مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ و آشنایی با آن

مهاجرت به نروژ از جمله گزینه های مهاجرتی به صورت دائم یا موقتی است که با اهداف مختلف هر سال صورت می گیرد و با توجه به محبوبیت این کشور بین مهاجرین، ما نیز در سازمان مهاجرتی تدبیرساز تصمیم گرفتیم تا ضمن کمک به متقاضیان برای مهاجرت به این کشور به کمک شیوه های قانونی، بتوانیم اطلاعات جامع و مفیدی پیرامون این کشور داده باشیم.

کشور نروژ با جمعیت حدود 5 میلیون نفری و پایتخت اُسلو (Oslo)، زبان نروژی که از شاخه ‌‌های زبان آلمانی است و واحد پول کرون نروژ در بخش اروپای شمالی که نیمه غربی شبه جزیره اسکاندیناوی را اشغال کرده از جمله مقاصد توریست ها و همچنین مهاجرین از سرتاسر دنیاست. این کشور از شمال با دریای بارنتز (Barents) و دریای نروژ و از غرب نیز با دریای شمال و از جنوب نیز با تنگه اسکاژراک (Skagerrak) هم مرز است. همچنین از شرق نیز با کشورهای سوئیس، فنلاند و روسیه مرز مشترک دارد.

حدود 82% مردم کشور نروژ معتقد به شاخه پروتستان از دین مسیحیت هستند و جمعیت مسلمان آن نیز حدود 2.3% است و لذا از لحاظ دینی و مذهبی می توان گفت جمعیت مسلمان آن بسیار کم است. نرخ امید به زندگی در این کشور حدود 82 سال است لذا می توان توقع سطح بالای کیفیت زندگی را داشت.

از لحاظ آب و هوایی نیز باید انتظار زمستان های سرد در ناحیه شمالی را داشته باشید به نحوی که رنج دمایی آن بین منفی 6 تا 0 صفر درجه و تابستان های آن خنک است و رنج دمایی بین 5 تا 15 درجه است. در ناحیه جنوبی زمستان ها خنک بوده و دما بین منفی 2 تا 8 درجه و در تابستان نیز دما بین 8 تا 18 درجه است.

ضمنا توجه داشته باشید که نروژ طبق یک رفراندوم در سال 1994 از عضویت در اتحادیه اروپا انصراف داد و در سال 2018 نیز برای پیوستن به این اتحادیه، 73.6% مردم این کشور عدم رضایت خود را نشان دادند و کنسل شد. اما کشور نروژ عضو حوزه شنگن است و لذا با مهاجرت به نروژ و دریافت ویزای این کشور به راحتی بین کشورهای حوزه شنگن جابجا خواهید شد.

مهاجرت به نروژ، کشوری عضو حوزه شنگن
مهم‌‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به نروژ
مطابق با روال همیشگی ابتدا قصد داریم تا قبل از روش های مهاجرت به نروژ به شکل قانونی به مزایا و معایب زندگی در این کشور بپردازیم تا تصمیم بهتری اتخاذ کنید:

مزایای مهاجرت به نروژ:

• کیفیت بالای ساختمان ها: از جمله ویژگی هایی که نروژی ها نیز به آن افتخار می کنند کیفیت بالای خانه های آنها مطابق با استانداردهای روز دنیاست که کاملا مدرن طراحی شده اند.
• تفریحات: تفریح و سرگرمی بوفور در نروژ یافت می شود مثل هاکی، اسکی، ماهیگیری، مسیرهای ویژه برای پیاده روی و دوچرخه سواری و باشگاه های ورزشی کل تایم روزانه شما را پر می کنند.
• محیطی تمیز و بهداشتی: از ویژگی های بسیار خوب مهاجرت به نروژ، زندگی در کشوری کاملا تمیز و با سطح فرهنگی بسیار بالای مردمان آن است.
• امنیت: کشور نروژ به حدی امن است که کودکان بدون سرویس به مدرسه می روند، اکثر مردم درب منازل خود را قفل نمی کنند و به بیرون می روند و نرخ جرم و جنایت نیز بسیار پایین است. از لحاظ فساد اداری و مالی نیز فوق العاده است و لذا امنیت مادی بالایی هم خواهید داشت.
• تعطیلات زیاد و ساعت کاری کم: وجود ساعت کاری 7.5 ساعت در روز و 5 هفته تعطیلات در طول سال از لحاظ اشتغال به کار نیز کشور نروژ را محبوب ساخته است. ضمنا شرکت های بین المللی زیادی نیز در این کشور حضور دارند و درصد بالایی از نیروی شاغل وجود دارد.
• سیستم آموزشی با کیفیت: سیستم آموزشی در نروژ در سطح بسیار بالایی بوده و برای همه رایگان است.
• سیستم بهداشتی: سیستم بهداشتی کشور نروژ نیز بسیار پیشرفته بوده و از آخرین استانداردها بهره گرفته می شود ضمن اینکه از تجهیزات پیشرفته ای نیز برخوردار است.
معایب مهاجرت به نروژ:
• اجاره های سنگین: نه تنها نرخ اجاره خانه در نروژ بسیار سنگین است بلکه خرید خانه نیز بسیار مشکل است.
• آب و هوا: کلا زمستان در نروژ بسیار سرد است و این مورد برای همه مناسب نخواهد بود.
• هزینه های سنگین زندگی: تقریبا همه چیزی در نروژ گران قیمت است و از کشورهای لوکس اروپاست.
• روند درمانی پیچیده: هر چقدر که از پیشرفته بودن سیستم بهداشتی کشور نروژ لذت ببرید از روند درمانی و پروسه ای که باید طی کنید احساس نارضایتی خواهید داشت.
• مالیات سنگین: سیستم برداشت مالیات در نروژ اتوماتیک بوده و نرخ آن 45% است!
طبق مزایا و معایب مهاجرت به نروژ می توانید تصمیم بگیرید که آیا سفر به این کشور به طور موقت یا دائم برای شما گزینه مناسبی هست یا خیر. در صورتی که جواب مثبتی دارید پس ما را همراهی کنید تا کلیه روش های قانونی مهاجرت به این کشور را با یکدیگر مرور کنیم. سر فصل هایی که بررسی خواهیم کرد عبارتند از:
– مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق کار
– مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق تحصیل
– هزینه ‌‌های تحصیل در مهاجرت به نروژ
– کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در نروژ
– دریافت فاند و بورسیه تحصیلی پس از مهاجرت به نروژ
– مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق سرمایه گذاری
– مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق تولد
– مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق ازدواج
– هزینه ‌‌های زندگی در مهاجرت به نروژ
– بهترین شهرها جهت مهاجرت به نروژ: آپدیت 2020

مهاجرت به نروژ باید با شناخت کامل نسبت به مزایا و معایب آن باشد
مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق کار
مهاجرت به نروژ از طریق کار یکی از روش های رایج و البته محبوب بین نیروی کار ماهر و سایر افرادی است که شایستگی و سابقه کاری قابل قبولی دارند. در صورتی که قصد داشته باشید در نروژ به اشتغال بپردازید باید ویزای کار دریافت کنید که بسته به اینکه در کدام گروه متقاضیان قرار بگیرید فرایند متفاوت خواهد بود.
1- نیروی کار ماهر یا Skilled Worker: در این شرایط در صورتی که نیروی کار ماهر باشید یعنی تجربه و سابقه کاری بالایی دارید برای اینکه درخواست دهید باید شرایط زیر را داشته باشید:
– از طرف یکی از کارفرماهای نروژ پیشنهاد شغلی جدی داشته باشید
– شغل پیشنهادی باید تمام وقت باشد
– باید تمامی پیش نیازها و سوابق کاری مورد نظر را داشته باشید
– برای رده شغلی پیشنهادی نیروی کار بومی مناسب آن نباید وجود داشته باشد
2- در صورتی که در یک شرکت بین المللی کار می کنید و یک شعبه در نروژ دارد: در چنین شرایطی اگر مایل باشید یا بخواهید به عنوان مأموریت کاری به نروژ بروید باید مجوز کار بگیرید که برای دریافت آن باید شرایط زیر در مورد شما صادق باشد:
– سابقه کاری بالا
– در شرکتی باید استخدام باشید که قراردادی با شرکت در نروژ یا شعبه خود دارد که خدمات یا آموزش هایی به آنها بدهد
– شرکت موجود در نروژ باید آدرس تجاری ثبت شده داشته باشد
– پیشنهاد کاری فقط باید برای یک شرکت در نروژ باشد
– شعبه نروژی باید تأیید کند که حقوق و مزایای اعطا شده طبق قوانین و تعهدات این کشور است
– تجربیات کاری شما باید منطبق با وظیفه محول شده باشد
3- مربیان ورزشی و ورزشکاران: برای این نوع مجوز کاری یا باید ورزشکاری باشید که پیشنهاد از یک باشگاه سطح بالا دارید یا مربی که پیشنهاد مربیگری در سطح بسیار بالا دارد بدین منظور باید از شرایط زیر برخوردار باشید:
– باید تأییدیه از طرف عضو انجمن کمیته المپیک و پارالمپیک نروژ و فدراسیون ورزشی این کشور دریافت کرده باشید که نشان می دهد صلاحیت کافی دارید
– پیشنهاد شغلی جدی داشته باشد
– ورزش مورد نظر باید جزء ورزش های تاپ و محبوب نروژ باشد.
– پیشنهاد شغلی باید فول تایم باشد
– شرایط کاری و پرداختی باید مطابق با قوانین این کشور باشد
4- رهبران و مدرسان مذهبی: کسانی که به عنوان رهبر و یا مدرس و یا مبلغ مذهبی قصد ورود به نروژ را داشته باشند ضمن اثبات مدرک تخصصی مورد تأیید باید شرایط زیر را نیز دارا باشند:
– پیشنهاد شغلی رسمی
– شغل و یا کار پیشنهادی باید فول تایم باشد
– حقوق سالانه شما نباید در سال بیشتر از 246246 کرون نروژ قبل از اعمال مالیات باشد
مدارک کلی مشترک مورد نیاز برای تمامی دسته بندی های فوق:
– پاسپورت معتبر
– فرم تکمیل شده ویزا
– دو عکسی که اخیرا گرفته باشید
– جزئیاتی از CV و رزومه کاری
– اثبات مکانی برای زندگی در نروژ
– پرداخت هزینه ویزا که حدود 6300 کرون نروژ یا 578 یورو است
مدت زمانی که معمولا طول خواهد کشید نیز 4 هفته است. ضمنا پس از ورود به نروژ نیز باید در اسرع وقت نسبت به کسب مجوز اقامت اقدام نمایید. همچنین دقت داشته باشید که دریافت ویزای کاری و مجوز اقامت بر عهده شماست اما دریافت مجوز کاری بر عهده کارفرماست.

مهاجرت به نروژ از طریق ویزای کاری

مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق تحصیل
یکی دیگر از روش های رایج و محبوب مهاجرت به نروژ از طریق ادامه تحصیل است که خوشبختانه پروسه چندان سختی ندارد و به راحتی با توضیحاتی که ارائه می کنیم می توانید به مجوز تحصیلی و سپس مجوز اقامت در نروژ را کسب کنید.
اما قبل از اینکه به پروسه دریافت ویزای تحصیلی نروژ بپردازیم به مزایای تحصیل در نروژ خواهیم پرداخت تا طبق انتظارات و ملاک های خود بتوانید تصمیم بهتری اتخاذ کنید:
– هزینه های تحصیلی بسیار پایین و به زبان انگلیسی: از بزرگ ترین مزایای تحصیل در نروژ این است که هزینه های تحصیلی بسیار قیمت پایین تری نسبت به اکثر کشورهای اروپایی دارد و اکثریت رشته ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می شوند.
– کیفیت زندگی بسیار بالا: حقوق کاری بالا، ساعت کاری محدود، محیطی غیر آلوده و بالاترین نرخ توسعه و رشد انسانی نسبت به اکثر کشورهای اروپایی و نرخ بالای 80 سال برای امید به زندگی، سطح کیفی آن را بسیار بالا برده است.
– تنوع فرهنگی و تاریخی زیاد: به دلیل حضور دانشجویان بین المللی متعدد و همچنین ریشه تاریخی غنی این کشور تنوعات زیادی در این دو زمینه شاهد هستیم.
– دانشگاه های معتبر: خوشبختانه دانشگاه های نروژ معتبر بوده و پس از مهاجرت به نروژ و اتمام تحصیل نگرانی بابت اعتبار مدرک دریافتی نخواهید داشت.
اما اکنون که تصمیم گرفته اید برای تحصیل مهاجرت به نروژ را انتخاب کنید با ما همراه باشید تا پروسه آن را بررسی کنیم. در ابتدا باید پذیرش از دانشگاه مدنظر خود دریافت کنید و سپس با توجه به شرایطی که دارید و رفع موانع، اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کنید که شرایط دریافت به شرح زیر است:
• پذیرش از دانشگاه یا کالج مدنظر باید دریافت کرده باشید
• پذیرش تحصیلی باید از نوع فول تایم باشد
• شما باید بتوانید حداقل 123519 کرون نروژ یا 11350 یورو در سال به جز هزینه های شهریه دانشگاه هزینه کنید و به نوعی اثبات کنید که تمکن مالی کافی دارید.
• باید جایی برای زندگی کردن داشته باشید
• شرایط شما در کشور مبدأ باید به نوعی باشد که تضمین کند پس از اتمام تحصیل باز خواهید گشت یا به عبارتی Family Tie قوی دارید
• فیش واریزی 450 یورویی بابت بررسی مدارک
• دانشگاه انتخابی باید جزئی از لیست دانشگاه یا کالج های دانشگاهی یا مؤسسات آموزش عالی معتبر نروژ مندرج در NOKUT باشد.
حدود 2 تا 3 هفته نیز بررسی مدارک طول خواهد کشید.
وقتی ویزای تحصیلی دریافت کردید و مهاجرت به نروژ انجام دادید، باید در طی 7 روز ابتدایی برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنید در غیر این صورت باید مراتب دیرکرد خود را پیشاپیش توضیح دهید. برای اینکه قرار ملاقات با سفارت یا کنسولگری این کشور بذارید تا فرم مورد نظر را پر کرده و مجوز اقامت بگیرید باید از چند طریق اقدام کنید:
– بر روی پرتال UDI درخواست مجوز اقامت دهید یا
– با شماره 4751899470+ در روزهای دوشنبه، سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 9 تا 11 صبح تماس بگیرید یا
– یا به میز اطلاعات در طی ساعات اداری یعنی دوشنبه و پنجشنبه از ساعت 8 تا 10:45 دقیقه صبح مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که به محض دریافت مجوز اقامت در نروژ، امکان کار ضمن تحصیل به میزان 20 ساعت در هفته و فول تایم در تعطیلات نیز خواهید داشت. ضمنا اعتبار این مجوز 1 ساله است و هر سال باید آن را تمدید کنید.

مهاجرت به نروژ به منظور ادامه تحصیل، گزینه ای بسیار رایج و محبوب
هزینه‌‌ های تحصیلی در مهاجرت به نروژ
با توجه به ویژگی هایی که از مهاجرت به نروژ برای ادامه تحصیل نام بردیم قطعا مجذوب این کشور شده اید اما هنوز هم مواردی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید تا نسبت به تصمیم خود مطمئن تر عمل کنید؛ هزینه های تحصیلی.
هزینه های تحصیلی خبر خوب برای متقاضیان مهاجرت به نروژ است. تمامی دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی و مؤسسات آموزش عالی در نروژ در تمامی مقاطع تحصیلی دارای شهریه رایگان هستند و این خبر فوق العاده ای است که باعث محبوبیت بسیار زیاد این کشور برای مهاجرت تحصیلی شده است و این قانون شهریه رایگان برای همه دانشجویان بین المللی است و ملیت افراد مهم نیست. در هر ترم این دانشگاه ها بابت عضویت در دپارتمان یا خدمات خاص شهریه ناچیزی از دانشجویان دریافت می کنند. مثلا دانشگاه اُسلو (Oslo University) بابت عضویت در سازمان سلامت دانشجویی هر ترم 660 کرون نروژ یعنی حدود 60 یورو هزینه دریافت می کند که این میزان برای دانشگاه برگن (University of Bergen) 480 کرون نروژ یا حدود 44 یورو است.
برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور در مقاطع مختلف بین 7 تا 20 هزار یورو شهریه دریافت می کنند که باز هم نسبت به بسیاری از دانشگاه های معتبر کشورهای دنیا رقم بسیار پایین تری است که با وجود دانشگاه های رایگان دولتی کمتر کسی این دانشگاه ها را انتخاب می کند بجز اینک امکانات رفاهی مجهزتر و سیستم غذایی با کیفیت تری را درخواست کند.
در سال 2020 طبق نظام رتبه بندی QS بهترین دانشگاه های بین المللی جهت مهاجرت به نروژ برای ادامه تحصیل نیز مشخص شدند که طبق آن University of Oslo با رتبه 119، University of Bergen با رتبه 163 و Norwegian University of Science and Technology با رتبه 359 و همچنین University of Tromsø – The Arctic University of Norway با رتبه 389 در زمره برترین دانشگاه های این کشور هستند.
با توجه به اینکه دانشگاه های دولتی نروژ در رده های بسیار بالای جهانی قرار دارند و شهریه آنها نیز رایگان است از ارائه لیست ارزان ترین دانشگاه های کشور نروژ خودداری کردیم.
کار دانشجویی در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی در نروژ:
کار ضمن تحصیل در نروژ نیز برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور امکان پذیر است البته به شرطی که امرار معاش شما به آن وابسته نباشد و پس از اتمام سال اول، عملکرد علمی خوبی از خود نشان دهید که در این صورت می توانید مجوز کار خود را تمدید کنید.
همانطور که متوجه شدید شما متقاضیان گرامی مهاجرت به نروژ، برای دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در این کشور باید مجوز کار دریافت کنید اما برای سال اول به صورت خودکار همراه با مجوز اقامت خود که به محض ورود به این کشور دریافت کردید، امکان کار هفتگی تا سقف 20 ساعت داده شده است.
بعد از اینکه سال اول تحصیلی به اتمام رسید در صورتی که نمرات خوبی کسب کرده باشید و کار ضمن تحصیل اثر منفی بر پیشرفت تحصیلی نگذشته باشد می توانید برای تمدید آن اقدام کنید که نیاز به مدارک زیر است:
– معرفی نامه از دانشگاه مبنی بر دانشجو بودن
– مجوز اقامت معتبر
– پاسپورت معتبر
– دو قطعه عکس
– قرارداد کاری معتبر
علاوه بر کار در سلف دانشگاه، کتابخانه، دستیار استاد و کافه تریا دانشگاه ها می توانید برای شغل های خارج از دانشگاه از طریق سایت های زیر به دنبال مناسب ترین گزینه برای خود بگردید:
1- https://arbeidsplassen.nav.no/stillinger که به زبان نروژی است
2- http://eures.europa.eu/ به زبان های مختلف لیست مشاغل وارد شده
3- اکثر مشاغل مورد نیاز را در این سایت هم می توانید پیدا کنید http://www.finn.no/jobb
4- برای کار در روزنامه و مطبوعات نیز می توانید به این سایت مراجعه کنید http://www.norske-aviser.com/
پس از فارغ التحصیلی نیز امکان کار در نروژ و تمدید مجوز اقامت وجود دارد ولی باید توجه داشته باشید که نمی توانید برای آن پس از اتمام مجوز اقامت خود که از نظر زمانی معادل با اتمام دوره تحصیلی است اقدام کنید چرا که در غیر این صورت باید به کشور خود برگردید و برای ویزای کاری اقدام کنید. اما حدود 2 ماه قبل از اتمام دوره تحصیلی (با توجه به زمان بین 2 تا 4 هفته ای برای بررسی درخواست) برای ویزایی به نام Job Seeker اقدام نمایید تا پس از تحصیل بتوانید در این کشور بمانید و مجوز اقامت شما نیز تمدید شود.
شرایط زیر باید در مورد شما صدق کند:
– شما باید دارای مجوز تحصیلی معتبر باشید
– باید دارای تمکن مالی کافی به منظور گذراندن زندگی در نروژ باشید که حداقل مقدار تعیین شده برای آن 1900 یورو در ماه است.
– تخصص و مهارت کافی داشته باشید
مبلغ پرداختی نیز حدود 580 یورو است و مدارکی از قبیل:
– مجوز اقامت معتبر
– 4 قطعه عکس
– پاسپورت معتبر
– اثبات مکانی برای اقامت
– تمکن مالی کافی
– بیمه معتبر
– رسید پرداخت 580 یورو
نیز ارائه کنید.
دریافت فاند و بورسیه‌‌ تحصیلی پس از مهاجرت به نروژ:
دریافت فاند و بورسیه تحصیلی در کشور نروژ بسیار متعدد بوده و گزینه های بسیار زیادی وجود دارند که اکثر آنها برای دانشجویان بین المللی اروپایی و تعداد کمی نیز برای دانشجویان کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی و ژاپن است. در این بین فاند و بورسیه های تحصیلی هم هستند که مناسب دانشجویان بین المللی است که مهم ترین آنها عبارتند از:
1- Erasmus Mundus Joint Master Degree (EMJMD): در مهاجرت به نروژ برای مقطع ارشد در حوزه انرژی های تجدیدپذیر به متقاضیان داده می شود که شامل 8500 یورو بابت هزینه تحصیل، 2000 یورو بابت سفر و 24000 یورو نیز بابت هزینه های معیشتی است. مختص شهروندان کشورهای اروپایی و در حال توسعه است و باید تسلط بالایی در زبان انگلیسی داشته باشید.
2- Doctoral Research Fellowship: برای رشته های روانشناسی، فیزیک، زیست شناسی و پزشکی بالینی در مقطع دکتری برای دانشگاه اسلو است. سالانه مبلغ اعطا شده به دانشجویان بین المللی حدود 50 هزار یورو است.
3- Jelvix Scholarship Program: برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های علوم پایه، فناوری های نوظهور و خلاق و مهندسی است که 1000 دلار به برترین کاندیداها داده می شود که باید CGPA بالاتر از 3 داشته باشید.
4- بورسیه تحصیلی دانشگاه ترومسو: دو نفر از متقاضیان به ارزش 10 هزار یورو در مقطع فوق لیسانس

مهاجرت به نروژ بدون اطلاع از شهریه ها و امکان و انواع بورسیه ها امکان پذیر نیست
مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق سرمایه گذاری
یکی از بهترین کشورهای دنیا برای سرمایه گذاری نروژ است که هم پروسه سریعی دارد و هم کسب اقامت دائم و شهروندی از طریق آن زیاد طول نمی کشد. با مهاجرت به نروژ به قصد سرمایه گذاری یکی از بهترین انتخاب های خود را در زندگی انجام داده اید.
سرمایه گذاری که در نروژ انجام خواهید داد از نوع تجاری است پس با خرید املاک و مستغلات و یا زمین به هر میزانی مشمول دریافت شهروندی این کشور نخواهید شد. حداقل مبلغ سرمایه گذاری شما باید 100 هزار یورو باشد که البته سقفی ندارد.
سرمایه گذاری باید در شرکت های معتبر قبلی یا جدید باشد به نحوی که در بخش هایی مانند مراکز داده های IT، کشتیرانی (بخاطر روابط تجاری دریایی نروژ که اکثرا مرز دریایی دارد)، صنایع نفت و گاز، انرژی های سبز، تولید غذاهای دریایی و مرتبط با آن باشد.
مدارک مورد نیاز:
– کارت اقامت معتبر
– پاسپورت معتبر
– عدم سوء سابقه کیفری
– پرداخت هزینه بررسی مدارک به مبلغ 432 یورو برای اقامت دائم و 340 یورو برای شهروندی نروژ
– اثبات اشتغال زایی
نکته: بررسی درخواست برای اقامت دائم و شهروندی 1 ماه طول می کشد. پس از 3 سال پیاپی زندگی در نروژ اقامت دائم دریافت می کنید و پس از 7 سال نیز شهروندی این کشور اعطا خواهد شد که البته باید درخواست دهید و در طی این مدت باید سرمایه شما بلوکه باشد و امکان برداشت وجود ندارد.

مهاجرت به نروژ و دریافت شهروندی این کشور با سرمایه گذاری
مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق تولد
کسانی که قصد مهاجرت به نروژ را دارند تا از طریق تولد فرزند آنها شهروندی این کشور را کسب کند و یا کسانی که در نروژ به دنیا آمده اند و شرایط مختلفی برای آنها وجود دارد باید بدانند که کشور نروژ اصل خون را قبول دارد و اصل خاک پذیرفته شده نیست. این یعنی اگر شما در داخل خاک نروژ به دنیا آمده باشید یا فرزند خود را به دنیا بیاورید در حالی که هیچ یک از والدین نروژی نباشند، شهروندی این کشور به فرزند داده نخواهد شد!
حالت های مختلفی برای مهاجرت به نروژ و کسب شهروندی برای فرزند خود و یا بررسی وضعیت خود در زمان تولد وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:
1- اگر کودک در تاریخ 1 سپتامبر 2006 یا پس از آن به دنیا آمده باشد و پدر یا مادر وی نروژی باشند به صورت اتوماتیک فرزند هم شهروند نروژ محسوب خواهد شد و تنها کافیست که برای او پاسپورت بگیرید و مهم هم نیست که در کجا به دنیا آمده باشید یا والدین با هم ازدواج کرده باشند یا خیر.
2- اگر کودک قبل از تاریخ 1 سپتامبر 2006 به دنیا بیاید در صورتی کودک شهروند نروژ خواهد بود که مادر نروژی باشد یا پدر نروژی باشد و با مادر ازدواج کرده باشد یا پدر قبل از تولد فوت کرده باشد ولی شهروند نروژ بوده و با مادر ازدواج کرده باشد.
3- اگر والدین شهروند کشورهای سوئیس، دانمارک، فنلاند یا ایسلند بوده باشند و قبل از سن 18 سالگی شما، شهروند نروژ شده باشند در صورتی به صورت اتوماتیک شهروند نروژ قلمداد خواهید شد که:
– در نروژ زندگی کرده باشید و
– ازدواج یا نامزد نکرده باشید و
– به طور همزمان یا قبل از آن از وضعیت شهروندی قبلی خود انصراف داده باشید
4- در صورتی که در تاریخ 1 سپتامبر 2006 و پس از آن به فرزندی قبول شده باشید یا کودکی را به فرزندی قبول کرده باشید در صورتی که در آن زمان زیر 18 سال بوده باشید و مقامات نروژ مجوز به فرزندی قبول کردن را صادر کرده باشند و قانونی شده باشد اتوماتیک شهروند نروژ خواهید شد
5- در صورتی که قبل از تاریخ 1 سپتامبر 2006 به فرزندی قبول شده باشید یا کودکی را به فرزندی قبول کنید در همان زمان شهروندی نروژ داده خواهد شد.
نکته: شهروندی نروژ طبق تولد از طریق اجداد داده نمی شود و اصل خاک نیز مورد قبول این کشور نیست.
نکته: در صورتی که زیر 18 سال باشید هزینه ای بابت درخواست شهروندی پرداخت نخواهید کرد در غیر این صورت باید 4200 کرون نروژ یا حدود 390 یورو پرداخت کنید.
مدارک مورد نیاز:
– گواهی تولد
– گواهی ازدواج و یا نامزدی والدین
– کپی تمام صفحات پاسپورت
– پرداخت مالیات
– عدم سوء سابقه کیفری
– تسلط به زبان نروژی
پس از اینکه شهروندی نروژ به شما داده شود از شما دعوت خواهد شد تا در جشن داوطلبانه شهروندی این کشور به همراه سایر افراد شرکت کنید.

مهاجرت به نروژ و کسب شهروندی آن برای فرزندتان و یا اعلام وضعیت برای خود طبق اصل خون
مهاجرت به نروژ و اقامت از طریق ازدواج
یکی از دلایل مهاجرت به نروژ می تواند به قصد ازدواج باشد که طبق قوانین این کشور در صورتی که واجد شرایط شناخته شوید می توانید شهروندی نروژ را هم کسب کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد.
قبل از اینکه بتوانید در نروژ ازدواج کنید ابتدا باید گواهینامه یا مجوز ازدواج دریافت کنید که نشان می دهد شما از شرایط لازم برخوردار هستید که به آن prøvingsattest گفته شده و 4 ماه نیز معتبر است. البته باید در نظر داشته باشید که چون صدور این مجوز طول می کشد به موقع اقدام کنید.
وقتی ازدواج کردید به شرطی که حداقل 3 سال از 10 سال گذشته را در نروژ با مجوز اقامت معتبر زندگی کرده باشید می توانید برای شهروندی آن درخواست دهید. ضمنا باید شرایط زیر نیز در مورد شما صدق کند:
– هویت شما باید تأیید شده باشد
– باید مقیم نروژ باشید و قصد ادامه زندگی هم داشته باشید
– باید مجموع زمان اقامت و مدت زمان ازدواج شما حداقل 7 سال باشد
– باید 300 ساعت زبان نروژی را گذرانده باشید و در آزمون زبان این کشور قبول شده باشید
– نباید مرتکب جرم یا فرار مالیاتی شده باشید
– امکان دو تابعیتی وجود ندارد و باید قبل از درخواست از تابعیت قبلی خود انصراف داده باشید
– حتما باید در زمان درخواست تا اعلام نتیجه مجوز اقامت شما معتبر باشد
ضمنا با توجه به اینکه در مهاجرت به نروژ به قصد ازدواج حتما باید نیت اصلی شما ازدواج بوده باشد پس باید ثابت کنید که در طول این مدت با یکدیگر زندگی کرده اید و هنوز هم زن و شوهر هستید که بسته به نوع شهر مدارکی که از شما خواسته می شود متفاوت خواهد بود.

مهاجرت به نروژ و کسب شهروندی از طریق ازدواج
هزینه‌‌ های زندگی برای کسانی که قصد مهاجرت به نروژ را دارند
از جمله موارد بسیار مهمی که هنگام مهاجرت به نروژ باید به آن توجه داشت هزینه های زندگی است تا با برآورد درستی بتوانید به این کشور مهاجرت کنید و با توجه به اینکه هزینه های معیشتی در این کشور بالاست حتما توصیه می شود که از ساپورتر مالی خوبی بهره مند باشید و سرمایه شخصی قابل توجهی نیز برخوردار باشید.
در این بخش سازمان مهاجرتی تدبیرساز به منظور راهنمایی شما عزیزان از منابع معتبر و همچنین تجربه عینی کسانی که در این کشور زندگی می کنند و از طریق سازمان ما مهاجرت به نروژ داشته اند استفاده کرده تا اطلاعات بسیار دقیق و موثقی در مورد خرج و مخارج زندگی در نروژ به شما متقاضیان بدهد. ضمنا توجه داشته باشید که قیمت های گفته شده به طور میانگین بوده و برحسب سبک و عادت زندگی می تواند کمتر یا بیشتر باشد و همگی آپدیت جولای 2020 هستند.
خورد و خوراک: سفارش غذا از بیرون در نروژ از جمله مخارج سنگین است که برای دو نفر در یک رستوران سطح متوسط، سه وعده حدود 75 یورو خواهد شد اما در صورتی که بخواهید پس از مهاجرت به نروژ خودتان غذا درست کنید و مواد خوراکی تهیه کنید هزینه ها را به شدت کاهش خواهید داد به عنوان مثال:
هر لیتر شیر حدود 1.7 یورو، هر کیلوگرم برنج حدود 2.5 یورو، هر شانه 12 تایی تخم مرغ 4 یورو، هر کیلوگرم پنیر 10 یورو، هر کیلوگرم گوشت 24 یورو، هر کیلوگرم سیب و موز حدود 2.4 یورو، هر کیلوگرم سیب زمینی 2.2 یورو و هر کیلوگرم پیاز نیز 2 یورو است.
حمل و نقل: توصیه می کنیم برای کاهش هزینه ها پس از مهاجرت به نروژ از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید که حتی می توانید با خرید بلیت ماهانه در هزینه ها صرفه جویی کنید که مبلغ آن حدود 70 یورو است. با این حال تعرفه هر کیلومتر تاکسی حدود 1.3 یورو است و هر یک ساعت انتظار نیز 46 یورو خواهد بود.
قبوض: پرداخت قبوض نیز در نروژ برای یک آپارتمان 85 متری حدود 153 یورو در ماه است که برای اجاره ماهانه اینترنت با سرعت 60 مگابایت از نوع ADSL و ترافیک نامحدود باید 45 یورو بپردازید.
ورزش و تفریح: هزینه عضویت ماهانه در کلاس های ورزشی حدود 39 یورو و تعرفه هر بلیت سینما نیز 12 یورو است.
اجاره خانه: اجاره خانه بخش اعظم هزینه های زندگی را پس از مهاجرت به نروژ تشکیل می دهد. برای اجاره یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر باید حدود 970 یورو در ماه هزینه کنید که در حومه شهر حدود 750 یورو است. این هزینه ها برای یک آپارتمان 3 خوابه به ترتیب 1500 و 1200 یورو در ماه است.
نکته: حدودا برای زندگی در نروژ ماهانه باید 2460 یورو یا 26830 کرون نروژ پرداخت کنید که برای یک خانواده سه نفره حدود 4600 یورو یا 50340 کرون نروژ خواهد شد.
نکته: هزینه اجاره خانه در نروژ 94% بیشتر از ایران، هزینه خورد و خوراک رستورانی 281% بیشتر از ایران و تهیه مواد خوراکی 168% بیشتر از ایران است اما قدرت خرید مردم نروژ حدود 290% بیشتر از ایران است.

مهاجرت به نروژ و اطلاع از هزینه های زندگی یک امر ضروری است
بهترین شهرها جهت مهاجرت به نروژ: آپدیت 2020
به عنوان آخرین مطلب در مهاجرت به نروژ قصد داریم تا لیستی از بهترین شهرهای نروژ برای زندگی کردن در سال 2020 را نام ببریم که تعادل بسیار خوبی از لحاظ هزینه و کیفیت زندگی در آنها وجود دارد و تا حد امکان توصیه سازمان مهاجرتی تدبیرساز طبق تجربه چندین ساله خود این است که این شهرها را انتخاب کنید.
1- تروندهایم یا Trondheim: هزینه زندگی ماهانه در این شهر حدود 2000 یورو است. از مزایای انتخاب این شهر می توان به امنیت کامل جانی و مالی (عدم وجود فساد اداری) مخصوصا برای زنان، اینترنت پرسرعت، سرگرمی های بسیار زیاد، کیفیت هوای عالی، شهری نه چندان شلوغ، کیفیت بالای آموزشی، جاده های کاملا امن، انگلیسی صحبت کردن مردم، خانواده دوست بودن اهالی این شهر، عدم اعتیاد به سیگار در اکثر موارد اشاره کرد. از معایب زندگی در این شهر برای مهاجرت به نروژ می توان به آب و هوای سرد و بسیار سرد در زمستان و دوست پیدا کردن سخت اشاره کرد.
2- اُسلو یا Oslo: هزینه زندگی ماهانه در این شهر حدود 2200 یورو در ماه است. مزایای زندگی در این شهر برای مهاجرت به نروژ عبارتند از: امنیت کامل حتی برای خانم ها، اینترنت پرسرعت، عدم وجود آلودگی هوا و صوتی، سرگرمی های زیاد، کیفیت بالای آموزشی، راه اندازی راحت کسب و کار، بیمارستان های عالی، جاده های امن، انگلیسی صحبت کردن مردم و خانواده دوست بودن. معایب زندگی در این شهر نیز زمستان های بسیار سرد و سخت دوست شدن مردم با مهاجرین اشاره کرد.
3- آلِسوند یا Alesund: هزینه زندگی ماهانه حدود 2500 یورو در ماه است. از جمله مزایای انتخاب این شهر برای مهاجرت به نروژ می توان به؛ امنیت کامل، اینترنت پرسرعت، هوای بدون آلودگی، خلوت بودن شهر، راه اندازی سریع کسب و کار، کیفیت بالای آموزشی و مراکز بهداشتی، تسلط نسبی مردم به زبان انگلیسی و خانواده دوست بودن آنها اشاره کرد. معایب انتخاب این شهر نیز این است که در زمستان ها بسیار سرد بوده و جای زیادی برای گشتن ندارد و مردم آن نیز سریع با مهاجرین دوست نمی شوند.

مهاجرت به نروژ و انتخاب بهترین شهرها برای زندگی، حرکتی هوشمندانه است

جمع آوری مطالب

سازمان مهاجرتی تدبیرساز به کمک چندین سال سابقه در زمینه اعزام متقاضیان مهاجرت به نروژ و دریافت فیدبک های همیشگی از آنان در این مطلب به کمک شما آمد تا ضمن معرفی و توضیح کامل تمامی پروسه های قانونی مهاجرت به این کشور، آمار و ارقام کاملا معتبر از همه هزینه ها به شما داده باشد تا بتوانید تصمیم هوشمندانه تری اتخاذ کنید. توجه داشته باشید که در هر یک از این پروسه ها می توانید از کارشناسان مهاجرت ما کمک بگیرید تا کل روند مهاجرت شما را با کمترین هزینه و در اسرع وقت انجام دهند.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی ایتالیا

ویزا و اقامت تحصیلی در ایتالیا : ایتالیا (به ایتالیایی: Italia و به انگلیسی: Italy) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *