مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه و آشنایی با آن

کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ  با سال¬ها تجربه و اعزام متقاضیان مهاجرت به فرانسه، در این مطلب تصمیم گرفته اند تا کلیه روش های قانونی مهاجرت به فرانسه را در اختیار شما عزیزان قرار دهند تا بسته به شرایط و موقعیت خود بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید. مهاجرت به فرانسه قطعا در کنار آشنایی با روش های رایج و البته قانونی، نیاز به آشنایی کلی نسبت به این کشور نیز دارد تا با جو و شرایط حاکم بر آن نیز آشنا شوید. به همین دلیل قبل از مهاجرت به فرانسه حتما اطلاعاتی که در ادامه مطرح خواهیم کرد را نیز در نظر داشته باشید.

کشور فرانسه با جمعیت حدود 67 میلیون نفر، با زبان رسمی فرانسوی و پایتخت پاریس در موقعیت شمال غربی قاره اروپاست و از این حیث بزرگترین کشور این ناحیه از اروپا محسوب می شود و در طی قرن های متمادی پلی بین نواحی شمالی و جنوبی بوده است. این کشور در شمال با بلژیک و آلمان هم مرز است، در غرب خود اقیانوس آرام را دارد، کوه¬های پیرنه و اسپانیا در جنوب آن واقع بوده، همچنین در جنوب شرقی دریای مدیترانه و کوه های آلپ، کشور سوئیس و ایتالیا در شرق آن قرار دارد. واحد پول رسمی این کشور نیز یورو می‌باشد.

از لحاظ مذهبی و ادیان نیز حدود 85% آن را مذهب کاتولیک، 7% مسلمان، 2% پروتستان و اقلیت های دینی نیز 6% آن را تشکیل داده اند. از لحاظ کیفیت زندگی نیز با مهاجرت به فرانسه سطح بالایی را تجربه خواهید کرد و نرخ امید به زندگی در این کشور 81 سال است.

کسانی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند باید بدانند که بسته به مکان و محل زندگی آب و هوا متغیر است به نحوی که نواحی شمالی و غربی معتدل بوده و تابستان ها از 12 تا 20 درجه و زمستان ها نیز دما از 4 تا 12 درجه است. نواحی مرکزی و شرقی نیز تابستان ها دما از 12 تا 27 درجه و زمستان ها نیز از منفی 1 تا 7 درجه است. نواحی جنوبی فرانسه نیز آب و هوای مدیترانه ای داشته و تابستان ها از 15 تا 29 درجه زمستان ها نیز از 2 تا 12 درجه است.

اقتصاد و سیاست این کشور نیز در طی زمان دچار بحران ها و نوسانات بسیار زیادی بوده اما از لحاظ منابع درآمدی سالانه صدها میلیون گردشگر از سرتاسر دنیا با هدف مهاجرت به فرانسه و بازدید از این کشور با قدمتی دیرینه وارد آن شده و بخش اعظمی از چرخ اقتصادی آن هستند و مردم آن ارتباط بسیار خوبی با افراد غیر بومی دارند.

مهاجرت به فرانسه کشوری با تاریخچه عظیم و فرصت زندگی عالی

مهم‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه

سازمان مهاجرتی کوچ در این بخش قصد دارد تا از تمام تجربه خود در زمینه اعزام متقاضیان مهاجرت به فرانسه و بازخوردهای آنان استفاده کند تا مهم ترین مزایا و معایب مهاجرت به فرانسه را برای شما عزیزان بازگو کند ضمن اینکه از منابع معتبر و همچنین بازخورد سایر مهاجرین سرتاسر دنیا نیز کمک گرفته شده است.

مزایای مهاجرت به فرانسه:

1- شروعی فوق العاده: قطعا با مهاجرت به فرانسه و قصد شروعی دوباره به دنبال این هستید که بتوانید سریع به اهدافی که دارید برسید و فرصت‌های خوبی پیش روی شما باشد. ما به شما این وعده را می ¬دهیم که مهاجرت به فرانسه با فرصت ‌های عالی برای شروع عالی‌ تر همراه است.

2- آب و هوا: با اینکه آب و هوا در فرانسه در هر ناحیه متفاوت است با این حال به نحوی است که تقریبا تمامی افراد می‌ توانند به راحتی در آن زندگی کنند، تابستان‌ هایی که بندرت به بالای 29 درجه می ‌رسد و زمستان‌هایی که بندرت به زیر صفر می¬ روند.

3- فرهنگ: با مهاجرت به فرانسه فرهنگ غنی آن از لحاظ تاریخی و اجتماعی، معماری و سبک زندگی و حتی تنوع غذایی و تطبیق پذیری با شرایط مختلف جهان شما را متحیر خواهد کرد و به همین دلیل کشوری ایده‌آل برای همه است.

4- جرم و جنایت: میزان جرم و جنایت در فرانسه خیلی پایین نیست اما اگر به دنبال زندگی آرام باشید و مناطق این کشور را به خوبی بشناسید می‌ توانید زندگی بدون دردسر و پر از آرامشی را تجربه کنید.

5- فرصت ‌های تفریحی: فرانسه پر از مکان‌های گردشگری و امکان سفر به نقاط مختلف به راحتی هر چه تمام‌ تر است و حتی با اشتغال فول تایم نیز مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. لذا با مهاجرت به فرانسه و زندگی در این کشور هیچ موقع خسته نخواهید شد و محیط تکراری نمی ‌شود.

6- آموزش: سیستم آموزشی در فرانسه بسیار قوی و نظام مند است و همه چیز کاملا طبق برنامه و طبق متدهای روز دنیا انجام می‌شود تا با تحصیل در دانشگاه‌ها فرصت‌های تحصیلی و شغلی عالی برای خود رقم بزنید.

7- پایداری: کشور فرانسه یکی از پایدارترین کشورهای دنیا از لحاظ اقتصادی و سیاسی است و همچنین تمامی سیاست‌های آن با هدف کشوری به دور از آلودگی است و از این حیث زندگی در این کشور فوق العاده است و می توانید برنامه ریزی خوبی داشته باشید.

معایب مهاجرت به فرانسه:

1- استرس زا: مهاجرت به فرانسه می تواند بسیار استرس زا باشد مخصوصا که کاغذ بازی های زیادی برای مهاجرت دارید.

2- هزینه‌ های بالای زندگی: یکی از معایب مهاجرت به فرانسه هزینه های بالای زندگی در این کشور مخصوصا برای فعالیت های ورزشی و قبوض ماهانه است.

3- زبان فرانسوی: حتما زبان فرانسوی یاد بگیرید چرا که حتی اگر مردم این کشور زبان انگلیسی هم صحبت کنند با لهجه ای است که به راحتی برای شما قابل تشخیص نیست.

4- خانه ‌های قدیمی: اگر به دنبال اجاره خانه در فرانسه هستید باید بگوییم که اکثر خانه ها قدیمی و بندرت بالای 1 خوابه هستند و باید جستجوی زیادی داشته باشید تا خانه مناسب خود را گیر بیاورید.

اکنون می‌توانیم بگوییم که تقریبا با تمامی جنبه های زندگی و انتخاب کشور فرانسه برای مهاجرت آشنا شدید و می توانید تصمیم بگیرید که آیا کلا قصد مهاجرت به فرانسه را دارید یا خیر؟ سازمان مهاجرتی کوچ  از تمامی شیوه های قانونی استفاده می کند تا متقاضیان مهاجرت به فرانسه را برای سفر و اعزام شدن کمک کند. در ادامه انواع روش های قانونی و مورد بررسی مهاجرت به فرانسه را شرح می دهیم:
– مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق تحصیل
– مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌های زندگی در مهاجرت به فرانسه
– هزینه ‌های تحصیل در مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه با مزایا و معایب خاص خود همراه است

مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق کار

همانطور که از مطالب قبلی به یاد دارید کاغذ بازی و بروکراسی در کشور فرانسه زیاد است و برخلاف برخی کشورها که قوانین و پروسه ساده ای برای مهاجرت از طریق کار تعریف شده، در مورد فرانسه اینطور نیست و تقریبا برای هر حرفه و شغلی و هر نوع مدت زمان اقامتی، پروسه مجزایی تعریف شده است که در ادامه به بررسی همه این موارد می پردازیم تا در هر نوع دسته بندی که قرار دارید نوع مناسب را انتخاب کنید:

1- در شرایطی که کارفرمای شما در خارج از کشورهای EEA قرار دارد و از شما می خواهد تا در یک شرکت فرانسوی کار خدماتی خارج از شرکتی انجام دهید:

در این شرایط کارفرمای شما یا شرکت فرانسوی باید به منظور تأییدیه فرم 15187*02 را پر کنند اما در صورتی که اقامت شما کمتر از 90 روز باشد و شما مشغول به حسابرسی یا ارزیابی تخصصی در زمینه های IT، مدیریت، اقتصاد، بیمه، معماری و مهندسی یا فعالیت آموزشی به عنوان معلم مهمان با حقوق ثابت باشید نیازی به انجام این کار نیست و باید اخذ ویزای short-stay قابل حل است. اما در صورتی که بیشتر از 90 روز باید اقامت داشته باشید در این صورت باید ویزای با اقامت طولانی به نام travailleur temporaire یا کارگر موقت دریافت کرده و در طی 3 ماه پس از مهاجرت به فرانسه باید برای آن اقدام کنید.

2- به مدت سه ماه شما در یک شرکت خارج از EEA استخدام شده‌ اید که متعلق به یک گروه بین المللی است و کارفرما از شما خواسته تا به منظور انجام ارزیابی حرفه ای یا گذراندن یک دوره آموزشی در یک شرکت فرانسوی یا سازمانی متعلق به همین گروه به این کشور بروید: باید از طریق فرم 15187*02 اقدام کنید تا ویزای کوتاه مدت با حداکثر اقامت 90 روزه یا ویزای بلند مدت با نام travailleur temporaire یا کارگر موقت دریافت کنید که بین 3 ماه تا 1 سال امکان اقامت خواهید داشت و به محض ورود به فرانسه باید در عرض 3 ماه دریافت کنید.

3- حداقل به مدت 3 ماه در یک شرکتی خارج از EEA استخدام بوده اید که متعلق به گروهی از شرکت های بین المللی است و شما مهارت مدیریتی عالی دارید و کارفرما از شما خواسته تا ارزیابی سطح بالایی از مدیریت ارشد یا ارزیابی حرفه ای انجام دهید و یا اینکه دارنده مدرک دانشگاهی بوده و کارفرما از شما خواسته تا یک دوره آموزشی را در یک شرکت یا نهاد بگذرانید تا به یک فرد حرفه ای تبدیل شده و یا تکنیک و روش های مورد نیاز شرکت را یاد بگیرید: در چنین شرایطی شما باید برای اقامت بیشتر از 12 ماه برای مهاجرت به فرانسه ویزای بلند مدت با نام salarié détaché ICT یا کارمند ICT انتقالی دریافت کنید که تا 3 سال معتبر است که به محض ورود به فرانسه باید دریافت کنید. و یا اینکه برای اقامت کمتر از 12 ماه باید ویزای بلند مدتی به نام stagiaire ICT یا کارآموز ICT دریافت کنید.

4- کسانی که توسط یک کارفرمای خصوصی یا شرکت یا هر نوع سازمان دیگری پیشنهاد کار موقت یا دائمی دارند: فرم 15187*02 حتما باید برای کسب اجازه مهاجرت به فرانسه برای شما توسط کارفرما پر شود و در صورتی که این استخدام و قرارداد کاری حداکثر 90 روزه بوده و در زمینه های فعالیتی مثل رویدادهای ورزشی، فرهنگی، هنری یا علمی، کنفرانس ها، سمینارها یا نمایشگاه های تجاری، تولید و عرضه نمایش های سینمایی یا صوتی – تصویری یا پخش موسیقی برای هنرمندان و تکنسین هایی است که مستقیما در تولید و عرضه نقش دارند، یا کسانی که هدف آموزشی و تدریس داشته یا خدماتی را به شرکت کارفرمای خود ارائه خواهید کرد و یا فرد به عنوان مدل استخدام شده باشد، کارفرما نیازی به پر کردن فرم گفته شده ندارد.

در این شرایط برای اقامت 180 روزه، ویزای اقامت کوتاه مدت و برای 12 ماه ویزای اقامت بلند مدت باید دریافت کنید که به ترتیب با نام های travailleur temporaire و salarié صادر می‌شوند.

5- استخدام به عنوان کارگر فصلی یا travailleur saisonnier یعنی حرفه هایی مرتبط با حوزه های گردشگری و کشاورزی و غیره که حداکثر اقامت شما 6 ماهه است: کارفرما فرم 15187*02 را پر می کند و شما نیز ویزای بلند مدتی با نام travailleur saisonnier یا کارگر فصلی باید دریافت کنید که حداکثر در طی 2 ماه اولیه پس از مهاجرت به فرانسه باید باشد.

6- استخدام به عنوان دستیار زبان در یک مؤسسه آموزشی دولتی در فرانسه: در این شرایط شما فرم قرارداد با تمبر مقامات کشور فرانسه دریافت خواهید کرد که حداکثر زمان اقامت شما 7 ماهه است و برای شما ویزای اقامت بلند مدتی تحت نام travailleur temporaire دریافت خواهید نمود.

7- معلم زبان خارجی: در صورتی بین مؤسسات و شرکت ها در برنامه ای تحت عنوان مبادله بین المللی در نقش معلم زبان خارجی قصد مهاجرت به فرانسه را داشته باشید و حداکثر اقامت شما 3 ماهه باشد ویزای اقامت بلند مدت با نام کارگر موقت دریافت می کنید در غیر این صورت باید ویزای اقامت کوتاه مدت بگیرید.

8- استخدام به عنوان یک مدل یا تیم پشتیبانی فنی نهاد یا شرکت مسئول کار با مدل ها: در چنین شرایطی اگر فرم همکاری شما با این شرکت فرانسوی حداکثر 3 ماهه است نیازی به دریافت مجوز کاری ندارید و ویزای اقامت کوتاه مدت دریافت می کنید، در غیر این صورت باید ویزای اقامت بلند مدت بگیرید که تا 1 سال معتبر است.

9- استخدام پزشکی در یک بیمارستان: در صورتی که به عنوان پزشک متخصص یا دستیار در یک بیمارستان دولتی استخدام شده اید و شما نیز دارای مدرک پزشکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید و امکان کار در کشور خود یا کشوری که مدرک را دریافت کرده اید دارید، باید رئیس بیمارستان فرم استخدام شما را برای کسب مجوز از مقامات فرانسه پر کرده و درخواست خود را اعلام کند تا برای شما ویزای اقامت بلند مدت با نام کارگر موقت دریافت کند.

10- دوره کارآموزی: در صورتی که کارفرما از شما بخواهد تا در یک سازمان آموزشی فرانسه یا یک شرکت فرانسوی که روابط تجاری با آن دارید شرکت کرده و دوره آموزشی بگذرانید، باید برای اقامت حداکثر 3 ماهه ویزای اقامت کوتاه مدت دریافت کنید و در صورتی که بیشتر از 3 ماه طول خواهد کشید باید ویزای اقامت بلند مدت با نام stagiaire یا کارآموز دریافت کنید.
11- دوره کارآموزی پزشکی: در صورت که مدرک دکترا پزشکی دارید و یا دکتر داروساز هستید و به قصد گذراندن دوره آموزشی تحت عنوان همکاری های بین المللی بین سازمانی قصد مهاجرت به فرانسه دارید، در این صورت باید ویزای بلند مدت با نام کارآموز دریافت کنید که حتما باید در طی 3 ماه اولیه پس از مهاجرت به فرانسه صادر گردد.

12- دوره کارآموزی و آموزشی پرستاری: در صورتی تحت عنوان همکاری بین المللی شرکتی قصد گذراندن دوره آموزشی پرستاری در یک بیمارستان دولتی را داشته باشید، باید ویزای اقامت بلند مدت با نام کارآموز دریافت کنید.

13- گذراندن دوره انترنی 3 ماهه پزشکی: در صورتی که دانشجوی پزشکی هستید و تحت همکاری های بین دانشگاهی قصد گذراندن دوره انترنی 3 ماهه پزشکی دارید باید ویزای اقامت کوتاه مدت 90 روزه دریافت کنید.

به طور کلی مدارک مورد نیاز جهت دریافت مجوز و ویزای کاری در هر یک از دسته‌ های فوق به شرح زیر هستند به جز اینکه افسر سفارت برای مهاجرت به فرانسه مدارک دیگری نیز بسته به ملیت و شرایط شما درخواست کند:

1- نامه کارفرما مبنی بر استخدام شما همراه با ذکر دلایل قانع کننده
2- در صورتی که کارفرما خارج از فرانسه است باید 4 کپی از درخواست خود در گواهی 15187*1 و یا اگر در داخل فرانسه است 4 کپی از گواهی 15186*1 ارسال کند
3- گزیده ای از ثبت نام تجاری برای نهادهای قانونی به همراه لیسانس و مجوز فعالیت شرکت و نامه مالیاتی
4- اثبات روابط بین المللی بین شرکت ها، دانشگاه ها یا بیمارستان ها بسته به نوع استخدام و هدف شما از مهاجرت به فرانسه
5- کپی از پاسپورت خود یا مدرک کارت ملی
6- اگر در فرانسه هستید کپی از اقامت موقت خود
7- رزومه یا CV کاری خود به همراه مهارت ها و تجارب کاری
8- گواهینامه یا مدرک مورد نیاز در صورتی که بنابر شرایط خاص درخواست شد
9- اثبات کارفرما مبنی بر اینکه نیروی بومی قابلیت انجام شغل مدنظر را نداشته و یا نیروی متخصص برای آن وجود ندارد

نکته: هزینه مهاجرت به فرانسه از این روش 99 یورو است و بین 1 تا 3 ماه طول می کشد.

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق تحصیل

یکی از رایج ‌ترین روش‌های مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل است که بسته به وضعیت حالت های مختلفی برای آن در نظر گرفته شده و به توضیح هر یک خواهیم پرداخت. اما قبل از پرداختن به موضوع مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل، چند مورد از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور را اشاره می کنیم:

1- شهریه های تحصیلی مناسب برای تمامی دانشجویان بین المللی
2- سیستم آموزشی با کیفیت و استاندارد مطابق با نیازهای دانشجویان
3- فرصت های تحقیقاتی و پیشرفتی عالی
4- بسیاری از شرکت های معروف بین المللی دنیا در این کشور حضور دارند و امکان کار برای شما به راحتی فراهم است
5- یکی از محبوب ترین مکان ها طبق نظرسنجی ها در نزد دانشجویان بین المللی، فرانسه است
6- از هوش و استعداد شما در بخش های کارآفرینی و ابداعات استفاده خواهد شد

اکنون به انواع ویزای تحصیلی جهت مهاجرت به فرانسه می‌پردازیم:

1- Visa de court séjour pour etudes یا ویزای تحصیلی کوتاه مدت شنگن:

برای تحصیل به مدت 3 ماه بدون نیاز به کسب مجوز اقامت و برای کسانی که قصد دارند در دوره زبان یا دیگر برنامه های کوتاه مدت در فرانسه شرکت کنند که رایگان صادر شده و قابل تمدید نیست.

2- Etudient concours یا ویزای تحصیلی برای شرکت در آزمون ورودی:

با این نوع ویزا می توانید به قصد شرکت در یک آزمون ورودی وارد این کشور شوید و در صورتی که در این آزمون موفق شدید، می‌توانید مستقیما به اداره مدیریت محلی یا prefecture مراجعه کنید تا مجوز اقامت یک ساله و قابل تمدید دریافت کنید.

3- Visa de long séjour temporaire pour etudes یا ویزای تحصیلی موقت بلند مدت:

این نوع ویزای تحصیلی برای مهاجرت به فرانسه مجوز اقامت بین 3 و 6 ماه بدون نیاز به دریافت مجوز اقامت بوده و غیر قابل تمدید است.

4- Visa de long séjour etudes یا ویزای اقامت بلند مدت:

اگر قصد مهاجرت به فرانسه برای تحصیل بیش از 6 ماه دارید، باید برای ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کنید که مجوز اقامت شما نیز هست و مدت اعتبار آن به اندازه مدت دوره تحصیلی است یعنی 3 سال برای لیسانس، 2 سال برای ارشد و 4 سال برای دکتری که به این نوع مجوز اقامت و ویزای تحصیلی، VLT-TS هم گفته می¬شود. ضمنا باید مدرک زبان فرانسه، رزومه علمی قوی و منابع درآمدی کافی حدود 615 یورو در ماه داشته باشید. به محض ورود به فرانسه باید اداره¬ OFII در فرانسه مراجعه کرده و برای آنها فرم رسمی صادر شده توسط کنسولگری را به همراه آزمون پزشکی و پرداخت 58 یورو برای تمبر پرداخت کنید.

5- Extended stay research scholar visa:

در صورتی که مدرک ارشد یا بالاتر دارید و قصد شرکت در زمینه تحقیقاتی یا تدریس در دانشگاه را داشته باشید باید ویزای VLS-TS دریافت کنید. ضمنا باید نامه ای از مؤسسه یا دانشگاه مورد نظر دریافت کنید که در آن شرح وظایف کاری و مدت زمان آن را مشخص کرده باشد. مشابه مورد قبلی به محض مهاجرت به فرانسه و ورود به آن باید به اداره OFII مراجعه کنید. قبل از انقضای مدت زمان اقامت نیز باید برای کسب مجوز اقامتی بین 1 تا 4 سال اقدام کنید.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی برای مهاجرت به فرانسه:

بسته به ملیت و نوع ویزای تحصیلی یا باید از نهاد ملی فرانسه برای آموزش عالی و دانشجویان بین المللی به نام CampusFrance اقدام کنید و یا اینکه از طریق وب سایت دانشگاه اقدم نمایید. مدارک زیر نیز باید ارائه شوند:
1- نامه پذیرش شما از طرف دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی با جزئیات کامل و مشخص کردن تاریخ شروع و پایان
2- اثبات تمکن مالی کافی به اندازه 615 یورو در ماه
3- بلیط هواپیما یا رزرو آن
4- اثبات بیمه پزشکی با حداقل پوشش 30 هزار یورو
5- اثبات مکانی برای اقامت؛ خانه بستگان و دوستان، اجاره خانه یا خوابگاه دانشجویی
6- پرداخت هزینه 50 یورویی

مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای تحصیلی

هزینه‌های تحصیلی در مهاجرت به فرانسه

کسانی که به قصد تحصیل بخواهند مهاجرت به فرانسه داشته باشند حتما یک از اساسی¬ ترین موضوعاتی که باید بررسی کنند، هزینه‌های تحصیلی در این کشور است تا براساس هزینه ¬های کلی بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. بر همین اساس در این قسمت سازمان مهاجرتی کوچ  با کمک بروزترین و معتبرترین منابع به شرح این هزینه‌ ها در مقاطع مختلف پرداخته است. با توجه به اینکه متقاضیان ایرانی عزیز جزء کشورهای اتحادیه¬ اروپا نیستند به همین دلیل هزینه ‌های تحصیلی آنها بیشتر خواهد بود:

مقطع لیسانس: 2770 یورو در سال

مقطع فوق لیسانس: 3770 یورو در سال

مقطع دکتری: 380 یورو در سال که در این مورد استثناً مشابه با دانشجویان حوزه کشورهای اتحادیه اروپاست. ضمناً این هزینه‌ها برای دانشگاه‌های دولتی است و برای دانشگاه های خصوصی مبالغ شهریه بین 3 هزار تا 20 هزار یورو است.

طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 بهترین دانشگاه های فرانسه در دنیا به ترتیب Université PSL با رتبه 53، Ecole Polytechnique با رتبه 60 و دانشگاه Sorbonne University با رتبه 77 است.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه نیز در سال 2020 به ترتیب دانشگاه‌های University of Paris با شهریه 170 یورو در سال، University of Strasbourg با شهریه 180 یورو در سال و دانشگاه University of Burgundy با 200 یورو در سال هستند که بهترین گزینه ها جهت مهاجرت به فرانسه به منظور ادامه تحصیل می‌باشند.

کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در فرانسه:

برخی از متقاضیان از ما سؤال می‌کنند که آیا پس از مهاجرت به فرانسه و در حین تحصیل امکان کار و اشتغال نیز وجود دارد تا بخشی از هزینه های خود را جبران کرده و سابقه کار داشته باشند؟ پس از فارغ التحصیلی چطور می توانیم کار پیدا کنیم و اقامت خود را تمدید کنیم؟ چون بلافاصله پس از اتمام تاریخ ویزای تحصیلی باید به کشور مبدأ بازگشت.

پاسخ سازمان مهاجرتی کوچ  به این دسته از عزیزان این است که بله امکان کار حین تحصیل وجود دارد و دولت و دانشگاه با این موضوع مشکلی ندارد. در حین تحصیل شما می ¬توانید اشتغال به کار پیدا کنید که میزان آن محدود بوده و 964 ساعت در سال است که 60% یک استخدام فول تایم در سال محسوب می شود. البته تا زمانی ادامه دارد که مجوز اقامت شما معتبر باشد.

ضمناً می‌توانید در دانشگاه و یا سایر مؤسسات آموزش عالی نیز مشغول به کار شوید که قرارداد آن به صورت سالانه است؛ 670 ساعت از 1 سپتامبر تا 31 آگوست و 300 ساعت از 1 جولای تا 31 آگوست، مادامی که به تحصیل شما لطمه نزند.

پس از فارغ التحصیلی نیز در صورتی که حداقل مدرک فوق لیسانس، دکتری حرفه ای و یا 5 سال تحصیل کرده باشید (سطح 1 در CGE) می توانید 1 سال دیگر که غیر قابل تمدید است اقامت موقت کسب کنید که امکان کار به شکل 60% کل ساعت فول تایم کاری وجود دارد.

در صورتی که شغلی پیدا کنید که حقوق آن حداقل 1.5 برابر حداقل حقوق دستمزد باشد، می توانید به prefecture مراجعه کنید تا اقامت شما را از دانشجویی به کاری و کار فول تایم تغییر دهد. برخی از دانشجویان نیز پس از مهاجرت به فرانسه و اتمام دوره تحصیلی ترجیح می دهند تا 1 سال دیگر در این کشور باقی بمانند تا شغلی متناسب با حوزه کاری خود پیدا کنند و به محض اینکه شغلی پیدا کردید می توانید مجوز کار دریافت کرده و اقامت بگیرید.

ضمناً کسانی که فارغ التحصیل باشند و هوش و استعداد عالی داشته باشند، یا شرکتی احداث کرده و یا هنرمند و غیره باشند، می توانند با دریافت ویزای Talent Passport اقامت 4 ساله بگیرند.

دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به فرانسه:

فرانسه یکی از مقاصد بسیار محبوب برای مهاجرت و تحصیل است اما همانطور که گفتیم هزینه های زندگی در این کشور بالاست و به همین دلیل دولت و سیستم آموزش عالی این کشور به کمک وزارت امور خارجه بورسیه و فاندهایی را تدارک دیده که به کمک آنها پس از مهاجرت به فرانسه و در صورت واجد شرایط بودن می توانید از این شرایط ویژه بهره مند شوید. در ادامه برخی از مهم ترین موارد بورسیه های تحصیلی فرانسه را مشاهده خواهید کرد:

1- Eiffel Excellence Scholarships:
این بورسیه¬ تحصیلی جهت مهاجرت به فرانسه برای متقاضیان تحصیل در این کشور اعطاء می¬ گردد تا بهترین دانشجویان بین المللی برای دوره¬ های ارشد و دکتری ثبت نام کنند. به واسطه‌ این نوع بورسیه در مقطع ارشد 1181 یورو و در مقطع دکتری 1400 یورو اعطاء خواهد شد ضمن اینکه هزینه سفر، بیمه سلامت، فعالیت های فرهنگی و مکان اقامت را نیز پوشش می¬ دهد ولی شهریه تحصیلی با فرد متقاضی است.
2- École Normale Supérieure International Selection:
هر سال سازمان ENS گلچینی از بهترین متقاضیان مهاجرت به فرانسه و تحصیل در این کشور انجام می دهد که در این نوع بورسیه تحصیلی 30% از بهترین ها در رشته های علوم پایه و علوم انسانی برای گذراندن دوره های 2 یا 3 ساله انتخاب می¬ گردند و به آنها در طی این 2 تا 3 سال، ماهانه هزار یورو تقدیم می گردد.
3- Ampere Scholarships of Excellence at ENS de Lyon:
سازمان ENS de Lyon به همراه شرکای خود هر سال برای دانشجویان بین المللی برجسته که قصد مهاجرت به فرانسه دارند به منظور ترغیب آنها برای ثبت نام در رشته های علوم محض، هنر، علوم انسانی و اجتماعی در مقطع ارشد بورسیه تحصیلی در نظر می گیرد که به موجب آن در طی 12 ماه هر ماه 1000 یورو به این افراد تعلق می گیرد که قابل تمدید نیز هست.
4- Emily Boutmy Scholarships at Sciences Po University:
هر سال Sciences Po University به منظور ترغیب بهترین دانشجویان بی المللی که مهاجرت به فرانسه داشته اند جهت ثبت نام در این مؤسسه آموزش عالی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است که به مدت 2 سال بورسیه تحصیلی به مبلغ 5 هزار تا 10 هزار یورو در مقطع ارشد در نظر می گیرد که این مبلغ برای مقطع لیسانس به 3 تا 12 هزار یورو می رسد.
5- Université Paris-Saclay International Master’s Scholarships:
هر سال ‏ Université Paris-Saclay به منظور ترغیب بهترین دانشجویان بین المللی برای مهاجرت به فرانسه و ادامه تحصیل در این دانشگاه در مقطع ارشد بورسیه تحصیلی و فاند 10 هزار یورویی در نظر گرفته که برای هزینه های ویزا و سفر نیز 1000 یورو پرداخت می کند.

مهاجرت به فرانسه و اخذ بورسیه و فاند تحصیلی، فرصتی برای کاهش هزینه ها

مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق سرمایه گذاری

در حال حاضر کسانی که قصد داشته باشند در کشور فرانسه سرمایه گذاری کنند و از این طریق مهاجرت به فرانسه و اقامت دائم و سپس شهروندی این کشور را کسب کنند، فقط از طریق کارآفرینی و تزریق سرمایه به میزان مشخص امکان پذیر است.
برای مهاجرت به فرانسه و سرمایه گذاری امکان دریافت شهروندی مستقیم این کشور نیست بلکه ابتدا از طریق سرمایه گذاری به میزان مشخص 10 میلیون یورو در طولانی مدت، مجوز اقامت 10 ساله کارآفرینی دریافت می‌کنید که سرمایه گذاری بدون سفته است و نباید شهروند هیچ کدام از کشورهای حوزه شنگن باشید.
این نوع سرمایه گذاری باید به صورت مستقیم و شخصی و یا از طریق شرکتی باشد که حداقل 30% از سرمایه‌ آن را در اختیار داشته باشید بدین منظور باید ثابت کنید که صاحب 30% این شرکت فرانسوی یا خارجی هستید و اگر این شرکت هیئت مدیره ندارد، متقاضی باید ثابت کند که حداقل 30% سهام شرکت را در اختیار دارد.
مزایای مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری:
– دسترسی نامحدود به 127 کشور حوزه شنگن
– شرایط زندگی ایده‌آل و کاملا مساوی با شهروندان فرانسه و دسترسی نامحدود به بیمه، آموزش و غیره
– مجوز اقامت تا 10 سال معتبر است
– همسر و فرزندان کسی که سرمایه گذار هستند می توانند بدون هیچ سرمایه گذاری ویزای فرانسه را دریافت کنند
– بعد از سه سال اقامت دائم و مهاجرت به فرانسه امکان دریافت شهروندی این کشور وجود دارد
– نیاز به مدرک زبان یا تجربه حرفه ای خاصی ندارید
– حداکثر زمان مورد نیاز برای صدور ویزا 2 ماهه است
نکته: امکان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات یا اوراق قرضه دولتی کشور فرانسه وجود ندارد.

مهاجرت به فرانسه و سرمایه گذاری در استارتاپ ها به میزان مشخص در طی زمانی معلوم
مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق تولد
یکی دیگر از راه‌های کسب شهروندی و مهاجرت به فرانسه از طریق تولد است که به موجب قوانین این کشور می¬ توانید شهروندی فرانسه را کسب کنید. شهروندی کشور فرانسه طبق دو اصل خون یا ius sanguinis و خاک ius soli اعطاء می¬ گردد و پیچیدگی خاصی نیز ندارد که پس از اخذ شهروندی به صورت اتوماتیک یا پس از رسیدن به سن 18 سالگی می ‌توانید مهاجرت به فرانسه داشته باشید.
به طور کلی در حالت‌ های زیر شهروندی فرانسه اعطاء خواهد شد:
1- کودکی که توسط والدین غیر فرانسوی در خاک فرانسه به دنیا آمده باشند می ‌توانند در سن 16 سالگی ادعای شهروندی فرانسه را داشته باشند و در سن 18 سالگی نیز مشروط بر اینکه 5 سال متوالی در فرانسه زندگی کرده ‌اند، شهروندی کامل را دریافت کرده و مهاجرت به فرانسه داشته باشند.
2- اصلاحیه¬ قانون قبلی از سال 2015 این است که حتی اگر کودکی از سن 6 سالگی در فرانسه زندگی کرده و در مدارس فرانسه نیز ثبت نام داشته و خواهر و برادر فرانسوی دارد هم می¬ تواند شهروندی فرانسه را دریافت کند.
3- اگر والدین فرزند 13 ساله‌ای باشید و از 8 سالگی در این کشور زندگی کرده باشد می ¬توانید برای حاکم ایالتی درخواست شهروندی فرانسه داشته باشید.
4- در صورتی که والدین شهروندی فرانسه را داشته باشند و به مدت 5 سال نیز در فرانسه زندگی کرده باشند، کودک آنها می ¬تواند شهروندی این کشور را کسب کند.
5- در صورتی که از والدین فرانسوی متولد شوید ولی محل تولد در خاک فرانسه نباشد، می ¬توانید طبق اصل خون اقدام به دریافت شهروندی فرانسه کنید.
6- در صورتی که والدین در ناحیه‌ای از خاک فرانسه قبل از اعلام استقلال این کشور به دنیا آمده باشند و کودک نیز قبل از تاریخ 1 ژانویه 1994 بدنیا آمده باشد، شهروند فرانسه محسوب می¬شود.
7- کودکی که بعد از تاریخ 1 ژانویه 1963 در فرانسه متولد شود و پدر و مادر وی قبل از تاریخ 3 جولای 1962 در الجزایر متولد شده باشند، شهروند فرانسه است.
8- کودکی که توسط والدین فرانسوی به فرزندی قبول شده باشد، شهروند این کشور محسوب می¬شود.

مهاجرت به فرانسه و اخذ شهروندی این کشور با تولد
مهاجرت به فرانسه و اقامت از طریق ازدواج
مهاجرت به فرانسه به منظور ازدواج با شهروند فرانسوی و اخذ شهروندی آن پروسه ‌ای است که مقداری پیچیده بوده و بهتر است از قبل با آن آشنایی داشته باشید و کلا بهتر است روی زندگی خود شرط بندی نکنید. تنها در صورتی که واقعا قصد ازدواج دارید و هدف شما تنها کسب شهروندی فرانسه نیست توصیه می‌ کنیم از این روش استفاده کنید.
مهاجرت به فرانسه و کسب شهروندی از این طریق فقط از طریق برقراری 5 شرط زیر امکان پذیر است:
1- حداقل 4 سال از ازدواج با شهروند فرانسوی گذشته باشد
پس از اینکه 4 سال از ازدواج و با هم زندگی کردن شما با شهروند فرانسوی گذشته باشد می ‌توانید اقدام کنید. ضمنا حداقل 3 سال از این مدت را هم باید در فرانسه گذرانده باشید. در صورتی که نتوانید این مدت ثابت کنید به 5 سال افزایش پیدا خواهد کرد.
2- 3 سال متوالی زندگی در فرانسه
باید بتوانید این مورد را از طریق قرارداد کاری، پرداخت قبوض و غیره به اثبات برسانید و در صورتی که ازدواج شما خارج از خاک فرانسه بوده باشد باید عقدنامه به زبان فرانسوی ترجمه شود و اگر قبلا از فرانسه اخراج شده باشید تحت هیچ شرایطی شهروندی فرانسه به شما داده نخواهد شد.
3- زندگی مشترک
باید ثابت کنید که در کل این مدت با همسر خود به صورت مشترک زندگی کرده ¬اید و این مورد شرط اساسی گذاشته شده تا از حقه بازی و ازدواج سوری جلوگیری شود.
4- دریافت مهارت کافی در جامعه فرانسه
شهروندی فرانسه از هر طریقی با داشتن حداقل سطح B1 از زبان فرانسوی امکان پذیر است. ضمن اینکه نسبت به فرهنگ و تاریخ و جامعه‌ فرانسه نیز اطلاعات کافی داشته باشید. ضمن اینکه مصاحبه نیز کاملا به زبان فرانسوی است.
5- نداشتن سابقه‌ کیفری
ضمنا باید 55 یورو نیز پرداخت کنید و پروسه¬ بررسی مدارک شامل عقدنامه معتبر، گواهی تولد، حضور شاهدین معتبر و ارائه¬ مدرک زبان، بسته به شرایط و میزان حجم تقاضا متغیر است.

مهاجرت به فرانسه و کسب شهروندی از طریق ازدواج
هزینه¬ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند
یکی از مهمترین مواردی که در مهاجرت به فرانسه و حتی قبل از آن باید توجه داشت، هزینه‌ های زندگی در این کشور است تا در صورت نیاز از ساپورتر مالی خوبی استفاده کنید، به فکر کسب و کار و درآمد قوی باشید و خلاصه بتوانید برنامه ریزی خوبی انجام دهید. لذا در این بخش سازمان مهاجرتی کوچ قصد دارد تا با بهره گیری از تجربه¬ی خود و همچنین منابع بسیار معتبر هزینه ¬های زندگی در مهاجرت به فرانسه را طبق آپدیت 2020 بازگو نماید.
ضمنا توجه داشته باشید که هزینه ‌های زندگی عنوان شده در این قسمت برای مهاجرت به فرانسه و زندگی در این کشور به طور میانگین هستند و بسته به سبک زندگی افراد متغیر خواهد بود.
خورد و خوراک: در صورتی که قصد داشته باشید از طریق خرید وعده¬ های غذایی در رستوران به تأمین خورد و خوراک بپردازید قطعا هزینه های زندگی را پس از مهاجرت به فرانسه افزایش خواهد یافت به نحوی که هر سه وعده غذا در یک رستوران سطح متوسط برای دو نفر حدود 50 یورو هزینه خواهد داشت. اما اگر قصد داشته باشید مواد خوراکی را خودتان تهیه کنید یقینا هزینه های زندگی را پس از مهاجرت به فرانسه کاهش خواهید داد.
به عنوان نمونه هر لیتر شیر حدود 1 یورو، هر کیلوگرم برنج حدود 1.8 یورو، هر شانه تخم مرغ 12 عددی حدود 3 یورو، هر کیلوگرم پنیر محلی حدود 15.5 یورو، هر کیلوگرم گوشت گاو حدود 17 یورو، هر کیلوگرم موز و سیب حدود 2.5 یورو، هر کیلوگرم پیاز و سیب زمینی حدود 2 یورو هزینه در پی خواهد داشت.
حمل و نقل: در صورتی که قصد داشته باشید از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید قطعا هزینه¬ های خود را پس از مهاجرت به فرانسه کاهش می دهید به نحوی که خرید بلیط ماهانه حدود 57 یورو هزینه دارد. تعرفه هر کیلومتر تاکسی نیز حدود 1.7 یورو هزینه دارد.
پرداخت قبوض: هزینه پرداخت قبوض برای یک آپارتمان 85 متر مربعی حدود 145 یورو خواهد بود. در صورتی هم که مایل باشید اینترنت پرسرعت 60 مگابایت بر ثانیه از نوع ADSL با ترافیک نامحدود خریداری کنید، هزینه ¬ای حدود 28 یورو برای شما در ماه خواهد داشت.
کلاس های ورزشی – تفریحی: اگر پس از مهاجرت به فرانسه نیز قصد داشته باشید در کلاس های ورزشی – تفریحی ثبت نام کنید هزینه ثبت نام ماهانه حدود 36.5 یورو می باشد.
اجاره خانه: هزینه اجاره خانه یک خوابه در مرکز شهر حدود 700 یورو در ماه هزینه دارد که برای منزلی سه خوابه باید در ماه حدود 1430 یورو هزینه کنید. برای اجاره منزل یک خوابه در حومه شهر حدود 530 یورو در ماه پرداخت کنید که اجاره منزل سه خوابه در حومه شهر حدود 1025 یورو در ماه هزینه دارد.
نکته: هزینه خرید مواد خوراکی از مغازه در فرانسه نسبت به ایران حدود 116% بیشتر است و هزینه غذای رستوران نیز حدود 175% بیشتر از ایران می¬باشد. ضمنا در فرانسه برای اجاره خانه نسبت به ایران باید 52% بیشتر هزینه کنید. اما توجه داشته باشید که قدرت خرید مردم فرانسه 256% بیشتر از مردم ایران است.
نکته: هزینه زندگی ماهانه پس از مهاجرت به فرانسه به ازای هر فرد حدود 2300 یورو در ماه است که برای یک خانواده 4 نفره حدود 4100 یورو در ماه می باشد.

مهاجرت به فرانسه همراه با اطلاع از هزینه های زندگی در این کشور
بهترین شهرها جهت مهاجرت به فرانسه: آپدیت 2020
در این بخش کارشناسان بخش مهاجرت سازمان مهاجرتی کوچ  به کمک سال ها تجربه و فعالیت در زمینه اعزام متقاضیان مهاجرت به فرانسه و همچنین بهره گیری از بازخوردهای مهاجرین و منابع معتبر در سرتاسر دنیا قصد دارد تا بهترین شهرهای فرانسه را جهت زندگی کردن به شما عزیزان معرفی کند که هم از لحاظ سطح کیفی و هزینه ها در سطح معقولی قرار داشته باشند.
1- مون پلیه یا Montpellier:
زندگی در مون پلیه هم هزینه های نه چندان سنگینی داشته و هم مکان های دیدنی متعدد همراه با سطح کیفی زندگی بالایی دارد که باعث شده این شهر را در لیست خود قرار دهیم. زندگی شهری آرام، جمع¬های خانوادگی زیبا، مکان های دیدنی و گردشگری بسیار زیبا و متعدد و رفتار خوب ساکنین بومی با مهاجرین تنها بخشی از مزایای زندگی در این شهر برای مهاجرت به فرانسه است.
2- دوردون یا Dordogne:
زندگی برون شهری در فرانسه در شهری به نام دوردون قطعا یکی از بهترین گزینه ها جهت مهاجرت به فرانسه است که پر از روستاهای کوچک و دیدنی است. این شهر پر از مناطق گردشگری تاریخی و فرهنگی و موزه‌ های متعدد است. هزینه زندگی در این شهر از بخشی به بخش دیگر متغیر است اما نسبت به میانگین هزینه زندگی در فرانسه پایین تر است و در عین حال از زندگی در این شهر لذت خواهید برد.
3- مارسی یا Marseille:
زندگی در مارسی پس از مهاجرت به فرانسه قطعا تجربه ای لذت بخش و فراموش نشدنی است که نه تنها پر از جاذبه های دیدنی فرهنگی و تاریخی بسیاری است بلکه آب و هوای بسیار مناسبی نیز دارد. البته نگران نباشید در قبال امکانات و تجهیزات بسیار زیاد برای زندگی در این شهر قرار نیست هزینه زیادی بپردازید و یکی از مقرون به صرفه ترین شهرها برای مهاجرت به فرانسه و زندگی کردن است.

بهترین و مقرون به صرفه ترین شهرها جهت مهاجرت به فرانسه
جمع بندی مطالب
در این مطلب سازمان مهاجرتی کوچ به لطف سال ها تجربه در اعزام متقاضیان مهاجرت به فرانسه و همچنین بهره گیری از منابع معتبری همچون بازخورد و نظرات متقاضیان تلاش کرد تا تمامی روش های قانونی مهاجرت به فرانسه و دریافت شهروندی این کشور را بازگو کند، ضمن اینکه در هر مرحله ای چنانچه نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی داشتید کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ آماده خدمات رسانی و ارائه مشاوره رایگان هستند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *