوئیس محسوب می شوند. آب و هوای کشور سوئیس نیز فوق العاده است و در تابستان ها معمولا دما بین 18 تا 28 درجه و در زمستان ها نیز معمولا دما بین منفی 2 تا 7 درجه است.
نکته: کشور سوئیس عضو اتحادیه اروپا و EEA نیست.

مهاجرت به سوئیس، یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی
مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به سوئیس
همانطور که گفته بودیم قبل از بررسی روش های قانونی مهاجرت به سوئیس قصد داریم تا به مزایا و معایب زندگی در این کشور چه به صورت موقت و چه به شکل دائمی بپردازیم تا بتوانید تصمیم هوشمندانه تر و دقیقتری بگیرید چرا که صرفا ویژگی های مثبت آب و هوایی و غیره دلیل بر مقصدی بی نظیر نخواهد بود.
در این موارد از تجربه زندگی کسانی که از طریق سازمان مهاجرتی تدبیرساز مهاجرت داشته اند و همینطور منابع معتبر دنیا کمک گرفته ایم و مجموعه ای از مزایا و معایب را به شکلی کاملا دقیق جمع آوری کرده ایم که در ادامه مطالعه می فرمایید.
مزایای مهاجرت به سوئیس:
• خانه هایی کاملا استاندارد: خانه ها در سوئیس اکثرا طبق استانداردهای مدرن ساخته شده اند و در اکثر آپارتمان ها فضای مناسب برای پارکینگ وجود داشته و تقریبا همه چیزی در نزدیکی خانه شماست.
• تفریحات زیاد: کشوری خانواده دوست و پر از تفریحات ورزشی، تفریحی متعدد که هیچ گاه محیط شهر و زندگی در این کشور کسل کننده نخواهد شد.
• کیفیت آموزشی بالا: علاوه بر تنوع زیاد دانشگاه، کالج، مؤسسات آموزشی و مدارس در این کشور، سطح کیفی نیز بسیار بالاست و مدارک صادر شده کاملا در همه جای دنیا معتبر هستند.
• نرخ پایین بیکاری: تقریبا یکی از دلایل اصلی مهاجرت به سوئیس برای کار است و از این حیث تقریبا از همه جای دنیا نیروی کار وجود دارد و حقوق و مزایای عالی هم داده می شود.
• کیفیت بهداشتی بالا و مقرون به صرفه: نه تنها کیفیت سیستم بهداشتی سوئیس بالا بوده و به آخرین تجهیزات و تکنولوژی های پزشکی مجهز هستند بلکه هزینه های خدمات درمان نیز مقرون به صرفه است.
معایب مهاجرت به سوئیس:
• قوانین سختگیرانه و هزینه های بالای اجاره نشینی: بازار رهن و اجاره در سوئیس بسیار رقابتی و پرهزینه است و تقریبا خانه ای که تا حد زیادی با معیارهای شما مطابقت داشته باشد سخت پیدا خواهد شد.
• رفتار تبعیضی با مهاجرین و تعطیلی یکشنبه ها: دوست شدن با مهاجرین از سراسر دنیا در سوئیس راحت است اما برای دوست شدن با مردم محلی کار بسیار سختی خواهید داشت مخصوصا که به زبان رایج ایالتی که در آن زندگی می کنید تسلط نداشته باشید. ضمنا هر کاری دارید باید تا قبل از یکشنبه انجام دهید چون تقریبا هر جایی بجز پمپ بنزین ها و فروشگاه های کوچک در ایستگاه های قطار تعطیل هستند.
• محدودیت فرصت شغلی: برای مهاجرین مخصوصا کسانی که زبان آلمانی یا فرانسوی بلد نباشند فرصت های شغلی بسیار کمی وجود دارد.

اکنون طبق مواردی که گفته شد برای مهاجرت به این کشور می توانید تصمیم بهتری بگیرید و چنانچه نظر شما مثبت است با ما همراه باشید تا سر فصل هایی که در این مطلب بررسی خواهیم کرد را مرور کرده و سپس به سراغ روش های مهاجرت قانونی به سوئیس بپردازیم.
– مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق تحصیل
– هزینه ‌‌های تحصیل در مهاجرت به سوئیس
– کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در سوئیس
– دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به سوئیس
– مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی در مهاجرت به سوئیس
– بهترین شهرها جهت مهاجرت به سوئیس: آپدیت 2020

مهاجرت به سوئیس چالش های خاص خود را دارد
مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق کار
یکی از محبوب ترین شیوه های مهاجرتی به سوئیس از طریق کار است که شما عزیزان باید برای این منظور مجوز کار و اقامت موقت مربوطه را کسب کنید. و اهمیتی هم ندارد که طرف قرارداد شما یک شرکت سوئیسی است یا بین المللی و یا بابت آن حقوقی دریافت می کنید یا خیر در هر صورت باید این دو مجوز را دریافت کنید.
لذا پس از اینکه شغل مناسب پیدا کردید، کارفرما برای شما مجوز کار درخواست می دهد و شما نیز برای ویزای ورود به کشو سوئیس باید درخواست دهید تا همزمان بتوانید در سوئیس کار کرده و اقامت داشته باشید. درخواست کارفرما به اداره خدمات اشتغال ایالت محلی ارسال می گردد که پس از تأیید اولیه برای FOM یا اداره فدرال مهاجرت ارسال خواهد شد و برای تأیید مجوز کار شما فاکتورهایی مثل مهارت زبانی، سن و توانایی ارتباط مؤثر و تجربه کافی را لحاظ می کنند لذا باید نیروی کار ماهر باشید.
مدارکی که معمولا نیاز دارید به شرح زیر هستند اما بسته به نوع ایالت می تواند فرق کند:
– کپی پاسپورت و صفحه داده های travel ID
– کپی از تبلیغات شغلی به صورت چاپی یا آنلاین (چون نباید نیروی کار بومی مناسب برای آن پیدا شود)
– CV
– کپی از صلاحیت های آموزشی و تحصیلی مثل مدرک دیپلم و غیره که باید به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشند
– جزئیاتی از سابقه کار و تحصیل
همزمان نیز شما باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. اگر درخواست کارفرما تأیید گردد اداره FOM به کنسولگری یا سفارت اطلاع می دهد تا برای شما ویزا صادر شود.
وقتی وارد سوئیس می شوید 14 روز وقت دارید تا از طریق اداره مهاجرت ایالت محلی در اداره ثبت افراد مقیم ثبت نام کرده و بسته به شرایط یکی از دو نوع مجوز اقامت L یا B را دریافت کنید.
مجوز اقامت L برای کار در سوئیس: معمولا مدت زمان اعتبار آن حداکثر 1 ساله است که براساس شرایط قرارداد کاری است و بجز مواردی خاص به هیچ وجه امکان تمدید آن وجود ندارد.
مجوز اقامت B برای کار در سوئیس: این مجوز هم 1 ساله است اما قابل تمدید است تا زمانی که قرارداد کاری شما معتبر باشد. مخصوص همان ایالت محل زندگی و همان کارفرما صادر می شوند و در صورت نیاز به تغییر باید دوباره مجوز بگیرید.
معمولا نیز بسته به شرایط بررسی درخواست و صدور ویزا حدود 3 هفته طول می کشد و هزینه آن نیز 100 فرانک سوئیس یا حدود 106 دلار است.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار، از شیوه های محبوب مهاجرین
مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق تحصیل
شاید یکی از محبوب ترین شیوه های مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل باشد که هر سال دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت می کنند تا همه یا بخشی از دوران تحصیل خود را در این کشور بگذرانند. در این بخش ابتدا به مزایا و یا علت هایی که کشور سوئیس را به گزینه ای عالی برای ادامه تحصیل تبدیل کرده با یکدیگر بررسی می کنیم و سپس به پروسه اخذ پذیرش با ویزای تحصیلی می پردازیم.
مزایای تحصیل در سوئیس:
1- دانشگاه هایی عالی: کشور سوئیس همیشه دانشگاه هایی با رتبه برتر در دنیا داشته که تحصیل در آنها قطعا نقطه عطفی در زندگی تحصیلی افراد است. دانشگاه هایی مثل ETH زوریخ و EPFL از این دسته هستند. البته کلیه مدارک دانشگاه های این کشور در دنیا معتبر هستند.
2- شهریه تحصیلی مناسب: شهریه تحصیلی در سوئیس در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی مناسب است که در مقایسه با کیفیت سیستم آموزشی عالی است.
3- نرخ اشتغال به کار: سوئیس به داشتن شرکت های بین المللی متعدد و حقوق و مزایای عالی در دنیا معروف است و اگر بتوانید خود را به عنوان نیروی کار ماهر ثابت کنید پس از تحصیل امکان پیدا کردن گزینه کاری بسیار مناسب بالاست.
4- کیفیت زندگی: قطعا تحصیل در یک کشور یک نوع فرم زندگی در آن محسوب می شود و لذا مهم است که از زندگی کردن در یک کشور خارجی لذت ببرید. سوئیس کیفیت زندگی عالی دارد، ایمنی بسیار زیاد است، یکی از شهرهای خوشحال و شاد دنیاست، سیستم حمل و نقل عالی و غیره همگی سبب شده اند سوئیس از بهترین گزینه های پیش روی مهاجرین باشد.
اکنون به بررسی پروسه دریافت ویزای تحصیلی برای سوئیس می پردازیم. با ما همراه باشید.
اولین مرحله برای دریافت ویزای دانشجویی کشور سوئیس این است که از دانشگاه مدنظر خود پذیرش بگیرید. با توجه به اینکه برای ورود به کشور سوئیس نیاز به دریافت ویزا دارید بسته به میزان اقامت و نوع پذیرش تحصیلی، ویزای متفاوتی صادر می گردد و شما باید متناسب با آن درخواست دهید.
به عنوان مثال اگر برای دوره های تابستانی یا مدارس زبان ثبت نام کرده باشید باید ویزای شنگن کوتاه مدت نوع C با مدت اعتبار 3 ماهه بگیرید در غیر این صورت اگر دوره تحصیلی بیشتر از 3 ماه طول می کشد باید ویزای بلند مدت D دریافت کنید.
برای ثبت درخواست ویزای متناسب با شرایط خود نیز باید به کنسولگری یا سفارت سوئیس در کشور خود بروید و فرم درخواست را پر کرده و بسته به ایالتی که در آن خواهید بود از شما درخواست می گردد که مدارک خود را به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه کنید. مدارک مورد نیاز برای ویزای کوتاه مدت نوع C عبارتند از:
• پاسپورت معتبر
• نامه تمکن مالی
• بیمه تصادف و سلامت معتبر
• نامه پذیرش دانشگاه به همراه نامه پرداخت شهریه
• اگر زیر 18 سال هستید، شناسنامه و گواهی تولد و اگر تنها هستید، نامه رضایت کتبی والدین به صورت ترجمه شده نیاز است.
مدارک مورد نیاز برای ویزای کوتاه مدت نوع D عبارتند از:
• پاسپورت معتبر
• نامه تمکن مالی
• بیمه سلامت همراه با پوشش هزینه های تصادف
• انگیزه نامه
• نامه پذیرش دانشگاه
• CV
• کپی از گواهی یا مدارک تحصیلی قبلی
• تعهدنامه امضاء شده مبنی بر ترک کشور سوئیس پس از اتمام دوره تحصیلی
بررسی درخواست شما شاید تا 8 هفته هم طول بکشد. هزینه نیز 95 فرانک سوئیس یا 100 دلار آمریکاست.
وقتی وارد سوئیس شوید، 14 روز فرصت دارید تا برای کسب مجوز اقامت موقت خود اقدام کرده و فرم مربوطه را پر کنید. نوع مجوز اقامت موقت دریافتی برای تحصیل فقط از نوع B است یعنی مدت زمان اعتبار 1 ساله که قابل تمدید است. هزینه درخواست حدود 182 فرانک سوئیس یا 193 دلار آمریکاست و شاید چند هفته صادر شدن آن طول بکشد.

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل، شیوه ای بسیار عالی و با پرستیژ بالا
هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به سوئیس
هزینه های تحصیلی از موارد بسیار مهم برای کسانی که شیوه تحصیلی را برای مهاجرت به سوئیس انتخاب کرده اند. با اینکه هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به برخی کشورهای اروپایی پایینتر است و دانشجویان بین المللی شهریه مشابهی با دانشجویان بومی پرداخت می کنند اما باز هم نباید بدون اطلاع از این موارد به این کشور مهاجرت کرد.
همانطور که می توان حدس زد بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی هزینه های تحصیلی متفاوت است به نحوی که برای مقطع لیسانس تقریبا سالانه شهریه ای بین 6000 تا 24000 فرانک سوئیس باید پرداخت شود که برای مقطع فوق لیسانس این میزان به 3000 تا 13000 فرانک سوئیس می رسد و برای مقطع دکتری نیز بین 9000 تا 20000 فرانک سوئیس در سال خواهد رسید.
توجه داشته باشید که شهریه رشته های MBA مانند سایر کشورهای اروپایی تافته جدا بافته ای است و بسیار بیشتر است به نحوی که در سال عددی بین 30 هزار تا 85 هزار فرانک سوئیس هزینه تحصیلی در این رشته هاست.
البته به این مبالغ می توان هزینه ورود به دانشگاه های سوئیس نیز اضافه کرد که معمولا بسته به نوع دانشگاه و مقطع بین 50 تا 250 فرانک سوئیس و اگر آزمون ورودی نیز داشته باشد حدود 500 فرانک سوئیس خواهد بود و هزینه بیمه دانشجویی نیز حدود 500 فرانک سوئیس در سال است.
در کنار این موارد بد نیست بدانید که طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020، سه دانشگاه این کشور در رتبه های برتر دنیا قرار دارند به عنوان مثال دانشگاه ETH زوریخ در رتبه 6، دانشگاه EFPL (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) در رتبه 22 و دانشگاه زوریخ در رتبه 75 دنیا قرار دارند.
در بین دانشگاه های سوئیس، مواردی نیز هستند که می توان آنها را در دسته ECO یا مقرون به صرفه قرار داد البته به این معنا نیست که اعتبار مدرک آنها بسیار پایین باشد بلکه بخشی از آن به سیاست داخلی دانشگاه ها نیز مربوط است و تمامی مدارک اعطا شده به دانشجویان در سراسر دنیا اعتبار دارد.
دانشگاه لوزان با شهریه حدود 2000 فرانک سوئیس در سال، دانشگاه برن 1500 فرانک و دانشگاه علوم کاربردی و هنر شمال غرب سوئیس (FHNW) نیز با شهریه سالانه 1300 فرانک سوئیس در رده دانشگاه های مقرون به صرفه این کشور قرار دارند.
کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در سوئیس:
برای کسانی که به فکر تحصیل در سوئیس هستند و از این طریق قصد مهاجرت به سوئیس را دارند همیشه یکی از هوشمندانه ترین اقدامات، بررسی شرایط کار ضمن تحصیل و پس از آن در این کشور است تا هم بتوانند بخشی از هزینه ها را جبران کنند و هم پس از اتمام تحصیل به شکل دیگری مجوز اقامت خود را تمدید نمایند.
کشور سوئیس برای کار ضمن تحصیل و پس از فارغ التحصیل شرایط خود را به دو دسته تقسیم کرده، کسانی که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس تحصیل می کنند و کسانی که در مقطع دکتری هستند لذا هر یک را جداگانه بررسی می کنیم.
کار حین تحصیل برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس:
به صورت پاره وقت تا 15 ساعت در هفته بعد از گذشت 6 ماه و داشتن نامه تأییدیه از دانشگاه مبنی بر دانشجو بودن شما و اینکه کار ضمن تحصیل باعث ضربه به پیشرفت تحصیلی شما نخواهد شد و حقوق و شرایط کاری نیز مطابق با قانون کاری کشور استانداردهای صنعتی است.
در طی تعطیلات امکان کار به صورت فول تایم در صورتی که درخواست رسمی از کارفرما داشته باشید و دانشگاه نیز وضعیت شما را تأیید کند و اینکه ضربه ای به پیشرفت تحصیلی شما وارد نخواهد شد و حقوق و مزایا طبق قانون این کشور می باشد بلامانع است.
کار حین تحصیل برای مقطع دکتری:
شرایط کاری دقیقا مشابه با مقاطع لیسانس و فوق لیسانس است فقط اینکه اگر رده شغلی مدنظر ارتباطی با رشته تحصیلی دکتری شما نداشته باشد می توانید 15 ساعت در هفته کار کنید و نامه رسمی از کارفرما هم باید باشد اما اگر مرتبط با رشته تحصیلی دکتری باشد بیشتر از 15 ساعت در هفته امکان کار وجود دارد.
کار پس از تحصیل برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس:
موردی که پس از مهاجرت به سوئیس برای تحصیل و پس از فارغ التحصیلی می توانید به دنبال آن باشید تا مدت زمان اقامت قانونی خود را تمدید کنید، اشتغال به کار است. اگر به شکل دوره های انترنی (کارورزی) باشد که باید دانشگاه تأیید کند بخش ضروری از تحصیل شماست و طول دوره از نصف مدت زمان کل دوره تحصیلی شما بیشتر نباشد و شرایط و حقوق کاری نیز مطابق با قانون و استانداردهای کاری است، ضمن اینکه باید مکانی هم برای اقامت داشته باشید.
اما اگر دوره انترنتی نباشد ابتدا مجوز اقامت خود را تحت عنوان Job Search تا 6 ماه تمدید می کنید که به دنبال کار بگردید و سپس در صورتی که:
– درخواست رسمی از طرف کارفرما داشته باشید
– نیروی کار بومی واجد شرایط برای این رده شغلی وجود نداشته باشد
– نیروی کار ماهر باشید
– حقوق و مزایا از حداقل حقوق و دستمزد کشور کمتر نباشد
– مکانی برای اقامت وجود داشته باشد
در این شرایط بسته به نوع قرارداد کاری مجوز اقامت کوتاه مدت از نوع L یا بلند مدت از نوع B دریافت خواهید کرد.
کار پس از تحصیل برای مقطع دکتری:
دقیقا شرایط مشابه با وضعیت گفته شده برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس است.
دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به سوئیس:
پس از مهاجرت به سوئیس یا حتی پس از اخذ پذیرش از سمت دانشگاه یکی از بهترین اقداماتی که می توانید انجام دهید، تلاش برای دریافت فاند و بورسیه تحصیلی است که در این قسمت به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:
– Educations.com: با مراجعه به این سایت و ثبت نام در آن شانس خود را برای دریافت جایزه 5000 یورویی امتحان کنید که مهلت ثبت نام نیز تا 17 آگوست بوده و در بهار 2021 اعطا خواهد شد و تمامی دانشجویان صرف از نظر ملیت خود می توانند دریافت کنند.
– Swiss excellence scholarships for foreign students: این بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود که قصد داشته دوره تحقیقاتی خود را در این کشور بگذرانند و یا پس از اتمام لیسانس بخواهند مقطع فوق لیسانس خود را هم در سوئیس ادامه دهند.
– ETH Excellence scholarships: در صورتی که در مهاجرت به سوئیس برای تحصیل دانشگاه ETH را برای فوق لیسانس انتخاب کنید یا از لیسانس همین دانشگاه بخواهید وارد مقطع فوق لیسانس آن شوید می توانید از این بورسیه استفاده کنید.
بسته به اینکه دوره تحصیلی ارشد 3 تا 4 ترم طول بکشد، به مدت 3 تا 4 ترم نیز 12 هزار فرانک سوئیس به همراه تخفیف در شهریه به شما داده خواهد شد.

پس از مهاجرت به سوئیس می توانید با دریافت بورسیه یا اشتغال به کار هزینه های تحصیل را کاهش دهید
مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق سرمایه گذاری
اگر هدف شما از مهاجرت به سوئیس دریافت شهروندی این کشور باشد، سوئیس شهروندی مستقیم بخاطر سرمایه گذاری در این کشور یا تأسیس شرکت نمی دهد و ضمن اینکه امکان استخدام شدن یا کار در سوئیس با این شیوه وجود ندارد و صرفا روشی کم دردسر برای مهاجرت به سوئیس محسوب می شود.
شما متقاضیان مهاجرت به سوئیس می توانید با یا با تأسیس شرکتی که باعث ایجاد اشتغال نیروی بومی آن شود مجوز اقامت یک ساله بگیرید که هر سال قابل تمدید است البته به شرطی که سودآوری آن را ثابت کنید. یا اینکه می توانید هر سال مبلغی به عنوان مالیات بین 150 هزار تا 1 میلیون فرانک سوئیس، بسته به نوع ایالت، پرداخت کنید.
با این رویه مهاجرت به سوئیس، پس از 10 اقامت پیاپی و بدون وقفه می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید و پس از 12 اقامت بدون وقفه نیز شهروندی آن را دریافت خواهید کرد.
شرایط مورد نیاز:
– سن بالای 18
– عدم سوء سابقه کیفری
– شهروندی مفید
– تجربه مشابه در این زمینه
– تمکن مالی کافی
– تسلط به زبان رسمی این کشور موقع درخواست برای کسب شهروندی

مهاجرت به سوئیس با هدف سرمایه گذاری منجر به دریافت مستقیم شهروندی نمی شود
مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق تولد
مهاجرت به سوئیس به قصد دریافت شهروندی این کشور شیوه ای است که افراد اگر شرایط آن را داشته باشند از طریق آن اقدام خواهند کرد و یا اینکه اگر قصد داشته باشند به این کشور سفر کنند و فرزند خود را در آنجا بدنیا بیاورند باید از آن مطلع باشند که در چه صورت فرزند متولد شده آنها شهروندی این کشور را کسب خواهد کرد.
کشور سوئیس از اصل خون تبعیت می کند و اصلا اصل خاک را به رسمیت نمی شناسد. طبق این قانون در صورتی که:
– فرزندی که از والدینی متولد شده باشد که یکی از آنها سوئیسی باشند و با هم ازدواج هم کرده باشند
– از مادری متولد شده باشد که هنوز ازدواج نکرده
– از پدری باشد که هنوز ازدواج نکرده و این رابطه قبل از سن 22 سالگی فرزند اثبات شود
– فرزندی که زیر 22 سال سن دارد و در کسب شهروندی والدین خود نبوده و به مدت 5 سال در این کشور زندگی کرده باشد، از جمله 1 سال قبل از ثبت درخواست برای دریافت شهروندی
اما روش ساده تری هم برای دریافت شهروندی این کشور در مهاجرت به سوئیس از طریق تولد فرزند وجود دارد:
زوجین خارجی که با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده باشند و حداقل 3 سال از تاریخ ازدواج گذشته باشد و 5 سال هم در این کشور زندگی کرده باشند، از جمله یک سال قبل از تاریخ ثبت درخواست، می توانند سریعتر برای شهروندی درخواست دهند.

مهاجرت به سوئیس و کسب شهروندی از طریق تولد برای فرزند
مهاجرت به سوئیس و اقامت از طریق ازدواج
یکی دیگر از دلایل مهاجرت به سوئیس یا روش های مهاجرت به این کشور برای کسب شهروندی آن از طریق ازدواج است که البته از تاریخ 1 ژانویه 1992 شرایط سخت شده و صرفا ازدواج کردن با فردی که شهروند کشور سوئیس باشد منجر به دریافت شهروندی این کشور نخواهد شد.
در صورتی که زوجین روابط تنگاتنگی با کشور سوئیس داشته باشند اما خارج از این کشور زندگی کنند باید 6 سال از مدت ازدواج آنها بگذرد تا یکی از آنها بتواند برای شهروندی سوئیس درخواست دهد اما اگر در این کشور زندگی کرده باشند باید 5 سال گذشته باشد که 3 سال آن را حداقل باید با هم سپری کرده باشند. سایر پیش نیازها عبارتند از:
1- تسلط به زبان رسمی کشور سوئیس
2- عدم سوء سابقه کیفری
3- در تماس بودن با مردم سوئیس مثل اشتغال به کار در این کشور
4- پرداخت مالیات
5- تمکن مالی کافی
6- مکانی برای داشتن اقامت
هزینه بررسی درخواست نیز 600 فرانک سوئیس است که حدود 12 ماه نیز طول می کشد.

مهاجرت به سوئیس و کسب شهروندی از طریق ازدواج
هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند
در این قسمت به دلیل اهمیت بسیار بالای موضوع، سازمان مهاجرتی تدبیرساز در خدمت شماست تا لیستی از هزینه های زندگی در مهاجرت به سوئیس را برای شما بازگو کند که این ارقام حاصل تجربه زندگی افرادیست که از طریق مؤسسه ما به این کشور مهاجرت داشته اند و همچنین منابع بسیار معتبر دنیاست تا تخمین بسیار دقیقی از خرج و مخارج خود داشته باشید.
توجه داشته باشید که تمامی موارد بیان شده به صورت میانگین بوده و برحسب نوع سبک زندگی افراد می تواند کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.
خورد و خوراک: در مهاجرت به سوئیس هزینه خورد و خوراک در یک رستوران سطح متوسط برای دو نفر در سه وعده حدود 100 فرانک خواهد شد و برای یک نفر در یک رستوران ارزان نیز هر وعده حدود 25 فرانک می شود. به همین دلیل سفارش دادن غذا از بیرون قطعا هزینه های زندگی را بالاتر خواهد برد. ضمنا قیمت ها آپدیت جولای 2020 هستند.
اما در مواردی که افراد ترجیح می دهند غذای خانگی درست کنند هزینه ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد به نحوی که هزینه خرید برخی کالاها عبارتند از:
هر لیتر شیر 1.5 فرانک، هر کیلوگرم برنج 3 فرانک، هر شانه 12 تایی تخم مرغ 5.5 فرانک، هر کیلوگرم گوشت گاو حدود 50 فرانک، هر کیلوگرم موز 4 فرانک، هر کیلوگرم پیاز و سیب زمینی حدود 3 فرانک و هر کیلوگرم سیب نیز و گوجه نیز حدود 4 فرانک است.
حمل و نقل: در مهاجرت به سوئیس قطعا اگر از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده شود هزینه ها کمتر خواهند شد به نحوی که هزینه خرید بلیط ماهانه آن حدود 80 فرانک است اما در مقابل تعرفه هر کیلومتر تاکسی حدود 4 فرانک است.
قبوض: پرداخت قبوض نیز یکی از اجزای مهم هزینه ها در مهاجرت به سوئیس محسوب می شود. در این کشور به طور میانگین هزینه قبوض برای یک آپارتمان 85 متر مربعی حدود 200 فرانک است. هزینه اجاره ماهانه اینترنت پرسرعت ADSL با سرعت 60 مگابایت بر ثانیه و سرعت نامحدود نیز حدود 59 فرانک است.
ورزش و تفریح: اگر اهل ورزش و تفریح باشید باید هزینه های این بخش را نیز در مهاجرت به سوئیس در نظر بگیرید. هزینه عضویت ماهانه در باشگاه های ورزشی حدود 85 فرانک است و تعرفه هر بلیط سینما نیز 19 فرانک می باشد.
اجاره خانه: هزینه اجاره خانه در یک آپارتمان تک خوابه مرکز شهر حدود 1500 فرانک و برای آپارتمان سه خوابه 2800 فرانک است. و به ترتیب برای اجاره خانه در یک آپارتمان تک خوابه در مرکز و بیرون شهر باید 1100 و 2100 فرانک پرداخت کرد که اجاره خانه در مهاجرت به سوئیس بخش اعظم هزینه های شما را تشکیل می دهد.
نکته: تقریبا هزینه های ماهانه برای هر فرد در مهاجرت به سوئیس حدود 3500 فرانک می شود و برای یک خانواده 4 نفره حدود 6200 فرانک است.
نکته: هزینه خرید مواد غذایی در سوئیس نسبت به ایران 73.8% بیشتر است و در مورد اجاره خانه و تهیه غذا از رستوران نیز به ترتیب 67.7% و 79.3% بیشتر است. اما قدرت خرید مردم سوئیس نسبت به ایران 81.1 بیشتر است.

هزینه های زندگی در مهاجرت به سوئیس بالاست و باید سرمایه زیادی داشته باشید
بهترین شهرها جهت مهاجرت به سوئیس: آپدیت 2020
در این بخش سازمان مهاجرتی تدبیرساز به کمک شما آمده تا طبق اطلاعات بدست آمده در سال 2020 و تجربیات خود در اعزام متقاضیان مهاجرت به سوئیس بهترین شهرهای این کشور را برای زندگی کردن به شما عزیزان معرفی کند که نسبت عالی بین کیفیت زندگی و هزینه ها برقرار است یعنی حتی از لحاظ اقتصادی نیز طوری این شهرها انتخاب شده اند که هزینه کمتری هم برای زندگی کردن دارند و در عین حال کیفیت زندگی بسیار بالاست.
1- شهر برن یا Bern:
هزینه زندگی در این شهر بین 1900 تا 2800 دلار در ماه است که بستگی به سبک زندگی شما دارد. از مزایای انتخاب این شهر برای مهاجرت به سوئیس می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، سرگرمی های زیاد، کیفیت خوب هوا، خلوت بودن شهر، اشتغال به کار راحت، کیفیت بالای سیستم آموزشی، بیمارستان های عالی، جاده های امن، انگلیسی صحبت کردن مردم محلی و امنیت بالا برای خانم ها اشاره کرد. البته باید اشاره هم کرد که زمستان های بسیار سردی داشته و دوست شدن با مردم محلی کار بسیار سختی است و مردم عادت زیادی به مصرف دخانیات دارند.
2- شهر بازل یا Basel:
در این شهر بسته به سبک زندگی خود ماهانه بین 1900 تا 2900 دلار برای زندگی کردن نیاز دارید. از مزایای مهاجرت به سوئیس و انتخاب شهر بازل برای زندگی کردن می توان به امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، کیفیت هوای عالی، راه اندازی راحت کسب و کار، خلوت بودن شهر، کیفیت بالای آموزشی و بیمارستان ها، جاده های امن و انگلیسی صحبت کردن مردم محلی و خانواده دوست بودن آنها اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که برخی مواقع سال بسیار آب و هوای مرطوب و شرجی پیدا می کند و دوست پیدا کردن نیز کار سختی است. ضمن اینکه مردم به کشیدن سیگار نیز عادت زیادی دارند.
3- شهر سنت گالن یا St. Gallen:
انتخاب شهر سنت گالن برای مهاجرت به سوئیس هزینه های زندگی ماهانه ای بین 2500 تا 3300 دلار برای شما خواهد داشت که البته بستگی به سبک زندگی شما دارد. انتخاب این شهر با مزایایی همچون امنیت کامل، اینترنت سریع، کیفیت هوای عالی، خلوت بودن شهر، اشتغال به کار و راه اندازی کسب و کار به شکلی راحت، کیفیت بالای آموزشی و بیمارستان ها، جاده های امن، خانواده دوست بودن و انگلیسی صحبت کردن مردم محلی همراه است. البته این شهر در زمستان ها بسیار سرد بوده و مردم نیز عادت زیادی به سیگار کشیدن دارند و دوست شدن با آنها هم کار راحتی نیست.

مهاجرت به سوئیس و شهرهایی که زندگی در آنها از هر لحاظ بهتر است.

جمع بندی مطالب

سازمان مهاجرتی تدبیرساز با سال های زیادی که در اعزام متقاضیان مهاجرت به سوئیس تجربه کسب کرده، اقدام به نگارش این مطلب نمود تا راهنمای جامع و کاملی برای شما عزیزان باشد. این مطالب طبق آخرین تغییرات قوانین و همچنین طبق آخرین قیمت و تخمین هزینه هاست تا مطالبی کاملا معتبر در اختیار داشته باشید. توجه داشته باشید که در حال حاضر ویزای کاری و دانشجویی محبوب ترین روش ها در مهاجرت به سوئیس هستند. در هر مرحله و پروسه ای می توانید روی تجربه و مهارت زیاد کارشناسان بخش مهاجرت ما حساب باز کنید.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *