مهاجرت تحصیلی به اوکراین

مهاجرت تحصیلی به اوکراین

اقامت تحصیلی اوکراین

برای آشنایی با تاریخچه اوکراین لازم به ذکر است که اوکراین یکی از بزرگترین کشورهای اروپاست که در سال 1991 پس از سالها استقلال خود را از اتحادیه جماهیر شوروی به دست آورد. زبان رسمی آن زبان اوکراینی می‌باشد و دانش زبان روسی نیز در این کشور کاربرد گسترده ای دارد.

اوکراین با 603550 کیلومتر مربع مساحت و 2782 کیلومتر خط ساحلی، چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است.

در بین کشورهای اروپایی کشور اوکراین در بین کم هزینه‌ترین کشورها برای تحصیل قرار گرفته است و از آنجا که تحصیل در اوکراین به زبان های اوکراینی، روسی و انگلیسی مقدور می باشد، مقصد مناسبی برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

اوکراین در نقشه از ناحیه ی شمالی خود با کشور بلاروس همسایه می باشد و از ناحیه ی شرق با کشور روسیه، از ناحیه ی غربی با کشور لهستان، اسلواکی و مجارستان همسایه است. در زیر نقشه اوکراین برای آشنایی بیشتر موقعیت این کشور در اروپا نمایش داده شده است. پایتخت کشور اوکراین نیز شهر کی اف است.

این کشور در زمره کشورهای صنعتی خصوصاً در بخش کشاورزی می‌باشد و از بزرگترین صادرکننده های غلات از جمله گندم، ذرت دامی و سویا می باشد. از شهرهای پرجمعیت اوکراین می توان از کی‌یف، خارکوف، دنیپروپتروفسک، اودسا و دونتسک نام برد. دانشگاه‌ های اوکراین با بیشترین تعداد در شهرهای کیف و خارکف قرار دارند.

در ادامه به مهمترین مطالب و تیترهای اصلی این نوشتار پرداخته می شود:
تحصیل در اوکراین
دانشگاه های اوکراین
دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین
هزینه تحصیل در اوکراین
تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین
جمع بندی
مزایای مهاجرت به اوکراین
معایب مهاجرت به اوکراین

تحصیل در اوکراین

به سبب هزینه های پایین زندگی و تحصیل در اوکراین، بسیاری از ایرانیان که ممکن است از بودجه مالی مناسبی هم برای تحصیل برخوردار نباشند یا تمایل داشته باشند با کمترین هزینه در کشوری اروپایی تحصیل کنند، مهاجرت به اوکراین، گزینه مناسبی است.

طبق قانون اوکراین، آموزش و پرورش از سن 6 سالگی شروع می شود و 12 سال ادامه دارد. سیستم آموزشی اوکراین به چهار سطح تقسیم می شود: آموزش ابتدایی، متوسطه ابتدایی، متوسطه ارشد و تحصیلات تکمیلی. ترم اول سال تحصیلی (سپتامبر – ژانویه) و ترم دوم (فوریه – ژوئن) است.

دانش آموزان و دانشجویان بی شماری سالیانه از بیش از 100 کشور دنیا برای تحصیل و زندگی به اوکراین مهاجرت می کنند و هر ساله این تعداد افزایش می یابد. از دلایل اصلی جذب دانشجویان بین المللی در اوکراین برای خارجی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه های پایین تحصیل و زندگی، کیفیت دانشگاهی و امکان تحصیل برای دانش آموزان حتی به زبان مادری خودشان می باشد برای مثال ایرانیان میتوانند برای تحصیل فرزندان خود حتی به زبان فارسی در مدارس فارسی زبان اقدام کنند. علاوه بر اینکه از راهکارهای متنوع موجود برای اخذ اقامت دائم اوکراین می توانند استفاده کنند.

ما به کسانی که تمایل دارند به پاسپورت اوکراین برسند، گزینه تحصیل ارزان در اوکراین را بعنوان ساده ترین و بی دردسرترین روش برای برای زندگی در اروپا، کار و نهایتا اخذ اقامت دائم پیشنهاد می‌کنیم.

دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دلیل بالا بردن شانس خود برای اخذ بورسیه در مقطع دکتری کشور اوکراین، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این کشور را انتخاب می نمایند.

طول دوره کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و طول دوره دکتری در کشور اوکراین حداقل 2 سال می باشد. دانشجویان دکترا مجوز 30 ساعت کار دانشجویی در طول هفته را خواهند داشت. همچنین آن ها حقوقی در حدود 2000 دلار در ماه دریافت می کنند.

دانشگاه های اوکراین

در بین دانشگاه های مطرح در اوکراین می توان از دانشگاه تاراس شفچنکو و همچنین دانشگاه های: یوروپسکی – کوروک – نااو – کیسی – مااوپ – بوگامولتس – کاپه ای بعنوان مقاصد تحصیلی مناسب برای ایرانیان نام برد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در اوکراین

گروه ب (خوب)

Ivan Franko National University of Lviv
Karazin Kharkiv National University
Lviv Polytechnic National University
National Technical University “Kharkiv Polytechnic Institute”
National Technical University of Ukraine (Kyiv Polytechnic Institute), Ukraine
Sumy State University
Taras Shevchenko National University of Kyiv

گروه ج (متوسط)

Donetsk National University
Donetsk National University of Economics and Trade named after Mykhailo Tugan-Baranovsky (DonNUET)
Ivano-Frankivsk National Technical University of Oil and Gas
Kharkiv National University of Radio Electronics
Kyiv National university of Technologies and Design
Kyiv National University of Trade and Economics)KNUTE)
National Aerospace University “KHAI”
National Academy of Sciences of Ukraine
National Aviation University
National Forestry University of Ukraine
National University Odessa Law Academy
National University of Life Science & Environmental Studies (National Agricultural University)
National University of Ostroh Academy
Odessa National Academy of Food Technologies
Ostrogradsky National University of Kremenchuk
Petro Mohyla Black Sea National University
South Ukrainian National Pedagogical University Named after K.D.Ushynsky
Ternopil National Economic University
Uzhhorod National University

Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University

هزینه تحصیل در اوکراین

شهریه ی دانشگاه های اوکراین برای رشته های مهندسی به زبان روسی 2000 تا 4000 دلار در سال و به زبان انگلیسی 3000  تا 5000 دلار می باشد. در واقع تحصیل به زبان روسی یا اوکراینی هزینه های شما را به نصف تقلیل می دهد.

برای رشته های علوم انسانی این هزینه 1500 تا 2500 دلار برای زبان روسی و 2000 تا 3500 دلار به زبان انگلیسی، برآورد شده است. هزینه ی تحصیل در رشته های هنر کمی گرانتر است و حداقل 3000 دلار در سال می باشد

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین

برای کسانی که تمایل به تحصیل در دوره های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی را دارند، اوکراین یکی از بهترین گزینه هاست چرا که مشاوران ما تمام ملزومات لازم برای قبولی شما در آزمونهای مربوط به ورودی دانشگاه ها را فراهم می کنند.

این کشور در حال حاضر برای سال تحصیلی 2021 دارای دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد. اما روش هایی وجود دارد تا در آینده بتوانید مدرکی معتبر برای کار در ایران نیز ارائه دهید. با ما تماس بگیرید تا در این مورد با جزییات بیشتری درباره بورسیه تحصیلی اوکراین و روشهای دیگر آشنا شوید.

تحصیل در اوکراین به هر دو زبان روسی و انگلیسی نیز امکان پذیر است که در صورت انتخاب زبان روسی شما ملزم به گذراندن دوره پاتفک می باشید اما برای تحصیل به زبان انگلیسی، مستقیما وارد دوره اصلی می شوید. هزینه دانشگاه ها نیز بین 4000-5000 دلار در سال می باشد. شما با حدود 10.000 دلار براحتی می توانید هزینه تحصیل و هزینه محل اقامت خود طی یکسال را تضمین کنید.

بطورکلی دانشجویان بین المللی باید در کالج های آمادگی جهت آزمون های ورودی حاضر شوند. این دوره ها به زبان انگلیسی، زبان روسی و یا اوکراینی در دسترس هستند.

دانشجویانی که در این دوره ها شرکت می کنند شانس بالای 90% برای قبولی در آزمون را دارند. اگر تمایلی به شرکت دراین دوره ها ندارید ولی کماکان تمایل به قبولی در این آزمون های ورودی دارید با ما تماس بگیرید تا راهکارهای جایگزین را به شما نشان دهیم.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های اوکراین باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند. با این مدرک در هر رشته و دانشگاهی که تمایل داشته باشید، می توانید درخواست پذیرش بدهید. حتی با داشتن دیپلم فنی و حرفه ای با هر معدلی می توانید برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندان پزشکی بدون هیچ گونه محدودیت سنی شرکت کنید. رویای پزشک شدن دارید؟ با ما تماس بگیرید.

لازم به ذکر است به دانشجویان در اوکراین مجوز 20 ساعت کار داده می شود که در ازای هر ساعت حداقل 5 دلار حقوق دریافت می نمایند. البته اگر توانمندی هایی خاص در قالب شغل های خدماتی و تعمیراتی که شغل های مورد نیاز اوکراین می باشند، همچون برق کاری، گچ کاری، صاف کاری، نقاشی، مکانیکی و آرایشگری دارید به درآمدهای ماهانه 3000 تا 1500 دلار و بیشتر فکر کنید.

شغل های حرفه ای همچون مهندسین کامپیوتر نیز از شغل های پردرآمد در اوکراین محسوب می شوند. در شغل های آنلاین می توانید به کسب درآمد بالا فکر کنید. حتی مدرسین زبان انگلیسی نیز درآمد بالایی در اوکراین خواهند داشت.

جمع بندی

در میان کشورهای ارزان اروپایی، مهاجرت تحصیلی به اوکراین مقصد مناسبی برای دانشجویان ایرانی است که تمایل دارند با کمترین هزینه به تحصیل و زندگی و حتی رقم زدن آینده ای بهتر برای فرزندان خود بپردازند.

شاید به جرات بتوان اعلام کرد با بودجه ی سالیانه حدود 10 هزار دلار نه تنها می توانید به اقامت اوکراین بلکه به اخذ پاسپورت اوکراین فکر کنید.

بطور خلاصه می توان به مزایا و معایب زیر جهت تحصیل و زندگی در اوکراین پرداخت. برای اطلاع از روش های دقیق تر متناسب با شرایط خود جهت اقامت در اوکراین با ما تماس بگیرید.

• هزینه زندگی و شهریه آموزشی ارزان
• آموزش به زبان های روسی و اوکراینی و در برخی مقاطع به زبان انگلیسی
• مورد تایید بودن دانشگاه های اوکراین توسط وزارت علوم ایران در سال 2021
• تحصیل به سه زبان روسی، اوکراینی و انگلیسی در دوره های مرتبط با پزشکی
• وجود دوره های تبادلاتی دانشجویی دو جانبه با دانشگاه های آلمان، انگلستان، سوئد، فنلاند، جمهوری چک
• زندگی دانشجویی با کیفیت اروپایی
• کسب تجربه از زندگی در یک جامعه اروپایی
• مشارکت دانشجویان اوکراینی در سمینارها، سمپوزیم ها، پروژه های کاری در سایر نقاط اروپا
• تسهیل در دریافت ویزا برای کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا
• دریافت ویزای 100% تضمینی برای متقاضیان حتی کسانی که پیش از این چندین بار ریجکتی ویزا داشته اند
• اجازه اقامت خانوادگی و صدور ویزا بصورت خانوادگی
• دارا بودن قانون خاک برای اخذ تابعیت برای فرزند متولد شده
• برای کسانی که می خواهند برای تعطیلات به خارج از کشور بروند تورهای مسافرتی در دفاتر مسافرتی محلی ارایه می شود. وجود تورهای زیاد و ارزانتر برای کشورهای مجاور اوکراین و کشورهای دیگر اروپایی با بلیط های ارزانتر هواپیما از اوکراین به دیگر کشورهای اروپایی
• اخذ اقامت اوکراین بدون محدودیت سنی
• بهرمند شدن از سیستم حمل و نقل اوکراین به عنوان یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل در کشورهای هم تراز خود در اروپا

• سفارت سخت گیر اوکراین جهت ارائه ویزا به متقاضیانی که خود اقدام می کنند.
• محدودیت در پذیرش در رشته های پزشکی و دندان پزشکی(جهت تضمین در پذیرش چندین ماه زودتر از ددلاین دانشگاه ها که معمولا آگست می باشد اقدام کنید)
• عدم تایید دانشگاه های پزشکی در اوکراین از سوی وزارت بهداشت ایران در سال 2021
• نرخ بیکاری حدود 9 درصدی در اوکراین
• عدم قبول قانون تابیعیت مضاعف
• وجود رشوه و فساد در سیستم های اداری کشور
• تحصیل در رشته های محدود به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی
• عدم وجود بورسیه تحصیلی کامل برای دانشجویان بین المللی

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا

ویزا و اقامت تحصیلی آمریکا پایتخت آمریکا واشنگتن می باشد. این کشور، با مساحتی نزدیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *