مهاجرت به لهستان

مهاجرت به لهستان

مهاجرت به لهستان و آشنایی با آن

مهاجرت به لهستان قطعا می تواند تجربه خوبی برای زندگی کردن باشد هر چند که مشابه هر کشور اروپایی دیگری مزایا و معایب و چالش های خاص خود را دارد. در این مطلب سازمان مهاجرتی تدبیرساز با شماست تا به بررسی کامل کشور لهستان و سپس مزایا و معایب آن بپردازد.

در صورتی که کشور لهستان برای زندگی کردن گزینه مناسبی برای شما بود می توانید در ادامه مقاله به بررسی انواع شیوه های قانونی مهاجرت به لهستان بپردازید که با ریز جزئیات برای شما عنوان خواهیم کرد تا بهترین گزینه را مطابق با شرایط فعلی خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

کشور لهستان که به زبان لهستانی به معنای ساکنین مناطق دشت های آزاد است طبق آخرین سرشماری در سال 2020 حدود 38 میلیون نفر جمعیت دارند و جمعیت پایتخت آن ورشو Warsaw حدود 1.7 میلیون نفر است و در حال حاضر نهمین کشور بزرگ اروپاست.

کشور لهستان از 1 می سال 2004 عضو اتحادیه اروپاست و در مرکز اروپا نیز واقع شده است. با مهاجرت به لهستان و زندگی در این کشور، در شمال با دریای بالتیک، از شمال شرقی با روسیه و لیتوانی، از شرق با بلاروس و اوکراین، از جنوب با اسلواکی و جمهوری چک و از غرب نیز با آلمان همجوار خواهید بود.

واحد پول این کشور زلوتی و زبان رسمی نیز لهستانی که فوق العاده سخت است. از لحاظ مذهبی نیز حدود 87% مذهب کاتولیک از مسیحیت را دارند، 10.8% نیز بی دین و مابقی هم جزء اقلیت های مذهبی به شمار می روند.
با مهاجرت به لهستان آب و هوای معتدل قاره ای را تجربه خواهید کرد که زمستان ها از ماه دسامبر تا مارچ نسبتا سرد و از ژوئن تا آگوست نیز تابستان های گرمی دارد. در ژانویه دما بین منفی 1 تا منفی 5 درجه و در تابستان نیز دما تا 35 درجه نیز می رسد.

مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به لهستان

در این بخش به مهمترین مزایا و معایب مهاجرت به لهستان می پردازیم که طبق فیدبک و بازخوردهای گرفته شده از متقاضیان مختلف مهاجرت به این کشور از طریق این مؤسسه و همچنین منابع معتبر گرفته شده اند که قطعا در تصمیم گیری نهایی شما مبنی مهاجرت و زندگی در این کشور اثر خواهد گذاشت.

مزایای مهاجرت به لهستان:

– اجاره های مناسب: هزینه های اجاره خانه در لهستان و حتی در پایتخت این کشور یعنی ورشو بسیار مقرون به صرفه است و از این حیث هزینه های شما نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایینتر خواهد بود و مشکلی در پیدا کردن مکان مناسب نخواهید داشت.
– کلیه هزینه های زندگی ارزان قیمت: کلیه هزینه های زندگی در مهاجرت به لهستان مقرون به صرفه است بجز هزینه های سوخت و خرید لباس.
– محیطی دوستداشتنی و شاد: مردم لهستان مهمان نواز و خانواده دوست هستند و شب های این کشور پر از انرژی و تحرک است که نگاه کردن و قدم زدن در خیابان ها نیز لذت بخش خواهد بود.
– تسلط به زبان انگلیسی: در کشور لهستان با اینکه زبان رسمی لهستانی است اما هم بخاطر همجواری با کشورهای زیاد و هم تعداد زیاد مهاجرینی که وارد این کشور می شوند، به زبان انگلیسی هم مسلط هستند.
– بهداشت و آموزش عالی: کیفیت سیستم آموزشی و بهداشتی در لهستان واقعا عالی است. حتی در مراجعه به کلینیک های خصوصی نیز هزینه ها پایین است و هزینه های تحصیلی نیز دقیقا به همین صورت است و مدارک دریافتی از این کشور در همه جای دنیا اعتبار دارد.

معایب مهاجرت به لهستان:

– فضای کوچک خانه ها: اگر به فکر خرید یا اجاره خانه های بزرگ هستید در لهستان تمامی خانه ها از حد انتظار کوچکتر هستند.
– هزینه های خرید لباس و سوخت: دو مورد در لهستان هزینه های بالایی دارند، خرید لباس و سوخت. حقیقتا نیز لباس های مختص زمستان که در لهستان تولید می شوند در همه جای دنیا طرفدار دارد.
– سیستم بروکراسی: سیستم اداری این کشور به شدت پر از قانون و تبصره و مسیرهای مختلف و بخش بندی هایی است که شما را برای هر کار اداری و قانونی کلافه می کند.
– زبان لهستانی: زبان لهستانی بقدری سخت است که حتی مردم این کشور هم قادر نیستند تمامی کلمات را به خوبی تلفظ کنند یا حتی بنویسند. با این حال اگر زبان لهستانی را در حد ضروریات یاد بگیرید رفتار بهتری از مردم خواهید دید مخصوصا که اگر در شهرهای کوچک این کشور زندگی کنید که بندرت به زبان انگلیسی تسلط دارند.
اکنون اگر به این نتیجه رسیده اید که زندگی در لهستان انتخاب خوب و مقرون به صرفه ای برای شماست در ادامه با ما همراه باشید تا انواع شیوه های قانونی مهاجرت به این کشور را با یکدیگر مرور کنیم:

– مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق تحصیل
– هزینه ‌‌های تحصیل در مهاجرت به لهستان
– کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در لهستان
– دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به لهستان
– مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی در مهاجرت به لهستان
– بهترین شهرها جهت مهاجرت به لهستان: آپدیت 2020

مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق کار

مهاجرت به لهستان به قصد اشتغال به کار و کسب درآمد از روش های محبوب مهاجرتی است و کسانی که عضو اتحادیه اروپا و EEA نباشند نمی توانند بدون دریافت مجوز کار وارد این کشور شده و مشغول به کار شوند.
با این حال استثنائاتی هم هست که بدون آن امکان اشتغال به کار بدون نیاز مجوز کار در لهستان وجود دارد:
– اگر مجوز اقامت در لهستان داشته باشید
– مجوز اقامت بلند مدت در اتحادیه اروپا در اختیار داشته باشید
– کارت معتبر کشور لهستان را کسب کرده باشید
– مجوز تحصیل در این کشور دارید
– بواسطه انجام تحقیقات و پژوهش وارد لهستان شده باشید
– پناهندگی گرفته باشید یا به دلایل بشردوستانه مجوز اقامت به شما داده باشند
در غیر این صورت حتما قبل از مهاجرت به لهستان باید مجوز کار بگیرید که کارفرما باید درخواست دهد و سپس شما ویزای کار بگیرید و پس از ورود نیز فورا باید اقدام به درخواست برای مجوز اقامت کنید.
6 نوع مختلف ویزای کار لهستان:
– نوع A برای کسانی که استخدام شرکتی واقع در لهستان می شوند
– نوع B برای کسانی که در هیأت مدیره یا همکار اصلی یک شرکت لهستانی استخدام شوند
– نوع C برای کسانی که برای یک کارفرمای غیر لهستانی کار می کنند اما بیشتر از 30 روز است که این کسب و کار به شعبه ای در لهستان یا شرکتی در این کشور واگذار شده است
– نوع D برای کسانی که کارفرمای غیر لهستانی دارند اما کسب و کار کارفرما برای انجام خدماتی مثل صادرات به لهستان واگذار شده است
– نوع E برای کسانی که کارفرما غیر لهستانی و بیش از 3 ماه است که کسب و کار کارفرما به دلایلی بجز موارد ذکر شده در طی 6 ماه اخیر به لهستان واگذار شده است
– نوع S برای کارگران فصلی است.
در هر صورت هر مجوز کاری برای همان شرکت معتبر است و مجوز کار و مجوز اقامت نهایتا تا 3 سال اعتبار دارند و پس از آن باید تمدید شوند ولی از پایه براساس مدت زمان قرارداد کاری اعتبار داده می شود. مجوز کاری نیز توسط سازمان Voivode لهستان صادر می شود.
ابتدا کارفرما باید برای شما درخواست مجوز کار بدهد و به همین دلیل نیازی به پرداخت هزینه ندارید. زمان بررسی درخواست مجوز کار نیز بین 3 تا 4 هفته و در شرایطی خاص تا 8 هفته است. در صورتی که نیروی کار بومی مناسب برای این رده شغلی پیدا نشود با درخواست کارفرما برای دریافت مجوز کار برای شما موافقت خواهد شد.
البته اگر رده شغلی در زمره شغل هایی باشد که تقاضای بازار کار برای آن بسیار زیاد باشد و یا درخواست صرفا برای تمدید مجوز کار قبلی باشد زمان انتظار نخواهد داشت. البته کارفرما نیز باید فعالیت اقتصادی و سودآوری کسب و کار خود را ارائه کند، بیمه سلامت فرد متقاضی به همراه کپی صفحات پاسپورت، کپی و اصل قرارداد کاری و رسید پرداخت هزینه بررسی تقاضا را نیز ارائه کند.
پس از دریافت مجوز کار، کارفرما نسخه کپی آن را برای شما ارسال خواهد کرد و شما نیز با در دست داشتن پاسپورت معتبر، قرارداد کاری و مجوز کار و مراجعه به سفارت لهستان ویزای کار را دریافت خواهید کرد. پس از مهاجرت به لهستان نیز باید فورا برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید که مدارک مورد نیاز:
– 4 قطعه عکس
– 3 کپی از بلیط معتبر سفر
– اثبات اقامت در لهستان از طریق سند رهن یا اجاره خانه، رزرو هتل یا خانه دوستان و آشنایان
– اثبات داشتن بیمه معتبر
– نامه تمکن مالی
هزینه درخواست بررسی مدارک و صدور مجوز اقامت لهستان نیز حدود 100 یورو به همراه 11 یورو صدور کارت است.

مهاجرت به لهستان و دریافت ویزای کاری در 6 نوع مختلف

مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش های بسیار محبوب مهاجرت به لهستان از طریق ویزای تحصیلی و کسب پذیرش از طرف یکی از دانشگاه های لهستان است. کسانی که بتوانند پذیرش دانشگاه مدنظر خود را در مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر کسب کنند باید ویزای تحصیلی و مجوز اقامت بگیرند. که نوع C برای اقامت کوتاه تا 90 روز و نوع D برای اقامت بلند مدت و بیش از 90 روز است.
اما قبل از اینکه به بررسی پروسه مهاجرت به لهستان به قصد تحصیل بپردازیم دلایل انتخاب این کشور را برای ادامه تحصیل بیان می کنیم:
– سیستم آموزش عالی: دانشگاه های کشور لهستان هم رتبه جهانی خوبی دارند و هم کلیه مدارک اعطا شده اعتبار بسیار بالایی برای شما خواهند داشت. ضمن اینکه ورود به بازار کار نیز برای شما مشکلی درست نخواهد کرد.
– هزینه: هزینه تحصیل در لهستان مانند اکثر قریب به اتفاق سایر هزینه ها پایینتر از کلیه کشورهای اروپایی است و این در مورد تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی صادق است. لذا تجربه تحصیل در کشوری معتبر با هزینه پایین خواهید داشت.
– هزینه های زندگی: قطعا مهاجرت به لهستان برای ادامه تحصیل باید با در نظر گرفتن هزینه های زندگی و اجاره خانه هم باشد که خوشبختانه هر دو مورد باز هم در لهستان نسبت به تقریبا هر کشور اروپایی دیگری مناسبتر است و وضعیت عالی خواهید داشت.
پس از اینکه از دانشگاه مدنظر پذیرش گرفتید باید به کنسولگری یا سفارت این کشور مراجعه کنید و برای مهاجرت به لهستان درخواست ویزای تحصیلی بدهید (توصیه می شود حداقل 1 ماه قبل از تاریخ بلیط شما باشد) اما برای درخواست دادن باید مدارکی نیز ارائه کرده و فرم درخواست را نیز به طور کامل پر کنید و در روز مصاحبه تحویل دهید:
– پاسپورت معتبر که حداقل 3 ماه معتبر بوده و دو صفحه خالی داشته باشد و کلیه صفحات نیز کپی گرفته باشید
– کپی از تمام پاسپورت های قبلی این کشور اگر داشته اید
– پذیرش تحصیلی از دانشگاه
– رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک معادل 99 یورو
– CV تحصیلی
– گواهی آموزشی معتبر
– نامه تمکن مالی کافی
– بیمه نامه با ارزش حدود 30 هزار یورو برای یک سال
– کاور لتر
معمولا هم بین 2 تا 3 هفته بررسی درخواست شما طول می کشد. وقتی با درخواست شما موافقت گردید و ویزای دانشجویی برای مهاجرت به لهستان صادر شد و وارد این کشور شدید باید فورا برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید که هزینه بررسی آن نیز حدود 88 یورو است.

هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به لهستان

قبل از مهاجرت به لهستان برای ادامه تحصیل باید به هزینه های آن نیز کاملا فکر کنید که البته بجز هزینه های تحصیلی، هزینه های زندگی نیز هستند که در بخش مربوطه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.
تحصیل در لهستان مانند هر کشور دیگری در دنیا بسته به نوع مقطع تحصیلی متفاوت است و معمولا نیز بجز رشته های MBA، دندانپزشکی و پزشکی که شهریه های بالاتری دارند بقیه رشته ها در هر مقطع تقریبا شهریه مشابهی خواهند داشت:
– مقطع لیسانس حدود 2000 یورو در سال
– مقطع فوق لیسانس و دکتری حدود 3000 یورو در سال
– رشته های فنی و دوره های کارآموزی حدود 3000 یورو در سال
– اگر نیاز به آموزش زبان لهستانی داشته باشید (بسته به نوع رشته و زبان تدریس) باید حدود 2000 یورو در سال برای دوره های یادگیری زبان لهستانی بپردازید.
رشته های دندانپزشکی و پزشکی شهریه آنها به حدود 12000 یورو در سال و رشته MBA به حدود 15000 یورو در سال می رسد.
در ضمن بد نیست با بهترین دانشگاه های این کشور نیز آشنا شوید که طبق نظام رتبه بندی QS در سال 2020 رتبه بندی شده اند و قطعا در انتخاب دانشگاه برای مهاجرت به لهستان تأثیرگذار خواهد بود:
دانشگاه جاگلونیا (Jagiellonian University) با رتبه 338، دانشگاه ورشو (University of Warsaw) با رتبه 349 و دانشگاه فناوری ورشو (Warsaw University of Technology) با رتبه 521 از برترین دانشگاه های این کشور هستند.

ارزان ترین دانشگاه کشور لهستان برای ادامه تحصیل نیز عبارتند از:

دانشگاه ورشو با شهریه سالانه حدود 2500 یورو، دانشگاه وروکلاو (Wroclaw) با شهریه سالانه حدود 2700 یورو و دانشگاه گدانسک (Gdansk) سه دانشگاه بسیار مقرون به صرفه لهستان برای ادامه تحصیل هستند که البته به معنای بی کیفیت بودن و نامعتبر بودن مدارک تحصیلی داده شده توسط این دانشگاه‌ها نیست.

کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در لهستان:

همانطور که در بخش مهاجرت به لهستان از طریق ویزای کار اشاره کردیم دانشجویانی که ویزای تحصیلی دارند برای کار ضمن تحصیل در این کشور نیازی به دریافت مجوز کار نخواهند داشت و این خبر بسیار خوبی است.

البته در نظر داشته باشید که به دلیل شلوغی زیاد برنامه تحصیلی و اینکه اولویت کاری با شهروندان اتحادیه اروپاست پیدا کردن کار ضمن تحصیل در لهستان دشوار است. در حالت عادی می توانید به صورت پاره وقت به میزان 20 ساعت در هفته کار کنید که در تعطیلات و ترم های تابستانی به 40 ساعت در هفته نیز می‌رسد.

مشاغلی که بیشتر از همه توسط دانشجویان بین المللی انتخاب می شود شامل؛ گویندگی، مراکز تماس، مشاغل مرتبط با IT، مهمانداری و شغل های داخل دانشگاه مثل پذیرشگر کتابخانه، دستیار استاد یا TA، کار در رستوران و کافه تریا هستند چون فرصت های شغلی خوبی محسوب می شوند.

کسانی که پس از فارغ التحصیلی در لهستان قصد اشتغال به کار داشته باشند ابتدا باید مجوز اقامت خود را به قصد پیدا کردن کار تا 9 ماه دیگر تمدید کنند که هزینه بررسی درخواست نیز حدود 88 یورو است. در طی این مدت باید حتما شغل مناسبی پیدا کنید که کارفرمای آن تأیید شده باشد و حقوق پیشنهادی نیز از میانگین حقوق قانونی این کشور پایینتر نباشد.

در چنین شرایطی و پس از پیدا کردن شغل، می توانید با در دست داشتن مدارک زیر برای تمدید مجوز اقامت خود تا زمان اتمام قرارداد و نهایتا تا 3 سال (پس از آن باید مجددا تمدید کرد) و همچنین مجوز کار اقدام نمایید:
1- فرم تکمیل شده همراه با اطلاعات ضروری
2- 4 قطعه عکس
3- نامه از دانشگاه مبنی بر فارغ التحصیل فرد
4- بیمه سلامت معتبر
5- نامه تمکن مالی کافی
6- عدم سوء سابقه کیفری
7- قرارداد کاری

از وب سایت های زیر نیز می توانید برای پیدا کردن شغل مناسب کمک بگیرید:

1- http://www.careersinpoland.com/

2- http://www.praca.pl/en.html

3- https://crossweb.pl/job/oferty-pracy/

دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به لهستان:

خوشبختانه از مزایای مهاجرت به لهستان برای ادامه تحصیل این است که انواع مختلفی از فاند و بورسیه تحصیلی وجود دارند که هر سال به متقاضیان مقاطع مختلف داده می شود که در این بخش به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:
1- Benjamin A. Gilman International: این بورسیه تحصیلی به بیش از 2300 متقاضی تحصیلی در لهستان در مقاطع مختلف اعطا می شود که قادر به پرداخت هزینه های تحصیلی خود نباشند. این بورسیه به میزان 5000 دلار است.

2- David L. Boren Scholarships: یکی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی لهستان که برای مطالعات زبان و فرهنگی تا سقف 20 هزار دلار به مقطع لیسانس برای تابستان، سفر و یک سال یا ترم تحصیلی به متقاضیان اعطا می گردد. البته لیستی از رشته های مختلف اعلام می شوند که می توانید آنها را چک کنید. برای مقطع فوق لیسانس و دکتری حدود 24 هزار دلار به همراه 6000 دلار برای مطالعات زبان داده می‌شود.

مهاجرت به لهستان و هزینه های تحصیلی بسیار مقرون به صرفه
مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق سرمایه گذاری
مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری نیز یکی از بهترین شیوه های مهاجرتی است که برخلاف قوانین کلی این کشور، دریافت اقامت دائم و شهروندی زودتر از زمان اعلام شده خواهد بود و این مجوز اقامت و شهروندی را می توان برای اعضای خانواده نیز درخواست داد.

حداقل سرمایه گذاری در لهستان 100 هزار یورو است که شامل خرید کسب و کار، راه اندازی بیزینس یا کارآفرینی است به شرطی که سالانه حداقل 15 هزار یورو درآمدزایی داشته باشد. به این نوع ویزای دریافتی Investor Visa گفته می شود.
بعد از 3 سال اقامت در لهستان می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید و پس از سال اقامت بیشتر با کارت اقامت دائم می توانید برای شهروندی درخواست دهید. که باید مدارک زیر را ارائه نمایید:

1- 2 قطعه عکس
2- پاسپورت معتبر
3- کارت اقامت دائم معتبر
4- عدم سوء سابقه کیفری
5- تسلط به زبان لهستانی
6- پرداخت مالیات و بدون تأخیر
7- تمکن مالی کافی

مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق تولد

مهاجرت به لهستان و کسب شهروندی آن از طریق تولد از جمله روش های رایجی است که والدین قصد دارند بدانند که آیا تولد فرزند در این کشور به معنای دریافت شهروندی این کشور خواهد بود؟ یعنی فرزندی که در این کشور متولد شود شهروندی لهستان را خواهد گرفت؟ یا افراد می توانند از طریق اجداد خود شهروندی این کشور را بگیرند؟

همه چیز بستگی به نوع قانون این کشور دارد، کشور لهستان طبق قوانین مصوب خود در سال 2012 اصل خون را قبول دارند. یعنی فرزندی که از والدین لهستانی (حداقل یکی از والدین لهستانی باشند) متولد شود، شهروندی این کشور را فارغ از محل تولد خود دریافت خواهد کرد.

در شرایطی که فرزندی در لهستان متولد شود اما والدین آن مشخص نباشند یا شهروندی آنها هنوز تأیید نشده باشد یا حتی اگر هیچ ملیتی نداشته باشند، شهروندی لهستان به این فرزند پس از سن 16 سالگی داده می شود که البته منوط به رضایت خود فرزند است.

والدین لهستانی که فرزند زیر 16 سال را به فرزندی قبول کرده باشند، این فرزند می تواند شهروندی لهستان را بگیرد.

مهاجرت به لهستان و دریافت شهروندی از طریق تولد برای فرزند

مهاجرت به لهستان و اقامت از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش ها دریافت شهروندی کشور لهستان از طریق ازدواج است و برخی افراد پس از مهاجرت به لهستان و ازدواج در این کشور با یک شهروند، می توانند زودتر از موعد مقرر شده شهروندی آن را بدست بیاورند.

کسانی که 3 سال از ازدواج آنها گذشته باشد و با کارت اقامت دائم، 2 سال پیاپی و بدون هیچ وقفه ای در این کشور زندگی کرده باشند می توانند شهروندی لهستان را بگیرند. البته منوط بر اینکه در این 3 سال واقعا زندگی مشترکی داشته باشند که این امر از طریق استشهاد محلی، بلیط سفر، پرداخت قبوض، مکالمات و پیام ها و غیره قابل بررسی است تا از ازدواج سوری جلوگیری شود.

پس از طی این مدت در صورتی که به زبان لهستانی کاملا تسلط پیدا کرده باشید، مالیات خود را پرداخت کرده و شغل مناسبی هم اتخاذ کرده باشید تا بتوانید از پس هزینه ها به طور کامل بربیایید، سوء سابقه کیفری نداشته باشید و به عنوان شهروند خارجی نمونه معرفی شوید می توانید با در دست داشتن مدارک و پرداخت هزینه 50 یورو درخواست خود را ثبت کنید. بررسی درخواست و مدارک نیز حدود 3 ماه طول می کشد.

دریافت شهروندی با ازدواج پس از مهاجرت به لهستان

هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند

در مباحث قبلی در رابطه با هزینه‌های تحصیلی و اینکه کلا خرج و مخارج در این کشور به جز هزینه سوخت و لباس پایینتر از اکثر کشورهای اروپایی است صحبت کردیم اما در این بخش قصد داریم به ریز جزئیات آن بپردازیم چرا که بدون اطلاع داشتن از هزینه‌های زندگی ماهانه برای هر فرد در این کشور نمی توانید برنامه‌ریزی مالی درستی داشته باشید.

توجه داشته باشید که هزینه های گفته شده در این بخش همگی آپدیت 30 جولای 2020 بوده و به صورت میانگین هستند و این یعنی بسته به سبک زندگی افراد کمتر یا بیشتر خواهد بود. این اطلاعات از منابع معتبر و طبق تجربه افرادی که در این کشور زندگی کرده اند و یا از طریق سازمان ما مهاجرت داشته اند گردآوری شده است.

خورد و خوراک: در سفر به هر کشوری اگر غذای خود را از بیرون تهیه کنید مسلما هزینه های زندگی ماهانه شما افزایش زیادی پیدا خواهد کرد مثلا با مهاجرت به لهستان، هزینه سه وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران سطح متوسط حدود 25 یورو در ماه است و برای یک فرد در رستوران ارزان هر وعده حدود 5 یورو است. اما اگر خودتان مواد غذایی تهیه کنید قطعا هزینه های زندگی کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

مثلا هر لیتر شیر حدود 0.5 یورو، هر کیلوگرم برنج 0.8 یورو، هر شانه تخم مرغ 12 تایی 1.7 یورو، هر کیلوگرم پنیر محلی 5.4 یورو، هر کیلوگرم گوشت 7.6 یورو، هر کیلوگرم سیب 0.7 یورو، هر کیلوگرم موز 1 یورو، هر کیلوگرم پیاز و سیب زمینی 0.6 یورو است.
حمل و نقل: مهاجرت به لهستان را می توانید با خرید بلیط ماهانه رفت و آمد نیز کم هزینه تر کنید که قیمت آن حدود 23 یورو است در حالی که تعرفه هر کیلومتر تاکسی حدود 0.5 یورو است.

قبوض: پرداخت قبوض در لهستان برای یک آپارتمان 85 متری برای هر خانواده با جمعیت 3 نفری حدود 156 یورو است. هزینه اینترنت ماهانه با سرعت 60 مگابایت از نوع ADSL با ترافیک نامحدود نیز ماهانه حدود 12 یورو می باشد.

ورزش و تفریح: کسانی که اهل ورزش و تفریح زیاد هستند باید در مهاجرت به لهستان پرداخت ماهانه 23 یورو برای عضویت در باشگاه های ورزشی و یا بدنسازی را نیز لحاظ کنند. تعرفه خرید هر نفر بلیط سینما نیز حدود 6 یورو است.

اجاره خانه: اجاره خانه در لهستان بخش اعظم هزینه های زندگی را تشکیل می دهد. هزینه اجاره ماهانه یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر حدود 480 یورو و در حومه آن حدود 373 یورو است در حالی که برای یک آپارتمان سه خوابه به ترتیب 823 و 632 یورو می‌باشد.

نکته: هزینه زندگی ماهانه هر فرد در لهستان حدود 1130 یورو است که برای یک خانواده 4 نفره به 2200 یورو می رسد.
نکته: در مهاجرت به لهستان، هزینه های خرید مواد خوراکی حدود 0.3% ارزان تر از ایران و اجاره خانه نیز حدود 3% گران قیمت تر از ایران خواهد بود. رستوران ها نیز ایران 28% ارزان تر از لهستان هستند. اما در کل قدرت خرید مردم ایران 58% کمتر از مردم لهستان است.

قبل از مهاجرت به لهستان از هزینه های زندگی در این کشور اطلاع پیدا کنید

در مهاجرت به لهستان یکی از بهترین تصمیماتی که می توانید اتخاذ کنید در زمینه انتخاب بهترین شهرهای این کشور است که هم از لحاظ امکانات و کیفیت و هم از لحاظ هزینه های زندگی بسیار مناسب باشند. به همین منظور قصد داریم سه مورد از بهترین شهرهای لهستان را خدمت شما عزیزان همراه با نقد و بررسی کامل معرفی کنیم.
1- ورشو یا Warsaw: هزینه های زندگی در این شهر حدود 1500 یورو است. از ویژگی های زندگی در این شهر پس از مهاجرت به لهستان می توان به هزینه های زندگی بسیار عالی، امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، سرگرمی های زیاد، آب و هوای مناسب، رطوبت عالی، کیفیت هوای مناسب، جمعیت مناسب، کسب و کار پردرآمد، کیفیت بالای سیستم آموزشی، بیمارستان های با کیفیت، جاده های بسیار امن، انگلیسی صحبت کردن افراد و خانواده دوست بودن آنها اشاره کرد. از معایب آن نیز می توان به زمستان های بسیار سرد و دیر دوست شدن مردم محلی با مهاجرین و همچنین زیاد سیگار کشیدن مردم آن اشاره کرد.

2- شهر کراکوف یا Kraków: هزینه های زندگی ماهانه در این شهر حدود 1300 یورو است. از مزایای آن می توان به رطوبت مناسب هوا، موارد سرگرمی زیاد، امنیت مناسب، کیفیت آموزشی بالا، انگلیسی صحبت کردن افراد، بیمارستان های با کیفیت، دمای مناسب هوا، خانواده دوست بودن و رابطه خوب با مهاجرین و اینترنت پرسرعت اشاره کرد. از معایب آن نیز می توان به آلوده بودن هوای شهر، تبعیض نژادی، ترافیک زیاد و نوسانات دمایی نسبتا زیاد اشاره کرد.

3- شهر گدانسک یا Gdansk: هزینه های زندگی در این شهر نیز حدود 1500 یورو است. از مزایای زندگی در این شهر برای مهاجرت به لهستان می توان به کیفیت بالای زندگی، سرگرمی های زیاد، اینترنت پر سرعت، کیفیت بسیار مناسب هوا، امنیت زیاد، کیفیت آموزشی عالی، اینترنت وای فای رایگان در سطح شهر، روابط بسیار خوب با مهاجرین و انگلیسی صحبت کردن آنان، خانواده دوست بودن و امنیت اشاره کرد. از معایب این شهر نیز می توان به ترافیک نیمه سنگین، رطوبت نسبتا بالا، نوسانات شدید دمایی و تبعیض نژادی اشاره کرد.

آشنایی با شهرهای فوق بهترین کار برای مهاجرت به لهستان

جمع بندی مطالب

در این مطلب سعی کردیم تا به تمامی جنبه های مهاجرت به لهستان از جمله کلیه روش های قانونی مهاجرت به این کشور بپردازیم تا بتوانید تصمیم منطقی تری اتخاذ کرده و با آگاهی کامل اقدام نمایید.
لازم به ذکر است که سازمان مهاجرتی تدبیرساز در تمامی زمینه مهاجرتی به این کشور راهنمای شماست و می توانید از مشاورین مهاجرت به اروپای ما کمک بگیرید تا کلیه پروسه مهاجرت شما را با هزینه بسیار کم و در اسرع وقت پیگیری نمایند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *