مهاجرت به مجارستان

مهاجرت به مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای شرق اروپا است که اخیرا مورد توجه افراد علاقمند به مهاجرت قرار گرفته است. اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده است این کشور مورد توجه مهاجران قرار بگیرد، ارزان بودن هزینه‌های زندگی است. هزینه تحصیل، زندگی روزمره، راه اندازی شرکت و تقریباً همه چیز در مجارستان بسیار ارزان‌تر از کشورهایی مانند انگلستان، آلمان و فرانسه است.

مهاجرت به مجارستان از طریق راه‌های مختلفی قابل انجام است. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا روش‌های مختلف مهاجرت به مجارستان را مورد بررسی قرار بدهیم و اطلاعات مهمی در مورد زندگی در مهاجرت به دست آورید.

مهاجرت به مجارستان از طریق خرید ملک

خرید ملک نمی‌تواند موجب به گرفتن اقامت دائم در مجارستان بشود. با این حال می‌توانید با خرید ملک به مدت چند سال مجوز اقامت در این کشور را به دست آورید. این ویزا در حال حاضر، به شکل یکساله داده می‌شود. شما باید برای گرفتن ویزای موقت مجارستان از طریق خرید ملک، مبلغ 200 هزار یورو را صرف خرید ملک (معمولا آپارتمان کنید). پس از این که اقامت موقت خود را دریافت کردید، می‌توانید به مجارستان بروید و برای گرفتن نوع دیگری از اقامت اقدام کنید. همین ویزا را نیز می‌توانید تمدید کنید.

هر چقدر که مبلغ سرمایه گذاری شده شما روی ملک در مجارستان بیشتر شود، مدت اقامت شما بیشتر خواهد بود. پس از این که بتوانید به مدت پنج سال در کشور مجارستان بمانید، اقامت دائم دریافت خواهید کرد. همچنین در مدت اقامت موقت، می‌توانید به بقیه کشورهای ناحیه شنگن به راحتی سفر کنید و ویزاهای دیگری را دریافت کنید.

مهاجرت تحصیلی به مجارستان

مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل می‌تواند برای شما یک اقامت موقت را به همراه داشته باشد که نسبت به روش‌ها دیگر بسیار راحت است. علت این مسئله این است که میزان هزینه‌ای که برای تحصیل انجام بدهید، بسیار کمتر از روش‌های دیگر است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، در برخی از رشته ها باید در آزمون ورودی دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور نمره قبولی را کسب کنید.

مهاجرت تحصیلی در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های این کشور رایگان نیستند و شما برای مدت اقامت شهریه پرداخت کنید. همچنین میزان شهریه دانشگاه به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. با این حال شهریه این دانشگاه‌ها بسیار پایین‌تر از کشورهای اروپای غربی است.

برای اقامت تحصیلی نیاز به یادگیری زبان این کشور دارید ولی دانشگاه‌های انگلیسی زبان و آلمانی زبان نیز در این کشور وجود دارند که البته بیشتر در مقاطع ارشد و دکترا هستند. پس از دوران تحصیل می‌توانید یک ویزای موقت بگیرید و به دنبال کار باشید تا بتوانید ویزای کار را دریافت کنید. بسیاری از افرادی که در مجارستان تحصیل می‌کنند، برای یافتن کار راهی کشورهای آلمان و اتریش می‌شوند که بازار کار بهتری دارند.

مهاجرت کاری به مجارستان

مهاجرت به مجارستان از طریق ویزای کار نیز امکان پذیر است. شما باید به دو صورت این ویزا را دریافت کنید. روش اول برای افرادی است که سابقه تحصیل در کشور مجارستان را دارند. این افراد با گرفتن یک ویزای موقت می‌توانند به مراکز کاریابی مراجعه کنند.

روش دوم، مختص به افرادی است که هنوز اقامت مجارستان را دریافت نکرده‌اند. این افراد باید از طریق رزومه و سوابق کاری خود، بتوانند یک کارفرما را در این کشور متقاعد کنند که برای آن‌ها دعوت نامه بفرستند. در این روش، داشتن مهارت برای تایید شدن بسیار مهم است. ویزای کاری موقت است و پس از اتمام دوره آن تمدید خواهد شد تا زمانی که به حدنصاب موردنظر برای اقامت دائم در این کشور برسید. در دوران کار در این کشور می‌توانید به کشورهای دیگر نیز سفر کنید و فرصت‌های شغلی بهتری را در دیگر کشورهای عضو شنگن به دست آورید.

اقامت مجارستان از طریق ثبت شرکت

برای ثبت شرکت در کشور مجارستان در ابتدا نیازمند یک طرح اقتصادی قوی هستید. این طرح را باید به همراه مدارک مختلف به دولت این کشور ارائه کنید تا بتواند تشخیص بدهد که طرح اقتصادی شما قابل اجرا شدن هست یا خیر. در صورتی که طرح شما پذیرفته شود، می‌تواند مبلغ تعیین شده برای ثبت شرکت را بپردازید و شرکت خود را ثبت کنید. پس از آن اقامت دو ساله‌ای برای شما مشخص می‌شود که قابل تمدید است.

در این مدت تراز مالی شرکت شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که عملکرد مالی شرکت شما مناسب باشد، می‌توانید ویزای خود را تمدید کنید. در غیر این صورت یا باید از ویزاهای دیگر استفاده کنید تا در این کشور بمانید یا باید به کشور خود برگردید.

اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در این کشور به روش‌های مختلفی قابل انجام است. خرید ملک خود نوعی از مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری است. ثبت شرکت و خرید اوراق قرضه نیز دو روش دیگر مهاجرت از طریق سرمایه گذاری هستند. در روش خرید اوراق قرضه می‌توانید اوراقی را خریداری کنید که دولت طبق ضوابط بخصوص ارائه کرده است. در این روش اقامت موقت پنج ساله‌ای را دریافت خواهید کرد و مجاز نیستید که این اوراق را به اشخاص دیگر انتقال بدهید. پس از این که در مدت زمان مقرر توانستید در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید.

اقامت مجارستان به روش تمکن مالی

ویزای تمکن مالی یکی از ویزاهای پرطرفدار در کشور مجارستان است که در زیرمجموعه ویزاهای سرمایه گذاری قرار می‌گیرد. یکی از بهترین روش‌هایی که افراد بازنشسته یا مسن می‌توانند از طریق آن اقامت مجارستان را به دست آورند همین روش است. برای گرفتن این نوع اقامت شما نیازمند گرفتن مدرک زبان نیستید. همچنین مدرک تحصیلی خاصی نیز برای گرفتن این نوع اقامت لحاظ نشده است. با این حال شما باید بتوانید به دولت این کشور اثبات کنید که می‌توانید برای مدت دو تا پنج سال (بسته به شرایط مختلف) تمکن مالی داشته باشید. برای گرفتن این ویزا نیازمند انتقال پول به مجارستان نیستید ولی مجوز کار در کشور مجارستان به شما داده نخواهد شد(مگر در موارد خاص).

همچنین در صورتی که قصد داشته باشید همسر و فرزندان خود را به مجارستان منتقل کنید، باید مبلغی اضافی را نیز در نظر بگیرید که به میزان هزینه شما برای زندگی در مدت مشخص شده اضافه خواهد شد.

اقامت توریستی مجارستان

اقامت توریستی یک روش مهاجرت به مجارستان محسوب نمی‌شود چون که موقت است و باید پس از مدت زمان مقرر به کشور خود بازگردید. با این حال برای بازدید از کشور مجارستان و درخواست برخی ویزاها بسیار مفید است. همچنین افرادی که سابقه سفر توریستی به مجارستان را داشته‌اند، شانس بیشتری برای گرفتن اقامت این کشور دارند. این نوع ویزا نیازمند تسلط بر زبان یا داشتن مدرک تحصیلی خاصی نیست و معمولا برای مدت کمتر از سه ماه صادر می‌شود.

اقامت مجارستان از طریق ازدواج

ازدواج می‌تواند باعث شود که اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید ولی این روش نیز دشواری‌های خاص خود را دارد. از آن جایی که افراد مختلف برای مهاجرت به مجارستان اقدام به ازدواج به صورت غیرواقعی می‌کنند، دولت مجارستان روی این مسئله بسیار حساس است. به همین دلیل کسی که متقاضی گرفتن اقامت مجارستان از طریق ازدواج است، باید بتواند اثبات نماید که این ازدواج قصد واقعی آنها بوده و برای اثبات این موضوع باید مدارکی به سفارت ارائه دهند که رابطه عاطفی میان زوج را اثبات کند.

راه‌های مختلفی برای اثبات این قضیه وجود دارد و یکی از آن‌ها ارائه مدارک مالی و سند رسمی ازدواج و حتی اطلاعات خصوصی است. در صورتی که رفتار مشکوکی داشته باشید، دولت مجارستان این اختیار را دارد که در مورد شما تحقیق کند و حتی از اطرافیان شما به صورت خصوصی در مورد واقعی بودن رابطه ازدواج شما پرس و جو کند. افرادی که مشخص شود ازدواجی غیرواقعی داشته‌اند، سریعا به کشور خود دیپورت می‌شوند.

هزینه‌های معمول زندگی در مجارستان

هزینه زندگی در این کشور بستگی به سبک زندگی شما دارد. با این حال می‌توان گفت کشور مجارستان یکی از کشورهایی است که زندگی در آن آسان است چرا که پول این کشور نسبت به کشورهای دیگر اروپا ارزش پایین‌تری دارد. شما می‌توانید با رقمی بین 800 تا 1000 یورو در ماه، در این کشور یک زندگی متوسط داشته باشید. بیشتری هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، مربوط به اجاره خانه‌ است و در صورتی که تمکن مالی داشته باشید که این رقم را پرداخت کنید، به صورت کلی زندگی راحتی را در مجارستان تجربه خواهید کرد.

بهترین شهرهای مجارستان برای زندگی

بوداپست بزرگ‌ترین شهر کشور مجارستان است. اگر پس از مهاجرت به مجارستان قصد زندگی در یک شهر با بیشترین امکانات را دارید، شهر بوداپست مناسب‌ترین گزینه است. در این شهر علاوه بر امکانات زندگی، می‌توانید به سفارت‌خانه‌ها و ادارات مختلف این کشور دسترسی داشته باشید. با این حال زندگی در این شهر نسبت به دیگر شهرهای مجارستان ده تا سی درصد گران‌تر است.

دبرسن یکی دیگر از شهرهای کشور مجارستان از وضع رفاه و امکانات مناسبی دارد. زندگی در این شهر از بوداپست ارزان‌تر است و فاصله چندانی نیز با پوداپست ندارد. شهر پچ را می‌توان سومین شهر مهم مجارستان دانست.

سخن پایانی

در این مطلب مروی بر مهاجرت به مجارستان از طریق روش‌های مختلف پرداختیم و دیدیم که هزینه زندگی در این کشور چقدر است و چه شهرهایی می‌توانند مقصد مناسب برای مهاجرت باشند. مهاجرت به مجارستان آسان‌تر از کشورهای دیگر اروپایی است چرا که هم دولت این کشور طرح‌های متنوعی دارد و هم متقاضی کمتری برای زندگی در مجارستان وجود دارد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *