چگونه به کانادا مهاجرت کنیم؟

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم؟

بسیاری از افراد در جهان به دلایل مختلف تمایل به مهاجرت کانادا داشته و قصد دارند ادامه زندگی را خارج از کشور خود ادامه دهند. اما، این تصمیم نیاز به یک برنامه‌ریزی مشخص و کسب اطلاعات درباره کشور مقصد دارد.

یکی از گزینه‌ها برای آغاز یک دوره تازه در زندگی در اکثر کشورهای جهان سوم مثل ایران، مهاجرت به کانادا است که نسبت به سایر کشورها، شرایط منصفانه‌تر و ساده‌تری دارد. البته، هر کشوری دارای قوانین مخصوص به خود بوده و نمی‌توان گفت که مهاجرت به هیچ کشوری حتی کانادا آسان است و اگر برای این کار اطلاعات کافی نداشته باشید، در ادامه راه دچار مشکل خواهید شد.

کشور کانادا به دلیل شرایط سنی و پایین بودن جمعیت خود سال‌ها است که اقدام به پذیرش مهاجران کرده تا با این روش اقتصاد کشور خود را بهبود بخشد. کشور کانادا در سال 2018 توانست با پذیرش تعداد زیادی از مهاجران خود را به رتبه هفتم لیست کشورهای مهاجرپذیر برساند و از این حیث از بسیاری از کشورهای فعال در این زمینه پیشی بگیرد. خوشبختانه آمار مهاجرت ایرانیان به این کشور زیاد بوده و شما در این راه تنها نیستد. برای آشنایی بیشتر با قوانین و نحوه پذیرش مهاجر در کشور کانادا شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.

روش‌های مهاجرت به کانادا

تمامی کشورهایی که اقدام به پذیرش مهاجر می‌کنند، شرایطی را وضع می‌کنند که افراد بتوانند با انتخاب یکی از آن‌ها به راحتی مهاجرت کرده و تابیعت آن کشور را دریافت کنند. کانادا جزو کشورهایی است که قوانین خود را کمی آسان کرده تا بسیاری از افراد بتوانند به این کشور مهاجرت کنند. این روزها بازار جذب مهاجر و کمک به چرخه اقتصاد کشورها داغ بوده و هر کشوری سعی می‌کند از تمام ظرفیت‌های موجود برای بهبود شرایط اقتصادی خود استفاده کند. اولین راه برای مهاجرت سرمایه‌گذاری است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

در این روش از مهاجرت که ساده‌ترین و سریع‌ترین راه می‌باشد، توجه به 3 مولفه ضروری است. اول از همه دارایی شما برای سرمایه‌گذاری است که توسط اداره مهاجرت کانادا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این دارایی‌ها می‌تواند شامل ملک و املاک، شرکت، حساب‌های سپرده‌گذاری و غیره باشد که حداقل باید ارزشی معادل با 2 میلیون دلار داشته باشد. لازم به ذکر است که هنگام سرمایه‌گذاری حضور شخص در کشور کانادا ضروری بوده و باید برای مدتی که اداره مهاجرت این کشور تعیین می‌کند در آنجا مستقر شوید.

برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، داشتن سابقه بازرگانی به مدت 2 سال ضروری بوده و یا اگر قصد تاسیس کلینیک درمانی را دارید، در اختیار داشتن پروانه پزشکی به مدت 5 سال نیز کفایت می‌کند. توجه داشته باشید که از مبلغ 2 میلیون دلاری که شما در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنید، 250 هزار دلار آن غیرقابل برگشت است. البته، می‌توانید این شرط را با سپردن 1 میلیون و 200 هزار دلار به مدت 5 سال بدون سود جایگزین کنید. لازم به ذکر است که این ارقام قطعی نبوده و طبق آخرین آمار به دست آمده از اداره مهاجرت کانادا می‌باشد.

مهاجرت از طریق پناهندگی

لازم به ذکر است که این مطلب هرگز قصد تشویق شما برای انتخاب این روش از مهاجرت را نداشته و ما تنها به دلیل آنکه این راه جزو گزینه‌های تعیین شده از سوی اداره مهاجرت کانادا است، اقدام به شرح آن کرده‌ایم. از این رو، هیچ تضمینی برای پذیرش شما به عنوان مهاجر از این طریق وجود ندارد. دولت کانادا دو راه برای پناهندگی پیش پای مهاجران گذاشته است. روش اول از طریق اسپانسر و حامیان خارجی سیاسی است و روش دوم اقدام مستقیم افراد با ورود به مرز کانادا است. توصیه می‌شود هرگز از این روش برای مهاجرت استفاده نکرده و سایر روش‌ها را انتخاب کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های اخذ تابعیت کانادا ازدواج با یک فرد کانادایی است. شما می‌توانید با ازدواج با فردی که دارای تابعیت کانادا باشد، ازدواج کرده و به راحتی پاسپورت این کشور را دریافت کنید. البته، ازدواج به این سادگی‌ها هم نبوده و دارای شرایط خاصی است. اولین شرط برای ازدواج، واقعی بودن آن است.

پس از اینکه اداره مهاجرت از اعتبار عقدنامه شما مطمئن شود تازه وارد فاز اول این روش می‌شوید. تنها درصورتی درخواست شما بررسی می‌شود که 2 سال از تاریخ ازدواج شما گذشته باشد. سپس، باید ثابت شود که فرد غیر کانادایی قادر است از پس هزینه‌های خود برآید و همسر او هیچ مسئولیتی در قبال پرداخت هزینه امرار معاش او ندارد. و در آخر اینکه سن قانونی ازدواج 18 سال تمام بوده و فرد نباید تحت پیگرد قانونی باشد.

دریافت تابعیت کانادا از طریق تولد

کانادا جزو کشورهایی است که قانون خاک را برای تولد انتخاب کرده است. سیستم خاک بدین معناست که هر فردی که در خاک کانادا متولد شود، تابیعت این کشور را داشته و شهروند آن محسوب می‌شود. کانادا جزو معدود کشورهایی است که این قانون را لحاظ می‌کند چراکه بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر از قانون حق خون تبعیت می‌کنند.

در این قانون فرد متعلق به کشور پدر و مادر خود بوده و در هر جایی که متولد شود، شهروند کشوری محسوب می‌شود که پدر یا مادر او به آنجا تعلق دارد. البته، توجه داشته باشید که در کانادا، تنها، فرزندی که متولد شود شهروند کانادا محسوب شده و پدر و مادر باید طبق قوانین اقدام به درخواست حق تابعیت خود بدهند.

اگر قصد مهاجرت به کانادا را داشته و باردار هستید، بهتر است این مسئله را قبل از ورود خود به این کشور اعلام کنید. مقامات کانادایی هنگام ورود شما به این کشور هرگز بارداری شما را چک نکرده و به شما اجازه ورود می‌دهند. اما، اگر پس از مدتی متوجه این موضوع شوند، شدیدا با شما برخورد خواهند کرد. چه بسا که شما را اخراج کرده و روند درخواست مهاجرت شما را قطع کنند. از این رو، بهتر است هیچگاه اقدام به پنهان‌کاری نکرده تا به مشکلات جدی برنخورید.

مهاجرت برای تحصیل

دریافت تابعیت کانادا از طریق بورس تحصیلی یکی از آسان‎‌ترین و در عین حال سریع‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا دارای تراز علمی بالا بوده و از اساتید خبره و باسواد برخوردار است. برای درخواست بورس تحصیلی کافیست تا در آزمون آیلتس نمره 6 را کسب کرده و یا اگر قصد مهاجرت به شهر کبک را دارید مدرک زبان فرانسه B1 داشته باشید. بهتر است در انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر خود دقت کنید تا بهترین کالج را برای ادامه تحصیل برگزینید.

متأسفانه، بسیاری از افراد به این نکته توجه نکرده و به مؤسساتی رجوع کرده‌اند که هرگز از بار علمی مناسبی برخوردار نبوده و پول خود را هدر داده‌اند.

برای مهاجرت به کانادا از این طریق باید هزینه‌های دانشگاه و زندگی خود را نیز در نظر بگیرید. کانادا جزو کشورهایی است که خیلی سخت دانشجویان را به تحصیل رایگان دعوت می‌کند.

از این رو، اگر معدل خوبی ندارید و از بار علمی نسبتا کمی برخوردار هستید، بهتر است قید تحصیل رایگان را زده و اقدام به درخواست تحصیل پولی کنید. البته، اداره مهاجرت کانادا در هفته 20 ساعت کار برای شما در نظر می‌گیرد تا هزینه امرار و معاش خود را بدست آورید. هزینه تحصیل سالانه در کشور کانادا بین 6 الی 25 هزار دلار می‌باشد.

مهاجرت از طریق ویزای کار

برای دریافت ویزای کار سه روش مهم وجود دارد که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. اولین و ساده‌ترین روش این است که از یک شرکت کانادایی دعوتنامه کاری دریافت کنید. بسیاری از شرکت‌های کانادایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود اقدام به پذیرش مهاجران کارمند کرده تا با پرداخت حقوق کم اهداف خود را پیش ببرند. البته، یافتن کارفرما و شرکت کار بسیار سختی بوده که بهتر است این وظیفه خطیر را بر عهده شرکت‌های مهاجرت و مشاوران خبره بسپارید.

دومین راه برای مهاجرت به کانادا از طریق دریافت ویزای کار، اشتغال فردی است. به طور مثال، اگر مربی ورزشی یا یک هنرمند هستید، می‌توانید با درخواست تابعیت به این کشور مهاجرت کنید. برای مثال، خوانندگان زیادی به این کشور مهاجرت کرده و با برگزاری کنسرت‌های متعدد، مبلغی از درآمد خود را به دولت کانادا می‌دهند. این روش نسبت به سایر روش‌ها ساده‌تر بوده و حتی نیاز به مدرک زبان هم ندارد. البته، توجه داشته باشید که اداره مهاجرت کانادا تنها به افراد مشهور و معتبر پاسپورت ارائه می‌دهد.

روش آخر نیز که از سال 2015 به قوانین مهاجرتی کانادا اضافه شد، متخصص بودن در یک حرفه شغلی است.  در این روش، اداره مهاجرت کانادا از شما یک آزمون مهارت تخصصی گرفته که باید نمره 67 را در آن کسب کنید. همچنین داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 و چند هزار دلار پس‌انداز برای گذراندن امرار و معاش ضروری است. این روش نیز به دلیل حمایت کانادا از نیروهای کاری بومی خود کمی سخت بوده و نیاز به تلاش و صبر و حوصله زیادی دارد. بهتر است برای آگاهی از شغل‌هایی که کانادا به آن نیاز دارد از مشاوران مهاجرتی مشورت بگیرید.

مهاجرت توریستی

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، اقدام به دریافت ویزای توریستی می‌کنند که این روش زیاد توصیه نشده و کانادا قوانین سفت و سختی برای این کار در نظر گرفته است. دلیل این همه سخت‌گیری نیز عدم بازگشت بسیاری از توریست‌ها به کشور خود است. البته، یک روش ایده‌آل برای دریافت ویزای توریستی وجود دارد، آن هم اینکه از طریق دوستان و خانواده خود دعوتنامه دریافت کنید.

کشور کانادا با گرفتن تعهدات سفت و سخت از افرادی که اقدام به ارسال دعوتنامه به آشنایان خود می‌کنند، با ارزیابی شرایط و ضوابط تعیین شده از سوی اداره مهاجرت کانادا با درخواست آن‌ها موافقت می‌کند.

مهاجرت به کانادا از طریق ایجاد کارآفرینی

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های اخذ پاسپورت کانادایی ایجاد کارآفرینی می‌باشد. شما می‌توانید با تاسیس یک شرکت و یا اختصاص بودجه‌ای برای آغاز یک پروژه در این کشور اقدام به دریافت تابعیت کنید. کشور کانادا با در نظر گرفتن مهارت و حوزه فعالیت شما و ارزیابی این موضوع که آیا می‌توانید به اقتصاد این کشور کمک کرده و نرخ بیکاری را کاهش دهید، به شدت از شما استقبال خواهد کرد.

البته، مبلغ سرمایه‌گذاری شما نیز مهم بوده و هر چه بیشتر باشد از مزایای بهتری برخوردار خواهید شد. بهتر است برای آگاهی از شرایط کارآفرینی در کانادا با مشاوران باتجربه مشورت کنید.

مزایای درخواست مهاجرت از سازمان مهاجرتی کوچ

  • تجربه طولانی در امر مهاجرت
  • ارتباط مستمر با وکیل رسمی مورد تائید اداره مهاجرت کانادا و عضو رسمی ICCRC
  • به روز بودن کلیه پلن های مهاجرتی مورد استفاده بر اساس قوانین روز اداره مهاجرت کانادا
  • کمک به تقویت رزومه متقاضی و رفع نواقص پرونده مهاجرتی
  • آموزش و آماده سازی شما برای مصاحبه های احتمالی
  • راهنمایی برای انجام مراحل معاینات پزشکی
  • همراهی مستمر با متقاضی و ارائه مشاوره های کلیدی در مراحل مختلف اخذ ویزای مهاجرت کانادا

 

همچنین ببینید

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران

مهاجرت مهندس عمران به کانادا مقدمه: کانادا دومین کشور بزرگ جهان با شهرهای در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *