مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا

مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا؛ راهی ویژه برای افرادی خاص

مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا؛ راهی ویژه برای افرادی خاص

یکی از خاص‌ترین کیس‌های مهاجرتی، مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا ست که قطعاً نسبت به سایر کیس‌ها و روش‌ها، متقاضیان کمتری دارد اما این اصلاً باعث نمی‌شود تا استفاده از این پلن مهاجرتی آسان‌تر شود.

در مهاجرت دانشمندان و نخبگان علیرغم این کمتر بودن متقاضیان، سخت‌تر بودن احراز شرایط لازم و حساسیت دولت آمریکا بر صفات و مشخصات یک دانشمند یا نخبه، کار را سخت کرده است و این یعنی شما بدون مشاوره و تعامل با یک تیم مهاجرتی قوی مانند سازمان مهاجرتی کوچ تقریباً شانس بسیار کمی برای موفقیت دارید. در صورتی که برداشت شما این است که توانایی حضور در یک پلن مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا را دارید، حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

ما در این یادداشت ضمن ایجاد یک نگرش کلی نسبت به این موضوع، اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با اندکی توجه و دقت بتوانید متوجه شوید که آیا از سوی دولت آمریکا یک نخبه محسوب می‌شوید و آیا شانسی برای موفقیت در پروسه مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا دارید یا خیر. در همین راستا ما در سازمان مهاجرتی کوچ عناوین زیر را برای شما تدارک دیدیم:

ابهام‌زدایی پیش از پرداختن به پروسه

یک نخبه از نظر آمریکا کیست؟

یک نکته مهم در مورد مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا

چه ویزاهایی درانجام این پروسه کاربردی هستند؟

ابهام‌زدایی پیش از پرداختن به پروسه مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا

پیش از پرداختن به جزئیات مهاجرت نیاز است تا از برخی اصطلاحات این حوزه که توسط عامه مردم ممکن است به صورت ناقص یا حتی اشتباه درک شوند، ابهام‌زدایی کنیم. پیش از هر چیز باید گفت که در این یادداشت مراد ما از نخبه، صرفاً نخبگان علمی است؛ این بدان معنی است که بررسی وضعیت نخبه‌های ورزشی، هنری یا فرهنگی در حیطه بررسی این یادداشت نیست.

دقت داشته باشید که در برخی از موارد ممکن است کلاس خاصی از ویزاها، بین تمام نخبگان، چه علمی و چه غیر علمی مشترک باشد اما این نباید باعث شود تا تلقی شما از واژه نخبه درگیر ابهام شود. نکته دیگری که نیاز است تا از آن ابهام‌زدایی شود این است که قطعاً در یک یادداشت با چنین تعداد از کلماتی، امکان پوشش تمام انواع ویزاهای مناسب برای مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی وجود ندارد و در چنین یادداشتی ما صرفاً بر این اساس که کدام ویزاها بیش از سایرین مورد رجوع قرار می‌گیرند عمل می‌کنیم.

این بدان معنی است که شما با صرف مطالعه این یادداشت نمی‌توانید به تمام شرایط مورد نیاز در این مورد دسترسی پیدا کنید؛ برای این کار نیاز است تا با کارشناسان سازمان مهاجرتی کوچ ارتباط برقرار کنید.

یک نخبه از نظر آمریکا کیست؟

بدیهی است که شرط لازم برای موفقیت در پروسه مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی ، نخبه بودن است. اما نخبه از نظر دولت آمریکا کیست؟ پیش از پاسخ دادن به این پرسش، موارد زیر را با دقت مطالعه کنید:

داشتن شواهد و مستندات کافی دال بر دریافت یک جایزه معتبر در ازای یک دستاورد بزرگ علمی
داشتن شواهد و مستندات کافی دال بر عضویت در جوامع، سازمان‌ها یا انجمن‌هایی که عضویت در آن‌ها مستلزم یک موفقیت یا دستاورد بزرگ علمی است
داشتن شواهد و مستندات کافی دال بر انتشار مقالات و یادداشت‌های علمی معتبر در یک حیطه علمی خاص
داشتن شواهد و مستندات کافی دال بر مشارکت در یک پنل مشترک یا ارائه شخصی در یک زمینه علمی با حضور اساتید صاحب نظر در آن شاخه علمی
داشتن شواهد و مستندات کافی دال بر حضور فعال در پروسه یک تحقیق علمی نوآورانه
داشتن شواهد و مستندات کافی دال بر مشارکت شما در نگارش یک کتاب معتبر علمی یا انجام فرآیند نگارش به صورت اختصاصی و فردی
حال پس از مطرح شدن موارد فوق می‌توان گفت که از نظر دولت آمریکا، تنها اشخاصی که حداقل 2 مورد از 6 مورد فوق را در مجموعه شرایط خود داشته باشند، نخبه محسوب می‌شوند. این یعنی به طور مثال یک شخص با داشتن شواهد و مستندات کافی مبنی بر دریافت یک جایزه معتبر علمی و انتشار مقالات علمی معتبر در یک حیطه خاص، نخبه محسوب خواهد شد. حال با توجه به این موضوع بهتر است تا یک بار دیگر موارد فوق را مطالعه و با وضعیت فعلی خود مقایسه کنید. این می‎تواند یک پاسخ خوب برای این پرسش باشد که آیا من می‌توانم در یک پروسه موفق شوم یا خیر؟

یک نکته مهم در مورد مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا

دقت در موارد طرح شده در بخش پیشین نه‌تنها باعث درک برخی از نکات مهم در مورد این پروسه خواهد شد بلکه یک نکته جالب و خاموش دیگر نیز در دل خود دارد. در تمام موارد عبارت “شواهد و مستندات کافی” به کرات تکرار شده است و این اصلاً بی‌دلیل نیست. در حالی که به طور مثال می‌شد گفت دریافت یک جایزه معتبر در ازای یک دستاورد علمی یکی از موارد لازم است، از ذکر “مستندات و شواهد” استفاده شده است. با دقت در این نکته متوجه خواهید شد که تنها نخبه بودن مهم نیست بلکه شما باید بتوانید یک پرونده مهاجرتی قوی بر مبنای مستندات و شواهد گردآوری کنید و این همان نکته ظریفی است که باعث می‌شود تا شما تنها در تعامل با یک تیم مهاجرتی قوی مانند سازمان مهاجرتی کوچ به موفقیت برسید. بدون همیاری و تعامل با یک مجموعه قوی از وکلا و کارشناسان امور مهاجرتی، حتی در صورت احراز تمام شرایط فوق ممکن است نتوانید مستندات محکمی برای اثبات این موضوع ارائه دهید.

چه ویزاهایی در مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا کاربردی هستند؟

ویزاهای EB-1
ویزاهای EB-2 (تحت شرایطی خاص)
ویزاهای E11
ویزاهای E12
ویزاهای E21
تمام ویزاهای فوق، ویزاهایی هستند که هر یک بسته به شرایط خاصی برای مهاجرت دانشمندان و نخبگان علمی به آمریکا کاربردی هستند. در کنار این ویزاها همواره دسته دیگری از ویزاهای به شکل مکمل برای خانواده دارندگان این دست ویزاها مطرح خواهند شد.

همچنین ببینید

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند

ویزا و اقامت تحصیلی هلند پایتخت هلند شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می‌باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *